Raymond Rooms uit Hamme: «Zonder kollektieve en kameraadschap geen sukses!» inzet Veertig jaar voetbalaktief - vijfentwintig jaar trainer De Voorpost - 8.4.1983 - 27 trlecht-adjunkt, tijdens het seizoen Afscheid nemen brengt bij veel mensen een onaangename gewaarwording teweeg. Het moet nog veel moeilijker zijn als het noodgedwongen gebeurt, in een sportdiscipline waarmee men meer dan veertig jaar intens bezig is. Met dat probleem wordt de Hamse voetbaltrainer Raymond Rooms momenteel gekon- Ironteerd. Na een te vroeg afgebroken aktieve voetballoopbaan als doelwach- t#r, wegens een schouderbreuk, moet hij nu uit noodzaak een punt zetten achter Mn 25-jarige trainerskarrière. Hij werd door de sportarts voor een aan duidelijk heid niets overlatende keuze gesteld: stoppen of een knieoperatie. De huidige trainer van Red Star Haasdonk hakte de knoop met veel pijn in het hart door en meent dat zijn tijd van gaan als aktieve deelnemer aan de voetbalsport gekomen is. De toekomst zal uitwijzen of Raymond Rooms en de voetbalsport onafscheid bare begrippen zullen worden. Persoonlijk menen we. hem vrij goed kennende, fat hij het statuut van ex-trainer moeilijk zal kunnen verteren. Met zijn grote itaat van verdienste, zijn enorme ondervinding en de feeling die hij voor zijn rak heeft, zou hij gelijk welke klub in gelijk welke reeks nog heel wat diensten kunnen bewijzen. Een half mensenleven was hij intens bezig met de meest populaire ploeg- q»rt. De voetbalvelden waren zo een beetje zijn tweede thuis geworden, eerst ds speler, later als trainer. Raymond Rooms, d» voetballer Als kadet sloot hij aan H bij Vigor Hamme en door- H Hep er alle jeugdreek- H sen. Het meest frappante H resultaat uit zijn jeugd H was de eindronde die hij I met juniores op Een- 1 dracht Aalst speelde te- WvH fll gen RC Brussel. Het was H I eerder toevallig dat de H kleine Rooms onder de H lat kwam te staan. Hij had in de kadetten zijn plaats als halfback maar - f 9 |de titularis-doelman I itste zich en hij werd f fezet als vervanger. I ij deed het zo goed, dat hem een bestem- ig goalie was jgelegd. De oor logs- iode was zeker geen om als voetballer aan zijn H Van blijk en zich ":er niet in de hoek te I ten drummen. Rad van alle situaties >rbereid zocht en vond I zijn plaats als jrtman. In 1948 debu- "i" leerde hij als negentien- Dige Hammenaar in de mionploeg van het toen aksesvolle Vigor Ham- voane in derde nationale. fij kreeg echter niet di- 3'9* ekt de gelegenheid om cjn kwaliteiten te de- aoa lonstreren en moest in(j ampen voor de plaats la(r. an titularis-doelman. In :eki M9 verwisselde hij de jvett igorkleuren voor de e«® laats van titularis-doel- 1 to ran. In 1949 verwisselde naiJ' ^igorkleuren voor khaki-pak. Een ver- ndr{ voetbaljaar werd et in Duitsland en tot 'ermaat van ramp ging aat!»k het seizoen 1950-51 e mi gezondheidsredenen s oi erloren. Hij. diende op- regi ieuw onderaan de lad- 11 Br te beginnen, maar l Dakter en onverzette- Raymond Rooms, veertig jaar aktief in het voetbalwereld je, nu in zijn luie zetel, (bvw) lijkheid verrichtten won- langs de grote poort. Niet deren en tijdens het sei- meer als doelman uiter- zoen 1953-54 stond Ray- aard, maar als midvoor. mond opnieuw op het In derde afdeling speel- scheidsrechtersblad met de hij twee matchen als het nummer 1. Van centervoor tegen Blan- tegenslag bleef hij niet kenberge en Beveren. gespaard. Hoewel hij tij dens het seizoen 1954- "OY111011" Rooms, 1955 in de wedstrijd (der- de voetbaltrainer de klasse) Vigor-Excel- In 1958 trok hij met acht sior Sint-Niklaas (3-0) zijn andere ex-Vigor-spelers netten ongeschonden de Durme over en kwam hield, werd hij na een terecht als speler-trainer kontakt met Alois De bij White Star Sombeke, Maere tien minuten voor waar hij tot ieders vol tijd het slachtoffer van doening gedurende vijf een schouderbreuk en... jaar verbleef, en dat kun- vaarwel, doelman nen zijn RTT-kollega's en Rooms. Opgeven stond White Star-bestuursle- en heeft nooit in zijn den Frans Soetheer en woordenschat gestaan Albert Van Peteghem ze en tijdens het seizoen ker getuigen. Van derde 1956-57 kwam hij terug provinciaal Sombeke verhuisde hij in 1963-64 naar een andere derde provincialer, Wilskracht Sint-Niklaas, een klub die hij gedurende twee seizoenen onder zijn hoe de had. De Vigor-dirigenten waren van oordeel dat zij de voetbaltechnische kwaliteiten van hun ex- speler beter zelf konden inhuren om de jeugd op te leiden. Hij fungeerde ook als hulptrainer van de eerste ploeg, met als specifieke taak de doel mannen de knepen van het vak te leren. Bij Vigor Hamme was hij geduren de acht seizoenen aktief en ondertussen was de fusieploeg Vigor Wuitens tot stand gekomen. Op een bepaald moment ging de haver niet meer naar het meest verdien stelijke paard en Ray mond Rooms verliet eer der met een grijns dan met een glimlach de klub die hem altijd zeer nauw aan het hart had gelegen. Bij Vigor begon hij als trainer van de scholieren en juniores en werd hulp trainer onder Martin Lip pens. Vijf jaar was hij hulptrainer van Willy Meersman. In 1972-1973 werkte hij goed samen met wijlen Rik Van Lem- bergen en zijn VW Ham- me-verblijf sloot hij af met Charles Bovie. Dat niet iedereen entoesiast was over het vertrek van Rooms bij Hamme was voor hem een riem onder het hart. De provinciale juniores, die voor hem door alle vuren liepen, planden een staking te gen het vertrek van hun trainer. Raymond Rooms, hijzelf, verijdelde dit. Het was tegen zijn principe. Voetballers moeten zich ten allen tij de inzetten. De jeugdop- leiden tot volwaardige voetballers, een op dracht waarvan hij niet afweek en hoe spijtig zijn leerlingen het ook von den. geen staking, maar een totale inzet op het terrein, was de beste reaktie. De gouden Hagemse tijd Vanaf het seizoen 1975- 76 tot en met het seizoen 80-81 werd het sportief beleid van SK Oudegem bepaald door de Hamme naar. Een periode waar aan hijzelf niets dan goeie herinneringen heeft en die waren we- De veteranen van Vigor Hamme werden kampioen van België in 1971. Raymond Rooms was van de partij. We herkennen ook nog een bekende Dendermondenaar> André Van Brussel, tweede van links naast Raymond Rooms, met een brede glimlach. derkerig. Het was een was zo groot, dat hij zich steun of daar waar het Ook de strenge Oos- scheiding met pijn in het liet overhalen om nog kan zijn voetbalervaring tenrijker Steiskal ervaar- hart voor beide partijen, twee seizoenen langer te ten dienste van de club de dat hij ondanks zijn Maar zes seizoenen sa- blijven. Het eerste jaar in te stellen, de degradatie bikkelharde trainingen, menwerken is als trainer tweede provinciale te ontlopen. last had om Rooms in het ruim volddende. Ray- kwam er een derde rijtje te houden, mond meende dat Oude- plaats uit de bus en tij- Steiskals typische uit- gem op dat vlak aan ver- dens het laatste seizoen, Raymond Rooms, drukkingen werden dan nieuwing toe was. Om dat er misschien te veel de Pallieter ook legendarisch: «Rai- een cliché te gebruiken: aan was, ervaarde hij De suksessen als spe- mund, du bist ein kiep de men 'geraakt op eikaars dat het hoe langer hoe Ier kunnen nog aange- fantasiei» en «ballon op gezicht uitgekeken en moeilijker werd om na vuld worden met selek- de brust». het wordt moeilijk om de zes seizoenen het heilig ties in de Nationale groep te motiveren. vuur erin te houden. ploeg van de R.T.T. en Het debuut van trainer De Hagemse periode met het winnen vcm de Rooms bij SK Oudegem heeft de beste plaats in Belgische veteranentitel was een schot in de roos. het voetbaldraaiboek met zijn Hamse vrienden. In vierde provinciale liep van Raymond Rooms. Als trainer was hij een hij van het ene 4 sukses «Het is misschien om- voorbeeld van ernst en - naar het andere. Rooms dat er suksessen be- motivatie. In zijn jeugd dat Rooms-de-speler en was een begrip bij SK. haald werden, maar bij als speler, werd hij haast R°oms-de-trainer, twee De ploeg werd kampioen Oudegem vond ik één bestendig gestoken door verschillende begrippen zonder één enkele neder- grote voetbalfamilie. Het die speciale Hamse men- ?^n 9eweest, maar ja... laag. Een luxe die de Fi- was er ideaal werken taliteit, waarbij lol en et gezegde over de stro- losofen nog nooit hadden omdat het op een stevige leute nl eens centraal P01 en de boswachter is gekend. Als kroon op het basis gebeurde en met stonden. De jonge Rooms genoegzaam gekend, werk werden ze ook nog iemand als Paul Pen- stond nooit afwijzend als provinciaal kampioen saert, klikte het onmid- er fratsen dienden uitge- Raymond Roos, van vierde en de reser- dellijk en kon het beleid haald. Het heeft hem op <je voetbalpsycholoog Hij geeft ootmoedig toe, dat hij dergelijke «streken» van zijn voet ballers moeilijk zou ne men, en slaat wel een mea-culpa en ervaarde afscheidnemende ven behaalden de twee- van de klub uitgestip- bepaalde momenten de plaats met slechts één peld worden. De suppor- zelfs zijn plaats in de eer- nederlaag. De volgende ters, het bestuur, de spe- ste ploeg van Vigor ge- .focn. m„. hetzelfde twee seizoenen ging Iers, de trainer, waren kost. Het berouw kwam trainer, die honderduit Raymons Rooms als doelman - titularis bij Vigor Hamme tijdens het seizoen van 1956 in derde nationale. Deze ploeg speelde 2-2 tegen Beveren. Rooms debuteerde als trainer bij Vigm Hamme, als hulptrainer van speler-trainer Martin Lippens, de huidige voetballend Oudegem op de Poulidor-toer. Het werd twee keer na elkaar tweede. Het seizoen 77-78 was Oudegem misschien wel het grootste slachtof fer van de affaire Den- derhoutem-Lebbeke. Denderhoutem degra deerde en was met zijn miljoenenkern te sterk voor de konkurrentie. Voor Ray Rooms en zijn poulains was de tweede plaats achter het onge naakbare Denderhoutem misschien wel een erken ning, maar voetbalkun- dig was het een schrale troost. Trainer Rooms wilde perse SK een twee de kampioenstitel bezor gen en dat lukte hem dan ook tijdens het seizoen 78-79. Het werd een supe rieur seizoen met 11 pun ten voorsprong en de eni ge nederlaag werd op de slotdag geleden. In de eindronde met de kam pioenen kwamen de Ha- gemmenaars er als de sterksten uit en het Rooms-effekt klikte op nieuw met de tweede provinciale titel. Het lag misschien wel in de be doeling van de Hamse voetbalspecialist om na vier seizoenen de taak aan iemand anders over te laten, maar de druk van bestuur en spelers vier groepen die één en titeit vormden, met het zelfde doel bezield: ijve ren voor SK. Men voelde er zich gesteund door een sterke achterban en ik meen dat dit de basis van het sukses inhield.» Nadat hij in het Den- dermondse zes seizoenen lang goed voetbal had gepredikt, trok Raymond Rooms naar het Waas land. Kandidaten om hem in te lijven waren er bij de vleet. Uiteindelijk koos hij voor Red Star Haasdonk. Het eerste seizoen eindigde hij vijf de in derde provinciale en tijdens het aangang zijnde voetbaljaar, werd zowel hijzelf als zijn spe lerskern door tegenslag overmand. Zodat hij - nadat hij toch nog de Beker van het Waasland won - verplicht werd, wegens een knieblessu re, op doktersadvies de trainersaktiviteiten te stoppen. Met veel pijn in zijn voetbalhart, want het ligt niet in zijn aard om een team in de steek te laten, inzonder in moeilijke momenten. Niettegenstaande hij de trainingen niet meer kan leiden, is hij nog ie dere week paraat op de wedstrijden van Haas donk om met zijn morele steeds na de zonde, maar als hij de «kriebels» kreeg kon geen kanon hem tegenhouden. Wij len voorzitter Joos nam het hem niet in dank af, toen hij op het terrein kwam met een rode lan taarn, toen het Vigor slecht verging. De presi dent pikte het niet en Rooms boette bij de in vallers. Een niet alle daags voorvalletje toen hij na zijn voetbaltaak nog een franksken wou bijverdienen in de Sinter klaasperiode: «Zwarte Piet danste met het paard van Sint-Niklaas enkele tangootjes bij Stant den Bakker». In de periode dat Vigor over stelpt werd met een clan Antwerpse spelers rea geerde lolbroek Rooms op zijn manier op de Ant werpse streken. De ver- sterking-van-over-het water stapte 's avonds den tram op met enkele «geparfumeerde» graszo den in hun valies. Ook de trainers had den het niet altijd mak kelijk om keeper Rooms in het gelid te laten lo pen. Trainer De Vaere zocht tevergeefs naar zijn doelwachter, tot hij kon- stateerde, dat hij boven op de dwarslat lag. enthousiasme over voet bal praat, weet beslist goed, dat de primordiale voorwaarde naar het sukses een stevige kern van spelers is. Toch is hij van oordeel, dat het niet altijd de voetbalsterk- sten zijn, die het meeste sukses halen: «Ik hecht enorm veel belang aan de kame raadschappelijke geest onder de spelers. Elkeen moet zich voor hetzelfde doel inzetten. Als er in een hecht spelersblok barsten komen, kan men er van opaan dat de re sultaten eronder leiden. De inzet en de winning spirit moeten steeds aan wezig zijn en kollektief moet men als één man bezield zijn om zich voor elkaar in te zetten. Die grootmenselijke eigen schappen zijn van pri mordiaal belang om de voetbaltechnische moge lijkheden rendabel te ^naken». Een sprekende konklu- sie van iemand die in de voorbije veertig jaar alle kanten van voetbalme daille leerde kennen en dus met kennis van za ken kan oordelen. tekst en foto's: B G VAN WINCKEL

De Voorpost | 1983 | | pagina 27