NOTARISAMBT Ik heb een huis aangekocht en de werkelijk betaalde prijs werd in de akte vermeld. Toch krijg ik nu nog een boete van de registratie, omdat het huis meer zou waard zijn. Is dit wettelijk? rlfelke zijn de adelen van een eigenhandig testament? Welke echtgenoot beschikt over welke inkomsten anneer ik een erceel bouwgrond koop, ftan ik dan onmiddellijk Z ermindering van "•igistratierechten enieten bij de aankoop Hoe geschiedt de schatting van de onroerende goederen in een aangifte van nalatenschap Welke pachtprijs kan worden gevraagd of overeengekomen? Is indexatie mogelijk? Ben ik door een voorlopige verkoopsovereenkomst reeds gebonden Wat betekent «verlengde minderjarigheid» en welke zijn de gevolgen ervan? EEN TIP: j voorpost - i i»oj - KONINKLIJKE FEDERATIE VAN BELGISCHE NOTARISSEN Nederlandstalige Regionale Commissie Bergstraat 30-32 1000 BRUSSEL loelai is men geneigd het [en! handig testament te iag fkiezen, omdat de vorm en) reisten ervan tot een mi- mum worden herleid en chtjioral omdat het helemaal ,msfets kost. Maar in die een- Jj ud liggen precies de kie- an van latere moelijkhe- m en deze oplossing' is :ajBchts goedkoop zolang erflater leeft; later kan soort testament indor se- ad aanleiding geven tot ige kosten, die dan welis- door de erfgenamen te worden ge- Vooreerst moet men uwkerwegen dat een eigen- do-mdig testament, na de od van de erflater, jeeds moet overhandigd helirden aan de Voorzitter e£ n de Rechtbank van Eer- ^,.0 Aanleg. Deze overhan- en.gt dan het dokument aan ara in notaris, die een akte je m nederlegging moet op- ies- ellen en die verder ver- fte, itwoordelijk is voor zijn Ju-iwaring. Dit zijn dan de ,e9 rste onvoorziene kosten. Wanneer het testament aanstelling van een of 3 Jeerdere algemene lega tarissen bevat, dan moet igmaals het testament ter in de Rechtbank aange- Et iden worden, samen met aaI verse andere stukken. Er oet uitspraak gedaan ir irden over de uitvoer igheid van het doku- ent; dit heet men «inbe- sfelling». Hierdoor beko- }n de erfgenamen, die K>r het testament worden ingesteld, dezelfde rech- n als gewone, wettelijke fgenamen. Deze recht- ileging moet ingeleid irden door een advokaat. leraard wordt voor dit al- een rekening voorge- gd Het eigenhandig testa- ent is een eenvoudige iderhandse akte, met alle Kielen van dien: onder ser is geen enkele waar- xg aanwezig aangaande echtheid van de tekst, handtekening en de igtekening. Zijn zij wel K>r de beweerde erflater (schreven geweest? een openbaar testa- ent staat de notaris borg »r de identiteit van de J dertekenaar; hier: nie- and. Dit heeft voor ge lig dat de erfgenamen, Ie door de beschikking jjjferden benadeeld, van de igunstigde(n) mogen ei- an dat zij bewijzen dat het drukschrift en de handteke ning wel echt zijn. Dat de procedure, die hiermede gepaard gaat, een kostelij ke en langdurende aange legenheid kan worden, be hoeft qeen betooa. 4. Zal ooit het zorgvuldig opgestelde eigenhandig testament ten gepasten tij de ontdekt worden? Hoe- velen van die dokumenten liggen thans nog ergens verborgen, zonder hun uit voering te krijgen, omdat niemand van hun bestaan op de hoogte is? Hoevelen werden er op tijd en stond verduisterd door personen, die zich ten dele of voor de geheelheid van hun erfdeel beroofd zagen? Natuurlijk bestaat de mogelijkheid om het testament in bewa ring te geven bij een nota ris, waardoor men ook de mogelijkheid bekomt het te laten opnemen in het Cen traal Register van de Uiter ste Wilsbeschikkingen (C.R.T.) te Brussel. Maar is het dan niet beter ineens een notarieel testament te verkiezen, waaraan veel meer waarborgen verbon den zijn? 5. Men leeft in de tijd van de «doe-het-zelvers». Wie een boekenrek of een ser re ineenknutselt, kan hoog stens een hoopje materiaal verknoeien, wie een testa ment ineenknutselt, kan heel wat meer bederven. Zo vermaakte een niet on verstandige mens ook zijn nalatenschap aan zijn zus ter en aan haar man. Hij had evengoed zijn zuster alleen kunnen vermelden; doordat zij onder de alge mene gemeenschap ge huwd was, zou haar echt genoot toch van de erfenis profiteren. Maar dat wist hij niet; en door zijn schoon broeder erbij te sleuren een «vreemde» in de ogen van de fiskale wetgever bevoordeelde hij de Staat met tientallen duizenden frank aan bijkomende suc cessierechten... Dit was voorzeker zijn bedoeling niet, temeer dat hij in zijn leven zijn belastingsaangif te steeds uiterst «spaar zaam» had opgesteld. Door aan de (geringe) kos ten van een openbaar tes tament te willen ontkomen, had hij, zeker tegen zijn wil, de Schatkist van het Rijk als het ware tot de rang van belangrijke erfgenaam bevorderd. Hier, meer dan waar ook, geldt het spreek woord: «Schoenmaker, blijf bij Uw leest». i vermindering van registra- fechten voorzien bij artikel van het Wetboek van regis- ferechten wordt onmiddel- toegestaan, mits te voldoen zekere voorwaarden, voor aankoop van: onroerende landgoederen, ri.w.z. voor landbouwbedrijf aangewende of bestemde Qebouwen en/of gronden; woningen onmiddellijke vermindering n q "niet worden toegestaan bij aankoop van een perceel nuted w arop de koper zin- i os is te bouwen. Op deze i d otoop zal dus 12,5% regis- zot terecht worden geheven. <1* o teruggave van een deel betaalde registratierech ten belope van 6,5% van koopprijs kan evenwel wor- rdi den verkregen indien, bij de vaststelling van het kadastraal inkomen van de nieuwe wo ning, aan de voorwaarden wordt voldaan die worden ge steld voor het bekomen van de vermindering bij de aankoop van een huis, o.a. mag in de regel het kadastraal inkomen van de nieuw opgerichte wo ning niet hoger zijn dan 30.000. Om recht te hebben op deze teruggave dient de akte van aankoop van de grond wel een aantal door de wet vereiste vermeldingen te bevatten. Het is dus altijd nuttig aan uw notaris te vragen deze vermel dingen in de akte in te lassen voor zover natuurlijk aan de vereiste voorwaarden wordt voldaan. De goederen die het belast baar aktief uitmaken moeten door de aangevers geschat worden op hun verkoopwaar de ten dage van het overlijden. Onder verkoopwaarde wordt verstaan volgens de formule ring van een gezaghebbend auteur: «de prijs die bij aanbie ding ten verkoop op da voor het goed meest geschikte wij ze, na de beste voorbereiding, op de dag dat het goed dient geraamd te worden, door de meestbiedende gegadigde zou zijn besteed». De goederen moeten geschat worden op de datum van het overlijden. De goederen moeten geschat worden door de aangevers. De Administratie beperkt er zich toe die schattingen te controleren en heeft hiervoor twee jaar na het indienen van de aangifte. De wet geeft ech ter aan de aangevers de mo gelijkheid om de goederen op tegenspraak te laten schatten. Dit noemt men de vooraf gaande schatting. Deze schatting geschiedt op kosten van de aanvragers en kan gevraagd worden voor al of een deel van de goederen die zich binnen het Rijk be vinden. De aanvraag kan gedaan wor den door eenieder die tot aan gifte is gehouden. De aan vraag dient gedaan te worden vóór het verstrijken van de indieningstermijn (in principe vijf maanden na het overlijden) en wel bij aangetekende brief, gericht tot de ontvanger van het kantoor, waar de aangifte moet worden ingediend. Men kan de voorafgaande schatting vragen voor alle roe rende en onroerende goede ren maar dit gebeurt in de praktijk nooit of voor een deel van de goederen, zoals alle onroerende goederen of welbepaalde onroerende goe deren. De goederen moeten zich wel binnen de grenzen van het Rijk bevinden. De deskundige(n) wordt of worden aangesteld door beide partijen aanvragers en Ad ministratie of ingeval er geen akkoord kan gevonden worden door de Vrederechter. Van het grootste belang is het feit dat de waardering door de deskundige(n) bindend is voor de Administratie en voor de belastingsplichtige. Elk beroep is ook uitgesloten. Enkel zou de nietigheid kunnen worden aangevraagd wegens overtre ding van de wet, zakelijke mis sing of verkrachting van de pleegvormen. Dit bindend karakter van de voorafgaande schatting is vooral van belang wanneer de nalatenschap in hoge schijven en/of aan een hoog tarief (na latenschap in de zijlijn) wordt belast. Dan is elke discussie met de Administratie evenals de daarmee gepaard gaande bijrechten en boeten uitgeslo ten, zelfs indien de rechtheb benden enige tijd na het over lijden kunnen verkopen aan een betere prijs dan de waar de die werd aangegeven na voorafgaande schatting Laten wij vooreerst veronder stellen dat man en vrouw ge huwd zijn zonder huwelijks contract. Er zijn drie soorten inkomsten: 1De beroepsinkomsten, leder echtgenoot ontvangt zijn inkomsten alleen. Hij moet ze bij voorrang beste den aan zijn bijdrage in de lasten van het huwelijk. Dit zijn o.a. de kosten van wo ning, verwarming, onder houd, kleding, voeding van het gezin, opvoeding van de kinderen. Hij kan het overschot besteden aan het aanschaffen van goe deren die hij voor zijn be roep nodig heeft, en be schikt hier alleen over. De rest komt in het gemeen schappelijk vermogen. 2. De inkomsten van eigen goederen van elke echtge noot afzonderlijk, d.w.z. van de goederen die hij bezat van voor het huwe lijk, of geerfd heeft. leder echtgenoot ontvangt de inkomsten van zijn per soonlijke goederen alleen. De bestemming van deze inkomsten is dezelfde als van de beroepsinkomsten. 3. De inkomsten van gemeen schappelijke bezittingen, nl. goederen verworven tij dens het huwelijk, leder van beide echtgeno ten kan deze goederen be heren, afzonderlijk, zonder tussenkomst van de ande re echtgenoot. Maar natuurlijk moet hij de daden van beheer gesteld door de andere echtgenoot eerbiedigen. Wanneer man en vrouw ge huwd zijn met een huwelijks contract is de toestand in grote lijnen dezelfde. Enkel zou kun nen gebeuren dat een katego- rie van inkomsten wegvalt, bv. dat er geen eigen goederen (bij algemene gemeenschap) of dat er geen gemeenschap pelijke bezittingen (bij zuivere scheiding van goederen), zijn. In dit laatste geval behoudt elk zijn inkomsten voor zich alleen tenzij natuurlijk zijn verplich ting tussen te komen in de lasten van het huwelijk. De registratierechten op een aankoop moeten betaald wor den op de prijs en de lasten van de verkoop, maar min stens op de verkoopwaarde. Indien dus de objectieve waar de van een eigendom hoger ligt dan de verkoopprijs, zal de Ontvanger van Registratie U een bericht sturen dat hij het eigendom schat op X fr en dat U dus Y fr verschuldigd bent. Dit bedrag is voor het grootste deel registratierechten op de ze meerwaarde, en slechts voor een klein deel boete. Dit is dus wettelijk. Maar dat betekent niet dat U automa tisch moet betalen. Inderdaad, de Ontvanger der Registratie is verplicht de door hem ge schatte waarde te bewijzen. U kunt van hem mededeling krij gen van de vergelijkingspun ten en argumenten waarop hij zich steunt om deze schatting te verrechtvaardigen. U kunt uw tegenargumenten naar voor brengen. Dit zal aanlei ding geven tot een gedachten- wisseling die kan leiden tot een akkoord, waarbij U de schatting van de Ontvanger aanvaardt, of waarbij de Ont vanger zijn schatting vermin dert of zelfs soms volledig laat vallen. In regel zou ik aanraden, wan neer U een bericht van meer waarde ontvangt, steeds dit mede te delen aan de notaris die de akte heeft verleden, en hem te vragen kontakt te ne men met de Registratie. De notaris heeft inderdaad meer ervaring in deze discussies, en beschikt ook over vergelij kingspunten waarover U niet beschikt Indien de Ontvanger van Re gistratie werkelijk niet wil toe geven en U overtuigd bent dat het eigendom objectief niet meer waard is dan wat U er voor betaald hebt, kan de Ont- vager van Registratie een ge rechtelijke schatting uitlokken. De door de rechtbank aange stelde deskundige zal dan op onherroepelijke wijze bepalen welke waarde moet dienen als basis voor de registratierech ten. Maar hierbij loopt U wel het risico, in geval van onge lijk, de kosten en een hogere boete te moeten betalen. Best raadpleegt u uw notaris. - Wanneer een verkoper zich verbindt de eigendom van een goed over te dragen aan de koper die akkoord is om daarvoor een bepaalde prijs te betalen, dan ontstaat er een verkoopsovereen komst. - Eenmaal het akkoord be reikt, wordt er tussen par tijen een voorlopige ver koopsovereenkomst ge maakt, ook compromis genaamd. - De wet zegt; de verkoop is tussen partijen voltrokken zodra er een overeenkomst is over de zaak en over de prijs, zelfs zo er nog geen voorschot betaald is. De voorlopige verkoopsover eenkomst bepaalt op bin dende wijze de rechten en verplichtingen van de par tijen; overlijdt één van de partijen, koper of verkoper, vooraleer de notariële akte is verleden, gaan zijn rech ten en verplichtingen over op zijn erfgenamen. - Uiterlijk binnen de vier maanden na de onderteke ning van de voorlopige ver koopsovereenkomst dient deze ter registratie te wor den aangeboden. De nota ris is voor het opstellen van zijn akte gebonden door de voorlopige verkoopsove reenkomst en zal de voor waarden in de voorlopige verkoopsovereenkomst ge stipuleerd, dienen over te nemen in zijn akte. Daarom moet de voorlopige verkoopsovereenkomst met de grootste zorg opgesteld worden en is de notaris de aangewezen persoon hier voor, die het ontwerp van voorlopige verkoopsovereen komst zal nazien of die de overeenkomst zelf zal op stellen. Meestal wordt de notariële ak te binnen dezelfde periode van 4 maanden verleden. Het is van het grootste belang de notariële akte zo spoedig mo gelijk te verlijden, gezien dit alleen een volledige rechtsze kerheid biedt. Verpachting tussen openbare besturen en instellingen wordt hier buiten beschouwing gela ten. Wij houden het hier bij de verpachting tussen privé-per- sonen. In beginsel is men vrij in het bepalen van de pachtprijs die kan uitgedrukt worden in bin nen- of buitenlandse munt, koopwaren, landbouwproduk- ten, werkprestaties; ongeacht de bedingen der pachtover eenkomst kan de pachter de pachtprijs altijd in geld voldoen. Als niet bestaande worden ge houden de bedingen waarbij de pachter verplicht wordt tot het dragen van belastingen, taksen of onverschillig welke andere lasten, die door de ver pachter verschuldigd zijn, het zij krachtens de wet hetzij krachtens overeenkomsten met derden. Uitzondering wordt gemaakt voor het rui men van grachten en niet be vaarbare waterlopen en voor belastingsverhoging wegens gebouwen, werken of beplan tingen door de pachter zelf aangebracht. Er kan bepaald worden dat de gevolgen van het verlies door het gewone toeval zoals hagel, bliksem of vorst ten laste liggen van de' pachter. Er moet een kwijtschrift van betaling worden afgeleverd, vermeldend de werkelijk be taalde som; er is echter geen sanktie voorzien. Er wordt geldig betaald met postassignatie, postcheque op naam, postwissel, of over schrijving of storting via een financiële instelling; deze wijze van afrekening geldt als bewijs behoudens betwisting binnen de twee maanden. Tot zover de algemene begin selen. De pachtprijzen zelf nu zijn echter beperkt door de Wet tot beperking van de pachtprijzen: Voor gebouwen (zowel woon huizen ais andere hoevege bouwen) beloopt de maximum pachtprijs thans het (herziene) kadastraal inkomen vermeer derd met twee/derden. Voor gronden wordt de maximum pachtprijs bekomen door dit kadastraal inkomen te vermenigvuldigen met een coëfficiënt, die om de vijf jaar wordt vastgelegd door de pro vinciale pachtprijzenkommis- sies. Zo belopen deze coëffi ciënten thans voor pacht prijzen vervallen tussen 1.1.1980 en 31.12.1884) tus sen 1,34 en 1,92 naargelang de streek. De wettelijke maximum pacht prijs (zowel voor gebouwen als voor' gronden) mag met één/ tiende worden verhoogd, voor zover het gaat om een authen tieke pacht (opgemaakt voor notaris) gesloten na de inwer kingtreding van de wet tot be perking van de pachtprijzen (dus vanaf 5.12.1969) en waarbij een éérste gebruiks- periode van ten minste 18 jaar werd bepaald. In beginsel is indexatie van pachtprijs dus wel mogelijk, onder voorbehoud natuurlijk van voormelde wettelijke be perkingen. Het min of meer der bedongen pachtprijs vergeleken met de maximum toegelaten prijs kan in der minne aangepast wor den; bij gebrek aan akkoord zal beroep worden gedaan op de vrederechter die een ver zoening tracht tot stand te brengen. Mocht dit niet baten, dan rest de dagvaarding. Beide partijen kunnen de her ziening van de pachtprijs vra gen. De pachter kan terugga ve vorderen van het teveel betaalde op de vervallen en betaalde pachten van de vijf jaren die aan zijn verzoek voorafgaan. Zijn eis tot terug gave verjaart echter na een jaar vanaf de verlating van het pachtgoed. De wet voorziet ook dat bij een te hoge pacht prijs de pacht zelf niet nietig is doch dat enkel de prijs zal worden teruggebracht; er zijn echter geen strafsankties voorzien. De vraag tot herziening heeft voor de verpachter slechts uit werking op de pachtprijzen die vervallen na diens verzoek tot bijeenroeping van partijen in verzoening. Het stelsel van verlengde min derjarigheid werd ingevoerd in 1973, om een soepele oplos sing te bieden aan de toestand van bepaalde mentaal gehan dicapten. De rechtbank kan in een staat van verlengde minderjarigheid plaatsen, volgens de termen van de wet, een persoon die «ongeschikt is en schijnt te zullen blijven om zichzelf te leiden en zijn goederen te be heren, wegens een staat van geestelijke onvolwaardigheid, aangeboren of begonnen tij dens de vroege kinderjaren, en gekenmerkt door een uitge bleven ontwikkeling van de ge zamenlijke vermogens van verstand, gevoel en wil». Iemand die door de rechtbank in staat van verlengde minder jarigheid werd geplaatst, wordt gelijkgesteld aan een minder jarige beneden de 15 jaar, zo wel ten aanzien van het be heer van zijn goederen als ten aanzien van zijn persoon. Zolang de ouders leven, blijft hij onder de ouderlijke macht. Na het overlijden van één der ouders, zal de overlevende ouder van rechtswege voogd zijn, en zal de familieraad een toeziende voogd aanstellen, zoals voor iedere minderjari ge. Na overlijden van beide ouders, wordt een voogd aan gesteld door de familieraad. De overlevende ouder kan ook bij testament een voogd aan duiden. De persoon in verlengde min derjarigheid kan geen enkele rechtshandeling stellen. Alle daden van beheer worden door zijn ouders of door zijn voogd gesteld. Daden van be--- schikking (bv. verkoop van een eigendom) vergen toela ting van de rechtbank zolang de beide ouders leven, en na overlijden van één ouder, van de familieraad en de recht bank. De instelling van de verlengde minderjarigheid bezorgt dus een statuut aan personen die, zonder krankzinnig te zijn, toch niet voor zichzelf kunnen zorgen. De mogelijkheid een, testamentaire voogd aan te' duiden, geeft bovendien aan de ouders de geruststelling zelf de persoon te kunnen aanduiden die na hun dood verantwoordelijk zal zijn voe de zorg voor hun gehandica' kind. Een inlichting, raad van uw notaris is altijd gratis. De Koninklijke Federatie van Belgische Notarissen gevestigd te 1000 Brussel, Bergstraat 30-32 herin nert U eraan dat zij een dienst heeft opgericht die gratis advies verstrekt aan particulieren. Deze gratische consultaties met betrekking tot om het even welk notarieel-juridisch probleem, worden verstrekt door notarissen en dit elke maandag van 9u30 tot 12 u en van 14 u tot 16u30 op bovenver meld adres. Men kan eveneens elke maandag telefonisch in lichtingen bekomen op het nummer 02-511.90.73.

De Voorpost | 1983 | | pagina 47