Open-deur dag van Chiro Wieze werd reuze sukses Arboretum Waasland: verdwenen boomsoorten terug aanplanten Wase perslui plannen pluimes in Voorhounuin van Willem Melis Minister Akkermans bezocht Sint-Gillis-Waas Wegbermaktie en internationale aktie tegen zure regen te Aalst Vrouw en Maatschappij in Sint-Niklaas Oostvlaamse Vossen bijeen in Sint-Niklaas De Voorpost - 15.4.1983 - 5 ligdc Willem idrologen en De Kloosterstraat te Wieze bood vorige zondagnamiddag een uitzonderlijke aanblik met de bogen van kleurige ballonnetjes, de siervlaggen en de vele chiro-vriendelijken, die het nieuwe Sablid-heem en de lokalen van de Tip-Top jongens eens van nabij wilden bekgken. Vooraleer de inhuldigingsplechtigheid plaats vond hielden de chiromeisjes de openingsformatie met inspectie van de uniformen, en een kort gebed. Waarom die open-deur dag? Met deze belangrijke vraag zette voorzitter van het Ouder- komitee. Marcel Segers, zijn gelegenheidstoespraak in. Het antwoord is niet zo moeilijk, doch vergt wel enig denk- en rekenwerk. Zo'n gebeurtenis is immers meer dan een expo bewonderen en de vruchten van kinderwerk nakijken. Men dient er ook een blik in het verleden te werpen... En dan kunnen we vaststellen dat de meisjeschiro op stuk van huis vesting en infrastruktuur geenszins verwend werd. Dat deed spreker als volgt uit de doeken. Bij de oprichting in 1969 kre gen de Sablidmeisjes een paar lokalen van het Kloosterkom- pleks ter beschikking, nadien verhuisden ze naar het Oud- Gemeentehuis aan het Wieze- plein, later verzeilden ze in «De Ajuin» aan de Nieuw- straat; in 1980 konden ze twee klassen van de vroegere ge meenteschool in gebruik ne men. Maar ook dat zou niet hun definitieve «woonst» wor den. Derhalve werd er gedacht aan het bouwen van een gans nieuw home. Doch die oplos sing stuitte op financiële moei lijkheden en op de kwestie van een geschikt terrein. Toen werd er gedacht aan de ledig- staande gebouwen van de Zus ters Maricollen aan de Kloos terstraat. Met de zegen .van de toenmalige pastoor Houtman geraakte alles in kruiken en kannen, zodat de chiromeisjes nu een vast dak boven het hoofd krijgen. De voorzitter verstrekte dan nog enkele cijfergegevens i.v.m de uitgaven van het ou- derkomitee: 144.000 F voor het meisjesheem; 93.000 F voor de lokalen van de Tip- Top jongens; 78.000 F als bij drage voor de beide jeugdkam pen. Aldus bood de open-deur dag een passende gelegenheid om aan chiro-ouders en andere belangstellenden mede te de len hoe het geld van chirobal en -barbecue besteed wordt. Na deze omstandige uiteenzet ting kwam Eerw. Pater Jossa, proost van de beide chiro-for- maties, aan het woord. Hij richtte zich eerst tot het ouder- komitee en dankte voor hun financiële, materiële en daad werkelijke steun, maar vooral viseerde hij de relaties met de leid(st)ers om deze laatste ver antwoordelijkheidsgevoel en bedisringsdurf. zo in voor- als tegenspoed, bij te brengen. «De lokalen zijn het simbool van de hele chirowerking» zei hij letterlijk. Als slot van de officiële ope ning knipte burgemeester Moeyersoon. onder het toe ziend oog van pastoor Pae- linck. het driekleurig afsluitlint door. waarna de DEUR OPEN ging. Naar de hemen Bij de rondgang door de beide chiro-verblijven konden we de resultaten van de kreativiteit en de werklust van de jongens en de meisjes, die zelf hun eigen lokaal naar best vermo gen hadden ingericht, ervaren: de Pinkels. de Speelklub. de Kwiks, de Tippers en de Tip- tiens voor de meisjes, en de Speelklub. de Rakkers, de Toppers, de Kerels en de Aspi ranten bij de jongens. Het is zeker geen klein bier geweest om van die verouderde kamers en aanhangen gezellige leef- hoekjes te maken, voorzien van degelijke verlichting, ver warming en akkomodatie. En qua inrichting en versiering moesten de Tip-Toppers zeker niet onderdoen voor de Sablid- sters. Aan de kant van het kasteel park werd er een oud gebouw gesloopt zodat er een mooie gazon, met grote zandbak en een paar speeltuigen beschik baar kwamen. Gelukkig hebben zich voor de hele verbouwing en inrichting enkele personen met hand en hart ingezet. Naar voorzitter Segers ons zei zullen namen als Vera Van den Bossche. Jef Coen en Louis Van Huffel hiervoor in reuzeletters ge schreven worden op de voor pagina van het annalenboek uit de chirogeschiedenis. Al rondgaande volgden we nog het volksdansen o.l.v. Ingrid en Ludo, een taalspel (met Jan), de Poppenkast met Erik en Cie. een film en dia's over de zomerkampen van de chiro- jeugd. met bos-, wateren groepsspelen. uitstappen pick-nick's en kampvuren. (Luc en Kris). Tussendoor konden de bezoe kers genieten van een gulle receptie met het gekende Wie- zevocht. Geen wonder dat de Open-deur dag zo'n succes kende. Overigens, voor de hele orga nisatie en voor het voorafgaan delijk titanenwerk. kon de Wiezechiro rekenen op een pleiade belangloze medewer kers (werkers met een hoofd letter!) onder de supervisie van het actief dagelijks bestuur met: voorzitter Marcel Segers. ondervoorzitter Edgard Ma- charis. sekretaris Godelieve De Wolf. penningmeester Ro ger De Wolf. en de leden Frans Vermeir. Jeanne Van Hove. Clementine Van Sande. Lut Coen. Jef Coen. Z.E.H. Paelinck (namens de parochie) en voor de Chiro Vera Van den Bossche (Sablid) en Mare Van de Winkel (Tip-Top), als proost fungeert pater Jossa. Wij sluiten met de vrome wens: «Sablidmeisjes en Tip- Top jongens het ga je goed in uw nieuw Kloosterhcem! In de rustige omgeving van het kas teelpark. (J.V.L.) Bomen-plantdag in Doel. Burgemeester Van der Aa van Beveren noemt dit initiatief een terste stap in de goeie richting (Ivb) «De polder wordt kaal», maakte het Aktiekomité ter In aanwezigheid van burge- Bescherming van het Leefmilieu op de Linkeroever meester Van der Aa, sena- originele zo'n maand geleden duidelijk door nieuwe bomen tor De Bondt, de h. Petit voorzien aan te planten in de Sluisstraat te De Klinge de van de Nationale Botani- De plantdag kadert in een berken, een zestigtal mei- bomen waren maanden voordien geveld door het sche Ju,n e" de h Decalut Pro'ekt v?n he! Arboretum doornen, om er een paar te pnu<.rhQct..,.r XI- a van het Arboretum werden om in de streek nieuwe noemen. Ons aanbod is te h 7. een vÜftiental ratelpopuüe- aanplantingen te verrichten groot voor de oppervlakte turn Waasland is ervan overtuigd dat nieuwe aan- ren aangeplant. «Akties als met natuurlijke en origine- die men voor aanplantin- plantingen in het Waasland geen overdreven luxe deze kunnen we niet ge- le boomsoorten. De ratel- gen ter beschikking stelt, zijn. Een heleboel boomsoorten die vroeger in de noeg stimuleren», stelde de populier bijvoorbeeld is Met een aktie als deze zie regio veel voorkwamen zijn verdwenen. Eind vorige h. Van der Aa in een korte vrijwel helemaal verdwe- ik daarin wel verandering week organiseerde het Arboretum, dat nauw samen- toespraak. «Vandaag zet- nen. Hij maakte plaats te komen», vertelt de heer werkt met de gemeente Beveren, een 'plantdag' op ten we een eerste stap om voor de canadapopulier, Decalut van het Arbo- het erf van landbouwer Jeroom Schelfhout te Doel. het Waasland, weliswaar omwille van de houtop- return. brengst. Omdat het indus- Na de aanplanting bracht triële nut van deze boom het gezelschap nog enkele afneemt, wil het Arbore- uurtjes door in het Hoog- tum nu opnieuw de ratelpo- huis te Doel. De h. Petit pulier her en der aan- van de Nationale Botani- planten sche Tuin hield er een «In de komende jaren wil voordracht over het nut het Arboretum ijveren om van de natuurlijke herbe- in het Waasland het na- planting. Er werden ook tuurlijke aspekt van de flo- dia's vertoond: beelden van ra te helpen herstellen door natuurlijke hoekjes uit het her en der verschillende Waasland, zestig jaar gele kleine biotopen te schep- den genomen, werden ver pen met bomen en struiken geleken met meer recente die tot het oorspronkelijk opnamen. De verschillen eigene van streek en land waren in sommige gevallen behoren. Die aanplantin- schrijnend. De akties van gen kunnen slechts plaats- het Arboretum kunnen dan vinden met medewerking ook alleen maar toege- van eigenaars. De h. juicht worden. Voor inlich- Schelfhout is een eerste in tingen: Arboretum Waas- de reeks, maar we hopen land, Kriekelaarstraat 29 te dat er nog zullen volgen. Nieuwkerken. Het Arboretum beschikt L.V.B. op kleine schaal, terug van over een grote variatie aan beplantingen te boomsoorten: tweehon- Lebbeke. Terwijl de moeders met kinderen een kijkje nemen, verzamelen de mannen aan derd soorten eiken, tachtig de toog. (vh) fei* eg^jlnde tuin van Willem Melis heeft elk paadje een naam ket Kayserpad, het Van der Hauwaertpad,... en draagt ook elke boom de naam van zijn schenker(s). Zaterdagna middag 9 april jl. hebben leden van de «Wase Persklub» vrienden van Willem er nog een boompje bijgeplant: «n pluimes. Zoals afgesproken trouwens; u zal zich nog ktrinneren dat de vereniging meester Melis begin dit jaar tol Jaarfiguur 1982 koos, dat b(j deze onderscheiding traditioneel een aandenken hoort. Gezien de liefde van Willem Melis voor de natuur, zijn wens dat het Waasland df tuin van Vlaanderen zou worden, lag het voor de hand dal dit deze keer een boom zou worden. Hel Arboretum Waasland sug- 'Decalut' zou betekenen: van en leverde een 'fraci- Kallo"), dokter Albert Van der ornus'. Tijdens de akade- Hauwaert, Paul Ziliensky (van zitting van 12 maart jl. Poolse origine, «met de laatste voorzitter van de golf uit Polen in Vlaanderen 6 Persklub» Guido De terechtgekomen en een fameus bijki Munter dat «enkele joernalis- kweker van siersparren»), me de hltn eerstdaags in de tuin van vrouw Kayser-Maes, voorzit tend j® Voorhouthoeve te Kemze- ster van 'Groei en Bloei', een de hand aan de spade» orgaan van de Koninklijke l7kmT'dae D°e' De me"Se" he' Arbomum "rrichten knap Om zich te overtuigen van de ken van algemeen nut niet die reële toestand ter plaatse van nen bij te dragen, de door sommigen betwiste In samenspraak met de betrok ruilverkaveling in het Waas- ken instanties heeft minister de ruilverkaveling door te Zet land, legde gemeenschapsmi- Akkermans beslist dat zo spoe- ten, in acht genomen het eko- nister Paul Akkermans op vrij- dig mogelijk een koördinatie- nomische nut van de agrari- dag 8 april jJL eeni werkbezoek komitc zal worden geïnstal- sche sektor, de humanisering leerd. zodat de uitvoering van van de landarbeid gekoppeld de ruilverkaveling in het Waas- aan de zorg voor het landschap land onverwijld kan voltooid en het milieu. worden. Na het plaatsbezoek was de minister meer dan ooit overtuigd van de noodzaak om af aan Sint-Gillis-Waas en om geving Hieraan namen deel afgevaar digden van de schepenkolleges van Sint-Gillis en Beveren. se nator F. De Bondt. de Be drijfsgilde van de Belgische Boerenbond, en ambtenaren van de provinciale direktie van de Nat Landmaatschappij. Tijdens de werkvergadering maakte de minister enkele be langrijke beslissingen in het raam van de ruilverkaveling Meerdonk bekend. Op 29 maart 1983 werden de uitvoe ring van de wegen- en water werken voor een bedrag van ruim 70 miljoen, zijnde 80% subsidies, goedgekeurd. De overblijvende 20% zouden door het Polderbestuur, de provincie en de gemeenten worden gedragen. Dit bcte- Maatschappij voor Tuinbouw Een boom voor Willem Melis. Met het goedvinden van de Wase Persklub» en Michel kent dat de betrokken eiee- eek zaterdag was het en Plantkunde e^de^per^oon- Decalut van het Arboretum Waasland krijgt de pluimes gestalte (carine) naars in de kosten van de wer- zovcr. Nadat het karwei lijke tuinier opgeknapt deskundig Andri Janssens. mcnlijk aktie tijdens de Inter national Acid Rain Week 16- standbceld van Dirk Martens op de Grote Markt. overigens «Het is een tuin van de vriend- één of andere manier inzetten zijn vrienden- schap geworden», vertelde de voor het scheppen van groene cn ons uit voor eminente Wazenaar later bij longen bij elkaar te brengen I 2 j® wandeling doorheen de in- een glaasje wijn Zonder de om dan samen met meer i iddcls roemruchtige en der- hulp van zijn vrienden was het kracht en invloed hetzelfde na ...1 pluizend vierkante meter beplanten van zulk een opper- te streven In elke gemeente De Vlaamse Jeugdbond voor industrielanden als het ern- 24 april 1983. De bedoeling is eter We Voorhouttuin. Die vrien- vlakte ook financieel onhaal- van het Waasland een arbore- Natuurstudie en Milieubehoud stigste en meest dreigende mi- om een verdere ontzwaveling dat waren: Michel Deca- baar geweest.» Eén gedachte turn bijvoorbeeld, dèt zou «Natuur 2000» organizeert op lieuprobleem van de jaren van de brandstoffen en een voorzitter van de stichting houdt hem de jongste jaren erg mooi zijn... en reserves om 23 en 24 april en op 7 mei een 1980 worden beschouwd. De zuiniger energieverbruik te be- Waasland (hij is bezig: «het moet toch mogelijk wilde planten te kweken en...» symbolische aktie rond de milieuverenigingen uit alle Ian- komen. In Aalst heeft een der- uit Dinant. maar zijn alle mensen die zich op (leo de bock) wegbermproblematiek. In het den van geheel west-en noord- gelijke aktie plaats op zaterdag verleden bestonden deze sym- Europa voeren daarom geza- 16 april om 14.00 u. aan het bolische akties vooral uit het opruimen van allerlei onge rechtigheden op de wegber men en het verstrekken van informatie aan de medewer kers cn andere belangstellen den. Dit jaar hoopt men te komen tot het in beheer ne men van een aantal wégber men. Praktisch zou dit neerko men op een inventarizatie in de maand mei en onderhouds werkzaamheden vanaf de maand juni of juli. Te Aalst heeft een dergelijke aktie plaats op zondag 24 april om 14.30 uur. Men komt dan sa men aan de Sint-Annakerk. Dezelfde vereniging organi zeert ook een aktie tegen de voor Willem Melis. De Wase jaarfiguur neemt zelf de schop ter hand (carine) het zure regen. De verzuring van regenwater kan voor de Wensen de vrouwen alleen maar toe te zien. of willen zij aktief meewerken aan een maatschappij beeld waarbij er rekening gehouden wordt met de inbreng van de vrouw? U bent welkom op een eerste samenkomst van de werkgroep Vrouw en Maatschappij op woensdag 20 april te 20 uur in de stadsbiblioteek (Reynaertzaal). Volksvertegenwoordiger Miet Smet. ook nationale voorzitster van de werkgroep Vrouw en Maatschap pij zal de inleiding geven. Daarna is er ruimschoots plaats voor uw inbreng. Voor Vlaanderen en de vrede Voor Vlaanderen en de vrede Zaterdag 16 april komen de vertegenwoordigers van de Oostvlaamse afdelingen van het Verbond van Vlaamse Oudstrijders (VOS) in kongres bijeen te Sint-Niklaas. Het kongrestema «Met VOS voor Vlaanderen en de vrede» benadrukt de tweeledige opdracht van 'de Vossen, waarvoor zij reeds sedert het einde van de eerste wereldoorlog ijveren. Uit de teksten van de ontwerpresoluties blijkt dat VOS Oost-Vlaanderen zich ondubbelzinnig uitspreekt voor de ruimst mo gelijke mate van zelfbestuur voor Vlaanderen, zonder dat daarbij dc Vlamingen in de bedreigde gebieden (Brussel, Voeren, enz.) worden uitgeslo ten. Wat de internationale verhoudingen betreft spreken de Oostvlaamse Vossen zich uit voor de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht der volke ren en de stopzetting van de wapenhandel en bewapeningswedloop. Voor de aanvang van het gouwkongres op 16 april wordt te 14 uur op de stedelijke begraafplaats van Sint-Niklaas achter de Terekenkerk een korte be zinning gehouden aan het graf van de vroegere VOS-voorman e.h. Alois De Maeyer, brankardier- aalmoezenier in de loopgraven tijdens de eerste wereldoorlog. Te 15 uur worden de afgevaardigden van de Oost vlaamse VOS-afdelingen ten stadhuize ontvangen door burgemeester Paul De Vidts en het schepen kollege. Na de receptie aldaar trekt het VOS- gezelschap stoetsgewijze naar het kollege, waar te 16 uur de eigenlijke kongresaktiviteiten zullen aan vangen. Sprekers op het kongres zijn e.p. Pil, mr. Koen Baert namens de VOS-jongeren en algemeen VOS-vioorzitter Herman Vandezande. Gouwvoor- zitter Geert Beirlaen en -sekretaris Dries De Mul der leiden de kongreswerkzaamheden, terwijl het Sint-Niklase WVG-koor zorgt voor de muzikale omlijsting. Alle leden en sympathisanten van VOS en andere Vlaams-nationale verenigingen zijn van harte wel kom op het gouwkongres. I.d. Lebbeke. De Tippers bij een gezellig praatje, (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 5