Finaledag wordt uitermate spannend Gaan VAL-Buggenhout en Honky Tonk samen naar Zuid-Frankrijk De Pyreneeën: Een stuk zuiders geluk. Warm aanbevolen NCMV-Lentesalon geopend te Wieze Nationale Vereniging Invaliden van het Leger nu ook in Aalst Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde De Voorpost - 25.3.1983 - 9 Dendermonde. Nog een van de trouwe kwisploegen: ATB De Natuurvrienden (v) Hugo Aerts De kwisavonden in de zestiende editie van het Interprovinciaal Kwistornooi Dender monde blijven uitermate spannend. Na vier avonden lijken noch de totaalzege noch de zo gegeerde Frankrijkrubriek een definitieve bestemming gekregen te hebben. Voor de zege wordt nu opnieuw het dit jaar sterke VAL-Buggenhout getipt terwyl de andere Zuid- Frankrijkreizen misschien wel voor de Dendermondse Honky Tonkers blijven. Afwach ten toch. De finale, zaterdagnamiddag in de Baasroodse gemeenteschool, wordt ongetwijfeld een boeiend stuk. Het VTI Dendermonde Zuid-Frankrijkvragen haal- voor een bijzonder span- liep opnieuw stampvol voor de Honky Tonk met het nend eindduel. Niets voor de vierde halte van de kwis- Ros toch weer aardig bin- hartlijders. Wel iets voor trein. Voorzitter De Rid- nen. Carl Lewis als beste «Dit Leuke Land» dat za- der kon eindelijk meer ge- verspringer ging erg goed terdag vanaf twee uur gevens kwijt over de hoofd- maar het nieuwe letter- en waarschijnlijk zijn kame- prijzen van dit gebeuren en cijferspel van varia haalde ra's komt opstellen om de ploegen die nog in de weinig. Honky Tonk haal- gans Vlaanderen van de running bleven voor de rei- de het soloros met de jazz- speciale Dendermondse zen haalden opgelucht figuur Jefferson maar het Kwissfeer te laten mee- adem. Over een gebeurlijk bracht niets extra's op. Na proeven, optreden van een Pyrenee- het incident om de tweede se folkloregroep bestaat Frankrijkvraag in deze echter nog twijfel. Maar reeks was de juryvoorzitter het kwiswerk bleef voorlo- heel gelukkig met de 24 pig hoofdzaak. De vierde punten voor Viseo Meche- ronde kon misschien al wat len. Honky Tonk bleef toch duidelijkheid brengen. Dat nog twee punten voor in de Ideed ze niet maar het zou zware landenrubriek. Iwel een bewogen avond I worden Wadeismedoade sterk in sterkste ronde De spanning in de derde ronde was natuurlijk te De organiserende snijden. Tussen de zestien Vlaamse Klub deed een be- hoogst gerangschikten on- uu> r0eP Nationale dienst dermeer vier ex-tornooi- voor de afzet van land- en winnaars: Opba (1977. 78 Ituinbouwprodukten voor en 81). ATB De Natuur de eerste variavraag. Het vrienden (1979). Mosaka ,ho werd een sukses. dat kaas- (1980) en titelverdediger proeven, en de antwoorden Kwismasters Ninove. vielen in de drie reeksen Daarnaast dan enkele nog aardig mee ook. Mi- toonaangevende kwisploe- nerva Lede verdedigde gen van dit ogenblik zoals flink haar leiding in aktuali- VAL-Buggenhout. Vol- Kunstenaar Sluter en gend Jaar Beter en Spinne- renner Lejaretta gingen kop. Niettegenstaande de nog goed van de hand maar moeilijkheidsgraad werd in cineast Cavalcanti deed het deze reeks toch aardig v„erg slecht. Met de geschie- hoog gescoord. Twee anti- /id an's^8uui Jean Jaures klimaksen toch: beeldende scoorde zowat iedereen en kunstenaar Long werd nazes vragen vonden we de maar door vier teams juist latere winnaars in deze gezet. Leroy Carr in jazz reeks al aan de leiding, leverde alleen Onnefretters Kokteel Lebbeke en Mee- punten en een soloros dat doentelt deden het onver- ook nog extra punten ople id wacht goed. De solorossen verde. President Monroe van Avanti - dank zij ba- was een makkie en de hum - en van Olympia ploeg van Volgend Jaar Be- m Gent op de aartsmoeilijke ter haalde er waarschijnlijk jazzfiguur Jerry Roll Mor- de geschiedenisrubriek Jon. leverde enkel voor de mee binnen. Het team van Gentenaars extra punten Dirk Buyst zou het anders op. De toneelentoesiaste- in de vierde avond niet zo jngen van Jeugd zonder best doen. Men zakte van Dak verloren hun Ros op een gedeelde derde naar Tourmalet, Pic du Midi, Super-Bagnères, cols met wielergeschiedenis. Lour des, Perpignan, Foix... toe risme met een hoofdletter. Aspekten van de Pyre neeën. De Pyreneeën, gesitueerd in het uiterste zuiden van Frankrijk, reikend van de Atlantische Oceaan tot de Middellandse Zee, werd beroemd om zijn zacht klimaat en om het zuivere, pure natuur die er ongeschonden aanwezig blijft. Het voorbehouden terrein voor lange zwerftochten, wandelingen, skiën of niets doen. De Pyreneeën houden tradities en de glans van hun geschiedenis in eer. Ze bewaren de oorspronke lijkheid en het karakter van hun bergen en valleien. De grotten van Niaux en le Mas d'Azil, oude Romaanse abdijen, versterkingen en forten van wel eer, getuigen van een roemrijk verleden. Een heerlijk klimaat. De Pyreneeën vormen immers ook de meest zonrijke bergketen van Frankrijk met aardige nuan ces van de Middellandse Zee naar de Atlantische Oceaan. De landschappen bieden ook een sterke afwisseling. Er is Rousillon met de warme omhelzing tussen bergen en zee en de Pyreneeënketen met een brede waaier van toppen, kloven, rivieren, cirques, bossen en meren... De Pyreneese tafel is weelderig. Een typisch zuide lijk verschijnsel. Weelderig maar ook vrijgevig en geurig. Een opening maakt de banuyl of muskaat wijn uit Rivesaltes. 'Oubliat', het groentenfestijn uit de smulpapenstreek van Bearn, 'garbure Bigourda- ne', of 'ouillade Catalane' voor de vleesliefhebbers, de 'piperade', een heerlijke ragout met pepers, to maat en uien voor de moeilijksten. En de vis? Chippirons'kleine inktvisjes uit de Atlantische Oceaan, 'mouclade' uit de Middellandse Zee en forel en zalm uit een massa stroompjes en meren. Over spoeld met de heerlijkste Rousillons of Corbières. Het kan allemaal. In de Centrale Pyreneeën is elke 'cassoulet' pure poëzie waarin zelfs het kleinste boontje zich een grote sterk waant. Kazen? Keuze uit heerlijke produkten op basis van pure schapenmelk of gemengde koemelk. Er is niet enkel 'Pyrenees'. Een sluitstuk kan ook. Een Baskisch taartje, de rousguilles' gevuld met honing en anijs, de zachte, breekbare 'berlingots'. En dan het summum. Alles overgieten met Izarra. De likeur waarin zich het parfum nestelt van de duizenden bloemen uit de Pyreneeën... De Pyreneeën. Een stuk zuiders geluk. We kunnen het alleen maar warm en entoesiast aanbevelen! Hugo Aerts gwRosko Muizen verdedigt Rode Lantaarn Dendermonde. Volgend jaar beter lacht (v) Weinig punten voor de cassonne en Limoux bete overwinnaars Kokteel en kenden voor George Eraly ten- -■ VAL Spinnekop Meedoentelt terwijl Rosko en zijn maats geen hinder- ASLK 28. 5. Scarabee Muizen wel aardig de Rode nis. Winnaar werd evenwel 27. 6. Onnefretters Opba Lantaarn verdedigde maar Wodeismedoade dat met Linkebeek 26. 9. Wap- <jc laatste plaats van de der- 32 punten het rekord van pers ATB 25. 11. Viseo J Amada 24. 13. De Eer- Gogol en Kokteel Lebbeke een gedeelde zevende verspeelde nog twee pun- plaats. VAL-Buggenhout ten in de Zuid-Frankrijkru- deed het daarentegen op wiek met de vuurtoren St.- nieuw zeer goed. De Martin in Biarritz en het Frankrijkvragen over Ey- rsdorp Ciboure. zies-les-Tayac. over Car- Dendermonde. De strijd is bijna gestreden. VAL Buggenhout geeft het antwoord (v) Avondstand 1. Wodeismedoade 32 pun- de ronde later toch zag ver- VAL evenaarde. VAL. oren gaan aan KWB ASLK en een plots weer steling Links 23. 15. sterk spelend Spinnekop Kokteel Meedoentelt haalden als tweede vier Volgend punten minder. Voor r, VAL-Buggenhout een suk- De tweede reeks verliep ses want de komt J Onder zenuwachtig nnnienw aan dp IpiHino Dpdorp. Honky Tonk trg ontevreden T i f opnieuw aan de leiding. Honky Tonk. leider in de Onnefrellers Boom lijkt de mbriek Zuid-Frankrijk. sterkste opponent, zag domweg een punt ver loren gaan door een mis- ®p naar de finale schicn te harde jurering. Na vier zware kwisavon- De Tonkers werden er nog den lijkt nog niets beslist. Jaar Beter Kwismasters 22. 19. KSA Take it Easy Mosaka 21. 22. Femina Amabile 20. 24. Sanskulotten Wil- lems KWB Buggenhout De Compagnie VTB Roosdaal Honky Tonk 19. 30. De Hovenier 18. 31. Minerva De Zolder Ryckx 17. 34. Smach nerveuzer door en dal zou VAL-Buggenhout staat er Unaniem 16. 36. Olvmpia oc ganse avond duidelijk zeer goed voor. Eerst in de 15, 37 Alfa 14. 38. Jonge pierkbaar blijven. Er werd tussenstand en ook nog uit- Natuurvrienden Meer- m deze reeks wel hoger zicht op de Frankrijkru- hof Fiasco 13. 41. Ave- gescoord. Met Gomez en briek. Al zal daar alvast rechts Jeugd zonder Dak Bondue in de sport, René moeten opgetornd worden DAS 12. 44. Club 79. Gair in film en de weinig tegen een erg geprikkeld Avanti Neerpede Blijft sympatieke Ludendorff in Honky Tonk. Alle ingre- 10, 47. Rosko 7, 48. KWB ihiedenis. De eerste diënten zijn dus aanwezig Opdorp 5. Stand na 4 avonden 26. Kokteel Lebbeke 77 1. VAL Buggenhout 113 27. KSA J.-Vlaanderen 77 2. Onnefretters Boom 112 28. Jonge Natuurvrien 3. Links 110 den 76 4. Wodeismedoade 110 29. Familie Rijckx. Eke- 5. OPBA 110 ren 75 6. Wappers Antw. 110 30. Hovenier Antwer 7. Kwismasters Ninove pen 74 107 31. Familie Willems 72 8. Volgend Jaar Beter 107 32. Fiasco Aalst 72 9. Spinnekop 102 33. KWB Buggenhout 70 10. Linkebeek 102 34. DAS Halle 69 11. ATB Natuurvrien- 35. Minerva Lede 69 den 102 36. Sanskulotten Lon- 12. Take it Easy 101 derz. 68 13. ASLK Vriendenkr. 101 37. KWBOpdorp 67 14. Scarabee St.-Niklaas 38. De Compagnie Berla- 100 re 67 15. Amado 98 39. Smash De Pinte 66 16. Mosaka 95 40. Jeugd z. Dak 65 17. Viseo Mechelen 89 41. Meedoentelt Morkho- 18. De Eersteling 88 ven 63 19. Zolder Willebroek 87 42. Alfa 63 20. Unaniem 85 43. Femina Turnhout 63 21. Meerhof Willebroek 87 44. Avanti Ossendorf 58 22. Honky Tonk 82 45. Averechts 56 23. Amabile Duffel 80 46. Olympia Gent 54 24. Neerpede Blijft 79 47. Club 79 52 25. VTB Roosdaal 78 48. Rosko Muizen 44 Lebbeke. Heerlijk wandelen in het veertiende Lentesalon (c) Van nering naar tering... De akademische zitting in het Brouwershuis, die telkens geldt als officiële opening van het Verkoopsalon, kende deze keer een opmerkelijke belangstelling en niet het minst van overheidswege. We noteerden immers de aanwezigheid van prominenten als bestendig afgevaardigde Alfons De Mol, de burgemeesters Cool van Dendermonde en Moyersoen van Lebbeke (met nagenoeg voltallig schepenkollege), gemeentesekretaris Van Driessche e.a.m. Toespraken Als eerste kwam arron dissementeel NCMV-voor- zitter Famelaer aan het woord. Deze onderstreepte de groeiende sympatie die het salon bij het publiek geniet, trots een nijpende krisis. Toch drukte hij zijn geloof uit in de levens kracht van de Kleine en Middelgrote Ondernemin gen (KMO's) die hij de ekonomische motor van het land heette en die best bestand bleken tegenover een overal om zich heen grijpende recessie. Ander zijds drukte hij zijn be zorgdheid uit over het ge mis aan financiële bewe gingsvrijheid en over de te werkstelling. Aangaande dit laatste pleitte hij voor een rationeel systeem van aanwerving en afvloeiing der werkkrachten. Ten slotte prees hij de moed, de durf en de geest voor initia tief bij de middenstanders, die hij veel sukses op het 14de lentesalon toewenste. De voorzitter van het Uitvoerend Komitee Van Hoyweghen omschreef de inrichting, de uitbouw van en de belangstelling voor het salon. Hij beklemtoon de dat alle exposerende fir ma's uit de streek komen, enkel kwaliteitswaren uit stallen en een trouwe dienstverlening na verkoop garanderen. Het verleden sterkt ons om de mening van spreker te beamen, waar hij zegt dat het salon een harmonieus geheel vormt dat de meest kies- keurigen kan bevredigen. Vandaar dat de organisato ren de verwachting koeste ren om bij deze voorjaars- beurs de kaap der 20.000 bezoekers te kunnen be reiken. Gastspreker op deze openingszitting was de heer Jan Vallaeys, député van Oost-Vlaanderen, die ver klaarde op te treden als yerdediger van de Midden stand en het Toerisme in zijn provincie. «De zorg om deze beide waarden is een voorbeeld van de rol die het provinciaal bestuur kan spelen», zei hij. Daar bij had hij het over de aktie van de Provinciale Studie dienst, die de K.M.O.'s herontdekte. Door dit or ganisme konden en kunnen de bedrijven geholpen wor den bij het opsporen en remediëren van problemen inzake technische aangele genheden als werkprocédés en gereedschap, financiële moeilijkheden, rentetoela gen, produktiviteits- en vestigingspremie, belas tingen en verder over ruim telijke ordening, milieube leid (objektief) en bouw- dossiers. Spreker zei nog dat de provincie wil mee helpen om een gezond kli maat te scheppen voor de bloei van de KMO's, die aldus meer expansief kun nen werken. Op het gebied van hei Toerisme sprak de h. Val laeys over de diverse uitba tingsmogelijkheden ir Oost-Vlaanderen met ah voorbeelden het Meetjes land met zijn Polders en Kreken, het Soete Lanc van Waas en ook in de regio Aalst-Dendermonde. Hij wenste de infrastruk- tuur terzake te saneren en brak een lans voor het een- dagstoerisme. «Nering ligt aan de basis van Tering» zei spreker nog, wat er in casu op neerkomt dat toe risme een konsumptievorm is die handel en nijverheid in de hand werkt. Als slot opperde de pro vinciale gast nog enkele be denkingen over de Midden- standsbedrijven. «De on dernemingen hebben het onbetwistbaar moeilijk en er blijft geen tijd meer voor woorden of slogans; beter dan verkorting van de ar beidsduur is het zich in te zetten, verantwoorde lijkheid en risiko's te ne men en eendrachtig te blij ven tot het bereiken van een samenleving waarin de mens centraal staat. Dus i.p.v. frustratie of defaitis me, aktiviteit, solidariteit en vertrouwen. In die zin wenste hij inrichters en ex posanten het beste voor de 14de uitgave van het Lente salon. Na zijn toespraak stond de Koninklijke Sint-Ceci- liafanfare van Wieze al klaar om de genodigden naar de Oktoberhalle te be geleiden en ze met dave rende muziek in de passen de lentestemming te brengen. Het Salon Een goede 80 handelaars uit de eigen regio hebben in de Oktoberhallen A en B hun «tenten» voor een hele week opgeslagen. Bij deze expo met klasse ligt kenne lijk het aksent op binnen huisinrichting, vrijetijds besteding en vakantiege noegens. Voor de rest vindt men er alles... voor ieder een. Dit gezegd zijnde is het klaar dat een opsom ming overbodig is. We wil len er wel de aandacht op vestigen dat er hier en daar bij de drie meter brede wandelgangen verbruiks- hoekjes zijn waar men rus tig kan verwijlen... Toegang Het salon is nog toegan kelijk op donderdag 24 en vrijdag 25 maart, van 18u3U tot 22 u.; op zaterdag 26 maart van 17 tot 22 u en op de sluitingszondag 27 maart van 14u30 tot 22 u. (J.V.L.) De Nationale Vereniging dei- Invaliden van het Leger heeft nu ook een afdeling in groot- Aalst. In zaal «Heilig Hart Kring» werd onlangs de stich tingsvergadering gehouden. De nationale ondervoorzitter. Van den Berge, zat de verga dering voor en zette zeer in het kort de doelstellingen ervan uiteen. Al 35 jaar lang, zo onderstreepte hij. vecht de vereniging tegen de bestaande diskriminatie «Waarom is een jonge man die tijdens zijn le gerdienst in vredestijd een arm verliest, blind wordt of een ongeneeslijke ziekte opdoet, minder waard dan iemand die eenzelfde letsel oploopt in oor logstijd?» zo stelde hij de vraag er meteen op ant woordend dat het hier gaat om een absurd verschil en onder scheid. De N.V.I.L. werd op gericht in 1947. maar de kerni dee ontstond eigenlijk in 1936. Aanleiding ertoe was een voorval: nationaal voorzitter Gilbert Carlier vervulde toen zijn legerdienst. Hij maakte deel uit van het paardevolk. Tijdens een van de oefeningen liep hij een maagverzakking op en zo kwam hij in het militair hospitaal. De ellende die hij daar te zien kreeg, is hem steeds bijgebleven. Hij vroeg zich steeds af: wat gebeurt er allemaal met die jongens die hier verzorgd worden wanneer zij zijn afgezwaaid? Het spreekt vanzelf dat na de twee de wereldoorlog het aantal verminkte soldaten sterk toe nam. Dat de tegenstellingen tussen hen die invalide waren geworden voor en tijdens de oorlog steeds groter werden, hoeft geen betoog. Gilbert Carlier stichtte toen de Natio nale Vereniging der Invaliden van het Leger die de verdedi ging ter harte zou nemen van stoffelijke en morele belangen van jonge militairen en be roepsmilitairen die door een bestendige invaliditeit werden getroffen als gevolg van een ongeval of ziekte, te wijten aan de legerdienst in vredestijd. Heel wat mensen sloten zich bij de vereniging aan en al spoedig zag men zich verplicht verschillende onderafdelingen op te richten in een aantal steden. Zo kwam er reeds in 1952 een Oostvlaamse Provin ciale afdeling met adres Kerk straat 141 te Stekene. Steunfonds In de schoot van de vereniging werd een steunfonds opge richt. Men kan bij deze vereni ging aansluiten wanneer men het lidgeld (200 fr per jaar) betaalt Dat geldt natuurlijk alleen voor militairen die in dienst en door het feit van de dienst een ongeval, een ziekte hebben opgelopen, in vredes tijd. Men kan een invaliditeits- erkenning bekomen door een aanvraag, gestaafd door een medisch attest, te doen bij het Ministerie van Financies. De Nationale Vereniging der In validen van het Leger kan u bij deze hele procedure bijstaan. Voor meer inlichtingen kan men niet alleen terecht op het adres in Stekene, maar ook bij Constant Staelens, Botermelk- straat 57 te Aalst of bij Ludwig De Schrijver, Biestraat 8 te Aalst.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9