Loods en rundveehouderij zetten kwaad bloed Waasmunsteraars in beroep bij Raad van State Kieskoorts bij Wase CVP-jongeren Nieuwe dekenij te Aalst Impe heeft nieuwe pastoor Dinsdag a.s. gemeenteraads zitting: 72 punten SMOELENTREKKERS Groot-Lebbeke u ri mitst Piet Vernaillen gaat op rust Groei van PMS te Aalst met Vernaillen 2 - 22.4.1983 - De Voorpost Waasmunster - Mooi wonen is het daar in de bossen aan de hei, ook in de grillig kronkelende Mereldreef. Een wat weggedoken straat in de vorm van een pijpekop, als je van de heikapel komt moet je de Oude Heirweg inrijden en dan ben je er bijna. Rustiek wonen? Da's heel betrekkelijk. Alvast drie families uit de Mereldreef vinden dat de sfeer al een poos verpest is, het residentiële uitzicht werd naar hun oordeel geschonden door een indrukwekkende loods voor stro en landbouwmachines en het geurt daar in de buurt bijwijlen bepaald onvriendelijk omdat er vlakbij hun woonst een rundveehouderij werd opgericht. Het ongenoegen bij de ge- der vergunning heeft neer zinnen Dubois, Rondou en geplant, ze hebben een ad- Pringels is groot. Hun per- vokaat onder de arm geno- celen palen aan de rund- men en zijn inmiddels met veehouderij en schuur die hun klachten zelfs bij de eigendom zijn van de heer Raad van State aanbeland. De Beule, die aan de Bij die laatste instantie Groenstraat de manége hebben ze beroep aangete- The Paddock uitbaat en kend tegen het door de be- wiens territorium tot aan stendige deputatie van de tuinen van de Merel- Oost-Vlaanderen afleveren dreef reikt. De buurtbewo- van de vergunning voor de ners stellen dat de heer De rundveehouderij; de depu- Beule de grote schuur zon- tatie wimpelde op die ma- Waasmunster, Mereldreef. Een enorme hangar aan de ran (dw) nier het negatief advies weg deputatie toch een bouw- van zowel het ministerie vergunning voor de loods, van volksgezondheid als En op 24 februari '82 te- het bestuur van Stedebouw kent Stedebouw beroep in Gent, ook de bezwaren aan bij de koning. De zaak van de milieuvereniging «zit» dus bij de minister vzw Durme werden gene- van ruimtelijke ordening, geerd. En dan is er de loods landinrichting en natuurbe- of schuur voor hooi en stro: houd en zijn diensten. Vol- ook daarvoor werd, een gens de buurtbewoners en jaar geleden al, door de Stedebouw wordt de in het Oostvlaamse deputatie een gewestplan Sint-Niklaas- Lokeren aangeduide be stemming van woonparkge- bied door de inplanting van de 40 meter lange, ruim 7 m hoge en 18 meter diepe loods met voeten getreden. Omtrent de loods tussen de Groenstraat en de Merel dreef in Waasmunster staan de dienst Stedebouw in Gent en de Oostvlaamse bestendige deputatie lijn recht tegenover elkaar in hun stellingname. De bezorgde families uit de buurt stellen nog dat de loods al een paar keer ver zegeld werd, maar dat De van de residentiële percelen worden door de milieu groepering vzw Durme ge steund. Volksgezondheid en Stedebouw Gent advize- ren negatief omdat «een veehouderij in een woon- parkgebied niet in overeen stemming te brengen is met de zuiver residentiële funk- tie van dit gebied. Hier door ondervinden de bewo ners van de buurt geurhin- der en insektenoverlast. Een grondbesmetting door het doordringen van de aal is óok een reëel gevaar». Maar op 3.12.82 levert de bestendige deputatie toch een vergunning af voor de kwestieuze rundveehoude rij. En tegen die toelating verzetten de mensen uit de Mereldreef zich nu met klem, op 1 februari '83 te kenden ze bij de Raad van State beroep aan. Waasmunster, Mereldreef. Het residentiële karakter van de buurt is niet gediend met de enorme loods en de rundveehouderij (dw) bouwvergunning verleend, maar Stedebouw in Gent tekende beroep aan bij de Vrijdag 6 mei wordt in Het Wiel. Parkstraat 5 in Sint- Niklaas, om 20 u overgegaan tot de tweejaarlijkse statutai re verkiezingen bij de CVP-jongeren van het arrondisse ment Sint-Niklaas. De 34-jarige Guido Sertijn uit Sint-Gillis is de uittredende voorzitter. Kandidaten om hem op te volgen zijn de 27- jarige Sint-Niklazenaar Pieter De Wilde en Marc Van de Vijver uit Haasdonk (hij is 22 jaar). Als bureaulid voor het Wase jongerenbestuur hebben zich kandidaat gesteld: Marc Coussement (Sint-Niklaas). Luc De Kerf (Bazel). Ludwig De Schrijver (Sint-Niklaas). Pieter De Wilde (Sint-Niklaas). Dirk Foubert (Bazel). Hilde Kclem (Lokcren). Guido Sertijn (Sint-Gillis). Guy Vandenbranden (Sint-Niklaas). Mare Van de Vijver (Haasdonk) en Mare Van Puyvelde (Sint-Niklaas). Om post te vatten in het bestuur van de nationale raad van de CVP-jongeren komen in aanmerking: Ludwig De Schrijver (Sint-Niklaas). Dirk Mels uit Kemzeke. Mare Van de Vijver (Haasdonk). Luc Van Kerckhove uit Lokeren en Marc Van Puyvelde uit Sint-Niklaas. Kandidaat-plaatsvervangende leden voor de nationale raad zijn Mare Coussement (Sint-Niklaas). Ludwig De Schrijver (Sint-Niklaas) en Dirk Mels (Kemzeke). Ter opfleuring van de kiesverrichtingen houdt burgemees ter Van der Aa van Beveren een uiteenzetting over de problemen van de haven- en industrializeringswerken op de Wase Scheldeoever. (wv) koning. Dat laatste dossier wekkende hangar staat op is momenteel «hangende», zowat tien meter afstand de diensten van gemeen schapsminister Akkermans ontfermen zich erover. Aalst heeft er een nieuwe dekenij bij. Dit keer hebben de handelaars van de Pontstraat de handen in elkaar geslagen en na twee voorbereidende vergaderingen is men nu vast besloten zo snel mogelijk uit te pakken met een manifestatie die zal kunnen tellen. Als startdatum werd 14 mei vooropgesteld. Uitgere kend de dag waarop in Aalst de Top-dag wordt georganizeerd, een evenement dat duizende bezoe kers naar de keizerlijke stede lokt. De initiatiefne mers van de dekenij Pontstraat beseffen goed dat deze datum vlakbij ligt en dat er dus niet zo heel veel tijd rest om wat te doen. Maar omdat men de toetreding van alle handelaars die in de Pontstraat wonen heeft mogen noteren, rekent men er sterk op die 14e mei een inbreng te kunnen leveren voor de Top-dag. De dekenij van de Pontstraat gaat van de Hout markt tot aan de Sint-Martinuskerk en naar alle waarschijnlijkheid zal later ook de Kerkstraat de kans krijgen zich aan te sluiten. Het grote voordeel is dat de dekenij kan beschikken over twee grote parkeergelegenheden zodat winkelen in de Pont straat geen enkel probleem kan opleveren. Het bestuur van de nieuwe dekenij bestaat uit voorzitter Herman De Vos, ondervoorzitter A. Van Durpe, sekretaris Johnny De Cooman en schatbe waarder Paul Mally. Met dit initiatief hopen de handelaars van de Pontstraat hun straat meer bekendheid te geven en ze met de jaren ook uit te bouwen tot een volwaar dige handelsstraat r De Pontstraat heeft trouwens heel wat te bieden: er zijn kapperszaken, een snoepwinkeltje of twee, een specialiteitenzaak, een restaurant, een garage, een elektricien, voedingszaak, enz. Ook de burelen van De Voorpost en Het Gouden Blad zijn in deze drukke straat gelegen. (gm) Woonparkgebied Twee jaar gaan we terug in de tijd. Op 18 mei '81 le vert het gemeentebestuur van Waasmunster aan de heer De Beule de toelating tot het bouwen van de loods af. Maar drie maand later, op 20 augustus '81, doet Stedebouw de inmid dels gestarte bouwwerken stopzetten en kort daarna, op 3 september '81. trekt de gemeente Waasmunster de vergunning voor de schuur opnieuw in. Stede bouw formuleert over een en ander een negatief ad vies aan de gemeentelijke overheid. De motivering heeft het o.m. over moge lijk te verwachten onge makken voor de buurt (reuk van eventueel onder gebrachte dieren) en er wordt gesteld dat het op trekken van de loods niet strookt met een «goede plaatselijke ruimtelijke or dening». Bovendien zou de opstapeling van een enor me voorraad stro heel wat brandgevaar met zich bren gen. Stedebouw wordt in z'n advies bijgetreden door de dienstchef van de brand weer van Waasmunster; op 23.8.81 immers schrijft de heer Du Tré van de brand weer in zijn rapport aan de burgemeester dat «gezien de omvang van de loods dit katastrofale gevolgen zou kunnen teweegbrengen. In zake brandveiligheid is het verplaatsen van de loods noodzakelijk». Waarmee bedoeld wordt dat de han gar meer richting E3, rich ting woonhuis van de heer De Beule. toemoet. De regularisatieaanvraag van manègehouder De Beule wordt op grond van wat voorafgaat geweigerd door de gemeente Waas munster. het is dan oktober '81. Inmiddels komen de buurtbewoners aan de weet dat de heer De Beule noch voor het houden van run deren noch voor het hou den van paarden een ver gunning had, hoewel de manége al sedert 1954 wordt geëxploiteerd. Over de rundveehouderij dade lijk meer. Eerst de loods nog even. Op 25 januari '82 verleent de Oostvlaamse Bij de familie Rondou staan de stieren bijna tot aan de keukendeur en de mensen uit de Mereldreef houden allerminst van de stank van dieren en pulp. Stank, maar ook brandge vaar dreigt permanent; stel immers eens dat het stro vuur vat, kan je in dat geval een behoorlijk deel van de heide van de vlammen vrij waren? De Mereldreefbe- woners zien hun milieudos sier voortdurend aanzwel len. Brievengeschrijf, juri disch bekvechten, politieke touwtrekkerij... Een bu renruzie gewoon of veeleer De rundveehouderij dan. In onmacht van de burger maart '82 tekenen een die van z n wettelijke gelijk veertigtal families uit de overtu|gd is opbotsend te- Beule ook die ingreep van wege de politie naast zich heeft gelegd: de zegels wer den verbroken. In kortge ding had de Dendermondse rechtbank zich eerder te gen het gebruik van en het verderbouwen aan die loods verzet, maar ook dat bracht geen aarde aan de dijk. Nog dit: de indruk- van de woonhuizen in de Mereldreef. Geur en insekten onmiddellijke omgeving bezwaar aan tegen de aan vraag tot het houden van dat soort bedrijvigheid, ze Biezonder veel volk was er op de been om pastoor Frans De Vlieger in zijn nieuwe parochie te Impe hartelijk welkom te heten Zoals dat gebruikelijk is. werd de nieuwe pastoor door de burgerlijke en kerkelijke overhe den opgewacht aan de grens van de gemeente. Het werd een hartelijke en blijmoedige begroeting. Voorafgegaan door het keurige majorettenkorps van Sint- Lievens-Houtem en de daarbij horende muziek werd dan stoetsgewijs met de pastoor in het midden opgestapt naar de kerk. Meer dan eens moest de stoel halt houden, want op verschillende plaatsen kreeg de parochiepriester spon taan bloemen aangeboden. Om 15.00 uur droeg pastoor De Vlieger in de paro chiekerk een mis op. Daarna volgde een receptie. (MVC) Langzaam maar zeker komt het moment, waarop op het Lebbeekse dorps plein -Het Stenen Wonder van Lietbeka» zal geschie den, dichterbij. Op maan dag 2 mei beginnen overi gens al de herhalingen op het Dorpsplein. De intro met de paarden wordt dan gerepeteerd. Wedden dat André Lissens en Roger Cami dan fier als een gieter op hun resp. knollen het dorp zullen op rijden? Naar het schijnt zijn beide akteurs onder tussen tot volwaardige rui ters uitgegroeid. liggen de termen «ju», «borrie» en «tukweg» hen even ver trouwd in de mond als een fragment uit «de Wonder- doktoor» en hopen beiden, in de grond van hun hart. op een selektie voor de Olympische Spelen 1984 in Los Angeles. Of beiden enige aspiratie koesteren als TV-vedette, weten we niet. Vast staat evenwel dat de BRT, op zaterdag 30 april e.k. opna men zal maken omtrent het «stenen wonder». Voor het zaterdagavondprogramma. Dit leuke Land». De vla soogst wordt dan gerepe teerd. Met de verkoop van de hedevaartvlaggetjes loopt het, naar we uit goed inge lichte bron konden verne men, niet zo best. Daar kan nu echter verandering in komen, want SP-raadslid Frans Tas heeft zich in «De Bierboom», een exemplaar aangekocht. Wellicht dacht Frans dat aan die aanschaf een paar dagen aflaat ver bonden waren. Of moest hij Marieke, be bazin, een we derdienst bewijzen voor haar aankoop van een toe- gangskaartr voor het kon- cert van «De Vrije Werk- Vorige week maandaga vond werd in de O.L. Vrouwkerk de opname van het bekende bedevaartslied «Rijs Maria, hier in glorie. Op uw uitverkoren grond», enz. verricht. Na de opna me zakten de koren af naar de Bierboom. waar bij pot en pint, nagekaart werd over het gebeuren. En «Si ne Nomine», het koor van de Gemeentelijke Muziek school. zowaar enkele meerstemmige liederen ten beste gaf. «Sange Jo». het andere Lebbeekse koor, reageerde niet. Enige weken geleden gebeurde precies het omgekeerde. Toen eta leerde -Sange Jo» zijn zangkwaliteiten cn beperkte «Sine Nomine» zich tot luis teren. Wat dat «Rijs Marie— lied betreft, deelde geluids regisseur Alfons Heuninck ons mee. dat hij nog een verrassing in petto heeft. De Fons van Poetekes ken nende. zal deze surprise van een werkelijk «hoog»- staande kwaliteit zijn. De dinsdag na paasker- mis is het gemeenteperso- neel op stap geweest. Al thans zij die behoren tot de «Vriendenkring van het Ge- meentepersoneel». En dat zijn er heel wat. Zelfs Be- noeë Colsnn. die al jaren geleden met pensioen ging, 11a een rijke carrière als «sjampetter», maakt deel uit van die vriendenkring. Al deze luiden, in dienst van de gemeente, trokken naar de Gemeentelijke Mu ziekschool. waar ze aan een Breughelkermis» aanza ten. Op het menu o.a. een «aperitief Alex» en verder o.a. pensen inct appelspijs. In 't Lebbeekse «appel- trot». Achteraf zakte een deel van het personeel, rode zakdoek om de hals, pet op het hoofd men zit aan een Breugheltafel aan of niet niet alleen door, maar ook naar de Bierboom af. Sommigen kwamen er overigens nog echt Breughe- liaans voor, maar anderen boden een aanblik alsof ze de ganse dag in de tuin gezwoegd hadden. Wat pen sen en appeltrot zoal kun nen verrichten. Burgemeester Frans Moeversoon heeft ondertus sen het voorbeeld van zijn collega André Tirez ge volgd. De Lebbeekse bur gervader trakteerde het personeel dat onder zijn hoede staat op een pint. Of een limonadeken of «ne kaffee». Van drank gesproken. Sinds het college van burge meester en schepenen de pers in het huis Blanquaert ontvangt, moeten de pers jongens met een droge keel afdruipen. Nog geen «zjat- teke kaffee» kon eraf. Dat was nochtans voorhanden, want één der schepenen zat vol smaak aan een zjatteken te slurpen. En nog te -gos- selen» ook. Om de mensen de «greit» te doen krijgen. Persjongens liggen er al tijd op gebrand overal en altijd gratis binnen te glip pen. Normaal ook. want met wat die mensen aan hun schrijvelarij verdienen, zijn geen huizen te houwen. Laat staan een duivenkot. Gretig namen ze vorige week maandagavond, uit handen van Hugo Dauwe, dan ook een kaart aan, waarmee ze dachten gratis het bal van burgemeester Frans Moeverssoon op 23 upril, in zaal Ons Huis binnen te geraken, 't Was overigens verloren moeite, want op dat bal van de burgemeester mag ieder een gratis binnen. Smoelentrekker gen een politieke over macht? Wouter VLOEBERGH Piet Vernaillen, Okegemnaar doch te Aalst volledig ge ïntegreerd, werd in aanwezigheid van een afgevaardigde van minister Coens, van ere-volksvertegenwoordiger en voorzitter van de Raad van Beheer van het Vrij Gezond heidscentrum Aalst en van talrijke genodigden plechtig gehuldigd bij zijn oprust gaan na zowat 40 jaar dagelijks op de bres te hebben gestaan ten bate van de gezondheid van schoolgaande jeugd. Van het Vr^j Gezondheidscen trum gevestigd in de Langestraat te Aalst by het Beuken hof was Vernaillen inderdaad de algemene direkteur. Burgemeester Raymond Uyt- heidscentrum Aalst een onver- lersprot noemde Piet Ver- getelijke figuur, naillen een onstuitbaar baan- Het medisch schooltoezicht breker die steeds up to date waarbij lichamelijke of geeste- wildc blijven cn de allerlaatste lijke onvolwaardigheden wor- ontwikkelingen op de voet den opgespoord is voor verdc- volgdc. Tot zijn allerlaatste re studiën van essentieel be- werkweek was hij doende aan lang. Samen met het psycho- de uitbouw van een experi- ledisch-sociaal centrum ver- mentccl K.B. betreffende het richt het in de schoolstad Aalst Medisch Schooltoezicht. Fee- een nooit genoeg gewaardeer- ling, nooit aflatende interesse de taak. Voor heel wat proble- en klare kijk op de toekomst men kan men er immers maakten van de Algemene di- terecht, rekteur van het Vrij Gezond- Overgang van kleuter- naar basisonderwijs is voor eenj tal jongeren een hele sl die van lager naar midi' onderwijs vaak nog een re, niet gewoon op te met te verwijzen naar «m< ke leeftijd». Spreker verheugt er zich het Vrij Gezondheid» ook ten dienste staat vac meentelijk en kunstondfl ~^e en betreurt dat het grote waard bliek vaak onvoldoende o hoogte is van de geboden l gelijkheden of er enig W wantrouwend tegenover s LyJ?' Met de verlenging van de TjSp plicht worden de problem 'u alleszins niet makkelijker y Een groot deel van het en Br siasmc en de inzet van f Vernaillen zal voortleve L opvolger André Fermo R* diens toegewijde staf i werkers. Voor wereldoorlog II organiseerde de Aalsterse KAJ een dienst voor beroepskeuze en tijdens de oorlog werd gewerkt met vrijwilligers. Piet Vernaillen zelf begon als adviseur in 1944 in het Kinderwelzijn in de Zonnestraal. Vernaillen, stammend uit de KAJ, volgde lessen beroeps keuze en kreeg assistentie van vrijwillige medewerkers als dr. Miserez, meester De Gols, onderwijzeres Rufina Van Gijseghem, onderwijzers Leo Fosselle en Frans Van Nieuwenhove en regentes Eliano. A.s. dinsdag 26 april te 19.30 uur zitting van de Aalsterse gemeenteraad met een welge vulde agenda: 22 punten op de openbare en 50 op de besloten vergadering. Punten i.v.m. kerkfabrieken, samenstelling van stedelijke kommissies, leningen, het be drijf voor waterbedcling, het stedelijk slachthuis, de regie voor grond- en bouwbeleid, de akademic voor schone kunsten en van muziek, ballet en to neel, de rooilijn in de Klaar- haagstraat, een atletickpistc in de Osbroek, het instellen van een verkeersvrij regime.op be paalde gemeentewegen op de topdag en samenstelling van kommissies. In de besloten vergadering worden naast tal van persoon lijke personeelsproblemen le den van adviesraden aange duid, vergoedingen voor reis- en verblijfkosten vastgesteld, vertegenwoordigers van de stad aangeduid in interkom- munalc en machtigingen ver leend aan het kollege om op te treden als burgerlijke partij. Belangstellenden kunnen de openbare zitting bijwonen in de belfortzaal le verdieping. - LH In het eerste jaar werden reeds 322 onderzoeken afgewerkt. Terwijl zowel Piet Vernaillen als zijn medewerkers allen nog full-time in het onderwijs fun geerden werden reeds in 1948 meer dan duizend onderzoe ken gedaan. Na het licentiaats diploma bcroepsoriëntering cn selektie hebben behaald werd Piet Vernaillen full-time advi seur in 1948, Vernaillen be kwaamt zich verder aan de uni versiteit te Gent in de toen malige fakulteit pedagogiek en psychologie. De dienst te Aalst groeit on dertussen en werd onderge bracht in «de villa» van het Mijl- O.L.V.-ziekenhuis beek. In 1953 werd dan in het kader van de preventieve geneeskun de een gezondheidscentrum opgericht met een dienst voor medisch schooltoezicht, een dienst voor zuigelingen en een voor beroepsoriëntering. Men verandert nu van lokalen en trekt naar het Keizerlijk Plein waar men zal blijven tot 1971 wanneer men overschakelt naar de nieuwe bouw in de Langestraat bij het Beu kenhof. In 1961 wordt door Piet Ver naillen een autonoom geweste lijk konsultatiebureau in Zuid- Vlaanderen opgericht v handicaptenzorg in de I Piet Vernaillen droeg eens bij tot de opricht® q nieuwe scholen buitengf onderwijs. f Heideb Via de wet van 1960 k personeel ten laste koid het Rijk. In diverse ten van het arrondi ontstonden vrije PM9 Tot toen het Rijk ovf centra zou beschikken ten ook het Athencunf ceum gebruik van de a van Vernaillen. In 1967 kreeg Aalst i tweede vrije PMS- o.l.v. Bert Veldemaij 1970 kwam er i PMS-centrum. In 1974 kwam er danl dispensarium bij voorj hygiëne. Zeven dienst! taal allen in één enkg ondergebracht en Vernaillen als dirckt(| dinator. Oe Nat ui

De Voorpost | 1983 | | pagina 2