Weekblad tas Dender- Dendermondse raad geïnstalleerd SP en VU Aalst met' twee kandidatenlijsten 0.C.M.W.1 Rustoord De Reiger, nieuwe realisatie van OCMW-Temse Goedgevulde dagorde van Aalsterse gemeenteraad 36* JAAR6AH8 NR. 11 - 30 F VRIJPAS 18 MAART 1983 Zondagvoormiddag 10 uur, terwijl buiten een of andere harmonie haar eerste zonnige deuntjes laat weerklinken, loopt de raadszaal van het Dendermondse stadhuis stilaan vol. Er is wel een en ander gewijzigd. Schepen Herman Burghgrave van de Volksunie doet het trouwens al dadelijk opmerken: «Ik zit nu in de stoel van Verberckmoes» zegt hy en daarmee duidt hij op de verwarring die er meer dan eens tussen hen beiden is geweest. De oppositie is trouwens een eindje opgeschoven. De VU maakt de hoek uit van de uiterste tafel en wordt geflankeerd door de SP die in aantal is toegenomen. De PVV heeft de andere hoek, dicht bij de meerderheid gekregen en aan de bestuurstafel zit nu ook Marcel Borms, schepen van Financiën van de stad Dendermonde. Bij het schepenkollege ook nog andere nieuwe gezichten, maar daarover zo dadelijk meer. Onder de vele toeschouwers ook wat demonstranten voor de vrede, die het leuk gevonden hebben om twee witte duiven de vrije vlucht te laten in de hoop dat burgemeester Cool - een verwoed duivenmelker - van zijn stoel zou springen om de diertjes te komen vangen. Maar hij bleef rustig zitten en zette de vergadering in met een dankwoordje aan de raadsleden. «U bent zeer stipt opgekomen. Ik hoop dat het zo zal ^blijven,» zei hij. Schepen Maes las dan de derde schepen ging naar Al- intenties en naar de kommen- fenoeming van de burge- fons Hermans die het moest taren van de oppositie, Frak- teester voor die op 11 opnemen tegen Yvan Verleven tieleider De Batselier van de tische besluitvorming die wordt gekenmerkt door een volledige openheid en open baarheid van alle opeenvol gende stappen die tot het be sluit leiden door het inschake len van de bevolking door mid del van een toegankelijke in formatie. een gestruktureerde inspraak bij de besluitvoorbe reiding en de besluitvorming, evenals bij de besluitvoering. Recht op informatie, recht op inspraak en recht op participa tie zullen de hoekstenen vor men van de oppositie, die de hechtheid van de koalitie wil uittesten, evenals hun wil om de verkiezingsprogramma's en de wil tot demokratie uit te voeren. Voor de SP betekent Heeft het heel wat weken aangesleept alvorens de gemeenteraad te Aalst kon worden geen Van der Biest (Hofsta- Daisy Van Gheit. Jean m. Jozef Van Na- geïnstalleerd, de verkiezing van de dertien OCMVV-raadsleden lijkt evenmin van een de). Daisy leien dakje te zullen lopen. ^an Laethem Toen de kandidatenlijsten verleden vrijdag moesten worden ingediend kwamen er liefst du>'t- A"dré Vermassen (Nieu- twee verrassingen. Zowel bij de SP als bij de VU werd naast de «officiële kandidatenlijst Yj™'erke") Annie Vonck ■andere» lijst voorgesteld, noem het dissidente of zo U wil onafhankelijke of 'pN^u*erkerkcn' alternatieve lijst. Bij de SP waar reeds heel wat was gepalaberd. vergaderd en gestemd degem). Antoon Paridaens (Moorsel), Albert Pieters (Herdersem). Frans Pieters (Moorsel). Etienne Pijck. Os car Redant (Moorsel). Nicole Ringoir. Rene Saevs (Herder sem), Petrus Troch. Pau(Yan de Meerssche. Hubert Van' den Broeck (Herdersem). Eu- een zitting waarvan momen teel wellicht niemand het re sultaat kan voorzien. Resultaat ook belangrijk voor eventuele vervangers in de gemeenteraad Herman Goossens (CVP) en Roger D'Hcndt (SP). Henri Van der Veken volgde onder tussen reeds schepen Robert De Pauw als effektief raadslid op voor de teneinde lopende waarna onmiddellijk werd periode. Blijkbaar zijn er heel overgegaan tot de eedafleg- in de besloten vergade ring op de raadszitting van a.s. diende raadslid Dolores Baita een lijst in met als effektieve kandidaat Guido Moens en maandag 21 maart te 19.30 u als plaatsvervanger Albert Pieters en bij de VU presenteerde raadslid Dr. Dierikc een wordt met de verkiezing van lijst met kandidaat effektief lid Piet Heymans, haar echtgenoot, en als plaatsvervanger de OCMW-raadsleden alvast Hubert Van den Broeck. Door dit eventueel verdeeld kunnen verkozen worden vol- degem). Erik Eemans (Erem- optreden, tenzij uiteindelijk de gende kandidaten: bodcgem), Valère Foucquaert. rangen zouden gesloten wor- CVP: Elisa Blanckacrt-Bour- Godelieve Gowie-De Block, den en elke partij unaniem geois. soc. verpleegster. D Marcel Lorie (Hofstade). Ig- voor de eigen kandidaten zou Martensstraat 48. Aalst; Jozef nace Mees. Willy Muylaert. stemmen zijn er dus heel wat De Smet. technisch leraar. Im- Leon Paelstermans (Erembo- mogelijkheden merzceldreef 261, Aalst; Voor de aanduiding van de Amand De Veylder. bediende. OCMW-raadsleden heeft de D. Martensstraat 48. Aalst; wetgever een nogal gekompli- Henri Van der Veken. ekono- ceerd systeem bedacht. Zulks om. Landbouwerstraat 14. om de koek evenredig te ver- .Aalst. delen zodat alle partijen aan PVV: Richard Goossens, bod komen en de meerderheid beambte. Schoolstraat. Nicu- in de onmogelijkheid wordt werkerken. Wilfried Van Her- gesteld alles te monopoliseren, reweghe. bloemist, Dender- Sistecm dat wel zeer oordeel- landstraat 8. Gijzegem. Mau- kundig te gebruiken is en rits Hereman. gewestelijk ont- waarbij verrassingen meer dan vanger, Moorsel eens uit de hoek komen. Zelfs Bij de VU waren Arseen Car- waar de diverse partijen volle- lier en Frans Jansegers van dig koherent optreden wat hier Herdersem dé kandidaten blijkbaar niet het geval zou maar wegens de kandidatuur kunnen zijn. van Piel Heymans komt er wel Elk raadslid beschikt inder- wat op de helling, daad over acht stemmen en Bij de SP hield men het bij kan die naar eigen goeddun- Emilienne Dc Smcdt. Gustaaf ken gebruiken voor wie hij wil. Lemaitre uit Erembodegem. Het aantal stemmen van de Eddy Dierickx uit Hofstade en partijen ziet er dan ook uit eventueel Albert De Winter als volgt doeh wegens dc kandidatuur CVP: 14 Dendermonde. De voltallige nieuwe gemeenteraad. Alleen Paul Verbeke heeft zich een beetje weggestopt, (v) maart de eed had afgelegd. wat mensen boordevol goede intenties om hun medemens via het OCMW bij te'staan.. i met elk 8 Guido Moens i Dc CVP VU: 7 (Lrem Inhuldiging heden vrijdag, open deur zaterdag en zondag kantin zijn naam verzamelt zeker is Suzanna Cuppens (Gijzegem). van zijn verkiezing. Zo een- Eddy De Backer (Erembodc- voudig verloopt het echter niet gem). Jozef De Coninck want zelfs in normale omstan- (Nieuwerkcrken). Daniël De ftigheden treden er nogal eens nayer. Alfons De 'Sacdclccr. verrassingen op. Dc verkiezing Philemon Eckchaut (Ercmbo- lijkt soms wel op een partijtje poker waar toeval een rol speelt. Of een partijtje bridge waar soms «gebluft» wordt. Met 24 stemmen als aantal zouden dc partijen kunnen be schikken. mits elk aan hun ei gen zelfde zeel te trekken, over volgende mandaten. CVP: 112 24 - 4 mandaten en 16 stemmen overschot: SP: SN 24 3 mandaten en 16 stemmen overschot: PW: 72 -4 3 mandaten, geen over schot; VU: 56 24 2 manda ten en 8 stemmen overschot. Zijn deze 12 zetels verdeeld dan blijven voor de volgende. 13' en laatste zetel, heel wat mogelijkheden. CVP en SP hebben elk 16 stemmen over en de VU 8. Dc VU zit dan duidelijk op He wip tenware CVP en SP samenspqnen wat in de gegeven omstandigheden ondenkbaar is. Logischerwijze zouden de oppositiepartijen SP en VU samen deze 13' zetel behalen en eventueel de koek verdelen in jaren Bij CVP PVV zouden er geen moeilijkheden zijn en zouden Op de dagorde van de gemeenteraadszitting van maandag 21 maart staan naast de verkiezing van de OCMW- raadsleden o.m. een ruiling van grond van de kerkfabriek Moorsel. het invoeren van éénrichtingsverkeer in de Spinnerstraat, het vaststellen van voorlopige kredieten voor april,.-mëi en juni en een aantal leningen. Verder punten over het waterzuiveringsstation te Hofsta de. aankoop van materialen, verwerving van eigendom men. openbare verkoop van percelen bouwgrond te Hof- sta Je en te Aalst, ruiling van een stadseigendom aan do Hertshage, vaststellen van verhtiurvoorwaarden aan SK Aalst, voorwaarden van ingebruikneming van schoolloka len te Terjoden, wijziging organiek reglement akademie voor muziek, ballet en toneel, opnieuw goedstemmen van belastingen opcentiemen op onroerende voorheffing, op nieuw goedstemmen van gemeentebelasting op personen belasting. oninbare gemeentebelastingen en overheidsop- van burgemeester en schepenen. In de besloten vergadering o.m. ontslagverleningen, aan stellingen. benoeming bij dc brandweer, vaststellen van rustpensioenen, voordrachten van kandidaten als ver tegenwoordigers bij interkommunalcs en andere organis men en verder nog een aantal administratieve aangelegen heden LH ging van de raadsleden Had iemand vanuit de VU- hoek protest verwacht om trent de eedformule, dan kon die zijn hoop opdoe ken. Buiten enkele ver sprekingen gebeurde er ge woon niets. Wel las Lutgart De Beul, een nieuw gezicht op de VU-banken. een ver klaring voor na de eedaf legging waarbij ze pleitte voor een wijziging van de geijkte formule, of ten min ste een vervollediging «Er moet trouw aan het Vlaam se volk en aan de Vlaamse wetten» in opgenomen worden, zo zei ze. Iemand heeft zich vergist Dan gebeurde de verkiezing van de schepenen. De meer derheid. die nu bestaat uit een CVP-PVV-koalitic. droeg voor elk schepenambt eenzelf de persoon voor. Dat deed ook dc oppositie. Eerste s werd Maurits Dicrick. kandidaat was Norbcrt De Batselier. Hij werd voorgedra gen door dc Vu. Tweede sche pen werd Hubert Maes die Herman Burghgrave - voorge dragen door dc SP als tegen kandidaat kreeg. Het ambt van die door de SP naar voor werd geschoven. Marcel Borms wordt vierde schepen en de VU stelde Herman Van den Abbeele voor. Als vijfde sche pen werd Patrick Meulebroeck verkozen. Tegenkandidaat was Frans Vermeir die door de SP werd voorgedragen Zesde schepen wordt wordt Thérèse Van Gucht. Het werd een strijd tussen vrouwen, want de VU had Lutgart De Beul voor gedragen. Patrick Van Caute- ren tenslotte werd verkozen als zevende schepen en kreeg van uit de SP Clement De Man als tegenkandidaat. De uitslag van tic verkiezing was reeds 23 stemmen voor de kandidaat van de meerderheid en 12 voor deze van de oppositie. Behalve keer. Bij de stemming voor de vijfde schepen.-hlcck iemand van de meerderheid zich vergist te hebben want de uitslag was 22-13. Na afloop werd gefluisterd dat die «mis stap» van de PVV-fraktieleider kwam. Maar bevestiging daar van hebben wc niet. Dc overige punten, zoals dc rangorde van de raadsleden, een mededeling inzake de ver-* tecen" kiezingen van dc leden van het rt OCMW en de goedkeuring van het verslag van dc vorige vergadering. had minder belang. Beleidsintenties Met veel aandacht werd ech ter geluisterd naar de beleids- SP begon. Hij beloofde een keiharde oppositie voor een meer demokratisch gemeen telijk beleid en onderstreepte dat de SP nooit of nooit enige toenaderingspoging had ge daan tot de CVP. Het speet hem ook dat de PVV een koa litie was aangegaan, want met een 18-17 verhouding in de raad zou de demokratie veel meer gediend zijn. Dat de PVV zich heeft laten verleiden voor een schepenambt. en dan nog financiën, noemde hij on begrijpelijk. Hij onderstreepte ook de voorname rol van de fraktieleiders en beloofde een opbouwende oppositie die geen toegevingen zal doen. maar haar programma steeds zal verdedigen. Men wil de demokratische rechten doen eerbiedigen. Niet alleen die van dc raadsleden van de meerderheid maar evenzeer van de minderheid, de rechten van het stadspersoneel en deze van de burgers van Dender monde. van katolieken en vrij zinnigen. De oppositie zal het geweten vormen van de meer derheid en zal kritische vragen stellen. Dat is haar opdracht en die zal ze niet uit de weg gaan. De grootste prioriteit wordt ongetwijfeld het streven naar meer demokratie. naar meer openheid en naar meer betrokkenheid. Kontrolerecht is dan ook een eerste eis. Hij pleitte ook voor een demokra- oppositie meer dan gekant zijn tegen iets. Het wil ook zeggen: mee helpen opbouwen. Vanuit de Volksunie kwam de kritiek van Herman Burgh grave. Na de gebruikelijke ge lukwensen kwamen natuurlijk de te verwachten addertjes on der het gras: er zijn twee nieu we raadsleden op de VU-ban- ken. die zullen er voor zorgen dat ge het warm krijgt, burge meester. De meerderheid staat nu op twee benen en een koali tie is altijd beter dan een vol strekte meerderheid. Maar dat dc PVV zich heeft laten verlei den om mee in de boot te stappen, lijkt voor spreker toch een beetje al te kras. Bovendien had hij ook zijn bedenkingen over de nieuwe fraktievoorzitter van de CVP. Jan Van Damme, die kort na dc verkiezingen iedereen had laten wéten dat hij met de politiek zou kappen. Men heeft die dus kunnen lijmen. Een tweede bedenking gold dc CVP-koalitiepartner. De PVV-schepen van financiën zit nu opgeschept met een lege kas, dat terwijl zijn CVP-kolie- ga's de elektoraal lonende toer van de bals afschuimen. Lees door blz. 4 een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oud# Vest 34 •330 Dendermonde Tel., 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Pril» voor lot nummer 30 F Jwreb. 1.350 F ïmeand 700 F 3 maand 360 F Vandaag vrijdag 18 maart (vanaf 17 uur) heeft de plechtige inhuldiging plaats van het nieuwe OC.MW- rustoord «De Reiger» in Temse. Gemeenschapsmi nister van het gezin en van welzijnszorg, mevrouw R. Steyaert, zal op de akademische zitting aanwezig zijn en er een toespraak houden. De bevolking van Temse en omliggende wordt in de gelegenheid gesteld het nieuwe komplex te bezoeken en dit op zaterdag 19 maart (van 14 tot 18 uur) en op zondag 20 maart (van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur). «Dit rustoord mag niet aan- Het hotelblok bestaat uit zien worden als een presti- vijf woonlagen. Op de ge- ge-objekt. maar is daaren- lijkvloerse verdieping be tegen een dwingende nood zaak voor Temse.» stelde OCMW-voorzitter Larde- noit op een vorige week tweepersoons- en 4 vierper- vinden zich 25 kamers voor invalide bejaarden. Dat zijn 17 éénpersoons-. 4 gehouden perskonferentie Naast hem gaven ook se- kretaris De Pauw. werk meester Roels en bureauc hef Van Dammé toelich ting bij het nieuwe rus- "toord. soonskamers. De eerste en de tweede verdieping om vatten telkens 25 éénper soonskamers en 4 studio's- voor echtparen. Op de der de verdieping zijn er 29 éénpersoonskamers en 2 De Reiger is gebouwd op studio's voor echtparen, een terrein dat eigendom is vierde verdieping telt van het OCMW. Boven- jq éénpersoonskamers. dien bevindt het zich in de onmiddellijke nabijheid van het OCMW-ziekenhuis De Pelikaan en sluit het Wat de inrichting van de kamers betreft, werd er naar gestreefd een zo groot mogelijke flexibiliteit en ook aan bij Mariadal. een een optimale ruimtewer- woonwijk voor bejaarden kjng te verkrijgen. Lange bestaande uit 28 huizen (een realisatie van de plaat selijke bouwmaatschappij). Rustoord De Reiger be schikt ovpr een kapaciteit van 150 bedden. Het ge bouw kan worden opge splitst in twee grote delen: het hotelblok en het tech nisch gedeelte. rechte gangen werden ver meden. de cirkulatielijnen zijn opzettelijk gebroken om rustpunten te bekomen voor de bewoners. Op elke verdieping zijn de nodige zithoeken voorzien. Door een en ander wordt een sfeer van gezelligheid ge schapen. De oriëntatie is voor alle kamers vrij gunstig. In de kamers gericht op de zuid en westkant is een (elek trisch en individueel te be dienen) zonneweringssys teem aangebracht. Het technisch gedeelte werd ondergebracht in de laag bouw. Het omvat, naast enkele lokalen voor de ad ministratie. de eetzaal, een cafetaria, de keuken, de kapel en een zaal in te richten voor bezigheidster- apie. Al deze lokalen zijn. samen met de zithoeken, ingeplant rond een patio of binnentuin. De eetzaal is niet zomaar een refter. Het is een poly valente ruimte, waarin een podium is aangebracht en er zijn uitstekende belich tingsmogelijkheden. Voorzieningen en veiligheid Naast de elementaire meu bels en het sanitair (toilet, lavabo met koud en warm water) zijn aansluitingen voorzien voor radio- en tv- distributie. Via het radio systeem is het overigens ook mogelijk, de eucharis tieviering in de kapel, naar de kamers door te seinen. Ook telefoon kan worden aangesloten. De resident dient de aansluiting zelf aan te vragen bij de RTT. Dit heeft als voordeel dat hij of zij een persoonlijk nummer krijgt of het oor spronkelijke behoudt. De verscheidene verdiepin gen beschikken over auto matische ligbaden d.w.z. dat de hoogte ervan regel baar is. Op het gebied van dc brandbeveiliging werd een sluitend systeem geïnstal leerd. Niet alleen binnen het gebouw (rookdetecto- ren. lichtsignalisatie en akoestisch alarm in geval van brand, kontrole via sy noptisch bord. muurhvd- ranten. brandblusappara- ten). maar ook erbuiten (bovengrondse hydranten. een vijver welke 40.000 m water bevat). Iedere kamer heeft een af zuigsysteem. De gebruikte materialen werden vervaar digd uit brandwerende of brandvertragende stoffen. Vijf nooduitgangen zijn Temse. Vandaag wordt het nieuwe rusthuis, een heus hotel, geopend. Deze foto werd tijdens de perskonferentie genomenv.l.n.r. Liliane Janssens, Walter Van Damme, Edward Lardenoit, sekretaris De Pauw van het OCMW en de heer Roossens (dw) Dagprijs Over hetgeen de toekom stige resident moet betalen voor een kamer deden nog al uiteenlopende geruchten de ronde in Temse. Het dient echter benadrukt dat de maatstaven die in het oude gebouw golden, de zelfde blijven. Het OCMW streeft naar een prijs van 650 fr. per dag. eventueel mits bijleg door de kinde ren van de bejaarde. Et gebeurt een individueel on derzoek per persoon op dit vlak. In feite bedraagt de kostprijs (van een kamer) aan het OCMW 991 fr. per dag. Financiering De geraamde kostprijs van het rustoord bedraagt 200 miljoen, hiervan wordt om en bij de 120 miljoen door de staat betaald. De pro vinciale toelage is 7 miljoen frank. Het door het OCMW zelf te dragen aan deel in de kosten (73 mil joen). zal door middel van leningen via het gemeente bestuur worden gefinan cierd. Om de leningslasten te drukken wat een belang rijke faktor uitmaakt aan gaande de uiteindelijke kostprijs van het rustoord en de daaruit voortvloeien de aan te rekenen dagprijs heeft het bestuur de in tentie. grond te verkopen. De streefdatum voor een gedeeltelijke ingebruikname is vrijdag 29 april. Tachtig bejaarden zullen dan wor den opgenomen, orfi zowel de bewoners als het perso neel de kans te geven met het gebouw vertrouwd te raken. Voorlopig zal een beroep worden gedaan op de keuken van ziekenhuis De Pelikaan voor het berei den van de maaltijden. Als de volledige kapaciteit zal benut worden, zullen 43 personeelsleden in het rus toord tewerkgesteld worden. De naam De Reiger werd door de raad voor maat schappelijk welzijn weer houden uit een 200-tal voorstellen hieromtrent ge daan. naar aanleiding van een onder de bevolking ge houden wedstrijd. Martha Coolssens, Lucia Govaerts en Magda Janssens werden de winnaars. Het embleem van het rustoord werd ont worpen door Marijke Mee rsman. studente aan de akademie te Temse. De inhuldiging betekent voor het (per 31 maart) uittredende OCMW-be- stuur. in het bijzonder voor voorzitter Lardenoit. een kroon op het werk. De snelle verwezenlijking van het rustoord (de ruwbouw- werken werden op 1 no vember 1979 gestart) is een resultaat dat telt. Als men bovendien weet dat nog geen zes jaar geleden zie kenhuis «De Pelikaan» in gebruik werd genomen, kan men zich indenken dat ook deze nieuwe realisatie, er één is om terecht fier op te zijn. Het ligt voor de hand dat rustoord «De Rei ger» tenvolle aan de vereis ten inzake komfort en te verstrekken zorgen, zal be antwoorden.

De Voorpost | 1983 | | pagina 1