i let Sint-Niklase stadsbestuur neemt zich voor. jJa, wat eigenlijk? SP-Sint-Niklaas ziet OCMW-toekomst bezorgd tegemoet Feestvierend ACV Zele: meer dan vierduizend leden «Vrije Werkbeurs» van ACV in Sint-Niklaas 127 pagina's beleidsintenties De Voorpost - 1.4.1983 - 9 De nieuwe CVP-VU-koalitie van Sint-Niklaas heeft enkele weken geleden haar beleidsnota uitgebracht, een sextant voor de koers die zij tussen 1983 en 1988 wil varen, een perk elektorale vergeet-me-nietjes. Echte aksenten worden niet gelegd in de nota, alleen is duidelijk dat men een politiek van nauw overwogen soberheid wil voeren. Onmiddellijke efficiëntie, strikte nutsbepalingen, geproportioneerde exploitatiekosten zijn de kriteria die het investeringsbeleid selektief moeten maken. De buikriem van de bevolking wordt (werd eigenlijk al) met enkele gaatjes toegehaald. Het worden jaren van ascese wellicht, maar toch niet zonder een overlegde inzet voor een betere dienstverlening, voor een binnen het perspektief van de krisis aanvaardbare verdere uitbouw van de kulturele, sociale en sportinfrastruktuur. Meer nog komt ter sprake, maar al bij al is er weinig nieuws onder de zon met deze overigens niet erg konkrete, vaak breedsprakerig filosofische voornemens; de hele nota is eigenlijk niet veel meer dan een aangepaste en voorzichtige versie van vooral dan het CVP-verkiezingsprogramma. Ik geef u een objektief overzicht. Voor kommentaren op de nota, zoals die vrij uitvoerig werden geformuleerd tijdens de gemeenteraadszitting van 24 maart jl., verwijs ik naar een afzonderlijke bijdrage. la goed geïnformeerde be volking Dpdat het beleid de bevolking poor lijk zou kunnen infor- moet in de eerste bats het beleid zelf geïnfor- peerd zijn. Om zo volledig hogelijk aan deze vooropstel- j tegemoet te komen, wil d gebruik maken van 'de hf«r moderne en wetenschap- p/fc verantwoorde metho- Tegelijk heeft de bevol- [ng recht op juiste informatie :r het stadsbeleid. Inspraak- ocessen moeten individuen groepen de gelegenheid bie st om «aktief aan de beleids- erbereiding mee te werken en i de uitvoering daarvan tussen komen». Ook hiervoor wil tn *de meest moderne werk- ahoden» aanwenden. Een jlgende vaststelling: de nieu- koalitie zal moeten trach- n de stadsbelangen zo onge- vend mogelijk doorheen een node van krisis te krijgen, ekonomische recessie is in eerste plaats een nationaal oblcem en alhoewel de stad de bestrijding ervan een eer- P beperkte rol zal kunnen iclen. wil de bestuursmeer- rhcid geen enkele mogclijk- id onbeproefd laten. Het te- rkstellingsaspckt zal van irslaggevend belang zijn bij beslissingen die het bcgro- gsbclcid betreffen. Men tmt zich voor door een ak te vormings- en onthaalpoli- *k en ondersteunende maat- filen de inplanting van nieu- handels- en industriële be te bevorderen, zodat ll-Niklaas, niet alleen m.b.t. pc sektoren. de metropool li het Waasland kan blijven. Bangrijk is tenslotte dat de moering van werken bij gro- Wefficiëntie in handen van mUnitiatief moet worden ge- De fusie, een volgend punt, beschouwt men als een aanvaarde en geslaagde feite lijkheid. Het respekt voor de eigenheid van de onderschei den deelgemeenten dat tijdens de vorige legislatuur zou zijn gebleken, moet worden aange houden. Financies en personeel Een struktureel evenwichtige begroting staat voorop. De Sint-Niklase bevolking mag een beroep blijven doen op een nog beter opgezette dienstverlening, maar 'dit be tekent meteen dat zij hiervoor de nodige middelen ter beschik king zal dienen te stellen». Be lastingen, retributies en andere invorderingen, worden afge stemd op de draagkracht van elke bewoner afzonderlijk, be looft men. Van de andere kant is de koalitie ook van plan zuiniger om te springen met de stadsuitgaven. Binnen het in vesteringsbeleid denkt men vooral aan kleinere projekten en aan een extra inzet om bij de nationale overheid het on derste uit de kan te halen ten einde de tussenfinancieringen van de stad tot een zo kort mogelijke periode te be perken. Het personeelsbeleid krijgt er een opdracht bij: «een ruime en verantwoorde tewerkstelling verzekeren in domeinen die an ders niet bestreken zullen of kunnen worden». De dienst verlenende funktie wordt na tuurlijk niet vergeten: men zal uitkijken naar mogelijkheden om de bereikbaarheid van stadsdiensten en de admini stratieve faciliteiten in de deel gemeenten te optimalizeren. Eén zinnetje ook dat de te werkstelling van mindervali- den betreft: hieraan wil men bij het uitstippelen van een tewerkstellingsbeleid speciale aandacht besteden. In zijn rubriek 'Burgerlijke Stand, Bevolking en Militie' schrijft schepen Staf Van Daele dat deze service zowel voor stadsgenoten als voor vreem delingen steeds hoffelijk, kor- rekt en vriendelijk moet verlo pen. Hij zal streven naar een automatisering van de eerste twee diensten en is vastbeslo ten de nodige eerbiedige aan dacht te besteden aan jubile rende echtparen. Ruimtelijke ordening en verkeer Het beleid van ruimtelijke or dening en verkeer neemt de uitdaging aan om met sobere middelen een kwaliteitsverbe tering in verkeer en milieu te realiseren. Hierbij is er aan dacht voor de kwaliteit van de woonomgeving (men wil op grond van een funktionele af bakening van woonzones een wegenhiërarchie opstellen), de veiligheid van o.m. de zwakke weggebruiker, de esthetiek (stads- en dorpsverfraaiing, aanplantingen, bet omvormen van kijkgras in speelgras) en de «optimale bereikbaarheid van de verkeersverwekkende punten en omgevingen voor al le verkeersdeelnemers». Mare Huys noemt dit een geïnte greerde aanpak. Elke weggeb ruiker moet verder langzaam aan een eigen plaats krijgen in het verkeer. Bestaande b.p.a.'s kunnen nog altijd in funktie van kwaliteitsverbete ringen worden aangepast. Een aangepaste planning moet de ontvolking van oude woonwij ken ondervangen en m.b.t. de reeds zo aangetaste landbouw- zone stelt men dat die «zoveel mogelijk» van verdere inkrim ping gespaard moet blijven. Er is ook sprake van een herprofi lering van de straatbeelden op basis van wetenschappelijke gegevens en inspraakresulta ten. De uitwerking van een ondergronds, naar het water zuiveringsstation toelopend rioleringsnet. is nog een objek tief. De stap naar het huisvestings- en grondbeleid is niet groot. De koalitie neemt zich voor op dit vlak een zeer aanmoedigen de politiek te voeren. Elke aktie die erop gericht is onaan gepaste woningen opnieuw leefbaar te maken, krijgt een stimulerend steuntje. De pro jekten van de sociale huisves tingsmaatschappij wil men, al les volgens een strikte pro grammatic, aanvullen met ste delijke initiatieven. «Verkoop prijs is gelijk aan kostprijs» is een stelling die de toekomstige grondpolitiek zal bepalen. «Stads- en dorpsherwaarder ingsoperaties mogen geen be grippen blijven, doch moeten a.d.h. van vernieuwde wettelij ke instrumenten realisaties wor den», meent schepen Jeanine De Boever. Zij wenst de bouwmaatschappijen hierbij in te schakelen. Stadsvemieu- wingsoperaties gaan een be langrijke rol spelen in de toe komst. Bij kleinschalige sane ringen moet de integratie van verschillende bevolkingsgroe pen mee verrekend worden in de besluitvorming. Het is noodzakelijk, meent de sche pen, dat de bevolking terzake wordt geïnformeerd en bege leid. Zeer konkreet is het be leid van plan, de momenteel in uitvoering zijnde b.p.a.'s ver der aan bod te laten komen en geen gebruik te maken van de woonuitbreidingsgebieden Landbouw, jeugd en sport Eén sleutelzin in de landbouw- tekst: «De steeds schaarser wordende landbouwgronden zullen zorgvuldig gevrijwaard worden». Even daarna volgt echter volgende parafraze: «Zolang mogelijk zullen zij voor de landbouw worden ge vrijwaard». De bevoegde sche pen, Bernard Deyaert, wil in de landelijke gebieden reke ning houden met het recht van de eerstgezetene, de inspan ningen voor het onderhouden van openbare waterlopen aan houden en nalatigheden terza ke sanktioneren. Een korte ali nea behandelt nog de ontplooi ing van het agrarische onder wijs. Jeugdbeleid is een ver antwoordelijkheid van Lieven Lenaerts. Hij neemt zich voor oog te hebben voor zowel de georganiseerde als de niet- gcorganiseerde jeugd. Een eerste akuut probleem dat zich manifesteert bij de jeugdbewe gingen is dat van de huisves ting. De schepen ziet een op- De voorbije zes jaar werd door het Sint-Niklase OCMW knap gepresteerd, maar voor de komende zes jaar ziet het er somber uit. In die trant verhaalt René Heyninck, gisteren nog voorzitter van de welzijnsinstelling, maar vandaag gewoon raadslid van het OCMW. Want de SP werd uit de koalitie gewipt en VU-er Roger Van Ranst, dé opposant van de voorbije legislatuur, leidt voortaan de dans. Vreugdevol terugblikken enerzijds, bangelijk naar de toekomst staren anderzijds: het gebeurde op een perskonferentie, maandagavond. V-dienst en bureaus Socialistische fierheid dus om wat gerealizeerd werd. Twee .pijlers vooral: het eind 1977 opgestarte 6 5 dossier van de V-dienst dat vier jaar later resulteer de in de in gebruikneming van die dienst; en de in een kwiek tempo opgerichte administratieve gebou- larie! wen. Maar ook werd, zegt de SP-mandataris, door de SP hard gesleuteld aan het gezinsvervangend tehuis, het rusthuis voor demente bejaarden, de vernieuwing van de radiografie, de verbouwing van kamers van kliniek en materniteit, de totale her- strukturering van het ziekenhuis, het labo etc. En dan nuanceert René Heyninck, begint hij met de vinger te wijzen: «Ik heb moeten ervaren dat dossiers die van èndere dan SP-kabinetten afhingen om het zacht uit te drukken niet vooruitgehol pen werden. Uit onverdachte bron werd zelfs ge steld dat er tegenwerking was omdat men liefst zag dat er onder de SP-voorzitter niet teveel zou verwezenlijkt worden. De hierdoor ontstane vertra ging zal het OCMW-personeel, de geneesheren en de Sint-Niklase belastingbetalers zuur opbreken». Vertragingsmaneuvers, jawel. René Heyninck: «Het zal zo lang hebben aangesleept dat de noodza kelijke investeringen zullen moeten gebeuren op een ogenblik dat de onkosten die eruit voortvloeien niet meer in de verpleegdagprijs zullen kunnen verrekend worden en evenmin door de gemeenten zullen worden gedekt, maar door het ziekenhuis zélf zullen moeten worden gerekupereerd». Neem nu, zegt de SP-er, de rusthuisprijs (per dag). Begin februari '78 bedroeg die 600 frank, op 1 juli 82 650 frank 8,33 procent) en vandaag, op 1 april, liefst 1.020 frank (stijging met 57 procent op negen maanden). Of, voor een andere kategorie: een evolutie van 1.000 frank via 1.075 (vier jaar kter) naar 1.685 frank (negen maand later op nieuw). Vóór de verkiezingen mocht de ligdagprijs niet geïndexeerd worden, nu zit men aan die heel noge piek. Welzijnsraad René Heyninck blijft OCMW-raadslid, aan de zijde van Marcel Van Gijsel, Laurent Bursens en Bertha Van Havermaet; vier SP-ers dus. Hun visie op het welzijnsbeleid van straks, beknopt. De SP-Sint-Niklaas streeft de oprichting na van een autonome welzijnsraad. Die moet een advizerende, aktiverende rol spelen. Besparingen inzake voorzie ningen zijn onaanvaardbaar in de sektor welzijns zorg, want uitgerekend hier nemen de behoeften steeds toe. «Een betere voorlichting betreffende de bestaande voorzieningen en de maximale sociale valorisatie ervan via de stedelijke ombudsdienst hebben absolute voorrang». Het OCMW moet een betere service kunnen verle nen op velerlei gebied: dienstverlening thuis, psy chosociale, morele en opvoedende begeleiding; voogdij over de aan het OCMW toevertrouwde kinderen; krisisopvangcentra voor diverse pro bleemgroepen; verzorgingstehuis voor invalide en demente bejaarden; «beschut wonen»; revalidatie en bezigheidshome voor gehandicapten; valorisatie en vernieuwing van de stadskliniek. De Sint-Niklase socialisten willen dat bejaarden, gehandicapten en migranten volledig geïntegreerd worden. Voor de mindervaliden beoogt men de uitbouw van een kleinschalig, gezinsvervangend thuis; een 24-u.-op-24-thuishulp; de bevordering van de geïntegreerde tewerkstelling; en extra aan dacht voor sport- en vrijetijdsbesteding. Voor de bejaarden wordt gedacht aan de oprichting van een servicekomplex; aangepaste huizen in nieuwe of vernieuwde woonwijken; aktief overleg met de bejaarden; de realisatie van een dagverblijf met dienstencentrum; de uitbouw van de infrastruktuur voor alle ontspanningsvormen en bezigheidstech nieken; een betere dienstverlening ook. Voor de migranten dan: géén ghettovorming; begeleiding en bijstand op diverse vlakken, bestrijding van het racisme; bevordering van het respekt voor en het inzicht in eikaars kuituurbeleving. Een en ander moet volgens de SP leiden tot een aktief gezinsbeleid. Dat impliceert dat een perma nente kinderopvang tot stand komt en die moet naar de deelgemeenten toe worden gedecentralizeerd. De gezinnen moeten behoorlijk geïnformeerd wor den, in dat informatiepakket moet ook voorlichting inzake anti-konceptie zitten. W.V. lossing in een betoelagingssys teem voor bouw- of saneringsi nitiatieven en in het ter be schikking stellen van leeg staande gebouwen. Hij denkt ook aan de oprichting van een jeugdvormingscentrum. De stedelijke jeugdraad blijft hét inspraakorgaan waarmee het stadsbestuur positief hoopt sa men te werken: het plaatselij ke jeugdbeschermingskomité echter moet nieuw leven inge blazen worden en ten slotte belooft men ook nog de jeugd werkloosheid tegen te gaan. Sport dan. Enkele tendenties: de verdere demokratizering van de sportbeoefening, het geregeld uitnodigen van sportbeoefenaars naar open vergaderingen van de stedelij ke sportraad (die het «geëigen de» adviesorgaan blijft), de in standhouding van de bestaan de infrastruktuur en in de mate van het mogelijke een verdere uitbouw van de sportakkom- modatie, een verantwoorde subsidiëringspolitiek tenslotte. Volksgezondheid, kuituur en onderwijs Volksgezondheid, sociale za ken en welzijnszorg, dat is hei werkterrein van schepen Wer ner Rogiers. Het stadsbestuui heeft een bijzondere verant woordelijkheid voor wat be treft de koördinatie van dt verschillende welzijnsvoorzie ningen en wil, met het oog op een betere samenwerking, de groepen die bij deze sektor langs vraag- of aanbodzijde be trokken zijn. een gespreksplat form aanbieden. De sociale dienst van de stad krijgt een voorlichtingsfunktie; de dienst zal b.v. een kadaster van de bestaande voorzieningen op stellen en gerichte informatie verzamelen over de bevolking, risikogroepen en welzijnsme- dewerkers. I.v.m. de bescher ming van het leefmilieu schuift de bestuursmeerderheid een achttal intenties naar voren. Ik noem er enkele: het opmaken van een inventaris van gevaar lijke en hinderlijke bedrijven en van de konsekutieve veilig heidsmaatregelen, meer aan dacht voor afval- en energiere- kuperatie, de geluidshinder, bijzonder in de stadskern, be perken. Met kuituur houdt Daan An- thuenis zich bezig. Hij wil in-, vesteren in mensen die de konkrete praktijk van het kul- tuurbeleid professioneel bege leiden en in hen die door aller lei belemmeringen nog niet ge komen zijn tot een volwaardig meebeleven van de kuituur; zij zouden voor hem nochtans de groep van de toekomst uitma ken. Nu de beschikbare mid delen beperkt zijn zal men zoe ken naar nieuwe financierings- vormen («subsidiëring, mece naat, publiciteit, enz.»). Met wat fantazie en zelfwerkzaam heid zou ook een nieuwe kui tuurbeleving kunnen ontstaan. In geen geval mag de wil tot permanente opvoeding en ont wikkeling van de bevolking het onderwerp zijn van roofbouw. VRIJDAG 25 MAART TE 20 U HELDERZIENDE IN DE STAD ANTWERPEN» GROTE MARKT 23 SINT-NIKLAAS EINDELIJK IEMAND DIE ONS UIT DE CRISIS KAN HELPEN! Vooral raden en adviesorga nen moeten dringend in hun werking worden geherwaar deerd en meer werkelijk me- dezeggingsschap krijgen, heet het verder nog. Onder de hoofding onderwijs heeft men het voornamelijk over overleg tussen de verschillende onder- wijsnetten en voor wat het kunstonderwijs betreft over een handhaving van de hoog- konjunktuur die de twee aka- demies nu beleven. Toerisme en feestelijkheden zijn samen de disciplines van Staf Van Daele. In het alge meen beleid, weet hij, zal de nadruk liggen op fysische vor men van toerisme als wandelen en fietsen. Dus: meer wandel en fietspaden. Een herwaar dering van de kermisweek, een beter koördineren van alle be trokken instanties, het volledi ge uitspelen van het nut van het toeristisch informatiekan toor op de Grote Markt staat ook op het programma. Want: «het soete land is een bezoek meer dan waard, met zijn mooie hoofdstad, zijn Durme- vallei, zijn brede Schelde, zijn beboste grens- en polderdor pen, zijn unieke bolle akkers en de steeds rondsluipende geest van Reinaert» (letterlijk uit de nota!) Voor handel en nijverheid ten slotte zijn er deze vooropstel lingen: behouden en aantrek ken van industriële onderne mingen, aandacht voor de ves- tigings- en uitbreidingsmoge lijkheden van ambachtelijke ondernemingen en een opsplit sing van de aanbesteding van grotere openbare werken in kleine paketten, zodat zoveel mogelijk aannemers uit eigen streek een kans maken. Eén ding is zeker: de bespre king van de nota vorige week donderdag was een stuk boeiender dan de nota zelf. Leo DE BOCK De Zeelse ACV afdeling hield haar traditioneel vierjaarlijkse dekoratiefeest, waarop dit keer 321 verdienstelijke vereremerkt werden om hun lidmaatschap van ofwel 25 jaar, 35 jaar en meer dan 45 jaar. Deze laatste kategorie ontving de gouden medaille en de leden die meer dan 50 jaar trouw aan het ACV bleven en de drie medailles reeds ontvingen, kregen nu als erkentelijkheid een tinnen schaaltje aangeboden. Het dekoratiefeest werd inge zet met een eucharistieviering in de St. Ludgeruskerk, opge dragen door proost Staf An- naert en opgeluisterd door het familiekoor onder leiding van Paul Poppe. In zijn homilie waarschuwde de ACV proost voor het steeds groeiend indi vidueel- en groepsegoisme. In een krisistijd moeten hoofdza kelijk menselijke waarden als solidariteit, trouw en eerlijk heid beklemtoond worden. Na een optocht langs de voor naamste straten van de ge meente, namen 600 ACV'ers deel aan de feestzitting in de nieuwe zaal van het Gilden- huis. Het welkomstwoord werd uit gesproken door de plaatselijke voorzitter Andre Roels, die de noodzaak van een groot aantal leden voor een krachtig vak- bondsbeleid onderstreepte. Tijdens een korte onderbre king, na het lauweren van een eerste reeks gedekoreerden, realiseerde Mare Duquet een diareeks waarin de komende sociale verkiezingen in een vijf punten programma werden belicht. De Nationale voorzitter van de Centrale der Christelijke Me taalbewerkers ontleedde de al gemene ekonomische toestand in het algemeen en de finan ciële benarde problemen en de sociale zekerheid in het bijzon der. De vakbond krijgt veelal de schuld en moet blijven vechten voor erkenning icon- form de naoorlogse syndikale strijd. Door de devaluatie van de Belgische frank heeft de regering gezorgd voor het her stel van de konkurrentie- kracht. De nieuwe cao's op sektorieel- of ondernemings- raadvlak bereikt, helpen bij het verminderen van de werk loosheid. Het is de taak van de regering om op te treden tegen de fiskale fraude en er mag niet bespaard worden op de sociale zekerheid. Voorzitter Heirmans vatte de taak van het ACV samen met de kern spreuk van Kardinaal Cardijn: «Zien, oordelen en handelen». Het slotwoord van de feestzit ting kwam van arrondissemen teel sekretaris Lucien Willems. Hij noemde Zele de meest bloeiende afdeling van het ver bond met 4200 leden en 200 militanten. Hij zei dat ook in krisistijd de strijdlust moet blijven, want syndikalisme is gelijk aan vooruitgang. Om zijn verdiensten kreeg Lucien Willems een mooie ets aange boden. BENO "ental verdienstelijke OCMW-personeelsleden werden gehuldigd. Bejaardenhelpster Elodie De Paradé en 2S.Ui/'sekretans Marcel De Pauw hebben er veertig dienstjaren opzitten. Ziekenhuisdirekteur Gaston De Cleen en OCMW-ontvanger Edmond De Man zijn dertig jaar in dienst. Een kwarteeuw bij het OCMW werken schoonmaakster Paula Van Acker en chef-werkvrouw Maria Van Nespen. Hulde werd ook gebracht aan enkele personeelsleden die tijdens de huidige legislatuur op pensioen werden gesteld: vroedvrouw Adeline De Grave, ziekenoppaster Irma Goossens (ze ontbreekt op de foto) en ziekenoppasster Martha Lenssens en werkman-schilder Florent Van de Vijvere bit naam van de laureaten werd door OCMW-sekretaris Marcel DePauw een dankwoord uitgesproken (dw) Einde februari 1983 telde ons land 508.953 uitke ringsgerechtigde werklo zen. Voor het arrondisse ment Sint-Niklaas was dat 8.989. Hierin zijn de sta giairs, b.t.k.-ers, te werkgestelde werklozen en de bruggepensioneerden niet begrepen. Het ACV rekende het tot zijn taak, deze mensen te helpen. Daarom namen ze het initiatief een werk beurs te starten. Dit pro- jekt staat los van de R.V.A. Alle A.C.V.-le den, zowel de volwassenen als de jongere werklozen, hebben de kans zich in te laten schrijven. De mees ten hiervan zijn schoolver laters en hebben dus nog géén ervaring. Het doel is, die mensen zo vlug moge lijk aan een job te helpen. Daarom heeft de «werk- zoekendenwerking» van het A.C.V. kontakt opge nomen met de personeels chefs, propagandisten en délégués van de onderne mingen in het Waasland om de vakante betrekkin gen door te willen geven aan de werkbeurs om aldus deze werklozen te helpen aan een gepaste job. De leden zijn vrij erop in te gaan of niet. Het kan zijn dat het werk hen niet geschikt lijkt, de onderne ming hen niet bevalt of ze het loon te laag vinden. Het is dus zeker géén ver plichting. Regelmatig worden de vakante betrekkingen be kend gemaakt op speciale borden aan de plaatselijke ACV-sekretariaten. Ook hangt op deze borden de lijst van «Job-service» van de R.V.A.die wekelijks gepubliceerd wordt. Naast deze werkaanbiedingén wordt er ook informatie gegeven. In verschillende gemeen ten is er reeds een «werk- zoekendenwerking» Maandelijks komen de werkzoekenden bijeen om vanuit hun situatie, hun er varingen en problemen te bespreken. Ook worden er op deze namiddagen dis- kussies gehouden over ak- tuele thema's. Verder werd op 7-8 maart jl. een kursus «Hoe solliciteren?» gegeven. Op deze tweedaagse werd de jonge werklozen bijge bracht, hoe ze zich weer baarder kunqen opstellen en op een efficiënte manier hun kansen wagen bij het solliciteren. Wie wil deelnemen aan de Vrije Werkbeurs neemt kontakt op met het A.C.V., Vrije Werkbeurs, Hendrik Heymanplein 7, 2700 Sint-Niklaas, tel.: 03/ 776 39 52.

De Voorpost | 1983 | | pagina 9