Grandioze Jazzkroegentocht of waarin een kleine stad ■■■■■■vnrsHi De Voorpost - 18.3.1983 - 27 Ik hoop dat ik een van de volgende dagen door een of andere echte Dendermondenaar niet gelyncht wordt om die woorden «kleine stad». Geen nood, wordt de dreiging echt te groot, dan trek ik me wel strategisch terug. Nee, niet naar het zuiden van Frankrijk, want daar bestaat de kans een paar «echte» Dendermondenaars tegen het vege lijf te lopen; die zitten daar misschien al gratis te genieten van de gewonnen reizen in het Kwistornooi van Gust en zijn kompanen. Ik trek me liever terug in het winderige noorden, het Waddengebied of zo, al bestaat ook daar de kans een of andere verdwaalde Dendermondenaar een «groten slock» te moeten offreren. Kom, even serieus nu! Stel dat er in de Ros Beiaards tad geen Kwistornooi zou bestaan én green Honky Tonk Jazzklub... wat bleef er dan in gondsnaam toch nog over om mee in het nieuws te komen? Een paar straatnaamborden, wat verkeershinder en wat kollektorenongemakken.Wat? Zijn Ros Beiaard? Inderdaad, dat is juist... maar hoe dikwijls in de honderd jaar?... j Gelukkig is er inderdaad nog Honky Tonk met zijn tientallen entoesiaste en i belangloze medewerkers, die er nu al voor de vierde keer in slaagden een kroegentocht te organiseren om U tegen te zeggen; «jij» mag ook want «U» is i me wat te stijf-deftig voor deze muzikale gezelligheid, die de Dendermondse Kroegentocht toch ieder jaar weer is! Dendermonde. Volk was er in overvloed. «Zelfs meer dan vorig jaar,» zo verklaarde een gelukkige Piet Hermans na afloop (v) Ieder jaar kijk ik er weken van tevoren naar uit; ieder jaar ook heb ik toch weer wat schrik van het mara- thongebeuren. In mijn ach terhoofd speelt dan altijd de wat bange. retorische vraag. «Hoe haal ik het ein de? Hoe voel ik me morgen vroeg als om half negen weer de dagtaak begint?» Daarom begon ik in de eer ste kroeg, «La Ruelle». maar met een watertje. Je moet toch wel voorzichtig starten zeker! En het werd een heel voorzichtige start dit jaar, zowat in alle kroe gen. Het publiek kwam aanvankelijk maar met mondjesmaat afzakken, de muzikanten moesten hun beste amesuur nog uitzoe ken en de serveusen moes ten hun draai nog vinden. Het voorzichtigst waren de Brusselaars van The Retro Jazzgroup Alhoewel ze de weg reeds lang dienen te kennen ze waren er ten slotte vier jaar geleden ook al bij toch lukte het hun zowat een uur na de andere bands te starten. Voorzitter Piet liep er in Sonja's Va derland zenuwachtig, han den wrijvend bij en probeer de de retroaktieve ketjes wijs te maken dat ze dan ook maar tot 3 uur moesten doorspelen. Terug naar La Ruelle bij Mare, waar de Gentse ka toentjes van de Cotton City Jazzband hun instrument jes uitpakten en de eerste tonen lieten galmen, de op warmertjes voor de kroeg- lopers en voor hen zelf. En in dit eerste etablissement feeds zie je oude bekenden weer, iets dat zich deze avond nog meermaals zou herhalen. Een glas, een praatje en stilaan rijpt de kroegentochtsfeer, zo moei lijk te verwoorden maar ty pisch voor al wat uit het Honky Tonkkollektief ge- horen wordt. De Cottonfor- matie loopt gesmeerd, pri ma New Orieansklanken, aaneengesmeed in een f^ds meerderjarig be staan... Verwacht van uw zwerver met dienst geen akkuraat 'erslag van al wat in alle 15 kroegen gebeurde Terwijl je de ene toog in Sodoma Probeert te bereiken, kun je onmogelijk weten en mee maken wat aan de toog in Gomorra verteld wordt of gebeurt... Dit logboek is dus maar heel fragmenta risch; het schetst slechts momentopnamen... Je ei gen tocht doorheen het kleine stadje zal vast boeiender geweest zijn dan de mijne, alhoewel... Omdat uit de pied-a-terre van de voorzitter nog geen jazzklanken vielen waar te nemen, dook ik bij Stefaan Den Ommeganck in. Een colaatje, ook dat mag in een kroeg, en dan de oren spit sen voor het Allsops Gulf Tides Quintet. Vorig jaar een van de meest genietbare bands, toen onder de hane- balken bij Khalil in de Rey- nout. Toen ik klarinettist Alan Cooper bezig hoorde, stond het voor mij reeds vast: straks, na mijn omme gang langs de andere kroe gen. kom ik in Den Omme ganck terug om eens rustig hun muziek te degusteren. Onmogelijk hiervan een in digestie te krijgen! Waar vorig jaar het Gulf Tides Quintet huisde, bij Khalil en Agneske, stonden nu The New Orleans Roof Jazzmen opgesteld van Jean-Pierre Claessens, de promotor van de New Or leans in Vlaanderen, toen dat Vlaanderen nog alleen maar Jean Walter kende; waarmee ik niets slechts gezegd wil hebben van Jean Walter natuurlijk. Degelij ke jazz met af en toe verras sende wendingen, die het publiek wist te boeien Den Hert van Myriam met Paul Ambach en zijn Blues Brothers bood geen openin getje meer om tussen te glippen. Dan maar door naar de Justitiepaleis-ta- veeme van Stan, waar vroe ger Helga het mooi weer en de stemming maakte Willy Aelvoet en The Anchorage Friends N O. Band lieten er de glazen trillen met hun bruisende oude-stijlnum- mers en Jeanneken kon slechts met veel moeite de tap bijhouden. Bij deze ge legenheid is deze kroeg, zoals bijna alle trouwens, veel te klein. Maar dat zal wel een domme opmerking zijn van mij natuurlijk... En dan bleek het plots over al pauze te zijn, behalve voor de tapkasten natuur lijk. Hiervan maakte Walt «Towel» Windey gebruik om zijn publieke relaties te verzorgen, zijn vele fans genereus met een schou derklopje te bedenken en hun de allerlaatste intimi teiten van de band in het oor te fluisteren. In de Sint- Joris was het overduidelijk dat onze Crescent City Dreamers nogal wat trouwe aanhangers tellen. Begrij pelijk als je hoort tot welk niveau de jongens van Piet Hermans het reeds ge schopt hebben! In Sonja's Palace, Het Va derland. stak het stampvol. Ongekompliceerde jazz in zowat alle mogelijke stijlen worden door The Retro Jazzgroup ten beste gege ven. Toch valt het op dat in deze kroeg het minst ge luisterd wordt naar de mu ziek. wel naar het geleuter, of gefilosofeer van «wie we daar nog hebben!». Een pri ma halte om even te verpo zen, groepjes te vormen en zo een uitvalsbasis te heb ben naar andere-kroegen. Alajos Van Peteghem en zijn New Orleans Train Jazzband waren dit jaar in de Ramses II gelogeerd. En toch wel weer op dat rot- plaatsje achteraam zodat je een goed half uur nodig hebt om van bij de deur voorbij de band tot de intie me deur te geraken als je intussen geen buis, of heet dat schuif, van de trombone tegen je grijze massa ge kregen hebt. Maar ambian ce, jongens! Onvoorstel baar! Sfeer en gezelligheid, daar kennen de treinjon- gens wat van! Jazzklanken die een ontvankelijk pu bliek niet onverschillig la ten. echt iets om bij te blij ven plakken. Sfeer was er ook in 't Peird, al was het van een ander genre. Af en toe echt jazzy nummers met een volumi neuze big-bandsound, maar toch overwegend het reper toire waarmee Leo De Smet, Karine Bosman en hun Big Band Studio 10 populair geworden zijn; van Glen Miller tot Ann Christy. Hier, meer nog dan in de Sint-Joris, een hele schare trouwe supporters en een boel kroegzwervers die aan genaam verrast zijn een dergelijk ensemble uit ei gen streek aan te treffen... Trouwens de enige band wie het gelukt was hun op treden rechtstreeks over de radio te laten uitzenden. Je zit in 't Ros, pardon in 't en de jazz dikwijls eigenlijk bijzaak was, gold hier het tegenovergestelde: een aan dachtig publiek, een en al oor voor het muzikale pres teren. Prima band! Laat die jongens maar een terugko men naar de bunker of de volgende kroegentocht of de volgende boottocht. Vermits de bussen van ba ron Jean (hoge hoed en pandjesjas uiteraard in cluis) en van de Mon (zenu wen en petje incluis) altijd maar in de tegenovergestel de richting bleven rijden als de tocht die ik gepland had, zat er niets anders op dan een frisse neus te halen en een flinke wandeling te ondernemen langs de Oude Vest tot bij Antikens. Vorig jaar zat hier de Retro Jazz group; nu de Jazz O'Ma- niacs uit Hamburg Ik ga het me nu eens gemakke lijk maken zie en letterlijk overtikken wat ik vorig jaar schreef over deze kroeg. Hier gaan we: «Wij dus met grote verwachtin gen naar binnen. De band onder de spots op het po dium, een halfvolle zaal in het duister, twee pakke- mannen aan de toog; de sfeer in de «kroeg» is nu precies niet wat je dende rend exuberant zou noe men. We geloven dat het zaaltje in het duister en de band, die te ver van zijn publiek zat, niet het ideale dekor waren voor een gea nimeerde avond. Maar daar kan voor volgende editie wellicht wat aan gedokterd worden...» dat was vorig jaar, op die pakkemannen na was er niets veranderd. We hopen dus weer voor volgend jaar! Van Antikens naar het Sta tionsplein is maar een boogscheut voor een goed schutter, voor een schor pioen ligt dat enigszins an ders. Toch raakte ik tot bij Lea in De Regent, ik bedoel natuurlijk bij de deur. Bin nen geraken was iets moei lijker om het eufemistisch uit te drukken Velen had den zich immers herinnerd dat hier vorig jaar een van de revelaties van de kroe gentocht genesteld was, de Joep Peeters Swing Band. En de Joep kwam weer! Wat toen zeer verrassend over kwam, was nu uiteraard bij velen reeds bekend: zijn grenzeloos aanpassings- zend (merci Paul!) Dender- monde, het kleine stadje Br y aan de Dendermonding, zit JÉ er beroepshalve op. Tijd dus m Jmk om eens te gaan genieten JMËjjÊzj van het Allsops Quintet Den Omme- Klarinettist Allan Cooper bleek nog met het- SBBBBBBBKBBBI: ^^BBBBBBBP^ zelfde laaiende vuur te mu- Dendermonde. Wie van jazz houdt die kon men vrijdagavond in Dendermonde siceren als vier uur voor- aantreffen voor een onvergetelijke Kroegentocht (v) dien. Zijn maats deden er niet voor onder. Heerlijk! lang meer Trefpunt geraakt (iets wat we ons heilig voor- genomen hadden) en zodat gttÊBm we vergeten en verzuimd |H hebben Pierre op te halen in dL Tg|| de bunker... Sorry Pierre, nee, niet kloppen met ^^B^^^^RtfflBl^BM^ i §k JfiE vlaggestok! vroege van deze Kroegentocht van Honky hebben we niet meer beleefd. We weten niet de Retro Jazzgroup dan toch tot drie uur gespeeld hebben. We weten niet |^BB Muzeeke goeie zaken heeft gedaan. We weten H evenmin of Khalil veel ont- I bijten geserveerd heeft, en de Mon er deze keer voor op tijd was. Zou Walt zijn handdoek gedrupt hebben? Zou de tsaar nog stem ge- 'h i had hebben tijdens zijn laatste rondritten? Zou er Jii^^Bii^BBBBBBBHBBH^^IiSiSf^Si&llliiJMBX opgeborrelcf zijn? Zou Rer- ^en^erm°nde. Aanstekelijke muziek die meer dan eens om een open doekje vroeg en het re vanuit de bunker thuis 00^ree8 (v) geraakt zijn? Echt we we- Hadden we pp!*»*"-"" afgesproken dat dit slechts korte mo- mentopnamen zouden wor- Wat we wel weten, is dit. Ze mogen dan al in andere Vlaamse steden proberen wat ze willen: ze kunnen inderdaad ook een kroegen tocht imiteren en waar schijnlijk nog suksesrijk ook maar die van Dender monde blijft Dé Kroegen tocht - «zo is er maar één» zou Jo Erens gejazzt heb ben. Hierbij vergeten we ge makshalve dat de Dender mondse bunkeraars vroe ger wel eens naar Breda trokken Er is in Vlaanderen maar één echte kroegentocht, zoals er in Vlaanderen maar één echte Kwis is: Dendermonde. Of: waarin een klein stadje groot kan zGn'" l Dendermonde. Tsaar Steeman begeleidde de «vreemdelingen» (v) Dendermonde. Het werd vaak drummen om aan een pintje te geraken (v) Peird of niet tenslotte Even gezocht naar 't Pi- laartje.. de weg gevraagd aan een deftig Dender- monds passant want een agent was er vrijdag in heel de stad niet te ontdekken. Dat is natuurlijk niet nodig want «op 't stad» weten ze dat als Honky Tonk iets or ganiseert, er geen pakke mannen nodig zijn. "t Pi- laartje dus. Een jeugdklub, maar dat was vooral te mer ken achter de toog en min der ervoor. Camiel Van Breedam en zijn Fondy Ri verside Bullet Band büezen er het vuur in: stevige klan ken die tegen een stoot kunnen. Van het benepen Pilaartje naar het ruime Trefpunt, voor het eerst toegetreden tot deze Kroegentocht. Je kunt het etablissement moeilijk een kroeg noemen, eerder een... etablissement ja. Ik zat eerst midden in een modeshow; tja, de juiste wijzers en de juiste richting volgen is nooit mijn sterk ste zijde geweest. In andere kroegen zaten de meeste H.T.-kontroleurs er aan de ingang eerder ongemakke lijk en benepen bij. Hier la gen die in gemakkelijke, luie zetels vóór het kraak nette, hospitaalachtige zaaltje, waaruit hemelse jazzklanken naar buiten dansten. De Engelse Pete Allen Jazzband produceer de muziek van de bovenste plank, klarinettist-saxofo nist Pete Allen wist zijn mannen zodanig op te jut ten dat er iets ontstond in het zaaltje; de vonk sloeg aan. Waar er in andere ge legenheden overwegend ge zwetst en gedronken werd vermogen, zijn enorme fee ling voor stemming, zijn fa buleuze techniek op bijna alle mogelijke instrumen- ft? ten, zijn soms zeer gevatte en humoristische tussen- praatjes, zijn soms toch ook melige kommentaar. Ok nu weer de boterhammen voor de leden van de band, de flitslichten van Cesar, de drummende massa. Sfeer en ambiance te over en zo hoort het ook. Een tegenvaller voor mij werd de Saf waar de Die- penbeekse Deep Creeck Jazzsuits probeerde wat sfeer te scheppen maar daar niet ten volle in slaagde. En dan naar ons eindpunt, waar velen zullen begonnen zijn: de bunker, de tempel met Bert, Miel, Norbert, Jo ris, Pol en Dave, het heilige der heiligen Jacky en Jan met hun respektieve aan- Dendermonde.. Jazz aan de toog en geboeid luisteren (v) hangende dame hadden handen te weinig om te tap pen. Veel volk en een Jegg- pap New Orleans Jazzband in een uitstekend humeur en dus ook in een uitsteken de muzikale dag: wat van dit, wat van dat maar alles prima verzorgd, met entoe- siasme gebracht en overgo ten met een heerlijke, "pitti ge jazzsaus. Je kon er weer op de koppen lopen en ook hier werd er echt naar de muziek geluisterd en niet alleen door de getrouwen van altijd; heelwat kenners hepen hier een achterstand op in hun vooraf opgesteld tijds- en kroegenschema. Maar het loonde de moeite. Jongens wat heeft die Nor- bert een stem! Voilé, ik ben rond. Mijn ommegang doorheen kroe-

De Voorpost | 1983 | | pagina 27