en de kleine >e grote [warteeuw «Alkuone» te Aalst Up with People bij Albatros Alkuone danst in «Koloriet» Johan Verminnen in Bobo te Buggenhout Gitaarrecital in Netwerk Aalst iome De Voorpost - 22.4.1983 - 21 aanwezigheid van o.m. schepenen Annie De Maght, Chris Lievens- jns, Etienne Bogaert en Juliaan Vinck en van raadslid Danny Denayer nde burgemeester Raymond Uyttersprot verleden vrijdag in de zaal op het lijkvloers van het Aalsterse Belfort, oudste schepenhuis der Nederlanden, t tentoonstelling «25 jaar Alkuone». Samen met het woord van welkom en van dank aan de talrijke medewerkers ïetste voorzitter Oscar Van Malder de historiek van de jubilerende kunst- >ep. rel-Alkuone. 1957 werd deze kunst- tp opgericht door licen- lichamelijke öpvoe- ag Oscar Van Malder, naer aan de balletschool Elsa Darciel. Reeds van de start was de bedoe- en H ig tweeledig: enerzijds igeren konfronteren met eigen kreatieve en esteti- he mogelijkheden en an ten* izijds het publiek kultu- '9 0 |e, kunstzinnige ontspan- ag bezorgen. Aanvanke- werd gerekruteerd in straat tAalsters Vrij Technisch n de atituut en droeg de vere- /eek. ging de naam «Wolfsan- i vanToen echter in Vlaan- ren een uiterst rechtse en Tessief ingestelde bewe- ng onder de naam «Wolf- 'e de D&el" werd opgericht, reniging die evolueerde t een politieke randgroe- nng en uitdeinde tot een [n beduidend splinter- s he' ^P-te werd geopteerd or een andere benaming, it werd «Alkuone», «IJs- igel»Naamverandering 1974 naar een idee van aP chter Anton van Wildero- Deze sinds 1970 ge ragde groep traint weke- ks onder leiding van be- ee'a epskoreografen die zowel or9a staan voor een klassieke in,°' i voor een eigentijdse ls®le irming eels< Naargelang de leeftijd ijgen de leden kreatief el, les in ruimte en uit- ukking, lichamelijke ex- vereiegsie, houding, ritme en °P' ime. In alle realisaties orden dan deze discipli nes uitgewerkt in koreo- grafie, dans en vlaggen- spel. Het geheel wordt dan ondersteund door klank, licht en kostumering. Een 20O-tal meisjes en jongens brengen een boeiend en speels schouw spel van eigen geloof in schoonheid, ritme, klank, kleur en vreugde. De groep heeft een gevarieerd pro gramma maar treedt daar naast op in stoeten en mas saspelen, afwisselend met grote en kleine vlaggen. De vlag is hierbij funktio- neel en versterkt in open lucht en op grote podia het gevoel van ruimte. Kostu mering en klank leggen de aksenten dan bovendien nog duidelijker. Ook het traditioneel vendelzwaaien behoort tot het programma, programma dat flexibel is en ook aan thematische produkties kan worden gewijd. Vlucht naar ongekende hoogten Burgemeester Raymond Uyttersprot toont zich ge lukkig bij de opening van de tentoonstelling «25 jaar Alkuone» die hij als de start aanziet van een reeks mani festaties op niveau. Mani festaties enkel mogelijk door de kreativiteit en vol gehouden inspanningen van de ganse groep. Groep waarin vriendschap en groepsgeest centraal staan en waar jongeren kolle- giaal worden opgenomen en aanvaard. Begrippen die in deze egoïstische tijd bij na als ouderwets en voorbij gestreefd worden gedood verfd. Oscar Van Malder, steeds vol overgave, met totale in zet en overredende overtui gingskracht, bracht tijdens een kwarteeuw aktiviteit tot een groep die een graad van perfektie evenaart en vaak professionalisme overstijgt. Alkuone bouwde zich dan ook een internationale re putatie op met optreden o.m. in onze buurlanden doch eveneens in Spanje, Polen, Noorwegen, Japan en in de States. Alkuone evolueerde tot een begrip, een kunstgroep die Aalst op stijlvolle wijze nationaal en internationaal vertegen woordigt en Vlaamse kunstzinnigheid op verfijn de wijze uitdraagt. Een waardig ambassadeur van de keizerlijke stede. In een periode waarin ui terst geperfektioneerde ap paratuur ten onzen dienste staat worden vaak persoon lijke relaties en gemeen schappelijke inzet naar de achtergrond verwezen. Vaak verloor het individu uit het oog dat naast het voldoen aan materiële be hoeften ook kulturele vor ming en beleven van kunst in diverse facetten waarde vol is. Juist op deze gebie den toont Alkuone zich uit erst verdienstelijk. Alkuone leverde zintui gen en zenuwstelsel niet over aan willekeurige ma nipulaties om winst te ha len uit misbruik van geest en lichaam, beperkte zich niet tot het alledaagse ni veau maar streeft naar het op zoek gaan naar eigen ontwikkeling en persoonlij ke instelling, naar gezond evenwicht en een sterkere beheersing als basis voor intens waardevol leven. In deze viering ziet spre ker alleszins geen eind punt, wel een mijlpaal in de vlucht van de kleurrijke ijs vogel naar nog ongekende hoogten. Ijsvogel De naam «Alkuone» stamt uit de Griekse myto- logie en betekent «Ijsvo gel». Waarom werd juist de ze benaming gekozen? De ijsvogel is een kleur-' rijke vogel. Door verant woord gebruik van kos tuums, vlaggen, licht eri projektie is Alkuone dat ook De ijsvogel is een so ciale vogel. Ook bij Alkuone worden vriendschap en groepsgeest centraal ge steld. De ijsvogel schiet pijlsnel omhoog. Ook bij Al kuone zijn er elk jaar uit schieters en steeds blijft Al kuone streven naar verdere vervolmaking. De ijsvogel is een trekvogel, ook Al kuone treedt regelmatig op in en buiten de regio, in binnen- en buitenland. De ijsvogel heeft groot uithou dingsvermogen. Ook bij Al kuone wordt elke week be roep gedaan op de volledige inzet van de leden en van de leiding wordt een vernieuwend entoesiasme verwacht. Tentoonstelling De tentoonstelling «Al kuone 25» kan U in het Belfort bezoeken tot en met zondag 24 april. Op zater dagen en zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 17 uur. Op de andere dagen van 16 tot 18 uur. Naast een ruime kijk op de aktiviteiten tij dens de voorbije kwarteeuw wordt er tevens aandacht besteed aan «Alkuone in de toekomst». De vele merk waardige stukken worden treffend ingekaderd in waardevol werk van Mark De Bruyn, Hugo Van der Veken en Willy Seghers. De tentoonstelling werd kronologisch opgebouwd per schijven van 5 jaar en wordt aangevuld door een doorlopende diamontage met de hoogtepunten van de voorbije produkties. Ook een weelderig uitge geven fotoboek wordt ter beschikking gesteld met een blik op het verleden en aandacht voor het leven binnen de groep zelf. Verza melaars van gedenkpen ningen kunnen er tevens intekenen op een gloed nieuwe gedenkpenning «25 jaar Alkuone» met jaartal len en vlag van de hand van Wouter Boulanger. Het fo toboek kost 250 en de pen ning 800 fr. Samen 1000 fr. Hoogtepunt van de jubel viering wordt de opvoering van de nieuwste kreatie «Koloriet» waarover u el ders in dit blad leest. De Dcndcrmondse plaatselijke zender Radio Albatros heeft het voor mekaar gekregen dat verschillende leden van de belangrij ke zanggroep «Up with People» op zaterdag 23 april van 14 tot 16 uur te gast zullen zijn in de studio. Uiteraard zal er vrijwel niets anders dan die opwekkende, jonge en frisse muziek te horen zijn. «Up with People» is te gast in de oktoberhalle van Wicze op 5 en 6 mei. Op zondag 24 april e.k. treedt Johan Verminnen op in de dynamische jeugdklub Bobo te Buggenhout. Het boegbeeld van de Vlaamse rockscène begint er zijn koncert om 20.30 uur. irïge ^beke. Ons Huis gaf de socialistische harmonie haar muzikaal lentekoncert (vh) Het socialistisch trommelkorps van Lebbeke vh De naam «boegbeeld» ge bruiken als we het over Jo han Verminnen hebben, is eigenlijk niets teveel ge zegd. Immers heel de Vlaamse rookbeweging gaat eigenlijk tot hem te rug. Verminnen Wemmei - 22 mei 1951) debuteerde aanvankelijk aarzelend als «Brabantse volkszanger», hij won toen een Ontdek-de- Ster-Wedstrijd van de B.R.T. en werd ter plekke door Toon Hermans ge roemd omwille van zijn lie ve glimlach... Nadien waai de hij als een Vlaamse Joe Nederlands uitdruk. Het bleef dus hopen op Vlaande ren én op Nederland. Enke le pogingen tonen aan dat Verminnen in Nederland inderdaad kansen maakt: Amsterdam zit er allicht nog niet in, maar je weet nooit. Ook in Franstalig België volgde men aan dachtig de eksperimenten van Verminnen: herhaalde lijk werden nummers van hem op radio en T V gepro grammeerd, vaak werd hij daarbij op één lijn gesteld met de belangrijkste Fran se artiesten. Het leeuwenaandeel van deze kreatie staat op naam van Nicole Delvaux, gewezen soliste van het Ballet van de XXste eeuw en de algemene leiding berust bij Oscar Van Malder bijgestaan door de koreografen Isabelle Temmerman, Kristel De Lange, Jan Dekyvere en Hubert De Vylder die trouwens ook instaat voor de regie. Technisch wordt het geheel ondersteund door passende klank- en lichteffekten o.l.v. Paul Burm bijgestaan door Ghislain Janssens en Piet Velghe, beide BRT- medewerkers. Foto's en dia's zijn van de hand van Luc Monsaert, Erwin Heyman en Steven D'Haens. De groep heeft alles op alles gezet via intensieve trainingen en het danserspoten-, tieel is momenteel sterker dan ooit. In «koloriet» komen dan ook heel wat solo prestaties blijk geven van de kunde van de top-dansers. En de toekomst? Over een paar dagen werkt Alkuone mede aan het Vlaams Nationaal Zangfeest te Antwerpen en verder komen ze in aktie bij de Ijzerbedevaart, de Brusselse Ommegang Ziekenzorg te Zandhoven, 11-julivieringen en de festivals van Avignon, Nimes en de Sorgue. Op de eerste plaats komen vanaelfsprekend de gala-uitvoeringen rond het zilveren jubileum in de Keizershallen naar tekst van Anton Van Wilderode en Wouter De Bruyn, met aangepaste muziek en via de stemmen van Lieve Moorthamer, Betman Coessens en beroepsakteurs van het NTG. Gala-opvoeringen in Keizershallen Woonsdag 27 april te 15 uur: voorstelling voor derde leeftijd. 50 gr. deelname in de kosten, konsommatie inbegrepen. Donderdag 28 april en vrijdag 29 april: te 14 uur: voorstelling voor scholen van Aalst en omgeving, 40 fr. Zaterdag 30 april te 20 uur: Galavoorstelling. 150 fr. aan de kassa en 100 fr, in voorverkoop. Groepen vanaf 15 personen, C.J.P. en 60+ 100 fr. LH Cocker de parochiezalen en In zijn spoor zoekt heel de jeugdklubs van Vlaanderen Vlaamse rocktoestand een binnen. In 1972 werd hij eigen identiteit, een eigen tijdens het Heistse Humor- plaats. Verminnen hierover festival nogal nadrukkelijk voorgesteld aan Vlaande- rens kleinkunstminnaars en -kenners. De kennisma king verliep niet zo vlot want de vriendelijke jongen met zijn lieve glimlach uit Ontdek-de-Ster bleek zich te ontpoppen als een agres sieve kerel. Nadien zegde Verminnen zelf hierover: «Dat was de zwartste dag van mijn carrière. Vóór mij was Luk Tegenbos met zijn ensemble opgetreden en die hadden nogal gemakkelijk sukses. Ik vond het alle maal zo onzinnig en toen ik zelf aan het woord: «Het is bijzonder moeilijk om een groep financieel rendabel te maken en te houden. Even eens om financiële redenen is het circuit van plaatsen waar kan opgetreden wor den veel te beperkt; alles blijft begrensd tot enkele festivals en tot de initiatie ven van de mensen rond de Brusselse Beursschouw burg. Had elke stad maar een Beursschouwburg! En verder: Wat is Vlaamse rock eigenlijk? Ik wou nooit doelbewust Vlaamse pop brengen, ik greep ge- Dendermonde. De Kon. Harmonie De Eendracht mocht voor haar koncert op een flinke belangstelling rekenen v) even later op het podium woon naar drums en i kwam en dat publiek wou ik daar zo snel moge lijk weg. Sinds die dag laat ik me nooit meer verleiden tot zulke toestanden». Verminnen zag het niet zit ten tussen alles wat naar de klassieke kleinkunst ruikt. Hij omringde zich met duurbetaalde professionele muzikanten (de betreurde Koen De Bruyne, Jean-Luc Van Lommei, Frans leven) en hoopte op een echte doorbraak. De vraag was «Kan je optreden met een Nederlandstalig repertoire en ermee doorbreken?» Voor Verminnen geen on overkomelijke hinderpaal: een elektrische bas omdat ik die instrumenten nodig vond voor mijn liedjes Vlaamse pop is in het me rendeel der gevallen nog steeds elektrisch versterkte kleinkunst». Toch kan Johan Vermin nen niet ontkennen dat hij eigenlijk bij de wieg stond van de polder pop. Maar hij houdt van afwisseling: swingen met een bigband, blazers inkluis, rocken met zijn vrienden, zijn publiek ontroeren in een stil pro gramma, kabaretesk spek takel. De band waarmee hij tegen woordig optreedt bestaat uit: Tars Lootens (klavie- uvui IVUI11U11. «c iujiuGi uaaj. m. «Ik ben ervan overtuigd dat F'rn}m Timmermans het zal e-ebeuren Vaak e-af (drums) Ivar' De Souter net zal geoeuren vaax gat rui men mij reeds de raad in het Engels te gaan zingen. Nu is het ook zo dat ik geen zanger-auteur, maar wel een vertolker ben. Als dus danig heb je natuurlijk meer mogelijkheden in het Engelstalig genre. Hier lo pen geen kerels als Randy Newman of Mort Shuman De zaal Ons Huis. zat nokvol voor het lentekoneerl van de socialistische tolÏÏ. (bas) en Eric Mellaerts (gi taar). Wie deze Verminnen aan het werk wil zien, trekke in grote drommen naar Jeugdklub Bobo, Vierhui zen te Buggenhout, op 24 april om 20.30 uur of naar het Mechelse Miniatuur Teater op 25. 26 of 27 april om 20.15 uur. Dendermonde. De Kon. Harmonie De Eendracht uit Baasrode koncerteerde (c) Op zondag 24 april ver zorgt Nele De Boos een gi taarrecital in het kader van de aperitiefkoncerten in Netwerk, De Ridderstraat 24 te Aalst. De Aalsterse Nele studeert momenteel aan het Kon. Konservatorium te Brussel met het hoger diploma in het zicht. Ze brengt a.s. zondag wer ken van John Dowland, Benjamin Britten, Leo Brouwer en Stephaan Dog- son en brengt ook eigen komposities ten gehore. De inkomprijs bedraagt 60 fr., voor Netwerkleden ge reduceerd tot 50 fr. en voor kinderen gehalveerd. Er is een kinderopvang voorzien en het aperitief zal er ge schonken staan. Eens mee «Frühshoppen»? LH Aalst. Het dynamische bestuur van Alkuone Aalst dat 25 jaar jong is (per) Van woensdag 27 tot en met zaterdag 30 april kan u kennismaken met het jubileumprogramma van «Alkuone 25» onder de titel «Alkuone danst in koloriet», een totaal nieuw programma waarin duidelijk een verjongde aanpak tot uiting komt. Reeds een tweetal jaren heeft de groep immers geopteerd voor een meer professionele aanpak te merken aan het artistiek niveau van de kreaties, de kundig uitgebouwde technische omkadering en de kleurrijke kostumering. Samen met «Imago Tfjl» uit Neerpelt en «Aglaja» uit Brugge staat Alkuone nu aan de top van de Vlaamse volkskunst. Het voorbije seizoen loog er tenandere niet om. De groep was inderdaad te gast op hoogstaande kulturele manifestaties in Hertoginnedalde W ieze-oktoberhallen de Gentse feesten e.d.m. Speciale kreaties kwamen tot stand voor het Festival van Vlaanderen te Mechelen, de 55de Ijzerbedevaart te Diksmuide-Kaaskerke en de 11-juliviering van Brussel, Vilvoorde en Aalst. Chris Becqué, vendelier bij de groep, behaalde daarenboven een eerste prijs te Lier. Eind juli was Alkuone te gast in Avignon en op festivals in de Provence, het Europese mekka van de danskunst. Koloriet Omdat ijsvogel «Alkuone» een kleurrijke vogel is werd kleurenrijkdom als basisgegeven gekozen door het artisitek team. We beleven er de hartstocht van gloeiend rood.de zachte sereniteit van blauw, het spetterend enthousiasme van geel. het fascinerend kontrastspel van zwart en wit. Dit alles uitgevoerd in een voelbare klimax uiteindelijke uitmondend in een aangrijpend, twintig minuten durend slot «Altiora Peto» waarin alle tinten en dus ook alle gevoelens, op het podium verschijnen gedomineerd door de Universele Liefde.

De Voorpost | 1983 | | pagina 19