Wie z'n leven is het eigenlijk Na gemeenteraads verkiezingen, nu ook nog sociale verkiezingen «Céline» door «'t Land van Riem-Aalst»: middelmatig Hand in hand Berlare lag wakker van een Caraïbische zee «De Kollega's» «Op huwelijksreis zonder man» «Stille tocht» in Sint-Niklaas 24 - 25.3.1983 - De Voorpost Naar goede traditie pakken vele toneelgezelschappen rond deze tijd van het jaar uit met een komedie of een stuk waarbij in elk geval aardig wat te lachen valt. Op 12, 13 en 14 maart bracht 't Land van Riem, in vier bedrijven, de Franse komedie «Céline» van Maria Pacöme, in de stadsschouburg van Aalst. Voor de tweede produktie van het toneelseizoen werd beroep gedaan op G. Versele zeer goed gekend in het Nationaal Toneelverbond, waartoe 't Land van Riem behoort die, bijgestaan door Lea Spittaels, de regie op zich heeft genomen. Inhoud Wanneer het doek opengaat is het 3 uur in de morgen. Het dekor doet denken aan de mondaine charmes van de grote boulevards in Pa rijs. We maken er kennis met Céline, die in haar woonkamer een uiterst smaakvolle kollektie antiek heeft «verzameld». Ze is blijkbaar een rijpe vrouw die reeds van alles heeft meegemaakt en is ook wel een levenslustige vrouw. Maar daarnaast is ze ook wel dievegge en iemand die zich heel wat heeft bewogen in het milieu van antiquairs en mensen die dan ook anti- kwiteiten kunnen kopen. Onverwachts dringt een jonge inbreker (Guillaume) haar huis binnen en drukt haar zijn pistool voor haar neus. Céline merkt vrij vlug dat hij een echte dilet tant is en eigenlijk niet ge boren voor zo'n beroep. Er gens vindt Céline hem wel sympathiek, zodat ze hem zelf de knepen van het vak wil bijbrengen, Anna, Céli- nes huishoudster en haar partner tijdens de artistie ke verzameltochten, vindt zo iets wel wat over dreven De sympathie tussen Céline en Guillaume groeit sneller dan de vakkenis van de on handige jongeman. Hij slaagt erin de meest on denkbare stunteligheden na mekaar te presteren, tot hij in een verstrooide bui een Miro naschildert... Onverwachts komt Pierre, de zoon van Céline, naar huis om aan alle huisgeno ten zijn verloofde Natacha voor te stellen. Zij is de dochter van een bekend ga lerie-uitbater die oog heeft voor de smaakvolle kollek tie antiek die Céline in haar woonkamer heeft «verza meld; Na heel wat lach wekkende situaties, besluit Céline er opnieuw op uit te trekken en... vergeet ze al vast niet een «ledige» valies mee te nemen want... ze kent opperbest de finesses van een dievegge. Akteurs en regisseur Laten we het zo stellen nie mand van het gezelschap heeft ons teleurgesteld maar hoge toppen scheer den ze toch niet. In ieder geval hebben de vertolkers hun best ge daan, maar kregen nu en dan te kampen met een te nadrukkelijke manier van zeggen. Myriame Boekstael nam de rol van het hoofdpersonage Céline voor haar rekening; haar vertolking was vrij verzorgd, maar soms met weinig gevoel voor dose ring. Guillaume werd ge speeld door Luc Noel. Hij kon de meest lachsalvo's bij het publiek ontfutselen. Vooral zijn grimassen vie len in de smaak van het stille pubüek. Johnny Boskamp en Gonda Belmans zetten respectieve lijk de figuren Pierre en Natacha op de planken; hun prestatie is bevredi gend, maar het mocht toch wel met meer verve en di versiteit gebracht worden. De pluim van dit stuk gaat naar Mieke Cornand die een hele krachttoer uithaalde door 48 uur voor de genera le repetitie de rol van Anna, normaliter gespeeld door Adi De Cock, te aanvaarden en op een overtuigende wij ze op de planken te brengen. Regisseur Versele heeft het geheel op een te beheerste manier geleid: het stuk diende vlotter gebracht en vrolijker gespeeld. We mis ten al te zeer enkele verras sende vondsten of geestige wendingen. Tot slot De 'Land van Riem'ploeg (met o.a. Lea Spitaels, Ma- riette Frangue, Hubert Jans sens. Jean Van Der Biest) bood met Céline een avond van middelmatige kwaliteit. Zonder twijfel zorgt hun 1' 'produktie «Zuster George» van het huidige speeljaar dat de eindbalans toch naar het positieve overhelt. D.B. Berlare. Hand in Hand met een geslaagde opvoering (jj) Onder de kundige leiding van Hector Blanquaert bracht de Berlaarse toneelgroep «Hand in hand» een werkelijk schitterende vertoning van het stuk «De Caraïbische Zee», geschreven door Rene Ver- heezen. Had men een grotere op komst verwacht, dan dient gezegd dat «Hand in hand» ook nu weer ten overvloede bewees dat het niet zomaar een lid van het Koninklijk Nationaal Toneelverbond is. Het was dus weer een schitterende vertoning, die eigenlijk al vorig jaar had moeten plaatsvinden. Maar toen was regisseur Blan quaert ziek geworden en kwam van de opvoering niets in huis. Ondertussen wordt gewerkt aan een nieuw stuk dat nog in mei van dit jaar zal opgevoerd worden. De Caraïbische zee laat ons kennis maken met de droom van twee ziekenhuis patiënten. Nicole is een jon ge onderwijzeres en Mie een oude volksvrouw. Deze rollen worden vertolkt door Chris Blanquaert en Liliane Clinck. Beiden zijn ze gedu rende de vijftien taferelen die het stuk telt, aktief op de planken aanwezig. Verder is er nog de dode pop «Paulintje» die deel uit maakt van de ziekenkamer van een verouderde kliniek. In die kamer wordt luidop gedroomd van een verblijf aan de Caraïbische Zee. Naast de hoofdpersonnages zijn er nog een 11-tal bijrol len die stuk voor stuk goed in de verf werden gezet door Tony Blanquaert, Dianne De Grauwe, Mieke De Graeve, Lucie De Wael, Viviane Bontinck, Hector Van Hauwe, Danny Van Hauwe, Dirk Van Nieuwen- huizen, Albert Wauters, Martine Valck en Arthur Merckx. Frans Burm was de knappe toneelmeester en de dekorbouw en grime was in handen van Hector Van Hauwe. Alfons Hertecant, Francois Boone, Emiel De Schutter, Frans Birm. Jean Vergauwen en Eddy De Veirman stonden hem hier in bij. Aalst, t oneelvereniging t Land van Riem bracht tijdens het weekend in de stadsschouw burg «Celine» van Maria Pacome (per) Vandaag vrijdag 25 maart, morgen zaterdag 26 en zon dag 27 maart kan U in het Koninklijk Technisch A- theneum van de Ledebaan te Aalst terecht voor opvoe ringen van Leo Lenz' «Hu welijksreis zonder man» in een regie van Jo Beeckman. Het verhaal van een koppel dat op huwelijksreis wil doch waarbij de vrouw haar man kwijtraakt. «De Kollega's», een gezel schap bestaande uit leraars van het instituut, verzorgt deze opvoeringen. Een nieuwkomer in de lange reeks (17) amateurtoneel gezelschappen van Aalst. Een echte nieuwkomer ei genlijk niet meer want reeds in 1978 werd een aan loop genomen toen lerares Anne-Marie Meerpoel in het toenmalige «Rito» startte met «De Spaanse Vlieg». Waren de eerste reakties unaniem gunstig, toch kreeg A.M. Meerpoel carte blanche om verder te doen en zij wist «de kollega's» voor toneelprodukties warm te krijgen. Ruim duizend toeschou wers waren dan ook een flinke aanmoediging om verder op de ingeslagen weg te gaan. Wat men dan ook deed met «Een huis vol herrie», «Mijn baby» en niet het minst «De gecroonde Het bleef echter steeds in het kader van schoolaktivi- teiten ingekapseld. Nu kreeg de groep «kollega's» 'een stevigere struktuur en wil men gewoon naar bui ten treden In de aangepaste turnzaal van het Ateneum. Lede baan, wordt het stuk ge bracht door Lieve Daele- man, Conny Oostermeyer, André Agneessens, Hugo Vandemaele, Pat Ongena en Rudi Verlé. Zulks tel kens te 20 u. Als U deze regels onder ogen krijgt ging op donderdag reeds een «avant-premiëre» ofte algemene repetitie door gratis toegankelijk voor 60-plussers. Ook voor de technische uit rusting werd gezorgd met naast een valabel podium en door de leerlingen ge schilderde dekorpanelen een volledige licht- en ge luidsinstallatie o.l.v. Gil bert La Fontaine, Dirk No bels en Jacques Provenier. Voor grimering zorgt Michèle De Paepe en voor drukwerk Willy Vanden- broele. Verdere technische aktiviteïten gaan door met Willy Van Steenberghe en Henk Ver rept. LH «Mensen worden vermoord», «We leggen er onsl niet bij neer» en «Jezus ging ons hierin voor»,| achter die drie slogans wordt op Goede Vrijdag] biddend opgestapt in Sint-Niklaas. De Dekanalel Raad en de werkgroep Amos willen zich hierdoorl aansluiten bij een initiatief dat uitgaat van PaxT Christi en Broederlijk Delen; de Goede Vrijdagak- tie wordt in heel Vlaanderen op het getouw gezet. I Goede Vrijdag (1 april toevallig) om 18 u, dan gaat aan de hoofdkerk in Sint-Niklaas de stille gebedstocht van start. Elke parochie draagt in de manifestatie een groot kruis mee dat nadien in de Goede Vrijdagdienst zal gebruikt worden. Men vertrekt rond het marktplein in drie etappes: halt wordt gehouden aan het Kardinaal Mercierplein, OLVrouwplein en Hendrik Heymanplein, biddend! en bezinnend moet dit drievoudige oponthoud wor-| den. Na de tocht kan men in één van de paro-1 chiekerken een dienst meemaken. De organisatoren willen zich niet neerleggen bijl wat ze zeggen «dodende faktoren en konflikten in 3 deze wereld»; ze opteren integendeel, Jezus vanl Nazareth achterna, voor een betere toekomst. De| kruisen van deze wereld (machtsmisbruik, onrecht,i onmenselijkheid) nopen tot bezinning. Het herden-i ken van Jezus' kruisdood kan volgens de inrichters! niet losgemaakt worden van de moorden, het on-f recht en de verdrukking in de wereld. Dit jaar wordt in de stille gebedstocht het aksent gelegd op het waarom van Jezus' leven, de inspiratie die hem ertoe heeft gebracht, de dood niét uit de weg te gaan. Want het vergt moed om te blijven kiezen voor een betere toekomst temidden van zoveel konfliktsituaties. :D< In 1980 werd in Sint-Niklaas voor het eerst Isti dergelijke tocht georganizeerd. Alom legde men lm toen de band tussen de dood van Jezus en die van jcil monseigneur Romero van El Salvador, die ver-Jde moord werd toen hij 's morgens de eucharistievie-i la ring voorging. Vorig jaar werd het aksent gelegd.fm tijdens de optochten, op armoede, honger en ge- |H weid. De thema's die dit jaar centraal staan werden u in de aanhef van dit artikeltje meegedeeld. In Sint-Niklaas wordt vanuit enkele kern- en werkgroepen veel volk verwacht op 1 april rond zessen 's avonds. Jan Vaerewyck, Karei Van Kerck- hove, Monique Cornelis, Pascale De Bonte, Frans Van Houtte, Dirk Feusels, Philip De Klerck, Gaby Van Laere, Michel Meerschaert en Jo Lootens, zij zullen alvast van de partij zijn. (wv) Herman Gortergezelschap Lokeren brengt het antwoord «Whose life is it anyway?» geeft niet langer meer te vertolken van de patiënt, is geen prettig stuk. Ten- willen leven. Dit is niet he- De hele tijd moest hij uitge- slotte gaat het over een tra- lemaal naar de zin van de strekt, haast onbeweeglijk gische situatie: een man hoofdgeneesheer, die op een hospitaalbed blijven door een ongeval verlamd meent dat hij al moet doen liggen. Gelukkig was zijn tot aan de hals wenst niet wat hij kan om het leven stem krachtig genoeg en langer te leven. Euthanasie van zijn patiënten te redden heeft hij zich niettegen- is met «abortus provocatus» of in stand te houden An- staande zijn moeilijke hou- een van de hete hangijzers dere geneesheren zijn daar ding, in heel de zaal ver in onze laat-20-eeuwse sa- niet mee akkoord. Tenslotte staanbaar kunnen maken, menleving. Vragen over eu- spreekt de verlamde zelf Verder vielen nog op Ro- thanasie, klinische dood, een advocaat aan. Het komt land Van Landeghem. als individuele rechten en zo tot heftige diskussies, zoda- de hoofdgeneesheer, en meerhouden op dit ogen- nig zelfs dat de hoofdge- Fransien De Canne, ook ge- blik heel wat mensen bezig, neesheer dreigt, in geval neesheer, maar de tegen- en het is naar die vragen zijn patiënt sterft, autopsie speler van de eerste. Frieda dat de auteur verwijst. «Eu- te laten uitvoeren. De advo- De Pilleeijn gaf ons een thanasie» is een kontraver- kaat gelukt er tenslotte in voorstelling van een zeer sieel onderwerp en zo'n een geneeskundige en rech- beheerste. ongenaakbare stuk hoort thuis bij het re- terlijke raad samen te roe- en doordrijvende verpleeg- pertorium van het Herman pen. die over het geval zal ster. Terwijl Marianne Van Gortergezelschap. Een oordelen. Daarmee eindigt Eynde en Erwin Huyghe de tweede en uiterst belangrij- in feite het stuk. Want de zaal konden doen lachen ke reden om van dit stuk schrijver heeft ook geen met hun dwaze liefdesaffai- een Herman Gorterproduk- echte oplossing gegeven, res. Aan de opbouw van het tie te maken is het feit dat De toeschouwer kan nog al- stuk was nog heel goed te de auteur Brian Clark er in tijd van alle kanten uit. Het zien dat het, oorspronkelijk geslaagd is een hard pijn- vraagstuk «Euthanasie» is geschreven werd als TV- lijk en wrang onderwerp op toch zo ingewikkeld en spel. Hier ook verschillende een humoristische manier veelzijdig. Tussendoor kan korte scènes, die telkens te behandelen. De soms ko- het publiek zich ook nog onderbroken werden door mische scènes maken het vermeien met de liefdespe- duisternis en muziek. Het voor het publiek mogelijk rikelen van een verpleeg- dekor (uitgevoerd door Ro- een tragisch probleem on- stertje met een helper uit de ger Peyleman en Louis Van der ogen te zien terwijl men kliniek. Bij het einde van Rijssen) was kunstzinnig lacht. De regisseur, Roger het stuk zien we de patiënt uitgevoerd. In feite was het Bussens, schrijft dat het nog steeds in bed en. in een vierdelig dekor; in het dus geenszins een stuk is leven midden de patiëntenkamer, dat zij onder de vlag van Het stuk is naar onze be- met langs de ene kant de «een gezellig avondje uit» scheiden mening goed ge- kamer der verpleegsters, gaan afficheren. Maar het speeld. Er was nogal een en aan de andere kant het stuk is zo goed geschreven tamelijk grote bezetting no- bureau van de hoofdgenees- dat het een relatief groot dig; niet min dan 13 spe- heer, met daartussenin nog publiek kan aanspreken. Iers. En nu is het wel te een antichambre. Zo ver- En dat is bij die eerste ver- begrijpen dat die dertien sprong het gebeuren tel- toning die wij hebben bijge- niet allemaal op hetzelfde kenmale van de ene kant woond ook wel gebeurd. De niveau kunnen staan. Ten naar de andere. Na de ver- regisseur heeft de hande- andere we mogen niet ver- toning werden alle spelers ling verplaatst van Enge- geten dat het allemaal, de zonder onderscheid op een land naar België maar regisseur inbegrepen, lief- warm applaus onthaald. En dan wel met behoud van de hebbers zijn, die allen hun speciale vermelding ver- In het voorjaar van 1983 zullen er sociale verkiezingen plaatsvinden die wellicht meer dan ooit voorheen van belang zullen zijn. Ze vinden inderdaad plaats in een tijd waarin het sociaal en ekonomisch leven fel door elkaar is gehaald. In Hamme werd een verbon- mers welkom en onderstreepte delijke ACV startdag gehou- in het kort het belang van deze den naar aanleiding van de startdag, waarne een situatie- sociale verkiezingen. Ver- schets werd gegeven van de bondsvoorzitter J De Bonte sociale verkiezingen in het ar- Hamme. Startdag van de sociale verkiezingen onder een massale belangstelling (vh) heette er de talrijke deelne- rondissement Dendermondc, 3 wetgeving want uiterste best hebben ge- dient wel de regisseur Ro de regisseur meende dat daan. Daarom verdienen zij ger Bussens, die getoond onze wetgeving wel een zet- alle dertien een eresaluut, heeft dat hij niet alleen een je nodig heeft. Het thema Maar niemand onder hen knap akteur is (iets wat wij van het stuk is vrij eenvou- zal het ons kwalijk nemen al lang wisten), maar dat dig: zoals reeds gezegd gaat dat wij er toch een paar hij ook de regie helemaal het over een man die tot aan afzonderlijk noemen: Voor- onder de knie heeft, de hals helemaal verlamd eerst Roger Van Rijssen die J.V.L. ligt en de wens te kennen de aartsmoeilijke rol moest In het verbond Dendermonde komen 101 bedrijven en/of diensten in aanmerking, waar niet minder dan 54 onderne mingen en 100 komitees VGV worden verkozen. Het is in die bedrijven en instellingen dat dag aan dag werknemers, ar beiders en bedienden hun dag taak vervullen. Veelal in kon- frontatie met minder aangena me of verwarrende aangele genheden. De voorbije maan den hebben militanten via ver gaderingen een vormingskur- sussen de balans opgemaakt van de voorbije vier jaar syndi- kale ondernemingswerking. Met de vaststelling dat een aantal problemen zijn opge lost, maar evenzeer met de vaststelling dat nog een massa andere problemen schreeuwen om een oplossing. Dagelijks moet er nog onderhandeld worden over bedrijfssluiting en dreigen sommige streken, ook in het arrondissement Dender monde, te worden herschapen tot ekonomische woestijnen. Die en nog vele andere aspek- ten hebben hun weerslag op het totale van het arbeidsvolu me. Het zijn dingen die ook in het eigen arrondissement ge beuren en die een verklaring kunnen zijn voor de daling van Hamme, Startdag van de sociale verkiezingen. Mare he' aantal jeugdmandaten. de Duquet tijdens zijn uiteenzetting (vh) daling van het aantal werkne mers en bedrijven betrokken bij de sociale verkiezingen. In 1979 namen nog 105 firma's deel aan de sociale verkiezin gen, nu zijn het er 101. Pin-up een konfekticbedrijf uit Wet- teren, haalde niet meer het gemiddelde tewerkstellings quorum van 20, Meubelen Cayet uit Lebbeke al evenmin, Produrac Wichelen werd in middels gesloten, UCO tek- stiel te Wetteren werd ook ge sloten en Atelier Schepen (me taal te Dendermonde) vroeg het konkordaat, Janssens Ge broeders (textiel Berlare) haal de met een gemiddeld tcwerk- stellingsquorum van 50 en La Carpetta (textiel te Hamme) is ook al gesloten. Meer dan ooit lijken de sociale verkiezingen belangrijk. Meer dan ooit is er behoefte aan solidariteit onder de werkne mers om alle onopgeloste pro blemen als gevolg van de krisis aan te pakken, Een negental nieuwe ondernemingen nemen voor de eerste maal deel aan de sociale verkiezingen. Dat is zo het geval voor de Beschut tende Werkplaats te Zele en te Wetteren, Magnetrol bv (me taal) te Zele, Rel nv (metaal) te Zele, Onlex-Dcotcx, pvba (textiel) te Bugnhout, Veevoe ders Moens (voeding) te Bug- genhout en de onderwijsschool te Wetteren en te Dender monde. Na een diamontage met als thema «wij maken er verdet werk van» sprak nationaal ACV sekretaris Willy Peirens de vele kongressisten toe Hij onderstreepte het fundamen- teel recht van inspraak. «Sociale verkiezingen geven aan de werknemers de kans om via een demokratische weg van inspraak een stem t geven, een richting aan te duiden die het ondernemingsbeleid in de toekomst moet volgen», zo zei hij, eraan toevoegend, «dat een stem uitbrengen meer be tekent dan een bolletje rood of zwart maken. Het is optreden voor een sociaal en syndikaal programma dat de werkne mers-afgevaardigden in de on dernemingsraad, komitce VGV of via syndikale delega tie moeten proberen door ts drukken». Vervolgens ging hij in de sociaal ekonomische toe stand in ons land en op de onderhandelingen die de vak bonden momenteel met de re gering voeren. De sociale ver kiezingen, aldus Willy Peirens, zijn een barometer om ook aan de vakbondsleiders diets te maken dat zij in deze onder handelingsronde wat te verde digen hebben. Na het slotwoord van Lucien Willems. arrondissementeel ACV sekretaris werd nog een receptie aangeboden. Goede Vrijdag

De Voorpost | 1983 | | pagina 24