Meer premies, verzekering tegen loonverlies, procedure éénvormiger, eenvoudiger, soepeler Aalsterse prins Jacky I Harte U overleden Topdag Aalsters Atheneum Brandweer van Temse rukte vorig jaar 251 maal uit Okkosjemert in Netwerk Aalst Minister Geens te Aalst (H 2 - 1.4.1983 - De Voorpost >eïnves- Zaterdag had voor de vierde maal de Okkosjemert, georganizeerd door de Persbond van Aalst, plaats. Het is een formule die heel wat sukses kent. Enerzyds zijn er de talrijke verkopers en die zijn er in overvloed zodat men er zelfs een aantal moest weigeren en anderzijds zijn er de kopers die graag deze sympatieke bedoening met hun aanwezigheid kleur en luister willen bijzetten. Onze zolder ligt vol Boeiend wordt zo een «okkos jemert» wanneer je met de verschillende verkopers gaat praten en hen vraagt waar ze a! die rare objekten vandaan ha len. Vaak merk je dat velen onder hen beïnvloed zijn door de reklame die ons dagelijks overspoelt. Een verkoper ver telde ons dat hij een radio- zendapparatuur had aange kocht en dat hij na enkele weken reeds spijt kreeg van die aankoop en vooral dan van het geïnvesteerde geld. Een okkasiemarkt bied je de kans om via een video-opname w publiciteit te maken voor hu nieuwe produktie die in Aal wgrd gebracht. Op de marl ook standjes waar men d meest vreemdsoortige dinge kon kopen. Maar ook allerli gadgets uit vreemde en liet Jacky D'Herde (op de foto derde van links) werd Prins Karnaval van Aalst in 1972. Hij wordt hier omringd, staande van links naar rechts, door andere Aalsterse ex-prinsen Michel Cleemput (Prins in 1971 - 1973 en 1978) Keizer Karnaval Kamiel Sergant (1963 - 1966 - 1968), Karei De Naeyer (1961-1962) die bijgaand In Memoriam schreef, Simon D'hondt (1965), Deken van de Prinsencaemere en Marcel Henninck. Zittend v.l.n.r. Henri Arijs (Prins in 1964), Luc Peirlinck (1969) en Louis Van Pottelbergh (1960). Sinds in Aalst in 1953 voor het eerst sprake was van een karnavalprins, is Jacky D'herde na Robert Renoncourt (t 1961) en Frans De Boitselier (t 1962) de derde prins die overleden is. Hij was amper 38 jaar... Karei De Naeyer schreef onderstaand «adieu» aan zijn overleden vriend Jacky D'herde. Wij publiceren het integraal. Adieu, Prins Jacky van Aalst... Er waren die dag maar twee geluiden en één stilte, het jagen van de wind en de koude regen buiten en één stilte. Dat zijn dingen, de geluiden waarop je echt gaat letten als iemand weggaat, als iemand plots aan de andere kant van de levensstreep is terechtgekomen, als iemand tot de geschiedenis van een karnavaleske, van leven borrelende door iedereen gekende volksfi guur, met financiële problemen vechtende stad, gaat behoren. Er waren die dag veel telefoongesprekken en de telefoondraden weenden. Er waren die dag veel mensen, die dit onverwachts gebeuren al zo lang hadden verwacht en toch verbijsterd vroegen: «Waarom hij? Waarom nu? Waarom zo?» Er waren die dag veel mensen, die vroeger wel wisten hoe hij had moeten leven, lachen, werken en zichzelf zijn, maar in hun draaiboek van deze opmerkelijke, individueel eigengereide en voor twee levende man, waren ze tot nu toe één belangrijke sekwentie vergeten. De sekwentie van het plotse adieu, de sekwentie van de onverwachte horizon waarachter iemand met bloedrode stralen in het aangezicht, de ideologische rode roos in de hand, verdwijnt, rusten gaat, een na-leven tegemoet wandelt, om daar ook vanuit zijn optiek, weinig of geen compromissen te sluiten. Er waren die dag mensen, dieren en planten, die wisten dat hij niet meer leefde, ze begrepen zijn stille weggaan en toch hebben ze zijn laatste onhoorbare schreeuw gehoord, de schreeuw als van een meeuw, die hoog boven de Dender uitkijkt naar einders van verder, hoger, beter, anders en menselijker. Meeuwen die kinderlijk uitschreeuwen dat het goed is te leven, meeuwen die verwijten dat niet al onze menselijke ideologieën en bedenksels, realisaties, ivoren torens van sociaal beter zijn of voelen, dat niet al de luchtkastelen van onze geordende maatschappij en partijpolitiek streven, perfekt zijn. Hij ligt in een kraakwit bed in een grijze kamer, vol schaduwen van voorbije strijd en hoopgevende rust. Hij kan de dekens niet meer terugslaan en toch is het lente. Ik kijk naar hem, ik groet hem en toch herkent hij mij, ik voel het, alhoewel hij een slaap van duizend dromen, angsten en voor ons onbekende verten slaapt. Ik weet en hij weet, dat er een paradoxale symmetrie bestond in ons diametraal tegenover elkaar staan, in het begrijpelijke onbegrip voor eikaars opvattingen. Ik laat nu mijn ogen en gedachten dwalen over en rusten op het leven dat er niet meer is. In feite weet ik nu dat dit hard schreeuwend tegenaangaan, het onverzettelijk anders zijn en leven, een stamelen was om van soms onrechtvaardig onbegrip het beste te maken. De kamer vult zich nu met levende en dode gedachten, een stil stamelen en zuchten, het kloppen op de deur. Hij rust en ik hoor en weet dat er kinderen worden geboren. Hij rust en elk woord begint met een onrustig twijfelen. Hij is geschiedenis, en de rest fc stilte die meer vertelt dan wij vermoeden... Vaarwel Jacky Karei werken als een duiventil, een kleine garage, een veranda waarvoor de gemeente alleen bevoegd wordt zonder tussen komst van hogere instanties. Bouw- en exploitatievergun ning zullen worden gekoördi- neerd. Wie een bouwvergun ning krijgt heeft automatisch ook een exploitatievergun ning. Qua gewestplan wordt een wijziging voorgesteld waarbij uitbreidings-, her- of verbouwwerken kunnen wor den gegund in afwijking van het gewestplan zo de ruimtelij ke ordening er niet wordt door geschaad. Hoe de bouw stimuleren? Het investeringsprogramma voor de bouw bedraagt 27,3 miljard, bijna de helft van de totaliteit van de middelen van de VI. Ex. Ingeleid door voorzitter Marcel Daeleman sprak voorzit ter van de Vlaamse Exekutieve, Gemeenschapsminister van Ekonomie en Werkgelegenheid Gaston Geens verle den maandag in de salons Carlton te Aalst voor de «Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers voor de Bouwnijverheid in het arrondissement Aalst». Op het ogenblik dat onderhan delingen aan gang zijn licht minister Geens even de sluier op over de huidige toestand in de bouwsektor, zoals iedereen weet in een eerder penibele toestand. Als men weet dat 57% van de totale tewerkstel ling in Vlaanderen tot de bouwsektor behoort en met de in de hoofdstad werkende Vla mingen dit procent oploopt tot ruim 2/3 verdient de bouw al leszins biezondere aandacht. Begon de ekonomische krisis zowat rond 1974, in de bouw hield men het uit tot 1980 me de door hoge investeringen door de overheid en het feit dat wie over kapitalen beschik te ze liefst in onroerend goed belegde wegens de hoge infla tie. Privé bouwen werd echter moeilijk wegens de heersende onzekerheid qua tewerkstel ling en massale projekten kun nen door de overheid niet meer worden gefinancierd. Naast het algemeen overleg op socio-ekonomisch vlak in het VESOC werden eigen overleg organen voor de bouwsektor gekreëerd op het niveau van de Vlaamse Gemeenschap, nl. het «Overleg Bouwsektor» en het «Vlaamse Bouw-Overleg- Comité». (VBOC). Overleg in bouwsektor In een protokol werd vastge legd dat de Vlaamse Regering minstens éénmaal 's jaars met de sociale partners van de bouwsektor overleg zou plegen over al wat de bouw recht streeks of onrechtstreeks aan belangt evenwel met uitzon dering van administratieve- technische problemen waar voor dan het VBOC werd op gericht. Aan de voorbereidende be sprekingen van de nationale ronde tafel bouw waarmede werd gestart in 1981 werd door de Vlaamse Exekutieve niet deelgenomen om diverse rede nen: de bouwsektor behoort niet tot de nationale sektoren doch tot de regionale waarvoor de VI. Exekutieve bevoegd is, er is nog steeds geen akkoord over de verdeling van de lasten uit het verleden waardoor de VI. Ex. zich in haar budgettai re mogelijkheden beknot voelt en van de vorige «ronde tafel» heeft de VI. Ex. een zure na smaak daar de regering die beloofde tussen te komen voor 2/5 in de rentesubsidie zulks niet deed wat aan de VI. Ex. 570 miljoen kostte. Gesubsidieerde werken Om tegemoet te komen aan de vele klachten over al te kom- plekse reglementering en laat tijdige betalingen werd op dracht gegeven tegen 1 maart een subsidieregeling uit te wer ken die éénvormig en eenvou dig zou zijn. Tegen eind maart, dus vandaag, moet een ont werptekst klaar zijn om met de provinciale diensten te bespre ken en nadien wordt overleg gepleegd in het VBOC. Een vlotte subsidieprocedure steunt op medewerking van opdrachtgevers (bvb. de ge meenten), uitvoerders (de aan nemers) en ontwerpers (archi- tekten en ingenieurs). Men hoopt deze besprekingen te kunnen afronden. Laattijdige betalingen Een nauwkeurige raming van het impact van de vastleggings machtigingen op de betalings kredieten wordt opgemaakt en zo moest blijken dat de noden met meer dan 10% verschillen van de voorziene betalingskre dieten wil de VI. Ex. maatre gelen treffen. Betalingen zullen vlotter kun nen verlopen als het mogelijk wordt te werken met maximale voorschotten tot 90% zodat al leen de laatste schijf aan de goedkeuring van het Rekenhof dient te worden voorgelegd en het is juist daar wat, gezien de nauwkeurige kontrole, vaak tijd wordt «verloren». Verder voorziet de VI. Ex. een versoepeling voor kleinere nog niet werd gerealiseerd. Préfinancieringen worden ge leidelijk afgebouwd. In plaats van leningsmachtigingen die kunnen aanleiding geven tot al te gemakkelijk lenen zal wor den betaald in baargeld. De investeringen in het Vlaamse Land in niet-residen- tiële gebouwen zijn merkelijk gestegen en voor het lopend jaar zouden die kunnen oplo pen tot 70 h 80 miljard. Wat dan ook belang heeft voor de bouw. De VI. Ex. nam verdere enga gementen voor betere bescher ming van ons kultureel patri monium. verbetering van de toeristische infrastruktuur en betere bescherming van het leefmilieu. Eén technische dienst Diensten van vroegere minis- Aalst. Minister Geens, voorzitter Daelman en ondervoorzitter Van Hoorde (per) Vanaf 1 april 1983, vandaag, worden twee faktoren in de bouw belangrijk. De bouwpre- mie wordt opgetrokken en is beschikbaar voor zowat 90% van de bouwers en anderzijds komt er de verzekering tegen loonverlies. In funktie van het netto belastbaar inkomen krijgt de bouwer wiens gezins inkomen onder de 500.000 fr. ligt een premie van 250.000 fr. en wie 1 miljoen 1,25 miljoen verdient kan nog 120.000 fr. bouwpremie genieten. Daarbij komt dan nog 20% per kind ten laste en reeds bij de afleve ring van de bouwvergunning worden de noodzakelijke do- kumenten om de bouwpremie aan te vragen afgeleverd. Verzekering tegen loonverlies ingevolge werkverlies of lang durige ziekte komt gedurende 5 jaar ten laste van de overheid wat de heersende malaise bij kandidaat-bouwers kan weg nemen. Bouwers die vrezen hun job kwijt te raken of we gens ziekte niet meer te kun nen werken. Deze verzekering werd gerealiseerd na een stu die o.l.v. ex-minister van fi nanciën Van de Putte om het risico nauwkeurig te omschrij ven. Er komt verder een reno vatiepremie voor werken qua herwaardering vanaf 60.000 fr. Interessant voor aannemers hierbij is dat wanneer ze zelf dergelijk eigendom hebben, het renoveren en verkopen, de nieuwe eigenaar dan ook nog recht heeft op deze premie Premie die 60% kan bedragen. Prioriteit wordt verleend aan reeds aangevatte projekten en aan realiseerbare, kleinschali ge, arbeidsintensieve projek ten. Vooral prioritair wordt de afwerking. Een aantal bouw maatschappijen «zitten» inder daad met niet verkoopbare ge bouwen omdat de afwerking teries (huisvesting, stedebouw en ruimtelijke ordening, kui tuur, volksgezondheid) wer den zodanig gehergroepeerd dat de kandidaat-bouwers met één centrale dienst heeft af te rekenen wat heel wat formali teiten en tijdverlies uitsluit. In verband met de derde in dustriële revolutie stelt spreker dat moderne technologiën niet te ontgaan zijn wil men niet achterop geraken en in de bouwsektor een belangrijke rol kunnen spelen. Premies De bouwpremie zal betaald worden vanaf het ogenblik dat het buitenmetselwerk voltooid is zodat de premie kan aange wend worden voor afwerking van de woning en niet zoals nogal eens gebeurt, voor het opsmukken van de woning. Op basis van 10.000 aanvragen per jaar gaat dit de VI. Ex. zowat 2,2 miljard kosten wat mogelijk wordt door het af schaffen van tussenkomst in de leninglast vanaf vandaag. De renovatiepremie gaat in vanaf werken van 60.000 fr. i.p.v. 200.000 fr. De VI. Ex. keurde daarenboven in het ka der van stads- en dorpsver nieuwing het 10e herwaarde ringsgebied goed. Heropleving! Er zijn tekenen van herople ving in het Vlaams bedrijfsle ven waaraan ook de bouw zal participeren zo hij niet be houdsgezind doch innoverend werkt om aan de krisis het hoofd te bieden. Tijdens de eerste twee maandan van 1983 werden in het Vlaamse Land reeds investeringsprogramma's aangekondigd door 181 onder nemingen voor een totaal be drag van 14,7 miljard. Cijfers die alleszins gewettigde hoop wekken. LH Opvallend hoeveel aandacht werd geschonken aan het tema van de vrede tijdens de derde topdag die door het Koninklijk Atheneum van Aalst werd georganizeerd. Een massale belangstelling was er voor deze manifestatie. Maar dat zal niemand verwonderen, want schoolfeesten zyn hu eenmaal toppers. Aan de hand van vele tekenin- samenleving bedreigen. Voor gen, diamontages, info-stand- al de vrees voor een atoomoor- jes, videobeelden en goed uit- log was doorheen dit alles dui- gekozen slogans en tekeningen delijk voelbaar. Schrijnende die door de leerlingen zelf wer- foto's en ontroerende gedich- den gemaakt, werd de bezoe- ten brachten het drama van ker gekonfronteerd met de ve- Hirsohima en Nagasaki in her- Ie gevaren die de wereld en de innering en wie tot in de rijks basisschool geraakte, werd er opgemonterd door kinderen die met tong tussen de tanden ijverig tekenden aan een we reld die we ons allemaal toe wensen: een wereld van vrede en geluk, van de eeuwige glim lach, waar geen plaats is voor zwartgalligheid en tegenslag en zeker de bom die boven ons hoofd hangt niet voorkomt Maar er was meer: er was ook op sportief vlak heel wat te beleven. Onder meer een hoogstaand volleybaltornooi dat cvenwef door de slechte weersomstandigheden niet in open lucht kon doorgaan en daarom zijn beslag kreeg in de turnzaal op de tweede verdie ping. Daar was er ook een optreden van het schoolballet. Fleurige jonge dames in felkleurige nauwsluitende pak ken dansten er op de blote voeten de allerheerlijkste figu ren. Zij kregen van de vele belangstellenden een verdiend applaus. De bar, de cafetaria en natuurlijk ook het restau rant was de uitgelezen plaats om vrienden en kennissen te ontmoeten. Al dient het ge zegd dat het drummen was om er een plaatsje te bemachtigen. teerde geld te recupereren. Zo kregen we te horen. Hetzelfde vertelde een dame die heel wat modieuze kledij van de hand wenste te doen. «Als ik een mooie jurk zie, ben ik direkt verleid om die te kopen. Maar het gevolg is dat op de duur je kleerkast vol hangt. Wat doe je dan? Precies naar deze Ok- Aalst. Na de uiteenzetting volgde er nog een receptie (per) Korps beschikt over «natte duivels» In 1982 heeft de brandweer van Temse niet minder dan 251 maal gevolg gegeven aan op roepen of aanvragen voor tus senkomsten of dienstverlenin gen: 41 tussenkomsten betrof fen branden waarvan 14 in een woning, 1 in een fabriek, 1 in een opslagplaats, 2 in een werfkeet, 2 in een landbouwin richting; 1 in een verzorgings instelling, 11 wegens grasbrand of het branden van struiken, 3 wegens een schoorsteenbrand, 4 wegens branden van voertui gen en in 2 andere. 92 tussenkomsten wegens an dere noodtoestanden zoals ge knelde personen (5), verdel ging van wespen (61); water overlast (5), belemmering van de rijweg (15); andere 6; 110 tussenkomsten betreffende dienstverleningen: leegpom pen van kelders (12), verwijde ren van TV-antennes (88), al lerlei (10); 8 loze, niet kwaad willige oproepen. Het brandweerkorps telt 53 vrijwilligers en is samengesteld uit 4 officieren; 7 onderofficie ren, 5 korporaals en 37 brand weermannen. Met ingang van 1 december 1982 werden Benny Heirman, Luc Hemelaer, Bruno Roels, Matt Verbeke en Theo Ver- dickt in dienst genomen als aspirant-brandweerman, nadat zij geslaagd waren in de selek- tieproeven. De manschappen zijn ingedeeld in twee pelotons met elk twee sekties die om beurt de dienst verzekeren. Om haar taken naar behoren të kunnen vervullen organi seerde de brandweer 12 oefe ningen voor beide pelotons. In het kader van de vorming var brandweermannen richtte de Koninklijke Oostvlaamse Brandweerbond in 1982 een kursus in. Guy Breynaert, Ri- chy De Mulder, Danny Gosse- lin, Eric Heirman, Jean-Pierre Kockelbergh, Hugo Van Brit som, Dirk Van Cleemput en Frank Waltens behaalden er met sukses hun brevet. Om hun medeburgers steeds beter te kunnen helpen schre ven enkele brandweermannen in voor de kursus «helper», ingericht door het Belgische Rode Kruis, afdeling Temse. Behaalden het brevet: korpo raal Albert Smet en de brand weermannen Guy Breynaert, Richy De Mulder, André Geenens, Alfons Geldof, Eric Heirman, Jean-Pierre Kockel bergh en Hugo Van Britsom. Minder bekend is het feit dat de brandweer van Temse te vens beschikt over een duikers ploeg. Korporaal Piet Van Overloop en de brandweer mannen Jean-Pierre Kockel bergh, Kurt Speleman, Dirk Van Cleemput en William Van Mele bezitten reeds enkele ja ren het brevet van duiker, ter wijl onderluitenant Eric Van San en brandweerman Eric Heirman op dit ogenblik hun opleiding volgen. Vermeldenswaard is het resul taat dat de duikers wisten te behalen op het eerste brand weerkampioenschap 4>an Bel gië dat te Gent werd ingericht. Dirk Van Cleemput eindigde op de 9* plaats en dit als eerste vrijwilliger. Het team met Dirk Van Cleemput (9"), Wil liam Van Mele (29®) en Jean- Pierre Kockelbergh (38c) kon beslag leggen op de 1' plaats algemeen en op de 2C plaats bij de vrijwilligerskorpsen. Coach lc sergant Aimé Van de Velde wil in 1983 met zijn ploeg bij de eerste vijf eindigen. Tenslotte is er de vrien denkring die zorgt voor sport en ontspanning. In vriend schappelijke sfeer wordt er op terrein of in zaal gevoetbald, wordt op stap gegaan met de familie voor natuurwandelin gen of maakt men een plezier reisje. Vaste programmastuk ken zijn het paasfeest voor de kleintjes en het Barbarafeest voor de groten. Een knappe realisatie van de vriendenkring is het trommelkorps dat onder leiding van sergeant Alfons Totté het korps voorafgaat bij zijn rondgang door de ge meente. Aalst. De jongste verkoper, amper 7 jaar oud, prijst zi//j waren aan (per) kosjemert komen». In onze konsumptiemaat- schappij zijn er redenen te over om gekke aankopen te doen. Je kan zonder meer stel len dat we heel wat meer ko pen dan we werkelijk nodig hebben. In deze krisistijd is een koopjesmarkt dan ook welgekomen om een aantal dingen voor een prikje aan te schaffen. Er was ook een man die antiek te koop aanbood en een rijke lijk assortiment bleek te bezit ten. «Allemaal gevonden op mijn zolder», zo zei hij. Maar veel overtuiging klonk er in zijn stem niet zodat men kon veronderstellen dat hij handel dreef voor een of andere an tiekzaak. Hij weerlegde dat echter met de woorden: «han delaars zijn hier niet toegela ten. Trouwens, als je mij niet gelooft, mag je altijd thuis eens komen kijken. Op mijn zolder zitten nog schatten». Internationale bedoening De jongeren van een Amster dams revuegezelschap maak ten van de gelegenheid gebruik verre landen, zoals legerkenlj kens uit Zuidamerikaanse la den, luciferdoosjes uit de heil wereld en nog vele andere af ken meer. Voor mensen f houden van vreemdsoortii geschenken waren er zei® Mexikaanse handwcrkproduH ten Natuurlijk mankeeid| ook de afdeling vreemde mun| ten niet. Ook speelgoedmarkt Opvallend ook hoeveel spet goed er tijdens de markt wei verhandeld. Kinderen zulk steeds dezelfden blijve Speelgoed weet hun aandac gaande te houden en de mas schappij speelt handig in op verlangen. Geen wonder d! dat speelgoedbakken en -ka ten na verloop van tijd overv zitten. Op een okkosjenK kan je natuurlijk flink wat vj die dingen kwijt. Misschien brengt deze ov< vloed aan speelgoed op de 0 kosjemert mee dat er wot gedacht en gewerkt aan deo richting van een «spellothetl in Aalst. L

De Voorpost | 1983 | | pagina 2