Tien jaar «Temse helpt» Veelzijdige Vellenaar Basiel Van Lemmens overleden Projekt-onderwijs in de Vrije Gemengde Schooi van Erembodegem-Terjoden Steun aan ontwikkelingslanden Goede Vrijdag Aalst «Kruisweg in de stad» Temse «Wase Persklub» vierde ledenfeest in Beveren Paaseieren op markt in Sint-Niklaas Paasklokjes op het marktplein van Lokeren 10 - 1.4.1983 - De Voorpost Vrijdag 25 maart werd in de Vrye Gemengde School van Terjoden het projekt «Wonen» afgesloten. Projekt-onderwijs houdt in dat er volledig gewerkt wordt vanuit het kind rond een bepaald tema. De kinderen halen dan informatie en dokumentatie bijeen en verwerken dit alles dan samen in de klas. Het zelfstandig werken en eigen initiatief staan hier dus wel centraal. Aalst. In de Terjodense vrije lagere school konden de ouders terecht bij een hoofdinspekteur die het vraagge sprek leidde (per) Het projekt liep over twee we ken en het was verbluffend wat de kleuters en leerlingen van de school in die korte tijd had den samengebracht en ver werkt. De kleuters toonden de meeste belangstelling voor de eigen woning en hun eigen plaatsje in die woning. De kinderen van het eerste en tweede leerjaar schonken ook nog veel aandacht aan de eigen woning, maar plaatsten die al in een buurt, een straat. In het derde en vierde leerjaar werkte men rond wonen in een dorp, een gemeenschap. Hier bij nam de geschiedenis van Erembodegem-Terjoden dan ook wel een voorname plaats in. Het vijfde en zesde leerjaar zag wonen door de eeuwen heen en over de grenzen heen. Al de verschillende leervak ken: katechese, taal, wiskun de, meetkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, muziek, waar nemingen, werkelijkheidson- derricht, muzikale vorming, spel... alles werd aan elkaar gerijgd door dezelfde rode draad: wonen. In de ruime turnzaal van de school werd verleden week al les keurig bijeengebracht en uitgestald. Het waren werken van allerlei aard: geschreven teksten, fraai geïllustreerd, kollages, foto's, maquettes... alles ondergebracht in taai- hoek, geschiedenishoek. ka- techesehoek, wiskundehoek, W.O.-hoek en speelhoek. Ook de informatiebronnen lagen er ter inzage. De kinderen waren dan ook niet weinig fier toen «hun» tentoonstelling vrijdag te I5u30 opengesteld werd voor hun ouders en kennissen Ze kregen meteen ook de gele genheid aan elkaar en aan de volwassenen te tonen hoe ze de stof op muzikale wijze ver werkt hadden (voordracht, to neel, muziek). jekt-onderwijs van de school kunnen bekijken. Hierop aansluitend hield de Heer Noël Beke. inspekteur van het basisonderwijs, op aanvraag van de oudervereni ging van de Vrije Gemengde School, een spreekbeurt over de moeilijkheden bij de over gang van de kleuter- naar de lagere school. Hij hield er aan zijn waardering uit te spreken voor de realisaties van de kleu ters en leerlingen bij het pro jekt «Wonen». En daarna be nadrukte hij dat de problemen bij de overgang van kleuter- naar 1' leerjaar tweeërlei waren: 1. De kleuter zelf, die vanuit een sfeer, waar alles wat hij deed goed was en gewaardeerd werd, gaat naar een tijd waar alles «juist» moet zijn. (illus tratie: een kliederschilderijtje van een kleuter is een «meesterwerk» maar een kind van het eerste leerjaar die voor een «zes» een «acht» zegt. zit goed fout). Het eerste klasser- tje moet zijn eigen tekorten leren verwerken. 2. De ouders hebben hun ei gen verwachting en betrach ting. Jammer genoeg is men nog steeds van mening dat de eer ste van de klas het ook het verst schopt in het leven. En dat ver schoppen wordt dan gewoonlijk vertaald in... cen ten, in... verdienen. De Heer Beke wist deze ziens wijze dan ook te bewijzen met tal van passende voorbeelden, vaak doorspekt met een vleug je humor. Spreker gaf daarna ook vol gende raad: In een klas van 20 leerlingen krijg je zo =5 goed begaafden. 10 niet uitstekend maar ook niet slecht begaafden, en =5 leerlingen die het moeilijk hebben. Is jouw kind bij de vijf van de eerste groep, wees dan heel, heel, heel, heel blij. Is jouw kind bij de 10 van de tweede groep, wees dan heel. heel. heel. heel blij. Is jouw kind bij de derde groep, wees dan heel, heel, heel, heel blij want een kind presteert altyd naar eigen kunnen. Ook die van de derde groep willen de beste zijn. Zij krijgen hun ei gen falen en vaak ook de ver bittering van hun ouders te verwerken. «Hij kan*wel. maar hij wil niet» is een fabeltje, waar mensen die kinderen kennen en begrijpen alleen maar kunnen om (grim)-la- chen. Over huiswerk maken voor, bijwerken van of helpen van de kinderen gaf hij ieder een volgend advies: doe het nooit, zonder ruggespraak met de leerkracht, zo niet ontaardt meewerking wel in tegenwer king. En ook werd de zienswij ze gestaafd met voorbeelden. Na een korte pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Deze waren meestal wel van praktische aard. Ook werd het onderwerp «kleine school, graadsklas. tegenover grote school» aangesneden. De Heer Beke, die als inspekteur. in beide scholen komt. kon hier over met zekerheid zeggen dat het verschil daartussen nihil is (tenzij de naam). «Er is wel 'n verschil voor de leerkrachten, die in 'n kleine school wel harder moeten werken maar dat is niet nadelig voor de kinderen, wel voor de meester of de juf...» zei hij lachend... D.B./A.G Met de aktie «Temse Helpt» wordt het werk van inwoners uit groot-Temse gesteund die zich inzetten voor medemensen uit de ontwikkelingslanden. Op deze wijze getuigen zij van hun geloof in mensen uit Afrika, Azië en Midden-Amerika. Door hun inzet hopen deze ontwikkelingshelpers dat ook de mensen daar een menswaardig bestaan kunnen leiden. Daar om verlaten ze tijdelijk of definitief Temse om eerst en vooral die medemens beter te leren kennen. Ter plaatse ontdekken ze een nieuwe wereld gesteund op andere waarden, en ze worden ook gekonfron- teerd met veel menselijke ellende: ondervoeding, gebrek aan hygiëne, geweld, Om deze mensen te kunnen helpen vragen de ontwikke lingshelpers steun, goede wil van mensen uit Europa, uit Temse, die het materieel zeker beter hebben. «Temse Helpt» wil hier die vraag naar hulp vertolken door de nodige informatie te geven en door financiële steun te vragen. De aktie bestaat erin, dat er een geldinzameling op één bepaalde dag wordt gehouden. De plaatselijke verenigingen zorgen ervoor dat vrijwilligers de speciale omslagen aan huis verzamelen. De laatste jaren wordt voor de jeugd een wandeltocht georganiseerd. Wie mee- wandelt, zoekt eerst sponsors die hen per gewandelde kilometer steunen. Telkens opnieuw is deze wandeltocht een sukses dank zij de medewerking van scholen en jeugdbewegingen. Tien jaar geleden startte de aktie «Temse Helpt». Hier volgt een overzicht van de verschillende projekten. Achtereenvolgens vermelden we het jaar, ontwikke- lingshelp(st)er, projekt, land en opgehaalde som van deze projekten. 1972: dokter Delbar. Een stroomgenerator nodig om elektriciteit op te wekken om de zieken beter te kunnen helpen. Zaïre (Afrika). 140.000 fr.; 1973: Willem De Smet. Een draaibank voor de jongens van een technische school, Libanon (Azië), 110.000 fr.; 1974: Gaby Van de Vijver. Een bouwfonds voor het herstellen van beschadigde lokalen voor Chinese vluchtelingen, Hong-Kong (Azië), 125.000 fr.; 1975: Myriam Eykelberg. Voeding, kleding en bedden voor de verlaten baby's en kinderen in de kinderafde ling van het verouderde ziekenhuis. Somalië (Afrika). 180.000 fr.; Met deze akties werden verschillende ontwikkelingslan den bereikt: uit Azië Libanon. Indonesië en Taiwan; uit Midden-Amerika Dominica; uit Afrika Zaïre, Somalië en Malawi Tal van mensen werden op die tien jaar ten zeerste uit de nood geholpen. Een gelegenheid om alle sympathisanten in de bloemen te zetten: de ontwikkelingshelpers zelf, moedig spannen zij zich in om de problemen van de Derde Wereld aan te pakken; de plaatselijke bevolking in de Derde Wereld, gewoonlijk dragen ze hun steentje bij om elke aktie te doen slagen; het gemeentebestuur van Temse en de bedrijven (voor financiële steun); de direkties en I personeel van S.W.I., V.T.I. en I.S.A. (voor de trouwe medewerking); de inwoners van groot-Temse; de jeugd, door hun edelmoedigheid en sportiviteit wordt de wandel tocht telkens een sukses; de verenigingen van groot-Temse en de vrijwilligers die het geld aan huis inzamelen; voorzitter Bodson en sekretaris Robberecht, en alle be stuursleden van «Temse Helpt». 1976: Gabriëlle Maes. Bouwfonds voor een paviljoen I waarin t.b.c.-patiënten verzorgd worden, Bwamanda (Zaïre), 200.000 fr.; 1977: P. Van den Berghe. Bouwfonds voor een nieuw bejaardenhuis, Dominica (M.-Amerika). 300.000 fr.; 1979: Mianne Verderbiest. Opvangcentrum voor on dervoede kinderen en wezen. Flores (Indonesië), 215.000 fr.; 1980: Hilde Van Herck en Mariette De Pauw. Beugels om poliopatiënten te leren lopen - Voeding, kleding en onderdak voor verlaten bejaarden, Kassai (Afrika), 440.000 fr.; 1981: idem 1980, 360.000 fr.: 1982: dokter Magda Van Hoyweghen. Medische appa ratuur voor het onderzoek van zieken, Malawi (Afri- v ka), 370.000 fr. Een balans Projekten steunen van Temsenaars die in een ontwikke lingsland werken is de basisidee van «Temse Helpt». Dat doel werd elk jaar bereikt. Na de fusie in 1977 werden ook kandidaten uit Steendorp, Tielrode en Elversele gesteund. In 1977 pater Van den Berghe (Tielrode), in 1980 en 1981 zuster Hilde Van Herck uit Steendorp t zuster Mariette De Pauw uit Elversele. De «Ghesellen van het H. Kruis» staan vandaag weer paraat voor de 32ste uitvoering van de «Kruisweg in de stad», gegroeid uit een eenvoudige ommegang in de St.- Jozefsparochie met hier en daar een kruisbeeld om de diverse stations aan te duiden. Een tocht die echter uitgroeide tot een unicum in het eigen doch ook in de omliggende landen. Nergens bestaat er inderdaad een vergelijkbare manifestatie op Goede Vrydag. Manifestatie waarbij beoogd wordt lijden en dood van Kristus op een plastische manier voor te stellen in een alledaags kader en daarbij heel wat mensen aktief te betrekken. Tevens krygt de bevolking de gelegenheid met hun geloof en overtuiging naar buiten te treden. Kruis» werden opgericht, werd gewerkt, hard en gewerkt en aan medewe was er geen tekort. Soms figuranten te veel. Ook <f dewerking van het sta stuur werd verkregen plaatsen en verplaatsen podiums en kruisen en Aalst. De leerlingen van de (per) De Heer Renaat Dierickx, architekt uit Erembodegem- Terjoden, hield daarbij een passende toespraak. Hij had de resultaten van heel nabil bekeken. Het verheugde hem oprecht te ontdekken dat voor een kind de beschermende funktie van het wonen het be langrijkste is. Dit is altijd es sentieel geweest en zou het nu eigenlijk nog moeten blijven, wars van luxe en komfort. Een mens heeft bescherming nodig tegen kou, regen, hitte, die ren, mensen... Dit alles kwam sterk naar voor in de werken van de kinderen. Hij wenste hun oprecht proficiat voor hun eigen realisaties. Heel wat belangstellenden hebben nadien de resultaten van het goed opgevatte pro- «Langsom beter» Reeds in 1947 namen enkele personen uit de St,-Jozefspa rochie het initiatief een kruis wegmanifestatie te organise ren. Samenkomend aan de kerk wilde men al biddend en zingend doorheen de straten van de parochie trekken. Op verschillende plaatsen, aan een hoek, in een grote poort, op een pleintje stond een met bloemen versierd kruis dat één van de 14 staties uit het lijdens verhaal uitbeeldde. Daar werd dan telkens een fase uit het passieverhaal herdacht met een speciale aanroeping. Het vrije lagere school van Terjoden exposeerden hun werkjes initiatief sloeg in, werd opge volgd door jong en oud en groeide. Op 23 februari 1983 overleed, op 83-jarige leeftijd, Basiel Van Lemmens, in brede kringen bekend als onderwijzer, koster en leraar aan de akademie, maar bovenal als veelzijdig verdienstelijk man, die vooral voor de gemeen schap van de Veile in Temse een grote betekenis heeft gehad. Zaterdag 26 maart zat de «Wase Persklub» in het Beverse Blau-Ket-miniteater te smullen van Franse en andere kaassoorten. Deze bijeenkomst, met wel geteld 43 aanwezigen werd gekenmerkt door een ontspannen sfeer, ook al door het suksesrijke optre den van Blau-kabaret, dat de laatste maanden toch sterk voor de dag komt in en om het Waasland. Een lovenswaardig initiatief van de Persklubuit het Waasland, die de jongste tijd toch niet van inwendige spanningen gespaard bleef. Hoe vlekkeloos het feest ook verliep, zowel op kulinair, kultureel als op het vlak van de ontspan ning, toch mag niemand blind zijn voor de geringe belangstelling vanwege de leden voor «hun» klub. Onder de 43 aanwezigen schuilen immers ook de wederhelften van de schrijvende of fotograferende persboys. Positief is alleszins dat deze vereniging belangstelling begint te vertonen voor kulturele bezigheden als het eenakterfestival te Stekene en het Miniteater van Blau-Ket te Beveren. Het bestuur doet het momenteel niet onaardig. De leden zelf moeten misschien maar eens een inventaris opmaken over wat hen bindt onderling en minder over wat hen scheidt. Of dat een haalbare kaart is moeten de leden zelf maar uitmaken... (wvdv) Basiel Van Lemmens werd ge boren te Temse op 11 augustus 1899. Hij was het derde kind van Jules Van Lemmens. eerst hoofdonderwijzer in de ge schiedenis van de Vellese pa rochieschool. Net als een broer en twee zusters behaalde Ba siel het diploma van onderwij zer (1919, bischoppelijke nor maalschool St.-Niklaas). Zijn loopbaan als leerkracht startte op 1 oktober 1919 in de Jon- genschool te Hollebeek. Van januari 1922 tot november 1944 gaf hij les aan de gemeen telijke jongensschool in Tem se-centrum. Van december 1944 tot bij zijn oppensioen- stelling (1 januari 1965), gaf hij les op de Veile. Van 1926 tot 1944 was hij le raar lijntekenen aan de akade mie van Temse, Van septem ber 1943 tot eind 1976 was hij koster in de Vellese kerk. Ook vervulde hij jarenlang de funk tie van penningmeester van de kerkfabriek St.-Jozef. Veile was de wijk die hij be woonde en waarmee hij ver groeid was Geacht en zeer gunstig aangeschreven als leerkracht en als mens werd hij er zeer gewaardeerd, des te meer daar hij voor de meest uiteenlopende problemen een helpende hand toestak. Als zo vele onderwijzers uit zijn tijd was hij de «geleerde» van de wijk en als dusdanig een dank baar toevluchtsoord, waarop nooit vergeefs een beroep kon worden gedaan. Tot zijn markantste verwezen lijkingen behoort de oprichting op de Veile (rond 1920) van twee toneelbonden, één voor mannen («Doe stil voort») en één voor vrouwen («Verheugd en deugd»). Hijzelf was stich ter en regisseur tot bij de ont binding (rond 1930). Basiel Van Lemmens huwde in 1935 met Maria (Magdalena) Heirbaut. Zij kregen 8 kinde ren, in de lijn van de familie traditie gingen 5 van hen in het onderwijs. Koster Dinsdag 1 maart werd op de Veile meester Basiel Van Lemmens ten grave gedragen vanuit een overtalrijke-bezette kerk. «Zijn» kerk waar hij ge durende 33 jaren als koster- orgelist fungeerde. Voor dag en dauw. wanneer elkeen nog knusjes onder de dekens lag was hij er present. Vanuit het Sweigers, toen de wegen bij wintertij glad waren, ploeterde de koster rond 5 uur in de morgen, met sokken over de schoenen en in elke hand een «prekel» ijsstoelstok), naar de kerk om er bijtijds de ka chel te doen branden, zodat voor de aanwezigen in de ze ven-uren-mis de kilte wat zou gebroken zijn. Die kerk was het ochtend-mi lieu van zijn druk-bezette dag taak. Einde '76 «ging» het met meer: noodgedwongen en pijnlijk moest hij een punt zet ten achter de vele aktiviteiten op Veile Hier was Meester Basiel, tot op hoge ouderdom, met zijn spreekwoordelijke eenvoud, de sterke «duivcl- doet-het-al», steeds achter de schermen, figuurlijk en letter lijk. Voor zijn toneelbonden ontruimde Meester Basiel twee klaslokalen, brak het tus- senschot uit, sjouwde kerk- stoelen over en verlichtte de koncertzaal met lampes-belges (elektrische verlichting zou pas een tiental jaar later komen), 's Avonds kwamen de talrijke repetities onder zijn geduldige leiding cn men mag ervan verzekerd zijn. het werd een succes!!! Traanklieren en lach spieren kregen ruimschoots hun gading Feest Toen kwam 1927. Onder de legendarische pastoor-stichter Ghisleen Bruggeman 1929) vierde de parochie haar 25- jarig bestaan Op het gehucht Veile zou er gefeest worden: een historische stoet met feest- wagens cn -groepen, kostume ring uit Antwerpen voor men sen en paarden, enz. En het werd een feestelijke kunst stoet, in samenwerking met de vinnige kunstschilder Jef De Pauw en aaneengetimmerd, wekenlang, door de man die alles kon en deed. immer de zelfde... Basiel Van Lemmens. Bij zijn talrijke vrienden leeft de «meesterlijke» figuur die Basiel Van Lemmens was nog ten zeerste voort. In 1951 wilde de toneelgroep den uitgebeeld door levende «Langsom beter» er zijn kruk- personen gekleed in klassieke ken onder steken en het geheel stijl. De parochiale geestelijk een supplementaire dimensie heid ging ermee akkoord en geven. De staties zouden wor- «de Ghesellen van het H. Van de Paasvakantie maken de Wase marktkramers gebruik om de markten eens extra in de publieke belang stelling te plaatsen. Het is nu al voor de vierde opeenvolgende keer, dat de kramers hun erg geprezen paasaktie inrichten, ditmaal op donderdag 7 april. Toen de marktkramers in 198t voor de eerste maal hun Paas aktie organiseerden, schonken ze hun klanten een envelop met daarin voor de winnaars een briefje dat recht gaf op heerlijke chocolade paas eieren. Een jaartje later werd er over gestapt naar de huidige sukscs- formule. De enveloppen wer den vervangen door plastic minder dan zevenduizend ei tjes gevuld en dit jaar zal dat cijfer nog lichtjes worden over troffen. De gelukkigen vinden naast hun chocolade paaseitjes nog een briefje met daarop de ge wonnen prijs: een penning, een grote paashaas of een su pergroot paasei. De reuze paaseieren hebben een gewicht van niet minder dan 4,6 kg. balletjes waarin zich voor lekkere chocolade iedereen wat lekkers bevond, al dan niet vergezeld door een winnend briefje. Welk een ontzaglijk werk men zich daarmee op de hals haalt illustreert het feit dat al deze plastic balletjes moeten wor den gevuld met een chocolade eitje Vorig jaar werden er zo niet De gewonnen haasjes worden u door de markthandelaars di- rekt meegegeven. De pennin gen zijn af te halen op het kantoor van marktleider Frans Wielandt, terwijl de tien win naars van de reuze paaseieren, hun prijs uit de handen van burgemeester Paul De Vidts mogen ontvangen. De Stedelijke Feestkommissie van de stad Lokeren nodigt alle kinderen van drie tot tien jaar uit om op zaterdag 2 april 1983 om 3 uur paasklokjes te komen rapen op het Marktplein. Alle kinderen worden bedeeld met paaseieren cn bovendien zullen er mooie eerste prijzen uitgedeeld worden per kategorie: prachtige paaseieren van één kilo. Aan deze eerste prijzen zullen nog speciale verrassingsprijzen worden toegevoegd. Hier volgen nu de vier verschillende kategorieën: 1' kategorie: kinderen van 3 tot 4 jaar. 3' kategorie: kinderen van 7 tot 8 jaar. 2C kategorie: kinderen van 5_tot 6 jaar^4c kategorie: kinderen van 9 tot 10 jaar. Inschrijvingen gebeuren op het stadhuis op dezelfde dag van 2 tot 3 uur stipt. Na 3 uur worden geen inschrijvingen meer aanvaard. J.V.L. het verkeer. De leden f de brandweer zorgden adekwate verlichting en lol handelaars stelden wagen< beschikking voor vervoersj blemen. In 1977 kwam er dan oe impuls van wijlen Frans Koninck, onderwijzer BS kunstschilder, een gans niet I# aanpak. Men zou werken P klederen, helmen, spet m schilden en tuttu quanti h f maal in het wit. Statische I den waaraan de gewet 5 kleur zou worden verleend E projektoren. Dit jaar wordt het nu de Ij editie van de «kruisweg» a regie van Gilbert Eelbodc Guido De Cock als assistent if De ommegang kende ween li ge vernieuwing. De wegwi werd aangepast en alhoewe j|| mooie teksten van Ghijs B Rode worden behouden i E er een gewijzigde bandmo li ge met muziek van Johan m bastian Bach. De 14de s# i en apotheose kreeg even# m; een nieuw eigentijds kieedj &f Wegwijzer Er wordt samengekomen fp daag vrijdag 1 april te 20.3 Sc aan de St.-Jozefskerk, nade en gestapt langs de K» straat. Grote Markt, Md straat. Kapellestraat, Alt Liénartstraat, Stationspk Vooruitgangstraat, Bauwi plein, Veldstraat, Dcni O0l mondsesteenweg, Valerius j. Saedeleerstraat, St.-Annalac,L Asserendries, Volksver! J?kt fmgstraat, VooruitzichtsU *'m Steenstraat, Koolstraat, V schoolstraat, St.-Annala r\a Meuleschettestraat, Jozef I ganckstraat, Wellekensstr St.-Jozefstraat, Vrijheidstr P" Gentsestraat, Vijvers» Ie Astridpark, Koolstraat, j c Martensstraat, Dendermo sesteenweg en de apothe volgt in de St.-Jozefkerk.

De Voorpost | 1983 | | pagina 10