Mooie karnavalstoet hoogtepunt van drie dagen karnaval te Hamme Knecht werd baas, baas werd knecht \r wrj Het Wuitensschip mocht natuurlijk niet ontbreken (vh) praalwagen eerste priji oorbije Kat ilst, ingek» oie groep ei jen beweza zij meestet i van karnt hekkensluitc] skeken en zed Prinsengilde met Keizer der Hamsc Wuitens. Maurits I en zijne hoogvrolijkheden Luc I, Mon I, Edward I. Dreken Roos. Rik I. Michel I en gevolg. De Hamse Ook De Kliek met «Beschul digde sta op» bracht een paro die op de politiek. De Onver- getelijken vonden ook dat de benoeming van zes mensen be langrijk genoeg was om eens Volleybalclub aan de kaak te stellen Bij hun aankomst overhandigden zij Hamvoc wist raad met de oliecrisis. Weg met de mazout- een dopkaart aan Burgcmees- olie-, gas- en benzincrekenin- ter Baert. die plaats had geno gen was hun leuze. Zij toon- men op de tribune. Men mag den hoe het moet. met een wel zeggen dat alles proper en kachel aangedreven met str.nt. netjes werd gehouden, zonder Bij hun aankomst op het daarbij iemand zwaar aan te Marktplein mocht Schepen vallen of te kwetsen, zoals dat Vincart op het potje gaan zit- enkele jaren geleden eens is ten. De Jules deed het natuur- gebeurd, lijk zeer graag en de persfoto- Kafen waren er als de kippen Hams* groepen j om de Jules op deze wijze De kon. harmonie De Kunst- te kieken. Spijtig dat nu juist vrienden uit St.-Niklaas, die de gemeenteraadsverkiezingen gesponsord werden door het voorbij zijn. want met deze winkelcentrum De Plezante foto vooraan op een verkie- Slang, ging de groep van de zingspamflet en met de nieuwe Dorpsvrienden van Hamme plaatselijke slager «Jules Vin- St.-Anna vooraf. Zij stelden cart» (melodie Jules Cesar), hun twee nieuwe reuzen. Fa- maakte hij beslist kans om de ber en Mandus aan de talrijk burgemeesterzetel te bemach tigen. De Kon. Harmonie St.-Ceci- opgekomen kijklustigen voor Ook hun praalwagen «Café aan de kaai» kende veel bijval. liakring kwam aan hun kledij De yachtclub Zwivoba met Pi- te zien. recht uit de gevange- raat-het-zelf. hadden enkele nis. De karnavalgroep uit de go-cars omgebouwd in pirate- Buntstraat «Vermaak onder rij-wagentjcs. Voor hun eerste Ons» was voltallig aanwezig, deelname aan de karnaval- Met hun reuzen Theo en Tiny stoet, werd over hen na de en de Siamese tweeling Louis- -«toet veel nagepraat, vooral Astrid, MÊmm. over ^un wa?entJe dat met een beeldden groot ventilaticwiel werd aan- ook gedreven en dat al de op de nog v grond liggende konfettie V weer omhoog blies en zijn deur van zijn huis niet dicht had 2 - 18.3.1983 - De Voorpost Met halfvasten is het steeds karnaval te Hamme-Centrum. Het voorbije weekend was het ten volle voor inzetten, weer zover. Zaterdag 12, zondag 13 en maandag 14 maart vierde de Hamse Wuiten karnaval. De leden van het Wuitenskomitee hadden voor een afwisselend programma j"*et kindertrommelkorps en de gezorgd. Het hoogtepunt van deze drie dagen was de koddige, humoristische en Kon. Fanfare De Morgenster folkloristische kavalkade van zondagnamiddag. Niet minder dan 60 groepen met meer pnnsenwagenVa'n zfjne^oog^ dan 1.000 deelnemers namen aan deze stoet deel. De organisatoren konden daarbij nog vrolijkheid* Prins Freddy II. rekenen op een zeer prachtig lenteweer en over de ganse omloop was er dan ook een prjns der Hamse Wuitens massa volk opgekomen om deze 27e Wuitenskavalkade te aanschouwen. Wat vooral 1983. met zijn gevolg, vooraf, opviel was de zeer lange reklamestoet, die de karnavalstoet voorafging. De Voorzitter van het Wuitenskomitee schatte de meerdeelname van wagens aan de reklamestoet op 30 a 40% tegenover vorig jaar. Dit had tot gevolg dat de eigenlijke karnavalstoet met meer dan een halfuur vertraging van start kon gaan. Daarbij veroorzaakten grote reklamewa- gens veel oponthoud, ingevolge maneuvreermoeilykheden op bepaalde plaatsen van het parcours, waardoor er dan ook gaten vielen. De karnavalstoet evenwel verliep zeer vlot en bleef gesloten. Dit mag toch ook wel eens gezegd worden. De mensen van het Wuitenskomitee hadden beloofd hiervoor hun uiterste best te doen, na de kritiek van vorig jaar, en zjj hébben hun belofte gehouden. Rustig begin Met het Majorettenkorps jn cowboystijl en de Koninklijke Harmonie «De Eendracht» uit Baasrode, opgedragen aan de Peters van de Wuitensfeesten, opende men de kleurrijke stoet. Hierna volgde de meer dan bekende, zowel nationaal als internationaal, de plaatse lijke groep «Die Hamse Wui tens», met hun fameuze vier ling, Dolfydoor, Luckydoor, Jackydoor en Willydoor en met hun Reus Polydoor, de meisjesdansgroep De Reuzin- nekens, die op de tonen van het reuzeniied een reuzendans ten beste gaven op het Markt plein. Die Hamse Wuitens in hun traditionele klederdracht en het Wuitensschip «De Vlaamse Gaai» zijn nog steeds het pronkstuk van deze folklo ristische groep. Het Funken- korps «De Prinselijke garde, de Funkengarde Rot-Wciss 1951» uit Gleuel-Keulen en de Fanfare «Bergkamer-Obera- den» met de Prins en de Prin ses 1983 en de Prinsengarde Blau-Gold uit Lünen. hadden er aan gehouden het Hamse karnaval mee te vieren en stap ten allen samen mee in de stoet. Zij werden gevolgd door de Praalwagen van de Hamse gedaan, kon na de stoet aan de grote schoonmaak beginnen. Ook Prins Jan I van Moerzeke en Jantje Toerist uit Grember- gen hadden er aan gehouden de Hamse Prins te vergezellen, weliswaar elk met hun eigen' prinsenwagen. Buiten Prins Jan I was er ook nog een Moerzeekse groep. Moes 1900, vertegenwoordigd in de Hamse stoet. Op de praalwa gen zat een nors kijkende zi geunerkoning met zijn dansen- «Matrozen aan wal met hun liefjes» uit. Zij verdienen ook veel lof voor hun praalwagen «De Bierschuit» waar men het plaatselijke gistendrankje «Ham-lekker» kon proeven Ook de groep uit 't Achterthof was weer present. Hun reu! Baron Von Munchhausen, meer dan 4 meter hoog en naar wij vernamen de grootste reus van Oost-Vlaanderen, was te gast bij Walt Disney. Op hun wagen «Het Kasteel van Walt Disney» - Anno 1983, had den de prins, sneeuwwitje en de zeven dwergen plaats geno men. De Majorettengroep «De Korenbloempjes» en het Kon Flouten Muziek van Zog- ge zijn ook oude getrouwen in de Karnavalstoet. Na hen kwam de wagen van hun hoog- vrolijkheid de Jeugdprinsen der Wuitens 1983. Plaatselijke politiek Na dit rustig begin, werden de plaatselijke politiekers op de korrel genomen door de groep Deze zeerovers, die ook hun de zigeunerfamilie, van *t Klokhuis met hun praal- wagen voorstelden, moet men De Zwarte Panters, gekleed wagen over de Kernafval en de beslist krediet geven voor vol- als Grieken, waren ook weer benoeming van zes werklieden gend jaar. want dergelijke van de Partij en nog wel met door het gemeentebestuur, prestaties kunnen alleen ge- een zeer degelijke groep be- Vooral Burgemeester Bacrt en bracht worden door mensen staande uit de Loebassen van Schepenen De Geyter en Vin- die iets voelen voor het Hamse Boom. Mafoos Phantier. hun cart moesten het ontgelden, karnaval en die zich er dan ook Reuze Zwarte Panter, en de wagen Europalia 83. waarop een typisch Grieks landschap was gebouwd. Vervolgens kwamen er drie kleinere groepen, met café Pis ton. die op Safari waren. Jonge vrouwelijke kijkers werden af en toe in de apenkooi gewor pen. waar zij door twee apen werden bedacht op een portie confetti. Mc Runnin Free had den een Piratenschip gebouwd en de Chiro «Jokeh en Sagole» lieten hun ongenoegen blijken over het. uitblijven van de noodzakelijke jeugdlokalen. Jeugdlokalen kan men niet be talen maar'de sporthal staat er al stond er op hun wagen te lezen Hamme. De majoretten waren ook van de partij in de karnavalstoet te Hamme (vh) De Karnavalgroep Bastageba was er dit jaar voor de negende maal en had eens te meer zijn specialisten aan het werk ge steld om de praalwagen een nieuw tintje te geven. De ba by's uit de kweekhoek. die Bastageba vorig jaar met heel Hamme. De schepenen De Geyter en Vincart en burgemeester Baert zaten atoomschuilkelder (vh) zen. Een groep vol pret en Einde leven die passend was in deze wat geschrei in de stoet brach ten. waren flink opgeschoten. Met tegenzin waren ze nu in het eerste leerjaar terecht ge komen onder de leiding en waakzaam oog van hun nieuwe leerkracht, die heel wat last had met de Hamse Snotneu- kavalkade. Met veel gefluit, domp en stank kwam de Hamse Breu- geltrein aangereden. Een echt kunstwerk. Die Buss-kleppers Tirolcrsfanfare uit Temse zorgde voor de muzikale kar- navalnoot. «Ge kunt beter tak ken dragen, as zakken van 50 zijn in het bouwen van kilo» stond er achteraan op de valwagens. Zij ontvingen wagen «De Takkcmannen» van Die Hamse Sjoesers. die een slaapkamer van een huis In het laatste gedeelte van stoet waren de uit Aalst met hun waarmee zij de eerste behaalden in navalstoet te Aalst, derd. Met hun mooie hun prachtige wagen de Aalstenaars dat zij ook heel wat applaus van toeschouwers. Moest er Hamme een prijskamp «Rietstraat 10» hadden uitge- weest zijn, dan zouden zij Hamme. De Dorpsvrienden uit Sint-Anna met «Café aan de kaai(vh) Hamme. Energiebesparing was aan de orde van de dag (vh) beeld. Begrijpe wie kan. Reus Wantrien van De Clowns was de zevende reus die in deze stoet mee opstapte, een nog nimmer geëvenaarde ge beurtenis. Ook zij hadden een wagen «in de commers bij Wantrien», of een plezant c féetje uit de jaren 1800. De Burggravevricndcn zijn ook uit het echte karnavalhout mooie karnavalstoet, waar gesneden. Eigenlijk zijn zij ge- achteraf in de stampvolle huisvest in Elverscle, maar de bergen met veel lof werd mecstcn onder hen zijn Ham- menaars. Zij waren dit jaar te gast in Tyrol. Hun wagen was een typisch landschap uit die Wuitenskomitee om de streek, met een hut «Jagers- slagen weg, namelijk rust», de weide, de bergen en daarin de Burggravckoc, maar melken slist en terecht opnieuw de ste prijs behaald hebben. Hamse groepen kunnen s op dit gebied nog iets de Lodderocigen leren. Het Majorettenkorps do uit Brasschaat en de Harmonie St.-Cecilia uit selc. waren de van deze veel bekeken e sproken. Dit moet stimulans zijn voor voorzitter en de leden van Hamse groepen in dc stoet betrekken, verder te zetten, j (bd Zaterdagnamiddag 12 maart werd Prins Freddy II afge haald aan zijn huis,in het Hollandshof te Hamme SL- Anna, door de afgevaardigden van het Wuitenskomitee, de Liberale Harmonie «Kunst en Vrijheid» en Die Hamse Wuitens. Vervolgens bracht de Prins een bezoek aan het kinderkarnaval in zaal De Vrijheid, waar jongeheer Sillis Karei werd verkozen tot jeugdprins 1983 en mejuffer Van Broeck Sally tot jeugdprinses 1983. VROLIJKE ZITTING Om 18.30 u. werd Prins Fred dy II ontvangen in de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme. mét een vrolijke zit ting. Tijdens zijn verwelko mingstoespraak wees Burge meester Baert erop dat karna val terecht Hamme s grootste feest mag genoemd worden. Hij verontschuldigde André Bogaert. ondervoorzitter van het Wuitenskomitee. die we gens een heelkundige ingreep niet aanwezig kon zijn. maar die met zijn hart alleszins bij het Hamse karnaval zal zijn. Hij bracht hulde aan de Dorps vrienden van Hamme St. Anna en aan de karnavalisten uit Duitsland, die hij drie dagen leute en plezier toe wenst, maar niet langer Burgemeester Baert zag ook het nut niet in om de gemeen telijke toelage voor het Wui tenskomitee te verhogen, vooral niet als men ziet welke steun zij krijgen van de bevol king. Dit werd op awoertge- roep onthaald. Prins Freddy II. gemeen tewerkman. is het symbool van de macht, zegde de Burge meester. hij mag nu eens drie dagen hard werken. Nadien overhandigde hij de gemeen telijke sleutel aan de Prins en droeg hem de macht over. De Knecht werd Baas en de Baas werd Knecht (voor drie dagen). Over dc Prins Freddy II is er weinig te vertellen, alleen dat hij nog jonkman is. zijn dagen slijt bij de gemeente en liefst wat bier drinkt. In zijn toespraak tot het talrijk opgekomen publick. bedankte de Voorzitter van het Wuitens komitee Marcel Van den Bos sche, de Peters, de Dorps- vrienden van St. Anna. de le den van het Wuitenskomitee. de Prinsengilde en de karna- valgroepen voor hun maan denlange belangeloze inzet en vrije tijdsopoffering. «Niettegenstaande wij. aldus de Voorzitter, in een crisistijd leven, is er hoop die doet le ven. en leven is vreugde. Laten wij daarom andermaal en een sgezind deze vrolijke karnaval- dagen samen vieren in lol en jolijt, even de tijd vergeten waarin wij nu zijn. maar hoop vol onze blik richten naar de tijd die komt. Zet de feestneus op. laat de zotternij hoogtij vieren, blijgezind. verdraag zaam. broederlijk, wars van haat en geweld zoals het een echte Hamsc Wuiten past en vertrekken met een gezonde geest en misschien eindigen 3 dagen later met en zieke kop. en waarom niet?» Prins Freddy II beloofde alleen gedurende de karnavaldagen in te leveren aan de toog. geen besparingen door te voeren, maar het land er weer econo misch bovenop te helpen voor het bierverbruik tijdens die da gen te verhogen. Aan de leden van het schepencollege reikte hij vervolgens enkele medail les uit en ook werden er drie verdienstelijken gekroond in de Ridderorde van De Hamse Wuitens. De woordvoerder van de Prin sengilde bracht hulde aan de nieuwe Prins, die hem steeds meer en meer verbaasde, maar dan alleen in de goeie zin. Hij hoopte dat Freddy II hun ran gen zou komen vervoegen, want zij. de Prinsengilde. kan slechts met één personeelslid per jaar aangroeien. Ook ver meldde hij de prestatie van Monique Smet. die voor haar vijfde jaar. ere-damc is van de Prinsengilde. een voorbeeld dat dient te worden nagevolgd. Op deze vrolijke zitting werd door voorzitter Van den Bos sche nog de spot gedreven, zoals het een Hamse Wuiten past. met enkele beslissingen die het afgelopen jaar geno men werden door het schepen college en die niet altijd in goede aarde zijn gevallen bij sommige inwoners van de ge meente. zoals bv. de verhaal- belastingcn van de Bootdijk. de Biezestraat. die in zeer slechte staat is. enz... Zondagvoormiddag bracht Prins Freddy II een bezoek aan de bejaarden in het nieuw be jaardentehuis van het O.C.M.W aan het Meulen- roeck. Elkeen kreeg van de Prins een pakje snoep aange boden. De zieken bezocht hij op hun kamer. Wuitensmarkt Maandagmorgen was er in de Buntstraat de jaarlijkse Wui tensmarkt. ingericht door Ver maak Onder Ons. Er was heel wat belangstelling voor deze rommelmarkt, die stilaan een vaste waarde geworden is op het karnavalprogramma. Dc mensen van karnavalgroep «Vermaak onder Ons» voer den er een wagenspel op. met de medewerking van de plaat selijke vrije zender, radio Mo tief. Na de openingstoespraak werd Prins Freddy II in een vergulde kruiwagen rondgere den in de straat door zijn Groot-Baljuw Oswald De Bondt De gemaskerde Show-Parade kende zoals gewoonlijk niet zoveel succes Het weer was ondertussen regenachtig en winderig geworden en wie niet builen moest, bleef binnen. Om 23 u. werd op het Markt plein De Versleten Wuiten verbrand. Dat een Hamme- naar verstand heeft van karna val te vieren bleek dinsdag morgen om 9 uur. toen waren alle herbergen op dc markt nog vol karnavalisten BD Hamme. Burgemeester Baert overhandigt de sleutel van de stad aan Prins Freddy II (vh Hamme. Filip Sillis en Sally De Brabander werden de jeugdprinsjes (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 2