Dendermondse Leeuwerckenaers dingen met «Liefde» (Pavel Kohout) naar een hoge klassering Derde Sinterklaas-Rockfeest: «Geen trenty-muziek, wel kwaliteit» Jubileumviering; Kunstgroep Alkuone «De Goudbloem» uit Sint-Niklaas speelt «De knecht van twee meesters» te Zele Op 16 april in Waasmunster Toneelkring «Vrede» uit Lebbeke brengt: «Een parel van 'n meid» Tielrodenaar verongelukt De Voorpost - 18.3.1983 - 23 Op zondag 20 en maandag 21 maart a.s. telkens om 20 uur brengt de Koninklijke Hoofdrederijkerska mer van het Waasland «De Goudbloem» het beken de lachsukses «De Knecht van twee meesters» van Carlo Goldoni ten tonele in de feestzaal van het Gildenhuis in de Kloosterstraat. Hiermee wordt de draad als ook daar Truffaldino van het toneelleven in het zijn hoofd aan het venster Gildenhuis weer opgeno- men. En voor die «toneel- première» komt De Goud bloem uit Sint-Niklaas voor het voetlicht. Het is de kring die dit jaar en dit voor de vierde keer in haar bestaan het Koninklijk Landjuweel heeft gewon nen met de opvoering van «Wassa Schelesnova» van Maxim Gorki in de regie van Dré Poppe, vertoont, is de boot hele maal aan... De verwarring kan niet meer op. Het ont warren van deze knoop heeft Carlo Goldoni tot een meesterlijk toneelstuk ver werkt, tot een hoogtepunt uit de wereldliteratuur dat de lachspieren danig op de proef stelt. Regie en akteurs In een meesterlijke regie van Luc Philips acteert on ze dorpsgenoot Frank De Beule in de hoofdrol als Truffaldino, verder Lieve Van der Aa, Harry Deswar- te, Marie-Claide De Coster, Willy Verbreyt en andere. BENO Aalst. Het toneelgezelschap van het VTI bracht onder een massale belangstelling Arsenicum en oude kant» (per) De Kon. Rederijkerskamer «De Leeuwerckenaers» gaat op de dramatische toer. Om een hoge klassering in provinciaal verband af te dwingen grijpt ze naar een van de sterkste teaterstukken van de Tsjechische auteur Pavel Kohout, met name «Liefde». Op het vlak van het amateurtoneel is het in Vlaanderen zelfs een innovatie. «So eine Liebe» «Dat soort liefde» is vooral be stemd voor hen, die zich dagelijks het recht toeëige- nen, het lot van anderen als schouwspel voor te bren gen, zonder zelf de ver plichting te voelen dezen te begrijpen of zich minstens gedeeltelijk met hen te identificeren. Voor hen die vandaag beleefde tragedies afstropen, om ze morgen te vergeten, die zelfs overmor gen beginnen nieuwe voor te bereiden. «So eine Liebe» is natuurlijk ook voor hen die toelaten dat het lawaai van de toeschouwers hun eigen geweten en hart over stemt. Meent u echter dat u tot de ene noch tot de ande re kategorie behoort, als dit gebeuren uw gevoelens kwetst (en zo ook onze maatschappij, dat dikwijls gelijk gesteld wordt), werp dan de eerste steen. Wat in het tea ter niet meer toegela ten is, mag nog altijd m het leven, aldus Pavel Kohout. Vier jaar geleden liep dit stuk in de K.V.S. in regie van Mare Bober Sterke bezetting Dit dramatisch teaterge- beuren wordt geregisseerd door de overbekende Leo Vertongen, Deken van de Kamer. We vroegen hem hoe hij die «Liefde!?» als teaterstuk bekijkt. «Men moet met dit ceuvre van Ko hout trachten afstand te doen van een heleboel tea- terkonvcntic8 om tc probe ren enkele karakters tot op het bot te ontleden en ze in een aantal onthullende si tuaties met elkaar te kon- fronteren. Men krijgt gele genheid in het innerlijke van de mensen te schouwen en hun geheimste gedach ten te beoordelen. Het is wat men noemt «een zwaar stuk». Het vergt van de ak teurs een enorme koncen- tratie en ook van de toe schouwer wordt verwacht dat hij aandachtig het ge beuren volgt. Ieder woord heeft zijn betekenis. Er is trouwens zeer weinig bewe ging, zodat vooral de zeg gingskracht primeert. Ook technisch is het een inge wikkeld geval. Er dient om de haverklap gewerkt te worden met flash-backs. De belichting speelt derhalve een uiterst belangrijke rol vermits niet minder dan 46 lichtstanden dienen inge schakeld te worden», aldus Leo Vertongen. Om het pro ces van een zelfmoord van een jonge vrouw in optima le omstandigheden ten to nele te kunnen brengen dient de Kamer natuurlijk beroep te doen op het beste talent dat momenteel in dit Dendermonds toneelgezel schap schuilt. Tijdens de intensieve herhalingen za gen we aan het werk: André Pauwels (heer in toga), Rita De Mulder (Lida Matys), Guido Willems (Peter Pe trus), Erna Dierickx (Lida Petrus), Alex Van der Stricht (Milan Stibor), Ma rie-Louise Stockmans (moe der van StiBor), René Legat (Toschek), Hilde Verheyen (Majha), Nico Van Nuffel (Kral) en Jaak Verhelst (de kelner). De klankregie wordt gevoerd door Jan Bracke en de belichting is in handen van Wim D'Hondt en Raf Cauwels. Marc Van Cauwenberghe fungeert als koördinator, het dekorontwerp is van Eddy De Winter en wordt uitgevoerd door een techni sche ploeg o.l.v. René Ton- nelier Leo Jacobs van zijn kant is regie-assistent. De Leeuwerckenaers voeren him «Liefde!?» tweemaal op en wel op vrijdag 25 maart en zaterdag 26 maart in de feestzaal van het V.T.I., E. Van Winckellaan 6 te Den- dermonde-Centrum met be gin om 20 u. De inkom be draagt 100 fr. Speciale voorwaarden voor groepen, studenten en houders van een C P.-kaart. Tijdens de tweede vertoning is de jury aanwezig. «Het is een zonderling mengsel van onnozelheid en gevatheid.» Zo om schrijft Beatrice Rasponi de knecht waarmee ze naar Venetie is gereisd. Die ge vatheid zal Truffaldino trouwens best van pas ko men, wanneer hij op een dag onnozelweg bij een tweede meester in dienst treedt. Intussen zet een ge val van afgewezen liefde en kele Venetiaanse burgerge- Zele. De toneelafdeling van de scouts en oud-scouts van Zele voerden in het kader van zinnen in rep en roer En het 50-jarig bestaan met sukses de Pechvogels op (bvw) Naar aanleiding van een kwarteeuw bestaan werkt Alkuone momenteel aan een totaal nieuwe kreatie, een spektakel dat zeker niemand mag missen. Tevens zal er een tentoonstelling zijn die een overzicht brengt over 25 jaar Alkuone vzw. Hier over later meer details. «Terug naar de roots» heet het in de kroeg 't Landhuis te Sint-Niklaas, wanneer men het daar heeft over de derde uitgave van een rockfestival. De «eersteling» hebben we zelf niet meegemaakt, vorig jaar waren we wel van de muzikale partij. Terug blikkend op die tweede uitgave schrijven de organi satoren in hun persmap dat het programma ge tuigde van durf, vastberadenheid ook. Helemaal onjuist is dat zeker niet, alleen al omwille van de financiële implikaties die zo'n festival kunnen mee brengen. Doe Maar, thans dé groep in Nederland, opende toen het rockgebeuren. De Kreuners waren er ook, T.C. Matic, Golden Earring zelfs. Kortom, een suksesvolle onderneming toen in het Ontmoe tingscentrum te Waasmunster en een derde uitga ve zou er dus komen. Alweer in Waasmunster overigens. gramma overlopen, zijn er blijkbaar geen kosten gesp aard. Uit Nederland komt Het Goede Doel. nog maar sinds 1981 aktief in het Neder landse zalencircuit en vrij wel onmiddellijk veel aan dacht in de pers en op radio en tv. Van eigen bodem staat Lima Twist op het agenda: vorig jaar één van de beste groepen op het Bel gium Popfestival; leverden vorig jaar ook de voortref felijke elpee «A different smell from the same parfu- me» af. Van iets verderaf komt Chicken Chak, zowat KUNSTGROEP U Alkuone voorstellen is wellicht overbodig. Immers Alkuone is een begrip ge worden in Vlaanderen en ook ver over de grenzen. Kunstgroep Alkuone werd in 1957 gesticht door Oscar Van Malder, die nu nog steeds de bezielende leider van de groep is. Waar de groep zich bij het begin en kel richtte tot jongens en hoofdzakelijk een groep vendelzwaaiers was. werd in 1970 de groep gemengd. Hierdoor verhoogden de mogelijkheden van de groep gevoelig en onder lei ding van enkele beroeps choreografen wist kunst groep Alkuone zeer snel een vermaardheid te krij gen in binnen- en buiten land. Zó oefenen thans on geveer tweehonderd leden, jongens en meisjes aan het koloriet nieuwe program ma van het 25* seizoen Het programma omvat zo wel vlaggenspel met grote en kleine vlaggen als ballet, koreografie en dans. Alles wordt kunstvol onder steund met een betoverend klank- en lichtspel De mo gelijkheden van Alkuone zijn dan ook zeer verschei den. We kunnen ze aan het werk zien in een gevarieerd podiumprogramma, ze be wonderen in stoeten of als deelnemers aan massaspe len Het is dan ook niet te verwonderen dat de groep aanbiedingen krijgt zowel in binnen- als in buiten land. Alkuone trad reeds op met zeer veel sukses in Ja pan, de Verenigde Staten. Frankrijk, Duitsland, Po len, Nederland, Italië enz. In het kader van het zilve ren bestaansjubileum van Alkuone werd ook een foto album samengesteld Ook werd een steunkomitee opgericht waartoe alle sym- patisanten die de groep een extra fiancieel steuntje wil len geven kunnen toetre den. Een vrijwillige bijdra ge kan men storten op reke ning 393-0570435-67 van kunstgroep Alkuone vzw Aalst met de melding: «Steunkomitee Alkuone - 26». De namen van de wel doeners worden gepubli ceerd in een bijlage van de jubileumbrochure, tenzij het anders wordt gevraagd. De jubileumviering wordt officieel geopend met de tentoonstelling van 15 tot 24 april in de Belfortzaal te Aalst en krijgt zijn hoogte punt in de feestweek van 25 tot 30 april 1983 in de Kei- zershallen. Mogelijks zul len nog verschillende ande re aktiviteiten in de loop van het jaar plaatshebben die kaderen in de jubel vie ring Sinds deze week worden uitnodigingen naar de groepen en scholen toe ver spreid en wijzen kunstvolle affiches met een ruim pro gramma naar de jubileum viering van kunstgroep Alkuone. Voor nadere informatie kan U steeds terecht op het se- kretariaat «Kunstgroep Al kuone», p a Jozef Coes- sens, Bergekouter 50 te 9300 Aalst (053-21.57.32). We wensen kunstgroep Al kuone alvast een suksesvol jubileumjaar en... tot bin nenkort. LH Sint-Niklaas. In het Landhuis werd het Sinterklaas-Rockfeest voorgesteld. Dit zijn de promotoren van dit muzikale evenement (dw) Tijdens de perskonferentie, vorig jaar, sprak Hein De Meester in naam van de in richters dat een derde uit gave zo goed als zeker op de Grote Markt van Sint-Ni- klaas het beloop zou ken nen. Van dat voornemen komt nu duidelijk niets in huis. Spijtig, omdat een fes tival in openlucht toch steeds het meest te bieden heeft. Wie het indoor gaat zoeken heeft natuurlijk het voordeel, erg vroeg al met een festival te kunnen uit pakken. Eén ding is in elk geval wel zeker: toen Pé Pzrydryga in 1980 als pio nier van wal stak met het organiseren van koncerten in het Waasland, hebben weinigen wellicht gedacht dat die wekelijkse ontmoe tingen uiteindelijk aanlei ding zouden worden voor een heus rockfestival. Dubbel-festival De Pé en zijn tientallen me dewerkers hebben ook voor de uitgave 1983 geopteerd voor een zogenaamd dub bel-festival. Men wil hier mee vooral de onderbrekin gen door het opstellen en afbreken van installaties vermijden. Konkreet dus wordt er gewerkt op twee podia. Op het eerste komen de «grote» namen aan bod, op het tweede is er plaats voor jong talent. Zoals al even aangestipt is de prog rammering tot één belang rijk item terug te voeren: terug naar de roots, of. in andere woorden geen pro gramma dat bol staat van trenty-muziek. Het moet het tegendeel dus rockmu ziek worden die de voorbije jaren met klasse is doorge komen. Even pikken uit de persmap: «Wanneer van daag heimwee naar vroeger trend is, heeft dit te maken met heimwee naar kwali teit, naar klasse. Kwaliteit die zich niet moet bedienen van technische snufjes of elektronische hoogstand jes». Maar klasse kost geld. Wanneer we even het pro- de populairste bluesband die Engeland ooit gekend heeft. Legendarische groep in feite die sinds de oprich ting voor een muziekgenre koos dat al even legenda risch mg worden genoemd, blues dus. Komt ook: Roger Chapman and The Short list, een man die vooral een degelijke live-reputatie heeft opgebouwd. Een op treden van Chapman lijkt een ware sensatie te zijn. Chapman zelf durft zich al eens muzikaal te buiten gaan. maar The Shortlist (zijn begeleidingsgroep sinds 1978) zorgt dat alles muzikaal verantwoord blijft. Wishbone Ash wordt «top of the bill», zaterdag 16 ap ril in het Ontmoetingscen trum te Waasmunster. In de persinfo heeft men het over een super-formatie die als de vertegenwoordiger van de Engelse rocksien ge noemd werd in de zeventi ger jaren, de formatie ook die er prat op gaat te beho- Buggenhout. De Michielsgezellen uit Buggenhout speelden «De consul van Cocorico» De Constminnende Jonckheyt (toneelkring Vrede) uit Lebbeke pakt uit met het laatste stuk van hun toneelseizoen '82-'83: «Een parel van 'n meid». De Vrede werd met «Het üjk is zoek» verkozen bij de zeven beste toneelkringen uit Dost-Vlaanderen. Daarmee werd nog eens bewezen dat er bij de Vrede op hoog peil wordt gespeeld. «Een parel van 'n meid» vertelt over een getrouwd koppel. De man houdt er een minnares op na, de vrouw een min naar. Om hun geliefden te zien maken man en vrouw mekaar wat wijs; de vrouw moet naar haar moeder en de man moet naar Parijs. Toeval wil dat ze beiden, zonder het van elkaar te weten, hun geliefden bij zich thuis uitnodigen. De dienster moet de zaak maar oplossen.. Een situatie waar men de gekste dingen kan verwachten Spelers: Nelly De Landts- heer, Gilberte Buelens, Ann Colpaert, Herman Bosteels en Mark De Vlieger. Het stuk werd geschreven door Mare Camolleti (auteur van Boeing-Boeing) en de regie is van Jaak Verhelst. Speeldata: zaterdag 19 en 26 maart, zondag 27 maart telkens te 20.00 h. in zaal «Ons Huis» Leo Dubois- straat te Lebbeke. ren tot die groepen die het meest voor uitverkochte za len hebben gespeeld. Op podium twee aanko mend talent dus. Vorig jaar maakten Tuxedos, Thor. en een drietal andere groepen het mooie weer, voor de der de uitgave werden Silly Thing, The Resistance, Rubber Fish, l'Entrepot du Congo en Timmi Ritmo weerhouden. Praktisch De twee podia zijn in twee verschillende zalen opge steld en de totale kapaciteit bedraagt ruim zesduizend toehoorders. De hoof dingang is uit veiligheidso verwegingen en omwille van de gemakkelijkheid verplaatst naar de Omme- gangsdreef, aan de achter zijde van het Ontmoetings centrum. Zowel toegangs wegen als parkings zijn met «P. Sint Rock» aange geven. Een ticket kost in voorverkoop 350 frank, op de dag zelf 400 frank. Het komplex is toegankelijk voor het publiek vanaf 12 uur 's middags en het eer ste optreden begint om 13.30 stipt. Geen uitgang, voor 15 uur. Luc VAN BROECK Aan de ring rond Sint-Ni klaas ter hoogte van Vijf straten is zaterdagmorgen rond halfvier een jongeman verkoold in zijn auto. De 21-jarige Patrick De Wilde uit de Ruisstraat in Tielrode week met z'n wa gen van de weg af en kwam tegen een paal terecht. Het voertuig schoot in brand. De jongeman zat in de wa gen gekneld. Een taxichauffeur die even later voorbijreed probeerde het vuur nog te doven, maar die poging mislukte. Op 11 en 12 juni worden te Uden de Vier Uden Sportief georganizeerd. Vorig jaar mocht men zich verheugen in 50.00 toeschouwers die een 55- tal verschillende taken van top-, breedte- en rekrea- tiesport te zien kregen. Er is ook gezorgd voor amusement. Het sekretariaat van deze reu ze happening kan men berei ken op het adres: Postbus 644 5400 AP Uden. Het landelijk toerisme blijft in. De leden van de vereniging «Utra-Upa» heeft dat ingezien en heeft nu een folder uitgege ven van elke toeristische in planting op de boerderij. Na tuurlijk zijn op deze uitvoerige en duidelijke brochure de prij zen opgenomen. Te verkrijf bij Utra, Antoine Dans? .- straat 94-% te 1000 Br> ssel (02-511.07.37).

De Voorpost | 1983 | | pagina 5