en de kleine k De grote >chola Cantorum Cantate Domino met Haendels Messiah rThe Scabs, nieuw talent aan popfirmament ~~ln 't Volkshuis te Sint-Niklaas Chipka kwartet te gast in Aalst Harmonie Hand aan hand Aalst met laat Sint-Ceciliafeest Uitzonderlijke Muziekavond in Lede De Voorpost - 8.4.1983 -19 Vrijdag 22 april wordt een heugelijke dag in de annalen van het muziekge- ren van Aalst. Voor de eerste maal de uitvoering van Haendels Messiah, irbij mensen van de Keizerlijke stad de koorpatituur en de solozang voor "5 hun rekening nemen. Als plaatselijk weekblad wilden we dan ook even kennismaken met deze ■muzikanten. Sommigen onder hen misschien minder bekend maar daarom l niet minder begaafd. Nu reeds staat het vast dat de uitvoering van dit immense barokwerk voor de Int-Jozefparochie van Aalst een overgetelijke avond wordt. indels Messiah I De eerste uitvoering van I dit werk geschiedde te ublin onder leiding van de komponist zelf op 113 april 1742. jHy schreef het orato- Irium in amper drie we lken tijd. Het werk be- I staat uit drie delen. In het eerste deel wordt I met feestelijke koren en aria's de komst van de t messias verwacht. Na de donkere basaria «The People that walked in darkness', bejubelt het koor de komst van het kind 'unto us a child is born, waarna een lieflij ke pastorale de herders introduceert. Het tweede deel behan delt de lijdensgeschiede nis en de opstanding. Het wordt afgesloten. Het wordt afgesloten met het overbekende monumentale Halleluja- koor. Sinds George I Ludwig Van Gijsegem, eindelijk voor het Aalsterse mziekminnend publiek. zich tijdens dit koor van zijn zetel verhief, om zijn appreciatie te tonen, bestaat de traditie dat men recht gaat staan bij de inzet van dit frag ment. Het derde deel citeert on der andere brieven aan de Korinthiers. Het is een moeilijke tekst die de opstanding uit de dood tot onderwerp heeft. Beroemd is de so praanaria 'I know that my redeemer liveth en de basaria 'the trumpet shall sound'. Opgemerkt dient echter te worden dat tijdens de hedendaagse uitvoerin gen de orkestbezetting veel groter is. Het kna pen en mannenkoor Cantate Domino van het Sint-Maartensinstituut te Aalst is één van de meest representatieve koren uit België, met een internationale faam. Sedert zijn stichting door E.H. Michael Gijs in 1960, heeft dit koor zich in een korte tijd een wereldreputatie weten op te bouwen. Talrijk waren de suksessen op vele muziekfestivals en tijdens koncert reizen doorheen Oost en West- Europa, Noor- en Zuid- Amerika, Japan en Zuid- Afrika. In eigen land vormen de uitvoeringen van J.S. Bachs Weih- nachtsoratorium, Jo hannes Passion en Mat- theuspassion met Canta te Domino steeds weer hoogtepunten in het muziekleven. Cantate Domino is nauw verbonden met de Vlaamse koorliteratuur. Gerugsteund door de eeuwenoude muzieklite ratuur zingt het koor jaarlijks in het kader van het Festival van Vlaanderen en het Festi val van Wallonië; Door de dynamische inzet van koorleider Michael Ghijs, kan Cantate Do mino niet meer uit het muzikale leven van Bel gië en Europa worden weggedacht. Het reper toire van het koor om spant zowat de ganse muziekliteratuurhet gregoriaans, werken van Monteverdi, Bach, Haendel, Haydn, Mo zart, Pachabel, Schüts Vivaldi, Britten... Grote dirigenten als Co lin Davis, Claudio Abba- do, Frübeck de Burgos spaarden him lof niet over de kwaliteiten van het koor. Cantate Domino koncer- teerde in de belangrijk ste koncertzalen en kat hedralen in de wereld, werd diverse malen ont vangen door het ko ningspaar en in 1981 door paus Johannes Paulus II in het Vati- caan. Radio- en televisie optredens, diverse grammofoonplaten en ontelbare recensies be vestigden him naam en faam. In Japan stond in «The Music Times» van 24 januari 1982 volgen de recensie: De zuive re stemmen van dit koor zijn even gedragen als de klank van een orgel, maar hebben toch een grotere beweeglijk heid». Ook tijdens de uitvoe ring van het Messiah van Haendel mogen we een grote prestatie ver wachten. Na het sukses- rijk optreden tijdens het koorfestival van Poznan te Polen schreef men vol gend citaat: De interpretatie van Om alvast even in de sfeer te geraken voor het 3 Roekfeest te Waasmunster kan men vrijdag 15 april terecht in het Volkshuis te Sint- oiajNiklaas. Op de affiche de formatie The Scabs, ikei Eind augustus 1982. er- Zoals voor zovele Belgische ver Eens een indoor-festivalle- groepen is zomer 1982 voor je in Limburg. Bij een op- The Scabs festivaltijd, goed treden van The Scabs om in alle rust de nodige 5 g «pringt een snaar. Zanger- ervaring op te doen, het ge- gitarist Guy Winnen is zich schut te richten, jeugdzon- lekondenlang van geen den uit te wieden en wat kwaad bewust en ramt lus- toch al de grote kracht van tig verder. Een fait-divers de groep is een energieke dat uitstekend weergeeft inzet in juiste banen te waar het bij The Scabs om leiden. Een optreden met 'en E831 inzet en enthousias- Red Zebra in de Brusselse »e. Een paar maanden la- Beursschouwburg blijkt ter al schrijft Muziekkrant door plotse mediabelang- Oor «The Scabs, na enkele stelling een test-case te jaren in de duisternis van zijn, maar The Scabs klaren de wachtkamer nu ook plot- de klus met verve. De naam leling aan de oppervlakte staat eindelijk in dikke let- gekomenen volkomen te- ters op kaart en een tournee f jecht». - met De Kreuners levert het 3e kans wordt in maart voorbije jaar nog wat extra 1981 lichtjes geforceerd belangstelling op. Het door- wanneer The Scabs een eer- gaans jonge Kreuners-pu- )pd*e single in eigen beheer bliek weet niet wat hen nJ jdtbrengen: «So called overkomt maar de reakties e li friends» en «Frozen Faces» zijn lovend, dei heetten de nummers. De Zijn the Scabs dan uniek? iref groep is dan zowat een jaar Uniek niet, maar dat mag r^amen. geen exkuus zijn om de The Scabs zijn graaggezie- groep niet aan de borst te ie gasten in wat het alter- halen Niks virtuositeit, I a natieve punkcircuit heet en maar wel doorleefd, geen ori optredens in Brussel, Ant- teksten die de wereld zullen in li werpen, Gent en Leuven veranderen maar daarom flgen In Leuven zien we niet minder grimmig en iet viertal een eerste keer verbeten, geen gefriemel in het werk en hebben we maar muziek om op te dan- •tt beetje moeite met het sen, met de nadruk op rit- naïeve idealisme, me en energie. Of zoals gi- op de voorschoot tarist Francis Van Geel het •laan vier kerels die weten zo mooi uitdrukt: «De tek- wat ze willen en daar wordt sten zeggen: denk na, en de gezond mens toch wel muziek: maar niet teveel, •arm van, In het najaar want één, twee, drie, weg». *an 1981 wordt met veel Het is tegelijk het credo van g°ede wil maar met armtie- de groep, ng resultaat de verzamelel- P®e «No bigg business» uit- Mini-elpee gebracht. Eén song steekt «Here's to you, gang» heet torenhoog boven uit: «Is de mini-elpee, en als dat üve», niet toevallig van herinneringen oproept aan ^he Scabs Tijd dus voor een beroemde nit.gprn.gk meert. Kritisch zijn zonder te preken, eerlijk, weten dat op deze aardkloot nogal wat fout gaat maar niet be reid dat zondermeer te slik ken: het is The Scabs uit het vlees gesneden. De bezetting van de groep: Guy Swinnen neemt gitaar en zang voor rekening. Ro bert Bergen speelt bas. Francis Van Geel is ook gi tarist en Frankie Saenen zit achter de drums. The Scabs, te zien en te ho ren in het Volkshuis te Sint-Niklaas Luc VAN BROECK Michael Ghijs van Haen dels Messiah resulteerde in een accurate lezing van de partituur, maar niettemin werd het een grootse boeiende en ar tistieke ervaring voor het publiek. Het Belgisch koor ter zijner beschikking ont popte zich als een geva rieerd pallet van muzi kale kleuren. Het maak te indruk door zijn meesterlijke vokale techniek en immense klank. Phil harmonie van Ant werpen zorgt voor de muzikale begeleiding. Ontstaan uit spontane reaktie van enkele An twerpse musici en mu ziekliefhebbers, is dit ensemble op 20 jaar uit gegroeid tot een groot symfonie-orkest met na tionale en internationale faam. De kracht van «De Philharmonie» bestaat niet alleen uit een groot muzikaal talent, warme sonoriteit en soepele werking, maar ook en vooral uit enthoesiasme om de muziek te ver klanken en te beleven. Andre Van Andre Van- dernoot, gastdirigent Sedert 1953 heeft André Vandernoot zijn aktivi- teiten verdeeld tussen symfonische muziek en opera. Op gebied van opera kan vermeld wor den dat hij enkele jaren verbonden is geweest aan de K.V.O. van Ant werpen en aansluitend muziekdirekteur en eer ste dirigent aan de Ko ninklijke Muntschouw burg te Brussel. Wat de symfonische mu ziek betreft was hij mu zikaal direkteur bij het Nationaal Orkest van België, en is momenteel muziekdirekteur van het Noord Hollands Philharmonisch Orkest (Haarlem) en eerste gastdirigent bij de Phil harmonie van Ant werpen. André Vandernoot heeft gedirigeerd in de voor naamste muziekcentra o.m. Wenen, Parijs, Lon den, Berlijn, Praag, Am sterdam, Budapest, Ma drid, Lissabon en ook in Chicago, Los Angeles, PittsburgMontreal Mexico, Buenos-Aires, Tokyo, hetgeen hem dan ook de gelegenheid gaf met sommige van de meest prestigieuse or kesten en solisten ken nis te maken. Aalst. De Schola Cantorum Cantate Domino Aalst. E.H. Ghys die de Schola met bekwame hand leidt "ïl W Aalstenaars voor de so- lopartijen IIË^IËhP Het is krisis ook in de muziekwereld. Als je ziet welke sommen er tegenwoordig gevraagd iülBi^^v worden door de zoge naamde bekende solis- Aalst. Diane Verdoodt, de het voor een onbekende. organisator van een Ongeveer een jaar geleden werd te Aalst Chipka boven de doopvont gehouden Startte men als een trio, dan werd het al vlug duide lijk dat een kwartet meer mogelijkheden bood Aan Jos Opregt werd gevraagd of hij de gitaar voor zijn rekening wilde nemen. Hij heeft dat graag aanvaard en sedertdien offert hij al zijn vrije tijd op aan Chipka. Ralph Corbey, een graag geziene (piano) gast in jazz- en toneelkringen, speelt piano. De inspiratie vindt hij vooral bij pianisten als Bud Powell, McCoy Tyner, Almad Jamal, Bill Evans en vele anderen. Twee rasech te Aalstenaars vormen de ritmesektie: Paul Renders op de bas en Philip Souva- gie op drums. Alhoewel bei den aktief zijn in Aalst, is het nooit eerder tot een sa menwerking gekomen. Paul speelt cello bij de Aal sterse symfonie en was bas sist in zowel folk- als jazz- groepen. Philip is de enige prof in het gezelschap. Zijn degelijke muzikale oplei ding - hij is leraar slag werk in Aalst - is een waar devolle basis voor de hele band. Het Chipka kwartet brengt nummers van onder andere John Lewis, Miles Davis, G. Shearing, Carla Bley en Pat Pathony. koncert als de uitvoe ring van de Messiah van Haendel geen sinekure om de gevraagde som men te betalen en rond te komen. Daarom opteerde men tijdens deze uitvoering voor mensen uit het ei gen milieu. En zoals tij dens de volgende ken nismaking kan zien ver dienden zij reeds heel wat lauweren en erken ning in binnen- en bui tenland en mag men voor allen spreken van een gewaardeerde ken nismaking voor het Aal- sters kunstminnend publiek. Godlieve de Geyseleer De alt Godlieve de Geyse leer behaalde de gouden stadsmedaille voor zang (1953), Lyrische Kunst (1954) Muziekgeschie denis (1955) en toneel (1957). In 1962 behaalde zij de 2de prijs in de nationale zangwedstrijd Lodewijk Mortelmans. Tijdens de Pro-Civitate wedstrijd te Brugge in 1965 werd Godelieve De Geyseleer de vierde lau reaat. Van haar vergeten we nooit de opvoering van Bachs Weihnachtsorato- rium waar zij de altstem voor haar rekening nam. Haar waar ge kleurde altstem zal het Aalsterse publiek zeker aanspreken tijdens de uitvoering van het Messiah. Diane Verdoodt Minder bekend bij het Aalsterse publiek is sop raan Diane Verdoodt. Ze begon haar muzikale studies in de akademie te Aalst reeds op 7 jarige leeftijd. Ze behaalde in 1977 de zilveren stads medaille voor piano. In 1979 behaalde ze de re geringsmedaille voor hetzelfde instrument met grote onderschei ding. Zangpedagogie kreeg ze bij Madeleine Joris en Rita Piron. Voor zang behaalde ze de gouden stadsmedaille in 1982 met grote onder scheiding. Ze is verbonden aan ver schillende ensembles o.a. Pandora, Kalliope, La Petite Bande, Colle gium Vokale Gent, en het Barok Ensemble Gent. Haar beroep maakte ze echter niet in de muziekwereld, ze koos voor de verpleeg kunde. Tenor Ludwig van Gijzegem De aartsmoeilijke tenor- partituur van de Mes siah zal gezongen wor den door Ludwig Van Gijsegem. Ludwig Van Gijsegem werd geboren te Aalst in 1958. Hij studeerde aanvanke lijk blokfluit en zang in de muziekakademie van zijn geboortestad bij Marcel Ketels en Her man Slagmulder. Na zijn humaniorastudies ging hij blokfluit stude ren aan het Koninklijk Muziekkonservatorium te Gent bij professor Os wald van Olmen. Tijdens deze studieperiode be haalde hij een eerste prijs notenleer, en werd laureaat in de «Concours international de musi- que ancienne d'Hurtebi- se», hij volgde tevens een meesterkursus lie dinterpretatie bij profes sor Hans Hotter in We nen. Ondertussen was hij reeds vast verbonden aan het BRT-koor. In 1981 zette hij zijn stu dies verder aan het Ko ninklijk muziekkonser vatorium te Brussel, waar hij tot op heden zang studeert bij profes sor Louis Devos, en blokfluit bij prof. Silva Schütszack. Hij had solooptredens in verschillende bekende festivals o.a. Het Festi val van Vlaanderen, Hol land Festival, Festival de Lille. Hij maakte kon- certreizen in Europa, USA, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Israel en Oost-Europe. Hij werkte mee aan di verse plaatopnamen en is lid van Pandora en Fontegara (muziek uit middeleeuwen en re naissance). Lieven De Roos en Johan Hazaert Als oud-zangers van Cantate Domino waren beiden vroeg met de klassieke muziek ver trouwd. Lieven de Roo werd geboren te Aalst in 1961. Hij volgde even als Johan Hazaert mu- ziekpedagogie bij Her man Slaghmulder. Beiden waren ze ook lid van het vokaal ensemble Hexachord. Johan Hazaert werd ge boren te Aalst in 1960. Hij kreeg zangpedago gie van Rita Steich aan het Mozarteum te Salz burg. Hij werkte als so list mee aan de uitvoe ring van de Messiah tij dens het 'Festival Reli- giosa te Columbia. Mo menteel is hij dirigent van het Sint Martinus- koor en van het manne koor Contate. Reservaties: Kaarten kunnen vanaf heden be komen worden bij leden van het koor aan de prijs van 150 fr. CJP en +3 pas betalen 100 HJM tweede single in eigen van Humphrey Bogart, dan «neer, «There's nothing is dat geen toeval. The ■long Beat me up» Een Scabs kennen hun klassie- jwniee met Siglo XX is ken, zijn niet vies van een J*» The Scabs meteen het beetje stoerheid en prebe nde van een periode, een ren dat in muziek van nu ander valt in de plooi, om te zetten. Doemdenken ü8* gezichtsveld wordt ver- is daarbij uit den boze, de vechtersmentaliteit pri- Op zaterdag 16 april om 17.00 uur heeft in de feest zaal van het Volkshuis het grote banket plaats van de socialistische harmonie «Hand aan Hand» Aalst. Een week voordien, op za terdag 9 april, zal de har monie, voltallig en dat wil dus zeggen met muzikan ten, trommelaars, be stuursleden, ereleden en beschermleden en verge zeld van partijbestuursle den en partij genoten, een Cecilia-uitstap houden. Voor die uitstap is het ver trek voorzien om 17.00 uur aan het Volkshuis, Hout markt 1te Aalst. Na de trip wordt ieder lid van de har monie uitgenodigd op een etentje. Op het banket van 16 april zullen een aantal verdien stelijke leden worden vere- remerkt. De zilveren me daille in de orde van Leo pold II is weggelegd voor Georges Kindersmans (mu zikant) en Desiré Wauters (trommelaar); de zilveren medaille in de kroonorde gaat naar Richard Amant, Jozef Gabriel en Jan Wau ters, allen muzikanten en de gouden palmen van de kroonorde werden toege kend aan schatbewaarder Victor Steenhaut. Bij deze huldiging zullen ook de laureaten van de muziek- akadamie van Aalst, Anne- marie Amant en Peter De Simpel worden betrokken. Op zaterdag 30 april om 19.30 u. heeft dan het tradi tioneel mei-avondkoncert plaats in de Kongreszaal van het Volkshuis te Aalst. De muzikanten moeten daar om 19.15 u. aanwezig zijn en voor de 1 mei-beto ging is de bijeenkomst voorzien om 10.00 u. in het Volkshuis. Wordt het een gelukkige traditie in Lede dat musicus Dirk Bauters elk jaar een muzikaal gebeuren op touw zet dat zijn gelijke niet heeft in de streek? Wie er vorig jaar bij was, moet toe geven één van de meest fan tastische muzikale avonden te hebben meegemaakt. En het ziet er naar uit dat in dezelfde lijn verdergewerkt zal worden. Want dit jaar is Dirk Bauters er opnieuw. Hij bouwt een muzikale show op in een Amerikaans dekor. Big Band music American style! Zijn gasten zijn: de Vlaamse tenor Kurt Fleming, de zangeres J.L. Summer, het Leedse jeugd koor «De Pareltjes» en uit het Gentse Arca-teater haalt hij Liliane Do re kens, Daan van den Durpel en de omni-talentrijke Marijn de Valck. Die bezetting staat borg voor een onvergetelij ke avond waarin zal zitten verwerkt: populaire melo dieën, evergreens, big- band-muziek, komische sketches en de volumineuze stem van Kurt Fleming, een uniek gegeven in zijn genre. Plaats van gebeuren: De Volkskring, Kasteel- dreef, Lede. Mare Corthals, een podium vaste presenta tor, zorgt voor de voorstel ling van artiesten en pro gramma en rijgt de ver schillende items mm el kaar. Dit alles heeft plaats in de grootste zaal van Le de, de «Volkskring», Kas- teeldreef Lede. Toegang: 120 F (in voorverkoop), 150 F (aan de kassa). Kinderen tot 12 jaar: 80 F. Kaarten zijn in voorverkoop te ver krijgen bij Dirk Banters, Bremenhulweg 1, 9310 Le de. Tel. Oö3/77.52.99.

De Voorpost | 1983 | | pagina 19