Rotary houdt distriktskonferentie in Dendermonde Bloeiende oud-leerlingenbond Technische School Sint-Laurentius Lokeren Kannunik Staf Van de Vreken: «De taalgrens in ons land» Bouwmaatschappijen in Dendermonde Jebron Aalst, een kans naast de andere Negende hobbytentoonstelling in 't Apostelken te Aalst zippeö jW va 6 - 18.3.1983 - De Voorpost De technische school bint-Laurentius werd gesticht te Lokeren in 1920. Zij huisde dan in de Kazernestraat. In 1922 werd onder impuls van de toenmalige deken Honoré Coppieters (de latere bisschop van Gent) een fabrieksge bouw aangekocht langsheen de oevers van de Durme. En van dan af is het eigenlijk begonnen: die bestendige opgang. Bij het 30-jarig bestaan van de school in 1952 waren er 350 leerlingen, met een 20-tal leraars. Nu zijn er 800 leerlingen en ong. 100 leraars, onderhoudspersoneel inbegrepen. De stichting van een oud-leerlingenbond van zulke formidabele inrichting drong zich dus op. En dat gebeurde op aandringen van de toenmalige direkteur Alfred Van Driessche (die nog altijd in leven is en de gezegende leeftijd van de 90 reeds heeft bereikt). Dendermonde. De Rotary in feest op 18 en 19 maart (v) Het komende weekend, vrijdag 18 en zaterdag 19 maart organiseert Rotary-Dendermonde de jaarlijkse distrikts konferentie in eigen huis. Een zeshonderdtal Rotariërs zullen Dendermonde vrijwel volledig in beslag nemen. De vereniging Paul Harris, een advokaat uit de States, is stichter van Rotary. Samen met enkele vrienden wou hij in het be gin van deze eeuw een ein de maken aan de chaos waarin de stad Chicago ver vallen was omdat niemand enige morele of burgerlijke wet nog onderhield en de politieke macht niet be kwaam leek om orde op zaken te stellen. Paul Har- ris deed daarvoor beroep op de verantwoordelijk heidszin van enkele be trouwbare vrienden en or ganiseerde zo via onderlin ge steun een nieuwe zake lijke en politieke keten, ge baseerd op het onderhou den van een ethische code Het opzet lukte en vanuit Chicago deinde de Rotary- beweging over de wereld uit. Om te slagen deed Ro tary niet alleen beroep op de bij de mensen ingeboren zin voor moraliteit, maar gebruikte diverse hefbo men zoals vriendschap, we- reldsolidariteit, burgerzin, sociale bewogenheid, barmhartigheid. enz. Meestal worden deze as- pekten van Rotary door de buitenstaanders als ken merken genomen, ze zijn nochtans niet de essentie maar wel de gevolgen ervan. Distriktskonferentie Op vrijdag 18 maart wor den de deelnemers op het stadhuis ontvangen. De Grote Markt zal vrijgehou den worden om te parke ren. De h. Pierre Blancquaert, voorzitter van Rotary Dendermonde ver welkomt de deelnemers om kwart voor vijf, waarna Brigitte en Michel Puissant (piano en viool) een muzi kaal intermezzo zullen aan bieden. Gouverneur Adhé- mar De Wulf zal dan de konferentie van het 217' distrikt openen. Board di rector Leslie Wright, ver tegenwoordiger van we reldvoorzitter Hiroji Mu- kasa, houdt ook een toe spraak waarna de algemene vergadering met panel be gint. Onder leiding van Ro ger De Loose, speciale af gevaardigde van de gouver neur en met de medewer king van Leslie Wright en Niek De Wit (NI.), zal er gesproken worden over «New Horizons». Ondertussen zijn de dames samengekomen in de sche penzaal en ook daar wordt gediskussieerd met als on derwerp «Het woord is aan de dames». Moderator is daar Paul M.G. Levy en men verwacht de medewer king van mevr. Jean Le- beau. past-wereldvoorzit ster van «Inner Wheel», mevr. Joke Boland, voor zitster «Inner Wheel Club Brussel», mevr. Luce Boone, nationale voorzit ster «Soroptimist Interna tional», mevr. Thérèse Deslypere, gouverneur van «Soroptimist Internatio nal» en mevrouw Maryse Puissant en mevr. Rita Schepens voor Rotary Dendermonde die het «flo wer arrangement» zullen verzorgen. Er wordt flink gewerkt op het stadhuis want om 19u starten de heren een collo quium over de jeugdwerk loosheid. onder leiding van de heer Eddy Blondeel. Sprekers zijn er Adolphe Geeroms. speciale afge vaardigde van de gouver neur, Theo Costy. sekreta- iis van de denkgroep en Niek. De Wit. afgevaardig de van Rotary Nederland. Om halfnegen trekt ieder een zich terug in Gasthof Het Vaderland om de in nerlijke mens te verster ken. Lang mogen de Rota riërs niet slapen, want za terdagmorgen om 9 uur heeft er in het H. Maagd college opnieuw een panel- gesprek plaats met als the ma «De studiebeurzen in ons land». Moderator is hier gouverneur Adhémar De Wulf. Hij wordt bijge staan door de h. Jean Le- daire. professor Dr. Jo seph Hoet (U.C.L.) en de h. Ferdinand Dierkens. Om 10 uur geeft de h. Gus- tave Thibon. filosoof en schrijver, een voordracht mét als thema «de vriend schap». Om 10u40 krijgen de deelnemers een optre den van het koor Rotary Aalst-Noord. Iets na elven geeft Board Director Leslie Wright een tweede toespraak. Even la ter worden dan de kommis- siebesluiten gestemd en worden de wimpels van de clubs D 217 overhandigd aan de deelnemers van de wereldexpeditie «Les trois flèches». Nog mogen de mensen van Rotary niet uitblazei) want om kwart voor twaalf heeft er een symposion plaats over «De Rotariërs in het Water» onder leiding van ingenieur Jan Coeckel- bergh. lid van de be stuursraad van de Europe se kommissie C.E.C.T. Uiteindelijk geeft gouver neur Adhémar De Wulf de slottoespraak, waarna de Rotariërs eindelijk aan de lunch kunnen in het college zelf. Het worden dus zeer druk ke uren voor de deelne mers aan deze distriktskon ferentie. Voor Dender monde betekent 'deze na tionale en internationale belangstelling alleszins een ernstige promotie op toe ristisch. sociaal en zelfs in dustrieel vlak. (mdb) De eerste voorzitter van de bond was Jozef Van Steirte- ghem. Na hem kwamen Piet Verheyden, Paul Van Wouwe. en daarna de huidige voorzit ter Roger Volckerijck. die al 13 jaar de touwtjes in handen heeft Naast de oud-direkteur zijn ook de vroegere voorzit ters nog allemaal in leven. De voorzitter van nu. Roger Volckerijck. vond het wel pas send om op een perskonferen- tie een en ander mee te delen over zijn oud-leerlingenbond. De bond kan de leerlingen aanmoedigen, ze vermanen, op hun plichten wijzen, dit alles om de naam van de school hoog te houden, naam die in de loop der tijden moei zaam werd opgebouwd door vroegere leraars en leerlingen. De bond dankt ook de ouders voor het vertrouwen gesteld in de schoolgemeenschap: onge veer een kwart van de leerlin gen waren in 1981 kinderen of rechtstreekse familie van oud- leerlingen. De aktiviteiten van de bond zijn bij vele mensen nog niet genoeg bekend. Het C. LU. of Centrum voor Technische Opleiding. Het staat onder leiding van het Technologisch Instituut van de Koninklijke Ingenieursvereni ging. en plaatselijk onder be scherming va"fi de bond. Regel matig worden voordrachten gegeven. Het doel van het CTO is afgestudeerden en ge- interesseerden op de hoogte te houden van technische voor uitgang en bevindingen. Een tweede initiatief is het inrichten van een Sint-Niklaas- feest voor kinderen van oud leerlingen. Dat initiatief da teert slechts van voor twee jaar. Het werd genomen door een paar jongere leerkrachten, en richt zich tot kinderen van 3 tot 8 jaar. Rond Allerheiligen is er tel kens een plechtige eucharistie viering voor de getroffen fami lies van oud-leerlingen. Zo laat de bond aanvoelen dat men niet alleen begaan is op mate rieel gebied, maar dat men een echte schoolgemeenschap wil blijven vormen. Al enkele jaren wordt ook het feest der 25 jaar-afgestudeerden gevierd. De deelnemers zijn allemaal mensen van rond de 44-45 jaar. Ze zijn al ergens gearriveerd in het leven Zij hebben samen 4 of 5 jaar sa men hun jeugd doorgebracht in deze school. Vaak hebben zij ook later alle kontakt met elkaar verloren. En nu wordt hen de mogelijkheid geboden op een jaarlijkse reume elkaar weer te zien. De eerste keer zijn ze begonnen met 42 deel nemers Nu zijn het er al meer dan 100. Het volgende feest gaat door op 19 maart. Het fotoarchief Die idee kwam heel toevallig tot stand nadat sekretaris Maurice Ve- hent voor de dag kwam met een paar foto's waarop onder meer papa Vehent nog voor kwam. Na samenspraak met de verantwoordelijken, ter ge legenheid van het 60-jarig be staan van de school, werd be sloten om eens met iets te beginnen. Dit «iets» werd het fotoarchief. Het doel van dit archief is: alle foto's van de uitgaande jaren en van alle klassen per schooljaar te bewa ren. en tevens de foto's van vroegere jaren samen te bren gen. De voornaamste mede werker hieraan is. samen met leden van het sekretariaat. le raar A. Bruynbroeck. Het «koninginnestuk» is het tijdschrift Contactlens. Het is géén vlugschriftje of krantje, maar een zeer degelijk ver zorgd tijdschrift, zowel naar inhoud als naar pesentatie. Het heeft momenteel een opla ge van 2750 exemplaren, waar van er ongeveer 2000 per post moeten verstuurd worden; dat drie keer per jaar. Eet initiatief dat veel tijd en... gek kost. maar het is de moeiti waard. Een groot deel van d werk zit in handen van studit meester Jaak Van Avermaet De oudleerlingenbond Hoger Op (want dat is echte naar van de bond) heeft in een tijd spanne van twee jaar de schoo voorzien van een geluidsinsta latie. Die is opgebouwd mt zeer waardevolle toestellen, ci men kan deze installatie vor velerlei doeleinden gebruikei Hier ook moeten we de samet werking tussen school en bon onderstrepen, want.beide kun nen de installatie gebruiker. Hetzelfde geldt voor de diumvloer Die is demontec baar opgevat De plaatsu vergt slechts een half vloer heeft een oppervlak: van 40 m:. maar kan ook kit ner worden opgesteld. Iets wat «enig» kan genoen worden zijn de wenskaarta Die zijn er voor verjaardagcr huwelijksve'rjaardagen en boortcn. en ook voor dage van rouw. Ze kunnen h schouwd worden als de schak tussen elke oud-leerling en school. Het zijn geen omzeno brieven, maar zij zijn persooi gebonden. Per dag gaan er gemiddeld 11 a 12 de deur uit Maar er zijn nog andere akth teiten; het uitdelen van afplai kertjes. van trofeeën spoftlaureaten. jaarlijk schooltombola en nog veel dere dingen. J.V, De Aalsterse kanunnik Staf Van de Vreken, vooral gekend wegens zijn nooit aflatende hulp aan mensen achter het IJzeren Gordijn de laatste periode dan meer en meer toegespitst op Polen had het over het ontstaan van de taalgrens in België waaraan hij een zekere analogie koppelde met toestanden in het H. Land. Zoals de scheiding en rivaliteit tussen Arabieren en nazaten van Abraham wortelen in een ver verleden dateren de wortels van de «Belgische ziekte» wel dichter bij ons maar alleszins toch in de eerste eeuwen van onze tijdrekening. De symptomen begonnen zich vooral af te tekenen bij de verzwakking van het Romein se Rijk en diverse theoriën i.v.m. het ontstaan van de taal grens werden geprobeerd of maakten zelfs furore Historicus Godfried Kurth. zag in 18% een verklaring voor de taalgrens in de Frankische kolonisatie van oost naar west. Later stelde men echter vast dat het Kolenwoud zich echter eerder van noord naar zuid uitstrekte. Kwam dan^Ér hypotese van de «Limes B<^Jbus». een grens- versterking in het voorland van de As (heirbaan) Keulen-Ton- geren-Bavai. Deze hypotese bleek weinig steekhoudend In 1937 maakte de theorie van de Duitser Petri ophef die be weerde dat de Franken, in de stortvloed van hun expansie, het Noorden van Gallië naar het zuiden toe, zelfs tot aan de Loire, zouden hebben geger maniseerd. Geromaniseerde volkeren zouden een deel er van terug hebben opgeslorpt doch het noordelijk deel prijs gegeven. Deze stelling wordt als onwaarschijnlijk beoor deeld. Een laatste theorie lijkt het wél te halen. Nog vóór de invallen van de Romeinen zou Noord-België bewoond zijn geweest door Germaanse volksstammen. Gezien de ar mere zandgronden aldaar drong de romanisering niet door maar koncentreerde zich Nabij de Begijnhofkerk staat de oude pastorij van het begijnhof. Nu is daar sinds enkele jaren Jebron gehuis vest. Jebron, oorspronkelijk de afkorting van 'Jeugd naar de bron': de jonge mens die in zijn groei en ontplooiing wegen dient te vinden om bronnen van leven aan te boren. Bronnen die in zijn eigen zelf maar ook buiten zichzelf te vinden zijn en van waaruit deze jonge mens zijn leven richting kan geven. In ieder mens zit ook in deze krisistijd (maar dan misschien verdoken) een bron van verwachtin gen, wensen en mogelijkheden. Aalst. Op 2 april er een gebedsmoment. De ontdekkingstocht van het ego en de ontplooiingskansen wil men in een gemeen- schapsgebeuren plaatsen, waar de bijbel en evangelie duide lijk boodschap i£. Kort kan men het zo formule ren: Jij bent een bron aan mogelijkheden. Samen zoeken wij in (confrontatie met de bij belse méns en Jezus' bood schap. hoe de H. Schrift en in het bijzonder het evangelie een bron kan zijn voor ons leven. Wat biedt Jebron? Eerst en vooral is voldoende akkomodatie voor vergade ring, bezinning, stilte. Verder kan men in 'het boe- tikske' zinnige posters en wenskaarten verkrijgen. Er is ook een inforuimte, 't pappa- raske genoemd waar men voor eindwerken, spreekbeurten of dergelijke heel wat dokumen- tatie kan vinden. Er zijn o.m. drie klappers met dokumentatie over 141 landen, 493 thema's, 171 beziningen en vieringen. Naast dit alles vindt men er ook heel wat tijdschrif ten rond pastoraal, kerkver nieuwing, liturgie, jeugdbewe ging, ontwikkelingssamenwer king, bevrijding. Wanneer kan men bij Jebron terecht? Jebron is open alle schoolda gen van 16 tot 18 uur. Elke vrijdag: gebedsmoment (be halve de 4C) van 19.45 u tot 20.15 u. 1 en 3' vrijdag: open vergadering van 20.30 u tot 22 u. 4C vrijdag bijbelbabbel van 19.45 u tot 22 u Elke zaterdag avond is er Eucharistieviering om 18.30 u en blijft men open tot 22.30 u. Om de veertien dagen is ieder een welkom om 9u30 voor de vergadering van de open trek- kersgroep. deze jonge mensen zorgen voor 't onthaal en de werking van Jebron. Broederlijk Delen bij Jebron In de bres voor Celebes is het motto waarrond Dekenij Aalst werkt Ook Jebron wil zijn steentje bijdragen om deze ak- tie tot sukses te kunnen maken. Men vond het de moeite waard om 'sobere maaltijden weke lijks te houden'. Zaterdag 19.3 en zondag 27.3 kan je nog maals terecht in het Jebronhuis om een solidariteitsmaal mee te maken. Verder is er op Goede Vrij dag, 1 april, een solidariteits- tocht doorheen de stralen van Voor de negende maal organi- zeert de kulturele werkgroep K.O.S.I. van "t Apostelken zijn hobbytentoonstelling in de zaal 't Apostelken aan de Apostelstraat 1 te Aalst. Men koos het weekend van 18 tot 20 maart voor deze organizatie. waarbij vooral de aandacht gaat naar het kreatieve kind. De organizatoren kregen de medewerking van Lego eh konden op die wijze een Lego bouwwedstrijd inrichten. Er is ook een tentoonstelling van dc zelfverzonnen bouwwerken Een jury zal deze werke i beoordelen en ze ook rar schikken per deelnemerskat - gorie (tot 6. tot 10 en tot 14 jaar). De prijsuitreiking heet: plaats op zondag 20 maart om 19 uur en Keizer Kamiel van Aalst heeft beloofd daarop aanwezig te zijn. Vanzelfsprekend is de ten toonstelling niet alleen voor kinderen, ook de volwassene is van harte welkom om al deze wedstrijdmodellen en uitingen van kreativiteit te komen be wonderen De vooropening heeft plaats op vrijdag 18 maart om 20 uur. De tentoonstelling zal worden ingeleid en geopend door Wil ly Poelman, kantonaal inspek- teur voor kleuter en lager on derwijs. De expositie is toe gankelijk vrijdag van 20 u. tot 22 uur. zaterdag van 10 u. Ut 22 uur en zondag van 10 u. tot 13.30 uur en van 15 u. tot 19 uur De tentoonstelling «Van Soe- mer tot Babvlonië» door het Gemeentekrediet ingericht in de Studio van de Passage 44 te Brussel, kent een ongemeen sukses bij het publiek. Precies een maand na de opening mocht men reeds 50.000 be zoekers tellen. De inrichters hebben dan ook besloten de tentoonstelling dc Meso potamische beschavingen te verlengen tot 17 april. Bij deze tentoonstelling hoort ook een mooi geïllustreerde katalogus die 225 fr. (verkrijgbaar door overschrijven van dit bedrag op dc rekening 057-6370330-16 van het Gemeentekrediet. Kulturele Dienst. Pachecolaan 44 te 1000 Brussel met vermel ding 'Van Soemer tot Baby- lonië'). Op 24 april aanstaande heeft voor de 46' keer het Vlaams Nationaal Zangfeest plaats waaraan heel wat koren en solisten hun medewerking ver lenen. Ook dc volkskunst groep Drieske Nijpers uit Lo keren. de bewegings- en ven- delicrsgroep Alkuone uit Aalst zullen aanwezig zijn. SP volksvertegenwoordiger De Batselier heeft Jan gemeen schapsminister voor dc huis vesting, J. Buchmann, een par lementaire vraag gesteld om trent de openbare bouwven nootschappen werkzaam in het arrondissement Dendermon de. De Batselier wilde weten hoeveel erkende bouwven nootschappen voor huisvsting er in het arrondissement Den dermonde vorig jaar werk zaam waren, hoeveel wonin gen er werden verkocht en door welke maatscappijen, hoeveel woningen er gereno veerd werden en hoeveel wo ningen er door deze maat schappijen werden verhuurd. Tevens stelde hij dc vraag hoe veel personen er in 1982 in elk van deze maatschappijen te werkgesteld waren. Het antwoord van de bevoeg de minister valt uiteen in twee delen. In de eerste plaats zijn er de bouwmaatschappijen die deel uitmaken van de Nationale Maatschappij voor de huisves ting. Dat zijn er voor het ar rondissement zeven. «Geluk in ons huis» uit Baasrode ver kocht in 1982. 2 woningen, verhuurde er op 31 december 1982 198 en heeft een voltijdse bediende tewerk gesteld. «Dendermondse Volkswonin gen» verkocht het voorbije jaar 3 huizen, verhuurde er op het einde van 1982 797 en heeft een voltijdse en een deeltijdse bediende aan het werk. «De Zonnige Woonst» uit Hamme verkocht 40 woningen in 1982 en verhuurde er op 31 decem ber van datzelfde jaar 771. Op diezelfde datum waren er 3 voltijdse bedienden. 2 voltijd se en 2 deeltijdse werklieden tewerkgesteld. «Hulp in Wo ningnood» uit Overmere ver kocht geen enkele woning, maar verhuurde er op 31 de cember 266. Hier werkt een voltijdse bediende. «Volkswel zijn» Dendermonde verkocht in 1982 148 woningen en ver huurde er op het einde van vorig jaar 482 Er werden 2 voltijdse en 2 deeltijdse be dienden. 4 deeltijdse werklie den en 4 concierges, «Eigen Dak» uit Wctteren verkocht 14 woningen, verhuurde er op 31 december 1982 66 en heeft 2 voltijdse bedienden en 6 vol tijdse werklieden in dienst. Tenslotte is er nog de «Gewes telijke Maatschappij voor Wo ningbouw» uit Zele die 2 wo ningen verkocht in 1982, 467 woningen verhuurde eind vo rig jaar en 1 voltijdse, 1 deel tijdse bediende en 1 voltijdse werkman in dienst had. Op de tweede plaats is er de Nationale Landmaatschappij die i Dendermonde onder dc naam «Gewestelijke Land maatschappij» werkt. Zij bouwde vorig jaar 97 wonin gen die aleen werden ver kocht. Er is een voltijdse be diende tewerk gesteld. Men moet er rekening mee houden dat dc Nationale Landmaatschappij en haar er kende maatschappijen (Ge westelijke Landmaatschappij) uitsluitend koopwoningen bouwt en dat er daar dus geen sprake kan zijn van renovatie en huurwoningen. Wel staat dc Nationale Landmaatschappij leningen toe voor de verbete ring of gezondmaking, voor dc aankoop met verbetering of gezondmaking van bestaande woningen. Opvallend is dat van de zeven bouwvennoot schappen die deel uilmaken van dc Nationale Maatschappij voor de Huisvesting, er geen enkele is die woningen heeft gesaneerd in 1982. leer op rijkere lecmgroix uit het Zuiden. Zo dc Franken enige invl hebben uitgeoefend i.v.m. taalgrens is zulks te wijten Ripuarische elementen. Ripuariërs zochten en von een uitweg in het gebied dl Salische Franken hadden laten om hun tenten mee zq waarts op-te slaan. De Ripuariërs hadden ti kans tot slagen in het duo woonde gebied ten noa van de heirbaan dan ten zé ervan dat meer bevolkt was De vorming van de taalgi schijnt een slingerprocei zijn geweest en eerst in d< eeuw kwam er een zekere biliscring. Buiten de Ripuariërs spee ook Friezen een rol. Toe zee zich aan de westkust teruggetrokken drongen groot aantal Friezen binne een deel van wat nu V Vlaanderen heet. Het voornaamste clement treffende de taalgrens zou gens de kanunnik een he mamscringsproccs zijn wecst ten noorden van de baan en zulks tijdens de kischc periode. Het rijkere Zuiden keek der meewarig neder op armere Zuiden. MetzelW nomecn was er in Christos in Palestina naar zuidelijk gelegen Judea superieur waande tego het meer noordelijk, gel Galilca. De geschiedenis herhaalt In i vai pot mé Ste Hel der waj wei blat ziel eni| tacl spr zoel Met nr. 191 (november-de- cember 1982) besluit het tijd schrift «Vlaanderen» zijn 31c jaargang. Het is gewijd aan de auteur Emiel Van Hemel- donck die m de jaren 1938- 1965 een talrijk lezerspubliek vond. Een abonnement op «Vlaanderen» (zes nummers) kost 550 fr. Een los nummer 175 fr. Adres: A Van Daele, Lindenlaan 18 te 8880 Tielt. Op zondag 11 september wordt in het Provinciaal Do mein Puyenbroek een massa manifestatie ingericht. Dan heeft de dag van de Oost- vlaamse toerist plaats. Muziek- en volksdansgroepen zullen dc bezoekers verstrooien en ver der zijn er wandelzoektochten, rondritten met paardenkoet- sen of een paardentram, enz. i Steke I del ft De li word krijg vorm mie i schot TE ZIEN IN DE RUIME SHOWROOM VAN p EGIDE VAN OPHEMSTRAAT 111 1180 BRUSSEL Tel. 377.49.00 GRATIS DOKUMENTATIE ALLE afmetingen ALLE prijzen ALLE toepassingen 7 geplaatst worden door uzelf of door onze diensten Grafts °peng tnuseu

De Voorpost | 1983 | | pagina 24