I Infobo mikt naar de tienduizend Aalsterse Syndikale Kamer Bouw over toestand in bouwbedrijf Bond wil fiskaliteit volgens draagkracht Ruilverkaveling in Meerdonk: de tegenargumenten van Walter Peeters VU-Waasland tegen «franstalige chantage» Hoe Wonen p 3 Ruimtelijke ordening en zinvol gebruik van de grond te Lokeren Jj rt v"-'- reuzen stilaan gestalte (Iv) «Waaslandhuizen» «Beveren pleegt aanslag op onroerend bezit» 12 - 1.4.1983 - De Voorpost Ook te Aalst is de bouwproblematiek blijkbaar in. «Als het in de bouw goed gaat, gaat het overal goed» zegt de volksmond en dus dienen initiatieven om de bouwsektor te aktiveren, ook op het lokaal en regionaal vlak, te worden De «Syndikale Kamer der ver enigde aannemers voor de bouwnijverheid in het arron dissement Aalst», bracht ter gelegenheid van de jaarlijkse statutaire vergadering minister Geens naar Aalst die het er had over «Het Vlaams Bouw- overleg». Vandaag vrijdag 1 april, orga niseert de Nationale Centrale Bouwbedrijf op de terreinen van het Vrij Technisch Insti tuut te Aalst, St.-Annalaan, haar tweede Infobeurs voor bouw- en woninginrichting. In tegenstelling met de alom- gekende «Batibouw» worden de bezoekers op deze bouw- beurs gekonfronteerd met haalbare oplossingen voor de eigen specifieke bouw- en wo ningproblemen. Men kan er ten andere advies inwinnen van deskundigen van de eigen regio en er zich laten helpen door mensen uit de streek. Deze bouwbeurs stelt zich vooral ten doel kontakten te laten tot standkomen tussen aannemers en leveranciers enerzijds en bouwers en nu ook wel verbouwers ander zijds. De klemtoon ligt dan ook veeleer op informatie dan eigenlijke gerichtheid op verkoop. Ruim 50 exposanten zetten er hun beste beentje voor en zo wat alle takken, van de ruw bouw af tot de détailafwer king, zijn er present. Plus bo venop speciale stands van de Vlaamse Deelregering, van het Nationaal Aktiekomitee voor veiligheid in de bouw, van het Fonds voor vakopleiding en uiteraard ook van de stad Aalst zelf. De bouwbeurs wordt vandaag geopend te 16 u. door minister J. Buchman en burgemeester Raymond Uyttersprot en in de VTI-feestzaal heeft om 17.30 u. een voor het publiek toe gankelijke konferentie plaats met als sprekers Nacabo-direk- teur Frans Duhamel en NCMW-sekretaris André Minnaer. Verleden jaar kende de Bouw beurs bij haar eersteling reeds een merkwaardig sukses al was het tijdens de paasdagen dan ook bar koud. Dit jaar mikt voorzitter Hubert Vinck alvast naar de 10.000 bezoekers, iets waarop hij via een degelijke organisatie en een toegewijde staf medewerkers alvast kan op rekenen als de weergoden hem niet al te ongenadig zijn. U kan op Infobo '83 terecht vandaag vrijdag 1 april van 18 tot 21 u., morgen zaterdag van 14 tot 21 u., op Pasen zelf van 10 tot 12 u. en van 14 tot 21 u. en op paasmaandag eveneens van 10 tot 12 en van 14 tot 21 u. LH De Hamse VU-senator Walter Peeters heeft de ruilverkaveling in Meerdonk (Sint-Gillis-Waas) aan enkele kriteria getoetst: is die landschappelijke herschikking een noodzaak; hoe staat het met land- schapszorg en natuurbehoud; en wat met inspraak. Volgens Peeters blijft geen spaander heel van de «gedwongen ruilverkaveling» als je deze drie ele menten als uitgangspunten neemt. In een interpella tie in de Vlaamse raad drong hij dan ook aan op direkte opschorting van het hele projekt. Even de door Walter Pee- lig uit voor het milieu, het ters gehanteerde drie krite- begeleidend «landschaps- ria overlopen. plan» wordt fel gekontes- Een noodzaak of prioriteil teerd en milieugroeperin- vindt hij de ingreep aller- gen wordt géén inspraak minst, zeker niet in hei gegund. Elke waarborg van noord-Wase gebied dat al integratie in een projekt grootschalig is en van goe- van landinrichting ont- de infrastruktuur voorzien, breekt, zo stelt hij. Een kosten-batenanalyze De inspraak dan. Het zou zal naar zijn oordeel beslist volgens de VU-er op zich al negatief uitvallen. een urenlange interpellatie De ruilverkaveling valt vol- vergen. Walter Peeters gens Walter Peeters nade- vindt het ronduit antide- mokratisch dat de oor spronkelijke aanvraag voor hooguit 50 ha werd uitge breid, ongevraagd, tot een gebied van liefst 9.000 ha. Hij zegt dat de voorlich tingsvergaderingen eigen lijk tot gemanipuleerde propagandavergaderi ngen ontaarden en daaruit resul teerde dan opnieuw onge noegen. Een referendum werd geweigerd. De ge meenteraad van Sint-Gillis werd volgens Peeters voor schut gezet. De toelage van Sint-Fillis voor blok I be draagt 13,7 miljoen en zulks weegt fel door. Bo vendien was die subsidië ringssom al gekend toen de gemeenteraad daarover ad vies moest geven, zegt Wal ter Peeters. W.V. De Sint-Niklase arrondissementsraad van de Volksunie heeft met ontsteltenis kennis genomen van de pogingen uit franstalige regeringskringen, om de toekenning van de broodnodige kredieten voor onze scheepswerven en verdere kredieten voor Zeebrugge, te koppelen aan, dus afhankelijk te stellen van verdere kredieten aan het failliete Cockerill-Sambre. De Volksunie-arrondissementsraad verzet zich met klem tegen wat ze noemt deze zoveelste chantage van de franstaligen, nu op de rug van onze scheepsarbei- ders. Interieursalon weldra in Sint-Niklaas Van vrijdag 29 april tol en met maandag 2 mei zal in de Stadszalen te Sint-Niklaas voor de eerste maal de gespecializeerde tentoonstelling van woon- en bin nenhuisinrichting «Hoe Wonen», plaatshebben. Een keure van standhouders staat ter beschikking van iedereen die al of niet binnenkort zijn interieur wil veranderen of verfraaien. Op «Hoe Wonen» is het vervelende benzineverslindende gerij van de ene showroom naar de andere uit den boze. Hier krijgt elke bezoeker onder één dak een volledig overzicht van de nieuwste ontwikkelingen op gebied van woninginrichting. Het hele huis komt aan bod: slaapkamer, salon, eetkamer, keuken, badkamer, zithoek, en dit alles .van vloer over deur en raam naar plafond. Stan daard of op maat, eik of notelaar, design of stijl, stof of leder, behangen of geschilderd. Op «Hoe Wonen» wordt het «life» voorgesteld. Op «Hoe Wonen» kan elke bezoeker zeer gemakke lijk prijs, kwaliteit en service onderling vergelijken. Elke standhouder zal immers iedereen met raad en daad bijstaan, inlichtingen verschaffen en indien gewenst een prijsofferte maken. De organizaloren kunnen met enige fierheid zeggen dat Sint-Niklaas een mooie en klassevolle tentoon stelling rijker is. «Hoe Wonen» werd met opzet zeer gespecializeerd gehouden; niemand moet verwachten dat hij er standen zal vinden met snoepgoed, mixers, wordt per lopende meter, wijn, gereedschap, bier, Elke stand belicht een facet van de woninginrichting en kosten noch moeite worden gespaard om elk onderdeel zo mooi en zo natuurgetrouw mogelijk voor te stellen. «Hoe Wonen» wordt volgens de organisatoren hét jaarlijks hoogtepunt voor zij die begaan zijn met interieur. Waar kunt u immers op zulke eenvoudige wijze betere informatie krijgen? «Hoe Wonen» heeft plaats in de Stadszalen, Leopold U-laan te Sint-Niklaas van 29 april tot en met 2 mei 1983. Openingsuren: vrijdag en maandag van 15 tot 22 u., zaterdag en zondag van 13 tot 19 u. De «Syndikale Kamer Der Verenigde Aannemers voor de Bouwnijverheid in het arrondissement Aalst», vereniging met liefst 454 aangesloten leden uit het hele arrondisse ment, Ninove, Zottegem, Geraardsbergen inkluis, nam in haar statutaire vergadering de huidige toestand in de bouwsektor onder de loupe. Na een moment van ingeto genheid voor de in 1982 ontvallen leden Omer Baeskens (Appelterre), Al- bert De Leeneer (Kerks- ken), Frans Pijck (Aalst), Luc Raes (Erembodegem), Viktor Van der Kelen (Meerbeke) en Jan Van Hoorebeek (Kerksken) be lichtte voorzitter Marcel Daeleman de huidige toe stand. De bouwinflatie neemt ern stige vormen aan en er komt moedeloosheid bij aannemers. Ouderen be rusten, jongeren vrezen ri sico's en de overigen vech ten om te overleven. De Konfederatie van het Bouwbedrijf zet dagelijks de regeerders aan tot in grijpende maatregelen om uit de krisis te geraken. Begin 1982 werd meer ver hoopt van de spektakulaire BTW-verlagingsaanslag- voet, van de reële verho ging van bouwpremies en van toekenning van ge meentelijke en provinciale premies. Wel worden de resultaten verwacht op langere termijn. Enige oorzaak van de stag natie in de bouw is niet enkel de hoge" bouwprijs doch ook de onzekerheid bij de bouwers in staat te zullen blijven om hun hy- potekaire lening af te betalen. Na vice-premier Willy De Clercq die verleden jaar verlaging van BTW en bouwrelance aankondigde, kwam nu minister Geens, voorzitter van de Vlaamse Exekutieve, aan bod. U leest hierover verdar in ons blad. De «Syndikale Kame spant zich regelmatig voor service aan haar 1 den. Klein staaltje daara is het feit dat het exarai van «laureaat van de beid» waarvoor zich langs 10 kandidaten aanh den uit de hele regio zij niet meer dienden te v< plaatsen naar Brussel da onder voorzitterschap Kamiel Van Caekenber§§ hiervoor te Aalst zelf f echt konden. Voorzitter Daeleni sneed ook nog het prol leem aan van de onderis ding de marchandage waa toe de huidige krisis ooki de bouwsektor aanleid» kan geven. Hij doet da pok een beroep op de led! hieraan niet mede te we ken. Anderzijds werkt et te hoge bouwprijs allesaj remmend op de produkti Ook hier ligt de oplossii dus in de gulden denweg. L 1 das >erfl lemi Op initiatief van de Vlaamse Volksbeweging, een niet partijgebonden organisatie, werd een paneelgesprek geor ganiseerd over het onderwerp: «Ruimtelijke ordening: Hoe zinvol wordt onze grond gebruikt, getoets aan het gewestplan Lokeren - Sint-Niklaas. «Vier paneelleden waren door de VVB uitgenodigd, met daarbij een modera tor. Karnaval in Haasdonk. Het «huwelijk van het jaar», vertolkt door de groep Bauwmans <lr) Karnaval in Haasdonk. PXv" %''r\ In de optocht van zondag jl. |p|p piwaren ook de Belseelse mLf ~2\ WÊ reuzen Raf en Germaine -V' v\ |J» prezent. Hier krijgen de De heer André Verstraeten van de VZW Durme, en van de nationale Bond Beter Leef milieu, trad vooral op als ver tegenwoordiger van de groen- zones. Hij kloeg onder meer het bestaan aan van de honder den weekend-huisjes, die zo maar overal wederrechtelijk ingeplant worden. En dat is nog niet het ergste. Vaak wor den door de gebruikers van die onwettige weekendhuisjes de waardevolle omgeving veront reinigd en herschapen tot ware vuilnisbelten. Maar dat de heer Verstraeten in zijn ijver, soms wel eens te ver ging met zijn argumenten, staat buiten kijf. Hij werd dan ook herhaal de malen terecht gewezen door de heer Quintelier. kabinetsat taché bij minister Ackermans, die zowat de gulden midden weg verdedigde. De heer Van Ongeval als vertegenwoordi ger van de Boerenbond sprak dan over de specifieke land bouwbelangen. Hij deed dat op een klare en leerrijke ma-~ nier, en in alle realiteit. De belangen van de boer en deze van de groenzone-beschermers lopen niet altijd parallel. We ten onze mensen dat sedert het einde van de oorlog het aantal beschikbare hektaren vrucht bare landbouwgrond met een derde verminderd is. Op vroe gere akkers werden huizen ge bouwd. Honderden hektaren werden onteigend voor hel aanleggen van banen en auto wegen. Nu gaan wij ook niet zeggen dat die banen er niet nodig waren. Maar dat alles brengt met zich dat België voor wat de voedselvoorzie ning betreft, voor een groot deel op het buitenland is aan gewezen. Laat ons dan maar hopen dat we geen derde oor log meer kennen. We zouden er slechter voorzitten dan het was in 40-45. En dan is er ook de wet gekomen op de pacht gronden. Deze wet was wel noodzakelijk, maar het moet toch worden gezegd dat som mige boeren die wet eenzijdig hebben gebruikt. Vandaar tal loze konflikten tussen boer en eigenaar. Het gaat zelfs zo ver dat sommige eigenaars (en zelfs bóeren-eigenaars) hun akker liever braak laten liggen dan hem te verpachten, met het risiko hem nooit meer in handen te kunnen krijgen. Burgemeester Liebaut gaf dan een overzicht van wat al op gebied van de ruimtelijke or dening in Lokeren geschied is, en over de mogelijkheden van het gewestplan. Hij beklem toonde ook dat een stadsbe stuur niet altijd en overal ei genmachtig kan optreden. Zo bijvoorbeeld het gaat zo maar niet op de afbraak van sommi ge huizen tegen te houden, als de eigenaar de wet aan zijn kant heeft en als het provincie bestuur in eerste instantie al heeft toegestaan. Uit de hele diskussie hebben wij wel be merkt dat het probleem heel gekompliceerd is en dat er dik wijls heel tegenstrijdige belan gen op het spel staan. Dat werd door de heer Quintelier volmondig toegegeven, en hij deed zijn best om de standpun ten te verzoenen. Als modera tor trad op de heer Lieven Claeys. Hij heeft zijn taak zeer gewetensvol vervuld en ook zeer onpartijdig. En hij aarzel de niet gelijk welke spreker die over zijn spreektijd heen liep, tot de orde te roepen. Dank zij hem verliep het debat in goede orde, en zo moet het ook zijn. Deze zeer interessante debat avond had wel 200 mensen aangelokt: er waren stoelen te weinig. Het is dus alleszins een geslaagde avond geweest. J.V.L. Tielrode. De Bond van Grote en Jonge Gezinnen van het gewest Waasland organiz een kaderdag, waarop de heer De Wasch een uiteenzetting verzorgde over fiskaliteit BGJG-gewestelijke kaderdag in Tielrode De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen, gewest Sint-Niklaas, organiseerde vorige zaterdag 26 maart in Tielrode een zeer geslaagde studiedag over fiskali teit. Na verwelkoming door de vriendelijker» wordt uitge- gewestvoorzitter Mels van werkt. Laten we echter niet de talrijke aanwezigen, vergeten, aldus spreker, waaronder de nationale on- dat dit slechts een kleine dervoorzitter B.G.J.G. fiskale herschikking is, Marita Van Rumst - De maar dat er fundamenteel Kerf, situeerde de voorzit- aan het totaal fiskaal stelsel ter de betekenis van deze niets is gewijzigd, studiedag over fiskaliteit in het geheel van de bonds- werking. Naar draagkracht Daarna verleende de heer De Bond, aldus de heer De Mels het woord aan Erik Wasch, staat een stelsel De Wasch, financieel advi- voor dat gebaseerd is op de seur en tevens lid van het draagkracht van het gezin, hoofdbestuur van de De draagkracht van het ge- B.G.J.G. zin wordt bepaald door De heer De Wasch betoog- twee katoren: het inkomen de dat ons belastingstelsel en het globaal aantal ver- de dag van vandaag gezin-, bruikseenheden in het kind- en huwelijk onvrien- gezin, delijk is en staafde dit aan de hand' van talrijke voor- Op de kruising van beide beelden. elementen ligt de beste- Door de invoering van de dingsmogelijkheid van het dekumulatie en de splitting gezin, werd ons huidig belas- De waarachtig evenwichti- tingssysteem 'een «ietsje» ge sociale en rechtvaardige gezins- en huwelijksvrien- fiskaliteit is deze die hierop delijker. gebaseerd is. De laatste regeringsbelof- Aan de hand van talrijke ten melden dat er een lichte voorbeelden toonde Erik fiskale herschikking komt De Wasch dan aan dat een die in zeker mate «gezins- belastingssysteem naar Voor wie in Leuven op kot wil Binnenkort beëindigen weer een groot aantal jonge mensen hun humaniora. Dat is in hun leven een belangrijk moment. Er moet nogal wat gekozen en beslist worden: ga ik verderstuderen?; aan de universiteit?; aan welke universiteit? En dan ook: word ik spoorstudent of ga ik op kot? Mensen die in Leuven op kot zouden gaan, kunnen gebruik maken van de diensten van de «Waaslandhuizen». Al meer dan 25 jaar zorgt deze vereniging met de steun van verscheidene Wase gemeenten voor goedkope huisvesting in Leuven en Heverlee. <- Zo'n Waaslandhuis is een gemeenschapshuis waar studenten uit verschillende studierichtingen samen-leven. Dat omvat zowel de praktische beslommeringen (maaltijden, boodschappen, vaat, onderhoud,...) als de studiebegeleiding van eerstejaars door hun oudere medebewoners. Sinds vorig jaar zijn er op de Universitaire Studentenwijk Arenberg (Heverlee) nu ook Waaslandhuizen voor meisjesstudenten. Wie voor die Waaslandhuizen belangstelling heeft, kan voor verdere informatie terecht bij de sekretarissen van de vereniging: R. De Canne, Verzusteringslaan 28, 2700 Sint-Niklaas (tel. 03-776.58.42); en W. Roggeman, Kerselarendreef 74, 2782 De Klinge (tel. 03-770.63.41). Bij hen kunt u ook inschrijven voor een geheel vrijblijvend bezoek aan de Waaslandhuizen in Leuven en Heverlee op woensdag 27 april van 13u30 tot 17 u. Volgens Wase Bouwbedrijf De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf - Waas land verneemt met ontsteltenis dat nu ook het gemeentebestuur van Beveren een felle verhoging van de opcentiemen op de onroerende voorheffing heeft doorgevoerd. De stijging van 1444 naar 2.100 (zijnde 45%) bedraagt bijna het dubbele van de aanvankelijk vooropgestelde verhoging. De Wase Syndikale kamer beschouwt dat als een ware aan slag op het onroerend bezit. De vereniging heeft enerzijds begrip voor de moei lijke financiële toestand van bepaalde gemeenten deels veroorzaakt door de ekonomische krisis, deels door de centrale regering maar betreurt ander zijds dat de oplossing ervan gezocht wordt in een inkomstenverhoging eerder dan in een meer ekono- misch verantwoorde, maar meer moed vergende uitgavenvermindering. draagkracht gezin- en welijksvriendelijk is. En betoogde dat zolang de kus geen rekening houdt met het inkomen én met gezinssamenstelling als menten van fiskale dn kracht, de balans nega blijft, ondanks de fragit taire aanpassingen tot toe. Nadat de talrijke aanw gen de mogelijkheid f gen vragen te stellen, wa van ze dankbaar gebi maakten, belichtte de hl De Wasch nog even de nanciewet» van febn '83. Deze financiewet v< een aantal positieve punt in, die voor een klein deelte het' huidige gez onvriendelijk karakter de personenbelasting d< afnemen. Daartegenö staan echter een hele re negatieve elementen zo de verschuiving van grondige hervorming de personenbelasting i volgende jaren, de vrij! ting van de gemeentelij fiskaliteit, de verhop van de indirekte be tingen en de fiskale afti voor wie vorig jaar 900 per maand inleverde. Tenslotte dankte de I De Wasch de aanwei kaderleden uit het gew Sint-Niklaas en drukte hoop uit dat ons bel tingsstelsel in de toeko meer gezin-, kind- en I welijksvriendelijker worden, door het tingsstelsel naar dra kracht. De gewestvoorzitter dal te de heer De Wasch s zijn klare en duidelijke eenzetting en loofde P om zijn kennis van zeer moeilijke materie. Tijdens de vergadering de kaderleden werden kinderen vergast op animatienamiddag de leiding van Harry swarte met het po theater «Enneke-Pe ke». Deze geslaagde studi werd dan besloten met zeer verzorgde koffi door de goede zorgen de bestuursleden van de deling Tielrode.

De Voorpost | 1983 | | pagina 12