Brandweer vecht mee tegen stedelijk deficit Hobbytentoonstelling Lebbeekse Oudstrijdersbond een sukses! Ontplooiing en integratie van minder-validen in Levensvreugde Aalst SauerlandJ samenwei tekenw Levensvreug igen geweest llUCIll 111 atste Ave olijven. llnn' 6 -1.4.1983 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Ö{T de A-kant staat het «Lied van de Derre- mondse pompiers» en op de flipzijde vinden we het bekende «En de pompiers van Ronse, da zèn maane...». Het is natuurlijk allemaal niet zo eenvoudig geweest als wij het hier voorstellen. Tijdens de voorbereidingen zijn zelfs Will Tura en de '-1 ïBuggenhoutenaar Johny Sax betrokken geweest. Er werd duchtig gerepeteerd, stemproeven werden ge daan en alles werd in goede banen geleid door de be kende tamboer-majoor van de muziekkapel van de brandweer: Miel Raveyts. Vandaag vrijdag dus zijn de singeltjes op de markt. De kostprijs is 99 fr.waar van al 20 fr. naar de belas tingen en Sabam gaat, 30 fr. wordt besteed aan pro- duktiekosten en de rest is voor de brandweer. Er wordt nu gehoopt dat er genoeg zal verkocht wor den, niet alleen om de bier- pomp te betalen (men heeft al een trekhaak gelast aan de jeep) maar ook om an dere dingen te laten her stellen of nieuw materiaal aan te kopen. Zo heeft men dringend een nieuwe dingy nodig. De laatste keer dat die gebruikt werd moesten de pompiers zich haasten dat ze aan wal stonden, het gammele ding lekt immers aan alle kanten. Vanaf vrijdag dus kan men de plaat bekomen op vol gende adressen: kantine van het brandweerarse naal, Kerkstraat te Den- dermonde en in de beken de drankslijterijen Taverne De Perel, Frans Courtens- straat en Café Brughuis, Werf, allebei te Dender- monde. Uiteraard zijn er ook in Ronse enkele ver- koopspunten. Vader Albert De Loose en zijn zoons Jozef, Willy en Mare hebben het uitste kend gedaan. Het liedje ligt echt goed in het oor en we zijn ervan overtuigd dat elke rechtgeaarde Dender- mondenaar een dergelijke plaat in huis zal willen. Het wordt trouwens een top-hit voor de traditionele Den- dermondse feestdagen zoals de reuzenommegang en karnaval. Men kan de plaat ook tele fonisch bestellen op tel. 21.73.89 van café De Perel (brandweerlokaal). De brandweer zal dan de plaat aan huis brengen. We zijn fier hierbij als eer sten de tekst van het lied te kunnen afdrukken: Deze bierpomp zal tijdens de brand bediend worden door de jongste pompiers of «schachten», het voertuig wordt aan een jeep of interventiewagen gekof. 't Lied van de Derremonse pompiers Strofe op de wijs van «Het land van Hawai» Weer zaain altaaid kleir as het brandt As de «floit» goet, beginne weer te crösse Weer kaaike nor gié sleet op onzen band of op gié stik, of op gië stik, van ons galösje Refrein op de wijs van «Samba hier, samba daar» A vierken hier, a vierken doer, ons is't gelaaik woer A pintjen hier, a pintjen doer, da schil nuët giën hoer Strofen Weer loeten ons keir talvent stroet deeren ope, vlak veere de kazeirne Weer luëpe ver ons vest en onzen hoed want 't is weer brand, want 't is weer brand, amai ocheirme Na bloeze weer iederiën omveir weer geve gaas, uëk in de smalle stroete Weer werren al gevolgd deur dië Vermeir dië profiteert, die profiteert weer van ons toete Doer achter die hoize zieme ruëk 't is wel nie graaf, mor wemme toch ons kluite Weer spoite lek zot en blissen uëk diën bungalow, diën bungalow, insj goe van boite Azuë gruëten dest van da geluëp da kende geer balange nie begraaipe de pinte die stoen al op nen huëp ga'jét ze zu#, ga'jét ze zuë mor ver het graaipe... Dat de leden van de NSB zich niet alleen stilhouden bij de beide wereldoorlogen maar ook hun tijd nuttig vullen met allerlei hobby's, werd vorige week in Lebbeke passend getoond en met veel sukses, tot groot genoegen van inrichters en sympathisanten. De Strijdersbond trok eerst wijs naar het monument, in de namiddag stoetsge- waar na een kleine ceremo nie bloemen werden neer gelegd. Eens terug in het lokaal «Corso» werd aan vang genomen met de ope ning van de Hobbytentoon stelling. Voorzitter Van Biesen heette iedereen har telijk welkom en dankte voor de belangstelling. Se- kretaris Van Bosbeke sloot zich hierbij aan en voegde eraan toe dat het doel van de NSB ook was de jeugd erbij te betrekken. De be doeling was ook aan de jeugd toe te laten zich een idee te vormen van wat de ouderen nastreefden en verdedigden. De NSB-ers willen ook aan de jeugd tonen hoe hun toekomst veilig te stellen. In de be weging is er ook nood aan opvolging; daar ligt mis schien reeds een taak voor de jeugd. De NSB-ers ho pen dat de slogan «Nooit meer oorlog» de jeugd mo ge aanspreken en hen ook voor dat idee zou laten streven om België te die nen en te vrijwaren. Na een kort woordje van de Natio nale Beheerder 1940-1945, Albert Bernard en van de Nationale Beheerder 1914- 1918, de hr Julien Deprez, volgde een korte toelich ting van dhr. Merchiers, public relationsman. De heer Libbotton natio naal voorzitter van de strij dersbond drukte zijn be wondering uit voor de «zee van tijd» die in de voorbe reiding tot de hobbyten toonstelling en in de hob by's zelf gekropen is. Ver der gaf hij ook het gerust stellend nieuws dat, bij een ontvangst bij de eerste Mi nister vorige woensdag, de belofte verkregen werd dat aan de programmatie 1983- 84 niet getornd zal worden. Ook Minister De Croo be loofde dat de 50% en de 75% voor NSB-ers, onaan geroerd zou blijven. Wat de gratis geneeskundi ge verzorging betreft: ook deze blijft bestaan. Alleen komt er een verhoogde om te I voorkomen. Ook aan de pensioenen wordt niet ge- ■RE *T raakt, in die zin dat er niet moet op ingeleverd wor- den. Wel zullen bepaalde lichte indexeringen toege- l past worden, als bijdrage PHjjjpl-' tot het ekonomisch herstel. HHay I «Ik zou nog veel willen zeg- WmOE Jpfl r V J gen>>< aldus de hr. Libbot- IbWIIBp ii f ton' «maar dat past later "ÉB W SiI f> we' beter. Nu zoek ik al- fW hI^H mi "if 'een naar de passende Hgy m W woorden, maar ik vind ze r' ■Irf L 5 niet, om u te danken voor het hartelijke en sympat- Hdy -jm dtp hieke onthaal, dat mijn &Wmm echtgenote en mij hier in Lebbeke te beurt Ik Ê-> ËÊjhoop ook dat wij in 1984 ■-Wfijf™ ItMiff jjftV» i met het 65-jarig bestaan WW ii'1" u van Strijdersbond op de Lebbeke. In de zaal Corso was een prachtige tentoonstelling van de NSB opgebouwd (c) Lebbeke Tunn^n ^teunenT Hij verklaarde de tentoon stelling voor geopend. De tentoonstelling De tentoonstelling zelf was echt de moeite waard; gaande van handwerk: al lerlei naaiwerk, snijwerk en schilderkunst over ver zamelen van lucifersdoos jes, stickers, oude wapens, enz... Het allemaal in de tail beschrijven zou teveel tijd vragen. Een ding is Schepen van Brandweer Alf. Hermans demonstreerde deze prachtige bienwagen. zeker: in elk van de hob- nijwerk, de schilderijen en by's heeft de beoefenaar het andere handwerk zijn (-ster) enorm veel tijd en met liefde en vakkennis geduld gestoken. De ten- vervaardigd, dat zie je zo. toongestelde voorwerpen Ook de tentoongestelde zijn verzorgd en geklas- dokumenten over de W.O. seerd voorgesteld. Echt de en de koncentratiekampen moeite waard. Het houts- werden aandachtig bestu deerd. We kunnen de ers alleen maar proficiat wensen met initiatief. We weten dat «rT tijd noch moeite, noch gespaard hebben. 1Tae LVGpcr Lebbeke. De NSB werd op het gemeentehuis ontvangen (c) Lebbeke. Er werden ook bloemen neergelegd aan het monument van de gesneuvelden (c) «Op 1 mei wordt de Aalsterse wandelklassieker «Te voet door het Land van Aalst» georganizeerd. Niet vanuit de F.F.R.-feestzaal wordt echter nu gestart, wél vanuit de St.-Annazaal aan de Oude Gentbaan te Aalst. Wandelklub «De Coen» van de school voor anders-validen van «Levensvreugde» heeft spontaan zijn medewerking aangebo den. Deze wandelklub blijft uiteraard ook de eigen tocht organizeren. Dit op zondag 11 september. Op 1 mei zal er keuze zyn tussen diverse afstanden: 10, 17, 25, 35 en zelfs 48 km. De tocht gaat in de richting van Smetlede waar ook de grote rustplaats zal worden ingericht». Deze aankondiging kon u reeds eerder lezen in «De Voorpost» van 4 februari jl. En dit was meteen de aanleiding van een gesprek met de direkteur van de Levensvreugde- school, Maurice De Wit, die voor ons, graag en bijzonder vlot, bepaalde aspekten van ontplooiing en integratie van minder-valide kinderen, in een verhelderend daglichf plaatste. Plaats van het gesprek; Levensvreugde, Botermelkstraat, 201 te Aalst. VZW Levensvreugde omvat volleybal, tennis e.d. door hem lof of beter gezegd een ski naast een school voor mentaal niet kunnen worden beoefend wandelverlof, anders-validen tussen 3 en 21 op kompetitief vlak. Redenen jaar, ook een sociale dienst, hiervoor liggen in het tekort een revalidatiecentrum, een inzake beheersing van de bezigheidscentrum en dagver- noodzakelijke motorische "en °"zc verblijfplaats. En ge- blijven. De instelling werd on- vaardigheden, alsmede voor durende de jongste kerstva- geveer twintig jaar geleden op- een zeer groot deel in het niet gericht op initiatief van de je- begrijpen of kunnen toepassen zuïet Joseph Van den Broeck. van de spelregels. Maurice De Wit: «Op Levens- Sport voor matig en ernstig vreugde wordt vooral belang mentaal gehandicapte kinde- gehecht aan de sociale aanpas- ren is eerder een spelaktiviteit sing van mentaal anders-vali- met een sportief karakter, den. Onderwijs vormt de waarbij beroep gedaan wordt hoofdbrok van onze bezighe- op motorische vaardigheden den. Toch wordt hier ook veel en die aangepast is aan de aandacht besteed aan na- ontwikkelingsfase van deze schoolse aktiviteiten voor deze kinderen, kinderen. De moeilijkheid tot sociale aanpassing is een ken- Welke rekreatieve sportaktivi- merk van mentaal gehandicap- teiten worden zoal geprogram- ten. Het mentaal gehandicapte meerd? kind drukt zijn mens-zijn an- Uitgaande van de zo even ge- ders uit dan het valide kind. noemde principes vonden op We ervaren dat de ontwikke- Levensvreugde reeds meerdc- ling niet verloopt langs het re pilootmanifestaties plaats in normale patroon en leidt tot samenwerking met SLOBO, een bestaanswijze die verschilt t.t.z een orgaan voor Sport, met deze van het «normale» Lichamelijke Opvoeding, Bui kind of volwassene. Hun aan- tengewoon Onderwijs, waar- voelen, inleven, begrijpen is aan telkens een tiental ver- echt niet zo zelfsprekend, schillende intsllingen deelna- Voor ons is het overduidelijk men. Een dergelijke pilootma- dat de combinatie van sport en nifestatie zal terug plaatsheb ontspanning enorm veel bij- ben einde. mei. dragen kan tot het verbeteren en stimuleren van hun inter- Een regelmatige aktiviteit voor menselijk kontakt. Ondanks onsJls„^fPdH'spoIt Hierloe de rekreatieve massasport van wetrd ,oen °P8e' de laatste jaren, blijft de sport richt, die zich niet beperkt tot nog steeds traditioneel steu- leerlingen van Levensvreugde nend op het kompetitievc ele- maar waar ook volwasse- ment en lijkt daarom wegge- van onze Beschuttende legd te zijn voor de sterksten, Werkplaats lid van zijn. Onge- terwijl de sport eigenlijk een veer om de drie weken gaan middel moet zijn, tot ontplooi- wc ergens op stap Wandel ing en integratie, zowel voor SP01"' w®rd door ons, gekozen de valide als van de minderva- omdat dit een sporttak is waar- lide mens in onze andersvaliden even- Hoe ziet U dan sport voor men- waardig zijn Wel is begelei- taal gehandicapten? ding nodig (op afstand) om de Wanneer we spreken van sport omloop juist te bewandelen, bij mentaal gehandicapten Thans is er een fusie tussen zeker bij matige en ernstige WSV De Coen en deze van de zien we dat als een sportieve FFR. zodat De Coen nu een rekreatie. wandelklub is waar validen en Kan U even verduidelijken? minder validen elkaar kunnen Wat we bedoelen met «rekrea- vinden De gekende wandel de»? Het situeert zich in de tocht van 1 mei, «Te voet door vrije tijd van het kind (na- het Land van Aalst» wordt schools), het veronderstelt dat vanaf dit jaar een gezamelijke het kind de aktiviteit ook als organisatie, die voortaan ook dusdanig beleeft. En met start in de St. Annazaal aan de «sportief»: ten aanzien van het Aalsterse Roklijfstraat. mentaal andersvalidc kind Op zoek naar een sportieve dient men er duidelijk van uit formule voor de kerstvakantie, te gaan dat traditionele kozen we voor de kerstvakan- sportaktiviteiten zoals voetbal, T'es en ecn 'ang'aufver- Tijdens de kerstvakantie 1981 was Chevron in onze Arden- kantie vertoefden een vijfen twintigtal anders-valide jon gens en meisjes, tussen dertien en twintig jaar oud. van onze instelling, verscheidene dagen te Holthauscn-Schmallcnbcrg, Sauerland, in de Bondsrepu bliek Duitsland. Naar het schijnt hadden we daarmee een nationale primeur. De evaluatie na deze twee ski wandelvakanties is zeer posi tief Skiwandelen verschaft on ze kinderen niet alleen een dosis gezonde lucht, maar het is ook een psychomotorische terapie. Het bewegen op latten bevordert de koördinatic en differentiatie van bewegingen. De koördinatie en differentia tie van bewegingen is voor on ze pupillen van enorm belang, vooral met het oog op hun latere leven. Het zullen voor een groot deel hun motorische vaardigheden zijn die mede gaan bepalen of voor hen bv. werken in de beschuttende werkplaats weggelegd is. Het gevoel van glijden soms kleine hellingen is voor kin deren bij wie hoogtevrees een veel voorkomend verschijnsel is vooral bij mongooltjes een heel speciale ervaring, het bevordert het zo noodzakelij ke zelfvertrouwen. In 1981 kozen we een vol- pension-verblijf in Chevron. Voor onze jongste kerstvakan tie zochten we bewust een an dere formule. We hebben een komplex met vakantiewonin gen afgehuurd, waarin moge lijkheid was 6a 8 personen te huisvesten. Enkele leerkrach ten. sommigen met hun gezin, betrokken met enkele kinde ren een woning en moesten voor voeding, opkuis e.a. zelf instaan, zodat het tevens een uittesten was van datgene wat men in lessen van huishoude lijke vaardigheden had ge leerd. Via de sportfederatie SLOBO wordt overwogen om ecn lang- laufvakantie te organiseren voor alle ernstig mentaal ge handicapten in het krokusver lof 1984, maar hiernaast houdt Levensvreugde zijn eigen ski wandelvakantie. die zal hebben van 2 t.e.m. 7 1984, weerom in En hoe ziet L' verder «I kreatieve» in Naast het sportieve is 1 kreatieve iets waar aan besteed wordt. V soms verbaasd hoe onze ren zich via muzikale uitdrukken. Reeds tal mingsdagen op dit gebi den op Levensvreugde niseerd o.a. in met «De Volksdansccntnde toe Hun indrukken mededelen *i tekeningen wordt ~Z br gestimuleerd. Dat gens en meisjes op dit iets kunnen hebben ze herhaaldelijk bewezen langs nog met de strijd van het rond het thema den». Er waren 2848 gen uit 65 verschillende lingen, ingedeeld in 8 riën. Hierin behaalden individuele lc prijzen en groepsprijs, naast 2C, 3C, en 8C prijzen. Het is achtste maal dat we en elk jaar hadden we eerste prijs. Dit jaar met eerste prijzen viel wel elke verwachting, maand zijn de vier naars van vens ontvangen Stadhuis te Brussel! Momenteel is het ons Pi dat we voor de vierde opvoeren op Goede in de belangstelling staat. Dit spel wordt gespeeld de leerlingen van vreugde. Het begint met verhaal van Jezus de vriend, waar een wordt gelegd met vreugde als instelling volgt de blijde intocht zalem. het Laatste maal. de hof van vóór Pilatus en de kruis* Elk tafereel wordt op een. dere plaats gespeeld, in del vingen van onze instelling, kinderen die geen eigenS rol hebben en de bezoeken vooral familieleden van o minder valide kinderen het Joodse volk, en wordet dusdanig bij het spel trokken Om dit boeiend gespre" ronden zei ons de H< Wit: «Deze opsomming tiviteiten mag niet laten derstellen, dat het als school uit het wordt nl. leven», want voor on «school» op de eerste «leren leven» zijn, op aangepaste wijze, zot kinderen werkelijk vreugde» kunnen

De Voorpost | 1983 | | pagina 6