Buggenhout gaat in de toekomst nog groener worden Scheldedijk in Zele: natuurgebied Jeugdhuis Kreja Aalst zoekt... Spelnamiddag voor de jeugd te Baasrode Masereelfonds Lokeren herdenkt aartsbisschop Romero Parlementair nieuws Arboretum Waasland organiseert plantdag in Doel Buggenhout gaat een kwikaktie voeren WLA-nieuwtjes Gemeentehuis Buggenhout pleisterplaats voor wilde duiven 4 - 8.4.1983 - De Voorpost Gemeente Buggenhout heeft de jongste tyd al heel wat groenbeplantingen uitgevoerd. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur om de gemeente in de toekomst nog groener te maken. Tydens een persperskonferentie gaf schepen van openbare werken Paul Van Malderen een overzicht van wat er tydens het jongste plantseizoen werd gerealiseerd en wat er in de onmiddellijke toekomst in uitzicht wordt gesteld. Zo werd in het deelgebied Opdorp, meer bepaald in de Prof. Blanquaertlaan en in de Jagersdreef het aktuele groen met 125 platanen uitgebreid. Op de Dries werden veertig de sporthal fraaier gemaakt, voorzieningen. Op de Meir bij- kaprijpe canadapopulieren Daar werd een groenberm voorbeeld werden tal van lin- vervangen. Zij vormden een aangelegd. Een uitbreiding debomen bijgeplaatst. In de gevaar voor de openbare vei- van een zoombeplanting wordt Stenestraat, meer bepaald van- ligheid. Veertig gevarieerde in het vooruitzicht gesteld. af de Kalkestraat werd een lindebomen kwamen in de Een groenscherm in Oosten- aanvang gemaakt met de aan- plaats. Het ging hier om zwaar rijkse den werd aangelegd planting van lindebomen. Tij- plantsoen. Een laatste kapping langsheen het nieuwe kerk- dens het komend plantseizoen van een partij canadabomen hofgedeelte. Het gaat hier om (in de herfst) zullen nog verde- op de Dries wordt thans in het 150 bomen. Er wordt nu ge- re beplantingen worden door vooruitzicht gesteld. Ook zij dacht aan het aanbrengen van gevoerd, zullen door lindebomen wor- enkele solitaire planten op de Schepen Van Malderen merk- den vervangen. Het is de be- begraafplaats zelf. In de Beu- te tijdens de perskonferentie doeling om op relatieve ter- kestraat had een aanvulling op dat er bij gans deze opsom- mijn de Dries te kleuren met met beuken plaats. Het ging ming van bomen, heel wat lin- een viertal soorten lindebo- hier om het deel tussen de debomen voorkomen. Dat men. Tevens wordt gedacht Mandekensstraat en de spoor- heeft te maken met het feit dat aan de aanplanting van enkele weg. Vanaf de spoorweg tot de de meeste van deze bomen notebomen (kastanje, Hoge Linde werden 170 linde- gratis ter beschikking worden noot...), dewelke als didak- bomen aangeplant. Nog op an- gesteld door de dienst van het tisch materiaal ten dienste zou- dere plaatsen in het centrum Groenplan, en de gemeente den kunnen staan voor de van de gemeente werden aan- zelf geen keuze kan maken plaatselijke scholen. vullingen doorgevoerd en wer- over de gewenste planten. De den beschadigde bomen ver- h. Van Malderen zei verder Centrum vangen. De knotwilgen kregen nog dat er tijdens het komende Ook in het centrum van de een integrale snoeibeurt. Dat plantseizoen aandacht zal ge- gemeente werden aanplantin- bleek noodzakelijk te zijn, om schonken worden aan de be- gen uitgevoerd, of worden er ze als volwaardige knotboom graafplaatsen. Verder stelde in de nabije toekomst voor- te laten uitgroeien. hij de voortzetting in uitzicht zien. Dat is ondermeer het van beplantingen in de Stene- geval voor de wijk Affligem. °Pstal straat, in de omgeving van de Daar werden 90 robinia's ge- Ook op de wijk Opstal werd sporthal en op nog andere plant. Groenbeplantingen heb- werk gemaakt met het aan- plaatsen in de gemeente Bug ben nu ook de omgeving van brengen van meerdere groen- genhout. E.D.M. In de kamer van volksvertegenwoordiging stelde SP kamerlid De Batselier aan minister van Kuituur en vice- voorzitter van de Vlaamse Exekutieve, Karei Poma een mondelinge vraag over de asfalteringswerken in de Schel- depolder te Zele-Dijk en een mogelijke bescherming van dat natuurgebied. De Scheldepolder te Zele-Dijk van dit jaar werken begonnen is een natuurgebied dat op het om op de binnendijk een geas- gewestplan wordt aangeduid fajteerd pad aan te brengen, als «gebied met grote agrari- Dit betekent dat aan de na- sche en ecologische waarde», tuurlijke plantengroei een on- Volgens ingewonnen inlichtin- herstelbare schade zal worden gen zijn daar op 11 februari toegebracht en zal resulteren Ben jy ook één van de vele onbekende punk-, hard-rock, rock, new-wave of-weet-ik-veel groepjes die bekendheid zoeken? Of misschien een miskend muzikaal genie? Jeugdhuis KREJA biedt je dé ennate geschikt voor groepjes kans van je leven. We geven je die een hecht kontakt met het twee unieke mogelijkheden. Je publiek wensen of voor groep- kiest zelf welke je het best jes die er enkel op uit zijn past. Ten eerste: je kan gratis bekendheid te verwerven. Ook gebruik maken van de zaal voor deze groepjes zorgen wij 200 man) en de faciliteiten er- voor een uitgebreide publici- van. Wij zorgen gratis voor teit. een uitgebreide publiciteits- Voor meer inlichtingen kan je campagne (affiches, aankondi- steeds terecht op het sekreta- gingen in dag-, en weekbladen, riaat: H. Hartlaan 30 Aalst uitzendingen op radio enz.). (053/77.19.89) en vragen naar Jullie zorgen enkel voor en- Elian of Jeroen (wel tijdens de treekaarten en de verkoop er- kantooruren), van, natuurlijk gaat de winst Ofwel kom je eens naar onze ervan naar jullie groepje. bar in de Driesleutelstraat 51 Wie doet beter??? te Aalst (tijdens de openingsu- Tweede mogelijkheid: het ge- ren) en vraag het aan Geert, bruik van onze instuif. In dit de barman, geval kan je geen entree vra- Waar wachten jullie op???? gen. Deze mogelijkheid is uit- Op 16 april zal de jeugdwijkraad van Baasrode voor het eerst van zich laten horen. Dit gebeurt door een ganse reeks van aktiviteiten waarbij alle kinderen van Baasrode welkom zyn. Er zijn aangepaste spelen voorzien voor alle leefty dskategorieën Ontstaan een keuze tussen knutselen van Jeugdwijkraad met karton, een groot spel De noodzaak om in en eventueel een speur- Baasrode een jeugdwijk- tocht als er genoeg deelne- raad op te richten deed zich mers zijn. Deze aktiviteit verleden jaar voelen toen heeft plaats op de loop- er tijdens de Week van de piste. Jeugd gezamenlijke aktivi- Voor de 10- tot en met teiten tussen de verschillen- 12-jarigen zal er op het de Baasroodse jeugdbewe- grasplein voor het voetbal gingen gepland waren. De veld een ganzenspel en een organisatie verliep toen estafettenwedstrijd plaats- nogal stroef en een over- hebben. De ouderen (+12 koepelend orgaan zou nut- jaar) zullen onderverdeeld tig geweest zijn. Toen Pie- worden in —16 jaar en 16 ter Jacobs het initiatief nam jaar. De -zestieners zullen om een Jeugdwijkraad een dorpsspel spelen name- voor Baasrode op te rich- lijk «allen tegen allen».'De- ten aan alle kinder-, jeugd- ze groep heeft als centrale en jongerenbewegingen post het KLJ-lokaal. van Baasrode voorstelde Voor de plus-16 is er en- in motorverkeer met alle nade lige gevolgen vandien voor de zich daar bevindende vogel soorten en kleine zoogdieren. Is het mogelijk deze herstel lingswerken op een alternatie ve, maar evenwaardige en mi lieuvriendelijke manier uit te voeren, zonder gebruik te ma ken van asfalt? Kan de moge lijkheid om dit natuurgebied te beschermen worden nage gaan? Kan men daarom niet een voorlopige bescherming toepassen zodat de aan de gang zijnde werken op houden? Minister Poma antwoordde dat precies omwille van de veilig heid en de gemakkelijke be reikbaarheid van de dijken de dienst der Zeeschelde ver plicht is geweest om voor het wegdek een homogeen mate riaal te gebruiken. Toch is bij deze werken terdege aandacht aan het milieuvriendelijk ka rakter van de streek ge schonken. Het is namelijk de bedoeling om deze dijkweg enkel open te stellen in het kader van de stille rekreatie (wandelingen, fietsen) en waar nodig is voor de lokale landbouwbehoeften Bovendien wijst Minister Po ma erop dat aan de Rijksdienst voor Monumenten en Land- schapszorg reeds op 7 decem ber 1982 opdracht werd gege ven om ter zake een grondig onderzoek in te stellen naar de bescherming van het bedoelde gebied. Maar een dergelijk on derzoek naar de wetenschap pelijke waarde kan alleen ge beuren in het bloeiseizoen. De resultaten worden dan ook Dendermonde. De leden van de Baasroodse wandelklub ondernamen een voettocht van Scherpenheuvel naar huis. Afstand: iets meer dan 70 kilometer. Bovenaan ziet u de groep voor de basiliek van Scherpenheuvel. Het is nog donker en flink ingeduffeld tegen de ochtendkou zullen ze dra de lange tocht aanvatten. In de late namiddag bereikten de eerste wandelaars van de groep Baasrode. Eind goed al goed. Alle wandelaars bereikten de eindstreep, sommigen uiterst fris, anderen een beetje vermoeid. Maar voor onze fotograaf kon er nog wel een glimlach af (c) Drie jaar geleden werd Oscar Romero, aartsbisschop van San Salvador vermoord Het Masereelfonds Lokeren, in samenwerking met Kristenen voor het Socialisme, richt een herdenkingsavond in onder het motto: El Salvador, drie jaar na de moord op Oscar Romero. Dat gebeurt op vrijdag 8 april om 20 uur in lokaal 3 van het Cultureel Centrum. Jozef Ponseele, broer van priester Roger Ponseele. sinds lang aktief in de bevrijde provincies, zal een recente filmreporlage (op video) inleiden en de rol van zowel Romero als de kerk in El Salvador toelichten. Wil je kennis hebben van de huidige toestand in dat veelbesproken land mag je zeker die avond niet missen. Meer inlichtingen zijn te bekomen bij Dirk Van der Maelen - Groendreef 93 te Lokeren. André maar in het najaar 1983 ver wacht. DRUPPELTELLER Ruim een halve eeuw gele den verschenen in ons land de eerste kunststofprodukten uit cellulosederivaten. Toch kwam deze typische arbeidsin tensieve KMO-sektor pas in 1960 tot volledige ontwikke ling. In het jongste nummer van de Weekberichten van de Kredietbank wordt het wel en wee van deze nijverheid uit voerig besproken. In de tentoonstellingszaal van de Kredietbank op de Brusselse Grote Markt loopt nog tot 24 april een derde «Jonge Kunst»-tentoonstel- ling. Deze kollektieve toont 59 werken van gediplomeerden uit de finaliteitscyclussen beeldhouwkunst van het kunstonderwijs in Vlaanderen. De tentoonstelling is vrij toe gankelijk op de werkdagen van 10 tot 17 uur en op zaterdag van 15 uur tot 18 uur, zondag van 10 tot 13 uur. kei een avondaktiviteit voorzien die om 19 uur start. Deze heeft plaats in zaal Casino. Er zal een rus tige instuif plaatshebben met een vrij podium waar aan iedereen zijn inspiratie werd er verrassend goed gereageerd. De Baasrood se Jeugdwijkraad was met een een feit. Speelnamiddag "De speelnamiddag be gint op 16 april om 13u30 kwijtkan. op de looppiste (Kouter). Er is voor ieder dus wat Hier kan ieder kind heen wils. Elke aktiviteit zal ge komen. Er zal een verde- beuren onder toezicht van ling in leeftijdsgroepen ge- bekwame leiders met er- beuren. vaeing. Er zal echter wel 20 Voor- de allerkleinste fr. gevraagd worden aan kleuters staan er leuke elke deelnemer en dit voor spelletjes en poppenkast op verzekering. Tijdens de ak- het programma. Dit heeft tiviteiten is er echter ook plaats op het speelterrein een gratis versnapering van de Vliet en in het ka- voorzien en iedere deelne- poentjeslokaal. mer kan frisdrank verkrij- Voor de leeftijdsgroep gen tegen de prijs van 15 van 6 tot 9 jaar bestaat er frank SP volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de arbeidswet van 16 maart 1971. Hij stelt daarin onder meer dat de verkorting van de arbeidstijd steeds een betrachting van de socialistische beweging is geweest. In de ondernemingen waar nog maksimum 40 uur per week wordt gewerkt, moet de wekelijkse arbeidsduur worden verlaagd tot 38 uur. In de arbeidswet van 16 maart 1971 wil De Batselier volgende wijzigingen zien aangebracht: in artikel 19, eerste lid, artikel 23, eerste artikel 24, paragraaf 1, tweede artikel 28, paragraaf 2 en artikel 29 paragraaf 2 eerste lid worden de woorden «veertig uren» vervangen door de woorden «achtendertig uren» en in de tweede plaats in artikel 29 paragraaf twee, tweede lid lb worden de woorden «tachtig uren» vervangen door de woorden «zesenzeventig uren». Nog door Norbert De Batselier werd een voorstel van dekreet houdende wijziging van het dekreet van 2 juli 1981 betreffende het beheer van afvalstoffen bij de Vlaamse Raad ingediend. Het dekreet stelt volgende wijzigingen voor: uitbreiding van bepaalde omschrij vingen van afvalstoffen, met name afvalolie en de landbouwafvalstoffen, valorizatie en exporteren van technologie, erkenning van de afvalstoffenmaatschappij als bevoorrechte schuldenaar in geval van faillissement van ondernemingen, wijziging van de bepalingen inzake milieuheffing, verbetering van het toezicht op de uitvoering van het afvaldekreet en invoering van een vergunningsregime door opheffing van het koninklijk besluit op de mijnen, graverijen en ondergrondse groeven. Van VU-volksvertegenwoordiger Jan Caudron ontvingen we de tekst van zijn tussenkomst over de dreigende besparingen bij het Rijksfonds voor sociale reclassering van minder- validen, waarvan hoofdzakelijk de revalidatiecentra het slachtoffer zijn. Hij stelt de onmiddellijke uitwerking van een degelijke planifikatie en programmatie met betrekking tot de inplanting van de nieuwe centra en de uitbreiding van de bestaande centra voor, de voorlopige opschorting van alle oprichtings-, vergrotings- en inrichtingstoelagen voor alle nieuwe aanvragen (een moratorium voor een jaar dus) en een forfaitaire subsidiëring op basis van wedde- en werkingstoelagen in de plaats van een betoelaging per prestatie. Men gaat eveneens akkoord met de afschaffing van elk «echt» dubbel gebruik, het invoeren van een remgeld op de terugbetaling van kosten, gemaakt in het kader van «sociale hulp» voor zover de reklassering van de minder-valide niet in het gedrang komt. Kamerlid Caudron kwam ook tussenbeide bij de bespreking van de begroting van de Vlaamse Gemeenschap. Volksvertegenwoordiger Caudron is van mening dat de Vlaamse Raad wel degelijk een oplossing kan geven aan het probleem van de werkzekerheid van de mensen werkzaam bij de stad Aalst en bevoegd voor de koliektoren. Vermits er toch een dekreet in de maak is dat de overname van de verschillende waterzuiveringsmaatschappijen door de VWM regelt, is het perfekt mogelijk dat men eveneens in de overname van het personeel voorziet. Zaterdag 9 april Het Arboretum Waasland vzw houdt zaterdag 9 april een boomplantdag te Doel. Alle belangstellen den zijn daar welkom. Men verzamelt om 11 u. aan het Hooghuis te Doel. Van daaruit vertrekt men naar de hoeve van Jeroom Schelfout, Liefkenshoek- straat 26 te Doel. Daar zullen een vijftiental ratel- populieren en een zevental witte wilgen geplant worden. Op een ander tijdstip volgt elders te Doel nog de aanplanting van een vijftiental witte wilgen. De plantaktie te Doel gaat van start met een korte toespraak door burgemeester Marcel Van der Aa van Beveren, als beheerder van de vzw Arboretum Waasland. Nadien keren de aanwezigen terug naar het Hoog huis, waar koffie en broodjes verkrijgbaar zijn. Daar ook zal de h. Petit, direkteur van de Belgische Nationale Botanische Tuin, een voordracht houden over het nut van de natuurlijke herbeplanting, waarvoor het Arboretum Waasland die dag een eerste stap zet. De plantdag kadert in een opzet van het Arboretum Waasland om in de streek opnieuw aanplantingen te verrichten met natuurlijke originele boom- en struiksoorten, die in ons land eertijds veelvuldig voorkwamen. De ratelpopulier bijvoorbeeld is vrij wel geheel verdwenen. Hij maakte plaats voor de canadapopulier, omwille van de houtopbrengst. Omdat het industriële nut van de canadapopulier afneemt kan men er wellicht aan denken opnieuw de oorspronkelijke boomsoort aan te planten. Net hetzelfde kan gezegd worden van de witte wilg en van nog een hele reeks andere bomen en struiken. In de komende jaren wil het Arboretum Waasland ijveren om in het Waasland het natuurlijke aspekt van de flora te helpen herstellen, door her en der verschillende kleine biotopen te scheppen met bo men en struiken die tot het historische eigene van streek en land behoren. Die aanplantingen kunnen slechts gebeuren met medewerking van eigenaars. Wie aan het opzet wil meewerken en een stuk grond voor oorspronkelijke herbeplanting wil beschikbaar stellen, kan kontakt opnemen met het Arboretum Waasland vzw, Kriekelaarstraat 29, 2770 Nieuw- kerken. In onze huidige samenleving komt kwik in het milieu vry, niet alleen door allerhande industriële lozingen of het gebruik van kwikhoudende bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Ook door een onvermoede bron, waarmee wij allemaal rondlopen, nl. via de mini-batterijtjes die ge bruikt worden in hoorapparaten, fototoestellen, uurwer ken en rekenmachientjes. In sommige verwerkingen ken nen ze slechts een korte levensduur en moeten zij dus tijdig vervangen worden. Eenmaal ontladen zijn ze waar deloos, zodat ze met duizenden in de vuilnisemmers belanden. Zo komen ze in de verbran- de rookgassen hun giftige in- dingsovens terecht waar ze via houd aan kwik in de vrije at mosfeer lozen. Opdat de gifti ge kwikverbindingen die zich nu reeds in ons leefmilieu be vinden, zich niet nog meer zouden opstapelen, is het een noodzaak dat al het in onze samenleving gebruikte kwik, zoveel mogelijk teruggewon nen wordt i.p.v. het te be schouwen als onschadelijk af val. De recyclage van kwikbat terijtjes kan een stap in de goede richting zijn om de kin deren een gezond leefmilieu te bezorgen dat niet vergiftigd is door kwik. Bovendien bete kent dit op ekonomisch vlak een besparing van een schaarse en dure grondstof. Gestimu leerd door de bestaande kring- loopakties van kwikbatterijen in verschillende gemeenten, werd in het kader van de leef milieucampagne door Jan Lenssens, Gemeenschapsmi nister van Leefmilieu en On derwijs, het startsein gegeven voor een aktie over heel het Vlaamse Gewest. De gemeente Buggenhout heeft besloten aan deze aktie mee te werken. In de winkels die dergelijke batterijen Ver kopen, zullen nu bokaals wor den geplaatst. De mensen wor den nu verzocht hun lege bat terijtjes daar in te deponeren. De gemeente zal zorgen voor de periodieke ophaling van de ze bokalen en voor de uitein delijke afvoer naar gespeciali seerde bedrijven. De gemeen te Buggenhout is ook zinnens, -om de scholen in deze aktie te Werkgroep Leefmilieu Aalst deelt mede: Wandeling in de Vlaamse Ardennen op zaterdag 14 mei met Herman De Pelsmaeker. Bezoek aan het stadhuis van Oudenaarde en dalen van de top van de Edelarc naar Maarkedal. Bezoek aan de unieke kruidentuin van Oos- terzele. Start met de bus aan het Sociaal Centrum; Immerzeeldreef de 9 u. Prijs: 200 fr. Meer inlichtingen bij H. De Pelsmaeker. Putbosstraat 22 te Aalst (053/ 77.45.52). Moorselstation Het Leirekespad in de omgeving van het vroeger station te Moorsel evolueerde weer tot een sluikstort alhoewel de stadsdiensten alles reeds eens netjes opruimden. Vuilnis meegeven aan de reinigheidsdiensten is toch makkelijker, De Heuvel, open kouter achter ten Roosen, wordt verminkt door een manége achter de paardendries, ma nége opgericht in pseudo-pioniersstijl, tientallen houten paaltjes aan de Rozenbaan, de aankondiging van een gebouw en de vele hoge betonpalen rond eigendommen waarvan gevreesd wordt dat ze een aanloop zijn tot het oprichten van weekendverblijven. Faluintjesgemeenten werden in dia's gebracht. De tijd van Pee Klak herleeft er, de tijd dat petroleum goedkoop was, oma nog met een pop speelde, opa pruimtabak kocht, onze «Fransmans» de oogst deden in Frankrijk, de Faluintjes krioelden van estaminets en brouwers. De diamontage, vrucht van heel wat zoekwerk, herinnert de tijd van 1870 tot wereldoorlog II. Gebouwen, boerde rijen, ambachten, industrie, land- en tuinbouw, hopteelt, horecasektor, handel en vervoer, klasfoto's, gekende figuren, verenigingen, feest- en sportgebeurtenissen, ze komen er allemaal in voor. Bijna 2000 dia's die nod dit jaar klaarkomen voor gebruik. Kapucijnenlaan, bomen aangeplant voor het zwembad werden reeds drie maal aan flarden gereden. Steeds werd alles hersteld. Toch blijkt deze plaats een «zwart punt» te zijn waar autorijders voortdurend in het dekor belanden. WLA stelt zich verder de vraag of het nieuw «centrum» aan de Kapucijnenlaan rekening zal houden met de speciale sfeer van het klooster en of de homogene huizenrij met siertuin die te koop staat niet zal worden vervangen door een «blokkendoos». Kravaalbos WLA wil een aktie voeren om het Kravaal- bos te redden. Heel wat aktiviteiten werden reeds ge pland. Wie zich geroepen voelt mede te werken neme kontakt op met Frans De Sadeleer, Stationsstraat 119 te 9322 Gijzegem-Aalst. Sedert in Buggenhout-centrum de gebouwen van de firma d Moens werden gesloopt hebben wilde duiven in hel torentje van het gemeentehuis een nieüw onderkomen gevonden. Met honderden krioelen ze daar nu samen. Ze vliegen het torentje binnen via de galmgaten. Vlak naast wc dat torentje bevindt zich de schepenzaal. Tijdens dt jqngste vergadering van het Buggenhoutse schepencollege was het gekoer van dat duivenvolkje zo luidruchtig dat de vergadering moest onderbroken worden. Burgemeester De Landtsheer snelt dan wel even het torentje binnen om "lv orde op zaken te stellen. «Den éurger» zoals men m l°ss Buggenhout de burgemeester betiteld, mag dan wel hel hoofd van de politie wezen, met zijn gezag houdt hei duivenvolkje geen rekening. Eens bekomen van die plotse burgemeestersverschijning, koert het er weerom lustig of a«t los. l' «Spijtig dat de burgemeester geen duivenmelker is, anders °orl had hij aan het torentje een ideale duiventil», zeggen spuiters in de gemeente. Alle gekheid op een stokje. In Buggenhout overweegt men nu maatregelen te treffen de galmgaten van het torentje dicht te maken. Allicht spijt van het duivenvolkje... E.D.M' betrekken. Terzake zal nu een schrijven worden gericht aan de respectievelijke direkteurs en schoolhoofden. De kringloopaktie wordt geor ganiseerd door de leefmilieu campagne. Deze campagne werd gestart op initiatief van de Vlaamse Gemeenschap met volgende doelstellingen: sensibilisatie van Vlaamse bevolking inzake globale leefmilicuproblea tiek; lc|e bevorderen van een n* milieu- en natuurvriendd klimaat door konkrete aktid E.D- r;

De Voorpost | 1983 | | pagina 4