Nieuw rust- en verzorgingstehuis in Temse plechtig ingehuldigd Klein Sinaai waardig Waas karnavalsluitstuk Nieuwe hoop voor Nobels Peelman? Nieuw bestuur Sociaal-Kulturele Raad Lede K Senator Nelly Maes en het energiedebat in de senaat SPECIAALZAAK HI-FI STUDIO 6 - 25.3.1983 - De Voorpost Vrijdag werd het nieuwe rust- en verzorgingstehuis De Reiger in Temse plechtig ingehuldigd door mevrouw Steyaert, gemeenschapsminister van het gezin en van welzijnszorg. De akademische zitting, die bij deze feestelijke gelegenheid werd gehouden, werd door het ensemble Louis Pas en bariton Simon Waltens, muzikaal luister bij gezet. De kwaliteit van een be schaving wordt gemeten op basis van de zorg die men aan de bejaarden besteedt. Ondermeer daarover had OCMW-voorzitter Larde noit het tijdens de akade mische zitting. Hij dankte iedereen die aan dit projekt had meegewerkt. De archi- tektonische opvatting, de voorziene akkomodaties, de ligging in een rustige omgeving (in het centrum van de gemeente noch tans), het zijn allemaal as- pekten die ertoe bijdragen dat De Reiger aan de mo derne vereisten beant woordt. Voorzitter Lardenoit schet ste tevens de evolutie van de huisvesting der bejaar den in de vroegere COO en het huidige OCMW. Daar bij werd het overigens dui delijk dat het nieuwe ge bouw broodnodig was. Spreker eindigde met de wens «dat De Reiger een Dezer dagen wordt het kapitaal van het Sint-Niklase metaalkonstruktiebedrijf Nobels Peelman met 400 miljoen verhoogd. 200 miljoen zijn afkomstig van de staalholding Sidinvest, 200 ook van de Gimv (of de Vlaamse deelregering). Eerder al werd in het kader van de reddingsoperatie van het bedrijf een eerste schijf van 200 miljoen toegekend. Straks wordt een derde schijf van 400 miljoen verwacht. Alles samen gaat het dus om 1 miljard nieuw kapitaal, in de vorm van renteloze voorschotten. Die inbreng opent alvast nieuwe perspektieven voor de Wase metaalreus, maar daarmee alléén redt men het niet. Nog steeds heerst een grote (gedeeltelijke) werkloosheid en het komt er vooral op aan, nieuwe orders binnen te rijven. Inzake opdrachten zou de situatie gunstig aan het evolueren zijn; men reikhalst o.m. naar een order uit Saoedi-Arabië, ook Irak zou eventueel een nieuwe bestelling plaatsen. Inmiddels wordt door de studiediensten van Nobels intens gesleuteld aan het uitwerken van nieuwe produkten. Gewag wordt gemaakt van o.m. een «instant bridge» die vooral het leger goeie diensten zou kunnen verlenen. Ook voor de bij Nobels gekoncipieerde stalen prefab vloeren zou, met name in de ontwikkelingslanden, heel wat belangstelling bestaan. Men kijkt nu uit naar de voor einde maart in hel vooruitzicht gestelde, maar intussen naar medio mei verschoven evaluatie van de herstrukturering bij Nobels Peelman. grote vlucht mag nemen, wijds klapwiekend, die nend en helpend als een witte raaf». OCMW-sekretaris De Pauw verschafte technische toelichting bij het nieuwe rust- en verzorgingstehuis. Hij gaf uitleg over hoe men tot de benaming De Reiger is gekomen. Zoals in onze vorige editie reeds ver meld, had de plaatselijke bevolking hierbij een vin ger in de pap, via een pu blieke prijsvraag. Een ini tiatief dat trouwens een grote belangstelling kende. Sekretaris De Pauw vestig de vervolgens de aandacht op de rekordtijdspanne waarbinnen de nieuwe in stelling werd gerealizeerd (amper 41 maanden). Hij verstrekte toelichting inza ke de financiering van het projekt. Hij sprak de wens uit dat het enige nog reste rende dossier, namelijk dat van de keukenuitrusting, spoedig door de diensten van de minister zal worden goedgekeurd. De OCMW-sekretaris on derstreepte dat bij de kon- ceptie speciale aandacht is geschonken aan de gehan dicapten, waarvoor een ge makkelijke toegang tot alle lokalen van het gebouw is gewaarborgd. Nadien had hij het over de omschake ling van rustoord voor be jaarden naar rust- en ver zorgingstehuis en de wijze waarop dat zal gebeuren. Volgens hem voldoet het OCMW van Temse met De Reiger in dit opzicht hele maal aan de vereisten ge steld door de Vlaamse hoge raad voor invaliden en der de leeftijd. Tenslotte wees hij erop dat bij de keuze van opname van bejaarden het sociaal aspekt moet primeren op het financiële. Ontroering en felicitaties Ontroerend waren onge twijfeld de woorden die Ar thur D'Hondt namens de rusthuisbewoners tot de aanwezigen richtte. Als oudste inwoner (91) zei hij dat het oude rusthuis voor de bejaarden altijd méér is geweest dan een gebouw, een huis of een verblijf. Dank zij het beleid van het ■- In aanwezigheid van afgevaar digden van een veertigtal so- ciaal-kulturele verenigingen en van de schepen van kuituur, tevens uittredend sekretaris van de Kultuurraad. Toon Mertens werd het nieuwe be stuur verkozen dat de volgen de zes jaar de Kultuurraad zal leiden. Na een inleidend woord door voorzitter Roger Quintijn en een werkoverzicht en verslag van de laatste verga dering door Toon Mertens werd overgegaan tot de verkie zing. De ka- tolieke strekking kreeg 2 be stuursleden toegewezen, de so cialistische 1de liberale 1de neutrale 2 en de vlaams-natio- nalistischc 1dus 7 bestuursle den moesten aangeduid wor den. Doordat net 7 kandidatu ren binnengekomen waren moest slechts nog gestemd worden i.v.m. de taakverde ling. Hieruit kwam naar. voor: Voorzitter opnieuw Roger Quintijn, (VAB-neutraal). Ondervoorzitters dhr. De Gcndt (socialistisch-Vlaams) en Gehandikapten Kris Corde- mans (Vlaams-nationalistisch- «Priester Daens» VZW). Se kretaris Antoine D'Herder (neutraal - «De Gemzen») Schatbewaarder: R. Duquet (katoliek-KAV); Kommissa- rissen: Dhr. De Brouwer (ka- tolick) en Freddie Beirens (Li beraal - Jonge Mutualisten). OCMW-bestuur en vooral ook dank zij de goede zor gen van het personeel was het rusthuis een echte thuis. Een gelukkige oude dag heeft volgens hem een waarde die niet in geld of goud is uit te drukken. Arthur D'Hondt zei dat de bejaarden nu vol hoop en verwachting uitkijken naar hun intrek in het nieuwe gebouw: «we hebben het zien groeien als een goede gebuur en weldra wordt het onze nieuwe thuis». Hij dankte en feliciteerde het OCMW-bestuur voor de knappe verwezenlijking. Een speciaal woord van dank ging naar voorzitter Lardenoit. die zeer binnen kort afscheid van deze funktie neemt. Hij bena drukte de manier waarop Lardenoit steeds zeer veel aandacht besteed heeft aan de problemen van de be jaarden. Hij wenste de OCMW-voorzitter zelf een gelukkige oude dag toe. Felicitaties aan het adres van de OCMW-voorzitter en de raad voor maatschap pelijk welzijn werden ook uitgesproken door burge- Rusthuis De Reiger in Temse. Het personeel vormt de t meester Van Riet en door mevrouw Steyaert (dw) gemeenschapsminister Steyaert. De minister meent dat bij het bejaardenbeleid van de Vlaamse Exekutieve. de eerbied voor de mens heel belangrijk is. De menselij ke warmte dient te blijven primeren. Het beleid van Steyaert stelt de opvang en verzorging van bejaarden voorop. Zij noemde de er kentelijkheid van de jonge ren tegenover de bejaarden een.ethische eis. Na haar toespraak onthul de de minister de gedenk plaat. met daarop het em bleem van De Reiger. Dan volgde nog een geleide rondgang in het gebouw, waarna met een receptie de plechtigheid werd besloten. MMiËSJMÉB t ter verwelkoming van I de akademische zitting (dw) Temse. Impressie Rusthuis De Reiger Tijdens het vorig week gehouden senaatsdebat over ener gie, spitste mevrouw Maes (VU) zich in haar tussenkomst toe op de beslissing rond Chooz, omdat dit het kernpunt was van het hele debat: zou het energidebat in de toekomst al of niet de nukleaire weg volgen? Mevrouw Maes ging ervan uit op te richten centrale in Doel. dat de aanschaf van nieuwe Een koehandel die enkel de kerncentrales op middellange Waalse industrie de regio termijn helemaal niet nodig is. van Knoops voordelen ople- aangezien volgens de cijfers vert en Vlaanderen volledig in België nu reeds 1/3 over- de kou laat staan. Het bete schot aan energie heeft, en dat kent dat men Belgische bclan- bovendien de groeivoet van gen verkoopt aan Frankrijk op het energieverbruik stabili- een wijze die vanuit kommu- seert. nautair standpunt een aanflui- Vervolgens stelde zij de kop- ting betekent, peling tussen Doel V en Chooz Mevrouw Maes besloot ten- aan de kaak. die door staatsse- slotte dat noch vanuit het kretaris Knoops werd «bekok- standpunt van onze elektrici- stoofd». De ruil Doel V - teitsbehoeften. noch vanuit het Chooz bestaat hieruit dat Bel- standpunt van de bescherming gië participeert in Chooz. op van het leefmilieu, noch eko- voorwaarde dat Frankrijk par- nomisch of kommunautair. de ticipaties krijgt in een nieuw overeenkomst met Chooz te verdedigen is. «Het moet dui delijk zijn dat de Limburgse steenkoolcentrale de eerste is die in onze toekomstige be hoeften moet voorzien», aldus mevrouw Maes. wat inhoudt dat «er geen ruimte meer is in het produktieschema voor cen trales kerncentrales of an dere of het nu te Chooz is. te Doel. of elders». Op vrijdag 18 maart werd het energiedebat afgesloten met de goedkeuring van de resolu ties tot afsluiting van het ener giedebat. Wat betreft Chooz betekent dit dat de bouw van een nieuwe kerncentrale te Doel op de achtergrond werd geschoven, en dat prioriteit werd gegeven aan een steen koolcentrale. Een. resolutie voorgesteld door mevrouw Maes ertoe strekkend om. ge zien de voorkeur voor steen koolcentrales en gezien de Franse eisen van wederkerig heid. de onderhandelingen i.v.m. de Belgische participatie in Chooz te beëindigen, werd door de meerderheid ver worpen. Staatssekretaris Knoops mag verder onderhandelen met de Franse regering, maar over de Franse wederkerigheidsvereis- te werd niks beslist. Er werd hem echter wel opgelegd te onderhandelen over de milieu- en veiligheidsaspekten en over de kwaliteit van het Maaswa ter. ook een punt dat kommu nautair gevoelig ligt aangezien het samenhangt met de water- verdragen met Nederland die van groot belang zijn voor de Antwerpse haven. L.V. ZELFS DE MEEST KIESKEURIGE KOMT AAN ZIJN TREKKEN IN KLEUR TV - VIDEO IN HET SHOPPING CENTER MARKT 15 TE LOKEREN beurt met een gratis koffietafel, gelegenheid tot kaarten en gezellig samenzijn en de voorbije zondag was het dan zij het met enige vertraging omwille van de Omloop van het Waasland de karnavalstoet met deelname van ruim 35 groepen of wagens. De viering werd op waardige wijze afgesloten met een «kroegentocht» door de deelgemeente: veel leute en plezier, want een pint kostte amper 15 vr. SF Wl •fc... Klein-Sinaai-karnaval. Prins karnaval Geert I en keizer Georges I (debeer) Het is een traditie geworden: de laatste karnaval in de streek vindt plaats in de kleinste Stekense deelgemeente. Klein-Sinaai. Voor de zevende opeenvolgende keer werd een karnavalstoet georganiseerd. Nieuw was dat ditmaal het karnavalkomitee en het feestkomitee de handen in elkaar sloegen en zich verenigden in de Orde van de Zandstuivers. Het feestkomitee organiseerde al dertien jaar geleden Klein-Simai-karnaval. De lokale voetbalklub trachtte op een karnavaRial met verkiezing van prtas karnaval, ludieke wijze de km* ,e h,f te gaan (debeer, terwijl in 1977 een karnavalkomitee werd opgericht door de toenmalige prins Johan De Vleeschouwer. Zes jaren werkten ze naast elkaar om nu (mede dankzij de grote verzoning te Stekene?) samen te smelten in de «Orde van de Zandstuivers». Het werd een vruchtbare samenwerking, want het hele Klein-Sinaaise karnavalgebeuren lag gespreid over negen Zaterdag 12 maart werd in het Ontmoetingscentrum van Klein-Sinaai op het bal de nieuwe prins verkozen. Deze eer ging naar Geert Varewijck, een 21-jarige jongeling die groepsleider is van de plaatselijke scoutsgroep. Zondag 13 maart werden prins Geert, keizer Georges en de raad van elf op het Stekense gemeentehuis ontvangen. In de namiddag koos men een prins en prinses karnaval onder de kleuters van Klein-Sinaai. Donderdag 17 maart Klein-Smaa,-karnaval. Een plaatselijke handelaar in po- kwamen de .ouderlingen» van de deelgemeente aan de ny s zorgde voor deze mooie wagen (debeer, Het Shopping Center Loke ren is een zaak met standing rijker! Technics National Pa nasonic is een begrip ge worden. Je kunt er heel een voudig niet voorbijlopen. Het is trouwens niet alleen in deze brance dat Luc en Erika Verhaegen-Scheire thuis zijn. Ze helpen je kie zen uit een massa huishoud toestellen, naar ieders smaak en beurs. Zelfs voor het huren van een discobar voor een of andere speciale gelegenheid hoef je gans de streek niet af te dweilen. Bij Luc Verhaegen ben je aan het juiste adres! Een kleine vier jaar geleden gingen Luc en Erika van start in een klein winkeltje op de Heirbrug- Uitsluitend met Hi-FI materiaal, TV en videotoestel len en discobenodigheden. De zaak floreerde maar er kwam gebrek aan ruimte Vorig jaar namen ze hun intrek in een comfortabeler zaak. Wat hen de gelegenheid bood, door grote vraag van klanten, het gamma whïtegoodartikelen bij te nemen. Men kon er dus ook terecht voor wasmachines, droogkasten, frigo's, diepvrie zers en andere huishoudtoe stellen. Klant is koning Het nam zodanig uitbreiding dat de ruimte op Heirbrug te klein bleek. Je kon er niet zoveel tentoonstellen en de klant koopt toch geen katten in zakken. Luc en Erika dachten aan een optimale mogelijkheid om de kandidaat-koper van dienst te zijn. Ook wat par- keermogelijkheden betrof. Geen betere plaats dan het gloednieuw Shopping Center op de Markt. En geraak je op de Markt je wagen niet kwijt dan is er nog wel plaats op de parking Unie. Jarenlange ervaring als electronlcus en op TV-tech- niek Als je er meer dan twaalf jaar ervaring bij Bell Telephone op zitten hebt hoef je zeker niet te blozen. Luc weet wat techniek en electronica is. Ook zijn as sistent is een gediplomeerd technicus met ervaring Nu wij het toch over techniek hebben. Luc heeft enorme bewonde ring voor een andere technie- ker maar dan op voetbalge- bied: Wlodek Lubanski. Die had er trouwens aan gehou den aanwezig te zijn bij de opening van de nieuwe zaak. Technics Is «Het» merk Naast dit befaamde merk tref je er National Panasonic - Be- natone - Revox - Sanyo. De zaak is ook bekend om zijn kwalitatief hoogstaande elek trostatische speakers (boxeri). Zegt de naam Janszen U niets Is aan te bevelen voor de nieuwe toekomstige tech nieken van pick-up met laser stralen. Op gebied van disco materiaal vindt je vast je ga ding in Power - BST - RCF - D.A.S - AKG - Sound Light - Jamo. Vergeet vooral niet dat je bij Luc Verhaegen ook te recht kunt voor het huren van discobars ter gelegenheid van wat ook, We denken hier bv. aan inrichters van kermissen en braderijfeesten. Trouwens wie zelf een discotheek wil inrichten gaat best eens bij Luc te rade vooral wat klank en licht betreft. Dan we nog TV en videotoestellef vergeten! National Panasonic,; Philips, ITT en Sanyo staan «ij zo op U te wachten. We kunnen ook nog een ri sem hulshoudartikelen sommen. Maar raden U a zelf een kijkje te gaan nem In het Shopping C Markt 15 te Lokeren L Erika Verhaegen-Si staan U met raad en dal bij! Tel. 091/48.45.96

De Voorpost | 1983 | | pagina 6