Stephan Gorus' angst en hoop in Galerij Het Pand Rond de viering van een zeventigjarige zelf vernieuwer Kunstschilderes Lieve Van der Weeën te Affligem Kunst kijken in Waas Wie maakt de beste havenfoto Fototentoonstelling «Sinaai bijvoorbeeld» 24 - 15.4.1983 - De Voorpost van kunstschilder Got Het Pand op de Oude Vest in Dendermonde. Een stukje gerestaureerd verleden, gezellig en attraktief, uitnodigend zelfs, vooral 's avonds als door de schemer van het binnenkoertje de fel lichtende spots van de galerij de kunstwerken tot leven wekken. Een eerste konfrontatie met het werk van Stephan Gorus werkt verwonderend, doet vragen stellen, laat nog té veel ruimte voor al te losse interpretatie. Daarom werkte de toespraak van de h. John Baert bij de opening van de huidetentoonstelling «Stephan Gorus, Zeventig» zo verhelderend dat een tweede bezoek noodzakelijk bleek. Die eerste avond was er immers veel te veel volk om dat rustig te doen. In Galerij Het Pand loopt dus nog tot maan dag 2 mei een tentoon stelling van het jongste werk van Dendermonde- naar Stephan Gorus, zoon en leerling van de impressionist Pieter Go rus (overleden in 1941). Op deze laatste specifi- katie ligt de kunstenaar zelf niet danig gebrand. Ze is echter nodig om hem te situeren. Situering kregen we trouwens die avond in overvloed van eminente sprekers als schepen Maurice Dierick, minis ter Jan Lenssens en vooral van de h. John Baert, docent esthetica aan de Antwerpse Aka- demie. Schepen Dierick, inge leid door de h. Baert, werd voorgesteld als een vriend des huizes. Dat de schepen, buiten open bare werken, oog heeft voor andere as pekten van de samenleving konden we opmaken uit zijn goed opgebouwde tekst Hij wees op de be langrijkste klemtonen in het werk van de kun stenaar: eenzaamheid, verdrukking, wreed heid, oorlog, hunker en hoop. Hem boeide vooral het diep menselijke waardoor de. mens zelf échter en scherper wordt getekend. Inleider John Baert, die ook zowat de regie van deze officiële ope ning voerde, is iemand die een ganse dag in de kunstwereld leeft. Zijn woorden zijn dan ook zorgvuldig gekozen, hij weet relaties te leggen met andere kunsttak ken, verduidelijkt hele kunststromingen, maar refereert telkens weer naar Stephan Gorus. Een boeiende toespraak die ons veel meer leerde dan al hetgeen ooit over de kunstenaar werd ge schreven. Uiteraard zeggen de werken zelf het méést over de boeiende, maar zo teruggetrokken per soonlijkheid van Ste phan Gorus, toch vra gen deze werken enige toelichting. Men moet ermee vertrouwd gera ken. De zeer «persoonlij ke figuratie)) moet zeker vanuit het standpunt van de schepper beke ken worden, al laat dat nog ruimte genoeg voor eigen interpretatie. Go rus is duidelijk voortdu rend in evolutie ge weest. Na impressionis tische, expressionisti sche en abstrakte perio den, toont deze nieuwe figuratie een uitbreken van de rijper geworden geest van de kunste naar. Hij stijgt als het, ware boven zichzelf uit, door het weergeven van algemeen menselijke in drukken. Deze «expres sie van de impressie» kon moeilijk abstrakt blijven, omdat aan het abstrakte het humane dikwijls ontbreekt. Step han Gorus is inderdaad nog niet uitgepraat. Al is hij een stilzwijgend man, zijn kommunika- tiemiddel is de schilder kunst. Af en toe schreeuwt hij zijn af schuw om onrecht uit in felle kleuren, tekent hij apokalyptische tafere len, konfronteert ons met een vreselijke toe komst, leidt ons rond in de kale wereld van de eenzaamheid, doet ons mee verlangen naar ho gere waarden, vertedert ons met de onschuld van een kind. Symboliek kan men moeilijk in deze werken zien. Ze zijn het leven zelf, geen afstraling er van. Twee gevoelens overheersen: angst en hoop. Angst voor het al leen zijn. voor de toe komst, voor wreedheid. Nooit echter horen we die angstkreet zonder hoop. Hoop dat het men selijke het steeds zal halen. Stephan Gorus heeft inderdaad, zoals de heer Baert het zei, de enge grenzen van de Dender- mondse Schilderschool doorbroken Hij heeft daarmee ook Dender monde op een hoger ni veau getild. Hij is niet te rangschikken onder akademische fenome nen, hij is er een op zich zelf. Minister Jan Lenssens benadrukte dat Stephan Gorus een van de be langrijkste hedendaag se kunstenaars is die een immense verbeel ding koppelt aan wijze ervaring en veel stiel- vaardigheid. De minis ter had trouwens de eer om de expositie officieel te openen. De h. Baert kreeg toen nog het woord en daar van maakte hij gebruik om de omgeving van de schilder te bedanken voor al hetgeen zij ver wezenlijkte en dan dacht hij vooral aan mevrouw Gorus die dag en nacht meeleeft met haar echt genoot, die hem terzijde staat in zijn scheppin gen en die het niet steeds gemakkelijk heeft want als Stephan Gorus zijn ideeén uit werkt dan moet alles daarvoor wijken. Zij is het die hem aanport om tentoon te stellen, die zijn public-relations ver zorgt, die eerst en vooral zijn afkeer voor dergelij ke manifestaties moet overwinnen. Stephan Gorus zelf staat er stil bij, zwijg zaam als hij al van natu re is en laat die elegieën ovër hem heengaan. Zoals steeds absorbeert hij wat rond hem ge beurt Een of andere dag braakt hij dat opnieuw uit in de stilte van zijn atelier en vraagt hij zich wellicht af waarom al die mensen zich toch met zijn intieme gevoe lens komen bemoeien. Kunst blijft echter een kommunikatiemiddel en daar kan zelfs Stephan Gorus niet onderuit Ter gelegenheid van de tentoonstelling «Step han Gorus, zeventig jaar» werd een kunst map uitgegeven in een beperkte oplage van 500 exemplaren. waarvan 200 in een verstevigde Dendermonde. Stefaan Gorus luistert kritisch naar de loven de woorden die over hem worden gesproken, (foto P li Hermans) linnen band met goud druk. Deze bijzonder in teressante map bevat kleurenreprodukties van de recente werken van de schilder. De ver klarende inleiding werd verzorgd door de h. John Baert, een voor woord en een ten geleide zijn van de hand van mi nister Jan Lenssens en schepen Dierick. Verder zijn er getuigenissen van bekenden zoals Michel De Rouck, Ar thur Block en Eric Bom bay en een uiteenzetting over de levensvisie van de schilder, geschreven door Maurits Nevens. Zolang de tentoonstel ling duurt, d.w.z. tot 2 mei, kan men nog voor intekenen tegen 1300 fr. voor de luxe-uitgave en Dendermonde. Inleider Baert onderstreepte de vele kwaliteiten (foto Piet Hermans) 950 fr. voor de andere. 1600 en 1200 fr. (Stephan Gorus in Gale Na die datum kosten de Marc DE BACKER rV Het Pand te Dendei mappen respektievelijk monde, tot 2 mei 1983) In «zalen A» van het Affligems Kultureel Centrum exposeert vanaf zaterdag 23 april Lieve Van der Weeën. Woonachtig in de Leiestreek, meer bepaald te Baarle-Drongen, doch afkomstig uit de eigen regio. Uit Denderleeuw waar ze in 1938 geboren werd. De naam Van der Weeën is immers een typisch Denderleeuwse naam. noyal te Blois en het Grand Palais te Parijs. Ze werd laureate van de Spectral- prijs, de Rubensprijs, het ridderkruis Belgo-Hispani- co en kreeg verder gouden en zilveren palmen en me dailles. U kan deze tentoonstelling meemaken van 23 april t en met 8 mei op zaterdag zondagen van 14.30 tot u en op zondagen bovei dien van 11 tot 13 u. Vernissage op zaterdag april te 16 u met als inleii architekt Paul Moens. I Giovanni Barbisan. In het museum van Sint- Niklaas. Zamanstraat 49, wordt op zondag 24 april om 11 30 uur door schepen Antheunis de tentoon stelling der werken van de Italiaanse grafikus Gio vanni Barbisan geopend; kuituurattaché Jan Bral leidt in. Toegankelijk tot 12 juni. alle werkdagen van 14 u. tot 17 uur en 's zondags van 10 u. tot 13 u. en van 15 u. tot 18 uur. Hanny Oerlemans met handgevormde grafiek en Vincent Gijselinck met de fotoreeks Bodyscape» expozeren van 23 april tot en met 30 april, elke dag vanaf 14.30 uur maar niet op zondag, in de klub- kunstgalerij Sfinx aan de Nieu westeen weg 63 in Elversele. Vernissage op vrijdagavond 22 april. Patrick Verbeeck stelt nog tot 24 april foto's tentoon in galerij Reynaert aan de Grote Baan 183 in Melsele. Op een andere plaats in dit blad daarom trent meer informatie Cameraclub Waasland houdt van zaterdag 23 april tot zondag l mei de jaarlijkse groepstentoon stelling in het exlibriscentrum. Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. Hugo Vander Vekens is tot en met 1 mei te gast in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 m Haasdonk. Hij expozeert beeldhouwwerk, juwelen en tekenin gen Te bezichtigen op dinsdag, donderdag en vrij dag van 14 u tot 19 u. en tijdens het weekend van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 19 u. Gesloten op maandag en woensdag. Sinaai in beeld. Over die fototentoonstelling leest u meer op een andere plaats in dit blad Persfoto's. Vrijdag 15 april om 20 uur wordt op het gemeentehuis van Temse een tentoonstelling met werk van enkele Wase persfotografen geopend. Toegankelijk op zaterdag 16 en zondag 17 april van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 18 u. Maandag 18 april van 16 u. tot 20 u. Zoals gemeld organizeert Foto Roland op 11, 13 en 14 mei in de ruime mall van het Koopcentrum Waasland een eerste fotosalon. W.V. Open deur op Linker- en Rechteroever van de Schelde De Groepering der Havenbelangen van Antwer pen organiseert al sinds een paar jaar een 'open deur' van de haven. Tot op heden is die onderneming steeds beperkt gebleven tot de Rechteroever, maar voor de uitgave '83 wil men er nu ook de Wase Scheldeoever bij betrekken. Een unieke kans om met een industriegebied kennis te maken waarvoor de Wase bevolking zware offers heeft moeten brengen. Het is bekend dat men zich met het grootse projekt op de Wase Scheldeoever vergaloppeerd heeft, maar de offers zijn nu eenmaal gebracht en het komt er op aan de duizenden hektare rendabel te maken. Onder het motto «Ken en steun uw haven» worden op beide Scheldeoevers in het weekend van 25 en 26 juni diverse aktiviteiten georganiseerd. Traditioneel is aan dit opzet ook een fotowedstrijd verbonden, een kompetitie die overigens heel wat belangstelling kent. Voor de uitgave 1982 kreeg men niet minder dan negenhonderd inzendingen binnen van 176 deelnemers, onderverdeeld in vijf kategorieen naar gelang de aard van de inzending. R. Van Vossel uit Beveren kaapte meerdere prijzen weg. Voor de uitgave '83 nu wordt weinig van de oorspronkelijke formule afgeweken. Iedere ama teurfotograaf kan aan de wedstrijd deelnemen en per thema drie zwart-wit opnamen, drie kleurenop namen en drie kleinbeelddia's inzenden. De foto's en dia's moeten worden genomen tussen maart en september en de inzendingen moeten vóór 30 sep tember opgestuurd worden naar Opendeurdagen 83, Groepering der Havenbelangen van Antwerpen. Brouwersvliet 33, bus 5 te 2000 Antwerpen Ge- interesseerde amateurfotografen en klubs ontvan gen op eenvoudig verzoek (gele briefkaart) vanwege de groepering het wedstrijdreglement en een ver klaring van deelname waarin o.m. de modaliteiten in verband met het nemen van foto's in het havenge bied vermeld staan. De ingezonden foto's moeten één van de volgende thema's als onderwerp hebben: ofwel «Mens en techniek» (de mens die samen met de techniek een haven produktief maakt, moderne installaties in werking enz.), ofwel «schepen in de haven» (het laden en lossen, scheepsherstelling, het versassen van een schip, enz.) Prijzen Aan de wedstrijd zijn uiteraard ook prijzen ver bonden. Die worden toegewezen door een jury, die over haar beslissing geen korrespondentie zal voe ren. Na de beoordeling worden alle deelnemers schriftelijk van de uitslag op de hoogte gebracht en worden de ingestuurde opnamen terug bezorgd. De inrichters zijn riiet verantwoordelijk voor beschadi ging als gevolg van verzending met de post. Ook nuttig om weten is dat zij die deelnemen meteen ook de toelating aan'de Groepering der Havenbelangen geven om de opnamen gratis te gebruiken in het raam van haar promotieinitiatieven (publikaties, diashow, tentoonstellingen). De opendeurdagen worden georganizeerd door de Beverse dienst Linkeroever, de Interkommunale van het Land van Waas en de Groepering Telefonisch kan men inlichtingen bekomen op het nummer 231 44 73, toestel 4. Op de diverse aktiviteiten, die 25 en 26 juni op het getouw worden gezet, komen we later nog uitgebreid terug In St.-Marie. afdeling Sier kunsten, te Brussel stu deerde ze en te Antwerpen behaalde ze het diploma re gentaat plastische kunsten waarna ze nog twee jaar vervolmakingskursussen tekenen volgde, Haar onderwerpen haalt ze bij voorkeur bij landschap pen en bloemen, bloemen die ze vaak schildert op fluweel Tot een of ander -isme be kent ze zich liever niet. Ze heeft immers een eigen stijl. Schildert ze landschappen dynamisch en gevoelsgela den, bloemen benadert ze met volle aandacht en in tense liefde om ze te bren gen tot een realisatie getui gend van onuitputtelijke schoonheid Tentoonstellen deed ze in heel wat Belgische steden doch ook buiten de eigen landsgrenzen exposeerde ze zowel individueel als kol- lektief Een groot deel van haar werken bevindt zich ten andere in privéverzame- lingen in Belgiè, Frankrijk, Nederland en de U S A. Lieve Van der Weeën kreeg verschillende waardevolle onderscheidingen als bvb. selekties in «Jornades de Arte», «Itenerario 1982», Chateau-neuf-du-Pape en Marseille. De Europese Kunstverdienste werd haar drie jaar na mekaar uitge reikt en verder exposeerde ze met sukses in het Casino te Koksijde, in het Chateau Alle Europese kappers mogen binnen met al te lange tijd in elk land van de Gemeenschap hun knip- en kapkunst uitoefe nen. Nu is er ook een verzoek om enkele beroepsziekten te erkennen Spataderen, spit en gewrichtspijn blijken bij kap pers namelijk schering en in slag te zijn Verder hebben heel wat kappers af te rekenen met huidziekten, als gevolg van het gebruik van schadelij ke chemische stoffen in sham poo. haarlak en andere kleur en ontkleuringsmiddelen. De bevolking van Australië neemt sneller toe dan men had gedacht. Omstreeks de eeuw wisseling zal het land 20.5 mil joen inwoners kennen In 2011 zouden er al 23.235.000 mil joen Australiërs kunnen zijn. Momenteel ligt de bevolking iets boven de 15 miljoen. Verleden jaar december besloten de studenten van het vierde jaar (afdeling fotografie) van de akademie te Sint-Niklaas. een projekt uit te werken rond Sinaai (fusiegemeente van Sint-Niklhas). Een projekt dat zou uitmonden in een tentoon stelling. Aan het initiatief werkten een vijftiental studenten mee. onder leiding van leraar Johan De Vos. Het is niet de zoveelste serie dorpslandschappen (volgestouwd met natuurschoon) geworden, maar wel een poging om het dagdagelijkse leven in deze gemeente weer te geven. Foto's dus vooral van mensen, inwoners van Sinaai. Of men in dit opzet geslaagd is. zal best door henzelf kunnen worden beoordeeld Men hoopt dan ook dat zij de tentoonstelling massaal zullen vereren met een bezoek De tentoonstelling, die de titel "Sinaai bijvoorbeeld» meekreeg, kan u bekijken in het gemeentehuis van Sinaai (Dries 74). De vernissage vindt plaats vrijdag 22 april te 20 u. en zal worden ingeleid door D. Anthuenis. schepen van kuituur. De tentoonstelling blijft toegankelijk tot 1 mei op zaterdag, zondag en maandag telkens van 10 tot 12 u. en van 15 tot 18 u.

De Voorpost | 1983 | | pagina 24