Haltehostessen Kardinaal Danneels opende Staatssekretaris Paula D'Hondt-Van Opdenbosch Affligems Jubeljaar Weekbladpers blijft voorname plaats innemen Kaarten op de Spoele te Lokeren ten voordele van Parochiehuis en KWB voetbalploeg 4 - 25.3.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 platteland uitdeint: een verhouding van acht streek- reizigers t.o.v. één stadsreiziger zegt genoeg. Algauw bleek dat de NMVB niet bij machte was. «serieuzere dossiers» aan te pakken. Men ging in fazen te werk. Allereerst de afschaffing van de snelbus Antwerpen-Gent zodra de elektrische spoorlijn tussen beide steden een feit was: en ook de herverdeling van de prestaties over het regionale busnet. In een tweede faze zou het stadsvervoer in Sint-Niklaas geherstruktureerd worden. Na het gladstrijken van de plooien kon het streekvervoer een flinke vooruitgang boeken, met name in de daluren. In 1979 steeg het aantal reizigers met vijf procent en men heeft becijferd dat de meerprestatie (5 procent meerontvangst per km. 8 procent kilometers méér afgelegd) een twintigtal jobs heeft doen in stand houden of bijgekreëerd. De tweede faze had in '80 moeten op gang gebracht worden, ook al omdat de NMBS een nieuwe treindienst met een ander uurpatroon in Sint-Niklaas op de rails zette. Maar de NMVB «kwam de trein te laat». Nog in 1980 ging men volop bezuinigen en daarvan werd vooral het wee kend vervoer het slachtoffer. Het Oranjebusplan moest hérdacht worden: het trachten ongedaan te maken van een aantal bezuinigingsmaatregelen, vooral in de zaterdagdienst; een grote frekwentie tijdens de piekuren en in de drukkere winkelperio des; de bediening van de nieuwe Sint-Niklase wij ken; het beter afstemmen van de busdienst op de treindienst. Efficiënter September vorig jaar. Een beetje een chaos nog. Bestuurders die de hun opgedragen routes niet kenden, gebruikers die onoordeelkundig geïnfor meerd werden, de busstations Grote Markt en station in Sint-Niklaas die niet helemaal in overeen stemming waren met het nieuwe schema, klagende chauffeurs omdat sommigen van hen op méér lijnen moesten rijden, een aansluitingsformule in Sint- Niklaas die het enkel op papier zou doen. enz. 't Heeft voor soms veel ongemakken gezorgd. Maar de ommezwaai had ook heel wat positieve effekten: de spreiding van de voertuigen op de streeklijnen en de frekwentieverhoging die daaruit voortvloeit bleek zonder meer suksesvol; in de smaak is geval len de verhoogde spitsuurdienst op werkdagen op de stadstrajekten; de verbinding Don Bosco-Koop centrum en de bediening van het Elisabethplein in Sint-Niklaas werden meevallers; via een recht streekse bus langs de expressweg kon de spitsuur- dienst van de poldergemeenten naar Antwerpen verbeterd worden: op de streeklijnen werd de zaterdagnamiddagfrekwentie hersteld en op de lijn Kieldrecht-Sint-Niklaas werd de daluurdienst ver hoogd; de late zaterdagavonddienst slaat aan: en op het trajekt Sint-Niklaas-Dendermonde werden ook gelede bussen ingezet. Op de piekuren zit men echter nog vaak met de handen in het haar vanwege het overaanbod aan reizigers en het plaatstekort op menige bus. België zou zich in dit verband aan Nederland moeten spiegelen, zegt de Wase werkgroep. Daar deinst men er niet voor terug, een volgbus. twéé volgbus- sen desnoods in te zetten: en eventueel worden, ter versterking, autocars van partikuliere bedrijven ingehuurd. Als dan blijkt dat het kapaciteitstekort van strukturele aard is dan schakelt men na een tijd doorgaans eigen middelen in. overwegend gelede bussen. Bussen te kort Op aangeven van de Wase verkeerswerkgroep werden in 't Land van Waas de gelede bussen gelanceerd. Die zijn o.m. in de spitsuren zeer doeltreffend. De realisatie van de tweede (stedelij ke) faze van het Oranjebusplan kon overigens niet zonder dat dit soort vehikels werden ingezet, er moesten immers aanzienlijk méér passagiers ver voerd worden tijdens de piekuren. 26 gelede bussen van de 56 die de NMVB bestelde rijden in het Waasland; precies de helft van de bussen die het Waasland volgens de werkgroep nodig heeft werden geleverd, en dus is het verkeersteam van de CVP op dit punt half tevreden, half ontevreden ook. Volgens de werkgroep kent het Waasland, in tegenstelling tot vele andere regio's, een gaandeweg stijgend openbaar vervoer-gebruik. De voorzienin gen zijn in 't Waasland, door toedoen van de werkgroep, beter (geworden) dan elders in het land. «troetelkind» Henegouwen buiten beschou wing gelaten. Het Waasland doet op gebied van openoaar vervoer zeer van zich spreken. De provinciale advieskommissie voor openbaar vervoer, waarvan de werking sedert oktober '82 stilligt (minister De Croo moet de leden herbenoemen) is een ronduit Wase aangelegenheid, de ideeën worden vanuit dit gewest geformuleerd en krijgen vanuit het Waas land gestalte. De werkgroep Verkeer nam deel aan de Aktie Openbaar Vervoer van de BRT-televisie; de werkgroep sensibilizeerde de nationale partijlei ding van de CVP voor het openbaar vervoer door binnen de Cepess een «werkgroep ad hoe» uit te lokken. Dit overzichtsartikel wentelt rond het busvervoer in het Waasland, wat niet wil zeggen dat de CVP- werkgroep niet voor de belangen van treinreizigers, van fietsers en voetgangers ook in de bres is gesprongen. Wie met de trein naar Brussel wil kan in Berchem óók op de trein Brussel-Amsterdam stappen, vanuit Sint-Niklaas levert dat tijdwinst op (daartoe moest door de werkgroep vier jaar onderhandeld en gekorrespondeerd worden). Men verkreeg de toezegging tot uitbreiding van de fiet senstalling en «overkappingen» in Sint-Niklaas. Men slaagde er ook in, enkele gammele bussen uit het Sint-Niklase net te doen verwijderen. Er werd een bushalte nabij het industrieterrein van Verre broek bedongen. En bij het Koopcentrum in Sint- Niklaas werden de verspreide haltes richting stads centrum samengebracht op één plaats. Het zijn maar voorbeelden. Hamme-Dendermonde Wat de Wase werkgroep op z'n verlanglijstje heeft staan vertelde ik al in grote trekken. Daar hoort nog bij de wens dat de bussen in staat zouden worden gesteld, de werking van verkeerslichten te Vervolg van blz. 1 Dom Wilfried Verleyen, die onlangs met een werk over Van Haaften docto reerde in de geschiedenis, brengt trouwens eerlang een lijvig werk over de ge schiedenis van de abdij tot op heden. Werk waarvan we U eerlang meer kunnen verklappen. Op dit historisch^ moment tussen een groots verleden en een hoopvolle toekomst wendt de kardinaal veeleer de blik naar wat volgen gaat. Aansluitend bij de evange lietekst van deze dag para fraseert spreker die met erop te wijzen dat «God in deze tijd iets nieuw brengt. Het begin is er al. Ziet ge het niet?» Er groeit honger en dorst naar het nieuwe dat we verwachten. Er staan echter ook de tradi tionele afgoden klaar: het «hebben», het «genieten» en de «zelfverheerlijking». M.a.w. geld, erotiek en prestige. Jongeren wensen echter andere dingen. Ze hebben diepe nood aan zinvolheid, echtheid, soberheid. Ze hongeren naar God. Door de steppe, vol wilde dieren, willen ze naar God toe. In deze stuurloze tijd verlan gen ze naar deemoed, ver giffenis, nieuwe levensstijl los van vele bindingen, zui verheid, breedheid, diepe liefde, vrede. Liefde om te geven, niet om te bezitten. Allemaal eeuwenlang door de Affligemse monniken beoefend tijdens de vele stuiptrekkingen van de maatschappij. Affligemse monniken die het beeld van «de nieuwe mens» verafbeeldden. «Het begin is er al. Ziet ge het niet?» vraagt andermaal de kardinaal. Abt Joannes Goetghebeur dankte de kardinaal, zijn kollega's abten, het prach tig presterend zangkoor en de vele vrienden van de abdij. In kardinaal Dan neels begroet hij naast ui teraard de bisschop van het diocees waartoe Affligem behoort ook de Mechelse aartsbisschop wiens voor gangers van 1560 tot bij de Franse Revolutie niet al leen gedurende 220 jaar te Affligem «thuis» waren doch die er een vaste histo rische band hadden. De aartsbisschop was immers ook steeds de abt van Af fligem. Abt Goetghebeur hoopt dan ook de kardinaal hier nog menigmaal te kunnen ontvangen. Het moet daar om steeds bij geen jubi leum zijn... LH Affligem. Kardinaal Danneels ging voor in de eucharistieviering (per) Vervolg van blz. 1 door futurologen wordt ge schetst en dat varieert van rooskleurig naar zeer somber. «De gevaren zijn inderdaad reëel». aldus mevrouw D'Hondt-Van Opdenbosch die eraan toevoegde dat «de tele- kommunikatiemiddelen de we reld schijnbaar steeds kleiner maken. De spanningen die veraf waren, komen dichterbij. De informatie overspoelt ons het selektieproces wordt steeds moeilijker Vandaar ook het belang van vakbekwa me mensen die zin hebben voor verantwoordelijkheid. De toekomst van de informa- tievooorziening is moeilijk te voorspellen maar er zijn enke le aanwijzingen die hoopge vend zijn voor de grafische industrie. De geschreven infor matie beschikt immers over een aantal essentiële eigen schappen die door het beeld- nieuws niet kunnen worden vervangen. De pers. meer be paald de weekbladpers, zal on getwijfeld een voorname rol blijven spelen en het bewijs leveren de promotor te zijn van een vrije en evenwichtige informatieverstrekking. Zij besloot: «Pers betekent dialoog». Een pluriforme pers is dus een noodzaak. Mocht die verdwijnen dan zou er geen enkele korrektie meer aan te brengen zijn daar waar het fout loopt», waarna ze de ex posanten van deze postzegel tentoonstellingen van harte ge lukwenste en aan de vertegen woordigers van de weekblad pers een vruchtbaar kongres toewenste. Burgemeester Cool zou dan de tentoonstelling openen. Hij uitte zijn bewondering voor de prachtige verzameling postze gels die was geëxposeerd. Ray mond Eeckhoudt bracht brie ven van de republiek Venetië van de zeventiende eeuw en een unieke tema-verzameling over Pieter Pauwel Rubens: van Gerard Beckers kregen we een kollcktie te bewonderen over de madonna in de kunst en Louis Goiris demonstreerde Op de St. Jozefparochie te Lokeren weet men nog steeds het nuttige aan het aangename te koppelen. Gedurende de winterperiode werd daar een kaartkampioenschap geor ganiseerd door Henri De Letter, Cyriel De Wilde en Aimé Simillion. De opbrengst daarvan wordt verdeeld tussen het plaatselijk KWB voetbalteam en het Parochiehuis. Als je gedurende 10 kaartavonden gemiddeld 70 inschrijvin gen per beurt mag noteren kan je van een sukses gewagen. We waren getuige van de fina- leslag. Na negen avonden was er nog geen definitieve af scheiding aan de top. In tcorie maakten nog zes kandidaten kans op de kampioenstitel. In de vorige wedstrijden waren al als winnaars gelauwerd: Gus- taaf Van Roy (2 x). Herman Blancquaert. Jozef De Lee. Richard De Ruyver. August Lerno. Theofiel De Vijlder. Roger Van Trappen en Maria Van Damme Spanning troef Bij het ingaan van de finale ronde stond Ficl De Vijlder aan de leiding op de voet ge volgd door Alfons De Messc- macker. Henri De Letter. Georges Baeckc. Maria Van Damme en Richard De Ruy ver. Bij de lottrekking voor de eerste ronde was de spanning te snijden. Zenuwen begonnen toen parten te spelen en Dc Vijlder en Van Damme waren er direkt aan voor de moeite. Toen Georges Baecke zich bleef handhaven begon iedere toeschouwer reeds aan een ul tieme verrassing te denken. Georees sneuvelde echter zo dat Theofiel De Vijlder op beide oren kon slapen De pannekoeken van Francine en Maria De inrichters hadden voor een smakelijke verrassing gezorgd. Henri en Cyriel plaatsten hun dames aan de deeg om ieder een gratis op pannekoeken te vergasten. Francine De Wilde en Maria Rossens haalden werkelijk eer van hun werk Ze waren heerlijk (de panne koeken natuurlijk!) Ondertus sen was Jeanine Van Kerck- hove zich in de kijker aan het kaarten Dat ondervond zelfs Pater Kamiel in de voorlaatste ronde zodat ze in finale kwam tegen Staf Van Rov. Uiteinde lijk bleef ze haar zenuwen de baas en werd verdiend laureate van de avond. Theofiel De Vijlder waardig kampioen De Lokerse bankfiliaalhouder legde gedurende gans het kam pioenschap de grootste regel maat aan de dag en sprokkelde genoeg punten bijeen om de titel te veroveren en de trofee BAC. Verdere eindstand: 2. Alfons De Messcmaecker. 3. Georges Baecke. 4 Henri De Letter. 5. Richard De Ruyver. 6. Gustaaf Van Roy. 7. Maria Van Damme. 8. Emiel De Vijlder. 9. Paul Heirwegh. 10. Julien De Wilde In oktober gaat dc volgende editie van start. De inrichters hopen dat de belangstelling in stijgende lijn zal blijven gaan Het is tenslotte toch voor een goed doel en je brengt een gezellige avond met de vrien den door André aan de hand van postzegels hoe over de hele wereld de nefaste gevolgen van het ge bruik van tabak wordt aange toond. Denis Gauchez had een verzameling aangelegd over het toerisme in eigen land en bezocht de negen provincies. Van Florimond Urbain ten slotte was er een niet-aliedaag- se verzameling voorafstempe lingen uit de Verenigde Staten te zien. In het tweede deel van zijn toespraak belichtte burge meester Cool meer bepaald «De Voorpost» die voor een stuk het gelaat van de streek heeft bepaald en steeds streeft naar een zo objektief mogelij ke informatie. Hij feliciteerde de uitgevers en de journalisten van dit weekblad, evenals de vrije medewerkers om hun doorgedreven inzet, zoals hij ook de exposanten van harte geluk wenste waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Grote belangstelling Zaterdag en zondag had dan in Galerij Het Pand de voorver koop plaats van de nieuwe postzegel die naar aanleiding van het 24e Wereldkongres van de Internationale Federa tie van de Periodieke Pers werd uitgegeven. De zegel is een allegorie gerealizeerd naar het embleem van het kongres en werd getekend door Louis van Besouw. Hij heeft een waarde van 20 fr en een beeld formaat van 35.4 op 24.5 mm. Er werden 3 miljoen eksem- plaren van gedrukt. Heel wat verzamelaars, maar evenzeer nieuwsgierigen, kwamen een kijkje nemen naar de tentoon gestelde zegels en maakten van de gelegenheid gebruik om zich de nieuwe zegel aan te schaffen. Dat kon in het post kantoor dat voor de gelegen heid was opgesteld in de kunst galerij of aan de stand waar enkele speciale uitgiften kon den worden aangekocht, zoals een FDC (de zegel op een speciale omslag met de stem pel van de eerste dag). FDC's op omslagen van de Nationale Federatie der Informatieweek bladen. luxe velletjes met de zegel in zijde, luxe kaarten waarop de zegel en de verschil lende stempels voorkwamen en gouden bladen, gingen gre tig van de hand. Ook de ver koopsstand kreeg heel wat be langstelling van de verzame laars. Dendermonde. Belangstelling te over bij de vooropening van de tentoonstelling (vh) Dendermonde. Hoofdredakteur Staf Dewachter pleit voor een grotere waardering voo de weekbladpers (vh) Voor de verschillende voorver koopplaatsen werd een specia le stempel gemaakt waarbij telkens de link werd gelegd met een grote figuur uit de wereld van de drukkunst of de pers uit de streek. Dat men voor het Dendcrmondse de fi guur van Dirk Martens zou nemen was voor de hand lig gend. In Antwerpen koos men voor Christoffel Plantin en in Brussel voor Abraham Ver hoeven. In Marcinelle werd eer betoond aan het uitgever sgeslacht Dupuis met als stam vader Jean Dupuis en in Ver viers droeg de stempel een ai beelding van Jos Dcmarteau ook al een vooraanstaande fi| guur in de uitgeverswereld. tr, Lokeren. De KWB en de parochiale overheid organizeerden een kaartkampioenschap. Theophiel De Vylder eindwinnaar (md) beïnvloeden (in sommige steden gebeurt zulks al door de trams) en dat kadert natuurlijk in het luik «vlottere doorstroming». En beslist wil men in 't Waasland, vanuit Beveren, de metrolink met hartje Antwerpen leggen. En dan dit toemaatje. De heropening van de spoorlijn Hamme-Dendermonde werd al door de werkgroep gesuggereerd, de overheid wees het voorstel van de hand. Maar, zegt het Wase team, wat voor de Waalse lijn Mariembourg-Couvin kan moet toch ook voor het trajekt Hamme-Dender monde kunnen, vooral als je weet dat er aan de Wase zuidrand een veel groter potentieel aan trein reizigers voorhanden is. Het is evident dat dit blad nog heel dikwijls de gelegenheid zal hebben om ruchtbaarheid te geven aan de aktiviteiten van de Wase werkgroep Verkeer van de CVP. Dit team van vrijwilligers blijft immers allerminst bij de pakken zitten. De bedrijvigheid van de groep is nauwelijks in werkuren te becijfe ren, maar zeg gerust dat het overeenkomt met zowat een dubbele voltijdse job. In Nederland (streekbussen) en Zwitserland (streektrams) hebben de aktieve leden van de werkgroep veel geleerd. En men schrikt er ook niet voor terug, «zelfs» in Wallonië te gaan kijken; in Luik bijvoorbeeld toetste men het gerucht dat enkele gelede bussen niét aan een noodzaak zouden j beantwoorden aan de praktijk, maar de Wazenaren ervoeren dat die bussen niet zo maar, «voor de faqade» reden en konden de vehikels niét meebren- gen naar het Waasland... Vijftien jaar CVP-werkgroep Verkeer Het jubi- j leum(pje) gaat niét met een akademische zitting op het stadhuis gepaard. In stilte neemt men het op voor ons komfort, voor een vlottere cirkulatie in stad en streek, voor verkeersveiligheid, tijdwinst,; efficiëncy. De Bondt-Catrysse doen het zonder franje, in 't oranje. Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1983 | | pagina 4