Wase Klompenweekend is grootste tweedaags wandelevenement in Vlaanderen 9 en 10 april vanuit Nieuwkerken Wisselbeker Een kloek, «kompleet» programma Het Klompen komité Inschrijvingen, prijzen, enz. Goochelen met getallen wen die instantie wellicht als representatief pars-pro- toto. «Wellicht is de 'man van het jaar' verkiezen veel belangrijker», zo wordt wrang geopperd in één van de dokumenten die zowel leden als niet-leden van de persgroepering in hun pol len krijgen gestopt. Toerisme De persmensen moeten maar «publiciteit» maken, wordt gesteld. En daar be- Gewis, gezond en fris komen z' aan de start, die duizenden stoere stappers die Nieuwkerken mettertijd als een beminnelijk bedevaartsoord zijn gaan beschou wen, maar 's avonds weegt hun lijf als lood, blaren groeien aan de voeten, hoekig wordt nagedanst en uitgehijgd. De Klompen tochten-annex Hoevetoch- ten in Nieuwkerken-Waas baden in vroeglentelijke blijheid (de marcheerder in 't embleem lacht breeduit), wandelen is gezond en het Land van Waas («De tuin van Vlaanderen») schoon, hier wordt aan vanalles tegelijk gedaan: sport, folklore, gastronomie, menslievendheid, kreativiteit. Zesde Hoevetochten op 9 april, elfde Klompentochten op 10 april, en in de marge nog een spetterend festival van nu eens knusse, dan weer koddige aktiviteiten. Het grootste tweedaagse wandelevenement in ons land, zeggen de organisatoren, en ze zullen wel gelijk hebben. Al wordt dus duidelijk méér gedaan dan alleen maar gewandeld. Zo veelomvattend is de hele bedoening geworden dat men zich naar aloud Vlaams en Belgisch gebruik in allerlei komités heeft moeten opsplitsen ter voorbereiding van'de happening. Maanden wroeten om twee dagen leute te ontketenen, een beschermkomité kreëren, naar sponsors hengelen, een nog enigszins nieuw trajekt uitstippelen, de bevoorrading nu al in goeie banen leiden. Pakweg tienduizend wandelaars en pretmakers worden in Nieuwkerken en omgeving verwacht dat weekend, men is natuurlijk steeds beducht voor de «rillen van de weermaker want in open lucht ga je bij voorkeur als de zon «hijnt tekeer. Van ver, van héél ver soms komen de deelnemers, er is beslist al emand uit Malta bij ditmaal en ook omdat déze wandeltocht meetelt voor de visselbeker van de Vlaamse Wandelliga is de belangstelling zo massaal. De boerderij van landbou wer-gemeenteraadslid Hi- ■aire D'Hollander, het epi centrum van de Hoeve- .ochten (mét ambachtelijke demonstratie), vrijdaga vond 18 maart. Persconfe rentie opgesierd met affic hes, spek en eieren, beu ling natuurlijk, en bier uit Oudenaarde. Honderd in vitaties gingen de deur uit, we zitten met een twintigtal nieuwsgierigen rond de ta fel. En dan nog: de helft zijn organisatoren. De me dia krijgen een veeg uit de pan, de «Wase Persklub» moet het ontgelden, de Klompenknapen beschou- gint de begripsverwarring. Informatie is immers niét hetzelfde als reklame, al zijn er raakpunten. En een sponsor, hoe gul die ook moge wezen, begeleidt en steunt óók uit eigenbelang. «Graag hadden wij dit jaar een meer aktieve hulp ge had van al onze persmen sen; klaagt en hoopt men tegelijk. En nog: «Vorig jaar waren er weekbladen die zelfs de Klompentoch ten, ook na de aktiviteiten, niet vermeld hebben». In dat verband worden geen namen genoemd, maar Mare Thyssen, verantwoor delijke publiciteit, verkon digt wél met naam en toe naam op wélke bladen men in 't Waasland rekent. De Voorpost hoort daar blijk baar niét bij (hebben wij ook maar één jaar nagela ten, de Klompentochten roemrijk in reliëf te zet ten?). Er is natuurlijk ook de omroep; de BRT vertikt het, naar Nieuwkerken af te zakken, misschien omdat je het Nieuwkerkse evene ment niet in een of ander rubriekje (sport? toeris me?) katalogeren kan. De organisatoren zelf hou den het op toerisme, want «de Klompentochten moe ten een start zijn voor de uitbouw van ons toerisme». En die basisbekommernis zou, vindt men ter plekke, niet alleen door de media, maar ook door de overheid in de kiem worden ge smoord. Men verwijst daartoe naar Blankenber- ge, waar men voor een ge lijkaardige tweedaagse maar met veel geringer op komst (vorig jaar 4.280 deelnemers) alle hens aan dek roept en materiële hulp 't allenkante binnenrijft, omroepreklame krijgt plus nog een forse toelage van de stad. Wordt vanuit Nieuwkerken niet minstens even belangeloos gewerkt als in Blankenberge? Sluikstappers Het Klompenkomité heeft wat emoties weggeslikt, nu zijn we aan de kern van de zaak toe: praktische aan knopingspunten, waar je wat kan meemaken, gege vens over tassen koffie en eetmalen, statistieken inza ke drukwerk, die dingen. Men reikhalst natuurlijk naar immer méér meestap pers, zo groeit en bloeit een organisatie. Ook de offi cieel voorgelegde cijfers horen genuanceerd te wor den, want steeds wandelen wel mensen mee die zich -niét lieten inschrijven. Tel- kenjare borrelt wrevel op bij bijvoorbeeld de huis moeders: niet de kleine van Pier of Pol is de jongste deelnemer, wél de hunne, dat soort diskussies. De praktische gegevens heb ik op een andere plaats zo overzichtelijk mogelijk ren én het bijna ideale ruimtelijke kader waarin kan gewandeld worden. Sfeervolle retro-en andere toestanden op 9-10 zpril, u moet eens gaan kijken. Meedoen mag vanzelfspre kend ook Wouter VLOEBERGH De Klompentochten tellen mee voor de wisselbeker van de Vlaamse Wandelli ga (VWL). Aan de hand van het aantal aanwezigen op een wisselbekertocht krijgen de klubs punten toegekend. De klub die twee jaar na elkaar de wis selbeker ontvangt mag de «nationale wandeldag» or ganiseren. Klompenweekend in Nieuwkerken. Paul De Groote is stichter van de Internationale Klompentochten (dw) Klompenweekend. De stappers trekken o.m. naar de omgeving van de Barbierbeekeen rustig en uniek natuurgebied in Bazel (arch.) De organisatoren van het Nieuwkerkse wandel weekend hebben ervoor gezorgd dat jong en oud, stappers en danslustigen, tekenferventen. rekord- pogers, dorstigen en hongerigen aan hun trekken komen. Een overzicht van de programmatie. Vrijdag 8 april 18 u., repenlopen. Reep en stokje, brokje sportieve folklore. Op een gesloten omloop wordt deze wedstrijd (een nieuwigheid in Nieuwkerken) betwist. Je kan vanaf 17 u. komen oefenen op een verkeersvrije omloop. Inschrijven de avond zelf in de grote tent op het sportplein. De wedstrijd wordt in de Wallenhofwijk (centrum Nieuwkerken) geor- ganizeerd. 19 u. schilderswedstrijd. Straatbeschilderaars moeten zelf hun kjvasten meebrengen, de verf wordt hen ter beschikking gesteld. «Publicitaire en/ of ideologische schilderingen worden verboden», vermanen de organisatoren. De kreatievelingen penselen erop los in de Meesterstraat. Zaterdag 9 april vanaf 10 u., Hoevetochten. Langsheen merk waardige hoeven en bezienswaardigheden kronkelt het trajekt. Op de centrale eetplaats in het Breugel- hof (Kwakkelhoek) worden traditionele ambachten gedemonstreerd: u kunt een hoefsmid, borstelma ker, mandenvlechter, zeeldraaier enz. aan het werk zien. Er worden daar ook specifieke boerengerech- ten aangeboden. Een en ander wordt met volksdans en muziek omlijst. U kunt kiezen uit een route van '25 km (start om 10 u.), 14 km (11.30 u.) of 6 km (start om 13 u.). vanaf 13 u., luizen- en sjachermarkt. Opnieuw is het Breugelhof het dekor. Al wie dat wil kan iets komen ruilen, versjacheren, kopen of verkopen. En opnieuw: politieke, ideologische zaken zijn taboe «Informatiestands» mogen wél. U kunt terecht op de Kwakkelhoek. warmeluchtballon. De eerste prijs van een kruis woordraadselwedstrijd die speciaal voor de Klom pentochten werd ontworpen is een gratis luchtdoop met de warmeluchtballon die zaterdagnamiddag (ook zondagnamiddag) opstijgt. geldleggen. Om 19 u. start de wereldrekordpo- ging geldleggen. Getracht zal worden, zo snel mogelijk 64.000 frank-muntstukken naast of achter elkaar te leggen. Breugelavond. Om 20 u. wordt een grootse Breugelavond opgezet in de grote, verwarmde tent op het sportplein in Nieuwkerken. Voor de gelegen heid werden speciale stenen bierkruiken gemaakt, u kunt ze kopen. Ten dans speelt discobar Eric en Luc. Wandelaars betalen 60 frank, gewone sterve lingen 80 frank toegangsgeld. De bodega is open vanaf 17 u. Zondag 10 april vanaf 9 u., Klompentochten. De langste afstand bedraagt 50 km., de kortste 5 km. Start om 9 u. (50 km 10 u. (30 km.). 11.30 u. (20 km.), 13 u. (10 km.) of 14 u. (5 km.). Er is een reduktie voor gezinnen en groepen. Betalende deelnemers, en alléén zij, genieten van een verzekering. Dit jaar gaat het richting Haasdonk-Bazel, naar de Barbier- beekvallei. Diverse kontroleposten zijn voorzien en daar kan men even rusten of een verfrissing gebrui ken of een beroep doen op de mensen van het Vlaams Kruis. CB-Beveren zorgt voor de radiover binding tussen de kontroleposten onderling en legt ook de link met de startplaats. 15 u., warmeluchtballon. Zie ook zaterdag. 16 u., jiu-jitsudemonstratie. 17 u., valschermspringen. 19 u.wereldrekordpoging geldleggen wordt stopgezet. 20 u., blarenbal Klompenweekend in Nieuwkerken. Op de Hoevetochten is er traditioneel veel belangstelling voor de beoefenaars van oude ambachten. Een klompenmaker (blokmaker) hoort erbij, natuurlijk (dw) gebundeld. Al die konkre- mpf ,lp te, goed geëlaboreerde din- mvi uc gen zijn het resultaat van véél veldwerk, van een soe- pele samenwerking tussen A's de organisatoren een- veel individuen en instan- ten «over» hebben (hun in- ties. Neem nu het trajekt zet ,s belangeloos) dan voor de Klompentochten wordt die integraal aan een Dat stippel je niet op één- ;'Eoed tn Nieuwker- t\tfee-drie uit. Verantwoor- ^en ze'* oosteed: ouderlin- delijke Van Duyse vertelt 8en> scholen, gerechtskin- dat toen men de baan op- deren z'jn de begunstigden. Paul De Groote is de gees telijke vader van de Klom pentochten. Toch werkt men eigenlijk zonder heuse hiërarchie, men werkt ge woon intens samen. Voor het sekretariaat is mevrouw Van Wiele verantwoorde lijk, voor de bevoorrading mevrouw Dullaert, voor de reklame (publiciteit) Mare Thijssen, voor de Klom pentochten zelf de heer Van Duyse, voor de Hoe vetochten de heer Soetens, met de financiën houdt de heer Grumiau zich bezig en voor de technische realisa tie en «omlijsting» staat de heer De Burggrave in. Op de dag zelf kan men in de grote tent op het sportplein inschrijven vanaf één uur vóór de start van elke wandeltochtreeks. Groepen hebben twee mogelijkheden. Ofwel wordt per deelnemer afzonderlijk ingeschreven, ofwel per groep. Voor Hoeve- en Klompentochten tegelijk in schrijven kan ook. Men betaalt dan slechts éénmaal het bedrag van de luxemedaille, men krijgt één luxe-medaille na het uitwandelen van de twee tochten en één brevet voor elke tocht apart. Gehandicapten zijn welkom in Nieuwkerken, Vooral de kleinere omlopen (tot 15 km) zijn makkelijk te berijden. De grootste groep gehandi capten wordt met een speciale prijs bedacht. Prijzen régent het overigens. Nieuw is een groepsprïjs voor klubs die tenminste vijftien ledei afvaardigen, van wie er tien «rechtvaardig» moeten- aankomen. De jongste én de oudste deelnemer van elke reeks, de grootste groep, de van verst komende deelnemer (wordt die Maltees in extremis nog geklopt?), de oudste of de jongste deelnemer uit Nieuwkerken zelf. Telefoonnummers waar u voor informatie of inschrijving terechtkunt: 776.46.15, 777.16.04, 777.05.34, 776.72.96, 777.56.20. allemaal in zone (03). Bezemwagens kunnen de «afvalligen» transpor teren, maar wie opstapt krijgt géén brevet ol medaille. Het Vlaams Kruis is present met twaalf vaste en twee mobiele posten. Op medische assistentie kan u gratis een beroep doen. Medailles en brevetten. Wie z'n deelname laat noteren betaalt öf voor een brevet mee, óf voor een kombinatie brevet-medaille. De prijs varieert van afstand tot afstand, ten hoogste betaalt u 100 frank. Wie een luxemedaille wil betaalt 270 frank. Diareeks en film. Op aanvraag wil de organisatie gratis een film en/of diareeks over de voorbije- Klompentochten komen vertonen. Info bij Paul De Groote, Heihoekstraat 12 in 2770 Nieuwkerken, tel.: (03)777.05.34. 'Overnachten kan van 8 tot 10 april op diverse manieren in of om Nieuwkerken. Gratis lukt het bij burgers, militairen kunnen eventueel in de kazerne Westakkers overnachten, grote groepen kunnen op aanvraag in grote lokalen slapen (luchtmatras en dekens meebrengen), wie over een tent of caravan beschikt kan die ter plekke installeren. Eten Op de omloop van de Klompentochten twee eetplaatsen geïnstalleerd. Een kost 40 frank. Een koude of warme maaltijd frank. Extraatjes kunnen in een speciale tent wor den genuttigd. ging «een beet gelachen» werd. in die mate zelfs dat «de vraa nie kontent was as we thuiskwamen». Maar, zoals met alles in dit leven, «'t komt wel slim». Gezellig Flarden impressies opge raapt uit de persmap. Óver de ambachten: «Het wordt van jaar tot jaar moeilijker om nog mensen te vinden die de ambachten (man denvlechten, klompenma ken, etc.) nog beoefenen en die dit voor ons belange loos willen demonstreren. Daarom moeten we vaak ver buiten de gemeente en zelfs naar het buitenland gaan om nog medewerkers te vinden». Over de Hoeve tochten: «Het is geen tradi tionele wandeltocht, maar een gezellige familiale wan deling waar men een pracht van een natuur ontdekt, langs merkwaardige hoe ven stapt en ontspannen door de mooiste hoekjes van ons Waasland wan delt». In verband met de organisatie: «Op het einde van deze twee dagen kun nen we met z'n allen geen inschrijvingskaart meer ho ren of zien, maar toch be ginnen we met z'n allen weer opnieuw binnen zes maand voor de volgende race». M.b.t. dit laatste ci taat valt op dat een nieu wigheid werd geïntrodu ceerd: een ritselende (want ^iompenweekend in Nieuwkerken. Dit komité zet zich danig in voor het welslagen vi beluisterbare) ïnschrij- wa[ yiaancjerens grootste tweedaags wandelevenement heet te zijn. In de hoeve v vingskaart. Een race, das raadsHd.iandbOUwer D' Hollander vond de persbijeenkomst plaats (dw) juist natuurlijk, een supe- rieure organisatie die heel professioneel is uitge bouwd op die elf jaar. maar een team dat hard moet werken om «er» te komen. Gezelligheid, daar draait het toch in allereerste in stantie allemaal om in Nieuwkerken en omgeving. Het Klompenweekend heeft een heel degelijke re putatie verworven, burge meester De Vidts schrijft dat toe aan én de kundige aanpak van de organisato- Vorig jaar kwamen officieel 6.748 deelnemers aan de start voor de Klompen tochten, 3.096 wandelaars vertrokken voor de Hoevetochten. De bevoorradingsploeg, geïnstalleerd in de tent op het sportplein, bestaat uit 140 mensen. KAV en KVLV uit Nieuwkerken werken daartoe al enkele jaren samen met de ouderkomités van meisjes- en jongensschool. Er werden vorig jaar liefst 21.000 tassen koffie opgeslurpt. Op de Breugelhoeve is er een extragrote eettent, op het sportplein een bijkomende tent die als eettent en bodeg? dienstdoet. Ter promotie van de wandelhappening worden 20.000 strooibiljetten, 13.000 brochures (met volledig programma), 700 affiches, 500 «internationale folders»* en 100 autobandjes verspreid.

De Voorpost | 1983 | | pagina 28