INCAR 25 Aktiekomitee iOS-Veilig Verkeer Belsele trok naar Brussel Incar viert zilveren jubileum met uniek programma Burgemeester Uyttersprot: «Resoluut opteren voor opbouw! Weekblad tan Besder - )odenpunt RW 14 begin 1984 I uitgerust met verhoogde bermen Op 9,10,15 en 16 april te Lebbeke Infobo '83 te Aalst Saras*- dag 29 maart jl. om halfelf 's morgens werden lordvoerders van het aktiekomitee SOS-Veiling Verkeer Belsele, parlementariërs die zich eerder met de verkeersonveiligheid van het kruispunt RW 14 Schoonhoudstraat - Vijverstraat in Belsele had den ingelaten en enkele vertegenwoordigers van de stad Sint-Niklaas, n.a.v. een spoedaanvraag van de Lokerse PVV-er Georges Antheunis, ontboden op het ministerie van openbare werken in Brussel. [Volksvertegenwoordigers Jan Verniers, Miet Smet en Georges Antheunis en senatoren Nelly Maes, Pros Matthys en Oktaaf Van den Broeck vormden samen de parlementaire delegatie. Senator Ferdi nand De Bondt liet zich vervangen door gemeente- tadslid Roel De Jong. Van stadswege gingen ver- iersschepen Mare Huys, politiehoofdkommissaris :orges Van Den Bulcke en politieinspekteur Sche- ipens in op het ministeriële imperatief en het aktieko- Imitee vaardigde voorzitter Alois Van Goethem, jjeanine Van Hiel en Fred Van Remoortel af. vbt De onderhoudsaanvraag ging uit van de vaststelling dat de belofte om voor- loemd RW 14-kruispunt 'oor eind februari met een 'olwaardige seininstallatie toe te rusten, niet werd lagekomen. Nog altijd ma len, bij wijze van voorlopi ge oplossing, vier gewone Soranjeknipperlichten de iggebruikcrs tot voor- achtigheid aan. Nu, na het [onderhoud met direkteur jCauberghs en inspekteur- generaal Van Dieren- donck, is alles duidelijk. De verkeerslichten komen er, de verhoogde bermen waarvoor het aktiekomitee altijd al pleitte ook. Al bij al heeft het aktiekomitee meer gekregen dan het ooit heeft durven vragen... Misverstand Dat de verkeerslichten er nog altijd niet staan, zou te wijten zijn aan de gebrui kelijke bureaukratische in ertie. De plannen van het in funktie van verkeerslich ten hertekende kruispunt waren pas klaar op 22 fe bruari (nagenoeg twee maand nadat de groep van bewoners, politici en des kundigen haar hamerstuk ken voor de eerste keer rechtstreeks in de hoofd stad was gaan bepleiten; tevoren had men enkel ver geefs geprobeerd de gede- koncentreerde overheids dienst in Gent te overtui gen) en bereikten het stads bestuur van Sint-Niklaas voor advies om 8 maart. Dinsdag 29 maart is de hele zaak in een stroomversnel ling terecht gekomen: In de namiddag zijn onderhande- laaïs van politie en stadsbe stuur naar Gent gereden om er de 's morgens in Brussel besproken aanpas singen door te nemen met de heren Casteels en De Vlieger van de bevoegde provinciale dienst. De plannen zijn intussen afge werkt en moeten nog een laatste keer voor definitie ve goedkeuring aan het stadsbestuur worden voor gelegd. In de loop van vol gende week dan wil men Lebbeke. Incar werd ten gemeentehuize ontvangen. Het grote feest kon meteen beginnen (c) een anneemer aanduiden, één maand duurt het nog eer die aan enige praktijk toe is en het vermoeden is groot dat de verkeerslich ten tussen 15 en 30 mei effektief zullen worden ingezet. Maar men heeft het die dinsdagmorgen ook gehad over de verhoogde bermen. De aanvullende ingreep zou op een zijspoor zijn geschoven, omdat de ver- keerskommissie van Gent, toen zij op 10 januari jl. de verkeerssituatie rond het kruispunt ter plekke kwam investigeren, uit haar kon takten met o.m. de leden van het aktiekomitee zou hebben besloten dat het hier een voorstel, géén eis gold. Een misverstand dus. Nochtans was altijd al dui delijk, meent men in Belse le, dat de installatie van en ge« We_ markeringen worden gere geld genegeerd en kunnen niet verhinderen dat auto mobilisten gevaarlijke in- haalmaneuvers wagen. De feiten hoeven trouwens geen kommentaar: tussen 5 Vervolg op blz. 6 verkeerslichten alleen geen oplossing kon zijn. Weg- Vlaanderen is r(jk aan kuituur, aan vindingrijkheid, aan levenslust. Daarvan getuigen niet alleen de vele toneel- en andere kunstgezelschappen, maar evenzeer het hele sociale leven dat als het ware hiervan doodrongen is. Incar is zo een typisch Vlaamse van leven bruisende jeugdgroep, waarop je niet zomaar een stempel kan drukken. Vijfentwintig jaar geleden begon het allemaal zeer bescheiden. Kardinaal Cardijn had z(jn KAJ-beweging uitgebouwd tot een mondiaal verschijnsel. Alleen vond hij dat de nationale manifestaties op een of andere wijze beter in de verf konden worden gezet door kreatieve jongeren die spraken met een taal die iedereen kon begrijpen: gebaren, zeg maar dansen in al zijn verscheidenheid. Op die wijze werd een beroep rencje geest uit van wijlen kar- jeugd uit de doffe doodsheid gedaan op enkele KAJ-leden dinaal Cardijn, de man die de van de fabriek weghalen. Car- uit het Dendermondse, Hun geschiedenis is ingegaan als de diin zou aan de )eu8d- die opdracht was een nationale verheffer van de jonge ar- lange ure" s'eet in de °"gezon- bijeenkomst op te luisteren beider. de fabriekshallen, de fierheid met enkele koreografische teruggeven, niet alleen over nummertjes. Uit die gelegen- Horen< z'en en handelen zichzelf, maar evenzeer over heidsgroep groeide onder de Cardijn, een jong en ideal's- de arbeid die ze verrichtten, bezielende leiding van Heiko tisch priester, werd getroffen Hij wilde de aloude Vlaamse Kolt de «Cardijngroep», een door de geestelijke armoede leuze «arbeid adelt» opnieuw vendeliersgroep die onder de waarin de arbeidende jeugd glans geven. Op zijn manier, naam het hele Vlaamse land van zijn generatie vertoefde, zeg maar onweerstaanbare ma- rondreisde en daarmee in het Het was een zwaard dat dwars nier, protesteerde hij tegen het spoor van «Fro», «Alkuone», door zijn hart ging en hij nam mensonwaardige element dat «Tor», «Tijl» en «Freya» om zich voor met de inzet van al schuilde in de wurggreep van die maar te noemen. Toch was zijn krachten wat te doen aan de industrializatie, waarbij de «Cardijngroep» anders. Zij de ontvoogding van de wer- mensen het gevaar liepen om straalden immers de inspire- kende jongeren. Hij zou de gedegradeerd te worden tot ra dertjes. Hij kende de toestan den door en door en wist dat slechts een gezamenlijk en massaal front, het zich verbon den voelen en ook zijn, aan de jeugd een nieuw en vooral fris en jeugdig ideaal kon schen ken, Cardijn zette door en won die harde strijd die ook zijn leven heeft gekost. Want moe gevochten tegen het vele ver zet, maar telkens weer blij wanneer een overwinning werd behaald, glunderend wanneer hij de jeugd toesprak in woorden en gebaren die we reldwijd werden begrepen, legde hij in zijn doodgewone woonst te Schaarbeek, het hoofd neer: kardinaal Jozef Cardijn stierf zoals hij had ge leefd: in eenvoud, met een stralende glimlach, wetend dat hij een onsterfelijk werk had nagelaten en dat velen hem dankbaar zullen zijn hun leven lang. Zijn leuze, horen, zien en han delen is een begrip geworden. Vervolg op blz. 6 2 «Infobo '83», een bouwtentoonstelling duidelijk geïnspireerd op «Batibouw» met als voordeel dat men hier meer het aksent legt op informatie dan op verkoop en men er tevens in kontakt komt met specialisten uit de eigen regio, werd verleden vrijdag in de ruime lokalen van het VTI, ingang aan de St.-Annalaan, plechtig geopend. De organiserende vereniging «Nacebo», de Nationale Centrale voor het Bouwbedrijf, mocht de openingsplechtigheid naast de afgevaardigde van gemeenschapsminister Jacky Buchman en burgemeester Raymond Uyttersprot, volksvertegenwoordigers Willems en Caudron, schepenen De Maght, Bogaert, De Pauw en Doorns verwelkomen alsmede ifgevaardigden van allerhande verenigingen i.v.m. bouw en middenstand en uiteraard honderden aannemers. Burgemeester Uyttersprot ziet h Infobo een uiting van kreati- viteit en ondernemingszin, in (i deze periode van ekonomische teruggang alleszins op zijn plaats Dat zulks uitgerekend plaatsheeft op terreinen van het VTI noemt hij geen toeval. t exposanten zijn inder- oud-leerlingen van dit in- t. Het sukses van vorig 50 exposanten en 10.000 kers niettegenstaande de wrc koude, en de achteraf volgende commerciële respons «taken de organisatoren het hart onder de riem. Potentiële klanten worden er inderdaad taktvol benaderd en krijgen gelegenheid zich over hun mo- uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER 0u<frV««t34 Til.: 052/21.40.00 Binkrek. KB 442-8601481-36 fct|» voor lo« numnwr 30 F f.350 F Bmund 700 F •maand 360 F gelijkheden t.o.v. hun beschik baar budget te beraden. Bou wen is nu alleszins zoals tijdens de golden sixties geen beleg ging meer tegen munterosie en -ontwaarding doch wordt een kwestie van wikken en wegen. Recessie, hoge rentevoet en werkonzekerheid dreven de bouw naar een konjonktureel dieptepunt. Een beperkt her stel in 1981, vooral wegens vermindering van de BTW, kon niet verhinderen dat de ruwbouw een neerwaartse trend blijft vertonen. Ander zijds werkten drastische beper kingen van investeringen in de publieke sektor remmend. Nochtans is werkgelegenheid in de bouwsektor in de streek van Aalst van vitaal belang. Het arrondissement Aalst tel de procentueel het grootste aantal bouwvakkers er. was tientallen jaren terug het re- kruteringsgebied bij uitstek van Brusselse ondernemingen Slechts na de tentoonstelling in 1958 kon via de Ekonomische Ekspansie-wetgeving de aktivi- teit van lokale ondernemingen aangroeien Teruggang van de bouw heeft te Aalst meer dan elders tot een reeële vermin dering van de koopkracht van de bevolking geleid. Verdere afbrokkeling van de werkgele genheid zou wel eens dramati sche konsekwenties kunnen hebben. De bouw wordt im mers van oudsher beschouwd als de hoeksteen van de ekono- mie zoals de organisatoren be klemtonen in hun slogan «als de bouw goed gaat... gaat alles goed». De bouw trekt immers in zijn kielzog andere bedrijfs takken mede behorend tot de meest verschillende sektoren. In het verleden leidden over heidsinvesteringen tot grootse realisaties en huisvestings maatschappijen en private wo ningbouw bloeiden. De wet de Taye en de wet Brunfaut wer den reële begrippen Spreker kan zich nochtans momenteel niet van de indruk ontdoen dat de nationale overheid enigszins achterop is geraakt. De verwachtingen gesteld in de Vlaamse Exekutieve werden echter niet beschaamd. Reeds in 1980 wees de Exeku tieve i.v.m. de afbakening van ontwikkelingszones in Vlaan deren op de barslechte ekono mische toestand van het arron dissement. De maatregels die ze nu nam m.b.t. gewaarborg de terugbetaling van de bouw lening en de stadsrenovatie kunnen een aanloop zijn tot heropleving in de bouwsektor. Aalst. Bouwbeurs VTI Aalst. Vele mensen hadden belangstelling voor a terwijl het buiten aan het gieten was (per) Jarenlange investeringen van wege de overheid leidde tot saturatie in de wegenbouw en de privé-woningbouw kan met een steeds afnemende natali- teit de aktiviteiten van de 60-er jaren niet meer evenaren. An dere vormen en facetten van de bouw moeten dus de aan dacht gaande maken. Letter lijk en figuurlijk is men nu aan heropbouw van het maatschap pijbeeld toe. Wildgroei dient te worden gekanaliseerd in welomlijnde strukturen, ons socio-kultureel patroon moet worden her-dacht en een gron dige mentaliteitswijziging dringt zich op. Inbreiding, stadskern- en dorpsherwaar dering, renoveren en funktio- neel aanpassen komen nu aan de orde. Aktiviteiten die bo vendien zeer arbeidsintensief zijn. Iets dat de organisatoren van Infobo 83 via hun klein schalige en streekgebonden bouwbeurs alleszins hebben in gezien. Ook het stadsbestuur, dat trouwens een stand heeft met plannen, ontwerpen en ma quettes van vroegere en toe komstige realisaties, wil niet ten achter blijven en reeds werden een viertal projekten in het kader van de herwaar dering onder de loupe geno men Op het dilemma, de be schaving afbouwen of resoluut, ook ten koste van offers, opte ren voor opbouw engageerde Nacebo zich via deze Bouwin fo alleszins voor een positieve inbreng. Nacebo-voorzitter Hubert Vinck: «Wie zeilen kan stuurt by elke wind!» Aalsters Nacebo-voorzitter Hubert Vinck stelde dat de tweede editie van Infobo met evenveel exposanten en een grotere tentoonstellingsopper vlakte gunstig van start gaat. Er werden zelfs aanvragen van kandidaat-tentoonsteliers noodgedwongen geweigerd. Exposanten die hij dankt niet alleen voor hun geloof in het eigen opzet maar tevens voor het bij de uitwerking opge- Aalst. Bouwbeurs in het VTI. De stand van de werkplaats bouwen (per) bracht enthousiasme. In een periode met 70.000 vol ledig en 50.000 tijdelijk werk lozen werd deze «krisisbeurs» immers een must Meer dan de helft van de bouwvakkers zit momenteel zonder werk en over werkloosheid bij zelfstan digen wordt zelfs niet gerept. 800 faillissementen in 82 spreekt immers boekdelen... Oorzaken van deze slechte toestand ziet hij naast het ge brek aan opdrachten in een te kleine winstmarge, het hoge onkosten, het bestraffen van wie werkt of laat werken en de overrompelende administratie ve rompslomp. De kommissie opgericht ter vereenvoudiging van de al te talrijke formalitei ten heeft vooral als verdienste een kommissie te meer te zijn in de reeds zo lange rij. Voorzitter Hubert Vinck roept echter ondanks de huidige schaduwzijden op tot zelfver trouwen. Hij waarschuwt dan ook uitdrukkelijk tegen ont moediging. Eens verdwijnt de krisis toch en de overgangspe riode moeten we dan zonder al te veel kleerscheuren maar we ten door te komen. Anderzijds stelt spreker dat angst steeds een slechte raadgever is ge weest en blijven zal. Met «Wie zeilen kan stuurt bij elke wind» besluit hij dan ook zijn opgemerkte inleiding. Minister Buchman: «Via marktstudie naar aangepast bouwbeleid» Gemeenschapsminister Jacky Buchman, wegens ambtbezig heden weerhouden, liet zich op Infobo 83 vertegenwoordi gen door een attaché. Hoofdgedachte van de minis ter is dat een degelijk bouwbe leid moet stoelen op het moge lijk maken van elk gezin over een behoorlijke leef- en woon ruimte beschikt, dat verwerven van eigendom moet worden aangemoedigd en dat vrijheid moet worden gelaten aan elk gezin te opteren voor een ge wone woning of een apparte ment. Zulks trachten te reali seren impliceert een duidelijke trendomkering resulterend o.m. een relance in bouw- en toeleveringsbedrijven. Het huisvestingsbeleid steunt op: aanmoediging in de privé en openbare sektor; aksentue- ren van renovatie met in- en aanvulbouw; vereenvoudigen van de administratieve proce dure; verschaffen van voldoen de informatie; toekennen van premies mits beperkingen qua inkomsten, oppervlakte, de verplichting het gebouw zelf te betrekken. Bouwpolitiek De minister liet achtereenvol gens marktstudie, hogere Vervolg op blz. 6 De Voorpost VRUDAS S «PRIL 1883 3t JAARBAN6 NR. 14 30 F

De Voorpost | 1983 | | pagina 1