Molen van Doel in eer hersteld Twee eeuwen oude dorpsherberg te Meldert heropend Anders-validen met aangrijpend Passiespel in «Levensvreugde» Waaslander Paul Naegels overhandigde Vredesprijs aan president Ahidjo van Kameroen Gebruik je verstand Een avondje uit met Wichelse chiro zet het roken aan de kant! ANTI-R00KCAMPAGNE IN AALST Aalst: Kollege van Burgemeester en Schepenen 10 - 8.4.1983 - De Voorpost Tijdens een perskonferentie, vorig jaar in het Hooghuis te Doel, kregen we er voor het eerst weet van: Jenny Van Gimst en Monique Belmans, zouden het stempelen laten voor wat het was en zelf een zaakje beginnen. Hun eerste keuze was gevallen op een café ter hoogte van Liefkenshoek, maar bij nader toezicht leek het gebouwtje in een te bouwvallige staat. Opkknappen zou te veel kosten. Met de tweede keuze was het al meteen raak. Jenny en Monique kwamen aan de weet dat de molen van Doel beschikbaar zou worden en dat de gemeente uitkeek naar exploitanten. Het geklasseerde gebouw pen Goossens was ervan stond op de Scheldedijk al overtuigd: de molen van een paar jaar te verkomme ren en de gemeente Beve- Doel is nu beter uitgerust om zijn funktie als toeris- ren, die de molen in 1978 tisch attraktiecentrum aankocht van de Koninklij- vervullen. «Het was de ke Touring Klub van Bel- plicht van de gemeente om gië, was niet zo gelukkig de molen voor de toekomst met die situatie. Met de te vrijwaren. De aankoop transaktie had de gemeente door de gemeente was een duidelijk een ander objek- eerste stap, nu komt het tief voor ogen. Het kwam erop aan dit gebouw als er in feite alleen maar op toeristische trekpleister te aan een partij te vinden die herwaarderen. Want Doel kosten noch moeite zou blijft de voornaamste troef sparen om de molen in alle wat het toerisme van het eer te herstellen. Met de nieuwe Beveren betreft, immense koeltorens op de De inspanningen van het achtergrond heeft de molen plaatselijke VW zijn daar- weliswaar wat aan charme aan zeker niet vreemd, ingeboet, maar er terug een Doel heeft ongetwijfeld toeristische trekpleister van veel kansen op toeristisch maken leek zeker een haal- vlak: dagjesmensen zijn er bare zaak. In de loop van nooit weggeweest, veel be- 1982 kwamen beide par- langstelling ook van school- tijen zonder veel proble men tot een overeenkomst: Jenny en Monique zouden rukkende industrie en dat instaan voor de opknap- wat nog rest van vruchtbare beurt van het interieur en polders kennen een toene- later uiteraard voor de ex- mende belangstelling. Ik- ploitatie, de gemeente zou de aanleg van elektriciteit, Jenny en Monique: Doelse molen opgekalefaterd (Ivb) de vloer en het buitenterras meer terug de trekpleister voor haar rekening nemen Men heeft gewerkt tot een ren vele schreven bekenden, het hierboven uurtje vóór de feestelijke geopend verklaard. Er wa- heropening, die vorige week vrijdag plaats had. Iedereen die ook maar wat reeds. Petrus Boven van met het Doelse vereni- het VW, sekretaris Van gingsleven te maken heeft de Vijver, kopstukken van het Scheldewijdingskomité als Etienne en Claire Gillis. was van de partij. Trekpleister Het is een erg gezellige re- van de plaatselijke fanfare, ceptie geworden. Geen el lenlange toespraken, wel gezellig praten met de zo vele bekenden. Fred Claes, echtgenoot van Monique niet volop bezig zijn onszelf te onderwerpen». Vergelij ken hoe het vroeger in de polder is geweest kan (voorlopig) dus nog. De kortste wandeling gaat vanuit de molen naar Lief kenshoek. De Flandria- veerboot (gratis) verbindt Doel met Lillo en Liefkens hoek en dat geeft dus de gelegenheid om van deze uitstap een plezierige kom- binatie van wandelen en varen te maken. Het stra mien blijft hetzelfde: een dijkwandeling tussen de molen en Liefkenshoek enerzijds en een Schelde- tocht met de veerboot an derzijds. Wandeling num mer twee gaat naar het Kieldrechtse gehucht Pros- perpolder. Onderweg kan men niet naast de 175 me ter hoge koeltorens kijken. Men komt ook langs de Zoetenberm, waar boven op de dijk een merkwaar dig trapgevelhuis staat, dat in de jaren zestig steen per steen werd overgebracht uit een Brusselse randge meente. Een 15 kilometer lange wandeling brengt wandelaars naar de Hedwi- gepolder op Nederlands grondgebied. Erg geva rieerd wel, deze tocht: slik ken, schorren, Schelde, dij ken en polders. Vaak nog ren- Er zÜn twee mogelijk- onverwacht ongerept. Een heden: een bezoek in groep wandeling die een wat on- (minstens tien geïnteres- werkelijke indruk nalaat, seerden) ofwel deelname omdat men binnen enkele aan een open exkursie die uren van het ene uiterste in door de stichting zelf wordt het andere valt. Onderweg georganiseerd. De data en passeert men ook langs het u.ren.van °Pen exkursies haventje van Prosperpol- 'n de molen te vinden, der, in feite niet meer dan een geul, maar er wordt ®roKle kuituur dankbaar gebruik van ge- De molen wil ook op kultu- maakt door watersporters ree' v'ak ee" steentje bij- Jos Mussche, de h. Barbier op zoek naar soms schaarse dragen. Daarom zullen er ligplaatsen. regelmatig beperkte, maar De uitbaatsters van de mo- zor8vu'dig geselekteerde len organiseren bovendien tentoonstellingen worden uitstappen naar het be- georganiseerd. Mark Raes, faamde Verdronken land 'eraar aan de kunstakade- jongeren. De uitstappen naar de op- Enige tijd geleden trok een delegatie van Pax Mundi. de internationale vereniging die elk jaar de Dag Hammerskjöld Vredesprijs overhandigt aan belangrijke personen die zich hebben ingezet voor de wereldvrede, naar Kameroen, waar president Ahidjo de prijs voor 1982 in ontvangst mocht nemen. De delegatie van Pax Mundi werd er feestelijk onthaald en de president benadrukte nog eens tijdens de officiële plechtigheid zijn grote bezorgdheid om de vrede. Waaslander Paul Naegels maakte deel uit van de delegatie van Pax Mundi en had de eer aan de president van Kameroen de officiële oorkonde van de vredesprijs te kunnen overhandigen. De regering van Kameroen verleende nadien verscheidene erete-<j kens en onderscheidingen aan de leden van Pax Mundi. Op de andere foto zien we de h. Naegels die vereremerkt wordt. De h. Paul Naegels leidt een belangrijk klinisch labo in- Meerdonk. zelf twijfel, er dus niet aan: de molen wordt zonder- van dit Scheldedorp». De molen was meteen voor zelfs de direkteur van de kerncentrale. Toeristisch ..xv,..»,Uw, Wie zich bijvoorbeeld de van Saeftinghe. Zo'n toch- mi.e van Eeuven, bijt de gat in 't kort nog even weer vraag stelt wat men in Doel ten moeten steeds vooraf sPlts ™et «Tekeningen hoe Jenny en Monique tot zoal kan bekijken, krijgt in worden aangevraagd, maar °mtrent Doel». hun initiatief waren geko- de molen een sluitend ant- via bemiddeling van de mo- men, hoe ze het verder woord. Gezellige wandel- len kan dat nu ook gebeu- hebben uitgewerkt. routes, ook daarvoor kan Van het vroegere intereiur men terecht. Men kan zelfs is nauwelijks nog iets te kiezen. «Het meedogen- herkennen. Het was de be- loos oprukken van de in- doeling van het duo er zo- dustrie is nu even gestokt Voor inlichtingen: 03/ 773.35.86 Luc VAN BROECK De molen van Doel, een toeristische trekpleister van formaat. (Ivb) wel een gezellig als funktio- neel geheel van te maken. Ze zijn daarin terdege ge slaagd. De molen zelf heeft ook een opknapbeurt ge kregen, maar de verander ingen zijn miniem geble ven. Rondom werden ge zellige zitbanken aange bracht. Het terras zelf is heraangelegd en zal plaats bieden aan zo'n zestigtal dagjesmensen. Ook sche- Op zaterdag 23 april om 20.00 uur nodigt de Chiro van Wichelen De gulzigheid van de nieu- iedereen uit op een gezellig «avondje uit» in het Gildenhuis te Wichelen. Het is een uitgesproken avond voor het hele gezin. Na het welkomstwoord kan men er genieten van witte cn zwarte trippen met appelmoes en andere lekkernijen, of van rijstpap met bruine suiker, kopvlees of kaas, Wichelse vlaaien enz. Voor dat etentje moet men amper 150 fr per volwassene of 100 fr per kind betalen «Inleveringsprijzen», zo zeggen de Wichelse chirojongens. Voor deze prijs krijgt men echter nog meer Onder meer het uniek spektakel aangeboden door het fenomeen van de lach. Frans Jacobs uit Moorsel. Hij is voor de allereerste keer te Wichelen te gast. «Het voorwerk van de spotternij, poëzie en eigen liedjes, jodelen, gitaarspelen, zang en samen zang zal dc temperatuur in de zaal doen stijgen», zo wordt het gesteld. Tijdens de pauze is er bovendien nog een spcktakulairc verrassing en wat dat is, wordt natuurlijk niet verklapt. Stichting Volksgezondheid en Roken Fredenk Hendrik loan 34a. 2582BC s.Gravenhage we dominant- de superin dustrie - is voorlopig aan banden gelegd door een knik in een ekonomisch systeem dat zichzelf aan het voorbijgalopperen was. Het geeft ons de gelegen heid tot bezinning. Even nog krijgen we de kans om het een met het ander te vergelijken. Om voor on szelf uit te maken, of we Na gedurende negen maanden, gesloten te zijn geweest wegens het bereiken van de heke Demokratische Kring; pensioenleeftijd van de waardin, werd de oude dorpsherberg, een must in het centrum van Meldert, vlak bij de kerk, verleden zaterdag bij grote belangstelling heropend. Herman De Bisschop die ook op dit vlak van wanten weet, is de nieuwe baas. De Koninklijke Fanfare die voor de kontinuïteit heeft gezorgd en ook tijdens het gesloten ztyn van bet café in de zaal als privéklub verder repeteerde bracht een serenade en voorzitter Frans Lievens belichtte de noodzaak van deze gelegenheid als sociaal bij Van den Broeck repe teerde. Dirigenten die het stokje zwaaiden bij dc «Kon. Fanf. St.-Cecilia» waren voor zover we ze konden terugvinden Louis Goedvinck, Gustaaf ontmoetingscentrum, een conditio sine qua non voor het behoud van het plaatselijke Van Mol. Cyriel Muylaert, Ka- gemeenschapsleven. Onder de vele simpatisanten ook burgemeester Raymond Uytter- sprot en schepen Juliaan Vinck, de man van de feestelijkheden Twee eeuwen oud Als waard van de herberg werd van pastoor Benediktus De Deze typische dorpsherberg Petrus dan opgevolgd door Clippele in 1905 verwijst naar kreeg de naam «Ons Huis» Gustaaf, een ongehuwde waar- de moeilijkheidsgraad van de toen op de plaats van de vroe- na Prosper Van Mol kwam destijds gebrachte «stukken» gere «Victorie» de zaal werd (1876-1927) die huwde met met o.m. «Tannhauser» van gebouwd. De «Victorie» was Maria Agnes De Vis, in de Richard Wagner, «Grand Fi de gelegenheid waar na de volksmond «Nisken» die on- nal de Ariël» van Johann Se- «oortjesschool» van Jan Wau- langs in de leeftijd van bijna 93 bastian Bach, «Fakkelmars» ters Prudentia Van de Maele jaar overleed. Zulks na 55 jaar van Meyerbeer, een «Air va als lesgeefster fungeerde voor lang weduwe te zijn geweest en rié» voor sax-alto en een polka goedgewillige leerlingen want een 15-tal jaren aan haar bed voor twee cornets. Van 1830 de leerplicht dateert van veel gekluisterd. tot bij de realisatie van de fusie later. Prosper was destijds naast van gemeenten bleef deze fan- Of de herberg nu inderdaad landbouwer ook kolenhande- fare steeds nauw betrokken bij twee eeuwen oud is, lijkt ons laar en woonde een tijd op de de Meldertse dorpspolitiek, wel waarschijnlijk doch we plaats van het huidig huis aan Ter gelegenheid van de uit- konden zulks niet gemotiveerd de Dorpstraat nr 34. voering van de St.-Franciscus- terugvinden. Nadat caféhouden voor Nisken cantate» op 20 juni 1926 wer- De herberg dateert echter van te moeilijk was geworden, nam den voor de begeleiding een vóór het ontstaan van de mu- dochter Maria Van Mol, echt- aantal muzikanten van de ziekmaatschappij St.-Cecilia genote van Kamiel Jacobs, het maatschappijen van Meldert en die draagt in haar vaandel café over doch toen ze op 22 en omliggende gemeenten ge- het jaartal 1812. De vereniging juli 11. met pensioen ging wcr- selekteerd. Er mogen meespe- zelf werd reeds in 1808 ver- den de herbergdeuren ge- len was een onderscheiding meld. Stellen dat deze dorps- sloten. waard, herberg twee eeuwen oud is Tot verleden zaterdag toen Voor Meldert waren dat kleine rel Robijns, Jozef Wales uit Lebbeke, Dr Jozef Robijns, Jozef De Schrijver uit Hekel- gem, Etienne Van Nuffel met a.i. Alfons De Ridder uit Baardegem en momenteel Ni- na Vander Vorst uit Moorsel. De familie Robijns Zowel in het café als in de muziekmaatschappij en in de dorpspolitiek speelde de fami lie Robijns een toonaangeven de rol Lange tijd reeds vóór het bestaan van deze herberg leverde de familie Robijns op het muzikaal vlak heel wat prestaties met o.m. een lange rij kosters. We citeren enkel deze die te Meldert zelf aktief waren. Heel wat andere vervulden trouwens kosterstaken in buur gemeenten. - 1750 1773: Andries Jozef Robijns (1702-1791), gehuwd met 1. Rosa De Witte, 2. Cha- thelijne Meert en 3. Petronelle De Keghel - 1773 a 1788: Petrus Benedic ts Robijns (1730-1788) ge huwd met Joanna Maria Van der Schueren - 1788 1825: Franciscus Ro bijns (1781-1825), gehuwd met Anna Theresia Plas - 1826 a 1830: Wwe Fr. Ro bijns, Anna Theresia Plas. - 1831 1870: Scrafinus Caro- lus Robijns (1817-1870) ge huwd met Judoca Van Vaeren- bergh - 1871 1913: Carolus Ludo- vicus Robijns (1845-1913) ge- Het College van Burgemeester cn Schepenen beslis opnieuw éen anti-rookcampagnc te organiseren in samei werking met de Liga «Leven en Gezondheid» Die campagne bestaat uit een ontwenningskuur die beg( leid wordt gedurende vijf avonden van 18 april tot en mei 22 april 1983, telkens van 20 tot 21 uur in de Brandweerk zerne. Vrijheidsstraat te Aalst. Inlichtingen en inschrijvingen uiterlijk tegen 15 april a.s bij Dienst Volksgeozndheid (rechts op het binnenple van het Stadhuis). Grote Markt 3, Aalst of bij Jean-Pierre Versyck, Sin Annalaan 103, Aalst huwd met Clementinr Goossens. - 1913 a 1928: Carolus Guiilei- mus Robijns (18-1954), ge huwd met Maria Joana Van Cauwelaert Ook in de dorpspolitiek waren de Robijnsen aktief. Karei Ro bijns was raadslid in 1932 met Gustaaf Vermoesen, Guillau- me De Ridder en Dr. Casteels. In 1938 raadslid met Hilloné Van Brempt en in' 1952 met Hilloné Van Brempt en Albert Van Mol. In 1958 was Jozef Robijns raadslid samen met Hilloné Van Brempt, Ja Pieters en Albert Van Mol. Lokaal Naast het lokaal van de II Fanfare was Café Van Mol lokaal van tal van verenigi als dc Veebond, de Hopk kersbond, de Toneelbond, Wipschuttersmaatschappij «Bock en Lambiek», de i lerklub «De Bergklimmei de kaatsersklub «Nut en v maak» en niet in het minst belottersklub met de veelz gende naam «Thuis weg». Beleeft Aalst op Goede Vrijdag telkens op de St.-Jozefparochie met de «Kruisweg in de er in aanwezigheid van minis- wordt dan alleszins veel meer Herman De Bisschop de fak- dan een loutere boutade. kei, en de pint, overnam bugel Frans Crabbe («de Wit ten»), bugels Benoit Dc Strooper en Vital, alto Louis De Coninck. bariton Jean Nuelant, tuba's Jozef De Wit, Maurits Baert en Edmond Roggeman cn grote trom Gus taaf Van Mol. In het driestem mig mannenkoor zongen dan «Van Mol» 't Muziek» Vóór dit café verbonden was Dc Koninklijke Fanfare St.- aan de naam «Van Mol» woon- Cecilia blijft steevast verbon- de er de familie Nuelandt den aan de herberg Van Mol. Rond 1830 huwde dan Petras Beide geschiedenissen lopen Jozefas Napoleon Van Mol dan ook zowat parallel. Fanfa- (1808-1888) met de er wonen- re die destijds gekend stond als van Meldert mede Cyriel Muy- de Dorothea Nuelant. Land- een van de beste van de streek laert. Karei De Saedeleer en bouwer Van Mol die van wan- en na haar bevordering tot Frans 't Kint. ten wist, zavelde de piek ach- «koninklijk» in 1903 een toela- ter het woonhuis uit bij het ge kreeg van 300 fr. om de Schone liedjes duurden echter leggen van dc kassei. Aktivi- kosten te dekken van de orga- °°k toen reeds niet lang en er teit waarbij hij heel wat navol- nisatie van een streekmuziek- kwam een scheuring in de gers kreeg en waarvan even festival. Een in ons bezit zijnde maatschappij. Zo ontstond in verder in de Putstraat nog de programma van het konsert 1926 de «Fanfare St.-Cecilia» restanten te zien zijn in de gegeven ter gelegenheid van die eerst bij Louis Ebraert en huidige «zavelputten». het zilveren pastoorsjubileum later in de zaal van de «Katho- Stad» een uniek gebeuren, ook in Levensvreugde» een door Van den Broeck s.j. opgerichte vzw met een school voor mentaal anders-validen, een sociale dienst, een revalidatiecentrum, een bezigheidscentrum en dagverblijven was voor de vierde maal iets te beleven. Een Passiespel gegroeid uit plastische uitbeelding van misteksten dat nu voor de vierde maal door de anders-validen van de instelling met bij elke groep een leraar of verantwoordelijke werd opgevoerd. Aangrijpend in zijn eenvoud als leden van het Joodse volk. tioneel wordt gebruikt. Met enthousiast gebracht door de U maakt er de overgekende een menigte van honderden anders-validen die zich voor story mede van het avondmaal belangstellenden die meebid- één maal in het centrum van de met Eddy Heirman als Jezus den, meezingen cn meehuilen belangstelling weten en dan en Marc Van Heule als Judas, van «Kruisig Hem» of «Bara- ook, op hun manier, hun beste het gebeuren in de Hof van bas». Als dan op klokslag drie beentje voorzetten. De een- Olijven, de rechtspraak van ook de weerelemcntcn dreigen voudige plastische uitbeelding Pilatus omgeven door Romein- met een stortvloed is het of van een via de mikro gebrachte se soldaten, de Kruisweg zelf, ook de natuurelementen in het tekst door Mare Van Heule die dc val en de ontmoeting met spel geïnteresseerd zijn. dan in openlucht, in de ruime Simon van Cirene en uiteinde- Een gebeuren waarvoor direk- hovingen van dc instelling, 'ijk de kruisiging, kruisafne- tcur Maurits De Wit, «voor wordt gematerialiseerd. ming en wegdraging. Levensvreugde zijn gewicht in Na een inleiding waarin het Aandoenlijk door het gegeven goud waard» zegt ons Dolf verband met «Levensvreugde» zelf maar niet in het minst door Sedeyn, met zijn staf alle lof wordt beklemtoond beleeft U de vertolking op een simpele verdient. Niet in het minst om de blijde intrede in Jerusalem doch zeer gemeende wijze de heerlijke dag die de leerlin- mede tussen dc met palmen stoelend op een intens door- gen er zelf mogen beleven, wuivende menigte. Menigte voeld geloof. Spel daarenbo- Het nu twintigjarig bestaan gevormd door al wie niet mee- ven van kleuren met de diverse van vzw «Levensvreugde» speelt en waarbij ook ouders, rijkgetintc kleuren in de steeds wordt ten andere eerlang, familieleden, simpatisanten of wisselende natuurlijke dekors meer bepaald op 30 mei, wie dan ook worden betrokken waar ook de beplanting funk- plechtig herdacht. Te 16.30 u is ter Nora Steyaert een akade- mische zitting in de feest van het stadhuis en te 17.3 volgt een plechtige dank waarna op een receptie in Jezuictcnkollege hulde wc gebracht aan pioniers pater seph Van den Broeck, direk ce Van Verkei en afgevi digd-beheerder Leo FosseB Burgemeester Raymond Uyttersprot: Algemeen beleid, politie, brandbeveiliging; Schepen Anny De Maght-Aelbrecht: Openbare werken, ruimtelijke ordening, techniscl dienst. Schepen Etienne Bogaert: Financiën, aankoopdienst, regies; Schepen Chris Lievens-Borms: Kuituur, onderwijs, toerisme, gezinszorg; Schepen Gilbert Bourlon: Sport, jeugd, vrije tijd; Schepen Robert De Pauw: Personeel, ekonomische zaken, middenstand; Schepen Remi Van Vaerenbergh: Burgerlijke stand, sociale zaken, bevolking, begraafplaa sen, brandweer; Schepen André Doorns: Leefmilieu, stads- en dorpskernherwaardering, volksgi zondheid, grondregie, huisvesting; Schepen Juliaan Vinck Land- en tuinbouw, bosbeheer, feestelijkheden. Dit is slechts een voorlopige lijst waaraan eventueel nogl kan gewijzigd worden

De Voorpost | 1983 | | pagina 10