Omtrent Wazenaar en Maurice d'Haese ij Lebbeke speelde kasstuk «De Muizeval» Lokeren krijgt ook Sal Nistico, een gigantische tenor-sax uit de USA! «Week van het Jeugdboek» te Herdersem (on. Harmonie St. Cecilia lamme, geeft haar lentekoncert Deel V van «Oostvlaamse literaire monografieën» ïoord. Mi, heeft vrc fenisstraf jhtskinderen. Stekene. De Distelbloem vertolkte «Plotseling thuis» in regie van Marcel Van der Aa Na de New-Orleans-explosie slaat de Lokerse Jazzklub opnieuw de weg in van het moderne jazzidioom. Op veertien dagen tijd treden twee reuzen aan die het palmares luisterrijk aandikken. Op 2 april is het de beurt aan de Amerikaanse tenorist Sal Nistico en op 16 april «bügelt» de Jazzklub met trompettist-flügelhorn-blazer Dusko Goykovich. Hoogdagen voor de adepten van het moderne genre! Deze prachtige aanbiedin gen kwamen (van wie kan het anders) vein Roger Van- haverbeke, die in wisselen de bezetting deze twee rot sen zal begeleiden. Koncer- i Francy 'Summit' de Hampton Goykovich Quintet. Sal Nistico nam een onop- sombare reeks platen op Zele. De KLJ-jongens en meisjes voerden met veel bijval «De verloofde van mijn vrouw» P<gb) t. De toneelgroep .Vast als eikuit Hofslade brengt een thriller in drie bedrijven Jack Popplewell in een regie van Lena Siau (per) ten die met kuilengS met bovtm^eide bands worden. Tussen haakjes: Dusko de lieveling van voorzitter en musici. Ook onder eigen naam zijn er heel wat ver schenen. J lfiiri rinnr lpiHer - ha aai hem zeker geen ongelijk geven! Sal Nistico, een monument Hoe komt Nistico naar Bel gië? Sal gaat in de BRT een aantal opnamen maken en is dus 's avonds vrij. Roger Vanhaverbeke zag de kans een klein tourneetje op te zetten en bood Sal prompt aan de Lokerse Jazzklub aan. Geen problemen met ja-zeggen. Zo'n muzikant! leid door leider - bassist Ro ger Vanhaverbeke, pianist Mark Mathijs en drummer Freddy Rotier. Een ware must voor de lief hebber van moderne, zij het dan niet té moderne (bop) jazz. 2 april, Lokerse Jazzklub, Oude Heerweg (vlakbij de N 14), 38-40 te Lokeren om 21 u. - The Sal Nistico Quartet. Een koncert dat te overwe gen valt voor diegenen die York, USA. Als zestienjari ge reist hij in de Verenigde Staten rond in diverse rhythm blues band, een muziekgenre waar nog al eens meerdere sterren zijn mee gestart. In 1959 voegt hy zich bij het kwintet van Chuck Mangione en doet sessies in de meest ver maarde klubs van New York, de 'Five Spot' en de 'Half Note'. Hij maakt dan ook albums met Cannonball Ander ley. Zijn big band- carrière begint in 1962. Hij zit in de sax-sectie van de Woody Herman Herd. Daarna gaat hij bij Count Basie voor vier maanden en aanvaardt een aantal free lance kontrakten in Euro pa, met Dexter Cordon, Art Farmer en last but not least Dusko Goykovich (de we reld is toch klein - ze waren ook allemaal op de Lokerse Jazzklub!). Hij gaat ook platen maken met de fa meuze, nooit overtroffen Kenny Clarke-Francy Bo- land band. Zijn ouwe liefde voor Woody Herman keert terug in 1966. Hij gaat o.a. met Woody naar het festival - van Antibes en doet een A- 11-Niklaas. In de stadsschouwburg was t.g.v. het schoolfeest van de Heilige Familie het frica-tournee met de Herd oneeigezelschap Ivonne Lex te gast. Men voerde op «Dag Dokter» (Iv) voor het Amerikaanse State Department. Ook Basie het hem niet koud. Opnieuw naar de Basie-band in 1967, voor acht maanden. Woody Herman doet op nieuw een beroep op hem en Sal blijft hem trouw voor twee jaar (1968 tot 1970). Haal wat moderner wordt het met de big-band van Don Ellis ('71). Opnieuw start hij als free-lance-mu- zikant in New York. In 1973 gaat hij de Latin-toer op met het (nu zouden we het een salsaband noemen) Tito Puento Orchestra. Daarna volgt het Buddy m-Niklaas. In de schouwburg verzorgden de Wase Bluebirds Big Band o.l.v. Walter Rich Quintet 75 brengt hem terug naar Europa. Optredens her en der, free lance again! In 1976 vinden wij voornamelijk in de groepen van trombonist Sli- De 43-jarige tenorist werd ^at anders hadden geboren in Syracuse, New 311 Willy De Fleurquin De gemengde lagere school «Maria Assumpta», Alfons De Cockstraat te Herder sem speelt regelmatig in op aktuele trends en was verleden week aan «de Week van het Jeugdboek» toe. Zuster Caritas liet in de verschillende klassen van de lagere school zeven wat toch heel wat is in een niet zo grote gemeente aanleunend bij de stad van maandag tot donderdag aangepaste projekten uitwerken. Zo werd ook de plaatselijke biblioteek, filiaal van de stedelijke openbare biblioteek, tot stand gekomen in samenwerking met bestaande plaatselijke boekerijen, ingeschakeld. Jeugdbibiiotekaresse Dora Van Hoecke, geassisteerd door Annie Steenhaut, maakte alle leerlingen van de school, komende in afzonderlijke klasbeurten, wegwijs in de eigen bib en trachtte hen, voor zover zulks nog noodzakelijk was, de leeslust in te prenten of alleszins te stimuleren. Na een welkomstwoordje en enige uitleg over lezen en boekerij volgde een diaprojektie aangepast aan de leeftijd en ontwikkeling van de diverse groepen. Dia's nauw aansluitend bij het verhaal van Dora Van Hoecke ten beste gaf en waar ademloos naar werd geluisterd. Na een gesprekje met de leerlingen, waarbij bvb die van het eerste leerjaar niet gediend waren met de vraag «of ze reeds konden lezen» «natuurlijk kunnen we dat» ging het in koor werd een klas taak meegegeven variërend van een vervolg maken op het gebrachte verhaal naar een knutsel taak, het maken van een affiche voor de bib, het schrijven van een recensie over een gedicht, het in elkaar knutselen van een puzzel die een pagina vormt van het jeugdboek of voor het zesde leerjaar een aantal titels en auteurs van jeugdboeken halen uit een verhaal. Op vrijdag volgde dan in de school zelf de tentoonstelling van de resultaten van de afgewerkte projekten van de verschillende klassen, kwam er een info-stand van de plaatselijke bib en 's namiddags was jeugdschrijver Leopold Vermeiren te gast. De Herdersemse filiaal beschikt momenteel naast 2600 fictionboeken en 1800 non-fïction voor volwassenen over zowat 2100 jeügdboeken. De vloed van jeugdboeken bijhouden is gezien de penibele toestand van de stadskas een onmogelijkheid en het werken met wisselkollekties voor de hoofdbiblioteek en de 12 filialen loopt evenmin van een leien dakjs. De jeugdbiblioteek zelf, te Aalst in de Kattestraat 33, heeft naast tekort aan heel wat jeugdboeken nood aan een degelijk ontvangstlokaal waar kan worden vergaderd, voorgelezen, gespeeld en aan heel wat didaktisch materiaal waaraan het personeel dan zelf zo goed en zo kwaad als het gaat tracht aan te verhelpen. De Herdersemse filiaal is toegankelijk op maan-, woens- en vrijdag, telkens van 18 tot 20 u. Boeken worden volledig gratis in bruikleen gegeven. LH ercruyssen in het gezelschap van Clapaja een audiovisueel spektakel (Iv) Kon Harmonie St. Cecilia een talrijk en kunstminnend NHamme nodigt alle muziek- publiek "hebbers uit op haar Lente- Vhje ingang voor iedereen, "eert, dat zal plaatshebben Programma "vrijdag 8 april te 20 uur in Man in the street: fantasie- lokaal De Vlaamse ouverture, PI Schetter, ctiouwburg, Peperstraat The Beatles in Concert: Lenon srome. Onder leiding van en Mc Cartney, dirigent, ere-komman- Klarinet-Capriolen: F.H. W Kapelmeester L. Schroe- Schoren i zullen de muzikanten van 2e Rapsodie on negro Spiri- w Harmonie een geva- tuals: Eric Ball. •fd programma ten gehoren Pauze 'fgen. Kom het beluisteren Optreden van het jeugden- 1 u zult zeker kunnen genie- semble Con Fuoco. n van een fijne muzikale A. Allemande: J.H. Schein J"10' B. Pavane, Adu Rinner «ens zal een grote belang- C. Melooy Ming voor het bestuur en de D. Turkse Dans, Kees Vlak '"Kanten een stimulans en New Baroque suite steun zijn om zich ver- Ted Huggens blijven inzetten tot A. Overture fcd8 betere prestaties, de B. Aria Jdbbersmuziek en de C. Fugato deuntje «smuziek ten bate. Instant Concert: Harold L. bestuur rekent dan ook op Wolten Aalst. De kollega's brachten tijdens het weekend in een bomvolle zaal Huwelijksreis zonder manvan Leo Lens in een regie van Jo Beeckman (per) Een eeuw geleden ging het er op velerlei gebied ellendig toe in Vlaanderen. In de vijfti ger-zestiger jaren teisterden cholera-epide- mies onze samenleving, het pauperisme nam schrijnende afmetingen aan, de landbouwkri- sis sloeg toe. Auteurs van bij ons beschreven het weinig bëhijdenswaardige lot van heel wat Vlamingen: Conscience, Sleeckx, Baekelmans, Zetternam, Anton Bergmann, Virginie Love ling, hun geschriften heten realistisch, natu ralistisch soms. Beweging ook op het sociaal- politieke vlak, maar meer naar 't einde van de eeuw toe: het socialisme begint op te flakke ren, Rerum Novarum wordt gevierd en kriste- lijke vakverenigingen ontstaan. In 1883-84 schrijft Raymond Stijns «Arm Vlaanderen», ten dele bedoeld als wraakneming op het oplei- dingssysteem aan de katholieke normaal school in Sint-Niklaas. Helemaal in de kontekst van die tijd situeert zich het oeuvre van de uit Eksaarde afkomsti ge auteur Amand De Vos (1840-1906), die onder het pseudoniem Wazenaar schreef. Zelf stamde hij uit een armoedig gezin en het menselijk lijden tijdens de cholera-epidemie van 1868 liet sporen na op de mens en de schrijver: in «Een Vlaamse jongen» (1879) stelt Wazenaar zich antiklerikaal en antika tholiek op, "hij evolueert naar een vrijzinnig liberalisme en wil onder het juk van de kriste- lijke opvoeding vandaan. Een zwartgallige tendensroman. De tweede aanklacht stuurde Wazenaar rond 1892 de wereld in, ook die was autobiografisch geïnspireerd: «Een officier ge worgd in het Belgisch leger». Amand De Vos sukkelde met z'n gezondheid en het leger wou hem vervroegd op pensioen stellen, waartegen hij zich (vergeefs) verzette. Wazenaar in de «(wurggreep» van de militaire administratie, het resulteerde in een roman. Wazenaar, een kwetsbaar, introvert man. Idealist aanvankelijk, verbitterd nadien. Hein Persyn heeft over deze al te weinig bekende Oostvlaamse auteur een essay geschreven, u kunt het lezen in deel V van de «Oostvlaamse literaire monografieën». De boerenzoon die het tot legerdokter brengt, veel sympathie met de onderdrukten aan de dag legt en wiens werk pessimistisch overkomt. Maatschappe lijk onrecht verwoord door een volhardend Vlaming. Persyn stelt dat Wazenaar géén gro te literatuur bijeenschreef (de verwoording deed gebrekkig aan), maar noemt hem toch een epigoon van Multatuli. Wazenaar heeft ook wat poëtisch werk («Langs ruwe paden», «In de natuur») en enkele polemieken op z'n aktief. De relatie tussen het leven en het werk van deze te weinig bekende geneesheer-auteur is frappant; wie het wel en (vooral) het wee van Vlaanderen zo'n honderd jaar geleden wil leren kennen moet maar eens met Wazenaar op ontdekkingstocht. Verzet en gelatenheid Als je na dat verhaal over Wazenaar de analy se, door Armand Van Assche, van het werk van Maurice d'Haese ter hand neemt zit je in een kompleet andere tijd en sfeer. D'Haese (Lede 1919-Aalst 1981) schrijft walgend over de vreedheid van de oorlog in «De heilige gramschap» (1952), maar zijn verzet is indivi dualistisch en zonder illusie. Een boeiend boek ook voor wie van literaire symboliek en meta foren houdt. Van Wazenaar tot Maurice d'Hae se, hoe is de Vlaamse literatuur op die pakweg tachtig jaar geëvolueerd? Ze is volwassener geworden naar zegging en stijl natuurlijk. Maar er is toch een merkwaardig parellelisme: het idealisme van Wazenaar dat in verbitte ring uitmondt, de opstandigheid van D'Haese die tot gelatenheid uitdeint. Net als Wazenaar heeft Maurice d'Haese slechts een beperkt oeuvre bijeengeschreven, twee romans al bij al. De tweede (1957) heet «De witte muur» en daarin blikt Max in zijn gevangeniscel terug op zijn leven, hij ervaart het bestaan als onbe nullig. Ook in «Verhalen» (1961) de thematiek van de fataliteit, de mens die in een «modderwereld» verzeild raakte. De sfeer van deze bundel doet grotesk, Kafkaiaans aan. Een Waaslander uit de voorbije eeuw en een meer recent auteur uit het Aalsterse. Twee van de zes Oostvlaamse schrijvers die in de jongste uitgave van «Oostvlaamse literaire monogra fieën» toegelicht worden. De andere bijdragen heel beknopt dan. Een studie van Jan Marchau over de Vlaams volks- en jeugdschrijver A- bragham Hans uit de protestantse gemeen schap Sint-Maria-Horebeke; een monografie door Fernand Handpoorter over zijn Gentse vriend, de romancier Frans Sierens-, een ver haal door prof. Lieven Rens over dichter- theoloog-filozoof-flamingant Marcel Brauns-, een bijdrage van Sint-Niklazenaar Jo Daems over de Zultse brouwerszoon-toneelschrijver («De Paradijsvogels») Gaston Martens, die honderd jaar geleden geboren werd. U kimt deel V van de «Oostvlaamse literaire monografieën» bestellen bij de Provinciale KultuurdienstBisdomplein 3 in Gent, tel. 091/25.30.01. Verkrijgbaar door overschrij ving van 200 frank op rekeningnr. 091- 0059890-70 van de provincie Oost-Vlaande ren, Kulturele Publikaties en Aktiviteiten (vermelden: «Oostvl. Liter. Monografieën») Eerder kon men in deze reeks kennismaken met het leven en werk van o.m. Jan Vercam- men, Leo Mets, Reimond Stijns, Wies Moens en Valère Depauw. In de zesde bundel worden bijdragen over o.m. Fernand Handtpoorter, Georges Hebbelinck, Pieter Magerman en Prosper De Smet aangekondigd. Deze publikaties dragen in aanzienlijke mate bij tot een beter begrip van de literatoren uit onze provincie. Men heeft zich tot doel gesteld, een aantal minder bekende schrijvers bij een breder publiek te introduceren. Dat uitgangs punt is zondermeer toe te juichen, want Boon of Claus of Van Wilderode kénnen we onder hand, maar wie had al van b.v. Wazenaar gehoord? De monografieën behandelen én het leven én de het werk van de schrijver in kwestie én de interaktie tussen beide; ze wer den door vakmensen geschreven. Aanbevolen literatuur over onze literatoren! W.V. vierde vorig week-end haar 15- met de opvoering van de «Master- van Agatha Christie «De Muizeval». Niet het decor was veel beter, maar ook het spel voortreffelijk. verhaal wordt een vrouw Miss Stanning, vroeger een ge- uitgezeten van 3 nl. Geor- Kathy en Jimmy Corri- die hen door de recht- toegewezen werden, moordenaar floot het van «Three blind mi- ver van de hoeve van de Stannings opent het echtpaar Ralston een pen sion. De dag van de moord komen de eerste gasten toe. Een fantastische sneeuw storm sluit Monkswell Ma- nor van de buitenwereld af. De politie belt Monkswell Manor op omdat ze bij het lijk een zakdoekje vond met twee adressen: dat van Miss Stanning en dat van Monkswell Manor. Terwijl de gasten elkaar beter leren kennen, arriveert inspec teur Trotter van de politie. Het is zijn taak uit te zoe ken wie van de aanwezigen enig verband heeft met de zaak Conigan. Akteurs Monique Mertens als Mollie Ralston en Dirk De Cock als Giles Ralston, de eigenaars van Monkswell Manor, brengen een heel goede prestatie. Ook Renaat Moeyersoon als inspecteur Trotter verdient een phiim. Ook goede prestaties van Roger Goedgezelschap als Christopher Wren, Annie Bosman als Miss Boyle, Ro ger Van Schoor als Major Metcalf, Nick Dauwe als Miss Casewell en Eddy Van Langenhove als Paravicini. Deze laatste speelt zelfs uit stekend. Dekor Het interieur van Monks well Manor was uitermate verzorgd. Proficiat voor dit decor aan Frangois Car- doen, Dolf en Dani Van Mulders, Prosper Coore- man, Jean Dauwe, Pierre Verhulst, Oscar Cool, Michel Moeyersoon, Eric Heyvaert, Luck Van den Abeele, Eddy Van Langen hove en Louis Buytaert. Voor behang en schilder werk zorgde het huis Cool, Lange Minnestraat. Voor belichting en geluiden zor gen Jean Dauwe, Lodewijk Van Gyzeghem, Eric Hey vaert en Dani Van Mulders. Als opgever fungeerde Jo zef Heirbaut, terwijl Jozef Van Damme zorgde voor de grime. De regie berustte bij Luc Verhavert. Met dit stuk heeft Wij zich van de betere zijde getoond. Doe zo voort en proficiat! LVG De Voorpost- 1.4.1983 - 23

De Voorpost | 1983 | | pagina 23