F .Debatavond te Lokeren:tewerkstelling in eigen gemeente Temse vierde burgemeester Van Riet Naklanken van OCMW-verkiezing te Aalst Beheersmandaten te Aalst verdeeld Antoon Paridaens, voorzitter PW Aalst Nieuwe SP-afdeling Sint-Pauwels start met petitie-aktie Ere-arrondissementskommissaris Norbert Dewitte overleden De Voorpost - 15.4.1983 - 3 I Bet nijpende probleem der werkloosheid, en vooral bij de ■tongeren is aanleiding geweest voor ACV-jongeren en ■jlCV-Lokeren een debatavond daaromtrent te organise- ren. Die had plaats in de bovenzaal van Het Volk, voor een N 80-tal aanwezigen, wat in feite veel te weinig was. Na het welkomstwoord door Michel Plaetinck, ACW-voorzitter, gaf ACV- sekretaris Gilbert De Vos een situatieschets over de heersende werkloosheid: op wereldniveau zijn er 12 miljoen werklozen in de „"•G -landen; in België meer dan 500.000: in Oost- anderen zijn er 68.000; p het arrondissement Sint- :laas bedraagt dit bijna "1; en in Lokeren zijn gekomen tot 1645. irbij moeten dan ook de leeltelijk werklozen ge- N^kend worden. Over de jorzaken van die werkloos- ra reid is al lang gepalverd fworden, en er zal deze vamvond ook over gesproken hen morden. Daarom kwam als serste aan het woord de leer Sander Vercamer, do- va" cent aan het Katoliek vor- y.S(' uingscentrum te Gent. Die rad op als moderator. Hij za_ telde de panneelleden /OOI oor en gaf uitleg over de ren- pelregels, die tussen haak- loaes gezegd, nauwgezet Fi tëerbiedigd werden, taoul Syts, direkteur van .hrj |g Kamer van Koophandel ui het Waasland, en se- retaris van de textiel- ktie trkgevers, was blij dat erdi em een kans was aangebo- naalen om op te treden in elijihCW-middens. Volgens Hu! tm zijn de oorzaken van Ie werkloosheid gelegen in e hogere technologische iatj. pparatuur, in de hoge n g{ nonkost (in de textiel 60 igin Pt 80%) en in de krisis, die em» ochtans geen Belgisch >n I iaar een wereldverschijn- an cl is. De maatregelen van ijki de regering betreffende in dexatie en loonkosten heb ben reeds resultaten gele verd. Maar de inspannin gen moeten worden voort gezet, en de eigen konkur- rentiekracht moet worden veilig gesteld. De bedrijven hebben om te kunnen blij ven draaien nood aan zuur stof. Hilde De Backer, namens de ACV-jongeren, gaf het standpunt van haar groep. Die standpunten zijn soms wel iets radikaler dan deze van de oudere groeperin gen. Zij betreffen de stem- pelkontrole (die ze eigen lijk zouden willen afge schaft zien), de volledige afschaffing van kumuls, de arbeidsduurvermindering, deeltijdse arbeid, en zo meer. Lucien Fruru, voorzitter van de Christelijke Textieï- centrale, sprak eerst over een paar lichtpunten. De laatste maanden is de werk loosheid gedaald, welis waar heel weinig, maar toch... Ook in de textiel is een gevoelige daling. Als redenen meent hij hier voor: de geslaagde deva luatie, en de resultaten van het textielplan. Een tweede lichtpunt zijn de kollektie- ve arbeidsovereenkomsten. Ten opzichte van de rap porten Mac Kinsey zullen wij er in '83 en in '84 op vooruitgaan: in plaats van de voorziene daling van 3%, kunnen wij komen tot een stijging van 5%. Zor gen zijn er ook nog genoeg. Daar is vooreerst de hou ding van de EEG tegen over het textielplan. Er zou geen verhoging van pro- duktiekapaciteit mogen zijn en dat is absurd! En niettegenstaande de hoge werkloosheid is er in vele bedrijven nog tekort aan geschoold personeel. Ligt hiervan niet de schuld bij het beroepsonderwijs? Hij besluit dat er meer dan ooit overleg moet gepleegd worden tussen onderne ming en syndikaat. Burgemeester Liebaut be handelde de zaak gezien vanop gemeentelijk vlak. Op gebied van de werk loosheid staan de gemeen tebesturen veelal machte loos. Zij zijn wel bezorgd en meelevend. Hij smeekt het patronaat tot het me nen van nieuwe initiatie ven. Hij waarschuwt tevens tegen demagogie. De 12% werkloosheid is wel erg, maar daarom is Lokeren toch nog geen rampenge- bied. Dan geeft hij een overzicht van wat Lokeren gedaan heeft als werkge ver, en dit langs diverse plannen om. Voor de bouwsektor ziet hij in Lo keren. en dit langs de ver schillende bouwmaatschap pijen, nog wel lichtpunten. Over de scholing in het be roepsonderwijs antwoordt hij aan Lucien Fruru dat Lokeren zich op dat punt heel zeker niets te verwij ten heeft: het Lokerse be roepsonderwijs staat op zeer hoog peil. Dat wordt door Fruru niet betwist, maar die sprak in meer al gemene termen. Nadat de vier panneelleden aan het woord gekomen waren werd aan iedereen gelegen heid gegeven tot vraagstel ling. Dat gebeurde schrifte lijk. De geklasseerde vra gen werden dan behandeld door een van de betrokken leden. Zo waren er vragen over de lage lonen in de textiel; of men de voorge stelde oplossingen ook kon realiseren in bedrijven met minder dan 100 arbeiders; of men dikwijls niet te wei nig gelooft in eigen kun nen; en wat te doen met CAO's die niet uitgevoerd worden. Als door de be trokken leden op al die vra gen op een bevredigende manier was geantwoord, was het ondertussen elf uur geworden, zodat het hoog tijd werd om de debata vond te sluiten. De mode rator trok dan het besluit. Hier is veel gedebatteerd, maar er waren geen wan klanken. Iedereen is er van overtuigd dat er iets moet gedaan worden. Natuurlijk worden soms langs de een of andere kant de aksenten min of meer anders gelegd, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Het was een leerrijke avond gewor den. en de afwezigen had den eens te meer ongelijk. J.V.L. De verkiezingen voor de 13 O.C.M.W.-mandaten liet te Aalst nogal wat stof opwaaien. Met 41 raadsleden die elk over 8 stemmen beschikten (samen dus 328) stond het vast op voorhand dat zo men stelde dat 24 stemmen noodzakelijk waren om een zetel te bemachtipen en men dan ook zo stemde het verschil tussen 328 en 24 x 13 (312), dus 16 stemmen, verloren zouden gaan. B(j welke partij dat zou gebeuren bleef uiteraard een vraagteken. dermonde. De jeugd van Sint-Gillis Dendermonde stapte mee op. (v) rmonde. E.h. Van Hoeyweghen werd ingehaald als nieuwe pastoor te Sint-Gillis begroet hier enkele van zijn parochianen, (v) mermonde. De kr. De CVP behaalde het maximum dat er in de gegeven omstandigheden voor haar in zat. Vier mandaten en half voor Hubert Van Den Broeck na voleinding van dat van Piet Heymans waarvan de vaste be lofte voorligt dat hij na drie jaar ontslag zal nemen. Reken kundig gesproken had men in het akkoord ook dit na twee jaar kunnen laten gebeuren daar voor deze zetel de CVP het dubbel van de stemmen t.o.v. raadslid Dierick leverde. De PVV haalde eveneens met drie mandaten het maximum. Een kandidaat-opvolger zou wellicht na het weqvallen van de kandidatuur De Boeck ho ger hebben kunnen gemikt. Of was er onverenigbaarheid met zijn ambt? De SP slaagde erin de lijst voorgedragen door raadslid Baita Dolores na besprekingen op nationaal vlak waar gebrek kige doorstroming werd aange klaagd uiteindelijk na heel wat gepalaber te laten terugtrek ken. Daarmee scheen de kous echter niet af en bleef de ma laise. De rekening werd inder daad gepresenteerd bij de her verkiezing van het SP-bestuur. Jong-Socialisten die Baita steunden vonden geen genade en raakten, zoals trouwens ook Baita zelf, niet meer in het bestuur. Gracienne Van Nieu- wenborgh slaagde daar wel in. zij het dan ook eerder nipt. Ook Roger D'Hondt aan de overzijde van de barrikade kwam slechts met weinig over schot terug in het bestuur waarin "minister Mare Galle slechts als negende lid herko zen werd. De VU kon met haar zeven raadsleden rekenen op 56 stemmen, goed voor twee mandaten en een overschot van 8 stemmen. Was de verkiezing van Arseen Carlier quasi een certitude, die van Piet Heymans, gebeurde na overleg met de CVP die een stemmenoverschot van 16 stemmen kon kombineren met de 8 resterende stemmen van Dr. Dierick. Mandaat voor drie jaar voor Piet Heymans en drie jaar voor Hubert Van den Broeck. De andere zetel kwam dan op de helling te staan en uiteinde lijk kwam er de kombinatie SP-VU met drie jaar lidmaat schap voor Albert De Winter en drie jaar voor Danny De- nayer. Herdersemnaar Frans Jansegers werd dan ook het kind van de rekeninp. LH Het stadsbestuur van Aalst heeft inmiddels ook de beheersmandaten verdeeld. In de interkommunale Land van Aalst zijn Paul Stockman. Fioris De Winter en Gilbert Bourlon de stedelijke vertegenwoordigers Willy Bosteels. Henri Van der Veken en André Vermassen zijn de plaatsvervangers en de beheerders zijn Remi Van Vaerenbergh, Chris Borms. Robert De Pauw. Marcel Lorie en Frans De Meersman Kommissaris is Alois Adriaenssens. Bij de Gemeentedienst van Belgie is Fioris De Winter de titularis voor de stad Aalst en is Henri Van der Vreken de plaatsvervanger. Beheerder is Anny De Maeght. Remi Van Vaerenbergh en Alois Adriaensens vertegenwoordigen de stad in de raad van beheer van het crematorium. Paul Stockman en Frans De Meersman zijn hun plaatsvervan gers. Remi Van Vaerenbergh is er beheerder en Anny De Maght kommissaris. Bij het Gemeentekrediet van België is Aalst vertegenwoordigd door Etienne Bogaert. terwijl Fioris De Winter zijn plaatsvervanger is. Roger Schampheleer is de titularis bij de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten. Lodewijk Kiekens is zijn plaatsvervanger. Bij Progccov is Aalst vertegenwoordigd door Robert De Pauw als titularis en beheerder. André Vermassen is zijn plaatsvervanger. Karei Baert. Paul Stockman. André Vermassen en Antoon Paridaens zullen de stem van Aalst laten horen bij de vereniging Historische steden van België. Hun plaatsvervangers zijn Fioris De Winter. Eddy Couckuyt. Jean Van Laethem en Oscar Redant. Chris Borms is er beheerder. Bij de Federatie voor Toerisme is Aalst vertegenwoordigd door H. Van Steenberghe. terwijl Philemon Eeckhout de plaatsvervanger is. Bij de VVV Denderstreek ziet de vertegenwoordiging er als volgt uit: Eddy Couckhuyt. André Vermassen. H. Van den Bossche en Willy Alloo. Plaatsvervangers zijn Paul Stockman. Jean Van Laethem. Jan Louies. Willy Van Mossevelde. Beheerders bij de VW Denderstreek zijn Karei Baert. Edgard Saeys. Eddy Couckhuyt. Willy Bosteels. Edgard Hooghuys. Hugo Van den Bossche. Jan Louies. Alois Adriaensens. Pierre Breckpot en Daniel De Nayer. Bij de tuinbouwstichting is de vertegenwoordiger Juliaan Vinck. de plaatsvervanger Marcel Lorie en Juliaan Vinck zit er ook in de raad van beheer. Wat de beschuttende werkplaatsen betreft, daar ziet de Aalsterse afvaardiging er als volgt uit: Fioris De Winter. André Vermassen. Eddy Monsieur, en Daniël De Nayer. De plaatsvervangers zijn Etienne Bogaert. Jean Van Laethem. Gr. Van Nieuwenborgh en Jan Caudron en in de raad van beheer zetelen Remi Van Vaerenbergh. Ghisleen Willems. Van der Borght-Verlé. Etienne Bogaert. Gilbert Bourlon. André Doorns. Oscar Redant. Eddy Monsieur. Freddy Pyck. Louis Saerens en Daniël De Nayer. Chris Borms vertegenwoordigt Aalst ook in de raad van beheer van het Festival van Vlaanderen, zoals hij ook zetelt in de raad van beheer van Dewaco. waarvoor hij tevens de titularis is. Zijn plaatsvervangër is Antoon Paridaens. Bij de Toren is Jean Van Laethem de Aalsterse vertegenwoordiger. Plaatsvervanger is Chris Borms. Bij Ons Zonnig Huis is Marcel Lorie de vertegenwoordi ger. Jean Van Laethem de plaatsvervanger en zetelt Anny De Maght in de raad van Beheer Bij de SV Veilig Wonen is André Vermassen vertegenwoordigd. Zijn opvolger is Frans De Meersman en André Doorns zetelt in de raad van beheer. Tenslotte is er nog Denderoord waarin Edgard Hooghuys de vertegenwoordiger van de stad Aalst is. Edgard Hooghuys zetelt ook in het vereffeningskomitee. Dinsdag 29 inaart werd de S.P.-afdeling Sint-Pauwels opgericht. De initiatiefnemers mochten ondermeer S.P.- volksvertegenwoordiger Freddy Willockx, federaal sekre- taris Edi Van Puyvelde en S.P.-gemeenteraadsleden An dré Taffeiren en Arnold Vereecken begroeten. De noodzaak werd reeds lang leerd aan de gemeenteraadsle- aangevocld om een afdeling in den. Op die manier zou ook de Sint-Pauwcis op te richten. Na S P.-Sint-Pauwels een onder- Ïde fusie met Sint-Gillis-Waas steuning kunnen zijn voor de drong een vertegenwoordiging S.P.-raadsleden bij hun oppo- in de S.P.-Koepel van Sint- sitie op gemeentelijk vlak. Giüis zich op. Via de afgevaar- Dc S.P.-Sint-Pauwels wil een digden van Sint-Pauwels in de afdeling zijn die open staat Koepel die er zouden ko- voor alle problemen in de ee- men zodra de afdeling was op- meente. ongeacht de politieke i gericht konden problemen of filozofische overtuiging van rechtstreeks worden gesigna- de personen in kwestie. Bin- Het PW-bestuur Aalst hield zijn jaarlijkse algemene verga dering in de grote hall van de Liberale Sociale Werken (LSW). Het LSW stond in voor de praktische organisatie, maar had blijkbaar niet gere kend op een uitzonderlijke toeloop van meer dan 300 mili tanten. Het partijbestuur zelf verzorgde het programma en de dokumentatie die in de in gang aan alle deelnemers werd overhandigd. Ook de PVV- jongeren hadden voor de gele genheid een pamfletje ge drukt, waarmee ze in niet mis te verstane bewoordingen vraagtekens-plaatsten bij het fiskale en bezuinigingsbeleid van de stad. al is het duidelijk dat een begroting in evenwicht één van de voorwaarden van een saneringslening die ooit een oplossing heette te zijn geen zacht eitje is. in een stad met centrumfunktie waar al ontzaglijke veel jaren met strukturele tekorten wordt gekampt. Informele diskussies daarover en gesprekken voor af, waren de voorbode van een bijzonder geanimeerde verga dering. Volksvertegenwoordiger Van Renterghem zorgde voor de inleiding waarmee hij, puttend uit zijn ervaring, het imago van de PVV een nieuwe glans wou geven en de militanten zicht baar een riem onder het hart stak. Een van de belangrijkste agen dapunten waren de nieuwe sta tuten, bedoeld om de PVV- Aalst meer dan ooit te struktu- reren, slagvaardig te maken, een leiding te geven en kortom een goed georganiseerde, open partij te scheppen. Er werd artikel per artikel gestemd, er waren enkele amendementen, tegen-amendementen en vuri ge diskussies, waarin partij voorzitter Guy Verhofstadt een enige betrokkenheid meende te erkennen, die hij in alle lokale besturen uitdraagt. Daarmee kwam voorzitter Guy Verhofstadt aan bod die goed geargumenteerd, aan de hand van cijfers, aantoonde dat de PVV terecht de 900 van België mag worden genoemd, die zware verantwoordelijkhe den neemt, precies op een ogenblik dat de omstandighe den schijnbaar in de kaart spe len van een oppositie die vergeten we het niet ons land aan de rand van de af grond heeft gebracht. Een ver beterende handelsbalans, goe de exportcijfers en de recente muntherwaardering zijn. aldus de voorzitter, de argumenten die de oppositie de mond zul len snoeren, in de mate dat de CVP zich aan de regerings verklaring houdt en in de ko mende begroting evengoed be reid is in eigen vel te snijden. Dan waren er de bestuursver kiezingen. zonder onverwach te dingen, behoudens het feit misschien dat de jeugd er bij zonder sterk in vertegenwoor digd is: Voorzitter: Antoon Paridaens Ondervoorzitters: Luc Latoir. Pierre D'Haens Leden: Michel De Gols. Johan Stijlemans, Olga De Wint. Luc De Waegeneer, Juliette Ver hulst, Willy Muylaert, Walter Van Den Bossche en Willy Van Impe. Kort daarop werd er. in uit voering van de statuten, ge werkt aan de organisatie van de partij. Er werden stuur groepen opgericht, die zich ge specialiseerd zullen toeleggen op bepaalde beleidsproblemen en vooral het contact tussen de inwoners en het beleid zullen optimaliseren: Kuituur Public Relations. Personeelsbeleid. Organisaties, OCMW-Welzijnsraad en Adviesraden. Die stuurgroepen worden aan gevuld met techniekers. Willy Van Impe blijft secretaris en staat, samen met de voorzitter, in voor koördinatie en een vlot verloop van de werking. nenkort zal gestart worden met sociaal dienstbetoon ten be hoeve van de inwoners van Sint-Pauwels. Verder zullen door de drie S.P.-gemeente raadsleden en het O.C.M.W.- raadslid van groot Sint-Gillis regelmatig hoorzittingen wor den gehouden. Het nieuwe S.P.-bestuur werd als volgt verkozen: voorzitter Alfons Vermeulen; onder voorzitter Henri De Bouge; sekretaris Eddy Verbruggen; afgevaardigde Koepel: Omer Poppe; bestuursleden: Raoul Verschueren, Paul Boel, Ed- mond Smet, Margriet Van der Stricht, Erna De Breuck en Maria Deckers. In zijn dankwoord legde de nieuwe voorzitter de nadruk op een nauwe samenwerking tussen de «moederafdeling» Sint-Gillis en de andere onder afdelingen, De Klinge en Meerdonk. Verder pleitte hij voor een eerlijke en partijpoli tieke houding t.a.v. alle dorps genoten. Het nieuwe bestuur steekt meteen de handen uit de mou wen. Het zal in de zeer nabije toekomst een petitie-aktie voe ren. De inwoners van Sint- Pauwels ondervinden namelijk nogal wat moeilijkheden met het openbaar vervoer, en meer bepaald met de buslijnen: 60 70% van de inwoners is aange wezen op Sint-Gillis-Waas. Er zijn duidelijke klachten i.v.m. de slecht funktionerende bus verbindingen enerzijds en de bereikbaarheid vanuit Sint- Pauwels naar openbare instel lingen (kliniek, ouderlingente huis etc.) anderzijds. Er zullen duidelijke stappen worden on dernomen om dit probleem op te lossen. Huldebetoon, bloemen, muziek en dank, het hoorde als vanzelfsprekend bij de viering van burge meester Désiré Van Riet in Temse, afgelopen zater dag. Overigens was de akademische feestzitting op verzoek van de burgemeester zelf sober gehouden. Dit nam echter niet weg dat het een sfeervolle, luisterrijke namiddag werd. Toespraken waren er namens de kulturele raad, de-jeugdraad, de sportraad, ook vanwege het ge meentebestuur en de hogere overheid. lopen - men kan ze ook tegemoetlopen en te lijf gaan. Ik heb voor dit laat ste geopteerd. Het is beslist niet de gemakkelijkste keu ze, maar ik meen dat de bevolking zulk 'n houding van zijn burgemeester mag verwachten. En inderdaad. ik doe het graag en met hart en ziel». Zijn dankbaarheid uitte de burgemeester tegenover de hele bevolking van Tem se, tegenover al diegenen met wie hij heeft samenge werkt, die hem gesteund en geholpen hebben. Inzonderheid dankte hij zijn echtgenote en zijn fa milie. Aan het einde van zijn toespraak zei Van Riet dat hij met het oog hoopvol op de toekomst gericht, zal ijveren voor Temse en de Temsenaars. (r.v.) lijke verenigingen stapten mee op in de stoet, (v) Burgemeester Van Riet 1982. ondanks het feit dat had zelf niet om de inhuldi- een interne schriftelijke af ging gevraagd. Toen hij uit- spraak voorzag dat hij in eindelijk de feestviering 1974 de burgemeesters- aanvaardde. verbond hij sjerp zou omgorden, daar echter een paar voor- Intussen was hij ook een waarden aan. De viering- keer op het nippertje naast zou sober zijn, niet te veel een zetel van volksverte- geld mogen kosten aan de genwoordiger gevallen, gemeentekas en gans de Na dertien bewogen poli bevolking zou worden uit- tieke jaren is Désiré Van genodigd. Riet uitejndelijk burge- In zijn dankwoord meester geworden. Vorige beaamde Van Riet een zaterdag vertelde hij hier- woelige politieke loopbaan omtrent ondermeer het achter de rug te hebben, volgende: «Het is wel even- Enkele sprekers hadden tjes wennen geweest aan de daar voor hem reeds enige nieuwe funktie, want ze is toespelingen op gemaakt. - ik kan het de toekomsti- A1 in 1970, bij zijn intrede, ge geïnteresseerden nu al hadden sommigen hem in zeggen - zwaarder dan ik de burgemeesterszetel had verwacht. Uiteindelijk voorspeld. Het liep echter is ze echter zo zwaar als anders en hij werd sche- men ze maakt: je kan als pen. Deze funktie zou hij burgemeester netjes naast blijven bekleden tot eind en rondom de problemen In Hoeilaart is zaterdag Norbert Dewitte overleden. De op 5 mei 1911 in Oostende geboren Dewitte was lange tijd intens betrokken bij het ekonomische en sociale leven in het Land van Waas. Einde 1962 volgde hij Gerard De Cleene als arron- dissementskommissaris voor de regio Sint-Niklaas- Dendermonde op. Norbert Dewitte lag mee aan de basis van de oprichting van de Interkommunale van het Land van Waas; hij was ook eerste voorzitter van die instantie. Jarenlang heeft de Wase Inter kommunale aangedrongen op inspraak in het pro ces van de industriële ontwikkeling op Linkeroever; dat resulteerde o.m. in het vertegenwoordigd zijn in de kommissie Chabert, waarin ook Dewitte zitting had namens het Waasland. Norbert Dewitte, die de jongste tijd enigszins uit het Wase gezichtsveld was verdwenen sedert zijn op pensioenstelling, was ook voorzitter van de Sint- Niklase afdeling van het Rode Kruis en eerste voorzitter van de Wase Werkplaats.

De Voorpost | 1983 | | pagina 3