scölad van Ben^' Burma -en lehiWeitreek Eerste dagafstempeling en unieke postzegeltentoonstelling in Dendermonde Norbert De Batselier uit de krisis met een socialistisch alternatief! Wee 13.990 F Groep Kontakt over kop Lees blz. 3 Zeventien populieren 'per vergissing' omgezaagd PROMOTII NIEUW!! 13.500 F FOTO ROLAND T.g.v. Wereldkongres Periodieke Pers v?i)! De Voorpost tl HUMT 1M3 3D- JAARGANG NR. 10 - 30 F MINOLTA XG1 135 mm F 3,5 of 28 mm F 2.8 COMBITAS PB3 OLYMPUS OM 20 50 mm 1.8 FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraal. 44B KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS RG Tjjdens het weekend van vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 maart is Dendermonde Neer het mekka van de postzegelliefhebbers. Om een tweevoudige reden dan nog wel: er sin de eerste plaats de eerste dagafstempeling die wordt uitgegeven door de Belgische ul'Posterijen naar aanleiding van het 24ste Wereldkongres van de Periodieke Pers (dat 'll' iwft plaats van 11 tot 13 mei te Brussel), er is ook een unieke tentoonstelling die door 1 enkele leden van de Filatelistische Kring van het Dendermondse wordt gehouden. Beide manifestaties vinden plaats in de Kunstgalerij Het Pand aan de Oude Vest en het zal voor "k de vele Filatelisten dan ook een ideale gelegenheid zyn om naast bewonderende blikken te 'r 1 terpen op postzegels van alle landen, ook eens te blijven stilstaan by het grafische werk 'i lie op hetzelfde moment worden geëxposeerd. Waarom Dendermonde? )e Nationale Federatie der jformatie Weekbladen die ons land voor een ruim tel de organisatie van dit Iternationaal kongres op ich heeft genomen, heeft fmeend enkele van haar (eest verdienstelijke leden vererende opdracht te nogen geven, een dergelij- manifestatie in te rich- en en er tevens zorg voor dragen dat de postzegel- ntoonstelling en de eerste isch gafstempeling met de no- 'kcl re luister den volke kond Ptrc Drdt gedaan. Eén van die Dendermonde. De speciale stempels. :k0® >oraanstaande leden is in- rdaad «De Voorpost» redaktie zich grhag bereid een vertrouwensrelatie arvan de uitgevej en de hebben verklaard deze ten- hebben. De lezer moet er toonstelling op te zétten. zich in terugvinden, er zich in herkennen. Een week- wn uitgave van ERU DE CUYPER Oudt VMt 34 m: 052/21.40.60 KB 442-8601481-36 voor los nummor 30 F 1.350 F I maand 700 F 360 F ijke ultQeve DDE CUYPE Weekbladen blad kopen is dus meer dan Niemand blijft er bij stil- effe een winkel binnen- staan, maar een weekblad springen en het eerste het is duidelijk iets anders dan beste wekelijks periodiekje een krant. Het verschilt van de toogbank scharre- ook van elk ander perio- len. De informatieweekbla- diek. Van een informatie- den kan je makkelijk her weekblad wordt verwacht kennen: ze worden aan de- dat het een flink deel van zelfde prijs verkocht (voor zijn pagina's openstelt voor de regionale weekbladen het verschaffen van infor- 30 fr.), zijn verspreid in matie en dat een ander deel meerdere provincies, ver- voorbehouden blijft aan schijnen op meer dan 7 000 advertenties. Het kan nu exemplaren en wat belang- eenmaal niet anders. Van rijker is, ze hebben een de informatieweekbladen aantal beroepsjournalisten die aangesloten zijn bij de in dienst. Dit om de redak- Nationale Federatie der In- tionele waarde van de arti- formatieweekbladen kels, de zin voor objektivi- - zoals dat het geval is voor teit en de eerbied voor de De Voorpost - worden nog déontologie terzake kracht een aantal andere zaken bij te zetten. Natuurlijk verwacht. Een informatie- zijn er nog andere weekbla- weekblad die naam waar- den. maar die voldoen niet dig, moet met zijn lezers aan al deze normen en kun nen dan ook niet aansluiten bij de Nationale Federatie. Het feit lid te zijn van deze Nationale Federatie der Informatieweekbladen, wil zonder meer zeggen dat uw weekblad behoort tot die reeks bladen die borg staan voor een betere, vol lediger, objektiever en ook deskundiger berichtgeving. Het is een soort label. Bij de Nationale Federa tie ,der Informatie Week bladen zijn 29 nederlands- talige en 18 franstalige ti tels aangesloten. Tussen hen zijn regionale weekbla den (zoals De Voorpost) en nationale (vooral dames tijdschriften en televisie bladen). Die 47 brengen wekelijks 3.450.000 exemplaren op de markt wat neerkomt op een jaar- produktie van 179.000.000 exemplaren. Dat zijn cij fers om even bij stil te staan... Naar schatting verbrui ken zij jaarlijks om en bij de 800 ton papier. Diezelf de weekbladen bieden ook werkgelegenheid aan ±230 beroepsjournalisten. En vertellen we U voor de goe de gang van zaken ook nog dat zij het moeten stellen zonder enige staatssteun, daar waar de dagbladen se dert 1973 reeds 2 miljard aan staatstoelagen mochten ontvangen. Tentoonstelling Om nu het 24ste Wereld kongres van de Periodieke Pers meer luister bij te zet ten werd besloten een spe ciale postzegel uit te geven. De Regie der Posterijen vond dit een goed idee en zegde zijn volledige mede werking. Op vijf plaatsen in ons land wordt tijdens het weekend van 18 tot en met 20 mei deze zegel aan geboden in voorverkoop. Lees door blz A Dendermonde. De fraaie postzegel die tijdens het weekend van 19 en 20 maart in voorverkoop verkrijgbaar is. Het gebouw aan de Casinostraat 6 in Sint-Niklaas, maatschappelijke zetel van de n.v.'s Groep Kontakt, Media-Data en Media-Print. Op een vergadering in Netwerk Aalst sprak SP-volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier onder voorzitterschap van raadslid Dolores Baita over «een socialistisch alternatief om uit de krisis te geraken». Alleszins niet makkelijk als men wil rekening houden met de huidige beperkingen en toch een ekonomische, financiële en sociale samenhang betracht. Men start inderdaad met ruim 500.000 werklozen, een inflatie van zowat 8,9%, een begrotingstekort van 525 miljard, een miljoenentekort in de sociale zekerheid en een tendens tot technische innovaties. Opmaken van een alternatief impliceert een keuze wat men gaat doen met het begrotingstekort van 15% t.o.v. het bruto nationaal produkt. Het laten stijgen tot 30%, inleveren? Wat volgt is nog niet de defini tieve tekst van het SP-alterna- tief. Die wordt in de federaties nog bestudeerd. Wel reeds 90% ervan Komaf wil men maken met de oorzaak te zoe ken bij wie loon of wedde verdient. Slechts in 1975 kne den we op dat vlak een andere evolutie dan de ons omringen de landen. Dat het de staats- tussenkomsten in ons ekono- misch leven zijn die voor finan ciële moeilijkheden hebben gezorgd dient eveneens te wor den doorprikt De moeilijkhe den in de sociale zekerheid zijn gevolgen van budgettaire te korten van de staat. Volgens spreker bevindt de oorzaak van de krisis zich in het feit dat gezien de op brengst per investering daalde, kapitalisten zich verplicht voel den meer te gaan produceren. Een uverproduktie door wild groei en gebrek aan planning. Bijkomend element is dan nog het gebrek aan industrieel dy namisme. Bijkomende kenmerken van de krisis zijn de voortdurende te korten op de betalingsbalans en de massale kapitaalvlucht. Liever beleggen dan investe ren. De expansiewetgeving was daarenboven onvoldoende selektief. het bedrijfsleven raakte in een slechte positie en de reële rentevoet ligt gemid deld 2,5% hoger dan bij onze handelskonkurrenten wat im pliceert dat men in België ge middeld 2,5% meer winst moet maken als kapitalist vooraleer het voordeliger is om hier te investeren. Ons be- lastingssisteem houdt te weinig rekening met zelffinanciering. Grondslagen van het socialis tisch alternatief Twee modellen zijn inge bouwd: het kunnen doordruk ken op Europees vlak of de minimalistische optiek alleen in België. Als vertrekpunt worden alle andere ekonomische doelstel lingen ondergeschikt aan de tewerkstelling en tegelijkertijd wordt geopteerd voor het on dernemen van stappen naar betere kwaliteit van het leven en de arbeid. Het alternatief zou moeten in gaan op 1.1.84 en lopen over een periode van vier jaar. Alle maatregelen moeten wel tege lijkertijd starten. Hefbomen van het alternatief Relance van de ekppomie door een eind te maken aan interna tionaal matigingsopbod. De re lance moet selektief gebeuren en gesteld moet worden welke produkties en investeringen moeten worden bevorderd. Een relance van investeringen niet ten koste van beperking van de binnenlandse vraag, niet door inleveren. Momen teel is er een lichte vooruitgang van investeringen tegelijker tijd met een daling van 2,2% op onze binnenlandse markt, m.a.w. ekonomische achteruit gang en minder tewerkstelling, met het alternatief wil men de motor van de investeringen op gang brengen via arbeids- en kapitaalsintensieve investerin gen. Volgens studies van het planbureau zouden 40.000 ar beidsplaatsen kunnen worden gekreëerd mits een investering van 20 30 miljoen. Ander zijds is er de spitstechnologie waarvan we ofwel zelf het ini tiatief ofwel het slachtoffer worden van de multi-nationals. De produktiviteitswinsten van spitstechnologie mogen even wel niet vertaald worden in hogere winsten doch wel in arbeidsduurvermindering, de énige manier om de tewerk stelling te handhaven. Essentiële struktuurhervor- mingen o.m. in de energiesek- tor, grotendeels in handen van de privésektor en er dient een openbare bank te komen, des gevallend gerationaliseerd. De bankkommissie moet een rui mer aantal instellingen te kon- troleren hebben en maatrege len moeten worden genomen om te voorkomen dat mensen uit de bankwereld nog in de bankkommissie geraken. Andere elementen zijn nog maatregelen in de verzeke- ringssektor, maatregelen tegen kapitaalvlucht met een aantal financiële konsekwenties. Al deze maatregelen moeten kaderen in een sektoriéle plan ning. Daartoe is echter her- strukturering van de ekonomie noodzakelijk. Herstrukturering van de ekonomie In de huidige 5-jarenplanning gelooft niemand meer... Het alternatief stelt een 4-jaren- planning voor waarbij elke nieuwe regering zich zal moe ten uitspreken. Een glijdende planning elk jaar in funktie van de begroting te herzien. Blijft het permanent toekomstge richt toch blijft het steeds ak- tueel, biedt mogelijkheden tot evaluaties en blijft ook als de regering zich niet kan han- haven. In de privésektor wil men wer ken niet via vrijstelling van belastingen doch via subsidie maatregelen, staatssteun via participatie Inspanningen moeten blijvend worden geleverd voor onder nemingen in moeilijkheden maar niet zo dat in een groeps- of deelsgewijze holdingseko- nomie slechte bedrijven wor den afgestoten en door de staat overgenomen. Zo stoot de groep Bekaert die het interna tionaal goed stelt bvb «Beka- matrassen» af en de staat stopt er 100 miljoen in. Die tussen komst zou echter moeten ge beuren in ruil voor partici patie. Bijkomende instrumenten Ook maatregelen met onmid dellijk effekt zijn noodzakelijk. Zo de herverdeling van de ar beid via drastische arbeids duurvermindering met tegen Lees door blz. 4 Abllo voert aktie tegen bomenallergie van polderbestuur Sint-Gillis-Waas Abllo-aktie in de polder. Het Sint-Niklase CVP- roadslid Roel De Jong hangt de bordjes met de omen van de milde schenkers één voor één aan de nieuw aangeplante éssen (carine) De Sluisstraat in Sint-Gillis-Waas. een streep kas seien doorheen de Rode Moerpolder, akkers links, akkers rechts en langs één kant rijzige kanadapopu- lieren. Tenminste, dat laatste was zo, tot december van vorig jaar. Het was duidelijk toen: bomen werden gemerkt en zouden afgehakt, verkocht worden en dit omdat het polderbestuur, dat nage noeg het volledige polderbomenbestand onder zijn hoede heeft, bomen langs wegen hinderlijk vindt. Bomen ontkleed, mensen gekleed of scheuren de bestuursleden af en toe in dronken toestand over deze wegen? Maar het polderbestuur, traditioneel een CVP- bastion, merkte ook de zestien populieren van Jeanne, een weduwe uit De Klinge Zij had de bomen kort na de oorlog, met toestemming van de gemeentelijke overheid en mits betaling van enkele vergoedingen, langs haar akkers geplant, voorna melijk om die makkelijker te kunnen herkennen. Gealarmeerd door de vermoedelijke plannen van het polderbestuur bracht Jeanne onmiddellijk CVP- schepen van leefmilieu Verstraete op de hoogte. Verstraete is ook lid van het polderbestuur en Jeanne hoefde zich dus verder geen zorgen te maken. Haar wantrouwen werd beschaamd. Zeven weken later gingen de zestien populieren, «per vergissing» heette het achteraf, toch voor de bijl. Gelukkig kon de weduwe met oude kadasterkaarten bewijzen dat het werkelijk om haar bomen ging. Het polderbe stuur moest inbindea en de eigenares werd vergoed. Al te gortig, vindt de milieuvereniging Abllo (Aktie- komitee voor de Beveiliging van het Leefmilieu op Linkeroever); «vergissing of niet, de bomen in de Sluisstraat zijn weg en daarmee heeft het polderbe stuur al bijna zijn doel bereikt: een polderweg zonder bomen. Dat het landschap hierdoor kaal en monotoon wordt, raakt hen blijkbaar niet». En inderdaad, bij helder weer kan men nu twintig kilometer ver kijken, kan men de koeltorens van de nummers één tot en met vier in Doel zien. Tijd voor aktie dus. Zondag 6 maart jl. plantten enkele leden van Abllo, van Agalev Beveren onder wie 'kenner' Sylvain Lockefeer, gemeenteraadslid (van de CVP in Sint-Niklaas) Roel De Jong ook, naast de populierstronken vijftien jonge essen. Het initiatief, niet zonder betekenis ook in het licht van de nakende ruilverkaveling, wil een uitnodiging zijn om het natuurschoon in de polder te herwaarderen en met de nodige zorg te bejegenen. Wellicht daarom was het niet moeilijk om enkele vooraanstaande mensen ertoe te verleiden een boompje (300 frank) voor hun rekening te nemen. Het gaat om de dichters Anton Van Wilderode en Bert Peleman, om grafikus Raf Coorevits, schrijfster Greta Seghers, volksvertegenwoordigers Miet Smet, Freddy Willockx, en Lieven Lenaerts, senatoren Jan Verniers, Walter Peeters, Nelly Maes, René D'Haeyer en Ferdinand De Bondt. Ook de Wase jaarfiguur Willem Melis en dokter Eckhart Kuycken die voorzitter is van de Belgische natuur- en vogel- rezervaten, de Volkskunstgroep Drieske Nijpers, Agalev Beveren en Abllo plus Wielewaal Land van Waas-Noord wilden graag elk een boompje opzet ten. Als je goed telt zijn dat zeventien donateurs. Roel De Jong heeft op twee bomen dan maar twee bordjes gehangen. En het is niet zo dat je in de Sluisstraat door de bomen en bordjes de polder niet meer ziet! Leo DE BOCK v* -v. Abllo-aktie in de polder. Sylvain Lockefeer van Agalev-Beveren toont hoe je zo'n boompje 't best aanplant (carine)

De Voorpost | 1983 | | pagina 1