Bakkersbond Aalst en Omliggende tachtig jaar Lokeren Stekene Kapel van Aalsterse bakkers in St.-Martinuskerk De Voorpost - 18.3.1983 - 21 SW Lokeren Op woensdag 23 maart: bezoek aan «Corona-Lotus» te Oost akker. Wij vertrekken om 13.15 uur aan het Volkshuis. KAV H. Hart Heiende Op woensdag 23 maart: Bezinningsavond: «Gezin, geloven wij er nog in?» door mevrouw Van Daele - Van Overloop. In de vrije gemengde school om 19.30 uur. KAV O.L.Vrouw kopkapel Op donderdag 24 maart: Migrantenwerking: Haken en breien. In het wijklokaal om 14 uur. trum (Knaptandstraat 46) een dia-avond met als titel «De Alpen in vogelvlucht». Het ligt in de bedoeling van de vereniging meer achtergrondinformatie te verstrekken over de mogelijkheden die deze massieven bieden aan wandelaars, natuurliefhebbers en klimmers. Filmavond Donderdag 24 maart organiseert de Belgische Alpenklub te 20 uur in zaal Renova een film over de beklimming van de Dhaulagiri (8172 m.) in de Himalaya. De toegangsprijs voor deze film bedraagt 100 fr. Sint-Niklaas Lustrumwandeltocht Koewacht De eerste «lustrum-wandeltocht» vindt paats op zondag 20 maart, met inschrijvingen tussen 13 en 14.30 u. in de plaatselij ke school, Koewacht 80. De deelnemers kunnen starten wan neer ze dat willen en zelf hun tempo bepalen. Na afloop krijgen diegenen die de gekozen afstand tot een goed einde brengen een brevet plus een lot voor de tombola. Men kan kiezen tussen 5 en 15 kilometer. BGJG-stadswandeiing Op 22 maart om 14 u. stipt komt men in het kader van de door de Bond van Grote en Jonge Gezinnen georganizeerde «groot- oudersaktie» samen aan het stadhuis voor een stadswandeling met een gids die gratis door de kulturele dienst van de stad ter beschikking wordt gesteld. De verkenning duurt ongeveer twee BGJG-zestig Dit weekend viert de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Sint-Niklaas het zestigjarig bestaan. Voor info over de kinderna middag van zaterdag en de akademische zitting van zondag verwijzen we naar een uitgebreide reportage die elders in dit blad wordt afgedrukt. Van Komen tot Voeren De Wase Jonge Leeuwen organizeren in de bovenzaal van de Stad Nantes op zaterdag 26 maart om 20.15 u. een vormingsa vond. Jean-Marie Van Gavere informeert over het ontstaan van de taalgrens en daarna komt VU-senator Walter Luyten aan het woord over de betekenis van de taalgrensproblematie m.b.t. de Vlaamse ontvoogding. Zaterdag 9 april wordt om 8.30 u. aan het stadhuis verzameld voor een taalgrensuitstap o.l.v. Walter Luyten. Viaamsnationale aktiviteiten Het NJSV meldt dat op zaterdag 26 maart in Het Centrum het bal van het Sint-Maartensfonds plaatsvindt. Zondag 27 maart is het Bormsherdenking in Sint-Niklaas. En nu zaterdag 19 maart wordt in zaal Stad nantes om 18.30 uur een praesodium-, leden en sympathisantenvergadering gehouden van het Nationalis tisch Studentenverbond Nachtje inslapen Het Opvangcentrum, dat instaat voor de opvang en begeleiding van jongeren, zoekt dringend een aantal vrijwilligers-«insla- pers», mensen die van 22 tot 7 uur de permanentie willen komen garanderen. Bellen naar 03-777.54.14. Dansexpressie Jeugdklub Den Eglantier, Apostelstraat 25, organizeert op zaterdagen 19 maart en 2 april een kursus primitief dansen en dansexpressie o.l.v. Pol Staut. Van 10 u. tot 17 u. Info: tel. 03- 776.41.22. Anarchisme In Den Eglantier, Apostelstraat 25 in Sint-Niklaas, info-avond rond anarchisme op woensdag 23 maart om 20 uur. Reanimatie leder vanuit hun deskundigheid behandelen professor Herman De Looz, hoogleraar anesthesiologie en kritische zorgen-ge- neeskunde, en Jozef Ghoos, hoogleraar medische ethiek, allebei aan de Leuvense universiteit, dinsdagavond 22 maart om 20 u. in de Reinaertzaal van de stadsbibliotheek. Hendrik Heymanplein, de problematiek van de reanimatie. Aan deze (dubbel)voordracht is een videoprojektie gekoppeld. De Katholieke Gilde-KVHU zet deze manifestatie op het getouw. De Drie Charels Daar zijn ze weer' Met z'n drieën! Liefdevol! De Charels in de nieuwe muzikale revue «Love Boat» van Roger Piers. Fratsen van Bert Joris, Roger Piers en Lou Jacquet op zaterdag 19 maart om 20 uur in zaal Van Remoortel. Molendreef 6 in Belsele Kaarten en reservatie bij mevrouw Smet-Nachtegaal, Koutermolenstraat 4 in Belsele. Tel. 03/772.33.74 of bij de leden van vzw Belsele Sportief, organisator van deze manifestatie. Operette Zaterdag 19 en zondag 20 maart voert het Belcantogezelschap van Sint-Niklaas te 20 uur in de stadsschouwburg de operette Der Graf von Luxemburg van Franz Lehar op. Herman Nauts kreeg de titelrol als graaf René en de tweede hoofdfiguur is Maria Weyers als Angèle Didier, Solisten, koor en orkest (69 uitvoerders) staan onder de algemene leiding van Geo De Bondt. Het ballet van de Belgische Balletschool werd voorbereid door de direktrice Josée Nicola. Genummerde kaarten zijn te bekomen op volgende adressen: Zamanstraat 49 (tel.: 03/ 776.07.53) en in de stadsschouwburg zelf (tel.: 03/776.35.75). Toneel Dinsdag 22 maart te 20 uur voert Teater Antigone in de stadsschouwburg «Baas Gansendonck» op Het is dit jaar 100 jaar geleden dat Hendrik Conscience overleed. Voor toneelbe werkster Joanna Geldof betekende dit een goede aanleiding om de man die zijn volk leerde lezen nog eens te doen herleven op het toneel. Planorecital Vrijdag 25 maart te 20 uur is de jonge Vlaamse klaviervirtuoos Patrick De Hooghe te gast in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bibliotheek. Met werken van Chopin, Schu bert en Liszt zal hij er het publiek in bewondering brengen voor zijn verfijnde muzikaliteit en hoogstaande techniek. Reservatie en vooorverkoop sted. openbare bibliotheek, Hendrik Heyman plein (tel.: 03/776.14.82). Internationale exlibriswedstrijd Tot en met 17 april zijn in het internationaal exlibriscentrum (Regentiestraat 65) geselekteerde exlibris te bezichtigen, af komstig uit de inzendingen voor de internationale exlibriswed strijd 1983. Poppenteater Zaterdag 19 maart voert poppenteater Oekedoeleken van 14 tot 15.30 uur «De Wolvreters» op in de lokalen van het internatio naal exlibriscentrum (Regentiestraat 65). Avondrecital Vrijdag 18 maart te 20 uur wordt in het auditorium van de stedelijke muziekakademie Hofstraat een avondrecital gegeven met Henri De Roeck en Erik Vandermeulen. Onderwijs, institutionele pedagogiek en Freinet In het kader van deze vormingscyklus wordt door v.z.w. 't Venster» (Kokkelbeekstraat 70) op zaterdag 26 maart te 9.30 uur de derde serie georganiseerd. De h. Rik Meeuwissen zal een situering geven van Freinets leven en leer. Passiekoncert Op woensdag 23 maart voert het gemengd koor Maria-kantorij een passiekoncert op in de O.l. Vrouwkerk. De leiding is in handen van Kris Soetens. De organist is Erwin Van Bogaert Reservatie: Walter Schack, Watermolendreef 65 (tel.: 03/ 776.93.25). Wandelen Op zondag 20 maart organiseert A T B De Natuurvrienden een dagwandeling langs de twee Leden. Vertrek te 9.30 uur op de parking van het Koopcentrum. Meer informatie bij de h Roger Keymeulen, Kleibeekstraat 79 (tel.: 03/776.42,76). Voordracht over chips Natuurlijk, een komputer biedt voordelen. De vraag is of deze voordelen opwegen tegen de nadelen van de werkloosheid. En dat is precies de vraag die centraal zal staan tijdens een gespreksavond van de Stekense KWB-Centrum in samenwer king met het plaatselijke ACV. Al wie over dit onderwerp meer wil vernemen, kan terecht op vrijdag 25 maart 1983 om 20 uur in de café van Het Gildenhuis, Dorpsstraat te Stekene. Het thema is «Chips, machines in plaats van mensen». Met een videomontage wordt de avond ingeleid door Karei Reyns, KWB-voorzitter van het verbond Sint-Niklaas, die verder ook het tema zal bespreken met de aanwezigen. Leeriingenvoordracht muziekakademie Naar jaarlijkse traditie organiseert de Stekense afdeling van de stedelijke muziekakademie een leerlingenvoordracht met prok- lamatie. Het is nu de vijftiende keer dat deze «muziek- happening» zal plaatsvinden. In de feestzaal van het technisch instituut Sint-Andries in de Nieuwstraat 15 te Stekene, op zondagvoormiddag 20 maart met begin om 10.30 u. stipt. Alle drie de notenklassen zullen liederen zingen en canons: eerst de twee klassen van het eerste jaar, nadien de vier resterende klassen vah het tweede en derde jaar notenleer. Daarna zal het eerste jaar een canon spelen op viool, waarna het tweede jaar een lied uit de «Bauercantate» van J.S. Bach zl vertolken. Daarna kunnn de geïnteresseerde aanwezigen kennismaken met nagenoeg alle instrumenten. Gaston Van den Steen, voorzitter van de «Brood- en Pasteibakkersbond van Aalst en c. Omliggende», schetste op de akademische zitting in de feestzaal van het stadhuis Sinaai-karnaval. Een peuter bracht suikerbonen bij de verleden dinsdag namiddag de historiek van deze vereniging, 80 jaar jong. burgemeester en werd met een klapzoen bedacht <dw) ou(jste bronnen over het Aalsters broodmakersambacht grijpen terug tot ongeveer 90 jaar vóór het uitbreken van de Franse Revolutie, meer bepaald tot het jaar 1701. Sindsdien werd regelmatig een boek bijgehouden met als aanhef «Boek van het Broodmakersambacht gejond ende gegeven door Geraerd Paridaens an dezelfde nerinte tot meerdere ere en glorie Gxids en van de Heilige Aubertus». De huidige bond zelf werd ge sticht in 1903 door Petrus De onenig^ de verê^ wilden een aantal leden naar een ander lokaal verhuizen. Er ontstond een nieuwe bond die in het katholiek Middenstands huis vergaderde met voorzitter Jozef Corthals en medestich ters Maurice De Vos; Gustaaf Vlasschaert Jozef Blommaert. Louis Vermoesen en Maurice Van Heddeghem Ook de ou de bond bleef bestaan onder voorzitterschap van Domicn De Bruecker. Tijdens de twee de wereldoorlog vonden de twee verenigingen elkaar terug de leuze indachtig «Eendracht maakt Macht» en komt de nieuwe benaming «Brood- en Pasteibakkersbond- van Aalst en Omliggende». Het bestuur bestaat dan uit voorzitter Jozef Blommaert. ondervoorzitter Gustaaf Vlasschaert. sekreta- ris-penningmeester Maurice De Vos en bestuursleden Louis Vermoesen. Jozef Van Driessche. Jozef Jansegers, Maurice Van Heddeghem. Louis Stecnhaut en Jef Petit. Tot 1950 bleef het Midden standshuis het bakkerslokaal. Nieuwe moeilijkheden rezen met bestuursleden van «de Middenstand» en de bakkers vestigden zich in St.-Lieven aan de St.-Martinuskerk. On dertussen werd onder impuls van ondervoorzitter Gustaaf Vlasschaert kontakt opgeno men met Albert De Grauw om een eigen sekretariaat op te richten. Sekretariaat dat onder bezielende leiding van De Grauw van start ging in 1951. vereniging gespeelde rol in het middenstandsleven en hoopt dat de bond ook nu in minder gunstige periode eendracht en solidariteit in zijn vaandel zal blijven voeren. Gaston Van den Steen sprak over de historiek van de jubile rende vereniging en Nationaal Karnaval in Sint-Gillis-Waas. De knappe wagen waarmee de duivenmaatschappij en de supportersklub Wit-Blauw uitpakten (Iv) Tentoonstelling Tot en met 27 maart is in kasteel Walburg (Stadspark) een tentoonstelling te bezichtigen met werken van oud-leerlingen van de afdeling plastische kunsten van het atheneum. Gezinswandeling Sinaai Op zondag 20 maart organizeert Vakantiegenoegens Nieuwker- ken een gezinswandeling langs het Keilandenpad. Verzamelen te 14 uur op Ten Bos. Start van de wandeling aan het station te Sinaai om 14.30 uur. Spelnamiddag «Circus 1983» Op zaterdag 19 maart te 14 uur wordt op het VP-plein te Sint- Niklaas (naast drive-in De Vidts) de spelnamiddag «Circus 1983» ingencht door de werkgroep voor anders-valide kinderen Op het programma: goochelen, akrobatie, dierentemmen enz. Het einde van deze namiddag is voorzien rond 17 uur. Kreateek stelt tentoon «Kreateek» van de federatie gehandicaptenzorg Bond Moyson stelt tentoon in de zaal van het Textielhuis, Mercatorstraat 87. Frisdranken, koffie en gebak zullen ter plaatse verkrijgbaar zijn aan demokratische prijzen. Openingsuren: zaterdag 26 maart van 13.30 tot 18.30 uur en zondag 27 maart van 13 tot 18 uur Gemeenteraadszitting Donderdag 24 maart te 19 uur vergadert de gemeenteraad in de raadszaal van het stadhuis. Op de agenda o.a. de voorlopige vaststelling van het b.p.a. De Meulenaerwijk en de wijziging van het definitief ontwerp voor O.L. Vrouwplein Deze vergadering is voor het publiek toegankelijk. Voordracht met kleurenfilm Vrijdag 18 maart te 20 uur wordt in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bibliotheek de film «Sri Lanka» van Willy Van Marck voorgesteld in de reeks van «De Vlaamse Eksplora- tors». De opnamen voor deze film in «het koninklijk stralend land» duurden 10 weken en daarbij werd 9000 km afgelegd en 4000 m film gedraaid Film Zondag 20 maart te 14.30 uur wordt door de kulturele centrale «Horizon» de film «Mr. Hawarden» van H. Kümel vertoond. Na de film volgt een gezellig samenzijn met wafelbak. Meer informatie op het sekretariaat. Mercatorstraat 87. Bezoek aan Brugge Woensdag 23 maart organizeert de kulturele centrale Rust Roest een uitstap naar Brugge. Op het programma: bezoek aan een emailfabriek, kort bezoek aan het begijnhof en een geleid bezoek aan het museum voor volkskunde. Middagmaal is voorzien in de buurt van het Minnewater. Do bus vertrekt te 8.10 u. op de Grote Markt. Prijs: 330 fr. (middagmaal inbegrepen). Vooraf inschrijven op het sekretariaat, Mercatorstraat 87. De Alpen in vogelvlucht Vrijdag 18 maart te 20 uur organizeert de plaatselijke afdeling van de Vlaamse Bergsportvereniging te 20 uur in het Dagcen- Aalst. De dag van de Bakkers. Burgemeester Uyttersprot nodigde de bakkersgilde uit op een ontvangst in het stadhuis (per) Sindsdien is de Bond uitge groeid tot een koherent geheel met heel wat realisaties waar voor het bestuur zich onver poosd inzette. Jozef Blom maert was voorzitter tot 1960, Georges De Ridder van '61 tot '78 en vanaf 1979 Gaston Van den Steen bijgestaan door on dervoorzitter Oscar Everaert, sekretaris Willy De Ridder, vaandrig Gilbert Van Vaeren- bergh en bestuursleden Paul Vereecken. Hugo De Gusse- mé, Maurice Van Heddeghem, Georges De Ridder en last but not least de nooit afgevende beheerder van het sekretariaat Albert De Grauw. Met dezelfde energie waarmee deze vereniging tijdens liefst 8 decennia op de bres stond ziet ze momentcel de toekomst te gemoet. Geef ons heden ons dagelijks brood... met beleg Verleden dinsdag, voor heel wat bakkers de traditionele sluitingsdag, waren een paar honderd bakkers uit het hele arrondissement te Aalst te gast voor de viering van het 80-jarig bestaan van de «Brood- en Pasteibakkersbond van Aalst en Omliggende» waarvoor voorzitter Gaston Van den Steen en sekretaris en duivel- doet-al Albert De Grauw met hun staf hun beste beentje voorzetten. Van aan het lokaal «De Ko ning van Spaniën» waar de bakkers met familieleden, sympatisanten en provinciale afgevaardigden van zusterve renigingen (met vlag) werden ontvangen werd opgestapt met vaandels op kop naar de deka- nale kerk waar een plechtige mis ter herdenking van overle den vakbroeders werd opge- Achter een meer dan 20-kop- pige muziekmaatschappij werd dan opgestapt met bakkers- jeugd, bakkersvaandels en bakkers met hun dame door het centrum van de stad waar bij aan het gedenkteken van de gesneuvelden op het Vrede plein het Te Velde werd gebla zen en bloemen neergelegd. In de feestzaal van het stadhuis volgde dan in aanwezigheid van schepenen Robert De Pauw, Remi Van Vaerenbergh en André Dooms en van raads lid Floris De Winter, samen met een 200-tal genodigden, een korte akademische zitting. Burgemeester Uyttersprot wil de de heuglijke gebeurtenis, een 80-jarig bestaan, niet on opgemerkt laten voorbijgaan en toonde zich verheugd deze bloeiende vereniging te mogen ontvangen ten stadhuize. Ver eniging die wortelt in het trotse middeleeuwse gildeleven. Spreker drukt tevens zijn enor me waardering uit voor de in de loop van 8 decennia door de voorzitter Alois De Clercq be klemtoonde de belangrijkheid van de plaatselijke afdelingen, de onontbeerlijke schakels in het raderwerk. De slag «tegen de witte produkten» werd o.m. gewonnen door volledige sa menwerking van de lokale en regionale bonden. Bonden die niet te aanzien zijn als een folkloristische bedoening doch als hechte vriendenkringen, oorden van dienstbetoon en onderlinge solidariteit. Ook in moeilijkere konjunkturen moet de vereniging het hoofd recht en koel houden, zonder enige zweem van defaitisme maar met instandhouden van het bedrijf als hoofdobjectief. Spreker hoopt dat de Aalsterse vereniging in de toekomst even aktief zal blijven als ze het steeds was en vraagt dat orde woorden van hogerhand steeds stipt weerklank zouden vinden in alle plaatselijke besturen. Na vereremerking van een aantal verdienstelijke leden een drink in de trouwzaal aan geboden door de jubilerende bond waarbij Geraardsberge- naars ons vergastten op au thentieke mattetaarten volgde een jubileumbanket. Klap op de vuurpijl van deze memorabele bakkersdag werd dan het privé avondfeest. LH Sint-Niklaas. Martha Stollaert en Maria Van der Vreken werden door de Socialistische Vrouwen in de bloemen gezet. Ze zijn al een halve eeuw aktief als bestuurslid. (Iv) In de St.-Martinuskerk te Aalst heeft de gilde van de bakkers een altaar toegewijd aan de H. Aubertus, werk van Jan Van Sabuye uit Geraardsbergen (1699)1701) in hout, wit, zwart en bruingrijs gemarmerd. St.-Aubertus was bisschop van Kamerijk in 633 en volgens de legende zou hij vóór hij bisschop werd. elke dag zijn ezel naar Doornik hebben gestuurd met brood waarna de ezel terugkeerde met een zakje om de hals waarin de geld stukken. De nering van de bakkers stamt uit de middeleeuwen doch toen heetten ze «broodmaeckers». De Schrijnwerker Jan de Sabuye liet het altaar met een voerman naar Aalst brengen. De trede bestond uit den nenhout. Posturen, fistons en het engelenhoofd werden geplaatst door een niet genoemde beeldhouwer Jan van der Buest leverde de twee bedelaars en Cornelius Stan- daert zorgde voor het ijzerwerk. Na het plaatsen van het schilderij werd de marbrering uitbesteed bij Andries Vanderelst en het schilderij werd er terug ingeplaatst door schilder Lippens nadat de rug ervan «met berd» was beslagen. Beeldsnijder Antoon Van Eel stopte de spleten in het altaar. Reeds in 1720 was de marbrering aan gedeeltelijke ver nieuwing toe. In 1807 werd het altaar geschilderd door Vuldert en herschilderd in 1833 door Jozef Eeckhout. Herstellingen eraan gebeurden in 1853 door De Mette. Het schilderij van Jan van Cleef kwam in een schouder- boogvormige nis tussen Korintische kapitelen op hoge onversierde voetstukken. Het middenmedaillon draagt het opschrift «S. Auberto» en is bekroond met een engelen hoofd en omgeven door een broodplank met drie vergulde broden en een bisschopsstaf in een bloemenlijst. Op de rondbogingen lijst berust twee overvloedshoorns en van de sokkel van het bekronend Aubertusbeeld lopen bloe men- en vruchtenslingers naar de bedelaars toe. De gemetselde bakstenen altaarblok opgesteld op twee treden van gepolijst arduin heeft een uitspringend blad van witte natuursteen en is vermoedelijk afkomstig van een vroeger altaar, De voorzijde van het bovenblad is golvend gebogen en versierd met franjes in verguld hout. De H. Aubertus en de twee bedelaars werd gemaakt in opdracht van Jan de Sabuye in lindehout, wit geschilderd en plaatselijk verguld. De linkse bedelaar, beschadigd weliswaar door val, steekt de hand omhoog en ontvangt een brood van Aubertus. De rechtste heeft reeds een brood in de hand

De Voorpost | 1983 | | pagina 21