Rotary maakte van Dendermonde een wereldstad Meubelen M0ERNAUT Vrasenedok op Wase Scheldeoever krijgt stilaan vorm uggenhoutse twijfels Jumtrent verbouwing van scholen ALVARANI 'e -«• - P.V.B.A. Hoge Brug 28 9371 DENDERBELLE Tel. 052/21.19.06 De Voorpost - 25.3.1983 - 3 en het begijnhof bezoeken v) Vrijdagnamiddag rond vijf uur was er geen enkel parkeerplaatsje meer vrij op de Grote Markt van Dendermonde. Het 217' distrikt van Rotary hield immers haar kongres in Dendermonde. Ondertus sen zagen we nog veel bezoekers verbeten een plaatsje zoeken. Die zullen dan wel even te laat gekomen zyn, zodat zij het begin van deze Rotary- tweedaagse hebben gemist. de wereld van Rotary. We halen enkele gegevens uit deze toespraak. Evolutie van Rotary In 157 landen en gebieden zijn er 915.000 Rotariërs die het ideaal van de dienstbaarheid beoefenen, allemaal zakenmensen en Dendermonde. Symposium over «water». In het midden de heer De Paemelare die beweerde dat leidingwater veruit het gzondste is (v) r Dendermonde. Het koor van Rotary Aalst-Noord bracht aangename verpozing tussen de wa irukke zaterdagmorgenzitting (v) 'anaf 16 uur werden de en viool, hield er nog even beoefenaars van vrije be- euren van het stadhuis im- de spanning in maar gou- roepen die verbonden zijn Iers wijdopen gezet voor verneur van D 217 Adhé- door een gemeenschappe- 1 e stilaan binnendruppe- mar De Wulf opende tegen lijke band, «Dienen boven nde Rotariërs. Zij wer- 17u20 onverbiddellijk de alles». en er verwelkomd door de konferentie. De opmerkelijke ledenaan- óorzitter van Rotary Den- De board director van Ro- groei met een gemiddelde ermonde. de h. Pierre tary International. Leslie van ongeveer 11.700 per wcflancquaert. Een muzikaal Wright, vertegenwoordiger jaar is het bloed van de 'ufkatermezzo door Brigitte en van wereldvoorzitter Hiroji organisatie. Voorzitter Hi kt flichei Puissant op piano Mukasa, sprak toen over roji Mukasa eist trouwens dat elke klub in 82-83 een minimum-aangroei zou kennen van drie leden. Tij dens het vorig Rotarisch jaar werden 500 nieuwe klubs toegelaten, vandaar de ledenstijging, terwijl het bestand van de bestaande klubs verminderde met 0,055 leden per klub. Azië levert het leeuwenaandeel van de nieuwe klubs, 76. Rotaract en Interact vragen bijzondere aandacht. Ro taract wil jonge mensen tussen 18 en 25 jaar berei ken, Interact spreekt jon geren aan tot 17, de school- groep dus. Interessant is ook te weten dat sedert de stichting in 1917 de «Foun dation» een bedrag mocht ontvangen van 138 miljoen dollar. Daardoor konden honderden jonge mensen naar andere landen ge stuurd worden als ambassa deurs van goede wil. Dit jaar krijgen 1.300 studen ten de kans om in een an der land te gaan studeren. Dankzij het «Health, hun ger and humanity»-pro- gramma staan er overal ter wereld 19 belangrijke pro- jekten op het getouw. Meer dan 780 Rotariërs hebben zich aangeboden om in een vreemd land te gaan werken aan zo'n bij- standsprojekt. Board direc tor Leslie Wright nodigde dan iedereen uit om aanwe zig te zijn op de wereldkon- ferentie in Toronto. Even na 18.00 uur begon nen de heren aan de plenai re vergadering met als on derwerp «New Horizons» waarin niet alleen de voor uitgang van de technologie een plaats kreeg, maar waar vooral werd gespro ken over de gevolgen van die vooruitgang op de in ternationale intermenselij ke betrekkingen. Terzelf- dertijd hielden de aanwezi ge dames een plenaire ver gadering in de schepenzaal. Ook daarop waren enkele belangrijke nationale en in ternationale sprekers aan wezig. Omdat de begeleiding van de jeugd een belangrijke opdracht is voor elk lid van Rotary werd om 19.00 uur nog gestart met een collo quium over de werkloos heid. Om halfnegen werd deze zeer drukke avond be sloten met een avondmaal, waarin de leden van de ver schillende klubs, de natio nale en internationale afge vaardigden en zelfs de ver tegenwoordigers van de pers tijdens een gezellig babbeltje wat konden op steken over de innerlijke werking van zo'n klub. Zaterdag in het H. Maagdcollege Veel gerust werd er niet want reeds van rond acht uur 's morgens zette het gastvrije H. Maagdcollege zijn deuren open voor de Rotariërs. Om negen uur stipt werd een panelge- sprek gehouden over «De studiebeurzen in ons land». Moderator van dit gesprek was Gouverneur Adhémar De Wulf. die zich degelijk had gedokumenteerd over het onderwerp. Toen om 10.00 uur diezelfde gouver neur. die wel een zware maar aangename last te torsen kreeg, ook filosoof en schrijver Gustave Thi- bon voorstelde hij kwam spreken over de vriend schap was de nochtans ruime feestzaal van het col lege helemaal volgelopen. Achteraan in de zaal zorg den drie simultaanvertalers voor een direkte overbren ging van de toespraken die afgewisseld in het Neder lands. Frans en Engels waren. Gustave Thibon gaf een zeer gemoedelijke uitleg over het begrip vriend schap en scheen zich daar bij vooral te steunen op de kristelijke grondslag daar van. Typisch voor hem was dat hij het verschil verdui delijkte tussen een kristen en een kommunist. «De Dendermonde. De Rotary dames gingen zaterdagmorgen onder bevoegde leiding het stadhuis en het begijnhof bezoeken v) Dendermonde. Vrijdagavond op het stadhuis. De distriktskonferentie kende veel sukses. Niet alleen was het programma boeiend, de belangstelling was groot (v) kristen zegt dat al wat van hem is ook van u is, zei hij. De kommunist echter zegt dat alles wat van u is ook van hem is...» Het optreden van het Rota- rykoor uit Aalst-Noord zorgde voor een welkome afwisseling en een goede ontspanning nadat de deel nemers twee uren ideëen hadden moeten verwerken. Leslie Wright sprak dan over het middel om aan bruggen voor de vriend schap te bouwen. Het be langrijkste middel bleef volgens hem de Rotaryleu- ze: «Dienen boven alles» met de mens als centrum en maatstaf van alles en met de mensheid van de ganse wereld als een groot ge heel. Rotary geeft de gele genheid om die bruggen van vriendschap te slaan. Na enige interne plechtig heden werd er nog een symposium gehouden over «het water». Opvallend daarin was zeker de tussen komst van de h. Roland De Pamelaere uit Lier. direk- teur van de studiedienst Antwerpse Waterwerken die nog eens kwam bevesti gen dat het gewone kraan tjeswater veruit beter is dan de meeste waters die zogezegd voor de gezond heid in de handel zijn. Het leidingwater wordt boven dien elke dag grondig ge- kontroleerd. Gouverneur Adhémar De Wulf hield dan nog zijn slottoespraak, waarna hij de aanwezigen uitnodigde op een versterkende lunch in de self-service van het H. Maagdcollege, een lunch die stilaan uitliep op een gezellig samenzijn, zodat de laatste kongressisten rond halfvier Dendermon de verlieten. Vermelden we nog dat de dames van de Rotariërs in de voormiddag een wande ling hebben gemaakt door heen de stad met een geleid bezoek aan het stadhuis en het begijnhof. Mare De Backer Tijdens de komende maanden wil het Buggenhoutse pmeentebestuur de toestand van de Opdorpse getneen- ek tschool aanpakken. Iedereen is zich bewust van de bet' oogdringendheid van verbouwingswerken, maar een dI efinitief verbouwingsplan lijkt helemaal nog niet klaar. Vel vertelde onderwijsschepen De Ridder dat de gemeen- omtrent de zaak al afspraken had met diverse ministe riele diensten. genomen. Er zijn onderhande lingen met het ministerie van Onderwijs omtrent de ver bouwing. Er is ook de begro ting waarin voorzien werd in de nodige aanpassing. Intussen werd ook naar een voorlopige oplossing gezocht. Volgende maand verhuizen de bewoners van het schoolhuis en dat ge bouw moet dan aangepast wor den om er enkele klaslokalen in onder te brengen. Maar dat kan slechts een tussenoplos sing zijn. Als definitieve plan nen denkt men eraan de huidi ge school uit te breiden en daarvoor werden al kontakten genomen met de omliggende bewoners. Of men zou de be staande gebouwen kunnen ver hogen en klassen bijbouwen op de verdieping. Een derde mogelijkheid is het bouwen Vijf miljoen In de begroting voor 1983 rd een bedrag van 5 miljoen oorzien voor verbouwing tfcolen. Maar cr is niet alleen Ie Opdorpse gemeenteschool, •ok voor Buso en BLO dient Ie behuizing dringend aangc- «st. De vijf miljoen lijken dan Tg weinig. Buggcnhout bouw- le een sterk gemeentelijk on- terwijs uit en vooral de Op- lorpsc school floreerde beter voorzien. De bloei zorgde echter voor dat de school uit akkomodatic groeide. En zit men met de pro van een totaal nieuwe school die dan zou moeten komen op de terreinen aan de Vekestraat en de Damstraat. Kostprijs Die laatste mogelijkheid is natuurlijk ook de duurste. Een volledige nieuwbouw komt op 39 miljoen. Hierbij zou de ge meente kunnen rekenen op een 60T betoelaging van de staat. Er blijven voor Buggcn hout zelf dan zowat 12 miljoen over. Alternatieve plannen en het verbouwen van de oude school lijkt het meest waar schijnlijk. zouden 22 miljoen kosten en hiervoor kan men rekenen op een staatssubsidie van 13 miljoen. Blijft voor de gemeente nog negen miljoen. Burgemeester De Landts- heer zelf zei dat men niet zal bouwen zolang de onderhan delingen met het departement niet volledig sluitend zijn. Ook een nieuwe BLO-school komt er pas wanneer het waarborg fonds voor scholenbouw wordt uitgebreid tot het bijzonder onderwijs. Die uitbreiding zou binnenkort gebeuren (H.A.I Het ministerie van openbare werken heeft voor de verdere uitbouw van de Wase Scheldeoever in 1983 één miljard 455 miljoen uitgetrokken. Met deze kredieten zullen in feite geen nieuwe infrastruktuurwerken worden gestart, wel zullen een aantal belangrijke projekten worden afge werkt. Zo zijn er de dijkversterking tussen de Nederland se grens en de kerncentrale van Doel en baggerwerken in het tweede dok, met het doel terreinen op te hogen tussen het derde en vierde dok. Ook de verdere uitbouw van het. vierde havendok zal een aanzienlijk gedeelte van de uitgetrokken kredieten opslorpen. Eind vorig jaar werd onder de titel «Objektief 85» een prioritair programma gelanceerd dat beoogt om tegen 1985 een eerste havenge deelte af te werken. De uitbouw van het vierde havendok, dat inmiddels de naam Vrasenedok heeft meegekregen, neemt daarin een belangrijke plaats in. De realisatie is zeer aanzienlijk en omvat de aanleg van uitgeruste kaai muren, van havenwegen, sporen en spooraansluitingen, werken ook voor waterafvoer en rioleringen. Het Vrasenedok wordt opgevat De belangstelling echter voor als een havendok en uitgerust dergelijke vestigingen nam ge- voor diepwatergebonden vesti- voelig af in de zeventiger jaren gingen, die een overslag doen en mede daardoor besloot men van stuk- en massagoederen, in 1978 het dok met kaaimuren Q Iptossingen Schepen De Ridder bcklem- V tonde dan ook dat een beslis- :r, U iiR terzake snel moet worden i'y Atlas Copco wordt in Belgic steeds gebruikt als synoniem voor kompressoren. Maar naast een vesting in Aartselaar heeft Atlas Copco ook zes Compressed Air Centres in België en in het Groot Her togdom Luxemburg. Dat wil zeggen dat Atlas Copco meer dan 2.200 personen tewerk stelt. De firma heeft nu een stationaire, olievrije roterende kompressor uitgerust met een persluchtdroger. die een lucht van eerste kwaliteit levert, op de markt gebracht. Naar aanleiding van de voor genomen besparingsmaatrege len in de sektor funktionelc revalidatie van het Rijksfonds voor Sociale Reclassering van minder-validen werd door een aantal verenigingen een ge meenschappelijk standpunt in genomen dat het recht op hulpverlening voor de gehan dicapte. de tewerkstelling van de revalidatiemedewerkers en een integratierecht verdedigt Het is bovendien geschikt om schepen tot 150.000 tdw te kunnen ontvangen. Het lijstje met belangstellende kandi daat-investeerders is zeker nog niet indrukwekkend, maar toch wordt een stijgende be langstelling vastgesteld voor overslag van stuk- en massa goederen. Het was aanvanke lijk trouwens de bedoeling om het vierde dok voor te be stemmen voor opslag en over slag van vloeibare produkten. Er was dan ook gepland om de oevers in talud uit te voeren. met een zeer grote opslagkapa- citeit. Het algemeen boorprofiel in het terrein op de Wase Schel deoever vertoont van boven naar onder verschillende la gen: polderafzettingen, ge mengde lagen bestaande uit zand, leem tot klei, een veen laag. dekzanden en massieve zanden met daaronder de Boomsc klei waarvan de for matie afhelt van zuid-west naar noord-oost. Gezien massieve kaaimuren een te grote onder druk op die klei zouden ver oorzaken, werd geopteerd voor de bouw van semï-massie- ve muren waarvoor de grotere zool een geringer en gelijkma tiger verdeelde gronddruk ver oorzaakt. Uitvoering De werken voor het vierde havendok zijn zondermeer in drukwekkend. Voor de uit voering van de eerste en twee de faze werden aan de oostzij de van het dok een werfinstal- latie opgericht met losplaats en een bctoncentrale met een produktiekapaciteit van 320 kubieke meter per uur De eerste faze vereiste bovendien de bouw van een bescherm- dijk, versterkt door een inge bouwde damwand, waarachter de bouwput in den droge kan worden gegraven. De realisatie van het Vrasene dok verloopt in meerdere la zen. De eerste omvat de bouw van een semi-massieve kaai- uit te rusten. Om de bouw hiervan 'in den droge' mogelijk te maken wer den aan elke oever verbredin gen van zestig meter gepland in het reeds gebaggerde noord elijk gedeelte van het dok. over zevenhonderd meter. De overgang naar het dokgcdeelte met normale breedte gebeurt met een dwarse muur. Aan de oostzijde ontstaan bouwterrei nen met een diepte achter de kaaimuur, die varieert tussen 390 en 480 meter. Aan de westzijde zal de terreindiepte tot 740 meter bedragen en plaats bieden voor bedrijven muur. de aanleg ook van cirka dertig meter overgangskaai muur van hetzelfde type en bovendien het konstrueren van een ro-ro-helling waaraan ge lijktijdig twee schepen moeten kunnen aanleggen. Tenslotte is er nog de aanleg van een 1.250 meter lange ontsluitingsweg met aanhorigheden. aanslui tend op de Beverse dijk een bestaande weg die het toekom stig dok in het zuidelijk gedeel te doorkruist. Faze twee is ook in volle uitvoering en omvat volledig analoge kaaimuren over een lengte van 580 meter. Ook in de werken inbgrepen is de aanleg van een 900 meter lange ontsluitingsweg ten noorden van de Beverse dijk die zal ingeschakeld worden in de definitieve aansluiting met de Stccnlandlaan en het rijks wegennet van de terreinen ge legen aan de oostelijke oever van het vierde dok. Een derde faze wordt binnenkort aanbe steed. Het betreft hier een kaailengte van zowat 1.720 meter, gepaard met een we- gaansluiting naar het overslag- terrein achter de kaaimuren. Een vierde faze zal de aanleg van westelijke kaaimuren tot aan de Beverse dijk omvatten, terwijl in een laatste instantie werk zal worden gemaakt van het zuidelijk sluitstuk, meer konkreet alle kaaimuren met een lengte van 1.330 meter gelegen onder de Beverse dijk. Luc VAN BROECK MEUBELEN KEUKENS MASSIEF EIK-FORMICA OP MAAT

De Voorpost | 1983 | | pagina 3