Haltehostessen aan Sint-Niklase busperrons Weekllai van Dender - >eheldes Kardinaal Danneels opende Affligems Jubeljaar Burma - ei i* een Weekbladpers blijft voorname plaats innemen Tanltmberc.en 'kommume kadoü Kwijnende NMVB moet «stedelijke kredieten» krijgen, zegt Wase verkeerswerkgroep FOTO ROLAND VAN LIMBERGEN De Voorpost I tndermonde. Slaatssekre ris Paula D'Hondt-Van idenbosch: weekbladen \bben hun plaats roverd (vh) sen uitgave van ITGEVERIJ DE CUYPER Xide Vest 34 330 Dendermonde el.: 052/21.40.60 «nkrek. KB 442-8601481-36 i voor los nummer 30 F rab. 1.350 F tand 700 F •and 360 F èrantwoordelijke uitgever DE CUYPER «Het is duidelijk dat de geschreven kommunikatie een wezenlijk deel uitmaakt van de menselijke aktiviteit. De technologische invloed waarmee wij momenteel worden gekonfronteerd zal onvermijdelijk ingrijpende gevolgen hebben. Het is evident dat de nieuwe technische kommunikatiemiddelen waar eenieder voortaan dagelijks wordt mee gekonfronteerd en steeds meer zal worden, onze kijk op de wereld zal veranderen.» Dat verklaarde staatssekretaris voor PTT, mevrouw Paula D'Hondt-Van Opdenbosch tijdens de vooropening van de postzegeltentoonstelling die het afgelopen weekend in kunstgalerij Het Pand werd gehouden. Immers, op vijf verschillende plaatsen in ons land. waaronder ook te Dendermonde. had zaterdag en zondag de eerstedag afstempe ling plaats van een nieuwe zegel ter waarde van 20 fr en uitgegeven naar aanleiding van het 24e wereldkongres van de weekbladpers dat in mei te Brussel plaatsvindt. «Het is voor dc «De Voorpost» tieweekbladen het niet gemak- teil betreft, ook daar is het een eer en een genoegen in kelijk. Ze worden meer dan maar povertjes gesteld met de naam van de Nationale Fcde- eens in de hoek gedrumd. Zo weekbladen. Van de publici- ratie der Informatieweekbla- krijgen ze geen staatssteun, teit of voorlichting in de mas- den zovele mensen te mogen daar waar de dagbladen sedert samedia gaat 58 centiem naar verwelkomen», zo zette de de invoering van de wet op de de dagbladen. 19 centiem naar hoofdredakteur van het week- steun aan dc opiniepers in 1973 de aanplakborden en slechts 1- blad «De Voorpost» de avond reeds 2 miljard frank mochten centa in Naast staatssekretaris Paula ontvangen Komt er tv-rekla- De p D'Hondt-Van Opdenbosch. me. dan zullen ook de week- heel wat burgemeester Cool van Den- bladen daar de weerslag van de dagbl dermonde. dc schepenen Die- ondervinden Recente onder- de aanplakborden en 30 riek. Meulebrocck en Van zoeken hebben immers uitge- tiem Cauteren van Dendermonde. wezen dat de adverteerders Daai schepen Van de Gasteel van voor elke frank die aan tv- de o' Hamme, OCMW-voorzitter reklame zal worden uitgegeven ve kracht van het medium Buvse van Dendermonde. de 67 centiem wegnemen uit het weekblad onderschat. En toch voorzitter van de Filatelist!- reklamebudget dat anders verdienen de weekbladen de sche Kring van het Dender- voor dc weekbladen bestemd aandacht Het 24e wereldkon- mondse Abbeloos en talrijke is. En wat de 'overheidspublici- gres dat te Brussel wordt ge leden van de Kring, onder wie dc vijf exposanten, evenals vooraanstaanden uit dc wereld van de gescluevén pers on der hen ook de sekrctaris-gc- ncraal van de Nationale Fede ratie der Inlorm-.itieweekbla- den dc heer t.. Tessens van harte welkom heetten. In zijn inleiding onderstreepte de hoofdredakteur het belang van dc weekbladen. Met 4" titels verspreid over 28 onder nemingen. 230 beroepsjourna listen in vast dienstverband een jaarlijks papierverbruik van 42.000 ton en een jaarpro- duktie van 179 miljoen eksem plaren, vormen de weekblader inderdaad een niet weg te den ken verschijnsel. Daarbij moet men weten dat diezelfde week bladen een publicitaire jaar omzet hebben van ruim 3 mil jard en dat zij wekelijks 9.2 miljoen lezers, of haast dc He le Belgische bevolking. lellen En toch hebben deze informa- houden. maar ook de postze gel die naar aanleiding van dat kongres wordt uitgegeven, zul len daartoe bijdragen. Vruchtbare samenwerking In haar toespraak zou staats sekretaris mevrouw D'Hondt niet alleen dieper ingaan op het belang van de weekblad pers. maar evenzeer de vrucht bare samenwerking tussen de perswereld en de Filatelisten loven om dan te blijven stil staan bij de grote liefde die filatelisten voor hun hobby hebben. De filatelie is een van de drukst beoefende hobby's in ons land en het opzetten van schitterende tentoonstellingen zoals deze in Dendermonde zijn er een duidelijk bewijs van. Vervolgens bleef de bij het belang van de weekbla den die over de hele wereld meer dan 15.000 titels ver- igen. De periodie ke pers vormt dus een macht die men niet zonder meer kan voorbij gaan Ze waarschuwde voor het toekomstbeeld dat Lees door blz. 4 Affligem. Een bomvolle kerk beleefde deze prachtige eucharistieviering in de sobere kerk (per) Affligem tegelijk oud en nieuw Dendermonde. Zij exposeerden onder het alziend oog van hun voorzitter een prachtige reeks postzegels (vh) Dit jaar is het precies 9 eeuwen geleden dat enkele roofridders te Affligem de abdij oprichtten. Abdij die de enige is die door de eeuwen heen steeds op dezelfde plaats gebleven is al stond de abdijkerk vroeger even verder. Oudste gebouw van de voormalige abdij, de ruines in de boomgaard niet te na gesproken, is het bisschoppenhuis met monumentale ingang. Opgravingen de laatste jaren uitgevoerd legden trouwens heel wal puinen bloot van vroegere abdijgebouwen en bij een wandeling door het abdijkompleks vindt U nauwkeurige aanduidingen welke gebouwen waar in welke periode stonden. Verleden zondag onder ghebeur en tal van abten tegenoot lie. Gaston De massale toevloed van sim- van Benediktijnerabdijen Cock hoge toppen scheert patisanten van de abdij uit uit het Vlaamse land, een en zich onlangs nog in de.p- de hele reeio maar ook ver plechtige dankmis op voor rovinciale koortornooien van daarbuiten een half al het goede dat Affligem wist te onderscheiden. Het uur vóór de aanvang van de reeds ver buiten de eigen gewone gezongen deel van plechtigheid zat de abdij- kontreien mocht uitstralen de mis werd uitgevoerd kerk reeds eivol opende tijdens de negen eeuwen door de Monniken van de kardinaal aartsbisschop van zijn bestaan. abdij zelf in dialoog met de Godfried Danneels. bij zijn Muzikaal werd deze eucha- gelovigen onder de leiding eerste bezoek aan de abdij ristieviering opgeluisterd van dom Joris, ook alomge- sinds hij te Rome de kardi- door het Hallelujakoor van kend wegens zijn regelma- naalshoed mocht ontvan- de Dames van Maria van tig optreden op de BRT- gen. plechtig het jubeljaar. Aalst. Eer die dit ensemble TV. Als kruidenman dan. In de sobere doch stemmi- te beurt viel wegens het feit In zijn homilie wijdde kar- ge nieuwe abdijkerk droeg dat het gesticht werd door dinaal Danneels niet uit de kardinaal, aan het altaar wijlen Dom Bernard Cop- over de historiek van de bijgestaan door de Affli- ray o.s.b. Koor dat nu on- abdij, gemse abt Joannes Goet- der de leiding van gemeen- Lees door blz. 4 VRIJDAG 25 MAART 1S83 36' JAARGANG NR. 12 - 30 6 Yf f VOOR EEN DENKT MEN AAN FOTO ROLAND POCKET OOR TOESTEL AGFA vanaf390,- FOTO-CINE-VIDE< Prins Albsrtstraat, KOOPCENTRUM W/ Staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat28 Kattestraat73 AALST Tel. 21.23.22 Tel. 21.56.00 AALST De Nationale Maatschappij voor Buurtspoorwegen (NMVB). dat is de instantie die het busvervoer ook in het Land van Waas in goeie banen moet leiden, funktioneert niet zoals het hoort. Kan ook geen behoorlijke service verlenen aan het publiek, want ze beschikt over een té geringe financiële armslag. Volgens senator Ferdinand De Bondt en verkeersdeskundige Roel De Jong (Sint-Niklaas) en Paul Catrvsse (Hamme), alledrie zéér begaan met het openbaar vervoer in het Waasland, mist de NMVB zelfs de meest elementaire equipering om haar vervoeropdracht te kunnen volbrengen. Op een perskonferentie in Het Wiel. het Sint- Niklase en Wase hoofdkwartier van de CVP. brach ten De Bondt-De Jong-Catrysse enkele standpun ten. een aantal realisaties ook van de CVP-werk- groep Verkeer van 't Land van Waas naar voren. Het jaarverslag '82 werd doelbewust op 21 maart gepresenteerd: de eerste lentedag, ook dat. maar vooral de startdag voor de laatste etappe in de modernisering van het spoorwegnet in en om het Waasland (de elektrifikatie van de lijn Sint-Niklaas- Mechelen) en óók de dag waarop zou worden van wal gestoken worden met de aanleg van de metro van hartje Antwerpen naar de Wase Scheldeoever (een lijn die op de duur naar Beveren moet doorgetrokken worden, stelt de werkgroep te recht). Terloops bijna werd aangestipt dat de verkeers- studiegroep aan z'n vijftiende bestaansjaar toe is. Bewust doet men niet te uitbundig, te jubelend over dat lustrum, de werkgroep pleegt in stilte te ijveren voor de belangen van de Wase weggebruiker. Het zijn doorgaans niét de meest gefortuneerden die van het openbaar vervoer - hét werkterrein toch van de werkgroep - gebruik maken en je zou dus kunnen stellen dat de Wase werkgroep sociaal nogal wat verdiensten heeft. Markant is ook dat de mensen van het team, al varen ze dan onder CVP- vlag, van de verkeerswerkgroep géén instrument van partijwerking wensen te maken. Hun inzet, hun pionierswerk mag je gerust zeggen, komt élke Wase weggebruiker in het algemeen en ieder benutter van het openbaar vervoer in de streek in het bijzonder ten goede. Wegkwijnend Vooral het samenwerken met de Nationale Mapt- "i schappij voor Buurtspoorwegen én het aansporen van die instelling tot efficiënter dienstverlening gaat de CVP-verkeerswerkgroep ter harte. Gewezen wordt op de strukturele zwakte van de NMVB. die nadrukkelijk aan het licht is gekomen bij de invoe ring van de nieuwe busregeling (Oranjebusplan) in het gewest. Volgens Ferdinand De Bondt en zijn medewerkers heeft de NMVB zich jarenlang als een wegkwijnende maatschappij beschouwd en zo stimu- léér je natuurlijk geen openbaar vervoer: op de duur. aldus het Wase verkeerstrio. reden er enkel nog «karretjes met vier wielen» rond. Schuld aan die onzalige toestand heeft de NMVB vermoedelijk niet in eerste instantie zélf. Zonder adekwate finan ciële middelen gaat men kapot. Senator De Bondt - die overigens ook voorzitter is van de senaats kommissie voor de infrastruktuur - tracht de NMVB met flink wat centen te bedenken. Dat geld moet geput worden uit de kredieten die het rijk vrijmaakt ter bevordering van het stédelijk vervoer. Thans immers profiteren uitsluitend de grote steden die metro's aanleggen van dat budget: de NMVB wordt terzijde gelaten en da's niet korrekt. Stel dat die kredieten (ook) aan de NMVB ten goede zouden komen dan kunnen ze nuttig besteed worden. De dossiers zijn trouwens klaar, de trends werden aangeduid. Bijvoorbeeld zou men kunnen overgaan tot het modernizeren van de busstations (het vergroten van de perrons op de Grote Markt in Sint-Niklaas o.m.). zouden goeie informatiemidde len kunnen aangebracht worden, zou er een mobilo foonverbinding tussen de bussen en de permanente verkeersleiding kunnen komen zodat storingen sneller worden opgevangen en aansluitingen ade- kwater worden geregeld, zou het voertuigenpark kunnen worden aangevuld, zouden doorstromings maatregelen kunnen gefinancierd worden. KB 97 Neem nu de informatieverstrekking. Bij het in voege brengen van de nieuwe busregeling in het Waasland, in september jl.. werd wel een busgids te koop aangeboden, maar men heeft ervaren dat de schema's op nóg eenvoudiger manier moeten wor den toegelicht (niet alleman is een onderlegd puzze laar): een dienstregeling, een foldertje per lijn zou handig zijn. Wie een probleempje heeft kan telefo nisch nérgens terecht nu: een centraal telefoonnum mer waar je alles over de busregeling aan de weet kan komen is toch elementair. En dan is er het kluwen op de Grote Markt in Sint-Niklaas dat nodig moet ontward worden. Bij de lancering van het Oranje-busplan had de NMVB naar Sint-Niklaas wel een mannetje uitgestuurd, maar de heer uit. Ronse kon hier bezwaarlijk nuttige inlichtingen komen verstrekken. De haltebordjes aan de per rons zijn té minuskuul en het aanbrengen van een groot, verlicht paneel dringt zich op. Nieuw zou de komst van haltehostessen kunnen zijn. geünifor meerde juffen die je naar de bus die je nodig hebt loodsen. Nieuw, maar erg nuttig. Volgens de CVP-verkeerswerkgroep moet behal ve aan de uitbouw van de informatieverstrekking ook gauw aan de doorstroming worden gedokterd. De vertragingen in de kern van Sint-Niklaas worden onredelijk genoemd: een deel van de Plezantstraat, de Parklaan. de Stationsstraat natuurlijk, het kruis punt Brugsken-Hertjen ook. daar loopt het mis. Een grote uitdaging voor het stadsbestuur is dit. Het Sint-Niklase bestuur moet het algemeen belang laten prevaleren op dat van hier en daar een enkeling of een bevriende middenstander, «dorp spolitiek» is uit den boze. Mocht de lokale overheid géén bereidheid aan de dag leggen dan kan, node natuurlijk, nog een beroep worden gedaan op het Koninklijk Besluit 97; dat voorziet dat het ministe rie van verkeerswezen maatregelen nemen mag om het openbaar vervoer vlot te laten doorstromen. Zóver ziet men het echter niet komen, maar het KB in kwestie is wel een stok achter de deur. Oranjebusplan Hét strijdros van de Wase verkeerswerkgroep, de materie waarrond men jarenlang intens gewerkt heeft is het Oranjebusplan. Het koncept werd al in november '77 gelanceerd in een lijvig dokument: een globale schets van wat een goed openbaar vervoer voor het Waasland zijn kon. Het stadsnet en het streeknet zouden geïntegreerd worden, om dat in de Wase situatie duidelijk was dat het stedelijk gebied van Sint-Niklaas tot diep op het Lees door blz. 4 Ja, mijn lief kind maar dan zult ge Zeg schone jongen, is dat hier dat den tram stopt naar Antwerpen? nog etkens moeten wachten! Komt er een tramlijn onder de Schelde met Beveren als terminus?..

De Voorpost | 1983 | | pagina 1