MET BENEFIETKONCERT UNICEF-DENDERMONDE MET RÖNTGENFOTO'S MAAR VOORAL Dan Van Se veren in W aasmunster Kantonnale Fedekam wedstrijden voor harmonie en fanfare Kunstschilder Regnier Angelet stelt tentoon te Hamme "1 Emiel Hoorne wint internationale exlibr is wedstrijd F.E.E. uit Nieuwkerken bestaat vijf jaar The Former Blues Band in Sint-Niklaas Filmklub Studio 22 - 25.3.1983 - De Voorpost Dendermonde heeft reeds sinds enkele jaren een bloeiende Unicefkern. De aktieve leden hebben reeds verscheidene suksesrijke akties op hun naam en konden geregeld bijdragen overmaken aan de belangrijke werken die zij steunen. Deze keer kregen we informatie over de Lente kampanje (vroeger Hongermaaltijd) en het benefietkon- sert van zondag 29 mei. Lentekampanje 1983 Toneel in Beveren. De Kleine Kunst voerde in regie van Hugo Zwinnen het blijspel Het Buitenkansje» op Iv De Vrienden van de Akade- mie voor Beeldende Kun sten van Waasmunster brengen in de GA, Kerk straat 9 te Waasmunster, een tentoonstelling met het werk van Dan Van Severen. Reeds op zijn eerste ten toonstelling in 1957, lagen de grote krachtlijnen van het oeuvre van Dan Van Severen vast. Het was zijn eerste tentoonstelling. Ivo Michiels en de dichter Hug hes Pemath waren de aller- eersten om te wijzen op de oorspronkelijke visie. Zij vroegen aan de kijker be grip voor het meditatieve karakter. Dan Van Severen beperkt zich bewust tot de eenvoud van de meest elementaire vormen en schema's. Hij koos voor een opvatting waarin de beperking, de uitzuivering, het minimale en vooral de stilte domine ren. In zijn werk krijgt de pikturaliteit een zeer grote betekenis Een verinner lijkte schilderwijze zal lei den tot een steeds stiller wordend koloriet. Dan Van Severen is één van de belangrijkste Belgische kunstenaars en heeft gedu rende de laatste twintig jaar een vernieuwend en sa menhangend oeuvre opge bouwd. In 1974 organiseer de het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een uit gebreide overzichtstentoon stelling van de periode 1957-1974. In 1982 reist een grote tentoonstelling met recenter werk via het Museum voor Hedendaagse Kunst te Gent en het Van Abbe Museum te Eindboven naar de Brakke Grond te Amsterdam (1983) Werk van Dan Van Severen was ondermeer ook te zien op de IXe Biënnale te Sao Paolo (1967), op de 25e Biënnale te Venetië (1970) en op de Documenta te Kassei (1968). De vernissage van deze ten toonstelling heeft plaats op vrijdag 25 maart te 20.30 u in de GA. galerij van de akademie, Kerkstraat 9 te Waasmunster De kunste naar zal op deze vernissage aanwezig zijn. De tentoon stelling is verder vrij toe gankelijk op 26-27 maart en 2-3 april, de zaterdagen van 14 tot 17 u en de zonda gen van 10 tot 17 u De kampanje «Honger- maal» van Unicef die tot nogtoe de mobilisatie bete kende van alle Unicefle- den, zal voortaan «Lente kampanje» heten met als thema «Dit is mijn slop». De problemen geschapen door het leven in de slop pen der kinderen van de derde wereld, baren Unicef grote zorgen. Miljoenen gezinnen ont vluchten het platteland en trekken naar de grootste den waar zij als arme en ongeschoolde sukkelaars in krotwijken en sloppen te recht komen om er onder miserabele omstandighe den voort te leven. «Soms komt niemand om zijn schoenen te laten poet sen. Dan heb ik niets om eten te kopen. Gelukkig vind ik meestal wat resten in de vuilnisbakken.» Een verklaring van Mohammed Halif (15) die in het over bevolkte Indische Bombay woont. Van dergelijke wraakroepende toestanden zijn er honderden voor beelden. Unicef Dendermonde zet zich volledig achter de ak- tie die er nogmaals in zal bestaan oude röntgenfoto's op te halen. De zilverlaag ervan betekent minstens 100 fr per kilogram. De inwoners worden daarom aangezet om van 28 maart tot 8 april hun oude rönt genfoto's in een postkan toor te deponeren als steun voor de projekten in de sloppenwijken van Bang kok. Lima en Lusaka. Hierbij worden ook de dokters, klinieken en scho lieren beoogd. Na 8 april zijn de leden van Unicef- Dendermonde bereid om de foto's zelf te komen op halen. Vorig jaar werd zo maar 1.950 kg verzameld, hetzij een opbrengst van ongeveer 200.000 fr. Mee doen aan deze aktie kost niets, alleen vraagt het een kleine inspanning. De fo to's mogen ook afgegeven worden op het sekretariaat van Unicef, Leopold-11- laan 37 te Dendermonde, tel. 21.33.07 of bij de voor zitter, Gentsesteenweg 100 - tel. 21.12.05. Een seintje volstaat. Benefietkoncert In het kader van dezelfde Lenteaktïe zal Unicef-Den- dermonde traditiegetrouw haar derde benefietkonsert geven op zondag 29 mei a.s. om 20 uur in de sporthal van Appels. Merk waardig is wel dat ditmaal het aksent op de stadsgeno ten wordt gelegd. Enkele van onze beste artiesten, afkomstig of wonende in Dendermonde, zullen op treden onder het motto «Dendermondse artiesten voor Unicef». We krijgen pianist Louis Pas, de trom pettisten Geo Michiels en Honoré Verstraeten, violo- niste Hilde Van Keer die nog onlangs een virtuosi- teitsprijs en een prijs van de regering verwierf, mez- zosoprano Chris Pee. als mede de deklamatoren Leo rgi Vertonghen en Jacque: er Verhelst van de Kon. Re"1 derijkerskamer De Leei rf werckenaers met uittrek^ seis uit Escurial van Michejt de Ghelderode. Het West^yj vlaams Jeugdorkest zal op >e treden onder leiding van an Ernest Maes, afkomstig van Sint-Gillis-Dender Jan monde. Een gratis tombola met als inzet een vijftal^" mooie werken van Dender- K mondse kunstenaars zal tij den dens de pauze onder dtwer aanwezigen worden gehou beta den. We hopen van hartedevt dat het aktieve Unicefko mitee van DendermonA met deze mooie projekten j* veel sukses zal halen. WityL wil storten voor Unicef kar gev dat op de rekening 442- 8607141-70 van Unicef- Dendermonde. Fedekam. de Federatie van Katolieke Muziekvereni gingen van Oost-Vlaande ren, is weer gestart met zijn kantonnale wedstrijden voor harmonie en fanfare. Een van die wedstrijden heeft plaats te Schellebelle en dat op zondag 10 april vanaf 10.00 uur. Dit jaar treden 7 korpsen aan die reeds geklasseerd zijn. In de namiddag zijn korpsen te gast in Aalter. In de voor middag kan men luisteren en kijken naar vier korpsen die zich voor deze wedstrijd hebben weten te plaatsen tijdens het Provinciaal Fe dekam Eindtomooi dat op 23 oktober van vorig jaar te Oudegem plaats vond Zij treden nu aan in de ge meentelijke sportzaal «Smetryns» in de Spoor wegstraat 26 te Schellebel le. Het zijn de Koninklijke Muziekvereniging «Vreugd in Deugd» uit Melle Vogel- hoek die uitkomt in eerste afdeling, de Koninklijke Harmonie «Sint Cecilia» uit Kalken die eveneens uit komt in eerste afdeling; de Koninklijke Muziekmaat schappij «Eendracht Maakt Macht» uit Schellebelle die ook al m eerste afdeling aantreedt en de Koninklij ke Harmonie «Moed en Vol harding» uit Denderhou- tem, uitkomend in uitmun tendheid. In Aal ter kan men dan luisteren naar korpsen uit Zomergem, Bassevelde en Lotenhulle Vijfde muziekparade van groot-Beveren Deze kantonnale wedstrijd is niet de enige aktiviteit die Fedekam op 10 april organizeert. Om 14,30 uur wordt er immers te Melsele gestart met de Vijfde Mu ziekparade van Groot-Beve- ren. Deze parade is stilaan een traditie aan het wor den. Ze had de eerste keer plaats in Beveren in 1979. In de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme had op vrijdagavond 18 maart de opening plaats van de tentoonstelling van de werken van kunst schilder Regnier Angelet. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door het Kultureel Komitee- afdeling Hamme. Zeer veel leden van het Kultureel Komitee hadden er aan gehouden deze voorope ning bij te wonen. Regnier Angelet is leraar gra fiek aan de Akademie voor Schone Kunsten te Brugge. Zijn werken stralen vooral een fijne zacht heid uit, waarin hij een mild gevoel weet te leggen. De heer R. Van der Meersch, Voorzitter van het Kultureel Komitee zorgde voor een hoogstaande in houdelijke inleiding, waar voor hij achteraf heel wat applaus kreeg. De muzikale omlijsting, zoals dit steeds gebruikelijk is bij de ope ning van een tentoonstel ling die georganiseerd wordt door het Kultureel Komitee, werd dit keer ver zorgd door het blazerstrio «Ludi Cantres» uit Ant werpen. Burgemeester Baert ver klaarde nadien de tentoon stelling officieel voor geopend. In zijn toespraak wees hij erop dat de presta ties die door het Kultureel Komitee worden geleverd, zoals deze tentoonstelling, steeds van grote kwaliteit zijn. Zij weten mensen aan te trekken met een naam, en die steunen op kwalita tief hoogstaande prestaties. In de werken van Regnier Angelet ziet de Burgemees ter, het overstijgen van de metariële dingen. Dit is echte kunst, waarin de die pere dimensies in verwerkt zijn. Hij hoopte dat deze mooie expositie zou mogen gelauwerd worden met zeer veel bezoek. Deze tentoonstelling is alle dagen vrij te bezoeken van 18 tot 20 u. en de zaterdag en zondag van 10 tot 12 u. en van 17 tot 20 u. en dit tot en met maandag 28 maart. Voor het kunstminnend publiek is hij alleszins warm aan te bevelen. BD Hamme. In het gemeentehuis exposeert Regnier Angelet zijn werken. R. Van der Meersch leidde hem in tvh) Daarna volgden Doel (1980), Haasdonk (1981) en vorig jaar Kieldrecht. Mel sele krijgt de eer de eerste lustrumparade te mogen organizeren. De Koninklijke Fanfare «De Kunstliefde» uit Melsele en het Trommel- en Trompet korps «Jang Waasland» eveneens uit Melsele staan in voor de organizatie. De deelnemende korpsen zijn: Koninklijke Harmonie Sint Cecilia uit Kieldrecht, So cialistische Fanfare «De Wase Werker» uit Beveren, Koninklijke Fanfare «De Kunstliefde» uit Melsele, Koninklijke Fanfare «Eu- terpia» uit Verrebroek, Fanfare «Eendracht» uit Vrasene, Fanfare «Kunst en Vermaak» uit Doel, Ko ninklijke Fanfare «Sint Ce cilia» uit Haasdonk, de drumband Jong Waasland uit Melsele, de Fanfare «Leopold- en Albertisten» uit Kieldrecht en de Ko ninklijke Katolieke Harmo nie «Kunst en Vreugd» uit Beveren. Om 14.30 uur zul len de deelnemende kor psen, vanuit verschillende verstrekpunten een muzi kale wandeling maken door de belangrijkste straten en woonwijken van Melsele. Om 16.30 u. worden zij op het Kerkplein verwacht voor een slotparade. Deze bestaat erin dat elk korps een mars speelt om dan de apoteose van deze dag te bereiken met een gezamen lijke uitvoering onder lei ding van dirigent Edmond Proost. Toneelweekend te Hamme Op vrijdag 25, zaterdag 2! en zondag 27 maart telken te 20 u. brengt de Hams toneelkring «Voor God ei Evenmens» het toneelstul in acht taferelen «Verlengi Weekend» van Lode Pool in een regie van Fernani Moens, in zaal De Ring Hamme. Toegangsprijs 1(X F. Gepensioneerden C.J.P.-min 16 j.: 75 F. Kaar ten en nummering: Katho lieke Kring, De Ring 1 Hamme. Tel. 052/47.75.8 Voor vele toeristen is de Ak renkust het zuiden van Franl rijk en vergeten zij dat I* strand van Marseille naar Languedoc-Roussillon leid dat ook aan de Spaanse grel komt en waar er zich bekei plaatsjes bevinden als Port marque. La Grande Mol Port Leucatc, Cap d'Ag Port Barcarcs, enz Infort ties betreffendè het zuiden! Frankrijk zijn beschikbaar Interhomc, Louisalaan 2 bus 8 te 1050 Brussel. Op zaterdag 2 en zondag april heeft er in de Zw3 streek een landelijk weele plaats. Dat weekend wordt gezet om 17.00 uur stipt aati Zwaimmolen met een avofl wandeling. Op paaszondaj er dan een paasmarkt en natuurmarkt terwijl er flinl wat andere aktiviteiten op fa programma staan. Op paai maandag is er nog een kru denwandeling. Voor meer i formatie 055/49.89.33 of 01 21.84.83. Sint-Niklaas Het Internationaal Exlibriscentrum van Sint- Niklaas organiseerde een internationale exlibris- wedstrijd met 'Science fiction' als tema. Voor de eerste keer was er ook een Belg bij de winnaars. Emiel Hoorne (Avelgem-Waarmaarde) won de dis cipline vlakdruk en aanverwante technieken. De wedstrijd het zowel diepdruk, hoogdruk als vlakdruk en aanverwante technieken toe. Zondag 13 maart proklameerde D. An- thuenis, schepen van kui tuur en voorzitter van de jury te Sint-Niklaas respek- tievelijk Lou Strik (Neder land), Michail Wercholan- zew (USSR) en Emiel Hoor ne als de winnaars. Er werden uit veertig lan den 1021 exlibris inge stuurd: 399 voor hoog druk, 466 voor diepdruk en 156 voor vlakdruk en aan verwante technieken. Emiel Hoorne won met de ingestuurde exlibris van 'Klaus Rodel' en van 'Ann Vanbeekevoort' de eerste prijs (de prijs van de stad Sint-Niklaas) en de derde prijs (de prijs van de pro vincie Oost-Vlaanderen). In 1980 verscheen bij de Deense uitgever K. Rodel een map met zes verzame- lexlibris onder de titel 'Into Space', naar een gedicht van Clara Haesaert. D. Scheire schreef in Graphia (1978): «Deze grafiekbladen betekenen een belangrijke evolutiestap in Hoornes produktie van exlibris. Om dat er geen budgettaire be grenzingen waren voorop gesteld experimenteerde de kunstenaar met het idioom «kleur» in zeefdruktech niek Het resultaat is met een feestvuurwerk verge lijkbaar.» Diezelfde mening was de wedstrijdjury blijkbaar ook toegedaan en zij zette die waardering voor het werk van Emiel Hoorne om in een eerste en een derde prijs Het jaar 1983 kondigt zich overigens voor E Hoorne als een belangrijk jaar aan, het jaar van de internationale doorbraak. Naast het behalen van deze internationale prijs - zijn eerste - heeft Emiel Hoorne ook al exposities op inter nationaal vlak in zijn agen da kunnen aantekenen. Van 26 maart tot 13 april exposeert Emiel Hoorne in het kultureel centrum «Ar- tishock» te Soest in Neder land. Van 30 april tot 30 mei wordt zijn werk tentoon gesteld in Avantgarde Gal lery te Antwerpen. Verder werd hij geselekteerd voor de tentoonstelling voor de Prijs 'Rockford Internatio nal Biënnale, Rockford' USA en eveneens voor de prijs 'Alabama Works on Paper Exhibition' Council Chamber, Auburn City, Hall Complex, Alabama, USA. Het toekennen van deze internationale prijs aan Emiel Hoorne is om twee redenen belangrijk In. de eerste plaats heeft de wed strijdjury de vakmanschap en de originaliteit van Emiel Hoorne onderstreept, In de tweede plaats is Emiel Hoorne de eerste Belg die deze prijs behaalt en daar mee wordt de Belgische grafiek met name wat de exlibris betreft uit de natio nale omheining gehaald en op een internationaal ni veau getild. Op zaterdag 2 april treedt de Gentse formatie The For mer Blues Band op in jeugdhuis De Prins. Ze pre senteren hun nieuw pro gramma. The Former Blues Band is geen onbekende naam in Sint-Niklaas. Zij traden eind '82 o.a. op in Karree, waar ze heel wat bijval kenden. Ook op het Dendermondse Jazzfestival maakten ze reeds furore Wie eens een avond iets an ders wil dan de grijze hitpa- rademuziek houdt alvast zaterdag 2 april vrij. Het première-optreden start om 20u30 en kaarten kosten slechts 60 fr, in voorverkoop en 80 fr. aan de kassa. Nadien is nog een fuif voorzien. Tentoonstelling U kunt dezer dagen ook gaan kijken naar een ten toonstelling van de Austra lische kunstenaar Leo. De tentoonstelling die de naam 'Art' meekreeg, is toegan kelijk tijdens de openingsu ren van het jeugdhuis. Wie van excentrieke progressie ve kunst houdt, springt eens binnen in jeugdhuis De Prins, Antwerpse Steen weg 190 te Sint-Niklaas. De toegang is kosteloos. (P.V.H.) Vandaag de dag omvat Studio FE E. 18 aktieve smalfilm-fanaten, mooi aangevuld door 20 steun- leden. Een «bestuursnaam- loze» vriendenkring (al thans voor de media), ont zettend bedrijvig (schrijven om de -14 dagen aan de be stuurstafel), naarstig op zoek naar ervaring, en die van hun werking géén heu se kommerciële bedoening wenst te maken. Louter amateuristisch, dat wel. In de voorbije vijf jaar. na verscheidene dokumentai- res in binnen- en buiten land, waagden ze schuchter stapjes in het domein van de speelfilm, met als meest opvallende «produkties» «Ik leven», «Thassyron», «De gieren» en «Snipperda gen». Hun laatste realisatie heette «60 minuten Nieuw kerken». Een filmische im pressie van hoe Nieuwker ken reilt en zeilt op folklo ristisch gebied. Feest Om de man in de straat van vijf jaar filmevolutie te laten genieten (en in eerste instantie wat oude en gloednieuwe technische materialen betreft), organi seert de filmklub een ten toonstelling op zondag 3 en maandag 4 april in de bo venzalen van de Kath. Kring in Nieuwkerken- Waas Daar is o.m. een info- stand, met aan de wanden recensies uit de kranten In de grote zaal een tentoon stelling van oud materiaal (oude viewer, oude kame ra's, oude filmlamp en noodzakelijke dokumenta- tie ter verduidelijking); een boekenstand en tijdschrif ten; stand met de thans ge bruikte töestellen (in vol gorde opgesteld, zoals een beginneling ze zou kopen); demonstratiestands met montage, geluidsopname, voorstelling 2-bandsys- ?°wOTdtSsSdviS Toneel Melsele. Jeugdhuis Djem verlolkle Och vader, heg niet meer,,, in regie deokamera op het dorps- Hans Cools (Iv) plein gericht die het beeld doorgeeft aan de op ver scheidene hoeken opgestel de monitors. Een andere zaal wordt in gericht als opnamestudio, Eventueel zullen akteurs of aktrices een paar scènes op voeren, opnameploeg in- kluis. De muziekzaal wordt omgevormd tot projektie- zaal. Alle vroeger gereali- zeerde en recente films wor- - den in een doorlopende pro- jektie vertoond. Dat de in kom gratis is en dat sympa- tisanten terecht kunnen bij de bestuursleden, is prettig en demokratisch. Vanaf dinsdag 12 april wordt er met een nieuwe kursus gestart. De deelna me is gratis. Wie reeds ge ïnteresseerd is kan telefo nisch kontakt opnemen met Guido De Meulenaer, tel.: 776 63 22 Steendorp. Ten voordele van het ouderkomite van de Smt-Henricusschool werd door d, plaatselijke Pallieters van René Denert een show- en klemkunstmanifestatie georgani zeerd Iv «Dendermondse kunstenaars voor Unicef»

De Voorpost | 1983 | | pagina 22