Dendermondse Perskring reikte jaarlijkse persprijzen «Wij, middenstanders, zijn het die het goede nieuws maken» V.O.B.K.W. slaat «Ridders van de Weg» Direkteur André Baetens ziet levensdroom vervuld 4 -1.4.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 verse media, de hulp van leerkrachten, het versprei den van didaktisch mate rieel, wedstrijden in ver band met verkeersveilig heid, fietsenkontroles en verstrekken van lichtweer kaatsende strips e.m.a. Reeds heel wat gerealiseerd Mede door de inzet van een 6-tal belangloze medewer kers werd reeds in 1967 te Erpe-Mere gestart met een «week voor veilig verkeer» en sindsdien volgen ver- keersmanifestaties op aller lei vlak zich op. In alle scholen van het ba sisonderwijs werd «De weg- kode voor de scholier» ver spreid en in testschoolkan- tons Lede en Fexhe-Slins werden didaktische magne tische borden uitgepro beerd. Tot op heden wer den reeds zowat 1.200 bor den met aangepaste minia tuur-auto's geleverd. De vereniging ijverde voor een verplicht verkeersonder- richt dat in 1971 kracht van wet kreeg. Naast de organi satie van de «veertiendaag se voor veilig verkeer», een interscolaire wedstrijd, be schikt de vereniging over een mobiel verkeerspark van 40 m bij 40 dat gratis ter beschikking staat van alle scholen. Verkeerspark dat in het voorbije jaar liefst 24 maal werd opge steld. De vereniging nam bovendien deel aan natio nale ontmoetingen te Deurne en aan provinciale wedstrijden te Marche. Jonge ridders van de weg Deze aktie heeft als doel kinderen aan te zetten tot een voorbeeldig gedrag op de openbare weg en hen daarbij via een beloning te stimuleren. Rijkswachters, leden van het politiekorps, burgemeesters, inspekteurs van het onderwijs, verant woordelijken van VTB- VAB en T.W. kunnen kin deren wiens gedrag inder daad voorbeeldig was sig naleren aan de V.O.B.K.W. Een kind dat een blinde helpt de weg over te steken. Een kind dat waakt over de veilig heid van een makkertje. Een kind dat een vriendje weerhoudt van een onbe zonnen daad. Een kind dat per fiets elke richtingsver andering aangeeft enz. Het kind, de zwakke wegge bruiker Burgemeester Raymond Uyttersprot verheugt er zich over dat tegenover het feit dat een aantal jongeren zich in het verkeer gedra gen dermate dat we er ons dagelijks aan ergeren (in dubbele of driedubbele file rijden, veranderen van rij richting zonder enige waar schuwing. rijden met niet reglementaire fietsen) er een aantal te vinden zijn die zich laten opmerken door hun voorbeeldig weg gedrag. Een privé-initiatief als dat van de V.O.B.K.W. is verheugend doch ook de overheid dient zich niet on betuigd te laten". Dat minis ter Galle de toelagen aan de gemeentebesturen om milieuvriendelijke vormen van verkeer te bevorderen verhoogt is dan alleszins een stap in de goede rich ting. Mits bepaalde voor waarden komen daarvoor in aanmerking met aanleg gen en verbeteren van fiets paden, verkeersdrempels en andere verkeersvertra- gende voorzieningen even als dienstverlenend en ver- keersgebonden straatmeu- bilair ter bevordering van zwakke weggebruikers als voetgangers en fietsers. Aansluitend deelde de mi nister daarbij mede dat ook de gemeenten via verkeers drempels de verkeersleef- baarheid in woongebieden kunnen bevorderen. Een noodzaak als men weet dat in 1981 ruim 2.200 verkeersdoden vielen, 19.000 zwaar- en 60.000 lichtgewonden onder wie 19% voetgangers en 11% fietsers. «We hebben er immers le ren mee leven» dat de ver- keersmoloch onze kinderen verslindt maar we willen er ons niet bij neerleggen. Kinderen mogen niet lan ger een hulpeloze prooi zijn maar moeten als gehar naste ridders de auto tege moet treden en daarbij die nen ze te worden geholpen. Dit via verkeerslichten en - tekens, zebrapaden en vluchtheuvels maar vooral via een mentaliteitsveran dering bij de volwassenen. De straat werd het konink rijk van de auto en het vroeger speelplein evo lueerde tot parkeerterrein. «Wie kinderen dwingt te lopen en te fietsen op we gen waar ook auto's rijden, is mede schuldig aan het ongeval en die daarvan vaak het gevolg zijn. Wie woonwijken ontwerpt die aan de auto vrij stel geven gaat niet vrij uit...». Verkeersopleiding. uit den boze? Veldwachter Verlaeckt (Erpe-Mere) startte reeds in 1956 met verkeersonder- wijs te Mere doch reeds in 1957 werd hem zulks on mogelijk gemaakt omdat het programma zulks niet voorzag. Na 14 jaar niet wachten doch ijveren kwam die wet er dan uitein delijk toch en werd ver- keersopvoeding verplich tend gesteld. Dat de leerkrachten er niet dege lijk op voorbereid waren was nog wel een euvel. Veldwachter Verlaeckt startte ook te Mere met het reeds vermeld verkeers park. Hogere betoelaging Afgevaardigde van minis ter Mare Galle, de heer adviseur De Paepe, brengt de nieuwste visies i.v.m. het wegverkeer. Het ver keersbeleid ressorteert wel onder verschillende instan ties wat de zaak niet verge makkelijkt. Minister Galle stelde maatregelen vooi waarbij het mogelijk wordt de voorzieningen vooi voetgangers en fietsers te verbeteren. Hij gaat ervan uit dat men terug moet naar funktievermenging, wars van separate woonge bieden, werkgebieden, schoolgebieden of rekrea- tiegebieden. Gemeenten als kleinere entiteiten moe ten weer leefbaar worden gemaakt. Zo kunnen voor bvb herwaardering van dorpspleinen de toelagen opgetrokken worden van 60 naar 70% en voor klein schalige projekten ten voordele van zwakke weg gebruikers van 60 naar 80%. Dit voor bvb fietspa den, verkeersdrempels, wegversmallingen, rem- stroken. Bij het aanleggen van verkeersdrempels moet niet worden onderzocht of een te snel rijdende auto niet zou kunnen bescha digd worden, doch dient men deze voorziening te bekijken in funktie van zijn ware bedoeling. De minister opteert zelfs voor mogelijke aanleg van een fietsroute naar de school toe en stelt vast dat te Kortrijk «voorrang voor fietsers» in bepaalde geval len werd ingevoerd. Kapitein Millecam, bevel hebber van het rijkswacht- distrikt Aalst met 9 briga des, ziet in dit initiatief ein delijk de mogelijkheid het kind in het verkeer nu eens positief te kunnen benade ren. Het zou een pedagogi sche blunder zijn alleen aan fouten aandacht te beste den. Blijk geven van voor zichtigheid in het verkeer verdient alvast een felicita tie. Gendarmes moeten echter meer de rol van Zwarte Piet spelen dan die van St.-Maarten. Rijks wachters mochten echter reeds vaak getuige zijn dat kinderen zich soms meer als een heer in het verkeer kunnen gedragen dan vol wassenen. Anderen gedra gen zich dan echter weer even dwaas. Vooral te voet of per fiets, in groeps- of zelfs in klasverband, zijn ze vaak een doorn in het oog van de gendarm zodat hij repressief moet optreden in plaats van te belonen. Aan de laureaten wenst de kapi tein dan de «jonge ridders» dezelfde geestelijke eigen schappen zouden hebben en beoefenen als hun voor gangers uit vroegere tijden. Verkeersopvoeding leidend naar attitude Namens minister Coens spreekt dan hoofdinspek- teur basisonderwijs Corte- beek die de laureaten van harte «proficiat» wenst, proficiat dan in de rechte betekenis van het woord «doe zo voort». Bij het thema van de laat ste pedagogische week werd ook de verkeersveilig heid behandeld als onder deel van «een school waar het goed is om er te leven». Verkeersopvoeding kan bijdragen tot het voorko men van de duizenden on gevallen op de weg. Reeds in 1966 wees direkteur-ge- neraal Van den Borre hier in dezelfde feestzaal op het gebruik van verkeerspar ken en op de noodzakelijke samenwerking school - po litie. Verkeersonderricht moet volgens spreker lei den naar kennis en inzicht in het weggebruik, tot het aankweken van een aantal vaardigheden en degelijke attitudes. «Kennen» e. «kunnen» moet vermenig vuldigd worden met de fak tor willen, engagement on. reële resultaten op te leve ren. Dit alles gestoeld op respekt voor zichzelf en voor de anderen. Ridders van de weg Volgende laureaten kregen een diploma, een armband- uurwerk, boeken over het verkeer, reflekterende strips e.d.m. Iwan Barres (Schellebelle), Chris Callebaut (Erembo- degem), Nancy Callebaut (Woubrechtegem), Frede ric Caytan (Erpe-Mere). Cosyn Jurgem (Ressegem), Annia Danckaert (Burst). Aalst. De gasten die de ridders ontvingen onder leiding van voorzitter Sergeant uit Eqi Mere per André De Backer (Oom- bergen), Koen De Boeck (Ninove), Kristof De Bolle (Denderleeuw), Els De Borle (Herzele), Liesbeth De Bruycker (Burst), Jur- gen De Clippeleer (Burst), Kathleen De Cooman (St.- Lievens-Houtem). Mervin De Coster (Aalst), Peter De Groote (Mere), Marij ke De Grauwe (Lede), Tom De Grauwe (Lede). Kris De Mesure (Herzele), Danny De Moor (Oorde- gem). Bart De Prez (Aspe- lare), Gert D'Hondt (Erpe- Mere), Guy Dobbelaere (Herzele), Koen Eeckhoudt (Ninove), Kha- lid Elouch (Schellebelle), Karlien Fermon (Hille- gem), Hilde Focquet (Erondegem), Matricia Borckmans (St.-Lievens- Houtem), An Janssens (Lede), Yves Lauwereys (Erpe-Mere), Jurgen Mons (St.-Lievens-Houtem), Willem Noël (Ressegem), Frank Raman (Oorde- gem), Jimmy Roeland (Er pe-Mere), Ann Sangli (Herzele), Heidi Snoec (Erembodegem), Stëve Strobbe (Erembodegem Kristof Tillon (Burst), Ki Van den Berghe (Burst Roderik Vanderkelen (N nove). Van Haverbe Emmanuel (Erpe-Mere Koen Van Impe (Erpe^t re), Ann Van Mell (Aalst), Crista Van Snk (Ninove), Guy Verhofstj (Erpe) en An Vermeul (Letterhoutem) Vervolg van blz. 1 soon, vereniging of groep te lauweren die zich verdienste lijk heeft gemaakt om de naam en faam van de stad Dender- monde uit te dragen Zoals ieder jaar zorgde collega Paul Huylebroeck voor de biezon- der mooie perspenningen die men zonder meer unieke stuk ken mag noemen. Hij verwel komde de vele gasten en gaf vervolgens het woord aan Staf Dewachter, die meer bepaald de invloed en het belang van de regionale pers zou belich ten. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan hoe groot het belang van de kommunika- tie wel is Tevens wees hij op het grote gevaar dat hieruit voortvloeit: de verleiding is groot om dit machtig wapen waarover de journalist be schikt te misbruiken. Maar er zijn nog andere bedreigingen; de telekommunikatiemiddclcn lijken de wereld een stuk klei ner te hebben gemaakt. Het Vervolg van blz. 1 benbedri}f en het is bijna niet te geloven dat de hui dige hoogkonjunktuur daaruit is gegroeid. Het alternerende onder wijssysteem dat bij mid denstandsopleiding werd en wordt toegepast, heeft bijgedragen tot dit sukses. Het Europese Centrum voor Beroepsopleiding leg de eerde de nadruk op de waarde van de wisselwer king tussen praktijk- en theorieonderwijs. Door de medewerking van beroeps mensen en pedagogische adviseurs zijn de opleidin gen levensgericht, reali teitsgebonden. Zestig pro ent van de 4.300 leraren i jn mensen uit de dagelijk se praktijk, weet Piet Sa- bi »n. En er is meer: de vei lengde leerplicht houdt vee tigduizend jonge men sen, CMO-leerlingen van werk'oosheid af. Vijfen twintigduizend van hen vol gen nog een voortgezette opleiding. Middenstanders kunnen zich ook tijdens hun beroepsleven nog ver volmaken. Het is nodig dat zij de voortdurend nieuwe ontwikkelingen bijbenen, dat zij inhoud blijven geven aan hun diploma. Het hoeft niet te verwonde ren dat het Wase centrum, nu al, in het kader van de verlengde leerplicht inte graal werd erkend. De mid denstandsopleiding biedt de overheid ook de kans om spaarzaam met haar gelden om te springen. Bij elfduizend patroons kun nen pupillen in de leer. Een enorme investering zou noodzakelijk zijn om deze mensen elders in het onder- wijsnet op te vanggn. Voor de middenstandsopleiding heeft men twaalfduizend en zestienduizend frank per vierkant meter geïnves teerd; voor andere onder wijsvormen werd het dub bele als norm gehanteerd. En natuurlijk loopt elke vergelijking wel ergens scheef, maar toch nog deze cijfers van Piet Sablon: de gewone middenstandsop leiding kost 23.000 per leer ling en per jaar, de onder nemersopleiding 30.000 en de voortgezette vorming 800 frank; voor leerlingen uit het sekundair rijkson derwijs, het provinciale en het gesubsidieerde vrije on derwijs betaalt de overheid respektievelijk 182.000, 110.000 en 99.000 frank per jaar. De sekretaris-generaal is daarom fier dat Vlaande ren over een netwerk van nieuwgebouwde centra be schikt. Alleen Tongeren en Asse ontbreken nog. Het CMO-Waasland, vindt hij, is alvast de soliede hoek steen voor de promotie en verdere realisatie van de KMO's in een nieuw gewest. De toekomst is aan de durvers! Frans Mouling, adjunkt- kabinetschef van minister Karei Poma, zet enkele na- Sint-Niklaas. Lintjes knippen in het CMO-komplex, in gezelschap van heel wat prominenten (Iv) tionale inzichten uiteen. Zeker omdat de beroeps leiding t.a.v. de tewerkstel ling zo'n aktiverende funk tie geeft, is het spijtig dat zich een gebrek aan midde len manifesteert. Gelukkig zijn de ondernemers krea- tief en hebben ook de op leidingscentra het klappen van de zweep begrepen. Naast een relance politiek naar de ondernemingen toe, wil de Vlaamse Exeku- tieve bijzondere aandacht besteden aan deze centra, vooral met het oog op de permanente vorming. De verlenging van de leerplicht is erg positief als tegelijk het beroepsonderwijs wordt aangepast, meent Fons Mouling. Het ministe rie wil in zijn kultuurbeleid een belangrijk aksent leg gen op het beroepsonder wijs, maar kan uiteindelijk enkel inzichten vooropstel len, het veldwerk is voor de centra. Minister van middenstand Paul Akkermans wipt op zijn vertrouwde stokpaard je: de risikopolitiek. «Wij», roept hij uit, «wij zijn de enige onderwijsvorm die mensen onmiddellijk bij brengt wat risikodragen be tekent. Er is geen oplossing voor de werkloosheid in België indien hij niet alle maal risikö's blijft nemen. Wij zijn het die het goede nieuws maken. Elfduizend ondernemers houden hun deuren open voor de mid denstandsopleiding; het is dank zij hen dat wij de zaken zullen kunnen recht houden in dit land!». Ak kermans heeft het nog over de DIRV-politiek. DIRV staat voor Derde Industrië le Revolutie Vlaanderen (en heeft vooral de promo tie van de mikroëlektroni- ka op het oog), maar de minister wil het letter woord ombuigen tot DURF... Durf om risiko's te nemen: Enkel investe ringen kunnen ons uit hel slop halen», meent, hij en bij het poneren van zinnen als deze is het alsof hij denkt een vliegenmepper in de hand te hebben. Als men de kostprijs van de nieuwbouw per vierkante meter (het komplex heeft 143.445.128 frank gekost; meer dan 54 miljoen is ei gen investering, nog een goeie acht miljoen moet worden gefinancierd) ver gelijkt met de inspanningen per vierkante meter, dan is de kostprijs een peulschil, vindt de minister. Wij Vla mingen zouden tenminste nog kunnen bewijzen dat met weinig middelen heel wat kan worden gered. Proficiat nog, donder hij, «en zorg ervoor dat er hier de eerste tien jaar durvers buitenkomen; de krisis is enkel aan een oplossing toe als wij er samen aan wer ken!». Dit zijn het adres en het telefoonnummer van CMO- Waasland: Hogekouter, 2700 Sint-Niklaas, 031 776.14.11. En ik vermeld tenslotte nog dat het cen trum ook taalkursussen (Frans Engels, Duits, Ita liaans, Spaans, Russisch, Zweeds en ook Nederlands voor anderstaligen) en een studie managementsleer voor de k.m.o. inricht en aan sektiebegeleiding voor k.m.o.'s doet, d.w.z. dat men advies verstrekt bij de aanwerving van personeel. Leo DE BOCK nieuws komt veel sneller op ons af en de journalist krijgt steeds minder tijd om het te kontroleren op zijn echtheid. De krantenlezer beschikt ook over steeds minder tijd en loopt het grote gevaar zich over te geven aan de opge drongen keuze. Dat zou leiden tot een zekere verkalking van het aktieve element in ons gedrag. Lokaal nieuws Vervolgens vroeg Staf De- wachter de aandacht van zijn collega's om met al hun krach ten te willen waken over de oprechtheid van hun bericht geving. «Er rust op onze schouders een zware verant woordelijkheid. Wij maken het nieuws en vormen opinies. Dat kan gevaarlijk zijn. Van daar ook dat we nauwgezet onze woorden, zinnen en arti kel moeten afwegen». Het uit gangspunt is en blijft «feiten zijn heilig, kommentaar staat vrij». Hij wees ook op de kwa liteit van de berichtgeving. «De regionale berichtgeving mag niet minderwaardig zijn aan de nationale. Ze moet even kwaliteitsvol zijn. Dat zal het belang van de regionale pers nog doen toenemen». Ook al zijn er hier gevaren: de lokale televisie, de lokale ra dio, het zijn zovele nieuwe media die de geschreven pers een hak kunnen zetten. Pri mordiaal is en blijft dat de regionale berichtgeving een weerspiegeling moet zijn van wat er zich in de streek af speelt. De mens heeft immers een gezonde belangstelling voor wat er zich in zijn straat, zijn buurt, zijn gemeente voor doet, hij wil meer weten over de wetenswaardigheden die het leven van een gemeen schap of groep kenmerken, over de eigenaardigheden die aan het leven een pikant sausje geven». Ere-voorzitters De statuten van de Dender mondse Perskring bepalen dat de schepen van kuituur ere voorzitter is van de kring. Nu meester Wiemeersch politiek niet meer aktief is, moest men van hem afscheid nemen. Voorzitter A. Block dankte hem voor zijn jarenlange be langstelling, zijn aparte kijk op alles wat in de stad reilt en zeilt. Waarop de ere-voorzitter graag inpikte en zeer luimig, soms ironisch zijn visie gaf. Het moet niet steeds even ge makkelijk zijn om in het obs cure Dendermonde want Dendermonde is op het stuk van kuituur een zwarte vlek jaarlijks een laureaat te vin den. Toch maakt de perskring zomaar geen lukrake keuze, maar gaat daaraan een ernstige en fel overwogen gesprek vooraf. Hij hoopte dat de pers in de toekomst een nog ruime re kijk zou hebben op de maat schappij, want die is ruimer dan alleen maar politiek en sport. Alfabetizering Mark -De Backer zou dan de laureaat van de socio-kulturele sektor voorstellen. Hier werd het alfabctizcringswcrk van 't Sas gelauwerd. Dendermonde is immers de bakermat van het alfabetizeringswerk in Vlaan deren. De bedoeling die voor zit is volwassenen leren lezen en schrijven, wat meteen een zekere kritiek op het onder- -fl f i Dendermonde. Een opgetogen Mario Mertens en ee«| even gelukkige echtgenote (c) wijssysteem impliceert. Het Sas heeft zijn eigen metode uitgewerkt Begonnen wordt met een instapgesprek waarin onder meer gepeild wordt naar de sociale situatie van de kur- sist. maar ook naar zijn moti vatie. Tevens poogt men dan een zeker «schuldgevoelen» weg te werken. Dan worden de kursisten ingedeeld in groepjes die zo worden samengesteld dat de leden ervan dezelfde sociale achtergrond hebben, zodat ze ook op elkaar kunnen terugvallen. Die groepjes be staan uit 3 tot 5 mensen en worden begeleid door een vrij williger Zijn de groepen gro ter, dan kan men beschikken over minimum twee begelei ders. Het zijn dan de groepen zelf die bepalen hoe snel de kursus mag evolueren. De vrij willigers krijgen dus heel wat verantwoordelijkheid toege speeld. Zij volgen eerst een introduktiekursus van een zes tal avonden. Eenmaal opgeno men in het medewerkersbe stand komen zij een keer per week gedurende twee uur sa men met hun groep. Maar daaraan gaat flink wat voorbe reiding vooraf. Om de drie weken is er dan nog een verga dering van de medewerkers, waarbij de resultaten worden besproken Het Dendermond se pilootprojekt is nu drie jaar bezig en ondertussen zijn er zowat overal in Vlaanderen 25 projekten uit de grond gere zen. Vele daarvan vonden hun oorsprong in Dendermonde. Er is inmiddels ook een Natio naal Sekretariaat gevormd waarin BTK-ers de organizatie en de beleidszaken van alle projekten samen bijhouden. De heer Van Nieuwenhove, projektleider, dankte in naam van zijn medewerkers en bena drukte dat het projekt in feite niet zou mogen bestaan. «Het is immers onzinnig dat er nog mensen door de mazen van het net glippen». Hij herinnerde ook aan zijn allereerste reea- kie toen hem werd meegedeeld dat de persprijs naar het alfa- betizeringsprojekt was gegaan: «Hangt er wat aan vast Finan cieel dan?» Want centen zijn belangrijk voor het projekt. «Nu besef ik evenwel dat deze persprijs voor ons haast nog belangrijker is dan een financi ële vergoeding. Dank zij deze erkenning kunnen we een aan tal taboes doorbreken» relative Mario Mertens Nadat Schepen Maes, de h ^.we ere-voorzitter, de rijke 1 ditie van de uitreiking vanf Persprijs had geloofd ei klaarde dat hij alles i werk zal stellen om de b kingen tussen de stad pers te bestendigen, Eric Van Aerschot de latnj van de Sportpersprijs Avanti-doelman Mario i tens, die hij afschildert! een uiterst sportieve k het leven weet te t steeds te vinden is i grap, maar ook crnstigl zijn. Mertens heeft er heell internationale wedstrijden! zitten, nam deel aan i en Europese kampioen: pen, speelde met zijr wedstrijden voor Europt kers, kortom beleefde s de grootste triomfen. Mertens is inmiddels niet' geten te leven; hij houdt muziek en bezit dan ook! hele kollektie platen, schuwt geen pintje bier, n overdrijft niet. Hij heeft q oog voor de maatschappij vooral voor de marginaki deze samenleving Mario I tens zou in zijn dankwor laatste trouwens onderstti want: «vergeleken bij 't S heb ik nog niet zo veel gen teerd. In naam van Lebbckc zou voorzitter nen onderstrepen dat I Mertens zeer veel schenkt aan het kontakt. Burgemeester Cool tens dankte de Perskring i degelijke keuze en i iedereen uit op de red waarna in het lokaal van§ Dendermondse Perskringl gezellig nagekaart werd. In Gent is er nu een huü] humor en satire. Het ki naam Esmeralda Pn en is gelegen in de Abe< 10 (tel. 091/23.22,76.) kan er terecht voor di een dingen die wat te hebben met humor en gaande van tentoonsti voordrachten en info-a' tot happenings ei van bijdragen aan best» periodieken en het uitgt van een humoristische en: rische publikatie.

De Voorpost | 1983 | | pagina 4