Stadsbestuur Sint-Niklaas plant massaspelen Baasroods gezin verstikt Centrale stuurgroep sterk als een regiment Een machtsgreep, vindt de SP ode haan kraaide in I Wijngaardveld te Aalst Voorjaarsbuien Dievenbende gestraft te Dendermonde Beramen van een overval levert celstraffen op te Dendermonde Kiwanis met Staf Versluys SCHEEF BEKEKEN de tdd t. De Voorpost - 8.4.1983 - 3 itensiteit tlten. •ven na 1 Dendermonde. baasrode, had Sint-Niklaas. Tijdens dc gemeenteraadszitting van 25 maart jl. heeft de SF, verbauwereerd over het tegen voorstel van de bestuursmeerderheid m.b.t. de samenstelling van de centrale stuurgroep, de zaal verlaten en besloten van elke verdere medewerking terzake af te zien. Het woord «machtsgreep» was gevallen. Het dokument van de geheime zitting omschrijft de besluitvorming van de CVP-VU-koalitie als volgt. Het beleid wordt in de centrale stuurgroep vertegenwoordigd door «de leden van het kollege van burgemeester en schepenen en twee afgevaardigden van elke politieke fraktie die zitting heeft in de gemeenteraad». Praktisch gezien komt dit neer op de aanwezigheid van negen CVP-mandatarissen (zes schepenen, twee raadsleden plus de voorzitter), vier VU-mandatarissen, twee PVV- en twee SP-raadsleden of een algemene verhouding van dertien tegen vier en binnen de meerderheid een verhouding van negen-vier. De zeventienkoppige beleidsgroep kan m.a.w. beschouwd worden als een verruimd schepenkollege. Onder de hoofding «deskundigen» maakt de koalitie een onderscheid tussen ambtenaren en 'externe deskundigen Zes ambtenaren wil men aanduiden: de kuituurattaché, een raadgever inzake de wetgeving op de stedebouw en dc ruimtelijke ordening, een technisch stedebouwkundige. een sociaal assistent, een verantwoordelijke voor het sekretariaatswerk en de administratieve koördinaite en tenslotte nog een vertegenwoordiger van de stedelijke verkeerspolitie. Externedeskundigen zijn dan de aanhalingstekens staan er om aan te geven dat die deskundigen wel niet zo extern zijn een vertegenwoor diger van de Sint-Niklase Huisvestingsmaatschappij en telkens één nog van de Nationale Landmaatschappij, de kultuurraad en de jeugdraad. Tien deskundigen in totaal dus. Voor wat betreft de vertegenwoordiging van de bevolking vermeldt het dokument gewoon 'een vertegenwoordiging van de bevolking». Het is echter nagenoeg zeker meerdere wandelganggesprckken bevestigen deze sugges tie dat men een aantal stedelijke adviesraden (sportraad, gezinsraad, raad van de derde leeftijd, advies- komitee voor mindervaliden, enz.) en ook de vakbonden zal aanschrijven met het verzoek enkele kandidaten op 'e geven. In een persmededeling heet het officieel dat personen en instanties die menen op vlak van de vertegen woordiging van de plaatselijke bevolking een rol te kunnen spelen, daarvoor hun kandidatuur bij het stadsbestuur kunnen indienen». En dat allemaal 'gelet op de beslissing van de gemeente raad van 25 maart 1983 om te opteren voor de toepassing van struktuurplanning en overwegende de taak van de centrale stuurgroep om het struktuurplanningsproces op S"ng te brengen en te begeleiden». Nochtans werd het begrip struktuurplanning. hoe hels tegenstrijdig ook, krampachtig uit de beleidsnota geweerd; nochtans heeft de koalitie op donderdag 24 maart een SP-motie verwor pen, omdat erin gesteld werd dat de struktuurplanning moest verlopen volgens de voorschriften van minister Akkermans». Het van de hand wijzen van deze algemeen geldende voorschriften maakt meteen een fors gemanipu leerd struktuurplanningsproces mogelijk, het navolgen ervan kan de wijds geïntrigeerde planning die de CVP zich droomt enkel bemoeilijken, misschien zelfs verhinderen. Een positiever benadering van de feiten is meer op zijn plaats, vindt CVP-gemeenteraadslid Roel De Jong, waar om zou het stadsbestuur zich voor zes jaar binden aan de voorschriften van Akkermans? Over twee jaar, misschien al vroeger, is er een andere minister met andere voor schriften... Met een dergelijke argumentering veeg je natuurlijk élke vorm zonder meer van de kaart. Het is niet uitgesloten dat de opvolger van Akkermans (indien niet Akkermans zelf!) even bij de pinken is en de geest van het Groene Boekje aanhoudt, misschien nog verscherpt en bovendien had men in de beleidsnota eén aan bepaalde voorwaarden gebonden eventuele aanpassing van het struktuurplanningsproces aan nieuwe overheidsadviezen kunnen klauzuleren. Nee, het blijft verraderlijk pokeren met mensen die geen regels willen aanvaarden. Stuurgroep naar stadszalen Meer ernstige en verregaande bedenkingen dringen zich op bij de nieuwe samenstelling van de centrale stuurgroep. Ten eerste: als men uitgaat van het principe van evenredi ge vertegenwoordiging, wordt dit de eerste stuurgroep in Vlaanderen die veertig tot vijftig leden telt. Massaspelen, rampenfilms en andere volavondstukken, voetbal- en rugbywedstrijden (inklusicf de supporters), een fanfare: het behoort allemaal tot de mogelijkheden, maar rationeel beraadslagen in funktie van de taak die een centrale stuurgroep is weggelegd...? Wellicht komen in de toe komst enkel nog dc stadszalen als vergaderplaats in aanmerking. Ik stel voor dat men meteen ook maar het Belgisch Leger om deelname verzoekt. Immers: hoe meer (imbe-)cielen, hoe meer freugd! Voor een juiste situering van de problematiek geef ik een overzicht van hoe een stuurgroep er dan wel moet uitzien. Maximum vijftien leden, daarover is men het, behalve dan in Sint-Niklaas, algemeen eens. De burgemeester is per definitie voorzitter van de vergadering. Het beleid wordt vertegenwoordigd door de schepen voor ruimtelijke orde ning en een mandataris van elke gemeenteraadsfraktie. De voorzitter van dc stedelijke plangroep, de stedelijke urbanist en de afdelingschef van de dienst ruimtelijke ordening zijn de deskundigen. Op bazis van vrijwilligheid zetelen in dc centrale stuurgroep ook vier bewoners: uit elk van de vier deelgemeenten iemand. De planningskoór- dinator neemt het sekretariaatswerk voor zich. De centra le stuurgroep van vóór 10 oktober 1982 bestond uit veertien leden en vertoonde inzake samenstelling enige gelijkenis met hoger beschreven schema, alleen was de bevolking er niet in vertegenwoordigd. Ik kom tot bedenking nummer twee nu. De centrale stuurgroep leidt, koórdineert, inspireert het struktuur planningsproces en bereidt de besluitvorming voor door de gemeenteraad en het kollege (die opdrachtgever zijn; het gaat om een gedelegeerde taak) uitgewerkte voorstel len voor te leggen en er advies over uit te brengen. In Sint- Niklaas gaat het schepenkollege, overeenkomstig het CVP-VU-voorstel, integraal deel uitmaken van de centra le stuurgroep en gaat het m.a.w. zichzelf advizeren!? Dat brengt ons meteen bij punt drie: de tot in alle geledingen van de centrale stuurgroep doorgedreven, eenzijdige politizering. De CVP is niet alleen overver tegenwoordigd in de beleidsgroep, maar houdt ook nog meerdere handen in de planningsruif via de vooral dan externe deskundigen en zelfs via de participatie van de bevolking. Het kollege hoeft niet eens meer, zoals vroe ger, allerlei lastige maneuvers uit te denken om zich van onwelkome voorstellen af te maken; het kollege stelt nu zélf voor; de besluitvorming zal nog slechts een formaliteit zijn. In de wandelgangen van het stadhuis ontpopten enkele CVP-raadsleden zich tot troosters der verdrukten: er zou niet gezegd geweest zijn, dat de CVP haar vertegenwoor diging telkens ten volle zou benutten. Men zou enkel theoretische verhoudingen naar voren geschoven hebben. Toch is het van de andere kant hoogst onwaarschijnlijk dat de jeunesse dorée van het kollege, die nog best wat politieke munt kan gebruiken, ook maar één vergadering zal missen. Misschien kan hun inbreng het struktuurplan ningsproces wel van de totale verstikking behoeden? Laten we het hopen... Tenslotte is er nog sprake van verwarring tussen de centrale stuurgroep en de Kommissie voor Advies inzake Ruimtelijke Ordening De modaliteiten die gelden voor de oprichting van laatstgenoemde kommissie en zijn vastge legd in de wet op de stedebouw van 29 maart 1962 (artikel 19) worden in Sint-Niklaas nu gevolgd voor de samenstel ling van de centrale stuurgroep. Twee keer, op 22 juni 1979 en op 22 februari 1980, heeft de gemeenteraad de installatie van zo'n advieskommissie uitgesteld en al die tijd werd de betreffende verantwoordelijkheid waargeno men door de regionale kommissie te Gent. Het gaat hier om twee afzonderlijke organismen die elk een verschillen- de taak hebben. Men kan zich hierbij afvragen wie wel de administratieve raadgevers zijn die hun politieke oversten een dergelijk gekonkel voorhouden! In tegenstelling tot wat verwacht en voor de gemeente raadsverkiezingen (door alle partijen) steevast beloofd werd, heeft het nieuwe stadsbestuur het begeleidingsorga nisme Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland weggeran- geerd. De onafhankelijke koördinatiegroep, die de SP in hèèr voorstel als uitgangspunt neemt voor de samenstel ling van de 'bevolkingsoverleggroep', heeft tijdens haar vergadering van 31 maart jl nochtans besloten verder te vechten. Leden van de groep zullen zich wijkgericht opstellen en zich inwerken daar waar iets groeit. Als zij dit doen zonder de bevolking valse hoop te geven, kan hun werk zinvol zijn. 'Een wakkere burger kan dit niet langer nemen. De tijd van de middeleeuwse laten en lijfeigenen is voorbij», stelde Mare Huys destijds. De man is nu VU-schepen en heeft de haan ondertussen wellicht al voor de derde maal horen kraaien, maar zijn boodschap is nog steeds van toepassing. Al blijft het natuurlijk een frustrerende Sisyphusondeme- ming. Leo DE BOCK \dst. De meubelfabriek Roma brandde totaal uit. De brandweer had heel wat moeite m de nabijgelegen petroleuminstallatie te redden (per) js Dendermonde. Hier in dit huis, Zevenhoekstraat 10 te jen baasrode, had de tragedie plaats. Drie mensen stierven per loor gasuitwasemingen. De politie wacht nog op het ;e|e arket. De ramen staan open om de woning te verluchten did erd Aalst. Meubelfabriek uitgebrand. Omstreeks 17-15 uur deed er zich een ontploffing voor in de meubelfabriek Roma. De brand was niet meer te blussen (per) Aalst. Meubelfabriek uitgebrand. Het volledige gebouw werd een gretige prooi voor de vlammen (per) Doktersrekening Filemon U.een bekend fi guur in het Appelse mon daine leven werd enige tijd geleden neergeslagen door een te uitbundige kwantiteit drank met drie sterren. De Sander en Michel Frituur die dat gezien hadden hiel pen hem terug op. de been en toen de Filemon, de witte voorschoot van Michel ziende, vroeg: Hoeveel is 't meneer den do kt oor?», ant woordde deze vlot: «Voor de rechtzetting? Tweehon derd frank!» Dan toch voor levenden Terwijl mijn in Dender- monde alsmaar redekavelt Onze weersverwachting Aan het natte en te koude weder komt voorlopig geen einde. Depressies blijven ons weer bepalen. Daarin trekken regenzones en buienlijnen mee. Vandaag krijgen we na de doortocht van een regenzone in de loop van de dag een wisselende bewolking waarin buien voorkomen. De middag- temperaturen bereiken geen hogere waarden dan 10 a 11°. Zaterdag krijgen we in principe hetzelfde weer. Zondag worden we met meer kontinuregen gekonfronteerd, terwijl maandag en dinsdag de voorjaarsbuien aan de orde van de dag blijven. Al bij al blijft de trend van de laatste vijf jaren, nl. een té koude lente zich ook nu doorzetten. Ook in de ons omringende landen en zelfs in het Middellandse Zeegebied is het te koud voor de tijd van het jaar. Alleen de Sowjet Unie geniet van lenteweer. (edm) De korrektionele rechtbank van Dendermonde heeft twee mannen en een vrouw veroor deeld voor het plegen van dief stallen in het Aalsterse, Gino Van De S uit Aalst, het kopstuk die bovendien een au to voerde zonder verzekering, kreeg zes maanden effektief plus 8.000 fr. boete. Edward B. uit Roosdaal kreeg twee maanden voorwaardelijk gedurende drie jaar en 8.000 fr. boete. Lucienne S. uit Asse hoorde zich tot een voorwaar delijke straf van drie maanden veroordelen. E.D.M. Dinsdagmorgen stelde Alex Bogemans uit Baasrode vast dat zijn zuster Elisabeth (28), haar echtgenoot Freddy Blommaert (28) en diens driejarig dochertje Helga door gasuitwasemingen van de boiler verstikt waren. De familie Bogemans werd gealarmeerd omdat Elisabeth die in het ouderlijk busbedrijf werkt, niet tijdig was komen opdagen. Verschillende telefoontjes werden niet beantwoord en daarom besloot Alex Bogemans te gaan kijken. Hij geraakte langs de achterkant in de woning aan de Zevenhoevestraat 10 te Baasrode en daar stelde hij vast dat het volledige gezin overleden was. Freddy Blommaert werd in de badkamer gevonden, terwijl Elisabeth Bogemans en de driejarige Helga samen in bed lagen. Dinsdagnamiddag kwam het parket ter plaatse om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. De korrektionele rechtbank van Dendermonde heeft vier personen veroordeeld tot ge vangenisstraf. Begin dit jaar hadden zij een overval be raamd op een diamantinstel ling in Antwerpen. Dankzij een tip kwam de gerechtelijke politic het viertal op het spoor, alvorens zij hun plannen ten uitvoer konden brengen. Zij kregen allen gelijktijdig het bezoek van het gerecht. Tij dens de huisbezoeken werden wapens en kamouflagekledij gevonden, die men zich had aangeschaft om de overval te plegen. Een vijfde verdachte, Willy Dc S. uit Asse kreeg ook huiszoeking. Het bleek dat de vier nogal regelmatig bij hem op bezoek trokken. Daar wer den wapens, inbraakmatcriaal enz. gevonden. Willy De S. werd opgepakt, maar later we gens gebrek aan bewijzen weer vrijgelaten. Hij zal zich wel voor de rechtbank in Brussel moeten verantwoorden voor verboden wapenbezit. De vier overigen verschenen voor de Dendermondse rechtbank. Allen waren meerderjarig. Martin Van Puymbroeck, een jongen van zwaar kaliber en woonachtig in Dendermonde kreeg een effektieve gevange nisstraf van twee jaar. Geert De Ridder, eveneens uit Den dermonde hoorde zich veroor delen tot twee jaar, waarvan zestien maanden met uitstel gedurende een periode van drie jaar. Gunther Andries (Dendermonde) en Leon Van den Driessche (Deurne) kre gen ieder twee jaar voorwaar delijk. In het Volkskundemuseum aan de Gildekamcrsstraat te Antwerpen lopen momenteel nog steeds twee tijdelijke ten toonstellingen. Bedevaart- vaantjes uit de Provincies Ant werpen en Limburg blijft nog open tot zondag 3 juli en «Van nederzetting tot metropool» wordt op 17 april gesloten. De tentoonstelling is behalve op maandag dagelijks open van 10 tot 17 uur. Serviceklub Kiwanis organiseert een film- en voordrachta vond in de Van Inniszaal van de Generale Bankmaat- schappij, Nieuwstraat te Aalst op vrijdag 8 april te 20 u. Wereldzeiler Staf Versluys die ooit als eerste landgenoot de «Whitbread-zeilrace» suksesvol beëindigde, stelt er de film voor die hij zelf tijdens deze reis opnam. de stad de tering naar de over de straatnamen, ma- nering zet. Wij zijn ervan ken ze er in onze zusterstad overtuigd dat de ingezete- Geldrop (Nl) korte metten nen zullen appreciëren. mee. De Dendermondse Bet is inderdaad niet nodig voorzitter van de WV, die dat er hier en daar geld onlangs afscheid nam van wordt weggegooid, terwijl zijn geliefde vereniging, iedereen moet inleveren. kreeg er zowaar een brug Ook de stad kan best wat met zijn naam op. Toppunt minder luxe voeren. Uit dus is dat burgervader Cool mel de schuimwijn, de siga- himself deze gedenkplaat ren en de toastjes... mocht onthullen. En kom ons nu weer niet vertellen DverStroming dat deze foto getrukeerd Misschien hebben we het al verteld, maar indien we en- Rporntino kele tijd Sleden geluisterd Begroting hadden naar Raldes m dg Naar we mochten vernemen Dender niet aan beide kan een tijdje voor de gemeente- ten hadden afgesloten dan raad van donderdag, heeft was Dendermonde tijdens de Dendermondse meerder- het jongste overstromings- heid ferme klappen gegeven gevaar totaal ondergelopen, in allerlei fakultatieve uitga- Dat werd ons althans beves- ven. Heel wat verenigingen tigd door mensen van open- zullen er niet goed van zijn. bare werken en zeeschelde. Toch is het maar logisch dat Die kunnen het weten. De Dendermondse WV-voorzitter werd vereeuwigd in Geldrop. (v) i het industriepark aan het Wijngaardveld werd de loderne meubelfabriek Roma verleden zaterdag in de ite namiddag volledig platgelegd door een reusachtige rand. )e stedelijke brandweer o.I.v. zelf was niets te doen en de ommandant Bauwens en lui- brandweerkorpsen dienden Ruyssinck rukte uit en zich te beperken tot het vrijwa- kwam de vrijwillige ren van de nabijgelegen fabrie- van Erembode- ken van verder onheil. Toch het volume en de liepen dak en burelen van de van de ramp op- pantoffelfabriek Reno - De Bruyne zeer grote schade op. na 17 u. hoorde men tot Dertig meter hoog opslaande in de omtrek een hevige vlammen zorgden voor een en bijna onmiddellijk fantastische vuurhaard en heel sloegen grote vlammen wat pompiers werden zwart ge- voorkant van de meubel- schroeid in de verzengende Tot toppunt van onge- hitte, had de brandweer af te De fabriek lag reeds van rond met watertekort. Heel 14 u. stil en op het ogenblik kunst- en vliegwerk van de van de brand was enkel de was noodzakelijk om vrouw van de huisbewaarder ags de achterkant van de fa- aanwezig, iek de Dender te bereiken Toen eigenaar Emiel Roosen lioewel die slechts enkele rond 19 u. ter plekke kwam stallen meter van de fabriek zakte hij ineen en moest naar twijderd is. het ziekenhuis worden overge- an de reusachtige vuurhaard bracht. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 3