7 Ie Wase sluikstortsituatie: weinig reden tot juichen ,RampenbroGl1ures, werden verspreid Waasland zoekt nog steeds geschikte stortplaats Opsporingsbericht Solidair met Polen Rond kernpark van Doel Voorlichtingsambtenaar van Hulst: «Geen angstgevoelens opwekken» Kernenergie ter sprake bij de CVP Lokeren rm-,,.. tm Aalsterse V.K.A.J. en de Vrede De Voorpost - 1.4.1983 - 11 faar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen rerden veel beloften gedaan om de kwaliteit van het eefmilieu te verbetern. Op sluikstorten zou nauw- ettender worden toegezien, illegale weekend ver blij- zouden worden aangepakt, het beheer van pegbermen zou milieuvriendelijk worden uitge- oerd. Het is nog veel te vroeg om nu al na te gaan of r van al die beloften in het Waasland iets in huis is «komen, maar wat de toestand in bijvoorbeeld lint-Gillis betreft lijken er weinig redenen tot opti- ay, lisme. )e h. Verstraeten is daar pnieuw als schepen voor eefmilieu aangesteld en et is een publiek geheim at leefmilieugroeperingen laar niet erg gelukkig mee ijn. Om het probleem van ijvoorbeeld het sluikstor- en in te dijken zullen de ispanningen vooral van de liüeugroeperingen zelf loeten komen, want vol- woordvoerders van et Abllo moet op het ge- leentebestuur niet al te rg gerekend worden. ledroevend Anderhalf jaar geleden ebben we in dit blad een ilans opgemaakt van de uikstortsituatie in het ifaasland. De konklusie erg bedroevend. Toen <e onlangs in de polders van Meerdonk en Sint-Pau- wels een kijkje gingen ne men werd overduidelijk dat het probleem zich nog erg scherp stelt. In een aantal gemeenten zijn er zelfs sluikstorten bijgekomen. «De situatie is zeker niet verbeterd», vertelt Erik Rombaut van het Aktieko- mitee ter Bescherming van het Leefmilieu op de Lin keroever. «Onze vereni ging heeft al een heleboel sluikstorten opgeruimd en het goedje langs de berm gelegd, zodat het door de gemeente kan worden op gehaald. Over die gemeen telijke 'interventie' kan ik me in elk geval weinig en- p)e Polderstraat in Meerdonk, ter hoogte van de brug over thousiast uitlaten. Dat op- Grote Geule: slechts één van de vele sluikstorten (Ivb) ruimen wordt inderdaad te lang uitgesteld. In de gerichte werkgroep leefmi- overwogen om een oprui- schoot van een recent op- lieu Sint-Gillis wordt nu mingsaktie op te zetten. Alle deelgemeenten zullen bij deze onderneming on der handen worden geno men». aldus nog de h. Rombaut. Sombere verklaringen ook uit de mond van de h. D'Hollander, al geeft die meteen toe dat het sluik storten moeilijk is in te dij ken. «De gemeente wacht te lang om sluikstorten, door onze vereniging opge ruimd, op te laden. Op die manier wordt de verleiding voor sommigen alleen maar groter om er nog een hoe veelheid afval 'sluiks' bij te storten. We hebben al meermaals een aantal men sen op heterdaad betrapt, nummerplaat doorgegeven aan burgemeester en poli tie, maar daaraan wordt geen gevolg gegeven. Wan neer er geen voorbeelden worden gesteld, zie ik wei nig verandering in de situa tie te komen. Ook in het natuurgebied De Stropers is er weinig reden tot jui chen. Meer en meer wegen worden verhard en dus ge makkelijker bereikbaar voor illegale storters. Een zestal jaren geleden heeft een btk-ploeg alle sluik storten in het gebied op kaart gebracht. Het was de bedoeling die ook te laten opruimen, maar daarvan is niets in huis gekomen», be sluit de h. D'Hollander. Wie vandaag de polder in rijdt, hoeft niet ver te zoe ken naar sluikstorten. Over het algemeen is het niet zozeer huishoudelijk afval dat in grachten en langs wegeltjes wordt gedepo neerd, grof afval als tv-toe- stellen, matrassen, koel kasten, zetels, bouwresten treft men er het meeste aan. De aangekondigde ak- tie zal op het grondgebied van Sint-Gillis een aanzien lijke berg opleveren. Sint- Gillis was louter een voor beeld waarmee duidelijk moet worden dat de situa tie er niet zo meteen op verbeterd is. Hoe het er voor staat in andere wase en «groene» gemeenten als Sinaai, Stekene, Waas munster, om er een paar te noemen, hopen we binnen kort in dit blad te behan delen. L.V.B. sefBif gedsrfc Hen» hm- )p te sporen op verzoek van de Heer Procureur des inings te Dendermonde, en dit in verband met poging tot Cwapende overval op de Discount Profi te Aalst, Veld maat op 16.3.83 omstreeks 15.30 u.: volgende jongeling: ssen 16 en 18 jaar, 1,70 m, magere lichaamsbouw, «harig, zeer kort geknipt haar, drager van bril, met etaalkleurig montuur, sprak de gewesttaai. 'ie inlichtingen heeft gelieve zich telefonisch in contact te ellen met de Rijkswacht-B.O.B. Aalst, tel. 053/21.03.04 binnenpost 225). P7111 TaminauR nala Dendermondse Aktiegroep «Solidair met Polen» *kt op 2 april voor de vierde maal naar Polen, itmaal vertrekt een afdeling uit Zele en Dendermonde ar Koscian, Ottorowo, Warschau en Krakau. De lading nau_ ^staat hoofdzakelijk uit levensmiddelen, medikamenten. efj kleding, schoenen en verzorgingsprodukten. De totale sstfl n8 bedraagt 8 ton. De reis naar Polen vangt aan op 2 jstfl'P"' en de terugkeer is gepland voor vrijdag 9 april. De rstr B^oerders van «Solidair met Polen» danken van harte A Ik medewerkers, sympatisanten en schenkers, die deze 10( "«de actie mogelijk maakten. )th« k. vd g» tstr; ^tm Hu'OtiO&Jpl In een straal van tien kilometer rond het kernpark van Doel werden vorige week zogenaamde 'rampenbrochures' verspreid. In dat bundeltje staan een aantal praktische richtlijnen opgesomd over wat ons te doen staat by een ernstig ongeval. De verspreiding ervan werd al in het najaar van 1980 door de toenmalige minister van binnen landse zaken Gramme aangekondigd. Inwoners van Mol en Tihange, waar zich eveneens nukleaire installaties bevinden, kwamen al aan de beurt. Doel sluit nu het rytje. Het Waasland trad in 1974 het het oefenen (b.v. op vrijwillige atoomtijdperk binnen. Pas ja- basis en tijdens het weekend) ren later kwam de diskussie betrokken wordt. Wij blijven, over kernenergie en mogelijke zeker na het lezen van de bro- gevaren goed op dreef. Wase chure, overtuigd dat er met milieugroeperingen lieten zich kernenergie niet zonder onver- met onbetuigd en volgende za- antwoorde risico's kan geleefd ken lagen hen zwaar op de worden», maag: Waarom wordt de bevol king niet aktief betrokken bij Evakuatie een oefening van een rampen- De h. De Dobbelaer van de plan en wanneer gaan die ram- dienst «Veiligheid» van Beve- penbrochures nu eens worden ren heeft cr zijn twijfels over verspreid? of men in de streek van Doel Wat dat eerste punt betreft ooit tot een evakuatie zal moe- blijft burgemeester Van der ten overgaan. In elk geval, in Aa op zijn standpunt: «De be- de brochure krijgt 'evakuatie' volking bij zo'n oefening be- heel wat ruimte toegemeten, trekken is alleen al wat de Van de bevolking zelf wordt in ekonomische gevolgen betreft feite niet veel gevraagd, met niet doenbaar». De brochures de richtlijnen wil men vooral dan. Die zijn nu eindelijk ver- op efficiënte manier de hulp- spreid, maar het is zeer de diensten op gang brengen. In vraag of men daar nu echt veel geval van ontruiming van het wijzer mee wordt. Eind vorig gebied beschikt Beveren over jaar hebben leden van Agalev- een bijkomend scenario dat in- Beveren, het wachten meer middels al door de provincie te dan beu, een identieke brochu- Gent werd goedgekeurd, maar re bij wijze van eindejaarsge- nog bij binnenlandse zaken schenk al aan de gemeenteraad moet passeren. «Eenmaal zo- aangeboden. Achteraan dat ver zal via de pers bijkomende bundeltje maakte Agalev een informatie verstrekt worden», aantal bedenkingen. Eén ci- aldus nog de h. De Dobbelaer. taat: «Wij zijn van mening dat een goed rampenplan zijn Sirenes deugdelijkheid maar kan be- Op het grondgebied van Beve- wijzen als ook de bevolking bij ren werd een keten van sirenes geïnstalleerd. Die sirenes kun nen al werken, maar enige koördinatie staat nog niet op punt. Dat komt niet in het minst omdat het bijkomende plan samenspraak en overleg vraagt op drie vlakken: de ge meente, de provincie en dien sten van het ministerie. Inge val nu van ernstig ongeval in het kernpark wordt tijd een erg belangrijke faktor. De in stallatie is daar nu aan aange past. Door het indrukken van een knop in de centrale politie post te Bcvcren kan men nu radiofonisch (draadloos) het hele systeem in werken stellen. De burgemeester neemt in zo'n operaties een belangrijke plaats in. Het sein daartoe moet van hem komen, al ge beurt dat uiteraard in overleg met andere leden van een bij die gelegenheid gevormd koör- dinatiekomitee. De h. De Dobbelaer vertelde ons nog dat gelijkaardige brochures ook werden verspreid op het grondgebied van Sint-Gillis, meer bepaald te Meerdonk. Samenvattend kunnen we al stellen dat de richtlijnen uit het bundeltje in grote lijnen het scenario weergeven dat gaat gevolgd worden. Bepaalde raadgevingen zullen aan de plaatselijke situatie worden aangepast. Meer bijzonderhe den daaromtrent zullen pas kunnen vrijgegeven worden wanneer ook binnenlandse za ken het bijkomend plan heeft goedgekeurd. De Voorpost heeft in de loop van 1982 al uitvoerig uit de doeken gedaan welke richtlij nen in de brochure vermeld stonden. Wat de .inhoud be treft kunnen we dus kort zijn. Types van mogelijke ongeval len worden er summier in be schreven en vooral ongevallen van nukleaire of niet-nukleaire aard met mogelijke gevolgen voor de buitenwereld moeten de aandacht van de bevolking weerhouden. De maatregelen die zullen worden getroffen kunnen als volgt worden opge splitst: het verwittigen van de bevolking, de eerste maatrege len (schuiloord opzoeken, pa niek vermijden, luisteren naar de nationale zenders enz.), en evakuatie als een mogelijke derde faze. De voorbereiding, de middelen voor transport en het verloop van zo'n evakuatie krijgen in de brochure de nodi ge aandacht. Wat de rampenplanning be treft bestaat er een overlegko- mitee. waarin onze noorderbu ren zitting hebben. Het is dus zeker geen toeval dat de inwo^ ners van Hulst ook vorige week een 'rampenbrochure' in de brievenbus hebben gekre gen. Dat bundeltje verschilt echter van de Belgische uitga ve en werd uitgegeven door het Nederlandse ministerie van ruimtelijke ordening, huisves ting en milieuhygiëne. De h. Hollaert van de stad Hulst heeft zitting in het grensover schrijdend overlegkomité. Over de Nederlandse maatre gelen vertellen we u op een andere plaats. L.V.B. Rampenplan Doel Het is geen toeval dat gelijktijdig met de verspreiding van zogenaamde rampenbrochures in de poldergemeenten rond het kernpark van Doel ook dergelijke bundeltjes werden verspreid in Hulst. Wat de rampcnplanning be treft, bestaan er nauwe kontakten tussen Beveren en Hulst. De Belgische brochures hadden al eerder verspreid kunnen worden, maar in Hulst diende men een en ander nog uit te werken. «Dat is gebeurd in samenspraak met ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer», vertelt ons de h. Hollaert, voorlichtingsambtenaar en van meet af aan betrokken in de grensoverschrijdende besprekingen. «Sa men met die ambtenaren hebben we besproken welke wenken de brochure moest bevatten. Er zijn een aantal verschillen wat de Belgische uitgave betreft Zo vind je in ons bundeltje weinig of niets over een mogelijke evakua tie. De reden daarvoor staat er zelf in vermeld. Zo'n maatregel wordt inderdaad slechts overwogen in zeer uitzonderlijke gevallen. We proberen heel deze materie zo realistisch mogelijk te benaderen. De kans voor evakuatie is klein, en bovendien is onze stad gunstig gesitueerd wat de overheersende windrichtingen betreft. Dat geldt niét enkel met betrekking tot het kernpark van Doel, maar evenzeer tot de centrale van Borssele», aldus de h. Hollaert. Volgens de voorlichtingsambtenaar komt het erop aan, niet nodeloos angstgevoelens op te wekken. In de praktijk ziet de h. Hollaert zo'n ontruiming overigens moeilijk te realiseren «In het nieuwe gemeentelijke rampenplan wordt evakuatie wel iets gedetailleerder uitgewerkt, maar over een kant-en-klaar scenario beschikken we met Wel wordt door een ambtelijke werkgroep gewerkt aan een rampenregeling die voor nagenoeg alle Zeeuwsvlaamse gemeenten gelijk zou zijn. Daarvoor wordt het toetsings model van de provincie gebruikt». Wat de jaarlijkse oefening van het hulpplan betreft, wordt de gemeente Hulst steeds ingelicht. Ingeval het menens zou zijn, bestaan er afspraken voor het uitwisselen van informatie tussen de gouverneur en de kommissaris van de koningin. (L.V.B.) De CVP Lokeren heeft onder voorzitterschap van volksver tegenwoordiger Miet Smet op haar afdelingsbestuur van 15 maart senator Tijl De Clercq uitgenodigd die een zeer inte ressante inleiding hield over de energieproblematiek Senator De Clercq schetste het ontstaan van de energiekrisis en de periode die eraan voor afging. In de jaren vijftig was de energieafhankelijkheid van het buitenland zeer gering. 80% van de energie kwam van de steenkolen. Tussen 1950 en 1970 veranderde het beeld ra- dikaal. Onze energie kwam voor 80% uit petroleum. Het was de periode waarin de cen trale verwarming veralge meend werd. Begin van de zeventiger jaren gebeurden cr echter twee belangrijker zaken die aan de basis lagen van de energiekrisis, namelijk: Ame rika nam maatregelen t.o.v. de dollar, zodat hij begon te vlot ten, en de petroleum werd een wapen van de olielanden in de strijd tegen Israël. Onze olie- rekening groeide op één jaar tijd van 20 miljard tot 70 mil jard. De weerslag was via de index ook in de lonen terug te vinden die op hun beurt verre kend werden in de eindkosten van onze produkten; Gevolg hiervan was de afbraak van de konkurrentiekracht van onze bedrijven. Daarom werd de voorbije jaren een herschik king van de energiebalans be tracht, met als grote lijnen: onze externe energieafhan kelijkheid moet teruggedron gen worden. onze bevoorradingszeker heid moet veilig zijn, er moet gestreefd worden naar laaglo- pende kontrakten. de weg van de kernenergie werd bewandeld, uranium komt grotendeels uit politiek veilige landen. Eenheden met grote vermogens tot 1200 1300 MWatt konden gebouwd worden. Deze politiek had zijn effek- ten. Op dit ogenblik betrekken wij 30% van de elektriciteit uit kernenergie, en onze afhanke lijkheid van petroleum werd teruggedrongen tot 40%. De rest van onze energie komt uit aardgas en steenkool. De goedkoopste bron van energie blijft nog altijd de kernener gie. Daarenboven werd dank zij het stimuleren van een ra tioneel energiegebruik en een grotere spaarzaamheid 5% energie minder ingevoerd. Te gen deze achtergrond werd door de leden van het partij bestuur een lange diskussie ge voerd over de kerncentrales van Chooz en de eventuele bouw van Doel V. De CVP stelling terzake gaat in de richting van geen partici patie in Chooz, en geen bouw van een bijkomende kerncen trale in Doel. Er zijn zowel leefmilieu- als ekonomische ar gumenten die pleiten voor de ze stelling. Noteer wel: men heeft gezegd dat de CVP stelling gaat in «de richting van...» wat dus wil zeggen dat andere mogelijkhe den niet a priori worden uitge sloten. Na deze belangrijke uiteenzetting werden de ver kiezingen van het volgend af delingsbestuur voorbereid. Meer dan veertig leden hebben zich kandidaat gesteld voor de 31 te begeven plaatsen. De verkiezingen zullen plaats heb ben op 24 april. Keuze is beperkt Nog steeds geen oplossing voor het storten van grof afval in het Waasland. Maar welke mogelijkheden resten er nog als je Tielrode en Waasmunster buiten beschouwing laat? (Ivb) De keuze aan stortplaatsen voor huishoudelijk grof afval wordt hoe langer hoe meer beperkt. De Interkommunale van het Land van Waas kan erover meepraten. Al sinds mei 1981 is de stortplaats te Kemzeke gesloten en nog steeds werd er geen alternatief gevonden. De Wase gemeentebesturen die in het Hol hun grof afval kwijtgeraakten, zien inmiddels de rekening aangroeien, door de verre transportroute. Beveren bijvoorbeeld transporteert het grof huisvuil nu naar de Hoge Maey op de Antwerpse Rechteroever. Maar de direktie van die stortplaats heeft al laten weten dat die situatie niet kan blijven duren, vooral dan omdat hun stortplaats voornamelijk is geschikt voor het deponeren van probleemafval. Ook voor Sint-Niklaas en Lokeren zal de rekening inmiddels al fors zijn opgelopen. Als alternatief geldt in deze gevallen de stortplaats OTL te Rumst. De kontainerdiensten zijn evenmin gelukkig met de huidige gang van zaken. Hamvraag blijft: komt er al dan niet nog een stortplaats in eigen streek? Onzekerheid Bij de Interkommunale kan men deze vraag niet zo meteen beantwoorden. Ook zij wachten op een beslissing terzake, maar het was steeds duidelijk geweest dat de keuze hier beperkt is: enerzijds de kleiputten van het nieuw gelaag te Tielrode, ander zijds een zandwinningsput op het grondgebied van Waasmunster. In Tielrode is het voornemen van de Interkommunale meteen op hevig verzet gestuit van milieugroeperingen. De krachten werden gebun deld in Ons Streven en die overkoepelende groepe ring zette aan kollega Luc De Rijck in ons blad destijds uitgebreid de grieven uiteen. Voor Ons Streven zag het er in elk geval goed uit toen gemeenschapsminister Galle in de loop van 1982 een voorlopig klasseringsbesluit uitvaardigde. Na dien kwam Poma en die was niet dadelijk te vinden voor een definitieve klassering van het gebied. Wel waren de putten dan weer te waardevol om als stortplaats te dienen. Wat het zandwinningsgebied te Waasmunster be treft, kunnen we korter zijn. Eigenaar Meganck heeft in de loop van de voorbije jaren kosten noch moeite gespaard om aan te tonen dat zijn put wel degelijk als stortplaats zou kunnen dienen, zonder ernstige gevolgen voor het leefmilieu. In november 1980 al vroeg de heer Meganck een exploitatiever gunning aan voor het storten van onverbrandbare industriële afval en ambachtelijke afval, verkleind groot huisvuil, residu-afval van de verbrandingso vens te Lokeren en Sint-Niklaas. De aanvrager wou de bestaande put met een oppervlakte van 20 ha en 15 meter diepte in tien jaar laten vullen. De milieugroepering vzw Durme ging meteen in het offensief en zette argumenten op een rijtje waarmee duidelijk moest worden dat er wel degelijk schade lijke gevolgen voor het milieu kunnen optreden. Een aantal studies van bevoegde diensten wijken niet erg veel af van de bevindingen van milieugroe peringen. Onzekerheid is alsnog troef, het blijft afwachten. L.V.B. Ook de jeugd van het arrondis sement Aalst, in casu de V.K.A.J., streeft naar realisa tie van een duurzame vrede. Oorlog en vrede, bewapening en veiligheid houdt de jeugd voortdurend in de ban. Naast militairen en politici, naast on derzoekers en wapenfabrikan ten wil ook de jeugd een tipje van de sluier helpen optillen en zich een eigen mening vormen op het stuk van de vrede, een kwestie van zijn of niet zijn, van verder leven of gewoon doodgaan. Momenteel wordt niet meer over de gesproken, wel over een steeds groter wordende oorlogsdreiging waarbij de we reldvrede vaak aan een zijden draadje bengelt. Waanzinnige bewapenings wedloop staat de ekonomische ontplloiïng in de weg, zowel bij ons als in de Derde Wereld. Vrijkomen van de voortdu rend toenemende financiering van de bewapeningswedloop zou mogelijkheden scheppen tot stimuleren van de werking ten bate van de Derde wereld. De sociale en ekonomische ontwikkeling van het arme Zuiden is immers een conditio sine qua non voor een duurza me vrede. Ontwapening en ontwikkeling gaan hand in hand en kunnen leiden tot een meer rechtvaardige internatio nale wereldorde. Jongeren willen medewerken aan de vrede, vrede in zichzelf, in de eigen omgeving, in de kleine kring doch ook op we reldvlak. Daartoe worden stu diedagen en vormingssessies georganiseerd. Zo ook de Vre- desdag op 20 april, georgani seerd met sociale promotie en vrijstelling van stempelkontro- le. Dag die doorgaat in het Verloren Bos te Lokeren en waarvoor U alle nuttige info kan bekomen bij het V.K.A.J.-Verbond Aalst, St.- Jorisstraat 26 te 9300 Aalst. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 11