Wase weldoener Willem Melis gelauwerd Sabine R0NNES Is Reinaert toch niet in Kemzeke geboren? «Gezinszegel»-auto te Gijzegem 49 totalj. tlpun. iar zs ilmat ids 32 «eren 1 voot ploec mdei ngen ega's !n at i. Dé Crijtjt dez« erlie- pioec Ik maak, by wyze van inleiding, gauwweg een inventaris. Willem Melis, 75, de vroegere advokaat, poiitikus, jour nalist, grootnederlander... bekroond, bewonderd, gevierd om zyn ryke persoonlijke profiel, om wat hy heeft betekend voor zijn volk, voor het Waasland. Vereerd en vereremerkt, niet alleen zaterdag 12 maart in de n.a.v. zjjn verkiezing tot Jaarfiguur door de «Wase Persklub» tot staans toe gevulde verzusteringszaai van het Sint- Niklase stadhuis, maar nu toch zeer uitgebreid en wellicht bijna volledig. Dank zij de korrekte motivering van Guido De Munter die voorzitter is van de «Wase Persklub», dank zjj ook, vooral, de keurig geserveerde, geïnspireerde laudatio van Johan Fleerackers, voorzitter van de Vaste Kommissie voor Taaltoezicht. Daniël De Smet feliciteert meester Willem Melis in naam van de kultuurraad van de stad. Dr Van den Berg, oud-minister van financiën en oud-voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond en Raf Renard doen hetzelfde, respektievelijk in naam van de Nederlandse vrienden (van Veere) ea de Orde van den Prince. Warm-muzikale intermezzi festonneren de abun dante blyken van hulde: direkteur van de stedelijke muziekakademie Frans Truyts begeleidt mezzosopraan professor Lucienne Van Deyck op de piano. Eerder heeft los D'hollander, nu stadsbeiaardier in Gent, enkele volkswijzen geklepeld uit de beiaard van het stadhuis. Het blijft niet bij woorden, het blijft niet bij muziek; er zijn nog geschenken voor Willem Melis: van de «Wase Persklub» natuurlijk, van het stadsbestuur, de kuituur- raad en Reintje Vos, de volkskunstgroep uit Kemzeke. Willem Melis is erg blij dat men zijn loopbaan heeft willen bekronen, maar toch: «ik heb niet meer gedaan dan wat in mijn aard lag, dan waar de sterren mij toe hebben voorbestemd», beweert hij. Die zo bescheiden blijft, hij weze verheven... Guido De Munter overloopt nog even het rijtje Wase jaarfi guren. In 1977 koos de persklub Daniël Evrard, toen zo'n beetje de priester Dacns van ons gewest. In 1978 werd het Leo Vercruyssen. Karei Aubroeck dan, Anton Van Wil- derode en vorig jaar nog Igna- ce De Sutter. Allemaal bijna priesters; de keuze van Willem Melis doorbreekt eigenlijk de ze kwasi-traditie. Het gaat deze keer veeleer om een levensfiguur dan om een jaarfiguur, vindt Guido De Munter, «wij hebben de loop baan van Willem Melis willen bekronen, een vijftigjarige loopbaan als advokaat. een twintigjarige als politikus-van- late-roeping, een intermezzo a's journalist en daarbij nog zijn onbaatzuchtige inzet voor taal, volk en heemkunde, die bezielende Grootnederlandse allure van hem, de vriendschap voor het Zeeuwse Veere». Wellicht ook heeft de betrok kenheid van Willem Melis bij het Ekonomisch Komité Waasland zeer onmiddellijk aanleiding gegeven tot zijn uit verkiezing De aktiviteitcn van dit komité hebben bijgedragen tot de ontsluiting en de ekono- mischc opbloei van de streek, In alle sektoren werden nieu we arbeidsplaatsen gekreëerd. •Nu kent de streek een stijgen de werkloosheid, maar zonder dc sprong voorwaarts van toen. zou de toestand nu onge twijfeld erger, tragischer vor men hebben aangenomen», stelt Guido Dc Munter. Zoals elk jaar biedt de «Wase Persklub» de jaarfiguur een aandenken aan. Willem Melis met iets een plezier doen is niet moeilijk. Zijn liefde voor de natuur is voldoende bekend en eerder, op de dag van zijn verkiezing, drukte hij de wens uit dat het Waasland de tuin van Vlaanderen zou worden De persklub doet hem daar om, in samenwerking met de vzw Arboretum Waasland, een «Fraximus Ornus' kadeau, een flink uit dc kluiten gewassen pluimes, een symbolische pluim als het ware. Eerstdaags zullen enkele journalisten in de tuin van Willem Melis de handen aan de spade slaan De man van overmorgen Johan Fleerackers steekt Melis lang en ernstig (zijn toespraak duurt één uur) dc loftrompet. «Melis zou het mij nooit verge ven. mocht ik mij op een dag als vandaag tot enkele gemeenplaatsen beperken.» weet hij. en hij heeft dan ook voor een elaborate laudatio gekozen. De denkbeelden van Willem Melis waren vaak tegendraads, gingen tegen dc heersende stroming in: hij durfde te zeg gen wat anderen alleen maar dachten, was bezig met de pro blemen van overmorgen, meer nog dan met die van vandaag of morgen. Johan Fleerackers herinnert zich nog dat Melis vijf jaar geleden op de vraag van het fccstkomité «waarmee kunnen wij u een plezier doen?«, antwoordde met «plant mij een bos». Wie plant in zijn levensavond nog een bos? Melis: hij dacht aan over morgen, de tijd dat die jonge bomen voor zijn nageslacht een volwassen bos zouden zijn geworden. Het antwoord ty peert Melis, ten voeten uit. vindt Fleerackers. Melis had. heeft daarbij nog belangstel ling voor de meest uiteenlo pende dingen: van de plaatse lijke geschiedenis, over de re gionale welvaartsproblemen (vooral die van de landbouw dan) tot het bredere verband van de Vlaamse emancipatie in de Belgische kontekst en zeker ook de plaats van dit verband in de geopolitiek van het Grootnederlandse Gemene best, van Benelux, van Euro pa. Dat is de wereld waarvoor en waarin Melis leefde. Hij engageerde zich als voorzitter van het Ekonomisch Komité Waasland, had aandacht voor de mensen van zijn dorp Kem zeke, voor landschap en histo- riék. Het kasteel te Voorhoute betekent wat voor hem; Rei naert en de monnik 'Willem die Madoc maacte', ze zijn hem dierbaar. Maar er is méér. er is de invloed van Melis m.b.t. de staatkundige verhoudingen tussen Nederland en België, een invloed, zo meent Fleerac kers. die totnogtoe onvoldoen de belicht bleef. Een zeker familiaal atavisme zou niet vreemd zijn aan zijn interesse voor wat er buiten Vlaanderen gebeurde. Van vaderszijde ontsproot hij uit Wase grond, langs zijn moederszijde is hij verwant met het geslacht Thorn uit het Groothertogdom Luxemburg. In I860 nog had deze familie een minister gele verd Melis verbleef lang bij zijn Luxemburgse grootmoe der toen die zich in de Prins Albcrtstraat in Sint-Niklaas had gevestigd. Bij haar werden er drie talen door elkaar ge sproken; Letseburgisch. Frans en Waaslands-Nedcrlands. Vandaar dus o m. het voor zijn tijd zeldzame grensoverschrij dende denken van Melis. Begin van de jaren twintig was hij wellicht nog een typisch vertegenwoordiger van de felle Vlaamse studentenbeweging, een kwekeling van dc Wase priester-flamingant Alwien De Maeyer. maar zogauw hij in Leuven via de Dietse Academi sche Leergangen in kontakt was gekomen met de grote Nederlandse beweging, stapte hij af van het eenzijdig Vlaam se taalflamingantisme. Hij knoopte blijvende vriend schapsbanden aan met gang makers als Hendrik Brugmans. de latere rektor van het Euro- pakollege. met dr. Van der Wiele en professor De Vries Reilinck. Het geringe maat schappelijke aanzien van de Nederlandse taal in het zuiden, de mening als zou het Neder lands niet geschikt zijn als voertaal voor het wetenschap pelijke onderwijs, maakten van Melis een voorvechter van de verspreiding van het Stan daard-Nederlands in Vlaan deren. De jaren dertig waren verwar rende. politiek erg problemati sche jaren. Men vroeg zich af of de Belgische staat de Vlaamse heropstanding al of niet in de weg stond. Separatis- Sint-Niklaas. Propvolle feestzaal van het stadhuis voor de viering van Willem Melis (tv) rele. administratieve en poli tieke autonomie». Hogere idealen zijn er nog. het ideaal van meer uiterlijke verfijning, dat van Groot-Nederland Van Severen en het Verdi- naso Willem Melis heeft meer dan een hand gehad in de overtui ging en de formulering van de de ideeën van het vooroorlog se Verdinaso, van promotor Melis in de ontwikkeling van de na-oorlogse Beneluxge- dachte van gering belang is geweest, toch is Benelux niet uit het luchtledige komen val len; de overtuiging van Melis en zijn tijdgenoten heeft on miskenbaar op de verbeelding van de regeringsleden inge werkt.» vindt Johan Fleerac kers. Sint-Niklaas' Willem Melis: Vlaming, groot-Nederlandiër. Bourgondiër... (Iv) me. Belgisch reformisme, de aanhechting van Vlaanderen bij Nederland en het herstel van de historische Bourgundi- sche Kreiz waartoe Vlaande ren. Wallonië. Nederland en Luxemburg zouden behoren elke formule had zijn voor standers. Willem Melis had vlug een eigen kijk op de ont wikkelingen. Hij huldigde dc stelling dat er tussen België. Nederland en Luxemburg een «niet ie loochenen verbonden heid» bestond, die formeel diende gckonsolideerd te wor den. dat. en dit schreef hij zelf in een publikatie uit 1939. «de thans gescheiden Nederlanden hun gemeenschappelijke belan gen op kultureel, ekonomisch. internationaal en militair ge bied dienden ie beveiligen on der de vorm van wederzijdse alliantie en verdragen, om op deze wijze te herstellen wat het noodlot van de geschiedenis heeft stuk geslagen- Geen erg representatieve gedachte voor die tijd. alhoewe) kort voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog steeds meer mensen de inzichten van Melis gingen delen. De politieke denkbeelden van de jonge Melis bevatten nog altijd lessen voor Vlaanderen, vindt Fleerackers. «zijn bood schap was nl. dat de Vlaamse Beweging niet ophoudt met het herstel van de taalrechten, met het verwerven van kultu- 'WASt FIGUUR De mooiste dag uit het leven van het gezin Robur en Godclieve Bcqué-Van den Steen uit de Kleine Dries 40 in Gijzegem? Wie zal het zeggen, maar in elk geval een van de dagen die lang zullen bijblijven. Niet alleen in het gezin, maar ook in de schoot van de afdeling van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Gijzegem. zaterdagnamiddag kreeg men er immers het bericht dat de familie Bequé-Van den Steen een prachtige auto had gewonnen met dé tombola van de Gezinszegcls Een van dc acht fraaie hoofdprijzen was dus voor Gijzegem bestemd. Vreugde alom. Mevrouw Bequé kon het allemaal niet geloven en zelfs wanneer ze haast werd bedolven onder de gelukwensen van bloemen, bleef ze zeggen «'t is toch niet waar zeker». Maar het was waar De heer Herman Dè Vos. gewestelijk promotor van de Gezinszegcls was er als de kippen bij om zijn gelukwensen over te maken «Ik heb een'-iental boekjes van 250 fr. gezinszegels gespaard en bij Emilicnnc dat is een winkel in de buurt afgegeven», zo vertelde mevrouw Bequé. De nieuwe auto komt op het goede moment, zo vernamen we verder. De BGJG delegatie die de gelukwensen overmaakte bestond uit de heer Alfons Van Rossen, gedelegueerd beheerder van de Bond en stichter van de Gezinszegels in Vlaanderen en verder Gustaaf Scheerlinck gewestvoorzitter van BGJG Aalst. Roger Van den Berghe. gewest sekretaris. Oscar Van Nuffel en Marcel Van Lierde respcktievelijk voorzitter en sekretaris van groot-Aalst. Marc Van Loon. propagandist van de Bond voor Oost-Vlaanderen, dc plaatselijke voorzitter mevrouw Maria Roels. sekretaris mevrouw Lisette Lambrecht- Cannoot en de bestuursleden De Gols. Cannoot en Temmerman. In een korte toespraak onderstreepte de heer Van Rossen biezonder gelukkig te zijn dat i-.ist in Gijzegem een van de hoofdprijzen was gewonnen. Hij heeft aan Gijzegem immers enkele herinneringen Hij was er onder dc oorlongsjaren werkzaam als onderwijzer. nieuwe machtsrichting van Jo ris Van Severen en zijn Verdi naso. «een Beneluxstroming avant la lettredie abrupt brak met het traditionele flamingan tisme. Van Severen verkondig de het persoonlijk op het erf van Melis in Kemzeke: vanaf nu ligt dc toekomst van de Vlamingen niet tégen en bui ten België, maar wel in België en in een nog groter staatkun dig geheel, de Vereniging der Nederlanden». Omdat Van Se veren echter de strikt doklri- naire. anti-parlementaire toer opging, stond Melis begin 1939 al buiten het aktieve Verdina so. Hij immers, zo blijkt uit zijn eigen geschriften, zag de staatkundige verbondenheid niet als een doktrinaire ideolo gie. maar als een op basis van samenwerkingsverbanden en eén brede koncensus spontaan op gang getrokken proces. «Geen hereniging van België hic et nunc, wam deze zou evenals de hereniging van 1815 een spoedige scheiding voor ge volg hebben,»' schreef hij. Psychologische en materiële voorbereiding was er nodig, eerst moesten vriendschappe lijke. ekonomische en militaire allianties tot stand worden ge bracht. Dc oorlog heeft dit meerjarenplan onderbroken. De Duitse bezetter keerde zich tegen de samenhorigheid tus sen noord en zuid en met de kollaboratie werd achteraf het hele vlaamsnationausme en voor een deel ook de grootne derlandse gedachte gesmoord. Maar. alhoewel de Dietse ge trouwen van vroeger in uiteen lopende kampen waren ter echtgekomen. de Beneluxraad werd voorzichtig opnieuw op genomen. Tijdens de oorlog al vanuit Londen door de Belgi sche en Nederlandse regerin gen In 1943 tekenden zij een monetair verdrag, het daarop volgende jaar kwam dc doua ne-unie met Luxemburg erbij tot stand, meteen de aanloop tot het Beneluxverdrag van 1958. «Men mag beweren dat Benelux op zyspoor Heel wat maatschappelijke, kulturclc en ekonomische idealen van de generatie Melis zijn nu gerealizeerd. De Vlaamse emancipatie is een feit, zelfs de staatshervorming is. ook al blijft het definitieve hoofdstuk nog te schrijven, in een beslissende fase gekomen, aldus nog altijd Fleerackers. Melis heeft zijn tweede Schel- deoever gekregen, de ekono mische ontsluiting van Linker oever was van groot belang voor het Waasland. Johan Fleerackers noemt de Neder landse Taalunie die in 1980 tussen Vlaanderen en Neder land werd gesloten (men kan moeilijk anders verwachten van de voorzitter van de Vaste Kommissie voor Taaltoezicht) de klap op de vuurpijl. Enkele nadelen hebben zich achteraf wel gelijktijdig met de verdere officiële unifikaties van de drie erfdelen gemani festeerd. meent hij. Er is het feit dat de Europese integratie de Beneluxintcgratic op een zijspoor heeft gezet. Het groei proces naar meer samenhorig heid op dit bredere vlak heeft de verdere realizatie van de 'kleinschaliger' objekticven van Melis fel afgeremd. Nog een evolutie is. dat de politie ke. ekonomische en intellek- tuele hegemonie van Wallonië werd doorbroken. De voor oorlogse generaties waren er van overtuigd dat de Franstali- gen zich traagzaam, maar toch zouden verzoenen met de emancipatie van Vlaanderen, maar dat is één grote misreke ning gebleken. De Walen kon den de ekonomische bloei van hun Vlaamse geburen niet lij den Naarmate Vlamingen en Nederlanders hun rechtmatige kulturele identiteit ook gemeen schappelijk tot uiting willen brengen, richt het Waalse mi- norisatiekomplex zich ook in- direkt op Benelux,» ondervindt Johan Fleerackers. Zoals dc religie in de zestiende eeuw. zou vandaag de taal een splijt zwam geworden zijn in de sa menleving van de lage landen. De staatshervorming houdt een richting van autonomie en enkel maar autonomie aan. Melis is wel een federalist, maar niet in de zin van 'voor Vlaanderen en tégen Wallo nië'. Is zijn grote levensdroom hiermee verloren, onherroepe lijk? Nee. vindt de taalkomi- teevoorzitter. «zoals vóór de oorlog zal men ook nu het hoofd schudden over zoveel utopie. De nabuurschap met Nederland en Wallonië blijft een onveranderlijk geopolitiek gegeven: geen enkele staat kundige hervorming kan hier aan voorbijgaan». De gelegenheidsspreker, een goede vriend van Melis, besluit met luchtiger bedenkingen. Hij is voorbijgegaan aan Rei naert. de vos die in de achter tuin van de Voorhouthoeve zou zijn geboren. Bewust: hij verschilt terzake van mening met Willem Melis: «Reinaert heeft niet in het Land van Waas en dus ook niet in Kemzeke geleefd. Mijn grootoom pater Emiel Fleerackers heeft zwart op wit bewezen dat Reinaert de Vos in de Kempen is geboren!» Over «de grootnederlandse rest» is hij het eens: «II faut penser et agir: Pays-Bas. Pavs- Bas, Pays-Bas. Ad muitos annos». Vastberaden en minzaam Daan De Smet. voorzitter van de kultuurraad van Sint-Ni klaas en superior van het Sint- Jozef-Klein-Seminarie. kende Willem Melis als de retorika- student met wie hij wel eens last had en kent hem als de bekwame vriend die hij in zijn funktie van vice-voorzitter van de Vrienden van Veere op volgde. Hij stelt dr. Van den Berg voor: een gerenommeerd fiskaal deskundige op wie men zelfs vanuit Azië een beroep doet. een man met een brede kulturele belangstelling te vens, hij was met Willem Melis stichter van de Vrienden van Veere en beiden zijn vooral goede vrienden. Dr. Van den Berg hoopt de gevierde nog vele jaren te mogen meema ken. «al is het dan niet meer geklommen op het spreekge stoelte. om zijn idealen tot uitdrukking te brengen». De heer Renard van de Orde van den Prince sluit zich graag aan brj de veelvoudige hulde. Hem is. gedurende al die ja ren, vooral de vasthoudend heid waarmee Willem Melis zijn ideeën is trouw gebleven, opgevallen Het betreft een in spirerende koppigheid. Zijn minzaamheid is nog zoiets: hij aanvaardt het anders-zijn van anderen, hun recht op een af wijkende mening. Hij is ervan overtuigd dat verschillende ideologische strekkingen in een gemeenschap aan hun trekken moeten kunnen ko men. opdat dc gemeenschap een volwaardige gemeenschap zou zijn. Besoin de paraitre «Ik zou de waarheid geweld aandoen, mocht ik beweren dat deze eerbetuigingen mij geen plezier doen,» zegt Wil lem Melis. Hij is elk jaar blij geweest met de keuze van de Wase jaarfiguren. Ze zijn stuk voor stuk mannen naar zijn hart en de «persklub» heeft er goed aangedaan hen voor te stellen als voorbeelden aan den volke». Ze zijn inderdaad mijlpalen langs de weg van de opgang van de Wase gemeen schap. Hij is verheugd, aan deze rij eminenties te zijn toe gevoegd. Maar het is. zelfs voor Willem Melis, niet altijd van een leien dakje gelopen, «het was niet altijd suiker uit een hoorntje». Hij behoort ge lukkig tot de kategorie paar den die haver hebben gekre gen. anderen kregen stank voor dank. En verder: eigen lijk heeft hij er niet zoveel mee te maken. Willem Melis werd geboren in de nacht van 31 juli op 1 oogst. Bonaparte en Mus solini ook en net als hen heeft het gesternte hem die karak tertrekken en eigendomme- lijkheden meegegeven die van de leeuwen maken wat ze zijn. Enkele kernbegrippen: persé- vérance. tenacité, audacieux. besoin de paraitre, de célébrité. de se sentir aimé et admiré. Hoe kon hij er in het gegeven maatschappelijke bestel on deruit die rol te spelen die hij gespeeld heeft? En met een guitige blik naar -de voorste rijen (waar o m. Igance De Sutter zat): «lk hoop dat mijn klerikale vrienden mij deze de terministische ketterij ver geven». Dat het journalisten zijn die hem verkozen hebben, vindt Melis toch een bijzondere eer. Hij heeft zelf heel'zijn leven in de drukkerij gestaan, gewerkt met korpsen, cicero's De jaarfiguur '82 verheugt er zich over dat men in het Waasland een pers heeft uitgebouwd, dat men daarvoor een markt heeft gevonden. Dank aan de voor zitter van de «persklub», dank aan Johan Fleerackers. Hij heeft zich bezig ingezet voor het kulturele leven van dit land en zijn grootste verdienste is wel de realisatie (samen met de historikus Willemsen) van de Taalunie geweest. Wij moe ten verhinderen dat de unie door een gebrek aan zorgen de wiegedood sterft, want: «wij Vlamingen hebben er een hand je van weg om dat te veronacht zamen, wat ons het dierbaarst zou moeten zijn: een eigen kui tuurtaai». En gij die het morgen te zeg gen krijgt, maant Melis, zorg ervoor dat Vlaanderen niet naar Jakobijns patroon ge splitst wordt, maar dat het blijft bestaan, mét een rijkdom aan eigenheden. Laat de klei ne gemeenschappen doen wat ze kunnen doen, is zijn leuze. En tot slot dit nog: «tracht de geest van verdraagzaamheid te verbreiden, leer verdragen van anderen dat ze anders zijn dan jezelf, leer hun standpunt te begrijpen, dat van de politieke tegenstander, van de Russen, de blanken in Zuid-Afrika, de anderstaligen, van de Palestij- nen en de Israëli's. Als de mensen in die richting, gedre ven door de geest van de Berg rede, op weg gaan. zal de we reld er over een paar jaar heel wat beter uitzien». Ad muitos annos, meester Wil lem Melis, ook vanwege De Voorpost! Leo DF. BOCK NIEUW Aanstaande vrijd zaterdag zondag opening van super dancing te GremOergen n het station TE KOOP GEVRAAGD: Ik zoek plano in okkasie, gelieve u te wen den: tel. 051/30.78.23. Kunstgalerij Fr. Courtensstr., 2 9330 DENDERM0NDE Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDER van 18 maart tot 31 maart Zondagen van 14.30 tot 19 u Weekdagen van 9 tot 19 u

De Voorpost | 1983 | | pagina 49