Aloude Kluizenkermis spijts krisis toch sukses! Gouden kloosterjubileum in Sint-Lodewijkskollege Lokeren AMNESTY INTERNATIONAL Wase werkgroepen van Amnesty International lii It Ui 'ii. doen mee aan kampagne 000-0008990-66 Grootouders aan de eer Wieze huldigde bloedgevers 5:- OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN - AALST: - 1 VOLTIJDSE FUNCTIE VAN GENEESHEER-SPECIALIST IN DE RADIOTHERAPIE (NUCLEAIRE GENEESKUNDE) «Hoekskensvrienden» vai enj dtter Armand De Geyse zorgden ter begeleidinj de Kluizenkermis vooi sen sclckttó geanimeerd! em i Beerzelnaai len et leven «Verenig Kleinood De aloude Kluis werd opge richt op een «heilige» plek, vol sagen en legenden. Op een plaats waar sinds eeuwen een geneeskrachtige bron opbor relt, de «Kinderbron». In de nabijheid van deze Kluis stond wellicht een machtige. heilige eik, de «Breedeik», in oude kronieken vaak vermeld. De eerste kultus in de Kluis betrof de Affligemse monnik Radulfus de Zwijger doch ge leidelijk kwam de Mariavere ring in de plaats en groeide de volksdevotie tot O.L.Vrouw ter-Kluis. .II. llllli H "Hl. 'Ili 'li UW GIFT OP PCR Op 28 mei 1961 staan op bladzijde 21 van het Britse zondagsblad The Observer de foto's van zes politieke gevangenen en onder de titel 'The Forgotten prisoners' (de vergeten gevangenen) o.m. ook dit stukje inleidende tekst: «Aan beide zijden van het Ijzeren Gordijn worden duizen den mannen en vrouwen zonder proces gevangen gehou den, omdat hun politieke of religieuze zienswijze verschilt van die van hun regering. Peter Benenson, een Londens jurist, vatte de idee op van een wereldkampagne, Oproep tot Amnestie, 1961, met de bedoeling de regeringen ertoe aan te zetten deze mensen vrij te laten of ze tenminste een eerlijk proces te geven.» Benenson had in de krant gelezen over twee Portugese studenten die in een restaurant gearresteerd en tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld werden, omdat ze het glas op de vrijheid hadden geheven. De sensibilizeringskampagne die hij naar aanleiding van dit feit in '61 begon, en die bekendheid moest geven aan het lot van èlle mensen die gevangen zaten om hun overtuiging, zou één jaar in beslag nemen, maar mondde uit in de permanente beweging «Amnesty International» In Vlaanderen telt de organi- zatie vierduizend leden en 38 werkgroepen. Samen met nog 351.000 anderen (2600 groe pen) uit veertig landen staan zij in voor het veldwerk; ze voeren aktie voor de vrijlating van gewetensgevangenen en tégen martelingen en de doodstraf. In het Waasland zijn sinds fe bruari 1978 een AI-adoptie- groep en sinds september 1982 een AI-aktiewerkgroep bedrij vig. Beide werken erg nauw samen en hebben in de korte tijd dat ze bestaan al heel wat ondernomen. Zoals alle AI- adoptiegroepen heeft ook de adoptiegroep-Waasland haar informatie, haar werkopgave als je wil, van het Internationa le Sekretariaat in Londen. On derzoekers daar houden de ontwikkelingen bij en kontro- leren de hopen meldingen en kommentaren die dagelijks binnenstromen. Ze gaan na of iemand werkelijk als gewe tensgevangene kan worden be schouwd en wanneer dit inder daad zo is, stellen zij over hem of haar een dossier samen om het naar één van de adoptieg- roepen te versturen. De adop- tiegroep dan verzoekt de be trokken regering schriftelijk om de vrijlating van haar ge wetensgevangene, tracht nog andere instellingen als vakbon den en kerken te kontakteren, geeft zoveel mogelijk rucht baarheid aan het lot van de gevangene en biedt ook het getroffen gezin financiële en materiële zteun. De adoptiegroep Waasland zette zich al in voor gewetens gevangenen in Irak, Zaïre, Oost-Duitsland, Soedan, Indo nesië, Uruguay en is nu druk doende om een Russisch bap tist weer op vrije voeten te krijgen. Men had een bijzon der kontakt met de Filippijnse priester. Carlos. Op de Filippij nen zijn het enkele multinatio nals die met goedvinden van de prezident, aan de touwtjes trekken. Ze kopen hele val leien aan en leggen stuwmeren aan; de boeren hebben nu wel elektriciteit, maar geen water om hun akkers te irrigeren. Zie zetten de boeren ertoe aan hun land te verkopen en beloven plantages en dus werkgelegen heid, woningen, scholen en ziekenhuizen. De boeren ver kopen hun land, wonen drie maand in slechte omstandighe den, krijgen dan wel werk, maar worden na zeer korte tijd afgedankt. Zeer vroeg al had Carlos deze vuige politiek door en waarschuwde hij de boeren. Hij werd opgepakt en gefol terd: uren op een ijsblok, in een tijgerkooi zonder licht of verluchting, elektrische schok ken, de 'waterproef. N.a.v. een pauselijk bezoek werd hij in 1980 vrijgelaten, maar enke le maanden nadien weer ge vangen gezet. Carlos is vrij nu, het ergste is voor hem hopelijk achter de rug. De Al-groep Waasland schreef hij het vol gende: «Je zou het zelf moeten meemaken, deze lange maan den geïzoleerd te worden zon der ook maar één keer een mensenstem te horen; en na al deze dagen van afzondering, vond ik tussen mijn boterham een klein briefje waarop stond dat jullie brieven binnen stroomden. Je had mijn gelach moeten horen en mijn hart voe len kloppen van vreugde. Klassiek koncert en bewust- makingskampagne Tijdens de week van 15 tot 25 april a.s. organizeert AI- Vlaanderen een bewustma- kingskampagne Radio en tele visie werken hieraan mee en zullen het rekeningnummer van de beweging (000-0008990- 66) die dagen geregeld omroe pen. Donderdagmorgen 21 ap ril is de werkgroep Waasland op de Grote Markt van Sint- Niklaas (aan het nummer 16, naast de Nieuwstraat) aanwe zig met een informatiestand. Daar ook kan je de oproep tot universele amnestie voor alle gewetensgevangenen mee handtekenen. De honderddui zenden handtekeningen die Amnesty International in Vlaanderen hoopt te verzame len, zullen Worden overhan digd aan de voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en aan alle staatshoofden. Op vrijdag 24 april om 20 uur vindt in Kas teel Walburg in Sint-Niklaas (Walburgstraat) op initiatief van de adoptiegroep-Waasland en met de medewerking van Yehudi Menuhin's Live Music Now een klassiek konccrt plaats. Kathleen De Vijlder (harp). Jan Raes (niet fiets, maar fluit) en Wim Brioen (gi taar) spelen werk van o.m. J.S. Bach, C. Debussy en W. von Gluck. De toegangsprijs be draagt honderd frank en het spreekt vanzelf dat je ook dan een petitielijst kan handte kenen. Als je vanuit het Waasland aktief mee de strijd wil aanbin den tegen de schending van de mensenrechten overal ter we reld, dan kan dat. Win inlich tingen in op één van de volgen de telefoonnummers: 03/ 776.64.% en 03/775.62.32. Leo DE BOCK In de tweede helft van de 20* eeuw raakte dit eeuwenoud erfgoed echter in verval. Ro ger De Boeck, Affligems zand- schilder en zijn «Vrienden van de Kluis» gesteund <loor VTB zorgden ervoor dat «de kluis niet in gruis» viel en brachten ook nieuw leven in de began kenis. Ook dank zij de onverdroten inspanningen van pastoor Al- bert De Vogeleer werd de ka pel in 1977 gerestaureerd en in 1979 kwamen er sierlijke glas ramen in, kunstwerken van Monica en Frits Kieckens uit Aalst. Kluizenkermis Telkens op Beloken Pasen is er begankenis en Kluizenkermis. Voorzitter Armand De Geyse- Ieer en zijn «Hoekskensvrien den» zorgen voor een wieier- festijn en koppelen er een eet festijn aan met «varken aan 't spit». In de Langestraat komen molens,en muzieken brengen er heerlijke lenteserenades. Gelovigen gaan er ter began kenis en komer er terug met een bedevaartvaantje, kinde ren zwieren er op de kermis en gaan huistoc met een kermis- fluitje van «Fluitjeskermis» en jongeren doen er «een zomer lief» op. Zo was het vroeger en zo blijft het wellicht verder... De Kluiskapel De kapel zelf staat op Affli gems grondgebied doch het mini-gehuchtje dat er bij aan sluit hoort bij Erembodegem. De «Kluizerij» zelf beslaat een oppervlakte van nauwelijks 2,92 are. De witgeschilderde kapel werd gebouwd met baksteen doch ook met Affligemse zandsteen, vooral dan verwerkt in sokkel en hoekblokken. Het huidig gebouw zou dateren van 1758 en zou nog slechts het koor zijn van de vroegere kapel. De «Kluizerij» bedroeg eertijds immer 31 are. Wegens bouw valligheid werd in 1835 het schip van de kapel afgebroken. Het portaaltje met het klem zadeldak werd toen tegen de kapel aangebouwd Karakte ristiek voor de huidige kapel is alleszins het klokketorentje Aalst. Dit jaar werden voor het eerst de pijpkes gebakken, zoals ze jaren geleden ter plaatse ook werden verkocht, (per) boven de omgeving uit- 'n c'e door VTB geschonken glasramen zijn de legenden van de Kluis verwerkt: de le- priemt. In de kapel prijkt het beeldje van O.L Vrouw-van-de-Kluis. Een beschilderd houten beeld je dat waarschijnlijk dateert uit de 16* eeuw Roger De Boeck restaureerde het in 1976. gende van het «eeuwigheidsvo- geltjc» en die van «St.-Radul fus de Zwijger». Het Kluizeputteken In deze oase van rust waar U even op een VTB-rustbank Alhoewel van Sint-Niklase afkomst, wat men nog altijd hoort aan sommige klanken, is zuster Leona in Lokeren een vertrouwd figuur geworden. En niet alleen binnen de muren van het Sint-Lodewijkscollege, maar ook daarbui ten. Want boodschappen doen is een van haar vele bezigheden. En vergeet daarbij heel zeker haar wekelijks marktje niet. Van in 1955 woont zij onafge broken in haar college. Maar als ons geheugen ons niet in de steek laat. was ze ook tijdens de bange meidagen van 1940 ook in Lokeren. De vijf zusters hadden dan een onderkomen gezocht in de kelders van de stevige patriciërswoning van wijlen pastoor Back. in de Kerkstraat. De pastoor zelf had een ander schuiloord opge zocht. Zo ging dat in die tijd. Maar drie bereidwillige gebu- ren hadden ook hun intrek ge nomen in die woning. Zo wa ren er dan toch mannemen- senin huis. Dal heeft zo een grote week geduurd, maar er zijn wel voor een heel jaar paternosters gebeden! Zuster Leona zag het levenslicht op 11 juni 1911, als Martha De Wae- le. En van haar eigen getuigt ze: «Ik ben met mijn volle ge dacht voor Onze Lieve Heer in het klooster gegaan, en ik zou niet willen veranderen». Op 25 maart 1933 trad zij in het klooster. Het was toén nog in de tijd van de vele roepingen Als op bepaalde gelegenheden de hele kongregatie van de Zus ters van de Heilige Engelen samenkwam, dan was dat een indrukwekkend schouwspel van zwartgeklede en witgekopte nonnetjes en dat onder strenge begeleiding van algemeen di- rekteur Pannier. Nu zijn die tijden veranderd. Toen zuster Leona definitief naar Lokeren kwam, waren zij met vijf zus ters, die voor een heel klein kollegeken moesten zorgen. Nu zijn ze nog met twee en ze zouden moeten zorgen voor een meer dan vierdubbel aan tal. Vandaar ook dat ze zich moeten beperken, en dat er nu ook al traiteurs en knechten en heel wat onderhoudspersoneel bij te pas komt. Dat het gouden jubileum van zuster Leona niet onopgemerkt zou voorbijgaan, wisten wij, insiders op het colle ge al lang Maar dat het zo'n vaart zou lopen, dat hadden wij nu echt niet durven dromen. De eucharistieviering in de machti ge Sint-Laurentiuskerk werd opgedragen door niet minder dan negen priesters. Op de eer ste plaats was er natuurlijk su perior Van Paepegem, bijge staan door hoofdinspekteur Jo zef De Decker en deken Jan Van Driessche, twee van haar oud-superiors, dan de algeme ne direkteur van de Heilige En gelen, Robert De Pauw, en het lerarenkorps van het college: And ré Pereboom, Jean-Pierre Claeys-Bouaert, Mare Pede en André Quintelier. Als laatste maar niet de minste in de rij kwam nog een familielid van de' jubilarisse, Luc Van Meersche, de dienst opluisteren met prach tige Gregoriaanse en Neder landse gezangen. In zijn homi lie, die zoals naar gewoonte zeer kort is, maar ook zeer gevat, sprak de superior onder meer ook over haar wereldse naam MarthaZoals Martha zich destijds in het huis van Lazarus afsloofde voor allerlei huiselijke bezigheden, zo heeft Martha-Zuster Leona dat ook gedaan voor het college. Maar in tegenstelling met de evangeli sche woorden kunnen wij van deze Martha wel getuigen dat zij «het beste deel heeft uitver kozen». In de kerk hadden plaats genomen, benevens de nog talrijke familie van de ge vierde, al haar medezusters van de kongregatie, voor zover zij er nog konden zijn, talrijke oud-leraars, en een sterke af vaardiging van het huidige le raarskorps, en natuurlijk nog een talrijke schare van vrienden en geburen. Na de eucharistie viering werd in het college een receptie aangeboden, waar zus ter Leona bedacht werd met een karrevracht van bloemen en ge schenken en waar wij ook nog tal van oude kennissen ontmoet hebben, waarmee we menige anekdote uit de vroegere colle- getijd herdacht hebben. J.V.L. In «'t Kapelleken», Meuleschettestraat, wordt op donder dag 21 april een grootoudersnamiddag georganiseerd, vanaf 15 u Een afgevaardigde van «grootoudersaktie» spreekt er over «gelukkig zijn in de derde leeftijd». Een beetje levensfilosofie! Ondertussen gaat een smakelijke koffietafel door en zorgt showgroep «De Lachtzaaiers» uit Oostende voor ontspan ning. In te schrijven vóór 19 april bij wijkafgevaardigden of op het sekretariaat, Esplanadeplcin 15, tel, 053-21.16.91. Koeffietafel met gebak: BGJG-leden en 60: 30 fr. Niet- leden 60 fr. Een organisatie van BGJG-Aalst met medewerking van de dienst «Volksontwikkeling» van het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. LH Uit prlvé-collectle te koop schilderijen van de «Dendermondse School» Baron Franz Courtens - Pieter Gorus - Herman Broec- kaert - Frans De Beule - Adrien Le Mayeur de Merpres Voor afspraak tel. 052/47.97.76 (geen handelaars) 13/0663-AS Aalst. De kapel waarrond alles draait, nu prachtig gerestaureerd, (per) kan uitblazen ligt op een paar ter intentie van de weldoeners stappen het «Kluizeputteken». van de Kluis en de avondmis Op een tiental meter van de werd traditioneel opgedragen Kluiskapel. recht van de naar door Kanunnik Temmerman, het Kluizenbos afdalende weg, vicaris-generaal van het bis- vind je de brón waarrond het dom Gent waarna nieuwe bid- Hekelgems gemeentebestuur prentjes met een tekening van in 1971 een straatstenen graficus Piet Ghijsens werden Aalst. Kermis in de Kluisdreef te Erembodegem. De attraktie van de kleinsten: het ra der fortuin, waarmee heel wat mooie prijzen te winnen waren, (per) koor dat er onder leiding dirigent Viktor Van Frachenfoorc zijn beste beentje voorzette. Sportieve dimensie De «Hoekskensvrienden> voorzitter Armand De leer van de bedeeld en typische «kluize- klippelkes» langwerpige harde koeken te koop aan geboden. De Affligemse wandelkiub VWB kwam via Affligem en de Molenberg met een 70-tal moedigen aanzetten en nam deel aan de volkssport ter plekke. «Spelemannen» uit het Pajot- tenland zorgden voor enter- muurtje liet opmetselen. Toch zijn er plannen om de bron te laten uitmetselen in witte zandsteen van de streek zelf. Daarin zouden dan motieven worden gebeiteld die herinne ren a<tn de Kluisbronnen en aan de Kinderbron. Eigenlijk bevond de oude bron, het échte Kluizeputteke. zich vooraan in het bos op privé-domein. Om praktische redenen werd de plaats echter SmOTt~|K"''vot>r~'de""te"nt even verschoven naar een be ter bereikbare plaats. Fluitjeskermis Op zaterdagavond werden de festiviteiten ingezet met een eucharistieviering in de Kluis kapel opgedragen door E.H. Pastoor De Vogeleer waarna de fanfare «De Katholieke Gil de» uit Hekelgem een serena de bracht en een onderonsje muzikaal animeerde. Op zondag was er de hoogmis opgedragen door Dom Stefaan waar men zich aan heerlijke pannekoeken kon te goed doen. Voor de restauratie van de kapel werd eveneens ge zorgd via het bezoek aan een door zandschilder Roger De Boeck gespreide «kluistafe- reel» en een wedstrijd onder het motto «ken je dit oude voorwerp nog». Vokale luister werd aan de eucharistieviering 's avonds toegevoegd door het gekende Hekelgemse St.-Michielszang- sportieve begeleiding. Op zfrFlu terdag was er een koers voor,°or nieuwelingen waar zich 33 ren' ipelr ners aanboden en die Denderleeuwenaar ve gewonnen werd vóór Ameye. Kurt Oncelin. Beerens en Didier Wegnez op zondag volgde dan de stemt met een deelnemers op een parkoers. Een wedstrijd waarbij Eddy De Bie het uiteindeliji (CW haalde vóór Patrick Van Mare Vercammen. Maeck en Jean-Marie Sterrit die eveneens in king komt voor het heidskriterium in het roepen door de «Verenigin 3t80 van Wielerklubs uit Affligem« ocht Dat men zich daarbij goed doen aan «varken spit» viel bij velen kennelijk goede aarde. Tijdens een plechtigheid met receptie in de gemeen telijke turnzaal werd hulde ge bracht aan 22 donors van de afdeling Wieze. Plaatselijk voorzitter Julien D'Hacse bracht de namen in herinnering van twee overle den bloedgevers, nl. Willy Cornelis uit Gijzegem, die op 21 maart 1981 overleed en schatbewaarder Roger Moens, op de dag van de hulde zelf begraven Werking De eerste bloedafname te Wie ze had plaats op 16 augustus 1979. Tot heden werden er 692 giften genoteerd, wat neer komt op het afstaan van 285 liter bloed. Daarvoor dankte de voorzitter de donors, de vrijwillige mede werkers het gemeentebestuur van Lebbcke voor het koste loos gebruik van de lokalen (en voor de receptie), het be heer van de brouwerij Van Roy voor de gratis akkomoda- tie, de pastoors van Wieze en Herdersem, alsmede de pers voor de aandacht in hun bla den en de bevolking voor het afficheren van de aankondi gingen. Afdelingsdokter Van den Ab- beele had het daarna over de waarde en de noodzaak van bloedtransfusie, 0;M; bij open hartoperaties, en schepen Ger main De Ridder feliciteerde de bloedgevers als mensen die doelbewust naast en voor el kaar leven. Ten slotte werden volgen donors gehuldigd: Voor 10 blocdgiften: D'Hai Julien, Vinck Benny (Hei sem). Hofman Jan, Van Ha Mare, D'Hacse Marcel. Maesschalck Hans (Dent belle), Moortgat Hugo, Piel Jean-Pierre, Matthijs Danii Dierickx Ludo, De Vos Lili ne. Van der Eist Werner (H< dersem). Wijnendaele He drik. Van den Broeck Ji Pierre (Aalst). Buys Rog Ryckewaer Yvonne. Voor 25 giften: Sentobin Noi Van den Broeck Luc, Driessche Maria, Coorem Fran^oise. Voor 40 giften: Hendrickx A na. (J.V.L. .ill I He 1 Lebbeke. De bloedgevers van Wieze werden in de bloemetjes gezet. v) De Raad voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst heeft de hiernavolgende functie opengesteld: De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan I de Voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 AALST, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk tegen 15 mei 1983 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische I heroriëntering van 4.8.1978, genaamd anti-crisiswet, is de opengestelde 1 functie toegankelijk voor mannen en vrouwen'tenzij het uitdrukkelijk anders is I voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen. (dhr. P. COPPENS - directeur wnd. ziekenhuis - tel. 053/21.23.93 binnenpost 102). 14/544-AS wem 2 - 15.4.1983 - De Voorpost Niettegenstaande ook Kluizenkermis blijkbaar de gevolgen van de huidige krisis niet kan ontgaan de akkomodatie was tot een minimum beperkt werd de zoveelste eiditie toch een meevaller. In de lange dreef was het een begankenis van jewelste en uw wagen in de nabijgelegen straten kwijtraken leek wel een heksentoer. Alhoewel onze nationale weermaker weinig bemoedigends had voorspeld voor het hele weekend genoot Kluizenkermis, vooral dan op zondagnamiddag, van een heerlijk lenteweertje met nog heel wat zon. Andermaal werd bewezen dat gevestigde waarden als die van de Kluis waar zowel omliggende randgemeenten als de stadsbevolking aan hun trekken komen in een oase van landelijkheid, niet te fnuiken zijn. Naar Kluizenkermis gaan is voor velen, jong en oud, immers uitgegroeid tot een must.

De Voorpost | 1983 | | pagina 2