m De zaak Rhfine-Poulenc -. komt er dan geen sanktie Sint-Niklase CVP-jongeren lauweren Ferdinand De Bondt Nu weer milieudiskussie rond vliegas in Beveren Sint-Niklase CVP-jongeren bezorgd over belastingverhoging Volksvertegenwoordiger Antheunis (PW) over Lokerse feest- en marktkommissies Willy Strobbe burgemeester van Waasmunster Werkgroep Vrouw en Maatschappij opgericht bij CVP-Beveren Bevat zware metalen Een dag «bewoner van achter de Rijksweg» te Hamme Temse gaat burgemeester vieren 10 - 25.3.1983 - De Voorpost Beginselvast kristendemokraat Naar iaarliikse gewoonte kozen de CVP-jongeren van siujt nauw aan bij de politieke met-aflatende inzet voor be- Sint-Niklaas begin maart hun politicus van het voorbije realiteit. Wil de CVP haar ge- dnjven in moeilijkheden zoals jaarZe vvillen To een .oKaa, pSiUcu, de ktj.er zetten S^n da" die de afgelopen twaalf maanden door zyn inzet heefJ z- drinpend nood aan beidsplaatsen konden behou- engagement bijdroeg tot de verdere ontplooiing van de slagvaardige en beginsel- den worden. Dat de tewerk- kristendemokratische levensfilosofie. vaste mandatarissen die kon- stellingsproblematiek en de In de voorgaande jaren wer den t^eds oud-schepen Vin cent- Foubert, CVP-afdelings- sekretaris Constant Corveleyn en afdelingsvoorzitter Jan Van Wijck bekroond. De aandui ding van de laureaat voor 1982 ging gepaard met de gebruike lijke intense gedachtenwisse- ling. Uiteindelijk werd de kan didatuur van senator De Bondt weerhouden. Bij de huldiging van senator De Bondt wees voorzitter Guy Van den Branden erop dat deze verkiezing de hele politie ke karrière van de laureaat bekroont. En deze karrière van De Bondt, die licentiaat is in de wiskundige, aktuarièle en eko- nomische wetenschappen, was en is rijk gevuld. Sedert 1968 is hij provinciaal senator. Onder de regeringen Tindemans II en Van den Boeynants was hij staatssekretaris voor de her vorming der instellingen. In de senaat wordt hij gewaardeerd voor zijn inbreng in diverse kommissies, zoals nationale opvoeding, ekonomische za ken en infrastruktuur. In de CVP zelf was hij aktief als lid van het nationale partij bestuur, als lid van de kernre- daktie van Zeg, als CVP-dele- gatieleider van de nationale schoolpaktkommissie, en als voorzitter van de Cepess-kom- missie infrastruktuur en onder wijs. In Sint-Niklaas kent men hem als gewaardeerd gemeen teraadslid en voorzitter van de CVP-werkgroep Verkeer Land van Waas. De CVP-jongeren van Sint- Niklaas waarderen bij senator De Sint-Niklase CVP-jongeren kozen hun politicus van het jaar Op hun jongste ledenvergadering bespraken de CVP- jongeren van de afdeling Sint-Niklaas de beslissing van de gemeenteraad om de opcentiemen op de onroerende voorheffing met 600 eenheden te verhogen tot 2250. en de intentie van het schepenkollege om de aanvullende perso nenbelasting ten gunste van de stad te verhogen van 6 naar 8%. De CVP-jongeren stellen met bezorgdheid vast dat bovenop de zware inlevering die reeds door de nationale regering van de burger wordt gevraagd, nu ook de lokale besturen een forse belasting aan de burgers opleggen. Hoewel de CVP-jongeren Sint-Niklaas principieel de overheden steunen in hun poging tot gezondmaking van de publieke financiën, zijn zij van oordeel dat de koopkracht van de bevolking niet straffeloos op onbe grensde manier kan worden aangesproken. Zij stellen vast dat de koopkracht zowel direkt als indirekt op weinig gekoördineerde wijze wordt beknot: inlevering op de lonen, verhoging van BTW en aksijns. tariefverhogingen inzake openbaar vervoer, telefoon, post enz. en thans verhoging van de gemeentelijke opcentie men en aanvullende personenbelasting. Een langdurige en te sterk doorgedreven aantasting van de koopkracht zal volgens de CVP-jongeren immers op termijn een averechts effekt hebben. De burger zal minder ekonomische goederen aankopen, de afzetmogelijkheid van de bedrijven zal hierdoor verminderd worden, wat leidt tot minder produktie en dus meer werkloosheid en een slecht investeringsklimaat. De CVP-jongeren Sint- Niklaas eisen van het stadsbestuur dat het met deze ekonomische realiteit zou rekening houden en niet on doordacht de gemakkelijkheidsoplossing van de verhoging van de gemeentelijke belastingen aanspreken, teneinde de ekonomische toekomst van Sint-Niklaas niet extra zwaar te hypothekeren. De CVP-jongeren stellen dan ook dat. teneinde het evenwicht op de stadsbegroting ook in de komende jaren te behouden, er vooral dient gezocht in de richting van besparingen op de stadsuitgaven. herschikking van de begroting en herdenking van de basisprincipes. Teneinde dienaangaande positieve voorstellen te kun nen doen en de verdere evolutie van de stadsfinanciën van nabij te kunnen volgen, hebben de CVP-jongeren een werkgroep financiën opgericht. De Bondt vooral de grote be ginselvastheid en zijn konse- kwent politiek engagement dat hij steeds aan de dag legde. Dat de CVP-jongeren van Sint-Niklaas precies deze kwa liteit, die senator De Bondt ook in 1982 in steeds moeilij ker wordende politieke om standigheden heeft gemanifes teerd, wensen te beklemtonen sekwent de beleidsvisies van de p: tij (denk maar aan de staatshervorming) verdedigen. Volgens voorzitter Guy Van den Branden hebben de CVP- jongeren ook de lokale ver diensten van De Bondt willen bekronen, vooral zijn inzet en bekommernis voor de tewerk stelling in onze regio. Zijn werkloosheidsbestrijding cen trale jaarthema's zijn bij de CVP-jongeren zal in de uitein delijke beslissing dan ook zwaar doorgewogen hebben. Ter herinnering aan zijn uit verkiezing als «politicus van 1982» schonken de CVP-jon geren de intussen traditioneel geworden tinnen schotel aan senator De Bondt. Sedert de installatie van de nieuwe Lokerse gemeenteraad verlopen de gemeenteraadszit tingen weel geanimeerder dan vroeger. De oppositiepartijen (de PVV en de VU) openen een voortdurend spervuur van vragen naar de CVP-SP-meer- derheid. Volksvertegenwoordiger An- thuenis interpelleerde schepen van middenstand over de sa menstelling van de stedelijke feestkommissie en de stedelij ke marktkommissie. Hij verge leek de schepen daarbij met een politieke olifant in de Lo kerse porseleinenwinkel, die omdat hij zijn politieke ambi tie moeilijk in toom kan hou den er niet voor terugdeinst om de stedelijke advieskom missie totaal te politiseren. Volksvertegenwoordiger An- thuenis verwees daarbij naar de verkiezing van de stedelijke feestkommissie. Niet alleen verweet hij de schepen dat hij er stiekem voor gezorgd had dat een hele groep CVP-pion- nen in deze kommissie werden binnengeloodst, maar ook dat de eigenlijke verkiezing op voorhand door alle CVP-kom- missieleden met een machts greep werd voorbereid. Er werd volgens Anthuenis zoda nig gemanipuleerd dat Jozef De Bruyne, die reeds twaalf jaar lang deel uitmaakte van de feestkommissie en boven dien zes jaar ondervoorzitter en een geruime tijd waarne mend voorzitter was. niet zou worden verkozen. De volksvertegenwoordiger vergeleek een en ander met middeleeuwse praktijken en betwijfelde of dit alles wel de werking van de feestkommissie ten goede zou komen. Hij he kelde ook de naar zijn oordeel ondemokratische handelwijze van de schepen van midden stand bij de stedelijke markt kommissie omdat daar de kommissieleden volledig in de wind zouden zijn gezet door het eigenhandig toewijzen van twee vrijgekomen standplaat sen voor marktkramers voor de wekelijkse woensdagmarkt. In het verleden waren het steeds de betrokken marktkra mers die hierover een advies konden uitbrengen. Volksvertegenwoordiger An thuenis vroeg aan de schepen van middenstand of hij van plan was om deze kommissie te ontbinden of zodanig ter her vormen dat de CVP-greep op het marktleven te Lokeren nog strakker zou kunnen worden. Anthuenis wil dat het beleid terzake meer pluralistisch wordt aangepakt. Ook de schepen van kuituur kreeg een veeg uit de pan. Niettegenstaande de verkie zing van de nieuwe kuituur- raad heel wat eleganter verliep dan de samenstelling van de feestkommissie. kloeg spreker het aan de dijk zetten aan van voorzitter M. Bussens. een man die bergen werk heeft verzet als waarnemend voor zitter. vooral bij de voorberei ding van de opening van het kultureel centrum. Tot slot vroeg volksvertegen woordiger Georges Anthuenis aan burgemeester Liebaut om af te stappen van wat hij noem de «de enggeestige partijpoli tiek» en terug te keren naar het politiek fatsoen zoals dc nieuwe meerderheid had be loofd bij het tot stand komen van de koalitie. Anders, zei Georges Anthuenis, lijkt het erop dat we in 1983 te Lokeren teruggaan naar het inkwisitie- tijdperk. Minister van binnenlandse zaken Nothomb heeft de knoop doorgehakt. Willy Strobbe. 39 jaar, godsdienstle raar, wonende Fortenstraat 39. wordt de nieuwe burge meester van de heidegemeente. Aan het burgemeester schap van de h. René Bocklandt komt dus een einde. Minister Nothomb kreeg diverse voorstellen vanuit Waasmunster aangaande de benoeming van een burge meester. Donderdag jl. tekende de minister de benoeming van Willy Strobbe. Het besluit is momenteel naar het koninklijk paleis voor de tegenondertekening door de koning. Daarna zal de h. Willy Strobbe de eed afleggen bij de provinciegouverneur te Gent. De oppositieleden hebben te Waasmunster een gemeen teraad samengeroepen voor vrijdagavond 25 maart te 19 u. Het is nu afwachten door wie deze gemeenteraad zal worden voorgezeten Indien alles zeer vlot verloopt, zou het kunnen dat Willy Strobbe tegen vandaag vrijdag zijn eed heeft afgelegd. In dat geval zou hij de vergadering leiden. In het andere geval zou dienstdoend burgemeester Bocklandt de vergadering voorzitten. Door de benoeming van een burgemeester raakt Waasmunster uit een politiek vacuüm. Het Waasmunsterse schepenkollege zal worden aangevuld met Gunther Pflips van de PVV. Meteen zullen er twee PVV-schepenen in de CVP-PVV-koalitie zetelen. Maurice Thuysbaert en Gunther Pflips. Uiteindelijk zal men ook de bevoegdheden kunnen verdelen van de schepenen. Voor deze tweede gemeenteraadszitting op amper veer tien dagen tijd wordt vandaag vrijdag weer een ruime publieke belangstelling verwacht. (P.V.G.) De zaak Rhóne-Poulenc, door dit blad in de openbaarheid gebracht, is stilaan uitgedeind. Er werden een aantal beloften gedaan, die er in grote lijnen op neerkomen dat er waakzamer zal worden toegezien op het doen en laten van de op de Wase Scheldeoever gevestigde bedrijven. Toch zijn alle vragen in deze zaak zeker niet beantwoord. Eén van de meest voor de hand liggende is wel of er dan geen sanktie moet worden uitgevaardigd tegen Rhóne-POulenc. Tientallen tonnen zwavelkoolstof in de Schelde storten (laat het dan nog onopzettelijk zijn gebeurd) is niet niks, en wanneer een sluikstorter wordt betrapt volgt er toch ook een strafrechterlijke beteugeling. «Of je 't merkt of niet, of je 't wil of niet, je leven is doordrenkt van politiek. Het stuk grond waarop je bouwt, de belasting die je betaalt, de krant die je leest, de benoeming van een juffrouw in de dorpsschool tot zelfs de lucht die je inademt». Aan het woord is volksvertegen woordiger Miet Smet in een infobrochure van de pas opgerichte Vrouw en Maatschappij-werkgroep van de Beverse CVP-afdeling. Op 7 maart jl. kwam deze werkgroep voor het eerst bij een onder het goedkeurend oog van de CVP-voorzitter J. D'Hondt, die een optimale steun verzekerde van het plaatselijk partijbestuur voor dit initiatief. Promotrice van Vrouw en Maatschapij. volksvertegen woordiger Miet brnet. schetste er de geschiedenis van de vrou wenemancipatie. Ze motiveer de de noodzaak van de vrou welijke interesse en het vrou welijk engagement in de poli tiek. De doelstellingen van Vrouw en Maatschappij zijn: - het verdedigen van de ideo logie en het programma van de CVP; - het bevorderen van de inte gratie van een groter aantal vrouwen in de politiek en spe ciaal in de organen van de CVP; - het aan bod laten komen in de CVP van thema's en proble men die de vrouwen bijzonder aanbelangen; - het vernieuwend denken rond rol en plaats van de vrouw in de samenleving, kon- form aan de gezinsvisie van de partij De vrouwelijke bestuursleden van CVP-Beveren steunen ui teraard dit initiatief met volle overtuiging. Geïnteresseerden kunnen bij hen terecht voor méér informatie. Voor Haas donk bij Yvonne Buys-Ver- helst. Ropstraat 22; voor Mel- sele bij Céline Van Geertsom. Schoolstraat 13; voor Be veren bij Miet De Rop-Van Remor- tel. Stationsstraat 49 en bij Chris De Maeyer-Lootens, Ij- zerhand 33; voor Vrasene bij M. Lorie. Brugstraat 24; voor Kallo bij Leen Panis-Tinde- mans. Fabriekstraat 42; en voor Kieldrecht bij M. De ckers. Molenstraat 58. De eerstvolgende vergadering van Vrouw en Maatschappij vindt plaats op maandag 25 april te 20 u in het Gildenhuis te Beveren. (wvdv) Een maand geleden hebben we die vraag al gesteld aan sche pen voor leefmilieu Smet. «De gemeente zelf kan geen sanktie opleggen, heeft daartoe geen bevoegdheid», luidde de es sentie van zijn antwoord. Niet iedereen kan met deze gang van zaken genoegen nemen. Nadat kamerlid Dierickx de eerste schriftelijke vragen aan ministers Lenssens en Aerts had gesteld, blijkt nu dat zijn kollega Geyselings er ook nog een paar in petto heeft. Op 15 maart vroeg de volks vertegenwoordiger aan ge meenschapsminister Lenssens: «Waarom heeft Rhónc-Pou- lenc deze lozing geheim gehou den en was zij niet bereid meer gegevens hieromtrent vrij te geven, na de inschakeling van de arbeidsinspektie en ambte naren van dc Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij? Welk verhaal heeft de Vlaamse Exekutieve nog tegen het be drijf Rhóne-Poulenc dat ver antwoordelijk is voor de illega le lozing van 150 ton giftige stoffen in 1981?» Wat een mogelijke sanktie be treft, is het dus voral de laatste vraag die van belang is. Volksvertegenwoordiger Gey selings stelt ook dat met dc zaak Rhóne-Poulenc alweer bevestigd wordt dat vandaag de dag bedrijfsleiders nog ern stig zondigen tegen bestaande milieuwetten- en besluiten. Toezicht In hoeverre is het voor de gemeente Beveren mogelijk dergelijke inbreuken in de toe komst uit te sluiten? De zaak Rhóne-Poulenc heeft inder daad bewezen dat de gemeente in feite nergens staat wanneer ze bijvoorbeeld geen inzage heeft in de vergunningen die aan bedrijven werden toege kend. In het recente verleden werden daartoe al pogingen ondernomen, maar tot dusver hebben die niets opgeleverd. Toch zou daarin nu verande ring kunnen komen. Via de werkgroep leefmiliei» van de Vereniging van Belgill sche Steeen en Gemeentelij (waarvan ambtenaar De Pauw tevens sekretaris is) en de Pro-r vinciale Technische Kommis-L_ sie (waar de milieuambtenaar].^ nu telkens zal worden uitgeno-|J|j digd wanneer er punten op dc agenda staan met betrekking tot de Wase Scheldeoever) zal er bij dc Vlaamse deelregering geijverd worden voor het be komen van lozingsvergunnin gen, analyse-resultaten en an-: dere gegevens die van belang kunnen zijn. De gemeente bovendien zinnens om de be drijven op de Linkeroever eer meldingsplicht tegenover dc lokale overheid op te leggen. Desnoods zal men zo'n ver plichting in de exploitatiever gunning laten opnemen. Pas wanneer er een betere doorstroming van informatie op punt staat, is het volgens de heer De Pauw mogelijk een echt milieubeleid te voeren Luc VAN BROECK Agalev-raadslid Ludo De Block kwijt zich degelijk van zijn gemeentelijk mandaat. In februari was het vooral het storten van zwavelkoolstof in de Schelde door Rhóne- Poulenc dat zijn volle aandacht kreeg, tijdens de recente raadszitting te Beveren wees De Block op de mogelijke gevaren van het gebruik van verbrandingsresten, afkom stig van Ibogem. Die resten op zich vallen best mee, maar ze worden nog veel gebruikt zonder dat het vliegas eruit verwijderd is. Dat vliegas bevat een aanzienlijke koncentratie aan zware metalen en het lijkt geraadzaam op te volgen wat de effekten zullen zijn op middellange termijn. De verbrandingsinstallatie lijk dat de vliegas uit de ver- Ibogem werkt al sinds 1978 en brandingsresten zou verwij- zou al die tijd de verbrandings- derd worden, resten kwijtgeraken langs de Scheldeboorden, op terreinen van Imalso, af en toe langs Over de uiteindelijke be- grachten ook wanneer land- stemming van verbrandings bouwers erom verzoeken. Ook resten wordt doorgaans niet het polderbestuur zou geregeld veel gerept. Wel bestaat het een hoeveelheid van dat goed- vermoeden dat het goedje al je afnemen. Raadslid De jaren wordt aangewend zonder Block wil daaraan een eind dat het vliegas, en dus ook de zien te komen. Ook de leefmi- zware metalen, ervan worden lieudienst van Beveren volgt afgescheiden. In tegenstelling hem daarin en acht het wense- tot sommige berichten heeft het polderbestuur géén verbod gekregen om van die goederen gebruik te maken. Wel werd vanuit de leefmilieudienst ge wezen op de schadelijke gevol gen voor het leefmilieu, op langere termijn Raadslid De Block wou tijdens de recente gemeenteraadszit ting een antwoord op drie vra gen: gaat het kollege ermee akkoord dat het polderbestuur deze vliegas gebruikt: wat deed Ibogem vroeger met de verbrandingsresten, en is het technisch mogelijk het ver- brandingsstof en de gassen te scheiden tijdens de verbran ding? Nu blijkt inderdaad een tech nische ingreep op punt te zijn gesteld waardoor zo'n af scheiding mogelijk wordt. Dc installatie in Sint-Niklaas zou die procedure al toepassen en ook de onlangs vernieuwde be heerraad van Ibogem zou zich daarover gaan beraden. Het polderbestuur zelf lijkt aan de zaak met erg zwaar te tillen. Door leefmilieu-ambtenaar Mark De Pauw werd hen ge wezen op de schadelijke gevol gen maar vorige week werden verbrandingsresten toch nog aangewend voor de aanleg van polderwegen. Raadslid De Block begaf zich vrijdagnamid dag ter plekke, maar werkne mers van de maatschappij De Schelde uit Kallo waren zich van geen kwaad bewust. Het polderbestuur is uiteindelijk hun opdrachtgever en zolang die zich niet aan de zaak sto ren. gaan de werkzaamheden gewon verder. Zware metalen De hoeveelheid zware metalen in afval is de laatste jaren aan zienlijk toegenomen. De ver pakkingsrage is daar zeker niet vreemd aan. Het probleem stelt zich niet enkel wat ver brandingsresten betreft, het geldt evenzeer voor het slib van watcrzuiveringsinstalla- Door de nieuwe rijksweg 60 is weg, het inschakelen van sor- Hamme zowat in twee delen teerstroken op de kruispunten, gesplitst. De Werkgroep «Vei- Dit eisenpakket is reeds door ligheid op de Rijksweg 60» een aantal Hammenaars on- heeft reeds verschillende ma- dertekend. Hoe meer mensen len aan het Ministerie van Ver- deze eisen ondertekenen, hoe keerswezen gevraagd om reke- groter de druk zal zijn naar het ning te houden met hun mini- Ministerie toe, om zo vlug mo- mumeisen voor de veiligheid gelijk iets te doen. Daarom zal op de rijksweg te waarborgen, men binnenkort bij jou aan Omdat men hiermede nog huis komen om je de mogeiijk- geen rekening heeft gehouden heid te geven deze eisen te zal de werkgroep nu een eisen- ondertekenen. Tijdens één dag pakket overmaken aan Minis- zal de werkgroep Veiligheid op ter De Croo. waarin o.a. ver- rijksweg 60 ook een aktie voe- meld staat: verkeerslichten aan ren, waarmede men de bedoe- alle kruispunten, snelheidsbe- ling heeft om de Hammenaars perking op de rijksweg tot 60 duidelijk te maken hoe gevaar- km per uur, langere oversteek- lijk deze rijksweg wel is, en de tijden voor de voetgangers, af- automobilisten die de weg ge- geschermde fietspaden, signa- bruiken aanmanen om voor- lisatie in de bocht tussen Veld- zichtiger te rijden, straat en Noordstraat, het ge- (bd> bruik van reflektoren langs de ties. Over de mogelijke gevol gen op milieuvlak is in elk geval nog niet zo veel bekend. Op korte termijn zouden er zich niet meteen problemen stellen, op langere termijn is waakzaamheid wel geboden. Zware metalen kunnen lang en kumulatief aanwezig blijven in de bodem. De gevolgen van loodopnamc door de mens zijn in ons land niet onbekend. On derzoekingen hebben uitgewe zen dat een te hoge opname van lood een onomkeerbare schade aan het zenuwstelsel en dc nieren kan veroorzaken Kadmium is nog gevaarlijker en komt door een steeds maar zwaarder wordende milieube lasting meer en meer voor. De gevolgen kunnen zich op drie vlakken manifesteren: vrucht beschadiging, kankerverwek kend en mutageen. In het menselijk lichaam wordt kad mium vooral gefixeerd in nie ren. de milt en de lever. Een dosis van 500 mikrogram per week is het maximum dat mag worden opgenomen. In België zou men momenteel ongeveer 4/5 van de toegelaten dosis opnemen, zodat er volgens raadslid Dc Block niet veel meer nodig is om de toegelaten dosis te overschrijden. De Openbare Vlaamse Afval stoffen Maatschappij zou in middels ook bezig zijn. een richtlijn uit te vaardigen, waar door het verplicht zou worden het vliegas van de verbran dingsresten te scheiden. L.V.B. Naar aanleiding van de benoeming van Désiré Van Riet tot burgemeester van Temse groeide spontaan de idee om de nieuwe burgervader op een feestelij ke wijze in te halen. Onder leiding van Armand Felix, schepen van Feestelijkheden, werd een feestkomité samenge steld waarin representatieve gemeentelijke vereni gingen werden vertegenwoordigd. Ook werd een speciale bijeenkomst belegd met de muziekmaat schappijen. Uit de verschillende bijeenkomsten groeide volgend feestprogramma van zaterdag 9 april: 14.15 u: afhalen van de burgemeester ten huize door de Kon. Kath. Werkersharmonie Recht door Zee; vanaf 14.30 u: aan de ingang van de gemeen telijke schouwburg (Stations straat), serenades aan de burge meester door de muziekmaat schappijen van Temse; 15.00 u: feestzitting in de gemeentelijke schouwburg. Programma: toespraken door woord voerders van de kultuurraad (Her man Gerlo), de jeugdraad (André Pauwels), de sportraad (Jozef De Caluwé), het gemeentebestuur (Sieg fried Buytaert) en de hogere over heid; muzikale omlijsting door het Jeugd- en Muziekorkest van Antwer pen; diamontage rond burgemeester Van Riet. Na de feestzitting: receptie met mogelijkheid tot huldebetoon aan de burgemeester (zowel door verenigingen als partikulieren). Opdat zoveel mogelijk inwoners de viering zouden kunnen bijwonen, werd geopteerd voor de gemeen telijke schouwburg. Iedereen wordt dan ook van harte uitgenodigd. Nadere details worden weldra meegedeeld.

De Voorpost | 1983 | | pagina 10