St.-Annaparochie houdt St.-Apollonia in ere aan oude kapel Pleidooi voor inspraak van burgers bij Besturen van Polders en Wateringen l Dokument door ABaecker Medeleven De heer Arthur Van Damme Voorzitter Clemens Hoste over «25 jaar De Pelikaan» Jeugddag in Sint-Gillis-Waas Erembodegemse sleufsilo op andere plaats? Kontaktvergadering «De Wakkere Burger» Aktlviteiten in Aalsterse Van Inniszaal 6 -15.4.1983 - De Voorpost Polders en Wateringen zijn openbare besturen van een haast okkulte soort. Men zou ze dus ook Onbekende Besturenkunnen noemen. Precies wegens hun geheimzinnig karakter hoeft het ons niet te verwonderen dat de zo belangrijke problemen van waterbeheersing en alles wat ermee samenhangt, slechts dan in onze media aan bod kunnen komen, als een of ander incident met wateroverlast plots omslaat tot een natuurramp. Denk b.v. aan Hingene en Puurs, enkele jaren terug. Nog maar zeer onlangs is men op universitair niveau tot het inzicht gekomen dat bij waterbe heersing zeer veel komt kijken en dat de technie ken die toegepast worden om te saneren voort durend in evolutie zijn. De U.I.A. hield in 1981 een kolloquium over Beeksanering en Water beheer in Relatie tot Natuurbehoud en Land schapsbescherming» De poldergebieden bestrijken in ons laagland een aanzienlijke oppervlakte. Dit gezamenlijk landschap ondergaat met alleen de impulsen van de zeegetijden maar ook de wateroverlast van onze veelal grote regenneerslag. Hel water ge raakt niet in de grond en moet oppervlakkig afvloeien of bij middel van kunstwerken en technische installaties overgeheveld worden naar hoger gelegen rivierbeddingen die het nog aan kunnen In dit Vlaamse laagland staat men jaarin jaar uit oog in oog met overstromingsge vaar. Alleen voor Oost-Vlaanderen bedraagt de op pervlakte van het poldergebied ruim 76.000 ha., samen 28 polders. De Land van Waaspolders nemen daarin een gebiedsruimte in van zowat 12.000 ha. en deze van Sinaai-Daknam beslaat daarvan nagenoeg de helft, nl. 5.800 ha. Laats t- vermelde polder, »de Tuin van het Waasland», de «long» van Sint-Niklaas, bevindt zich op hel grondgebied van de gemeenten Belsele, Dak- nam, Kemzeke, Lokeren, Sinaai, Sint-Pauwels, Stekene en Waasmunster (Art. 1 van het Polder reglement Sinaai-Daknam) Art. 2 omschrijft het doel van de Polder: 1. - De eigendommen gelegen binnen de gren zen van zijn territoriaal gebied te vrijwaren tegen overstroming en het overtollige grond- en opper vlaktewater er van af te leiden. 2 - Waterlopen, dijken, stuwdammen, sluizen, wegen en kunstwerken, en in het algemeen alle werken die belang opleveren voor de polderge meenschap, aan te leggen en te onderhouden. 3 - Alle zodanige beslissingen te nemen die de Algemene Vergadering in het belang van de Polder nodig zal achten. De Polderbesturen, beslaande uit een dijkgraaf, een adjunkt-dijkgraaf en zeven gezworenen, worden geacht in staat te zijn, de studies voor ontworpen werken te onderzoeken, te verifiëren en na te gaan of de meest ekonomische oplossin gen worden nagestreefd. In werkelijkheid is het echter veelal zo, dal het provinciebestuur de geplande werken aan de Polder zal trachten op te dringen. Van overleg met of inspraak vanwege de belanghebbenden, of gewoonweg maar van enige voorafgaande informatie ten behoeve van de «ingelanden» is geen sprake. Onlangs kregen wij inzage van de lastenboeken bestekken houdende ontwerp tot het herbouwen van een pompgemaal nabij de Durme te Dak- nam. Voor de uitvoering van dit kunstwerk liet hel Polderbestuur zijn keuze vallen op de instal latie van schroefpompen. In tegenstelling met de z.g. vijzelpompen vergen deze schroefpompen geen gebouwenkonstruktie voor het onderbren gen van installaties voor de inwerkingstelling. Deze pompen kunnen gewoon in open lucht worden opgesteld op een daartoe vervaardigde betonnen bodem. In tegenstelling ook tot vijzel- pompen vergen schroefpompen weinig of geen onderhoud, zij werken met elektroden en wor den automatisch in werking gesteld naar gelang het niveau van het oppervlaktewater Deze openluchtpompen (schroefpompen) zijn courant in gebruik bij tal van pompinstallaties. dit zijn waterhuishoudingsinrichtingen die het mogelijk maken hel overtollige oppervlakte- en het beekwater over te hevelen b.v. naar een hoger gelegen rivier (hier de Durme). Ondanks de aangewezen mogelijkheid om de schroef pompen in open lucht op te stellen, voorziet het lastenboek toch de konstruktie van een motoren- zaal. En wat meer is: ook een konferentiezaal wordt voor het bouwwerk voorzien, met o.m. een vast tapijt met een handelswaarde van min stens 800,- f per m!, alsmede was- en warmwa terinstallaties. Onafgezien van de overweging dat deze «konfe rentiezaal» bovenop het pompgemaal, midden in een even verlaten als maagdelijke polder nooit zal worden gebezigd, ook niet voor de enige jaarlijkse konlrolevergadering van het polder bestuur, moet hier vooral worden onderstreept dat deze werken tientallen miljoenen te veel gaan kosten, wat in deze tijd van inleveren en bespa ren beslist vloekt tegen de politieke goede zeden Er dient dan nog op gewezen dal het hoger geciteerde pompgemaal met motoren- èn konfe rentiezaal, slechts een door ons als bij toeval gekend (school-)voorbeeld is, waarvan zogoed als zeker mag aangenomen worden dat het toegepaste bouwtype en de wijze van uitvoering tal van navolgingen zal kennen bij de herinrich ting van de elders in onze poldergewesten be staande installaties. Klaarblijkelijk staan wij hier voor een pyramide van verspillingen. Maar wij zegden het al.' Polders ztjn onbekende openbare besturen. De gewone burger-belas tingbetaler krijgt over het doen en laten van zo'n bestuur niet dan tersluiks of louter toevallig inzage en in dat geval zeker niet als graag geziene nieuwsgierige. Het spreekt vanzelf dat niet alleen de pompin stallaties moeten worden onderhouden, omge bouwd of herbouwd indien de omstandigheden zulks vereisen. Ook de waterlopen zelf en de dijken zijn aan onderhoud en rektifikatie toe. Zo zou er thans een normalisatieprojekt bestaan voor de waterloop 1270 (de Molenbeek in SinaaiHet zou hier gaan om een verbreding en herprofilering van deze waterloop over de gehe le lengte, wat ook zal gepaard gaan met tal van onteigeningen langsheen deze beek. Er wordt gefluisterd dat de kosten voor deze werken op ruim 100 miljoen moeten worden geraamd Maar geen enkele plaatselijke noch enige andere krant kreeg dienaangaande informatie Lieden die op de hoogte zijn van de waterhuis houding in dit poldergebied zijn het er nochtans over eens dat deze astronomische kosten kunnen vermeden worden mits een regelmatig en syste matisch onderhouden en reinigen van de beken. Onderhouds- en baggerwerken zullen trouwens ook na de voorgenomen herprofilering van de ganse beek verder noodzakelijk blijven. Intus sen geldt hier de Wet van Murphy: hoe intensie ver de verwaarlozing, hoe aanzienlijker nadien de toelagen en de budgetten zullen kunnen zijn. te voorzien voor beekrektificatiés en de bouw van kuntswerken. Bij wijze van alternatief voorbeeld kunnen b.v. de zelfde opmerkingen gelden met betrekking tot de geestesgesteldheid waarmee de verantwoorde lijke instanties het probleem benaderen van de steeds maar onder water lopende Hooimanstraat in Sinaai. Bij de bewoners van deze mooie landelijke straat stelt men zich lang reeds de vraag waarom door het bevoegde bestuur niet naar een gemakkelijke oplossing wordt gestreefd door het regelmatig uitbaggeren van de beek loop tussen de Hooimanstraat en de Hulstbaan. Het reglement van de Polder Sinaai-Daknam voorziet dat de wachters, sluiswachters en ande re personeelsleden door het Polderbestuur wor den benoemd. Het bestuur van de Polder be paalt hun wedde en waakt op de goede uitvoe ring van hun taak, zo heet het in artikel 57 van het Polderreglement Over de doelmatige bedrijfsinrichting waarmee de vele taken hier dienen gepaard te gaan zegt hei reglement niets. In dit opzicht verkeert men in deze gewesten nog in de tijd van het leenstel sel. Dal is alleszins het geval in de Polder van Sinaai- Daknam De enige sluiswachter is er gelast met de kontrole over een gebied van zowat 6.000 ha. Hij dient er in dit hele territorium over te waken dal ook. en vooral, bij het ergste stormweer de elemen ten grond en water in evenwicht worden gehou den teneinde het milieu voor rampen te vrijwa ren In ijltempo moet elk zwak plekje aan gene of gindse dijk door hem worden versterkt. Hij moet de funktie en de goede of slechte werking van de vele pompgemalen in het hem toever trouwde gebied kennen en volgen en bij het minste falen van de installaties moet hij steeds weten waar en hoe moet worden ingegrepen. Men treft hem dan ook in de streek vaak aan met de fiets, zwaar alaam moeizaam torsend. Het bestaan van de jeep is aan het Polderbestuur blijkbaar onbekend De sluiswachter dient zichzelf te gelasten met de aankoop en het aanbrengen van onderdelen voor de pompen en andere uitrustingen zoals krooshekkens, transmissiebanden e.d. Deze soms belangrijke uitgaven zullen hem na semes- terlange wachttijden wel worden terugbetaald. Het loon van deze bekwame vakmensen die vechten voor het heil van volk en bodem ligt slechts een peulschil boven het gewaarborgd inkomen. En toch wordt hier steevast gerekend op zelfstandig optreden, het nemen van vèrrei- kende verantwoordelijkheden en het treffen van de juiste beslissing op soms kritieke ogenblik ken. De inzet hoort totaal te zijn. Deze mensen beschikken niet over een statuut dat hun bestaan garandeert. Zij kunnen trouwens op een vin gerknip van de dijkgraaf ontslagen worden. Er mag zeker gesteld worden dat wij zozeer in onze steden en in onze gemeenteraden opgeslo ten zitten, dat wij vergeten ons in te laten met wat precies geschiedt op ons platteland, in de «Tuin van Vlaanderen». Tijdens een bezoek in het besproken polderge bied werd bevonden dat sommige van de hier bestaande kunstwerken, inzonderheid de pomp gemalen, niet de vereiste veiligheid bieden, o.m. voor in de onmiddellijke nabijheid spelende kinderen. Een pompgemaal uitgerust met vijzel- pompen heeft nl. geen enkele verschansing of reling die kinderen ervan weerhoudt op de schuin opstaande vijzels te klimmen. Men be denke hier alleen maar dat de vijzels van deze installaties thans automatisch in werking worden gesteld bij middel van elektroden, naargelang het niveau van het wateroppervlak. Aan deze installaties wordt nergens op dit geenszins denkbeeldig gevaar gewezen. Verder bleek dat sommige vijzelpompgemalen geblokkeerd raken wegens de onvoldoende au tomatische werking van de krooshekkens. Het komt derhalve herhaaldelijk voor dat vijzelpom pen. met een potentieel debiel van 60.000 liter per minuut, urenlang nutteloos in werking blij ven. zonder effekt wegens een door het kroos verstopte wateraanzuiging. De transportbanden die het kroos moeten overbrengen naar de containers, laten het in die omstandigheden eveneens afweten, zodat het hele mechanisme dan maar op gang moet worden gebracht, «met mensenhanden., en met de riek». Tenslotte, voor wal de containers betreft, werd vastgesteld dat deze niet wegneembaar, verplaatsbaar of vervoerbaar zijn. Zij moeten eveneens «met mensenhanden., en de riek» worden geledigd, waarna de veelal verpestende inhoud moet wor den vervoerd en ergens-te-velde dient te worden geloosd, met alle milieuverontreinigende gevol gen vandien. De d'efekte werkingen waarvan hoger sprake kon herhaaldelijk worden vastgesteld aan het pompgemaal gelegen achter de Molenbeek langsheen het Ettingpad te Sinaai. Gezien deze vaststellingen menen wij negatief te moeten antwoorden op de vraag of het betrok ken Polderbestuur bij het ontwerpen en het beheren van de waterlopen en van de kunstwer ken zoals deze waarvan hoger sprake, wel zodanig is tewerk gegaan en/of verder te werk gaat. dat «steeds de meest ekonomische oplos singen worden nagestreefd». Derhalve hoeft hier de vraag gesteld of hier ook niet veeleer moet gestreefd worden naar overleg met en inspraak vanwege de geïnteresseerde ingelanden of de aanwonenden A. Baecker, Sint-Niklaas Op zaterdag 9 april overleed te Dendermonde de heer Arthur Van Damme. geboren te Gent op 12 oktober 1905. weduwnaar van Mevrouw Elise Parmentier. Als burgerlijk ingenieur A.I.G. werd hij inspekteur-generaal van Brug gen en Wegen en administrateur der Antwerpse Zeedien sten. Wegens zijn belangrijke prestaties ten dienste van de gemeenschap werd hij vereremerkt als Commandeur in de Orde van Leopold II en Commandeur in de Kroonorde. De heer Van Damme was in Dendermonde een graagge- ziene figuur die ook in verschillende sociale bewegingen aktief was. De uitvaartplechtigheid zal plaatshebben in de dekanale O.-L.-Vrouwkerk te Dendermonde op zaterdag 16 april te 11 u.. gevolgd door de crematie in familiekring. Gelegenheid tot begroeting is er in de rouwkapel van de kerk vanaf 10.30 u. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vriendenkring van Vrijwillige Bloedgevers «De Pelikaan», aangesloten bij het Nationaal verbond, hadden we een gesprek met Clemens Hoste, een kwarteeuw als voorzitter op de bres van de vereniging met zuiver humanitaire doeleinden. Vereniging die regelmatige en soms ook wel onregelmatige bloedgevers groepeert en die ten dienste staat van het Rode Kruis waarmede ze uiteraard innig samenwerkt. Het is trouwens het enig officieel organisme in ons land op dat vlak. Bij het Nationaal Verbond met liefst 53 afdelingen kan de Vriendenkring Aalst dan ook steeds met allerlei problemen terecht. Ontstaan Eertijds was er nog geen af doende reglementering en gaf bloed wie wilde en kon. zo vaak of zo weinig als het hem beliefde. De periode van schil derachtige figuren als «Vosse kilo» die kon gehuldigd wor den wegens meer dan 1.000 (duizend) bloedgiften. Hij zet te een pint bier gewoon om in een pint bloed en dit zo nodig elke dag. De periode dat men sen als Maurits Van Acker en Adolf Liebaut gewoon opge roepen werden om bloed te geven als dè noodzaak zich stelde. Sindsdien zijn en de reglementering en de techniek echter terdege op punt gesteld. In 1955 werd een eerste bloed transfusiecentrum te Aalst op gericht aan de Esplanade. Ju bilaris Clemens Hoste gaf er de eerste maal bloed door tussen komst van Dr. De Keerle en sindsdien was hij een paar maanden terug aan zijn hon derdste bloedgave toe. Iets wat ter gelegenheid van de viering op 24 e.k. niet onopgemerkt zal voorbij worden gezien. De Pelikaan Met de Pelikaan als embleem de pelikaan is de vogel die de eigen borst openprikt om bloed te geven aan zijn jongen stelt de Vriendenkring zich als doel samen te werken met het bloedtransfusiecentrum van het Rode Kruis door het aanwerven van steeds nieuwe donors. De Vriendenkring gaat dan ook momenteel in liefst een 50-tal lokaliteiten bloedafnamen doen en zo kwam er deze week Meldert bij. afdeling die nooit tot volle dige bloei kwam en die men nu nieuw leven wil inspuiten. Bloed dat dan wordt overge maakt aan ziekenhuizen en waarbij de typische taak van de Vriendenkring is eventuele kandidaat-donors tot het ge ven van bloed, een edele, on baatzuchtige daad, aan te sporen. Wie mag bloed geven? Om als donor te worden aan genomen is er eerst een medi sche fische over de eigen ge zondheidstoestand waarna, na goedkeuring van een arts. een eerste maal 150 cc bloed wordt afgenomen waarmede dan o.m. bloedgroep en rhesusfak- tor worden vastgesteld en on derzocht op alle mogelijke ziekten. Bloed mag dan gege ven worden om de drie maand. Bij uitzondering kan dat eens vaker gebeuren bij speciale nood voor zeldzame bloed groepen als bvb. de groep AB. Van 18 tot 21 jaar mag men bloed geven mits toelating van de ouders en dan als volwasse ne tot 65 jaar. Na die leeftijd dient ermede te worden ge stopt uit veiligheidsredenen. Speciale leefgewoonten zijn voor het geven van bloed zeker niet noodzakelijk en verdik ken. vermageren e.d. worden vaak als voorwendsel aange haald. Veeleer is het wellicht de schrik voor het o zo lichte prikje met een naald van min der dan één mm die bloedge vers afschrikt. Drempelvrees speelt ook hier een belangrijke rol. Bloed geven kan zelfs heil zaam zijn voor mensen met een te hoge bloeddruk en bij te lage geeft men liever geen bloed. Waar Men kan in een 50-tal plaatsen bij driemaandelijkse bloedaf namen terecht. Die data wor den steeds kenbaar gemaakt. Te Aalst in het bloedtransfu siecentrum aan het Keizerlijk Plein nr. 45 (tel. 053-21.47.07) is er mogelijkheid tot het ge ven van bloed elke maandag en dinsdag van 17 u. tot 18 u. en elke woensdag van 17 u. tot 19.15 u Mw. Delmoitié staat er trouwens steeds paraat om informatie te verstrekken op dit stuk. Kwamen de mensen vroeger van de hele regio naar Aalst, de moderne evolutie strekt er naar dat de dienst nu zelf naar de donor gaat. Laatste snufje Het laatste snufje qua bloedge- ven bestaat momenteel in het transfudcren van blocdplaatjcs en leucocyten. Deze kunnen echter niet bewaard worden en dus kan er geen reserven van worden aangelegd. Dit gebeurt via een blocdcellenseparator. Momenteel wordt deze tech niek in veel zieknhuizen reeds toegepast doch er is een nij pend gebrek aan donors. Ten allen tijde oproepbare donors moeten dringend kunnen wor den aangeworven. Hartpatiënten In klinieken gebeuren reeds heel wat hartoperaties waarbij' veel bloed noodzakelijk is. Lange wachtlijsten worden er aangelegd en het leven van heel wat patiënten hangt af de bereidheid tot het geven van bloed door potentiële donors. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Vrien denkring wil men dan ook op dit vlak ageren. Hartpatiënten worden door Clemens Hoste en mevrouw Delmoitié be zocht en het resultaat is verras send goed. Heel wat mensen kunnen hierdoor tot blocdge- ven worden gestimuleerd en de aktie leidt tot optimalp resul taten. Het Rode Kruis Alhoewel gescheiden werkt de J Vriendenkring «De Pelikaan» toch innig mee met het Rodi K Kruis Bloedgevers wordenlt qua eigen gezondheid door dr! zorgen van het Rode Krutj getest cn hun bloed wordt gei kontroleerd. Het feit dat ze aangenomi zijn en blijven als donor is hen het hartversterkend bewij dat zij zelf in prima lichamclij ke konditic verkeren Onder het motto «dienen de lijdende mens» heeft h( Rode Kruis immers naast nationale dienst van het bl( ook hulpdiensten, ambulam diensten, hulpposten, ziekt huisbibliotheken, een wclfai dienst, een uitleendienst sanitair materieel, een socii dienst en EHBO-leergangen. Wat meer details over 25 jat werking van «De Pelikaan» be treft wordt u hierover ingelicht bij de plechtige viering op 24 april waarvan u het program ma in De Voorpost vindt LH Verleden maandagavond had aan de Oude Gentbaan, georganiseerd door K.A.V. en K.W.B. St.-Anna, een openluchtmis plaats aan de aloude, doch keurig heropgebouwde, St.-Apolloniakapel. Met binnenin een 70-tal gelovigen en buiten vóór de kapel een honderdtal in stoet van aan de St.-Annakerk opgekomen belangstellenden werd een eucharistiviering gehouden met als vooragnger Pastoor Buysse en medepastoor Michel Beckaert. Koster De Cock en Frans Van Heghe met jeugdkoor en jeugdensemble (dwarsfluiten) zorgden voor muzkale en vokale opluistering. Een eerder simpel gebeuren treffend door zijn eenvoud en ongekunsteldheid. BIJNA DRIE EEUWEN OUD Volgens Petrus Van Nuffel da- In Sint-Gillis heeft een groepje jongeren uit de plaatselijke bewegingen een jeugdraad opgericht met de bedoeling het jeugdwelzijnsbeleid daar te stofferen. Totnogtoe liet de jeugdraad zich enkel in met een aantal problemen van jeugdbewegingen, maar later wil men ook het subsidiëringsbeleid aanpakken en een globalere werking waarbij ook de niet-georganiseerde jeugd betrokken wordt, uit bouwen. Samenwerken rond thema's als jeugdwerkloos heid, verkeersveiligheid, zo ziet jong Sint-Gillis het ongeveer. De leden van de jeugdraad hebben al, en met goed gevolg, aangeklopt bij de jeugdschepen. Maar misschien weet nog niet iederéén in Sint- Gillis van het bestaan van deze jeugdraad af. Het wordt wel duidelijk op 16 april, nu zaterdag dus. De geplajide jeugdhappening begint om 14 uur op het kerkplein. Het verkeersspel is bedoeld voor de tienjarigen, de dorpstocht voor de tien- tot veertien jarigen; wie ouder is dan veertien kan mee een milieu-uitstapje maken. «Rond 17 uur wacht ieder een een denderende verrassing», vermeldt het pro gramma. Da's een warmeluchtballon. De Nieuwe Snaar treedt op om 20 uur in de zaal van de Katholieke Kring. (ldb) teert de eerste St.-Apollonia kapel uit het begin van de jaren 1700. Ze werd opgericht in de wijk «Schouwbroek» in de St.-Apolloniastraat «Ter plaatse waar zich heden het hof van St.-Apollonia be vindt». Aangeslagen door de Fransen als nationaal goed werd dit bedehuis samen met acht an dere kapellen waaronder de Stevenskapel van Moorsel te koop gesteld. Wanneer in stad en omgevende dorpen alle ker ken gesloten waren kwam heel wat volk. ondanks de risico's van dien, samen in en rond deze afgelegen bidplaats en het duurde lang vooraleer de vijand zulks te weten kwam. Toen het aan de oren van de Republikeinen dan uiteinde lijk toch kwam besloten deze de kapel te vernietigen. Land bouwer Jan-Baptist Buyle uit de Londestraat redde echter het beeld en de relikwie van de H. Apollonia door ermee op de vlcuht te slaan. Hij spande bovendien bovenmenselijke kracht in om het bedehuis toch te bewaren. In de voormalige kapel werden relikwieën van Apollonia en van de H Victor bewaard, re likwieën die op 6 februari 1733 door Mgr. Thomas - Philippus. aartsbisschop van Mechclen. echt werden verklaard. Dit op een oorspronkelijk perka ment. Toen betere dagen aanbraken werd het beeldje terugge bracht door vrome gelovigen en het werd in een houten kapelletje aan een boom langs de Oude Gentbaan geplaatst waar het jaren lang een voor werp van hoge devotie was. NIEUWE KAPEL In 1858 werd echter besloten een nieuwe kapel te bouwen en Frans de Kegel. Jozef de Kegel, Augustinus Spins. Jaco bus de Vulder, Dominicus Wuytens en anderen brachten dit voornemen tot werkelijk heid. De toeloop tijdens be gankenis of noveen werd rap zodanig dat men verplicht werd aan het bedehuisje een tent te hechten en in 1880 gedacht werd er een gedeelte bij te bouwen In 1896 werd dan op een ei gendom van Franciscus de Ke gel met de opbrengsten van giften allerhande een gans nieuwe kapel gebouwd. Op zo wat 800 meter van de plaats waar de oorspronkelijke kapel gestaan had. Het bedehuis bezit een fraai St.-Apolloniabeeld. verschei dene kandelaars en een beeld van O.L.V. van zeven weeën. Dit allemaal geschonken door Mw de Wolf-Cosyns. Verder berust er een relikwie van de H. Apollonia, een gift van eer waarde pater Benediktijn Van Nuffel van de abdij van Affli- gem. Tevens is er een kleine kruisweg. De huidige kapel werd dan gebouwd in 1953 door de fami lie Ph. Osselaer - Goes. Ze werd ingezegend door E.H. Verbaecken. pastoor van St.- Jozef. DE H. APOLLONIA Maagd en martelares Apollo nia was afkomstig uit Alexandrië. Eusebius kon- strueerde haar levensloop aan de hand van een brief van bisschop Denys van Alexandric. Apollonia was een der eerste slachtoffers toen onder keizer Philippus op aanstichten van heidenen in Alexandrië een opstand uitbrak. Apollonia. een 18-jarig meisje, werd de tanden uitgeslagen, de kaak beenderen gebroken en naar de brandstapel geleid. Zonder het zeggen van godslasterlijke formules zou ze levend ver band worden. Daartoe was ze echter niet bereid en ze stortte zich zonder enige aarzeling en bij volle bewustzijn in de vuurgloed. Ze stierf in deze omstandigheden op 9 februari van het jaar 249. Kerkvaders spreken in hun ge schriften vol lóf over de moed van Apollonia wiens vastbera denheid naar beulen verbau wereerde. Op heldhaftige wij ze bracht ze een getuigenis van haar geloof. In de Romeinse lijst van mar telaren komt ze voor op 9 februari al werd ook wel eens 29 februari vermeld, de datum van de overbenging van haar relieken. Ook te Meldert bevindt zich een reliek van Apollonia die ook daar wordt aangeroepen tegen tandpijn. LH De sleufsilo van de firma De Bolster in de St.-Amands- straat te Erembodegem blijft een twistpunt tussen de firma en milieuverdedigers. Silo die inderdaad reeds heel wat inkt deed vloeien. Toen deze silo zonder vergun ning werd gerealiseerd én zon der vergunning én in een woonzone en daarenboven te dicht bij een aanpalend eige naar legde het Aalsters stads bestuur in april 1981, twee jaar terug, de werken stil. Een daarna aangevraagd bouwver gunning, werd dan ook gewei gerd door het stadsbestuur. In beroep bij de Bestendige De putatie zou de firma haar ver gunning krijgen doch de stad tekende beroep aan evenals de provinciale stedebouwinstan- tie. Minister Akkermans ba seert zich nu op deze beide beroepaantekeningen om de bouwvergunning uiteindelijk te weigeren. Wel stelt de mi nister de firma voor de silo naast de bedrijfsgebouwen aan te leggen doch zulks kan dan enkel via een nieuwe bouw- aanvraag De silo, door Üe stad verzegeld doch de zegels wer den er verbroken, dient i gesloopt. Vraag is of de bou van een nieuwe silo voor b woners van St.-Amandsstra en Stillebreek de rcukhind zal kunnen voorkomen. Ook qua cxploitatievergua ning liep de firma reeds weige ringen op zowel van het stads bestuur als van de Gentse putatie. De exploitatievergunning vo 150 runderen werd door h vroegere kollege in dccemb II. geweigerd. Ookn hierteg tekende de firma beroep a Ook de tweede kontaktverga dering met het oog op het starten van het projekt «De Wakkere Burger» leverde Nieuwerkerkse vrije radio in beslag genomen Maandagvoormiddag heeft de rijkswacht een inval gedaan in de studio van de vrije radio Liars. De hele inboedel werd in beslag genomen en de an tenne verzegeld. Het is reeds de tweede maal dat deze zen der uit de ether wordt genomen. Enkele mensen uit de buurt hadden bij de rijkswacht een klacht tegen de radio inge diend, omdat deze de televisie programma's stoorde. Het was voor deze mensen immers on mogelijk BRT 1 op een dege lijke wijze te ontvangen. Nu de radio uit de lucht is genomen, is meteen dit euvel verholpen. geen direkt resultaat op. Wel waren er een 25-tal aanwezi gen, afgevaardigden van te Aalst aktieve verenigingen, le den van stedelijke adviesraden en individuele burgers. Het projekt «De Wakkere Burger» wil bevolking en poli tici sensibiliseren voor verre gaande demokratisering van het beleid. Alhoewel te Aalst een 15-tal adviesraden funktio- neren zou er, te horen naar de geformuleerde opmerkingen, nog een lange weg zijn af te leggen wil men kunnen gewa gen van een open beleid. Tijdens de voorbije kontal vergadering kon geen defij tieve beslissing genomen wd den o.m. wegens het ontbjj ken van financiële middel voor een noodzakelijk pern nent sekretariaat Er wordt bj andere uitgekeken naar i geschikt vrijwilliger. Een nieuwe kontaktverga ring gaat nu door in Nctw De Ridderstraat op dinsdag fl april te 20 u. In de Van Inniszaal van de Generale Bank, Nieuwstraat te Aalst, brengt de Anthopo- sofische Groep vandaag vrij dag 15 april te 19.45 u een voordracht over «karma en reïnkarnatie» door dr L. Mees met een muzikale inleiding op de lier door Jo Dekeyser. «Karma» is de som van I mands goede en slechte daifl en gedachten die volgens I leer van-de boeddhisten het li in een volgend bestaan bepaal an waarmede U dan bij reïnlw natie belandt.

De Voorpost | 1983 | | pagina 6