De grote en de kleine k 3 'ersoonlijke figuratie in IHet Pand jStephan Gorus zeventig jaar Beverse smalfilmklub houdt derde filmgala Tentoonstelling' lente 83 te Lokeren Postume hulde aan Faluintjeskunstenaars Benoit Putteman en Cesar Muylaert Petrus Peelman: exposeert te Zele Etser Paul Van Peteghem in galerij «'t Hof te Puttens» Begijnhofkunstmap niets met begijnhof te maken De Voorpost - 25.3.1983 - 21 Onder het motto «Contrast» wordt in de Galerij Het Pand op de Oude Vest te idermonde van zaterdag 9 april tot maandag 2 mei een gelegenheidsten toonstelling georganiseerd met het meest recente werk van kunstenaar 8tephan Gorus, zeventig jaar geworden en aktiever dan ooit. Daarbij wordt een artistiek verzorgde kunstmap uitgegeven, waarin 28 kleurenreproduk- ües van zijn laatste werk vervat zijn, samen met een bloemlezing uitspraken en citaten van en over Stephan Gorus. Deze map trekt de lijn door van de bekende monografie van Lode De Kimpe en gaat verder grondig in op de huidge ontwikkeling van de kunstenaar. Deze studie vormt een ideaal middel om de fijnzinnige Stephan Gorus te ontdekken en te benaderen. Dendermonde. Kunstschilder Stephan Gorus tekent het gulden boek ter gelegenheid van de retrospektieve in de Uendermondse A kademie naar aanleiding van zijn 65e verjaardag (arch) Deze map wordt uitgegeven in een beperkte oplave van vijfhonderd, waarvan twee honderd luxe-uitgaven. De ze luxe-uitgave gaat in een verstevigde linnen band met gouddruk. Beide uitga ven bevatten identieke re- itadJ produkties en geven een )zw overzicht van de jongste evolutie van de kunstenaar. De verklarende inleiding wordt verzorgd door de heer John Baert, lie, filoso- en Romaanse filologie, docent Esthetica aan de 8 llKon. Akademie van Ant werpen. Men kan nog voor- seefintekenen tot 30 maart te gen prijzen van respektie- velijk 1300 (luxe) en 950 fr. Na 1 april wordt het 1600 en 1200 fr. Stephan Gorus is geboren op 25 april 1913 in Dender- ■r' monde als zoon van de im- pressionistische schilder Pieter Gorus Toen de eer ste wereldoorlog uitbrak verhuisde de familie naar Overmere-Donkwaar men verder verwijderd was van het oorlogsgeweld dat Den dermonde voor een groot deel vernietigde. Toen de storm was geluwd trok het gezin naar Zele-Dijk, waar vader Pieter Gorus gedu rende twintig jaar heeft ge- bijwerkt. Hij overleed in 1941 en had acht kinderen, waarvan zeven jongens Uiteraard trachtte Pieter Gorus de artistieke gaven van zijn zoon aan te scher pen en hij liet hem de volle dige cyclus van de Dender- mondse Akademie volgen, waar naast hemzelf ook Jan Maes, Felix Gogo en Fer- nand Willaert de jonge Ste phan onder hun hoede kregen Pieter Gorus deed nog meer dan theoretische kennis bij brengen. Hij trok er samen met zijn zoon op uit, leerde hem de natuur ontdekken, de fijne spelingen van het licht en de gevoelige kleu- rennuances. Toch vermoed de Stephan toen reeds dat het "fieldwork» niet kon op wegen tegen het werk in zijn eigen atelier Tot onge veer 1946 bleef hij onder invloed van zijn vader voor al impressionist. Zijn gevoelig karakter, zijn introverte natuur dreven hem echter stilaan naar het expressionisme. Hij wou meer zeggen dan alleen maar een mooie plaat teke nen. Stephan verliet stilaan de ideeën die hem waren bijgebracht maar had zich ondertussen toch de ver fijnde techniek eigen ge maakt. Via het expressio nisme begon hij na de be langrijke expositie over vijftig jaar moderne kunst, in 1958 tijdens de wereld expositie, abstrakt te schil deren. Maar ook hier vond hij dat het abstrahisme geen voldoening gaf aan zijn nood om zich te uiten. Sinds 1967 wijdde hij zich volledig aan de «nieuwe fi guratie», een stijl hem ei gen die een kombinatie is van expressieve figuratie en abstraktie, een samen gaan dat inderdaad zeer veel mogelijkheden biedt. Nu kwam Stephan Gorus tot volledige ontplooiing. In de rust van zijn atelier voel de hij zich toch zeer betrok ken met wat in de wereld gebeurde en zijn werken zijn dan ook dikwijls de ui ting van zijn diepe bezorgd heid over het lot van de mensen. Zij drukken nu eens afgrijzen, dan angst uit, nu eens hoop en dan weer vertwijfeling. Het is eigenlijk geen sym boliek maar de rechtstreek se uitdrukking van wat de kunstenaar voelt in zijn kontakten met de wereld rondom zich. Kontakten die voor hem blijkbaar niet gemakkelijk zijn Hij komt niet veel buiten, is zeker niet tuk op publiciteit, houdt van zijn eigen terug getrokken leven in de be schermende sfeer van zijn atelier. Gelukkig is er zijn echtgenote die hem aan spoort om toch maar eens naar buiten te komen met zijn werken. Stephan schil dert uit innerlijke drang, uit noodzaak voor zichzelf. Zonder zijn echtgenote zou hij waarschijnlijk nooit tentoon stellen. In het rijke Dendermondse kunstleven speelde Stephan Gorus een belangrijke rol. Niet alleen was hij leerling van verschillende interes sante kunstenaars, hij was medestichter, oud-voorzit ter en adviseur van, de ak- tieve kunstkring «Celbe ton», een uniek verschijn sel voor die tijd. Op die ma nier volgde hij de evolutie van de kunst in al haar facetten van heel dichtbij Tussen 1937 en 1978 stelde Stephan Gorus tentoon in binnen- en buitenland. Belangrijke exposities wa ren er in Moerbeke-Waas, Dendermonde, Sint-Ni- klaas, Sint-Gillis-Dender- monde. Aalst, Brussel, Pa rijs, Munchen, Geraards- bergen, St. Gallen, Toronto, Londen. Zuid-Afrika, Gent, Zele, Charleroi enz. Ter ge legenheid van zijn 60e en 65e verjaardagen werden in Dendermonde grootse tentoonstellingen georga niseerd! waarop hij het ere metaal voor verdiensten mocht ontvangen van het Ministerie van Nederlandse cultuur. De staat kocht van hem verschillende werken aan en hij kreeg reisbeur zen voor Spanje, Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Vele van zijn werken bevin den zich ook in belangrijke binnen- en buitenlandse privé- en staatsverzamelin- gen. Stephan Gorus wordt vermeld en beschreven in de belangrijkste heden daagse naslagwerken over schilderkunst. Lode De Kimpe schreef over hem een monografie waarvan nog enkele exemplaren be schikbaar zijn. In 1978, ter gelegenheid van zijn 65e jaar, bezochten we een retrospektieve van hem in de Dendermondse akademie. Toen reeds stel den we vast dat Stephan geen toegevingen doet aan zijn omgeving. Hij schil dert wat hij meent te moe ten schilderen, zeker niet om den brode of om 'in' te zijn Een interessante tentoon stelling dus in Galerij Het Pand. Oude Vest te Dender monde van vrijdag 8 april (vooropening) tot maandag 2 mei Mare De Backer Het is de tweede keer dat op initiatief van enkele Waaslandse middenstanders deze Lokerse Lentetentoonstelling werd ingericht en ook voor de tweede keer met groot sukses. In het Parkhotel had op 18 maart de vooropening plaats. Vier firma's, ons al bekend van verleden jaar, trokken onweerstaanbaar de aandacht met hun juwelen, hun tapijten, hun lederen zitmeubelen en hun porselein. Maar dit jaar was er ook een speciale gast: Dr Bert Meeuws, graficus. De inleiding werd op een zeer poëtische wijze ver zorgd door Tony Van Aver- maet. Hij begon met een ontroerend gedicht «Kind, als het lente is, en we weer samen zijn...» De lentetijd, een tijd van verandering, waarin het nieuwe leven weer openbloeit, waarin het vaalgrijze van de wintertijd wordt omgetoverd in het hele groene, waartussen hyacinten en madeliefjes als lichtende parels schitte ren. Zo wordt nu een nieuw leven geboren, onstuimig en verlangend. En deze ten toonstelling staat nu in het teken van het lentegebeu- ren. Zij wil voor ons alle maal een verpozing zijn doorheen de drukke dagen In het licht daarvan heeft men nu ook iets willen to nen van het meest kreatie- ve, naar het volmaakte toe, waarbij het aksent in de eerste plaats op het artisa- nale wordt gelegd, hetgeen zijn voltooiing vindt in schoonheid en elegantie, gevormd door lijnen, reliëf, uitgevoerd in een nobele materie. Tapijten, meube len, porselein, juwelen, et sen, verweven tot een ge heel en gehuld in een len testijl van kleurrijke bloe men en planten. In dit len- tegebeuren brengt Dr. Bert Meeuws zeker eennieuw geluid. Dr Meeuws, ons al len wel bekend als chirurg, treedt voor het eerst met zijn werk naar buiten. Het tekenen zit hem van kinds been af in het bloed. Hij erfde het beslist van zijn vader Laurent Meeuws, die jarenlang tekenleraar was in de streek van Roeselare en er een gedegen faam als etser verwierf. Het werk van Bert Meeuws ligt in de lijn van dat van zijn vader. Ook bij hem staat de mens centraal. Nog sterker uit gesproken eigenlijk en in themata die niet zelden zeer duidelijk de binnenpretjes van de etser doen aanvoe len, en ook zijn verfijnde zin voor humor. Maar an derzijds weet Bert Meeuws ons sterk te ontroeren, zoals bv in «Het Einde», een gevoelig en sterk drama tisch geladen werk. Deze tentoonstelling is eigenlijk een pretentieloze en be scheiden aanloop, want men kan Bert Meeuws nog verwachten in zoverre de schaarse tijd die hem is toe gemeten het toelaat. In dit laatste verband vertrouwde de chirurg ons toe, dat hij na zijn zware dagtaak, toch nog altijd een drietal uur tjes op zijn bureau kan vrij maken voor zijn liefhebbe rij, of beter gezegd zijn kunst. Na de lofvolle woor den aan de gelegenheidsex posant kwamen ook de an dere exposanten aan de beurt: De firma Temmer man, met een prachtige keuze Oosterse tapijten. Niemand zal ontkennen dat het Oosters tapijt het wes ten heeft veroverd op een vreedzame manier. De oos terse tapijten hebben door hun kunstzinnige uitbeel ding en hun impressievolle motieven in de loop der eeu wen een bijzondere plaats ingenomen in de harten der mensen, die dat werk weten te waarderen. Schilderijen en oosterse tapijten zijn vanuit artistiek oogpunt erg verwant. Over de juwe len van Tony Van Kerck- hove zegde Tony Van Aver- laet dat sinds er mensen bestaan ze getracht hebben hun persoonlijkheid te ma nifesteren door kleding, en ze te aksentueren door ju welen. Geen koninkrijk ter wereld, of het had zijn kroonjuwelen. Geen kerk of klooster, of het bezat de mooiste edelstenen. Maar in onze moderne tijd is dit niet enkel het bezit geble ven van enkelen, maar heeft een ruimere gemeen schap ook dit erfgoed als sieraad meegekregen. De glans van goud, zilver of smaragd is onvergankelijk. De juwelier die hier ten toonstelt is een man van het vak, voor wie schoonheid geen ijdel begrip is, hij weet door zijn kunstzinnige aan leg het stillistisch verfijnde in harmonie te brengen met de zin en de smaak van het individu. En nu over de meubelen van de firma De Wolf. De historiek van deze firma's zou men kunnen synthetiseren onder de hoofding «Een Wolvenver- haal». Inderdaad vader De Wolf had een nest van zeven welpen, en zo had hij een zware last op zich geladen. Maar hij paarde het nuttige aan het aangename: een handel in zilverwerk. Naast zijn drukke kommerciële beslommeringen heeft hij steeds oog gehad voor het esthetische, het exklusieve, het waardevolle Geen mas- saprodukten of alledaagse dingen. En de zonen heb ben dan ook de porselein handel ontdekt. Zo zien wij hier ook weer het nieuwste aangaande gedekte tafels, gleiswerk en kristal in kunstvormige lijnen en kleuren: mooie dingen van blijvende waarde. Tot slot vermelden we nog graag dat Dany Ost uit Sint-Ni- klaas, die kandidaat is voor de Europese titel, het lente- aksent in de tentoonstel ling brengt: «Zeg het met bloemen», of bloemen spre ken een taal die" iedereen verstaat, geen gesofisti ceerde, maar de taal van het hart. J.V.L. Met de opvoering van het zangspel «In de Mooie Molen» bracht de Koninklijke Harmonie St.-Cecilia Herdersem, «Concordia et Docilitas» een postume hulde aan twee rasechte kunstenaars uit de Fa- luintjesstreek, wijlen auteur Benoit Putteman en de eveneens overleden Vlaamse toondichter Cesar Muylaert. De Beverse Smalfilmklub organiseert haar 3de filmgala Van harte en ook een beetje met trots, omdat in het negenjarig bestaan van de klub toch al heel wat bereikt is. Amateurci neasten hebben een hobby dat door z'n veelzij digheid wellicht een der moeilijkste te beoefe nen is. De maker van een amateurfilm dient immer» niet alleen cameraman te zijn. Hij dient ook op het idee te komen, werkt een draaiboek uit, maakt teksten, zoekt muziek op en doet tenslotte de algemene montage. Een opsomming waarvoor in de professionele film wereld stuk voor stuk specialisten aan het werk gezet worden. Daarom moet men deze produkties als die van echte amateurs bekijken, en... mochten er zijn die bedenken. «Het leek me iets voor mij te zijn, maar dit is me toch te zwaar...», niets is minder waar. De Beverse Smalfilmklub helpt je, in veertiendaagse vergaderingen op don derdag in het kasteel Cortewalle te Beveren, even kreatief met de camera om te gaan als zijzelf. Je wil er meer van weten? Neem dan eens kon takt op met het secretariaat. De Beverse Smalfilmklub voorstellen kan van daag niet meer in enkele woorden. Immers al is het nog altijd een jonge klub, toch wist de BSC op deze korte tijd een benijdenswaardige plaats in de smalfilm wereld te verwerven. De Beverse Smalfilmklub is op de provinciale en nationale wedstrijden, een gewaardeerde, niet meer weg te denken deelnemer geworden. Op provinciaal niveau kende men bij de BSC reeds een laureaat in de junioreskategorie en zelfs, vanaf dit jaar, een bij de seniores. Om tot provinciale wedstrijden te worden toegelaten moet men in de plaatselijke klubwedstrijd minstens zilver behalen, of op advies van de wedstrijdjury, z'n film tot zo'n mogelijke kwo- tering aanpassen en verbeteren. In de provincie minstens zilver behalen wil zeggen, mogen deelnemen aan de nationale wedstrijd. De nationale wedstrijd van dit jaar heeft plaats op 23, 24 en 30 april, 1 mei in het kultureel centrum van Waregem De Beverse Smal filmklub neemt daar deel met 4 films van haar seniores. Daarvoor, en dat is nu in het komend weekend op zaterdagavond 26 maart houdt de BSC haar 3de filmgala. De grote feestzaal van het parochiecentrum op het IJzerhand te Beve ren wordt dan nog eens terug een echte cine mazaal. De Beverse Smalfilmers brengen voor hun ruim publiek een selektie van de 12 beste films van de laatste twee jaar. Het wordt een afwisselend programma dat de moeilijksten zal tegemoet komen. BSC-voorzitter Herman Suy krijgt meteen de kans om z'n klubleden en alle aanwezige sympatisanten te danken ter wijl na de pauze de prijsuitreiking der be kroonde films van de jongste klubwedstrijd plaats heeft. De laureaten van de klubwed strijd krijgen voor de eerste maal een prachti ge wisselbeker. Voor de juniores wordt deze geschonken door de Bank Brussel Lambert. Voor de seniores is het een wisselbeker van de gemeente Beveren. Bij deze omlijsting zal dhr. Francis Smet, schepen van kuituur en vroe ger BSC-lid, in een feestwoord het belang van de klub in het gemeentelijk kultuurgebeuren toelichten. We weten van vorige gala-avonden dat de Beverse Smalfilmklub zal instaan voor een piekfijne organisatie en verzorging van het geheel Zoals altijd spreekt de heer Luc Van Kerckhove de inleidende bindteksten voor elke film. De gala-avond begint te 20 uur. De inkom bedraagt 80 fr. Kaarten aan de ingang van de zaal. Wie er nog meer wil van weten kan gerust kontakt opnemen met het BSC-secretariaat p.a. dhr. Lucien Cant, Hagedoornstraat 2, 2750 Beveren. Tel. 03/775.47.11. Benoit Putteman, Baarde- gemnaar, was achtereen volgens onderwijzer, schoolhoofd te Baardegem en schooldirekteur aan de Arendschool in de Binnen straat te Aalst. School waarop hij zijn stempel wist te drukken en waar hij met zijn pedagogische ga ven woekerde. Benoit Putteman was ech ter ook een begaafd heimat- schrijver die o.m. furore maakte met zijn «Pee Klak» die een herdruk beleefde en door de «Claerhaegse Come- die» met heel wat sukses ten tonele werd gebracht. Putteman schreef ook het libretto van drie operettes door Cesar Muylaert op mu ziek gezet nl. «Bergerhar ten», «Als de nachtegaal zingt» en «Pieter Breu ghel», naar het leven van de beroemde Vlaamse schil der. Operettes die o.m. te Baardegem door «De Op gaande Zon» werden opge voerd. Ook zangspelen in één bedrijf als «Kamer te huur», «De nieuwe wet», «De tweeling», «De brief», «Het oogstprinsesje», «De kandidaat», «Het zonne kind», «Het verjarings feest», «Als men Frederik foppen wil», «Hovenier ge vraagd», «Vera», «In de drie uilen» en last but not least «In de mooie molen». Ook heel wat liederteksten van Putteman werden door Ce- sar Muylaert van muziek voorzien. Cesar Muylaert, te Gijze- gem geboren in 1879 en na een dertigtal jaren koster- orgelist te zijn geweest te Moorsel te Kortenberg in 1957 overleden, was een vruchtbaar komponist in zowat alle genres. Op teksten van J. Caudron zette hij muziek op een aan tal historische drama's met streekgebonden inslag: «Jan de Meer», «De Heldin van Meldert», «De verwoes ting van Affligem», «Frie da». Ook op tal van zangs cènes als «De klasse», «Het lied van de zee», «De mo des», «Vissersmeisjes», «De radio», «De erfenis van non kel Jan» e.d.m. Liederen maakte hij bij de vleet op teksten van K. Van Helloo, M. Breyne, A. Ver hoeven, Benoit Putteman, P. Meeus, A. Vandenbroeck en Fons Van de Maele. Voor klavier schreef hij polka's. mazurka's en walsen en op vokaal vlak bewoog hij zich met de «Jubelkantate» te St.-Martens-Leeme, de «Ju belkantate» voor de Maria- kring en de kantate als hul de van Alfons De Cock (Her dersem). Verder schreef hij tal van religieuze num mers, kommunieliederen en werk voor fanfare en harmonie. Reeds 25 jaar terug in 1958, bracht het Konink lijk Toneelgezelschap van Baardegem «De opgaande Zon» een Cesar Muylaert- avond als postume hulde aan deze geliefde Vlaamse^ komponist met een selektie uit zijn werk, solistisch vo kaal optreden van Guy Van Oudenhove, Christians Slagmulder en Jan Beken, balletten, koorwerken en de opvoering van «De Mooie Molen», operette die Her dersem tijdens het voorbije en het komende weekend ten tonele brengt. Na een onderbreking van ruim anderhalf jaar, wegens verbouwingswerken in het Gildenhuis, werd heraangeknoopt met zijn bekende hoogstaan de schilderijententoonstellingen. Vrijdagavond 25 maart, 20.00 u. vindt de vernissa- van de tentoon- Voor de Paastentoonstel- wone man» ling van 1983 viel de keuze Zijn jaarlijkse tentoonstel- Stelling van werken van ditmaal op Antwerpenaar lingen in het Tolhuis te Paul van Peteghem in de Petrus Peelman. De kunste- Schelle, de Moretushoeve te VTB-Galerij «'t Hof te Put- naar is oorspronkelijk van Zandvliet en het Gemeen- tens» Wichelsestraat Le- Moerzeke-Kas telwaar hy tehuis te Hamme kennen de. Kunstkritikus Luk Le- op 111.1910 geboren een steeds groeiend sukses, kpnc «l Hp kunctPnaar Pn werd. Ruim 40 jaar geleden zodat wij niet anders ver- kunstenaar en verhuisde vader Peelman wachten dat de kunstenaar zlJn wer'< aan Publiek een tentoonstelling in Zijn om den brode naar Antwer- ook te Zele heel veel waar- voorstellen, terwijl Toon huidige woonplaats Destel- pen, en sindsdien verblijft dering zal genieten. Mertens, schepen van kul- Petrus in de havenstad Mogen wij de speciale aan- tuur de tentoonstelling zal Reeds zeer jong voelde de dacht vragen van de bezoe- openen. De galerij is vrij kunstenaar zich aange- ker van de tentoonstelling toegankelijk van 25 maart Ie land. In zijn etsen pro- trokken tot de schilder- «oor zijneigen stijl Typi- tot en met 10 apri| ,983 hij a||es le vangen firhP u/orlron nlo „lanHonhan -- in 1940 geboren in Loke ren. Hij woont nu in Destel- bergen. Hij volgde les aan de akademie van Wetteren waar hij een opleiding kreeg van o.a. Honoré De- mey en Antoon Bogaert. Pas in 1980 kwam hij met zijn werk naar buiten t.g.v. bergen. Nadien volgden verscheidene suksesvolle tentoonstellingen in het he- kunst, maar heeft deson- sche werken als «landschap danks nooit tekenschool, met ven» en «12 rozen in .- noch akademie betreden, een kruik», benevens zijn zaterdag, Z°n-enfeest- Zijn atelier is zijn huiska- kleine kadertjes met land- dagen: 14.00 - 20.00 u.). zame knotwilg, een jong (vrijdag van 19.00 tot 21.00 wat hij mooi vindt: een pit toresk stadbeeld, een een- mer, waar hij al zijn wer- schappen en koppen, ken ophangt. Bijna een mu seum van klassieke kunst op zichzelf. Want klassiek mag men de stijl van Petrus Peelman wel noemen. Hij schildert zoals de oude meesters met warme goed samenpassen- de en uitgebalanceerde kleuren Bij hem is een bloem een bloem, een boom een boom, een aangezicht een aangezicht met ogen, oren en mond op de juiste plaats en in de juiste ver houdingen, vol geladen ex pressie. Naast eigen produktie is hij ook steengoed in de klassie ke reproduktie. Zijn motto is «goede kunst aan betaal bare prijs, ook voor de ge- Paul Van Peteghem werd meisje, een volksfiguur. Begin maart hebben alle inwoners van groot-Dendermonde een reklamefolder in de bus gekregen in verband met de verkoop van een kunstmap. Deze wordt verspreid «naar aanleiding van de restauratiewerken van het Begijnhof». Kloos ters, parochies, scholen kregen de aanbieding nog eens extra onder gesloten brief De raad van beheer van het Dendermondse begijnhof deelt mee dat men de kunstwaarde van deze map niet wenst te beoordelen, maar men wil er op wijzen dat de kerkelijke stichting vzw Dendermonds Begijnhof» ipet dit hele initiatief niets heeft te maken en dat men door het aanschaffen van deze map geen enkele steun verleent aan het Begijnhof in kwestie. Het betreft Hier louter een financiële onderneming van een uitgeverij. Wat de gedroomde «restauratiewerken», daarbij komen kijken, zal volgens een verklaring van de raad van beheer van het Dendermonds begijnhof, een reklame- techniek zijn van de betreffende uitgevers.

De Voorpost | 1983 | | pagina 21