rrr~ «Wij, middenstanders, zijn het die het goede nieuws maken» W v,j. Brandweer vecht mee tegen stedelijk deficit O.B.K.W. slaat «Ridders van da Waa» Dendermondse Perskring reikt^aarlilks^perspii^eiwii^^^^ "mm Mï giet Minister Akkermans bij inhuldiging nieuwe CMO-gebouwen in Sint-Niklaas .Direkteur André Baetens ziet levensdroom vervuld it lied van de Dendermondse pompiers De Voorpost centrale pi II APRIL 1983 38* JAAReANG NR. 13 - 30 F ijdens een stijlvolle akademische zitting in de trouwzaal van het stadhuis de aula was )e genomen door Maurits De Wilde die er kwam spreken over «de nieuwe orde» en in inwezigheid van heel wat leden van de Dendermondse gemeenteraad, werden de irsprijzen 1982 uitgeschreven door de Dendermondse Perskring, uitgereikt. Het fabetizeringswerk 't Sas en Mario Mertens mochten uit de handen van Perskringvoor- tter Block een mooi aandenken en diploma ontvangen, terwijl burgemeester Cool in urn van de stad een tinnen schotel aan de laureaten schonk. De hele plechtigheid werd itzonderlijk fraai muzikaal opgeluisterd door pianist Frans Doorns uit Baasrode. Achtste maal Voorzitter Arthur Block bracht in herinnering dat het reeds voor de achtste maal is dat de Dendermondse Perskring zijn gewaardeerde prijzen uitreikt. Telkens weer streeft men ernaar een per- Vervolg blz. 4 De «Vereniging van Ouders voor de Bescherming van V.O.B.K.W. onder voor- Kinderen op de Wegen», de V.O.B.K.W., 18 jaar op de zitterschap van F. Ser- bres voor de veiligheid van jongeren in ons druk verkeer, geant. samen met de afde- ging verleden zaterdag voor een eivolle stadsfeestzaal en in lingen Liège en Tournai, aanwezigheid van talrijke prominenten over tot de prijs- belangloos voor betere vei uitreiking aan de laureaten van de 5de aktie «Jonge ligheid van de jeugd in het Ridders van de Weg». 18 jaar onverdroten aktie Ouders die zelf een kind in de verkeerschaos verloren, de heer Schuurwegen in het Luikse. Draguet in het Bra bantse en Francois Ser geant in het Aalsterse stichtten in 1965 een vere niging met als doel de kin deren beter te beschermen op de wegen. Statistieken tonen immers aan dat tel- kenjare zowat 250 kinderen de doofl vinden in ver keersongevallen. Meestal zijn deze kinderen juridisch zelf verantwoordelijk voor deze ongevallen. Het ligt dus voor de hand; kinde ren. zachte weggebruikers, hebben nood aan bescher ming tegen verkeersri- siko's. Daarom ijvert de moordend wegverkeer. Dit via inschakelen van politie en rijkswacht met preven tieve opdrachten, het doel treffend gebruik van de di- Vervolg blz. 4 Aalst. De jonge riddertjes van de weg die beloond werden voor hun voorbeeldig gedrag (per) •rulermonde. De alfabetizeringswerkers van Dendermonde (c) ben enkele maanden geleden de Dendermondse pompiers en meer in het bijzonder de de «meevoelende» leider ier opmerkelijke leden van de Vrijwillige Brandweer, vader en drie gebroeders De van de Jeggpap N.O. Jazz- oose, naar de uitzending «Incroyable mais vrai» zaten te kijken, een programma dat band. Bert raadde de fce zondagnamiddag wordt uitgezonden op «Antenne 2» en daar plots de spuitgasten brandweerlui aan om het m het Brabantse Lennik een liedje zagen zingen, waarvan de op plaat gebrachte versie zo eenvoudig mogelijk te nest bijdragen tot de aankoop van nieuw materiaal, dachten ze: «Dat kunnen wij ook», maken. Hij nam twee lied- I heeft de Dendermondse bierpomp. Men kan zich niet bekende muzikanten Jes- smolt ze in mekaar en landweer geen tekort aan inbeelden met welke lede en uiteindelijk kwam men vu*'a- «Het lied van de latenaal, toch kan een ogen onze Dendermonde- bij Bert Heuvinck terecht, Derremondse pompiers» Ktje overschot in kas naars dat prachtstuk heb- Zo'n maand geleden krijgen wij een uitnodiging in de bus met een plannetje erbij en ook deze tekst: «Bouwen heeft te maken met 'geloven'. Geloven in een God, in een idee, in woorden waaraan de mens verknocht is. Zo is ook dit gebouw symbool van geloof in de toekomst van jonge mensen, in de toekomst van de zelfstandige en de k.m.o. Moge dit nieuwe komplex niet alleen symbool blijven, maar een levende ruimte vol dynamische mensen boorde vol plannen en dromen, ontmoetingsruimte, agora voor allen die ons geloof delen». Voor direkteur André Baetens betekent de realizatie van het nieuwe gebou.wenkomplex van het Wase Centrum voor Middenstandsopleiding in ieder geval de vervulling van een levensdroom. Hij is een man van wie een uitzonderlijke bezieling uitgaat en tijdens de rond leiding die zaterdag 26 maart jl. ter gelegenheid van de plechtige ingebruikneming van de gebouwen op een allusief krachtige en talrijk bijgewoonde akade mische zitting volgde, sprak hij minister van mid denstand Paul Akkermans vooral over de inzet van anderen, zijn medewerkers, zijn leerlingen. In een instruktielokaal bv. had men de dag tevoren nog enig schilderwerk opgeknapt, waarop Akkermans, uitbundig en duidelijk in zijn schik met zoveel moois, «zoe moeta zin, ee joeng». Gelukkig, zal burgemees- oprichting van het Natio- ooit geen kwaad. Daarom ben bekeken, trd er besloten met de Blussingswerk geeft im- ilp van de collega's een mers aanleiding tot droge tdje te maken, liefst op kelen en tot scha en schan- n gemakkelijke melodie, de van de Dendermondse tarvan een plaat te persen spuitgasten, blijken de die dan op de markt te echtgenotes niet steeds ak- tngen. De opbrengst zou koord dat hun «vrijwilli- enen voor -de aankoop gers» na de brand nog wat een uniek toestel daf blijven «nablussen». Met Dendermondenaars op een dergelijke mobiele soek in het Duitse Nien- bierpomp zouden alle zor- hadden gezien en gen van de baan zijn. Nie- tarvan zc toch wel een mand zou tijdens lange deeltje jaloers waren. blussingswerken nog kre- tNienburgers beschikten peren van de dorst en de 'mers niet alleen over vrouwtjes thuis hadden ook odern en efficiënt mate- al geen reden meer om zich ui maar ze hadden bo- boos over te maken indien een echte mobiele Er werd kontakt gezocht r W -"tó T* ter van Sint-Niklaas en CMO-voorzitter Paul De Vidts nog terecht opmer ken, hebben wij deze droom vroeger gedroomd, en niet nu. Nu zou het een ijdele droom zijn. Twintig jaar CMO-Waasland Voor een overzicht van twintig jaar CMO-Waas land kiest direkteur Bae tens niet voor een kronolo- gische opsomming van al lerlei gebeurtenissen, maar gaat hij uit van de mensen die deze geschiedenis heb ben geschreven. In 1959, nog voor hij zich ter atten tie van de Brusselse bevol king inliet met de bedeling van pensen en kompot, be zorgde de toenmalige mi nister van middenstand Paul Van den Boeynants de naai Komitee een wettelij ke basis. Het was echter vooral door toedoen van oud-minister De Clerck, di rekteur bij het ministerie van middenstand Bonnevil le en sekretaris-generaal van voornoemd Nationaal Komitee Piet Sablon, dat een aantal centra voor mid denstandsopleiding werden opgericht, die de opdracht van het komitee in praktijk moesten brengen. West- Vlaanderen toonde hoe het kon; in het Waasland was de situatie aanvankelijk vrij problematisch. De leersekretariaten moesten afstand doen van hun auto nomie. er was het nieuwe pluralisme van de op te richten VZW., het touw trekken tussen Sint-Ni klaas, Lokeren en Dendèr- monde. maar in 1962 kwam in Sint-Niklaas uiteindelijk, dank zij de verdienstelijke inbreng van mensen als Ed- gard Hacquaert, toen sche pen van financiën en mid denstand en voorzitter van het NCMV-Sint-Niklaas, Albert Boets, arrondisse menteel sekretaris, Remy Geerinck, voorzitter van de Syndikale Kamer voor het Bouwbedrijf, en Albert van Kerckhove, -voorzitter van Fegarbel Oost-Vlaanderen, het CMO-Waasland tot stand. Van de spijt om de verloren macht, de twijfels, de argwaan is nu niets meer te merken; de kontakten tussen de leersekretarissen en het centrum verlopen in een sfeer van loyauteit. De psycho-pedagogische advi seurs. de direkteurs van het Nationaal Komitee en de verantwoordelijke ambte naren van het ministerie van middenstand hebben de voortdurende uitbrei ding van het centrum mo gelijk gemaakt. In 1963 huurt men een fabrieks- ruimte in de Wegvoerings straat. drie jaar later begint men een nieuwbouw in de Rode Kruisstraat. 615 leer jongens en-meisjes en 193 kandidaat-patroons volgen na een tijdje de kursussen. 165 seminaria, studiedagen of lezingen geven de geves tigde zelfstandige de kans zich te vervolmaken. Enke le cijfers van vandaag: 1030 kursisten volgen elk één van de 61 ondernemings- kursussen. Voor de overige 104 opleidingen zijn er 1934 liefhebbers. André Baetens is ook het interprofessionele NCMV en de beroepsverenigingen dankbaar; het rijke kursus- senpakket is hun verdien ste. Het begon met kap pers, brood- en banketbak- Schepen Hermans, vrolijk in het vooruitzicht van de nieuwe aanwinst. was gemaakt. Natuurlijk moest hij ook nog enige arrangementen maken voor de muzikanten. Dat verliep allemaal van een leien dakje. Bert kon er trouwens voor zorgen dat alles op plaat terecht kwam. Hij riep «Honky Tonk Productions» ter hulp. Enige ervaring heb ben ze daar wel. Reeds een zevental langspelers wer den onder dat label uitge geven. Toen de brandweer van Ronse bereid bleek om mee te werken aan het pro- jekt en de kosten te helpen delen, was het hek hele maal van de dam. Nu vrijdag is de plaat voor de eerste keer te verkrij gen. Vervolg blz. 8 kers, onder impuls van heel wat voorzitters en sekreta- rissen zijn er koks-restau ranthouders, schrijnwer kers, loodgieters, garagis ten, schilders, metselaars en elektriciens bijgeko men. Later volgden nog o.m. verzekeringsmake laars. handelaars in vee voeders en inlandse gra nen, belastingskonsulen- ten, schoonheidsspecialis ten en manègehouders. Sinds kort leidt het CMO ook voetverzorgers, belas- tings- en kredietmakelaars en vanaf volgend jaar ook begrafenisondernemers op. Leraars en leraressen: ook zij hebben mee de twintig jaar CMO gemaakt. In on dankbare materiële en fi nanciële omstandigheden hebben zij het beste van zichzelf gegeven, program ma's ontworpen en gestof feerd, volledige kursussen uitgeschreven, deelgeno men aan talloze vakwerk groepen. En er zijn natuur lijk nog de kursisten: veel van hen hebben dank zij hun gedegen opleiding met sukses een eigen zaak op gebouwd of bekleden een kaderfunktie in één van de k.m.o.-bedrijven uit ons gewest. De zwaksten heb ben via ons systeem een beroep gevonden, waar mee zij niet alleen behoor lijk hun brood kunnen ver dienen, maar zich verder als mens in de maatschap pij kunnen profileren, meent André Baetens. Levensgericht Piet Sablon sekretaris-ge neraal van het Nationaal Komitee. herinnert zich nog de inrichting van de eerste kursussen voor on- dernemingshoofd in Sint- Niklaas. In 1955 was dat,- de middenstandsopleiding was toen nog een katakom- Vervolg blz. 4 Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts aan het woord tijdens de plechtige openstelling van het CMO-komplex aan de rijksweg 60 (Iv) een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oud* VMt34 9330 Dondormonda Tel.: 052/21.40.00 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prlje voor lo« nummer 30 F 1.360 F 360 F Verantwoordelijke uHoever D. DE CUYPER

De Voorpost | 1983 | | pagina 1