Sint-Niklase Huisvestingsmaatschappij metselde zestig jaar Nieuwe gebouwen voor Wase Landmaatschappij in Sint-Niklaas Groei naar zelfstandigheid bevestigd Bert De Cock: «Het gaat om méér dan een dak boven het hoofd Dendermondse Perskring reikt voor achtste maal zijn prijzen uit 8 - 25.3.1983 - De Voorpost «Een aangename woning bezitten midden een kader van groen maakt een faktor van menselijk evenwicht uit, een faktor die meer en meer noodzakelijk wordt. Vermoeid door het gejaagde leven dat hen wordt opgedrongen, hervinden de arbeiders in hun kleine landeigendom kalmte, standvastigheid en gezondheid. Gezinnen met bescheiden inkomsten helpen om eigenaar te worden van een kleine landeigendom, is in ruime mate bijdragen tot hun ontplooing en sociale vooruitgang.» Zo omschrijft de Waasse Landmaatschappij op een bijna idyllische manier haar eigen taak. De statuten bouwen een koelere taal; volgens artikel drie moet de in 1936 gestichte maatschappij zich beijveren om «het aan kopen, verhuren, inrichten en produktief maken van kleine landeigendommen, tuinen en kuituren, het oprichten van gebouwen, het aankopen van materieel en vee, nodig voor de exploitatie ervan». Met nog andere woorden betekent dit: landelijke sociale huisvesting, ruilverkaveling van landeigen dommen en plattelandsontwikkeling. Een zeer om vattende opdracht voor een vennootschap die bet de eerste jaren moest stellen met een kantoortje van hooguit twee op drie meter. Men verhuisde wel, zocht en vond rijkelijker bemeten kantoorruimten in Beveren en later in Sint-Niklaas. Vorige week vrijdag wer- klaas in aanwezigheid van den in de Monseigneur Stil- tal van prominenten, de lemansstraat te Sint-Ni- nieuwe kantoorgebouwen van de maatschappij plech tig ingehuldigd. 18 maart 1983 is een mijlpaal in de annalen van de Vlaamse Landmaatschappij, de dag houdt een nieuwe start in voor de eerder ingezette zelfstandige werking, vond voorzitter Albert Saeys. Fier om het verleden Op 27 september 1936 werd in Sint-Niklaas voor een periode van dertig jaar de «Waassche Coöperatie ve van den Kleinen Grond eigendom, samenwerkende vennootschap» opgericht. De koöperatieve was een instrument van de een jaar vroeger gestichte «Nationa le Maatschappij voor de Kleine Landeigendom». René Behiels, een bloe mist, nam als eerste het voorzitterschap van de Waassche Coöperatieve op zich; Odilon Fels was de eerste zaakvoerder. Eerst genoemde haakte snel, maar niet dan na een bij zondere inzet toch. af. Tij dens het voorzitterschap van nijveraar René Segers (van eind 1940 tot eind 1974) werd de bestaanspe- riode van de koöperatieve, na akkoord van de nationa le raad van beheer, met dertig jaar verlengd. Men kon met vernieuwde moed ploeg en houweel weer in de hand nemen. In 1973 veranderde de benaming «Waasse Coöperatieve van de Kleine Landeigendom men Sint-Niklaas» in «Waasse Landmaatschap pij van Sint-Niklaas». Een kleine twee jaar later neemt Odilon Fels ontslag als zaakvoerder en hij wordt opgevolgd door Re né De Clercq (niet het SP- gemeenteraadslid) die te voren een hele tijd sekreta- ris van de maatschappij was. Albert Saeys. zoon van wijlen Jozef Saeys. één van de eerste beheerders, drukt de voetsporen van René Segers en zit nog al tijd de vergaderingen voor. Het verleden van de maat schappij beschouwen kan ons enkel fierheid ingeven. meent hij. Sinds de stich ting werden er in het eigen verzorgingsgebied in totaal en groepsgewijs 1226 wo ningen gebouwd, 234 in Sint-Niklaas b.v., 147 in Si- naai, 217 in Lokeren, 151 in Kruibeke en 64 in Steke- ne. Tot december 1982 kende men 1391 leningen toe voor individuele bouw- verrichtingen. Het is zo. dat de Nationale Land maatschappij en in tweede instantie de Wase vennoot schap fungeren én als bouwmaatschappij én als kredietinstelling. Gezinnen met een bescheiden inko men kunnen voor één van de in groepsverband ge bouwde woningen tegen een lage rentevoet een le ning aangaan bij de maat schappij. Men schrijft ook leningen uit voor de aan koop. verbetering en ge zondmaking van een be staande landelijke woning. Ruilverkavelingskomitees kunnen voor hun verrich tingen bijstand krijgen op administratief, technisch en financieel gebied en door leningen toe te kennen voor de aankoop en/of ge zondmaking van een onge zonde woning meent de maatschappij ook aan krot bestrijding te doen. Hier voor en voor nieuwbouw- projekten past men nog al tijd het sociale rentetarief van 6,5 procent toe. iets meer dan de helft van het 'normale' rentetarief. Een gezin met geen of één kind kan maximum 1.725.000 frank, gezinnen met twee of meer kinderen te laste kunnen 1.775.000 frank le nen. Alleen mag het netto belastbaar inkomen van twee jaar voor de lening wordt aangegaan de 630.000 frank (plus 42.000 frank per kind ten laste) niet overschrijden, het te bebouwen perceel moet ten minste 500 vierkante meter groot zijn en het moet gaan om een open of half-open bebouwing. Spijtig genoeg tekent zich een stijging af van het aan tal leningsaanvragen waar op de maatschappij bij ge brek aan voldoende kredie ten niet onmiddellijk kan ingaan. In 1982 werden 93 aanvragen ingediend, slechts een tiental ervan kan voorlopig worden be handeld. De Landmaat schappij bouwt, zoals ge zegd, ook zelf. Momenteel gonst de bedrijvigheid op vier werven. 22 woningen zijn in aanbouw in Kemze- ke, 10 in Sinaai. 10 in Eks- aarde en 26 in Beveren en de «toelating tot bewo ning» zal nog dit jaar wor den gegeven. Voor de na bije toekomst staan nog meer projekten voor Beve ren, Sint-Niklaas, Stekene en Sinaai op het program ma. Voor de aankoop van één zo'n woning kan je 1.900.000 frank tot twee miljoen lenen. In Beveren en Eksaarde verkoopt de maatschappij bovendien sociale kavels van ongeveer zeshonderd vierkante me ter elk. Alles samen wer den totnogtoe 57 bouw gronden verkocht. Meer zelfstandigheid «Onze vennootschap is in 1936 zeer bescheiden be gonnen ten huize van Odi lon Fels, in een klein bu reautje van twee bij drie meter», vertelt Albert Saeys. Eind 1974 verhuisde René De Clercq de admini stratie naar Beveren. Twee jaar later vestigt de maat schappij zich opnieuw in Sint-Niklaas. De decentra- lizatie, het meer eigen machtig maken van de ven nootschappen. waarover in Brussel reeds sprake was in 1963. werd een feit op 1 januari 1978. Op aandrin gen van de nationale zetel ging de raad van beheer uitkijken naar een geschik te plaats voor eigen, nieu we kantoorgebouwen. Het leegstaande pand aan de Monseigneur Stillemans- straat 53, eigendom van het stadsbestuur, kwam meer dan in aanmerking. De heer Hemeleer, toen direk- teur-generaal, nu ere-di- rekteur-generaal van de Nationale Landmaatschap pij, deed, nadat hij per soonlijk een kijkje was ko men nemen, zeer enthou siast over deze kedze. Hi; zou het voorstel in Brusse zeker steunen. Als een di rekteur-generaal zoiets ,be looft, is de zaak wel vooi de bakker. Het stadsbe stuur mocht worden bena derd en op 26 juni 1981 beslist de gemeenteraad het pand aan de vennoot schap te verkopen. Het gebouw is nu al eer. tijdje af. Vorige week werd het officieel in gebruik ge nomen. De gedurfde archi tektuur. waarvoor de han delsvereniging zich volledi{ J heeft verlaten op het archr L tektenbureau Vincart Dendermonde, mag sukses worden genoemd vindt voorzitter Saeys, bij zonder ook omdat de kon- struktie ervan een verdere aanbouw van lokalen mo gelijk maakt.Leo DE BOO waar voornamelijk kroost rijke ea dus veelal arme gezinnen onderdak hadden gevonden: de Van Durme- straat, de Peter Benoit- en de Moerlandstraat. Na de tweede wereldoorlog. 1950. volgde de doorbraak: rijwoningen in de Driegaai- enstraat (toen modelwonin gen voor het doorsnee ar beidersgezin). de aanbouw van de Lepelhoek. Begin 1960 startte men. na en architektenwedstrijd. met de Priesteragewijk en tot 1967 realizeerde de maat schappij nog 21 woningen en kantoorgebouwen. Met het Peter Benoitpark trachtte men aan een nieu- zenlijkingen: 251 apparte menten in het Reinaertpark cn 279 woningen in de Cle- mentwijk. Alles samen staan 1822 woningen op het aktief van de huisvesti- gingsmaatschappijen van Sint-Niklaas: 1066 daarvan werden de laatste 15 jaar geërekteerd. De maat schappij deed ook aan ruimtelijke ordening, stelt Bert De Cock, achter de struktuur van de nieuw aangebouwde wijken zou een bijzondere bedoeling steken. Het was er de maatschappij om te doen. de integratie van de ver schillende bevolkingslagen te bewerken, de segregatie Stel je voor dat ze nooit had bestaan, hoe zou Sint- Niklaas er nu uitzien, het is gewoon ondenkbaar, vindt burgemeester Paul De Vidts. Hij heeft het over de Sint-Niklase Huisvestingsmaatschappij. Die be staat zestig jaar en dat werd zaterdag 19 maart jl. in de feestzaal van het stadhuis met toespraken onder streept, met wijn gevierd. Het inzicht in alvast één aspekt van de sociale problematiek, het bouwen van huizen, niet zomaar van huizen, maar van woningen voor mensen, betere woningen en de vraag naar de toekomst, 'hoe moet het in deze tijd van krisis verder?', dat zijn volgens beheerder-zaakvoerder Bert De Cock zowat de voornaamste hoofdingen in de behandeling van zes decennia volkshuisvesting, een geschiedenis van plannen en metselen, van sociale kavels en 'wijkinvulling', een lang verhaal waaraan zowel zaakvoerders, kommissarissen, bouwheren en ambtenaren als ingenieurs, architek- ten, heel wat onbekende werklieden, huurders een eigenaars deel hadden en hebben. Direkteur-generaal van de goedkopere woningen kun- Nationale Huisvestigings- nen bouwen, verhuren en maatschappij Hugo De verkopen. Mei 1922 had de Smet is blij om zoveel vol- gemeenteraad zich al posi- gehouden ijver maar niet tief over het initiatief uitge- onverdeeld blij. Sinds de sproken, maar pas in fe- gewesten aan het roer zijn bruari van het volgende gekomen, hebben de af- jaar werd de stichtingsakte zonderlijke vennootschap- getekend. Het stadsbestuur pen. gekontroleerd welis- had meteen een zorg min waar en op basis van een der: het beheer van een financieel overheidspro- eigen, beperkte woning- gramma. een uitzonderlij- bouw. De bevolking kreeg ke aktiviteit aan de dag gauw hoogte van deze ver- gelegd. Maar sociale wo- schuiving: voor «d'huizen ningbouw kost hoe dan ook van 't stad» moest men «op geld, fakturen moeten wor- de kompagnie» zijn. Toen. den terugbetaald, de staat in '23, woonden er in Sint- beent moeizaam bij. de Niklaas nog maar 35.000 toekomst ziet er verre van (nu meer dan 65.000) men- Sint-Niklase bouwmaatschappij in feest. Het personeel van rooskleurig uit. sen; op het stadhuis waren dertien ambtenaren en be- De kompagnie dienden werkzaam; de sa- we behoefte te voldoen: tegen te gaan. Het inzicht van de slechte menwerkende vennoot- daar kwamen appartemen- Honderden gezinnen heb- behuizing van de bevolking schap van de bouw deed ten. Sinaai krijgt later 69. ben nu (tijdelijk of perma- heeft destijds in Sint-Ni- het met 950.000 frank, de Klein-Sinaai 7 woningen er klaas aanleiding gegeven leningen die nu zijn uitge- in samenv tot de oprichting van een schreven belopen een goed zustermaat huisvestigingsmaatschap- miljard... Sint-Gillis pij, weet Bert De Cock. De eerste woningen, huur- wordt het Een vennootschap zou te- woningen, bouwde men met Nieu gelijk meerdere en dus ook aan de rand van de stad. breid. De géén weg terug, noch op het vlak van de sociale huisvesting, nöch op het vlak van de bestrijding van de verkrotting. De woning nood is niet verzadigd, wel misschien verzacht. Tot tién kandidaten melden zich nog per week en het zou onmogelijk zijn ieder een voldoening te geven. «We moen verder bouwen in de gemeenten», stelt Bert De Cock, «onze wo ningbouw is een spaarzame vorm van grondgebruik. De wijkvernieuwing moet ook worden doorgezet. We houden eraan, onze truwe len weer te laten klinken. Het gaat om veel meer dan de vennootschap (Iv) 'x ïen passende woning len. De bouwmarkt el bij gevaren. Vraag :nt Bert De Cock, of lisvestingsmaatschap- k haar sociale taak waargemaakt. Wo uw is immers een so- ulturele aangelegen heid. Enkele cijfers en vaststellingen. Meer dan 35 procent van de huurders hebben kinderen ten laste, één twintigste van de stads bevolking woont in een huurwoning van de maat schappij. de huur wordt op basis van inkomen en kin- derlast aangepast, zodat 30 procent van de huurders maandelijks minder dan 2.000 fr., 47 procent min der dan 3.000 fr en 84 procent minder dan 5.000 fr. betaalt. 65 procent van de huurders tegen halve prijs Het kan dan ook niet an ders dan dat de huisvesti- r f" gingsmaatschappij met ver- Sint-Niklase huisvestingsmaatschappij in feest De eerste huizen van de vennootschap in jjes Werkt, besluit de zaak- de Van Durmestraat (vroeger Tineistraat). voerder. En nochtans: er is Sint-Niklase bouwmaatschappij in feest. Enkele tevreden beleidsmensen: Germaii Deman (kommissaris van de NMH), Willy D'Have (nationaal voorzitter). Staf Lor (j(j| Daele (die straks als voorzitter wordt opgevolgd door Staf Lerno), burgemeester Di (jee j wel doorgevoerd, zodanig di de sociale huisvesting nieRo? verwordt tot een ontluiste Rot rende chaos. Vidts en zaakvoerder Bert De Cock. een dak boven ieders hoofd, leven, opvoeding, volksgezondheid, volkskul- tuur betreft het. Maar, ei laas. Willem Elsschot zei het nog: «tussen droom en werkelijkheid staan veel praktische bezwaren»: Bert De Cock is in ieder geval erg blij dat zovelen gereed staan om de maatschappij over deze problemen heen te helpen. Mijn proficiat is géén ge meenplaats! Direkteur-generaal Hugo De Smet heeft lof voor de uitzonderlijke zorg waar mee alles m Sint-Niklaas altijd is verlopen. De reali- zaties van de lokale maat schappij zijn zeer divers van aard, vindt hij. men heeft in Sint-Niklaas zeer oordeelkundig nagenoeg alle woningentypes een plaats gegeven en ze ge ïntegreerd in echte leefge meenschappen. Zelfs ver wierf de vennootschap in 1970 de eerste prijs in een nationale wedstrijd voor groenruimten. Men aarzel de niet om het eigen patri monium te renoveren, noch om het delikate pro bleem van de mutatie aan te pakken. Hugo De Smet is tevreden met deze «fameuze ge schiedenis», weemoedig is hij ook als hij de brochure die ter gelegenheid van de zestig jaar Sint-Niklase Huisvestingsmaatschappij werd uitgegeven doorbla dert. Hij werkt zelf al 35 jaar voor de nationale maatschappij en het is niet zonder mijmerende ver wondering dat hij ver trouwde gezichten op al die foto's zoveel jonger terug ziet. Jules Spruyt b.v., zijn voorganger, oud-nationaal voorzitter Raf Hulpiau en huidig nationaal voorzitter Willy D'havé, Bert De Cock ook, wiens lach nog altijd «het midden houdt tussen een glimlach en een grijns», maar vroeger toch, hoe kan het anders, jonge re kontoeren toonde. Het ging er vroeger kleinschali ger, gemoedelijker aan toe, dat staat vast. De sfeer van menselijke verbondenheid is een beetje verwaterd. De kwaliteit van de bro chure vindt Hugo De Smet tekenend voor de SNMH. De brochure is sober en degelijk, de maatschappij een «zuinig beherende enti teit». Het beheer van een samenwerkende venoot- schap zou niet rijk maken, alleen misschien rijk\ aan voldoening. Een grote onrust m.b.tXde toekomst van de sociale woningbouw doet zich ech ter voor. De pers heeft vin nig en soms blijkbaar met leedvermaak, onder vond de direkteur-generaal bericht dat de NMH op de rand van de afgrond staat. Zou staan; de situatie is zorgwekkend, geeft Hu- go De Smet toe, en het is zo dat de onmiddellijke toekomst wel geen spekta- kulaire oplossingen zal aan brengen, maar nog heeft de maatschappij haar boeken niet bij de rechtbank neer gelegd. De schuld bedraagt nu twintig miljard en groeit snel aan. En dat komt niet, zoals men wel aanneemt, doordat de maatschappij er maar op los gebouwd heeft. Alsof wij onze eigen baas zijn, alsof wij de faciliteiten tot terugbetaling maar zelf te kreëren hebben, weer legt Hugo De Smet. Hij noemt de herstrukturering naar de twee regio's toe, de regionalizering het sluit stuk voor wat betreft de huisvestingsmaterie. Het is een noodzakelijke opera tie, zo betoogt hij, die zo snel en zo oordeelkundig mogelijk moet worden Plaketten Eerst nog een puik muz kaal intermezzo verzorg door Marijke Goedemi Koen De Cock, Luc Vi Puyvelde en Berten D'ho lander, die samen fluitkwartet van de stedelij ke muziekakademies men en dan krijgt Staf Vi Daele, schepen van feesti lijkheden, maar scheiden voorzitter ook van SNMH (de funktie van vo: zitter was niet verenigbai met zijn schepenambt) vi burgemeester De Vidl voor zijn verdienstelijke ir breng een stadsschotel geboden. Vereremerkii gen zijn er verder oud-zaakvoerder Lon Bosteels, voor Bert Cock en ereschepen R Mertens. De «trouwe mi bij uitstek achter de sche men sinds jaren» sekretai Edgard De Beelde mag ee ereplaket in ontvang nemen. Het adres en telefoonnun mer van de SNMH: Rf naertpark 207, 2700 Sia Niklaas. Tel. 03-777.77.7 Leo De BW Vrijdag 25 maart worden voor de achtste maal de Persprijzen uitgereikt. Deze prijzen werden ingesteld door de Dendermondse Perskring met de bedoeling mensen, groepen of verenigingen die zich hebben ingespannen om de naam cn faam van de stad Dendermonde naar buiten uit te dragen, te belonen voor deze inspanning. Het zijn de leden van de Dendermondse Perskring in totaal gaat het om een 25-tal perskorrespondentcn van uiteenlopende bladen die op eigen voordracht of op voordracht van derden de verschillende kandidaturen onderzoeken. In een vergadering wordt dan gestemd over de toekenning van de prijs Dit jaar werden Mario Mertens voor de sport cn de alfabetizeringswerkgroep van 't Saske voor het socio-kulturele, gelauwerd. Vrijdag 25 maart om 20.00 uur mogen zij op het stadhuis tijdens een akadcmische zitting deze prijzen in ontvangst nemen. Zoals gebruikelijk heeft de Dendermondse Perskring ook nu weer gezorgd voor een waardig programma. Pianist Doorns werd verzocht enkele liederen te vertolken. Na het welkomstwoord door voorzitter Arthur Vloek zal Staf Dewachtcr de genodigden onderhou den over het onderwerp: «het belang van de streekpers». Ook de cre-voorzittcr van de perskring, voormalig schepen van de stad Dendermonde, meester Wiemeersch zal een toespraak houden, waarna Mark De Backer de alfabebctizeringswerkgroep van 't Saske aan het publiek zal voorstellen Mario Mertens wordt voorgesteld door handbalspccialist Eric Van Aerschot. Vooraleer burgemeester Cool het slotwoord zal uitspreken, zal de e-voorzitter, schepen van kuituur Hubert Maes, nog een korte toespraak houden.

De Voorpost | 1983 | | pagina 8