Nieuwe Hamse gemeenteraad vlekkeloos geïnstalleerd leen spektakulaire dingen (verwachten Geen veiligheidsproblemen voor Hamse sporthal Achttal uit Sint-Niklaas trekt met vier kombi's naar Butare, Rwanda P.V.V. Jongeren Baasrode Michel Van Steelandt: «Ontwikkelingshulp, géén expeditie» De Voorpost - 8.4.1983 - 9 In de feestzaal van het gemeentehuis van Hamme had op donderdag 31 maart te 20 uur, de installatie plaats van de nieuwe 27 leden tellende Hamse gemeenteraad. De kiezers hadden tijdens de voorbije gemeenteraadsver kiezingen een uitspraak gedaan, waardoor de CVP de meerderheid behoudt met 15 zetels, terwyl de oppositie 12 zetels telt, onderverdeeld als volgt: het Kartel (SP, PVV en VU) 10 zetels en de Gemeentebelangen 2. Alle verkozen gemeenteraadsleden waren aanwezig, met uitzondering van de zieke Mevr. Paula De Wilde lijsttrek ker van de Gemeentebelangen. Zij kan nu de volgende raadszitting haar eed afleggen. Burgemeesterstoespraak Burgemeester Baert opende de gemeenteraadszitting met ten toespraak. Hij drukte erop dat deze installatievergadering één van de belangrijkste ge beurtenissen was voor de ko mende zes jaren. Hij verwel komde de herkozen gemeente raadsleden en wenste de nieu we raadsleden hartelijk wel kom in hun midden. «Het be sturen van een gemeente, al- Burgemeester Baert, is in deze tijd geen gemakkelijke opgave. De ekonomische krisis treft de bevolking, maar treft ook de gemeentebesturen. Een deskundig gemeentebe leid is een absolute prioriteit. Hij nodigde alle raadsleden uit, zowel deze van de meer derheid, als deze van de oppo sitie, om konstruktief samen te werken. Ook de oppositie dient haar rol te spelen. Hij vroeg daarna om de raads zitting rustig te laten verlopen en respekt te hebben voor de wetten. Hierna werd overge gaan tot het afwerken van de dagorde, met het voornaamste punt de verkiezing van de zes schepenen. Voor deze verkie zing was nu alle spanning ver dwenen, omdat de meerder heid van 15 tegen elf immers veel te groot was. Raadsleden Vooraleer er overgegaan werd tot de eedaflegging van de vijf entwintig aanwezige raadsle den, deelde Senator Walter Peeters mede dat hij geen moeilijkheden zou zoeken voor het afleggen van de voor geschreven eedformule. Sena tor Peeters is het enige raadslid van de Volksunie. Wel maakte hij twee korte bedenkingen bij de eedformule. Burgemeester Baert vroeg om discipline bij het afleggen van de eed. De aanwezige raadsle den legden één voor één de eed af in handen van de Burge meester. Legden hun eed achtereenvol gens af: André De Ruysscher, Jules Vincart, Gustaaf Boey- kens, Walter Peeters, Paula Van Couwenberghe, Paul Van de Casteele, Francine De Bra bander. Jozef De Geyter, Frans Ediers, Lieve Malfliet. Greta Van Avermaet, Fran cois De Graef, Arsène Van Havermaet, Cesar Van Goe- them, Michel Smet, Frans Huylebroeck, Roger Willaert, Omer Van Hecke, Marie- Louise Van den Berghe, José Van Riet, René Goossens, Jo sé Van den Eynde, Francois Van Cauteren, Arlette Claus, Guy Formesyn Hierna werd overgegaan tot de vaststelling van de rangorde van de gemeenteraadsleden. Het opmaken van de voor ranglijst geschiedt met inacht neming van het principe, ver vat in art. 107 laatste paragraaf van de gemeentewet. Deze be paalt dat de voorranglijst gere geld wordt naar de diensttijd van de raadsleden en dit te rekenen vanaf de dag van de eerste ambtsaanvaarding, en ingeval van gelijke diensttijd naar het aantal bekomen stemmen. Ingeval van mandaatsonder breking worden de diensten vóór de onderbreking niet in aanmerking genomen voor de diensttijdsbepaling. Dit bete kent dat de voorranglijst wordt aangevoerd door Raadslid Frans Huylebroeck en als laat ste lid komt Formesyn Guy te staan. Verkiezing schepenen Ingevolge artikel 2 van de ge meentewet, dient de verkie zing van de schepenen te ge schieden tijdens de installatie vergadering van de gemeente raad. In openbare zitting maar met geheime stemming. Het aantal schepenen voor de ge- Hamme. Burgemeester Baert omringd door zijn schepenen (vh) meente Hamme is wettelijk vastgesteld op zes. Voor de verkiezing waren er vier stemhokjes voorzien ach teraan in de feestzaal. Trou wens er zijn zoveel afzonderlij ke stemmingen als er schepe nen te verkiezen zijn. Eerste schepen werd André De Ruysscher. Hij behaalde 15 stemmen tegenover 8 blanco's, 2 ongeldige en één stem voor Jules Vincart. Jozef De Geyter werd de tweede schepen, ook met 15 stemmen achter zijn naam. Vincart Jules werd sche pen nr. 3. Opvallend was wel dat hij geen 15 maar 16 stem men achter zijn naam kreeg, dus ook een stem van iemand raadsleden na de eedaflegging samen op de foto (vh) Hamme. De nieuwe iddei Burgemeester Baert en het toekomstbeeld van Hamme Louis Baert, de 54-jarige burgemeester van Hamme, is aan zyn tweede ambtsperiode Ljloe. Niettegenstaande de kartelvorming van SP, PVV en Volksunie boekte de CVP in de jWuitensgemeente een vooruitgang en behaalde opnieuw de absolute meerderheid. De h. Baert, die gedurende de voorbye zes jaar zijn persoonlijke stempel op het beleid in de ■meente heeft gedrukt, leverde hiervoor ongetwijfeld een belangrijke bijdrage. (Burgemeester Baert is een graaggeziene en gewaardeerde figuur in de Hamse gemeen schap. Dat bleek duidelijk uit de uitslag van de jongste gemeenteraadsverkiezingen, want hij werd met brio verkozen en kreeg 1/3 van de Hamse voorkeurstemmen achter njn naam. Na de recente geldigverklaring van de gemeenteraadsverkiezingen door de Raad van State, kunnen de CVP-ploeg en burgemeester Baert voor een nieuwe ^■(Beleidsperiode van 6 jaar van wal steken. Aan burgemeester Baert vroegen we wat zijn ^■vooruitzichten zijn voor de komende zes jaren. Voor de h. Baert brengt de nieuwe ^■ambtsperiode zeker geen spektakulaire veranderingen met zich mee. Waarom zou de CVP- JMtterderheid de grondsla- *S§cn van zijn beleid moeten pijzigen wanneer de Ham- Ie kiezer de gevoerde poli- Jiek bij de jongste verkie- urflfn8en duidelijk heeft jpedgekeurd. Zoals in het (Verleden zal dan ook een [Ociael en open beleid ge- 0^°erd worden, waarbij de dienstenverlening aan de gemeenschap - centraal wat. Joorbjje zes jaar (Gedurende de voorbije p jaar was er een interes lint en direkt kontakt met bevolking. De Hamme zen hebben dit eerlijke open beleid ten bate van gemeenschap sterk ge lardeerd. Zij hebben te- ps de konkrete politiek wlistisch geëvalueerd. De pisen hebben een gezon- kritische geest en weten n haalbaar is en wat niet. gj appreciëren dat men |k het niet-positieve en Z1 niet-realiseerbare durft 'zeggen. De Hamse mé- burgers beseffen dan ook dat momenteel ook gemeenten getroffen |rden door de krisis. De pnende beleidsperiode dan ook ongetwijfeld de (perslag voelen van deze ps. Vooral de financiële pblemen stellen zich prp. Niettegenstaande pj strak financieel beleid purende de zes voorbije pn en het terugbrengen I" een deficiet van 17 mil- N tot een begroting met |jt overschot, blijven de iciële problemen aan- uit de oppositie, (een vrouwe lijke fan?). Paula Van Couwenberghe werd verkozen tot de vierde schepen van de gemeente Hamme, ook met vijftien stemmen en Paul Van de Cas teele werd schepen nr. 5. Hij behaalde maar 14 stemmen. Wellicht zal er iemand van de meerderheid zich vergist heb ben, want bij deze stemming behaalde Greta Van Aver maet, die verkozen werd tot zesde schepen één stem. Greta Van Avermaet is 25 jaar oud en de jongste schepen die er in Hamme ooit is geweest. Zij is nog ongehuwd, landbouwkun dig ingenieur en geeft les. De verkozen schepenen legden onmiddellijk in de handen van Burgemeester Baert de voor geschreven eed af. Nadien werd hun verkiezing op ap plaus onthaald. Het was wel eigenaardig dat de bijna voltal lige oppositie steeds blanko stemde en nooit een tegenkan didaat vooropstelde. Ook werd door sommige op positieraadsleden geapplaudi- seerd bij de verkiezing van een of ander schepen. Burgemeester Baert bedankte de raadsleden voor de vlotheid waarmede deze installatiever gadering was verlopen. Hij beloofde de gemeente ver der goed te besturen. De bevoegdheden van de sche penen zullen vastgesteld wor den tijdens de eerstkomende zitting van het schepencollege van dinsdag 5 april 1983. Burgemeester Baert had tot slot nog twee mededelingen in petto. Hij gaf voorlezing van een schrijven van de Wase Persclub, waarbij zij de ge meenteraadsleden en OCMW- raadsleden uitnodigden tot deelname aan een minivoet balwedstrijd tegen collega's van omliggende gemeenten op zaterdag 23 april in de sporthal te Temse. Ook gaf hij mededeling van het schrijven van de BRT in verband met de opname van een gemeenteraadszitting op vrijdag 1 april in de voormid dag in de feestzaal van het gemeentehuis en waarop hij alle gemeenteraadsleden uit- nodigd om op te treden als figurant. Of was dit een één april-grap. Tot verwondering stelde men vast dat Raadslid Cesar Van Goethem om 10 uur Hamme. Greta Van Aver maet, de nieuwe schepene te Hamme (vh) aan de deur van de feestzaal van het gemeentehuis stond te kijken. Wil Cesar soms graag eens op de TV komen? De volgende gemeente raadszitting heeft plaats op maandrg 18 april 1983 met o.a. de verkiezing van de leden van het OCMW. De kandidaturen hiervoor moeten ingediend worden bij de heer Burge meester op vrijdag 8 april tus sen 16 en 19 u.. hetzij door het gemeenteraadslid of één van de gemeenteraadsleden die de voordrachtakte onderteken den, hetzij door de persoon daartoe door het of de vermel de gemeenteraadsleden aange wezen. BD zienlijk. Er wordt immers opgemerkt dat gedurende de voorbije jaren de om vang van de gemeentelijke taken op alle terreinen van het maatschappelijk leven in zeer ruime mate zijn toe genomen. Deze uitgebrei de dienstenverlening heeft uiteraard de noodzakelijke uitgaven tot gevolg: bv. kulturele behoeften, sportinfrastruktuur, ver plichtingen en aanbevelin gen van de hogere overheid zoals het biblioteekdek- reet, het totaal riolerings plan, de bouw van de sporthal in het Meulen- broek enz. Soberheidspolitiek Tegenover de zware en onvermijdelijke uitgaven van de gemeente en tenein de een gezonde financiële toestand te behouden, dient een krachtig en kor daat antwoord gezocht te worden. Vooreerst moet er een verdere soberheidspo litiek worden gevoerd. Bo vendien zal indien noodza kelijk, naar nieuwe ge meentelijke inkomsten en beperkte belastingsverho gingen een onderzoek moe ten ingesteld worden. Het aksent wordt evenwel dui delijk gelegd op de bespa- ringspolitiek en de versobe ring. Deze versobering komt goed over bij de be volking en wordt, rekening houdend met de huidige ekonomische omstandighe den, goed begrepen. Bezui nigingen en besparingen zullen na rijp beraad door gevoerd worden waar dit mogelijk is. Dit geldt zowel voor de gemeentelijke diensten zelf als voor het OCMW. Men moet ook de nood zakelijke besluiten durven nemen met betrekking tot toekomstige projekten geen dure, en vooral klein schalige projekten moeten in de toekomst vooropge steld worden. Sportinfrastruktuur De sportinfrastruktuur kan bijvoorbeeld verder uitgebreid worden, maar dan met kleinschalige reali saties zoals die reeds in Moerzeke en Kastel ge pland zijn. Dezelfde be denking geldt voor de kul turele infrastruktuur, de jeugdwerking enz. Wege- niswerken worden beperkt tot het noodzakelijke en tot sobere ontwerpen. Veel aandacht wordt er ook bes teed aan het groen en toe risme in deze landelijke ge meente. Op vraag of de komend^, oppositie niet scherper gaht' worden te Hamme, stelde burgemeester Baert dat hij graag heeft dat deze haar werk doet. Trouwens tegenover de oppositie staan wij steeds open. Vooral als die gedragen wordt door een rechtvaar dige kritiek. In het verle den vervulde de oppositie haar taak op een serene en waardige manier. Dit moet ook in de toekomst moge lijk zijn, zo onderstreepte de burgemeester. P. Van Gendt De P.V.V.-Jongeren van Baasrode hebben, na een algemene vergadering, nu hun jaarprogramma op papier gezet. Het zal politiek gekenmerkt worden door een waakzaam heid ten opzichte van mooie vcrkiezingsslogans die geen holle woorden mogen worden. Het verdedigen van het Rijksonderwijs en ijveren voor de uitbouw van een pluralistisch schoolnet. Verder de strikte toepassing van het schoolpakt. Hypokrisie bestrijden inzake abortus, euthanasie, konkubinaat en homofilie. Verzet tegen de wildgroei van het sociaal hulpbetoon. Doorbreken van het BRT-monopolie. Tenslotte verzetten de Baasroodsc P.V.V.-Jongeren zich tegen de diskriminatie van niet CVP-gerichte of aanverwante verenigingen binnen het Dendermonds sociaal kultureel leven. De P.V.V.-jongeren stellen ook aktiviteiten in uitzicht. Eind deze maand zal een sportnamiddag worden georganiseerd met aansluitend een fuif. In de maand mei staat een debatavond op het programma met twee tenoren uit de nationale politiek. Er zal eveneens een algemene bestuursvergadering worden gehouden. In augustus voorziet men de deelname aan de braderie in Baasrode. In september staat een dansfeest op het programma. Oktober wordt o.m. gekenmerkt door een spagheti-avond. In november komen de liefhebbers van kleinkunst aan hun trekken terwijl voor december een trip naar het Groot-Hertogdom Luxemburg in uitzicht wordt gesteld. Tussendoor zijn er nog andere aktiviteiten voorzien, waaraan later bekendheid zal worden gegeven. Tydens de gemeenteraadszitting van 24 maart 1.1. er nogmaals gedebatteerd over de in opbouw zijnde gemeentelijke sporthal. Over dit ^ebouw werden de jongste tijd al heel wat geruchten verspreid, die nog werden aangedikt met een persbericht over de brandveiligheid van de sporthal. Schepen Van de Casteele, schepen van de sport, wil daaromtrent nu het één en ander recht zetten. Zowat zes jaar geleden, kort na de machtsovername door de CVP, startte het gemeentebestuur met de plannen van een sportcentrum, waarin o.a. een sporthal en een overdekt zwembad inbegrepen waren. De Hogere Overheid had trouwens de globale aanpak gestimuleerd en het gemeentebestuur kreeg daarvoor de goedkeuring. Tot enkele jaren terug de geldmiddelen van de Staat zo fel begonnen te slinken, dat men van het voorziene projekt diende af te stappen, omdat het niet meer financierbaar was. Men heeft toen het gemeentebestuur aangeraden voorlopig af te zien van de bouw van het overdekt zwembad, waarmee het gemeentebe stuur zich trouwens kon verzoenen. Brandveiligheid Toen de gemeente destijds de goedkeuring verkreeg voor de uitvoering van het ganse s|tortkompieks, zwembad en sporthal, dan was dit vergezeld van het gunstig advies van de gemeentelijke brandweer, die bevestigd had dat bij de opstel ling van de plannen alle veilig heidsnormen inzake brand weer in acht genomen waren. Toen nu het gemeentebestuur besliste om de sporthal ook te gebruiken als polyvalente zaal en hiervoor ook opnieuw het advies van de brandweer op te vragen, bleek dat er in feite niets veranderde aan de ver leende goedkeuring van de brandweer. De kapaciteit van de sporthal is immers voorzien voor 480 personen en ingeval er 640 mensen aanwezig zou den zijn, dan nog voldoet zij aan de veiligheidsnormen. De brandweer gaf evenwel een aantal nieuwe suggesties, die uiteindelijk met de globale vei ligheid van het gebouw niets te maken hebben. Zo wordt een muur, die nog moet gemetst worden, vervangen door een deur, wat een minwerk zal op leveren van ongeveer 110.000 fr. Zo werd overeengekomen om de voorziene houten plan ken van de zoldering te ver vangen door onbrandbaar ma teriaal, met het gevolg dat ook hiervoor de kostprijs aanzien lijk daalt, nl. met 100.000 fr. Ook voor de cafetaria werd destijds door de brandweer gunstig advies gegeven. Deze gelagzaal, die geen dienst zal doen als restaurant of dancing, kan een 240 personen opvan gen. De nuttige ruimte van de cafetaria is berekend op 1 man per vierkante meter. Wel heeft men een ogenblik gedacht om een bijkomende noodtrap te bouwen, maar die zal er niet komen, omdat hij niet noodza kelijk is vermits de veiligheid voldoende blijft gewaarborgd. Dus om de sporthal als polyva lente zaal te gebruiken, is er geen grotere brandveiligheid nodig, noch inzake preventie maatregelen, noch inzake te gebruiken materiaal. De wijzi gingen die aan de plannen wer den aangebracht hebben dan ook geen enkele kostprijs ver hoging tot gevolg, integendeel er is een prijsvermindering. Kostprfjs Door de oppositieleden wer den bij de bespreking van het dossier van de sporthal vragen In december van vorig jaar brengt Michel Van Steelandt uit Haasdonk een vriendenbezoek aan de familie Van Puyvelde in Butare, Rwanda. Luc Van Puyvelde is ingenieur in de scheikunde en via de RU Gent verbonden aan de universiteit van Butare; onlangs nog behaalde hij aan de universiteit «Pierre et Marie Curie» in Parijs de titel van dokter met een thesis over de farmaceutische en chemische eigen schappen van een Rwandése plant. Samen met hem trekt Michel tijdens zijn bezoek het hele land door. Ze doen ook het dispensarium van Kirarambogo aan. Vier Vlaamse verpleegsters van Medicus Mun- di staan daar in voor de medische dienstverlening aan ongeveer vijfduizend gezinnen of 25.000 men sen. Een dokter is er niet, het beschikbare materieel is ontoereikend, het enige zonnepaneeltje levert genoeg elektriciteit voor één lamp; patiënten die gehospitalizeerd moeten worden inkasseren nood gedwongen de schokken van een drie kwartier durende rit naar het ziekenhuis van Butare. De pick-up bestelwagen die als ziekenwagen dienst doet, is een pleister op een houten been. Voor Michel is het duidelijk: hij zal nog naar Rwanda, naar Kirarambogo terugkeren, maar dan liefst niet alleen en mét enkele degelijke ziekenwagens. Terug in België toont hij enkele vrienden de film die hij tijdens zijn reis maakte en hij vertelt hen over zijn plannen, zijn droom. Hun reakties zijn bemoedigend, méér dan dat zelfs. Intussen zijn drie vergaderingen achter de rug en wij schuiven bij aan de toog van café 't Oud Geel in de Breedstraat te Sint-Niklaas, om wat meer te vernemen over een projekt dat stilaan vorm begint te krijgen... Geen risiko's De namen van de deelnemers zijn al bekend; ze zijn met z'n achten: initiatiefnemer Michel Van Stee landt uit Haasdonk, Hector Gijsbrecht en Suzanne Van Nieuwenborgh uit Aalst en Mark Cogen, Dies Van Audenaarde, Ghisleen Lyssens, Guido Roscam en Wim Willems uit Sint-Niklaas. Ghisleen Lyssens werd nog als para gedropt boven Rwanda en Wim Willems is oud-para-instrukteur. De vier kombiwa- gens en de jeep waarmee zij op 14 januari 1984 voor een goeie maand naar Rwanda vertrekken, moeten nog worden aangekocht. De oorspronkelijke reisroute over Egypte, Soe dan en Ethiopië heeft men, omwille van de onstabiele regimes in enkele van de te doorkruisen landen, opgegeven. Omrijden via Algerije, Nigeria, Niger, Kameroen, Tsjaad en Zaïre biedt meer garanties, maar brengt de totale afstand van de tocht van tien op twaalfduizend kilometer. Men hoopt te kunnen terugkeren met een vliegtuig van het Belgische leger. Om deze faciliteit heeft men luchtmachtkolonel Candries al verzocht. De trip kost alles samen om en bij he, .niljoen en waarschijnlijk zullen de deelnemers een groot deel daarvan zélf moeten betalen. Om de kosten wat te drukken en misschien enkele sponsors tot een bijdrage te bewegen, hebben zij hun goede bedoe lingen vastgelegd in de statuten van een vzw. HUMAC heet de vzw en dat betekent Humanisti sche Actie; de toevoeging 'Rwanda' werd weggela ten om later tijdens de reis in andere landen geen wrevel te wekken. Want: rare jongens, die Afrika nen. Het achttal wil zeker spelen, geen onnodige risiko's nemen. De wagens worden b.v. niét uitge rust met CB-installaties, hoezeer dat ook de koördi- natie zou vergemakkelijken. Zélfs medikamenten en medische instrumenten krijg je niet zomaar overal probleemloos over de grens, zodat de enige extra bagage zal bestaan uit enkele pakken dekens en verband. De HUMAC-leden hebben ook raad ingewonnen bij de gebroeders Bulterys zonen van de Sint- Niklase dokter Bulterys. Zij ondernamen al een soortgelijke Afrikareis en al ging het bij hen veeleer om een expeditie dan om ontwikkelingshulp, de ervaringen die zij optekenden in hun logboek zijn nu van onschatbare waarde voor het HUMAC- team. Verder heeft nog het ministerie van buiten landse zaken beloofd een voorstel van reisroute uit te werken. De kontakten met de Rwandese ambas sade in Brussel verliepen vrij vlot. De ambassadeur zegde de aktie vorige week zijn steun toe en kondigde aan, een inspanning te zullen doen om de formaliteiten bij de grensovergangen, die meer dan eens verantwoordelijk zijn voor een aanzienlijk oponthoud, te vergemakkelijken en te bespoe digen. Alles is dus zo goed als in kannen en kruiken. Alleen de wagens nog: het Rode Kruis van België heeft meer projekten lopen in Rwanda en verkiest daarom niet in te gaan op het verzoek, HUMAC enkele ziekenwagens te schenken. Verkopen kan misschien wel, maar dat moet nog blijken. De president van Rwanda, generaal Habyarimana, en de Belgische ambassadeur in Kigali hebben het laatste woord. Beiden werden reeds aangeschreven en het is zeer waarschijnlijk dat zij zullen instem men met de hulpverlening. Advies en financiële ruggesteuntjes zijn welkom bij Michel Van Steelandt, Dennenlaan 1, 2758 Haas donk (tel. 03/775.53.56) en bij Wim Willems, Roden- bachstraat 25, 2700 Sint-Niklaas (tel. 031776.57.13). Leo DE BOCK gesteld omtrent de zware fi nanciële last van het hele pro jekt. De nieuwbouw van de sporthal werd op zowat 54 mil joen geraamd, maar de aanbe steding gaf echter een prijs van 51,5 miljoen. Tevens is er een ruime subsidie voorzien van de hogere overheid. De globale kostprijs voor het sanitair, de centrale verwarming, de lift, en de elektriciteit, bedragen samen zowat een 20 miljoen frank. Hierna dient enkel nog de binneninrichting te worden uitgewerkt en aanbesteed. De wijzigingen voor de zaal polyvalent te maken zullen in geen geval weerslag hebben op de uitvoeringstermijn van de werken. Men denkt dat de sporthal volledig zal afgewerkt zijn op het einde van 1983, zodat mag verwacht worden dat zij officieel in gebruik zal kunnen genomen worden in het voorjaar van 1984. (bd)

De Voorpost | 1983 | | pagina 9