X Gemeentelijke Muziekschool uit Buggenhout bruist van dynamisme Collegium Instrumentale Brugense koncerteert prachtig voor Jeugd en Muziek Dendermonde Terugblik op het Cortewalle van 1900 Proklamatie poppentheaterfestival in Sint-Niklaas Amsterdammers brengen musical in Netwerk Aalst Flinke resultaten voor streekzangkoren Sluikstorters weer op pad Davidsfonds Lede brengt film 26 - 18.3.1983 - De Voorpost Tijdens de komende week organiseert de Gemeen telijke Muziekschool uit Buggenhout twee aktivi- teiten. Er is eerst haar derde aperitiefkoncert «Fan- farmonie 2» in de Opdorpse zaal Eldorado op zondag 20 maart om 11 uur. En dan is er het groot schoolkoncert in de feestzaal van de gemeentelijke scholen op vrijdag 25 maart om 20.15 uur. Dit zijn slechts twee organisaties uit een lange reeks. Er zijn immers reeds ver scheidene manifestaties achter de rug. Zo was er op 12 december de proklama- tie met leerlingen- en leerkrachtenkoncertZo was er het eerste aperitief koncert op 16 januari in de Sporthal, waar de woord kunstenaars hun kunnen konden tonen. Het tweede aperitiefkoncert, voorbe houden aan houten en ko peren blaasinstrumenten, in het Opstalse Torenhof trok evenals het eerste kon- cert heelwat belangstellen den en stond op een bewon derenswaardig niveau. Er volgen nog twee aperitief- koncerten. Het eerste, zoals reeds vermeld, heeft plaats in de zaal Eldorado te Bug- genhout-Opdorp op zondag 20 maart om ll uur. Ook nu weer staan de houten en koperen blaasinstrumenten in de kijker onder de geza menlijke noemer «Fanfar- monie 2». De uitvoerders zijn: Frans Lauwers en zijn klas trombone; Luc Nie- landt op hobo, begeleid door Regine Willems op piano; de dwarsfluitspelers Hildegard Michielsen, Ste fan Ghijsels en Chris Nuyt- ten. De toegang is gratis en na afloop kan uiteraard het aperitief gebruikt worden. Het vierde en laatste aperi tiefkoncert van het lopende schooljaar zal de snaarin strumenten in de kijker plaatsen. In de polyvalente zaal van de Gemeentelijke Sporthal, aan de Vierhui zen, treden op: Anne-Marie Bleyen (viool), Johan Lom- melen (viool), Yvo Vereist (viool), Godelieve Verstrae- ten (piano), begeleidt Jan De Maeyer (hobo); Dirk De Hertogh (gitaar) begeleidt Maria Van Berendonck (zang), met medewerking van de klas strijkers Dit laatste koncert heeft* plaats op 24 april van 11 tot 12 uur, waarna ook nu weer de mogelijkheid bestaat een aperitief te gebruiken. Op vrijdag 25 maart heeft dan het grote schoolkon cert plaats in de feestzaal van de Gemeentelijke Scho len, Hanestraat 92. Het eer ste deel is voorbehouden voor de muziek. Op het pro gramma vinden we enkele muzikale pronknummer- tjes; het orkest Jonge Musi ci uit Antwerpen speelt het «Vioolconcerto» van Georg Philip Telemann, soliste is Anne-Marie Bleyen op viool. Paul Lauwers is «Trompetconcerto van Georg Friedrich Haendel. Er wordt vervolgd met het «Fluitconcerto» van Anto nio Vivaldi; solist op dwars fluit is Stefan Ghijsels. Het «Hoboconcerto» van Mar cello met als solist Luc Nie- landt rondt het eerste deel af. Het hele muzikale ge deelte staat onder de lei ding van Jules Van Hoeck. direkteur van de muziek school. Het tweede deel, na de pau ze, is voorbehouden aan de woordkunst. Hierin krijgen we een her haling van het programma «De Vrouw» in proza en poëzie, dat tijdens een der aperitiefkoncerten van vo rig jaar werd gepresen teerd door de leraars diktie en voordracht Viviane Van Stappen, Ann De Rijcker en Jos Geens. Kaarten voor dit koncert (toegangsprijs 100 frank) zijn te verkrijgen in de school, bij leerkrachten en leerlingen en bij de leden van de Bestuurskommissie Dansavond Dat muziekpartituren een dure aangelegenheid zijn, zal ieder die met muziekle ven een beetje vertrouwd is, wel weten. Om de kosten van de partituren voor de klas samenspel te helpen dragen, organiseert de Vriendenkring van de Klassen Samenspel op za terdag 2 april e.k., in de Buggenhoutse zaal De Vlinder om 20 uur een Paas-The-Dansant. Deze dansavond vindt plaats met medewerking van Radio Joy Top-leerlingen aan tal Niet alleen omwille van het grote aantal geplande akti- viteiten is het schooljaar 1982-1983 voor de Gemeen telijke Muziekschool een topjaar. Dit is eveneens zo door de verruimde aantrek kingskracht die de school uitoefent op de muziekmin- nenden, de liefhebbers van het gesproken woord en het ballet. De Buggenhoutse muziekschool organiseert nu zowat elke kursus die Buggenhout: de muziekschool van Buggenhout heeft voor de komende maanden een prachtig programma samengesteld (v) Beveren In de komende zomermaanden wil de vzw Cortewalle een tentoonstelling inrich ten in het kasteel Cortewalle. Dit zal gebeuren in samenwerking met het gemeentebestuur, de gemeentelijke kulturele raad en de heemkundige kring Het Land van Beveren. Het is de bedoeling om de benedenverdieping van het kasteel in te richten zoals ze door de familie werd bewoond en gebruikt omstreeks de jaren 1900. In de Verlatzaal zal een volledig gedekte tafel voor 12 personen opgesteld worden en ook een ontbijttafel. Aan kleed poppen in de kledij van die periode zullen ook aanwezig zijn. In de kapel zal men enkele kelken en/of edelsmeedwerk exposeren. In de tentoonstellingszaal zelf zullen enkele beroepen van toen worden geëvokeerd. Verder zal aandacht besteed worden aan de betekenis van de ijskelders in het begin van deze eeuw Het museum op de zolderverdieping zal reeds tegen mei volledig worden heringericht. Voor dit alles zou men graag gebruik maken van de schenking Genot, die heel wat zilverwerk e.a. specifieke gebruiksartikelen van die periode bevat. De expositie zal toegankelijk zijn in de periode van 16 juli tot en met 4 september 1983. Er zullen geleide bezoeken georganiseerd worden. Grootse plannen toch weer, die een massa volk naar het historische Cortewalle moeten lokken. (wvdv) mogelijk is. Maar daaren boven weet ze een zeer be hoorlijk peil te bereiken. Bij de aanvang van het schooljaar werden in de verschillende scholen van Buggenhout, Sint-Amands en Merchtem-Peizegem mi- ni-koncertjes georgani seerd waarop leerlingen zo mogelijk van de eigen school even toonden wat ze reeds konden presteren met him instrument. Dankzij deze koncertjes verhoogde de belangstel ling bij de leerlingen in de basisscholen. Dit werd dui delijk aangevoeld tijdens de inschrijvingen, die zeer vlot hepen Nochtans wordt er in de muziekschool een inschrij vingsgeld gevraagd; een maatregel die jammer ge noeg moest ingevoerd wor den omdat de financiële toe stand van de gemeente het niet meer toeliet de school te runnen zoals wenselijk was. Toch heeft dit inschrij vingsgeld een bijkomende faktor in het leven geroe pen: de leerüngen spijbelen nog minder dan vroeger omdat er meer druk uitgaat van de ouders. Toch is de druk van de ouders meestal overbodig omdat de leerlin gen over het algemeen erg graag komen Openbare eksamens Het openbaar eksamen voordracht heeft plaats in de raadszaal van het ge meentehuis op zondag 5 ju ni om 9.30 uur De juryle den zijn: Nellie Rossiers. Jaak Van Assche, Jeannine Schevernels en direkteur Van Hoeck. Het openbaar eksamen voordracht voor volwasse nen heeft plaats in de feest zaal van de gemeentelijke scholen op zaterdag 18 juni om 19.30 uur. De juryleden Jaak Van Assche, Jeannine Schevernels, Martine Ver- beeck, Fred Gesquiere en direkteur Jules Van Hoeck krijgen de zware opdracht een w aarde-oord eel te vel len over het eerste jaar voordracht voor volwasse nen van Jos Geens, die zich presenteren met «Een arm om je heen», een verhaal van Ann Greta Winberg. Het derde jaar voordracht voor volwassenen, even eens voorbereid door Jos Geens, wagen hun kans met «Vrijgezellenmachine» op tekst van Feiffer «De ergste treitertrends» met teksten van Kees Van Koo- ten is het programma waar mee de klas voordracht van Viviane Van Stappen zich aan het oordeel van de jury onderwerpt. Openbaar eksamen - rege ringsmedailles Hilde Van Den Eede zal op zondag 19 juni om 11 uur openbaar eksamen afleg gen voor de regeringsme daille slagwerk, dit in de balletklas van de school. Zij werd voorbereid door leraar Mare Rooscndans. Het is de eerste keer dat een derge lijk eksamen wordt georga niseerd. Hilde behaalde vroeger reeds een rege ringsmedaille voor voor dracht. Een andere leerling die zich voorbereidt op het openbaar eksamen voor de regeringsmedaille, dit keer voor zang. is Josepha Pee Dit eksamen heeft plaats op zondag 26 juni om 11 uur in de raadszaal van het ge meentehuis. Zij werd voor bereid door lerares Maria Van Berendonck. Voor de begeleiding van Josepha Pee zorgen Flory Muys- hondt, de vroegere bege leidster van het Antwerps Muziekconservatorium en Walter Boeykens, de klari nettist die het buitenland ons benijdt. De juryleden voor dit eskamen zijn: Van Dijck, Loopmans, direkteur Jules Van Hoeck en inspek- teur Van Den Borre. Het is duidelijk dat de Bug genhoutse Muziekschool zich op dit ogenblik mag verheugen in een riante bloei. Vele faktoren dragen bij tot deze bloei en de goede reputatie die de school in Buggenhout en de omlig gende gemeenten geniet. In de eerste plaats uiteraard de pedagogische en artistie ke kwaliteiten van de leerkrachten. Voeg daar nog een soepel draaiende administratie en een dyna mische en entoesiaste di rekteur bij en je weet dat de school loopt als een snel trein. Administratie, direktie en onderwijzend personeel we ten zich trouwens gesteund door een al even entoesiaste bestuurskommissie onder het voorzitterschap van schepen Jan De Ridder; on dervoorzitter is Etienne Verhelen. Louis Claes, mw. De Bisschop-Van Riet, E Z. Maria Festjens. mw. Puis- sant-Ronsmans, Alfons Saerens. Francis Van den Eede. Elie Van Der Jeugd en E.H. André Van Duyse zijn de overige leden van deze bestuurskommissie. Zaterdag 26 maart om 14.30 u. vindt in het stedelijk poppentheater, in het exlibriscentrum aa de Regentiestraat 65. in Sint-Niklaas, de proklamatie plaats van de uitslag van het tweede poppentheaterfestival dat door de provincie Oost- Vlaanderen werd georganizeerd. Na de opvoering van «De Wol vreter», door poppentheater Oekedoeleken (laureaat van het eerste festival) worden de diploma's uitgereikt en wordt een receptie aangeboden. Aan het tweede Oostvlaamse festival werd deelgenomen door Oekedoeleken uit Sint-Niklaas. Kalleke Step uit Dendermonde, Sloeber uit Berlare, 't Ajuintje en Prutske uit Aalst, Magie, Nele en Kivabio (Kinderen van bij ons) uit Gent, Wimpies, Festival en Dany uit Gentbrugge en Reynaert uit Evergem. (wv) De Amsterdamse toneelve reniging «Toetssteen», reeds goed voor de uitvoe ring van «Driestuiversope- ra» van Berthold Brecht en twee musicals van landge noot Ger Beukenkamp brengt, op uitnodiging van «Netwerk», op zaterdag 19 maart in de De Ridderstraat te Aalst «Onze Jongens». Een andere musical van Beukenkamp waarbij, wan neer de «derde» wereldoor log uitbreekt, een groep ar tiesten zich inzet voor en tertainment te zorgen bij de gemobiliseerde troepen aan de verre oostgrens Het stuk zelf wordt een aaneen schakeling van repetities en fragmenten uit de uit eindelijke show, bestemd voor de militairen. Een spektakelstuk vol glitter en humor doch tevens wee moed en zelfs cynisme waarbij 13 akteurs goed zijn voor liefst 34 scènes met 25 muzikale interven ties. Disco, reggae, blues, rollerskate worden er met heel wat glitter gepresen teerd. Tea ter «Toetsteen» was reeds vorig jaar op uitnodi ging van «Tejater 80» te Aalst te gast met «De wijze kater», zulks in het kader van een uitwisselingspro gramma onder de auspiciën van het Komitee Amateurs toneel Belgie-Nederland waarbij Teater 80 op 9 apnl in «De Boomspijker» te Am sterdam «Hom» brengt op 9 april. Reserveren voor «Onze Jon gens» kan in het Net- werkcentrum van 9 tot 17 u. (053/68.89.81) of na 17 u via nummer 053/21.83.70 waar u ook terecht kan tij dens het weekend. Teater 80 zelf brengt de nieuwste toneelproduktie op 23, 24, 25 en 30 april en op 1 en 2 mei. Het wordt «Eens katholiek...» in een regie van Eddy Vereycken. LH Het vierde koncert door Jeugd en Muziek Dender monde ingericht tijdens dit seizoen, was van een buitengewone kwaliteit. Voor de meeste aanwezi gen zal het een kennismaking geweest zijn met het internationaal vermaarde Collegium instrumentale van Patrick Peire, We zijn er stellig van overtuigd dat het voor niemand een tegenvaller zal geworden zijn; tenminste het orchestrale gedeelte niet. De opkomst in de Dender- mondse Onze-Lieve-V rou- wekerk op dinsdag 8 maart was behoorlijk te noemen, zonder meer; we hadden heel wat meer toehoorders verwacht voor een dergelijk prestigieus ensemble. Maar ja, ook hier hadden de afwe zigen weer. Vermits Dendermonde tot nader order nog steeds on der het bisdom Gent van Mrgr. Van Peteghem res sorteert en deze bisschop alleen maar religieuze mu ziek gedoogt in kerkelijke gebouwenhadden de orga nistoren een paar orgelcho- ralen op het programma geplaatst Deze werden uit gevoerd door Marcel De- fleur. Het Collegium instrumen tale Brugense dan. Hun koncert begon met het «Concerto grosso in sol klein voor 2 violen, cello, strijkers en basso continuo, opus 3 nr. 2», van Antonio Vivaldi Dit concerto uit 1715 maakt deel uit van twaalfdelige koncertserie «L'Estro Armonico» die hem in ruime kring be kendheid bezorgde. De vier delen van dit concerto (ada gio e spiccato allegro larghetto allegro) lieten de aanwezigen onmiddel lijk de waarde appreciëren van het Brugse ensemble: bewonderenswaardige ko- hesie. technische verfij ning, schitterende stemvoe ring door de verschillende strijkersteams, prachtige volle klankkleur, duidelij ke interpretatie. De techni sche en muzikale virtuosi teit van de solisten benader de de perfektie: cellist Paul Poppe. streekgenoot Dirk Lippens (uit Wetteren) op viool en violiste tevens koncertmeester Marie- Christine Springuel Van Johann Sebastian Bach stonden twee werken ge programmeerd. Voor de pauze het «Concerto in la klein voor viool, strijkers en basso continuo; B.W.B. 1041». Soliste in dit concer to was Marie-France Sprin guel, die in de tweede bewe ging het andante een zangerige, mooie solobewe ging wist te brengen. Op vallend was hier ook de be heerste maar gave klave- cimbelinbreng van Florian Heyerick. Hij zorgde ook voor de presentatie en de nodige toelichting bij de ge speelde Komposities, hij deed dit op een heldere en zeer bevattelijke wijze zodat de muziekliefhebbers ook enig inzicht kregen in de struktuur en het ontstaan van de werken. Het laatste werk vóór de pauze was de «Sinfonia nr. 3 in do groot voor strijkers en basso continuo» van Carl Philip Emanuel Bach, de derde zoon van Johann Se bastian en de «Berlijnse» of de «Hamburgse» Bach ge noemd omdat hij het groot ste deel van muzikale kar- rière in deze steden door bracht. Dit driedelig werk (allegro assai - adagio - alle gretto) werd eveneens su bliem vertolkt. Dirigent Pa- D.endermonde. Jeugd en Muziek in de dekanale kerk met een prachtig programma (v) trick Peire toonde ook hier dat hij zijn, overwegend jonge, muzikanten degeüjk in de hand heeft en hen weet te brengen waar hij wil: het produceren van een éénklank die nochtans ruimte laat voor aksenten en virtuositeit. De meest virtuose komposi ties waren voorzien voor na de pauze Violisten Hilde Van Keer (afkomstig uit Grembergen) en Dirk Lip pens waren gewoon su bliem in hun soli tijdens het «Concerto in re klein voor 2 violen, strijkers en basso continuo; B.W.V. 1043» van J S. Bach. De stemvoe ring van de verschillende instrumentengroepen klinkt sterk gepronon ceerd, wat een aangenaam effekt had. Wij vonden het tweede deel van dit concerto een ietsje te romantisch van klank en interpretatie voor een Bach, maar ja, wie zijn wij dat. Dit vierde jeugd en muziek - koncert werd besloten met een divertimento van Wolf gang Amadeus Mozart, het «Divertimento in re groot voor strijkers; K V. 136». Mozart schreef dit werk op zestienjarige leeftijd; een kompositie dus du nog dui delijk de invloed van de Ita liaanse musici verraadt. Speelse ontspanningsmu- ziek divertimento; de naam spreekt voor zich. Het laatste koncert van dit vijfde werkjaar van Jeugd en Muziek Dendermonde belooft iets totaal anders te brengen. Op de terreinen van het Koninklijk Tech nisch Atheneum 2 (het vroegere Rito-meisjes). ge legen op de hoek van de Oude Vest en de Leopold- laan. treedt de jazzformatie Milkshake Banana op met een programma vol moder ne jazz; dinsdag 10 mei om 19.30 Uur. In februari werd er een provinciaal koorzangtor- nooi gehouden in de aula van het gemeentehuis te Zele. Het werd een sfeer- en kunstvolle, gesmaakte namiddag met ruime belangstelling, niet alleen van de koorleden zelf, maar vooral van het Zeelse Het zou werkelijk de moeite eens lonen om in het muziek- en zangminnend pubhek Dendermondse de sluikstorten te inventariseren.Spijtig genoeg is dat een onbegonnen werk. Op elke plaats, zelfs Naast verschillende promi- schijnlijk voorstellen wat in dicht bewoonde wijken, waar het maar enigszins nen^en hadden ook de bur- het aanleren van h~* mogelijk is gaan sluikstorters hun vuil weggooien. Het zal &emeester e" schepenen legd werk met de er zeker „ie, „p verbeteren als bijv^rbeeid de zakken tnnpn* voor het huisvuil nog duurder zouden worden. Men wacht ryleden. dirigenten en ook niet de ronden voor grof vuil af, zodat op vele plaatsen voorzitters te feliciteren en echte storten ontstaan, waar een gebuurte of een ganse passend te ontvangen, wyk de afgedankte stukken kwijt kan. Het Kon. Gemengd Parafo- Verschillende bewoners doende reden om 's avonds „™ra. h» iri»tr,0~ ait0„ c;„, Opdorp behaalde tweede di- vooral met de kleinere alten van de Smt-G,Misse Van de wagen gewoon voor de »0t o m Qlj M en sopranen, zljn total, Langenhovestraat hebben deur te laten staan. Zij wa- „inn Berg van W Hens ate zo een ideale plaats gevon- gen zich niet in de brakke opgelegd werk Het Ge- den achteraan het Vondel- strook achter hun huizen. mengd Koor St.-Gregorius park op de open plaats die Uiteraard vergt het van de uit Kieldrecht deed nog be- nog niet bebouwd werd. stad heel wat personeel en ter en bevestigde dan ook in Men heeft er wel nog een inzet om die sluikstorten op divisie. De Minne- straat voorzien, maar voor- te ruimen, zodat het vrijwel ln lopig is die er nog niet. onmogelijk is geworden om w:^rd behaalden Ondertussen maken üe om- het bij te houden. De oor- weer voor 4 jaar met sukses wonenden van die enigszins zaak js echter de zorgeloos- de zelfde hoogstaande verloren plek gebruik om hej(j van bevolking die graad van uitmuntendheid, alles wat ze niet meer kun- zich van het milieu niets Hun optreden was zelfze- nen gebruiken weg te kie- aantrekt en enkel nog aan ker- keurig en stijlvol. Wei pen. Men vindt er vrijwel zichzelf denkt. nigen kunnen zich waar- alles. Van afgedankte ma- de bewoners van het Von «Broeder zon, zuster maan ning en tijd heeft gekost De koorleider Ignaas De Lil verdient dan ook alle lof voor zijn volgehouden zet, zijn eindeloos geduld overgave, overtuiging bezieling Na het oordeel van rechtvaardige, strenge maar toch begripvolle jury De Minne- werd er 's avonds binnen de kring van de ganse Minne- zangersfamilie in vreugde en vriendschap nagekaart, Een dergelijke hoogstaan de kulturele prestatie in de ze tijd .is een eer voor de gemeente Zele. BENO delpark. Deze strook grond De Davidsfonds-afdeling van tree gemaakt in dc filmwereld is echter zo slecht verlicht Lede brengt op vrijdag 18 met zijn filmversie van Shake- of zelfs helemaal niet, dat maart 1983 om 20 u. een voor- speares toneelstuk «Romeo en het voor de illegale storters s,e"mg van Franco Zeffirelli is Julia», waarin de toen picpjon- een klein kunstje is om hun even«ns de auteur van «Jezus ge Olivia Hussey de aandacht afval te dumpen. Voor de u*? u" rec£so,ver °P Jaar trok via een gewaagde m»nc„n die de oaraaec oe en an Jezus Kr,s,us- naaktscène. En juist die veel- mensen die de garages ge- die momenteel wekelijks op besproken Olivia Hussey, bruiken is het gebrek aan BRT loopt. Franco Zeffirelli want na die naaktscène volg- enige verlichting een vol- heeft een ophefmakendt^en-^deiwiog^enkcle^cwaagdt^ryj- Dendermonde. Tussen het Vondelpark en de Van Langenhovestraat troffen we dit sluikstort aan. Het is zeker geen alleenstaand geval. Vrijwel overal in Dendermonde zijn de sluikstorters weer op pad (vh) len en een turbulent leven, speelt nu in «Jezus van Naza reth» dc rol van Maria De wegen van de filmmakers zijn ondoorgrondelijk. Met de film «Broeder zon, zuster maan» vestigde Zeffirelli zich vast in de top van de filmmakers. Io deze film uit 1972 brengt Zeffi relli het verhaal van de Heilige Franciscus van Assisi, een rij keluiszoontje, die na zwaar ongeluk, beslist zich ten dienste te stellen van de ar men, met het evangelie als in spiratiebron. Zeffirelli heeft zijn verhaal toegespitst op konstataire jongelingsjaren van Franciscus, gebaseerd of historische dokumenten en lichtjes aangevuld met eigen ervaringen die hij vooral haal de uit de periode van de stu dentenrevoltes uit dc jaren 60. De muziek is van de hand van de toenmalige (1972) populai re popzanger Donovan. De voorstelling gaat door in dt sportzaal van Stella Matutinfc Nieuwstraat, Lede.

De Voorpost | 1983 | | pagina 26