Waasmunster beleeft derde rockfestival Affligem - Hekel gem Koninklijke Harmonie St-Cecilia bijna twee eeuwen oud Sinterklaas-Rock praktisch Zaterdag 16 april Affligemse Kultureel Centrum met muzikale dimensie 5 CV: 'no problems' Provinciale Muziektornooien 20 - 8.4.1983 - De Voorpost Va Het Gemeentelijk Ontmoetingscentrum van Waasmunster is een zalencomplex dat ruimte biedt aan een zesduizendtal bezoekers. Akkomo- datie en faciliteiten zijn erop voorzien om een massa-organisatie te doen lukken. Het adres is Nijverheidslaan 34 en een bus naar de organisatie rijdt op en af van de Grote Markt te Sint-Niklaas naar het komplex. Hoofdingang: in tegenstelling tot vorig jaar is de hoofdingang nu verplaatst naar de Ommegangs- dreef (aan de achterzijde). Toegangswegen en parking: worden met wegbe- wijzering P. SINT-ROCK aangegeven. Inkom: de toegangsprijs werd vastgesteld op 350 frank in voorverkoop en 400 frank op de dag zelf. Red uk tie: groepen die inkomtickets bestellen kunnen per vijftig kaarten twee exemplaren gra tis bekomen. Bestellingen moeten schriftelijk ge beuren op het organisatieadres. Landhuis, Grote Markt 43 te Sint-Niklaas. Het telefoonnummer is 777.10.67. Toegangsuur: het komplex is toegankelijk voor het pubhek vanaf 12 uur 's middags en het eerste optreden begint om 13.30 uur stipt. Geen uitgang mogelijk vóór 15 uur. Eten en drinken is op verschillende plaatsen verkrijgbaar tegen normale prijzen. Eerste hulp: om op alles voorzien te zijn is er bovendien een Eerste Hulppost geïnstalleerd en is er medewerking voorzien van de gemeentelijke politie en rijkswacht. Optredens: er wordt op twee verschillende podia opgetreden. De volgorde voor podium één ziet er als volgt uit: Het Goede Doel (14.30 tot 15.30 u.), Chicken Chak (16.30 tot 17.30 u.), Luna Twist (18.30 tot 19.30 u.), Roger Chapman en de Short list (20.30 tot 21.30 u.). Wishbone Ash (22.30 tot 23.30 u.). Op het tweede podium: Silly Thing, The Resistance, Rubber Fish, L'entrepot du Congo en Timmi Ritmo. L.V.B. Wie het programma van het derde Sinterklaas-Roekfeest te Waasmunster overloopt, zal hoe dan ook moeten toegeven dat de Pé en zijn medewerkers bewust hebben gekozen voor een festival waarvan de formule nu eens anders zal zijn. In de loop van 1982 begon het inderdaad een beetje teveel van het goede te worden. Festivals rezen als paddestoelen uit de grond en de formule deed het niet altijd, omdat men veelal aanknoopte met hetzelfde stramien. Van een gedurfde programmatie kon zeker niet altijd gesproken worden. De organisatoren van het derde Sinterklaas-Rockfeest willen deze klip omzeilen. Ze gaan dus terug naar de 'roots', ze willen een affiche bieden dat zo weinig mogelijk te maken heeft met trenty-muziek, ze opteren voor rockmuziek die de voorbije jaren zonder al te veel kleerscheuren is doorgekomen en het bij een aanzienlijk aantal muziekliefhebbers nog steeds doet. De organisatoren zelf zien hun programma in grote lijnen als volgt: Wishbone Ash, Chicken Shak en Ro ger Chapman als klasse- vertegenwoordigers van de rockmuziek, Luna Twist en Het Goede Doel als ver tegenwoordigers van de nieuwe lichting en, op po dium twee, jonge groepen die bewezen hebben kwali teit in petto te hebben, maar nog niet het geluk hebben gehad "het te maken'. Luna Twist is een Belgische groep en won in 1978 de eerste uitgave van de Roek- Rally, toen nog onder de naam Once More. Het be gon pas echt goed te lopen toen ze met bijvoorbeeld him maxi-single «African Time» zowel België als Ne derland van hun kapacitei- ten hadden overtuigd. Die lijn werd verder doorge trokken en 1982 werd een absoluut topjaar. Him elpee «A different smell from the same perfume» werd una niem lovend onthaald. Het Goede Doel komt uit Nederland, is sinds 1981 aktief in het zalencircuit en kreeg vrijwel onmiddellijk veel aandacht in de pers en op radio en televisie. Eind februari 1982 verscheen de eerste single van de groep («In 't Leven») die erg vaak werd gedraaid op Hilver sum 3 en de groep uiteinde lijk ook zowel in Avro's Toppop als in Veronica's Muziekland zou brengen. In mei 1982 al verscheen de tweede single en die deed nogal wat stof opwaaien; hij werd namelijk in eerste instantie genegeerd door alle omroepen, behalve de Vara. Pas een drietal maan den later zouden ook ande re omroepen de plaat aksep- teren. De eerste elpee van Het Goede Doel verscheen begin november 1982 en was na twee maanden goed voor een gouden bekroning (50.000 verkochte exempla ren). Op de planken is Het Goede Doel, wanneer we de persinfo mogen geloven, prikkelend, swingend, leuk, agressief en ook om te huilen. Dat belooft dus. Eén van de muziekgenres die het ook vandaag nog doen zijn de blues. Chicken Chak is daar één van de gekendste vertegenwoordi gers van. De groep zou borg staan voor een uit muntend vakmanschap en kende al behoorlijk wat per soneelswisselingen rond leider Stann Webb. Chicken Chak interpreteert de blues op een zeer eigenwijze ma nier, blues in elk geval waarbij men moeilijk kan blijven zitten. Als live- groep kan de formatie moeilijk met andere wor den vergeleken, wellicht omdat we hier te maken hebben met één van de meest authentieke bluesfor maties die al jaren de kon- kurrentie van zich af weet te houden. Ook de moeite om zaterdag 16 april naar Waasmunster af te zakken is Roger Chap man en zijn Shortlist. Naast een schitterende kol- lektie elpees heeft Chapman zijn populariteit bovenal te danken aan zijn zorgvuldig opgebouwde live-reputatie. Een optreden van Chapman en zijn Shortlist (zijn bege leidingsgroep sinds 1978) is een ware sensatie, die vooral in Duitsland volle za len trekt. Reden te meer om ook eens een dubbelelpee op de markt te brengen. De opname gebeurde met een mobiele studio gedurende Chapmans Duitse tournee in november en december 1981. Roger Chapman zelf is afkomstig uit het Engel se Leicester en maakte door de jaren heen furore met zijn groepen Family en Streetwalkers. Family ging de geschiedenis in als één van de meest originele En gelse bands in de periode eind jaren zestig, begin ze ventig. Het verschijnsel 'idiot dancing' kwam tot ex treme vormen tijdens optre dens, waarbij Chapman zich ontwikkelde tot één van de allergrootste bühne- persoonlij khedenHits in die dagen waren «Strange band» en «Weavers Ans wer». Chapman heeft sa men met Charlie Whitney de kern gevormd van Fami ly en na het overlijden van deze groep omringden zij zich al vlug met nieuwe muzikanten als Mel Collins, Ian Wallace, Tim Hinkley en Philip Chen uit de Jeff Beck Group. Na een aantal gelegenheidsoptredens blijkt het tussen het stel zo goed te klikken en ontstaat de nieuwe formatie Street walkers. Als Chapman en Charlie in muzikaal en so ciaal opzicht uit elkaar be ginnen te groeien is na vier Streetwalkers-elpees het eind in zicht. In 1978 gaat ieder zijn eigen weg en be gint Roger Chapman zijn solo-karrière. Wishbone Ash wordt 'top of the bill' van het derde terklaas-Rockfeest. groep werd rond 1970 q gericht in Engeland e wordt de vertegenwoordB ger van de Engels De rocksien genoemd van zeventiger jaren. Veel t hun nummers kan n nog beluisteren in divers' «Top 100 aller tijden». D formatie gaat er prat op, behoren tot de bands die h( meest voor uitverkochte len hebben gespeeld. Wat neer dat ook in 1983 nog het geval is, zal de kapaci teit van zaal één te Waas munster (5.000 toehoot ders) geen overdreven lui zijn. De bezetting van Wisfc bone Ash: Andy Powell Laurie Wisefield, Martii Turner en Steve Upton. Wat de groepen betreft di op podium twee aan ba komen, moeten we ui ter aard korter zijn. Een aantalvoo: van hen hebben het inder daad nog niet gemaakt, maar het derde Rockfeea kan mogelijk een spring, plank zijn om wel uit ds anonimiteit te treden. Vai de vijf formaties zijn wel licht The Rezistance L'Entrepot du Congo de be- Luc VAN BROECK Het 170-jarig bestaan van de Kon. Harmonie St.- Cecilia werd verleden maandag gevierd met de tiende editie van het Paaskoncert en zaterdag 9 april luistert de Harmonie de Jubelmis in de Affli- gemse abdijkerk muzikaal op met o.m. de uitvoer ing van een gedeelte van de Mariakantate van Dom Augustinus Verhaegen o.s.b. De stichting kei een grote puinhoop In eerder penibele omstan- over. digheden werd te Hekel- Toch wisten enkele pach- gem in 1813 een muziek- ters die abdijland in huur maatschappij gesticht. Der- hadden profijt te trekken tien families waren in rouw uit die situatie. De gronden wegens het verhes van een waren immers na verbeurd- familielid als soldaat van verklaring overgegaan in Napoleon en van de bloeien- Franse handen en het de abdij Affligem bleef en- pachtgeld werd gedurende Temse. In het gemeentehuis is de tentoonstelling Parels aan de Schelde» te zien. Kunstenaars en prominenten poezeren (dw) Ter gelegenheid van de viering van het 900-jarig bestaan van de Abdij Affligem wordt aan de kun stuitingen in het Kultureel Centrum een nieuwe dimensie toegevoegd. De muzikale. Onder de vele bezoekers van het Centrum zijn er op zondagnamiddag uiteraard ook wel heel wat muziek liefhebbers en die wordt graag het genot van een koncert gegund. Wellicht is het voor een aantal bezoe kers ook dé kans om mu ziek als een voor hen nieu we vorm van ontspanning te ontdekken. Tevens krij gen jonge kunstenaars er de kans in kontakt te ko men met het pubhek wat voor hun verdere vorming toch wel essentieel is. Uiter aard komen er ook minder jonge aan bod. Verder is er toch de sociale phcht de be te laten genieten van het prachtig nieuw kerkorgel. Orgelkoncerten hebben uit eraard plaats in de abdij kerk alsmede uitgebreide muziekensemblesSolisten en qua aantal meer beperk te groepen zullen kunnen beluisterd worden in de bid kapel van de abdij, kapel die zich wegens haar be grensdheid en sfeer zich hiertoe biezonder goed leent. Ook eventuele poëzie- namiddagen zullen daar tot hun voüe recht kunnen groeien. Wordt gezorgd dat wat ge bracht wordt kwaliteits werk is, een elitaire en exklusieve bedoening mag het nooit worden. Sugges ties en opbouwende kritiek zijn dan ook steeds wel kom. Op zondag 8 mei speelt Eric Hallein uit Roeselare op het nieuw kerkorgel en de Ko ninklijke Harmonie St.-Ce cilia verzorgt op zondagna middag 4 september een tuinkoncert. Hetzelfde wordt verwacht van de Ka tholieke Gilde Hekelgem en op zondag 18 september brengt Kristiaan van Inge- lghem een orgelkoncert. Cantate Domino dat nog verleden zondag de radio- mis vokaal opluisterde komt ook weer aan de beurt. Nadere gegevens volgen eerlang. De eerste singel van 5 CV (Cinq Chevaux) «Brixton Children/Running through the night» was een voorzichtige belofte. De tweede singel «Problems/Worth to live» werd zaterdag voorgesteld aan het Aaisterse publiek. We zaten er met spanning op te wachten en deze jonge Aalster se groep stelde ook deze keer niet teleur. Het vynil klonk overtuigend en persoonlijk en schonk een volwassen indruk. Wel was het eveneens duidelijk dat het nieuwe produkt wat tijd nodig heeft om in het oor te blijven liggen, maar eens zover merk je dat het méér is dan een aardig tussendoortje... Zaterdag 2 april betekende voor 5 CV de start van een nieuwe fase, voorstelling van hun nieuwe singel en 's anderendaags op stap met Kuruki. Deze eigentijdse band (Sally Joy, Gerry DHaeyer, sharp- en foto graafontwerper, Tie, en Chris Janus) hield weken lang stand op de hitlijsten met «Crocodile Tears» en «Just a Cat» en hoopt nu samen met 5 CV Vlaande ren aan het swingen te krijgen. Maar wij hebben het hier over 5 5 CV. In Netwerk genoeg volk, maar zeker niet overdreven, voor hun voorstelling van de nieuwe singel. Ook jammer dat men het niet zo nauw nam met het beginuur (halfne- gen op de affiche, halftien op het podium...). Het optreden zelf was dege lijk en geslaagd te noemen, maar de 5 CV-energie wou maar niet overslaan op het pubhek: dansen, roepen, swingen enz. was er nau welijks bij. Toch leek het pubhek tevre den, 5 CV mocht enkele bis- nummers brengen. Per soonlijk onthalen wij 5 CV positief, ze musiceren ener- gievol, de technische baga ge verbetert voortdurend, ze komen tof over. Jan Moens, Nicolas Latest, Dirk Van Hoorde, Peter Van Mulders en Phil Coen hebben ongetwijfeld hard gewerkt om zo vér te gera ken en wij twijfelen er niet aan dat ze binnenkort Vlaanderen zullen verras sen met een fijne mini-LP. jdb Eddy De Nul stelt tentoon in Waasmunster In de Gemeentelijke Galerie, Kerkstraat 9 te Waas munster, loopt van 9 tot 17 april een tentoonstelling met schilderijen van Eddy De Nul uit Grembergen- Dendermonde, Hij toont er recent werk. De voorope ning heeft plaats op vrijdag 8 april om 20 uur, Inleider is journalist Paul Huylebroeck. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk op vrijdag van 18 u. tot 20 u. Op zaterdag van 14 u. tot 19 u. en op zondag van 10 u. tot 12.30 u, en van 14 u. tot 19 u. E.D.M Temse. In café Volkshuis expozeerde foto- en diaklub Flash werken van leden. Spilfiguren bij deze vereniging zijn Oswald Joossens en Fr. Verdoodt (dw) Volgende maand starten in onze regio andermaal de Provinciale Muziektornooien. Gelegenheden waar onze harmonieën en fanfares blijk kunnen geven aan een professionele jury van hun kunnen en hun eventuele vorderingen tijdens de voorbije vier jaar. De jury onder voorzitterschap van bestendig afge vaardigde A. De Mol (Lebbeke) met als ondervoor zitter kultureel adviseur Dr. P. Huys bestaat uit Roland Car don, Paul De Winter, Jaak Maertens, Werner Van Cleemput en Hervé Moens. Namen als een klok in de muziekwereld. Volgende maatschappijen treden op ter klassering of eventueel bevestiging. Zaterdag 23 april: Lokeren, Kultureel Centrum, Kerk plein 1, 14.30 u. Elversele, Kon, Harm, St. Ceciliakring (lste) Hamme: Kon. Kat. Harmo nie «Kunst na Arbeid» (uitm.) Lokeren: Kon. Kath, Stede lijke Harmonie (uitm.) Zele: Kon. Harm. St. Cecilia (ere) Zaterdag 30 april: Appels, Sporthal, Denderstraat. 14.30 u. Buggenhout: Kon. Fanf. «De Eendracht» (uitm.) Denderhoutem: Kon. Fanf. «Moed en volharding» (uitm.) Oudegem: Kon. Fanf. «De Ware Belgen» (uitm.) Appels: Kon. Kath. Fanf. «De kinderen van de Schel de» (uitm.) Zondag 8 mei: Sint-Niklaas, Stadsschouwburg, R. Van Britsomatraat 19, te 10 een periode van zowat elf jaar praktisch niet géind daar Gueroult de la Falhère aanvankelijk niemand ter plaatse had om er zijn be langen te behartigen. Samen met de inbreng van een aantal geldschieters (60 gulden, 2 stuivers en 10 deniers) werd een deel van het niet geïnde pachtgeld de financiële basis waarop een muziekvereniging werd gesticht. Eerste leden Eerste voorzitter was Jozef De Doncker, eerste onder voorzitter Petrus Van Lier- de, en verder Henri Van Cottem, koster-onderwij zer, J. Bosteels, B. Calu- waert, J. Court(e)mans, D. Jacobs, F, en J,B. Ledegen en F. en J.H. Schoon. De aanvankelijke samen stelling van de «Société Philharmonique» bestond uit volgende 17 muzikan ten: 1 trompet in fa, 2 jacht- kornetten, 8 klarinetten in ut, 1 klarinet in fa, 2 flui ten, 1 serpent (blaasinstru ment in serpentvorm) en 1 cimbalist. Vanaf 1815 aan gevuld met 1 trombone, 1 ketel- en 1 grote trom. Eerste dirigent was Frans Robijns, koster te Meldert en gerepeteerd werd in café «Het Bijl» aan de kerk te Hekelgem. Eerste bode was Egied Van den Weyngaert. De lijst der muzikanten werd trouwens nauwgezet bijgehouden en hun «uit leg» (financiële inbreng) genoteerd. Eerste aktiviteiten Met zijn 170 jaar is Hekel gem een der oudste muziek verenigingen van de streek, weliswaar achter Merchtem (203 jaar), Her- dersem (200 jaar), Moorsel (191 jaar) en Meldert (194 jaar) Dat het meestal om harmo nieën ging, is te verklaren door het feit dat tal van koperen blaasinstrumenten pas later in zwang kwamen of zelfs uitgevonden zoals bvb. de saxofonenfamilie van Adolphe Sax in 1844 Voornaamste doel van de maatschappij was «de beoe fening van de toonkunst». Bij haar ontstaan was de harmonie een vereniging waar iedereen met ontzag naar opkeek. De belang rijkste rijkste) Hekel- gemnaars werden muzi kant of erelid. Aantekenin gen in het toenmalig kas boek als «kosten voor buskruit» wezen er op dat destijds elk koncert werd aangekondigd door kanon- Kieldrecht: Kon. Harm. St. Cecilia (uitm.) Sint-Niklaas: Soc. Harm. De Toekomst (ere) Sint-Niklaas: Kon. Harm. De Kunstvrienden (ere) te 14.30 uur: Beveren: Soc. Fanf. De Wa- se Werker (3de) Tielrode: Kon. Kat. Harm. St. Cecilia (le) Steendorp: Lib. Fanf. St. Ce cilia (uitm.) Nazareth: Kon. Harm, Vrank en Vrij (lste) Rupelmonde: Kon. Kath. Fanf. St. Jozef (ere) LH schoten. Reeds in 1813 werd St.-Ce cilia, de patrones van de vereniging, gevierd en ver der trad «het muziek» op bij huwelijken, jubilea, mei boomplantingen, proces sies en kermissen. Toen te Meldert in 1815 een «concours de musique» werd georganiseerd trad Hekelgem voor de eerste keer op buiten de eigen ge meentegrenzen en werd er derde geklasseerd na Her- dersem (lste) en Aalst (2de). Op 19 juli 1831 bege leidde de Harmonie Koning Leopold I bij zijn blijde in trede van aan de grens Erembodegem-Hekelgem tot aan «de Wijndruif» met marsmuziek. Destijds keek men blijkbaar nog op geen kilometer. In 1941 was de Harmonie reeds 40 muzikanten sterk en veroverde o.l.v. Karei Schulz in een nationale wedstrijd te Brussel naast een medaille een geldprijs van 90 fr. Schulz, reeds de 4de dirigent van de harmo nie was een beroepsdirigent van Duitse afkomst die liefst zes maatschappijen leidde. Van hem bleef in de maatschappij de mars «Hannover an die Leine» over. Ook voor Jan met de pet Vanaf 1850 werd de harmo nie ook toegankelijk voor de gewone man. Wel kwa men er bij het bestuur drie inspekteurs belast met het innen van boeten. Voor elke afwezigheid bij repetitie of uitvoering diende men im mers een boete te betalen In 1850 bestaat het bestuur o.m. uit voorzitter E. De Smet, volksvertegenwoor diger, ondervoorzitter J. Van Lierde en als boete- meester fungeert burge meester B.E. De Vis. Rond 1860 kende de har monie voor de eerste keer zware moeilijkheden. Ze werd gedurende enkele ja ren immers gesplitst in het «Callemuziek» dat van de familie Callebaut en een «Gowieënmuziek» dat van de familie Gowie. Toen deze laatste familie echter uit Hekelgem verin 1868 ver kocht bestuurslid K. De Vis Lespirt bisschoppenhuis en omgeving aan pater Jo zef Vael en kon men vanuit Dendermonde de wederop bouw van de abdij Affligem starten. Toen dan in 1869 de eerste H. Mis werd opge dragen in het nieuwe Affli gem, stond de harmonie klaar voor de praalboog aan de kloosterpoort en bege leidde o.l.v. Hippoliet Bor- nauw de paters naar de her rijzende abdij. Ook toen in 1898 oorkon den, kelk van St.-Bernar- dus en het mirakuleus Ma riabeeld naar Affligem te rugkeerden, bracht de har monie een serenade. In «de zegetocht der H. Maagd» nog hetzelfde jaar kreeg de Harmonie de ereplaats vlak bij het mirakelbeeld dat door Meldert en Hekelgem werd rondgedragen. Dank brieven van abt Godehar- dus Heigl en van kardinaal aartsbisschop Petrus Lam- bertus Goossens van Me- chelen aan August Ver- Ie Hi- jnie 'lek< als tonghen, voorzitter, den nog steeds in de monie bewaard. Het volgend jaar, in werd de harmonie konioi lijk en voerde de titel ï.A| «société royale». Om aan de steeds stiji kosten te kunnen voldcf werd een toneelbond oppf0" richt in 1885. «De Vlaai sche Vrienden» speeldi liet o.l.v Henri en Theoj Roseleth o.m. «In den Dkan velsput» en andere werk i stoelend op de plaatselij yn geschiedenis. In 1894 nam neelkring Affligem» onL voorzitterschap van A*er gust De Vis de fakkel Deze voorstellingen warfrvc zo renderend dat de bijdi chi ge voor de muzikanten en 1906 werd afgeschaft ook de boeten vervieli eerst voor de repetities naderhand eveneens vo mer de uitvoeringen. Tiende paaskoncert Onder leiding van dirige jjj Pierre Weemaels bracht h p]an 50-koppig korps een pop lair programma dat h( waa wat eisen stelde aan de m zikanten. Een korps kan steunen op de inbre jjjei van de plaatselijke afdelii gg| van de muziekakaden Bre, August De Boeck en d uite voor zowat 3/4 bestaat Kn jeugdige musici. waa Een bomvolle zaal met o.t tone Abt Goetghebeur van de i! kon' dij Affligem, burgemeesl Leo Guns en schepen je v Kint. ken Het programma werd op I senc dieke wijze aangekondi [ich door président Joseph goe< Doncker en echtgenote V. zen rie-Louise samen met «"hem charlestonkoppel van «Nu naoorlogse tijd. prop Con brio bracht de format mei] een tweedelig programs ige waarbij na evokaties vsgep; Devonshire, Argentina I Spanje het warme, sona en imponerende «Feeling van Chatteway werd g bracht om te besluiten m Z «Viva Centerany» gekos h poneerd door de dirigent, ti Deel II bracht een muzilu J trip andermaal doorhee k Argentina en later via Sffl d rento en Griekenland nai v, een merkwaardig stuk in 8] 4 maat, «un poco conco». 8] Besloten werd met Holidi al for Strings waarbij i t\ «strings» uiteraard achte E wege bleven (het betre hier een harmonieformati en «Spring-Love» van Pic re Weemaels waarin zit t o.m. klarinet-solo Bart Vi J Nieuwenborgh en tromp ter Wolfgang Van Impe: vedette speelden. Ook b» 1 terist Luc Hoefst tooni zich absoluut op de hoogt van zijn taak en werd V{ een open doekje vergast, (g De trofee van verdien^ tel ging naar Gustaaf I 19 Meersman, 50 jaar aktl( vr als spelend lid, trofee d* ve hem werd uitgereikt do Hi erevoorzitter Piet V» de Ransbeeck. Ook de diif hi, gent, voorzitter Maurits 1 ke Corte en zijn echtgeno Kj werden passend in de bi» pi men gezet en Mw P. V< kv Ransbeeck werd op f G heus paaalammd bedacht. fr

De Voorpost | 1983 | | pagina 20