Proficiat, Eendracht Opstal Marino Spruyt: enig doelman in België die slechts tien doelpunten toestond Kampioen in vierde provinciale 'Vastenavond! De Maesschalck Van Mol vcm eek- r de w Bouchez VOETBAL De Voorpost - 22.4.1983 - 37 Danny Van Nieuwenhove Dirk Van Muylders Pascal De Ridder Marino Spruyt Wie zondagavond meegenoot van de euforie met de voetbalgemeen schap van Eendracht Opstal, hield er maandagochtend een lelijke kater aan over. We kunnen erover meepraten In de plaatselijke voetballokalen heerste een feestelijke atmosfeer en er werd een stevige pint gedronken. Heesgeroepen supporterskelen hadden nood aan dat vocht, ook de spelers en de bestuursleden. Zij spoelden de emoties weg. Een dracht Opstal had immers negentig bange minuten doorstaan. Een kwartier voor het einde van de match kwam de opluchting. Later volgde de ontlading. Het ene doelpunt, dat Pascal De Ridder, na een vrije trap van Dirk Wauters, in de plaatselijke netten had gedeponeerd, leek voldoende voor Opstal om kampioen te zijn. Zeker van de promotie was het vroe ger al, vermits twee ploegen in de reeks de rit'naar derde meemaken. De Opstalse voetballers namen daarmee alleen geen vrede. De titel winnen, kampioen zijn, en weldra gehuldigd worden ophet gemeen tehuis leek hen veel belangrijker. Daarvoor heeft men hard geknokt. Niemand van de «elf» liet in Welle maar iets aan het toeval over. De gedachte, straks te kunnen vieren, stond centraal bij iedere akteur. Na afloop heeft men dan de smaak van het kampioen zijn kunnen proe ven. Voor de meeste geelzwarte voetballers washet de eerste keer dat men dat allemaal meemaakte. Het waren onvergetelijke taferelen die nog lang in de herinnering zullen blijven. Zondag 17 april zal allicht in gouden letters in de annalen van Eendracht Opstal worden gegrift. Op die dag werden de vruchten van een jaar onverdroten inspanningen geplukt. Voorzitter Jet De Baerdemaecker maakte de gelukkigste dag in zijn leven door. Hij eigende zich een tafel van het klubhuis toe van waarop hij zijn geluk met weinig maar voldoen de woorden verduidelijkt in geba rentaal, als een zon liet uitstralen. «Proficiat jongens, jullie hebben er voor gewerkt. Het ogenblik om feest te vieren is nu aangebroken. Dat zal zich allicht niet tot deze avond be perken. Er is nog heel wat te doen in de nabije toekomst», zei de Een- dracht-voorzitter. Als een «chef de musique» dirigeer de hij daarna het in Opstalse taal gegoten en door de supportersschare luidruchtig meegezongen klublied dat de titel meekreeg «De rode dui vels gaan naar Opstal». Hoe later op de avond, hoe meer de feestvreugde ten top steeg. Toen het middernachtelijk uur reeds een flink eind was overschreden waren nog heel wat Opstalfans- en spelers op kroegentocht. Allicht zullen velen slechts hun bedstee teruggevonden hebben nadat de haan reeds lang zijn kiekens had wakker geschud. Voor één keer mocht dat wel. Ieder een gunde de Opstalse voetbalge meenschap die feestelijke momen ten. Klubleiding, spelers en suppor ters hebben die promovering ver diend. Eendrachtig werd maanden aan een stuk gestreefd om die doel stelling te realiseren. Proficiat Een dracht Opstal E.D.M. Die laatste karpersprong was nodig om de titel te winnen Eendracht Opstal heeft bij Welle verdiend beslag gelegd op de volle inzet. Het werd meteen ook kampioen. Toch kreeg het de zege geenszins op een presenteerblaadje. Pas met nog vijftien minuten te spelen kwam de overwin ning tot stand. Bijna zat er nog een addertje onder het gras. Met de eindstreep in zicht moest doelman Marino Spruyt een karpersprong uithalen om de zege veilig te stellen. Opstal kampioen.' De supporters staan al klaar om het terrein te bestormen. «Dat was een geluk voor ons», zegt sekretaris Emiel Van Mol. «Ook ik was verrast door dit schot», zegt doelman Spruyt. «Gelukkig had ik tijdig de intentie van de plaatselijke aanvaller ge merkt. Daardoor was ik al bij voor baat op mijn hoede. Het is trouwens allemaal niet zo makkelijk verlopen als vooraf werd verwacht. We heb ben bestendig aangedrongen, maar botsten telkens op een biezonder ge motiveerde tegenstander. Die wou ons blijkbaar doen in het zand bijten en ons met een ontgoocheling huis waarts sturen. In de eerste helft kreeg men een eerder wisselend spel beeld. Ikzelf kreeg niet zoveel werk op te knappen. Dat kon al evenmin van mijn overbuur worden gezegd. Toch heeft die man zich op een gegeven ogenblik flink in de kijker gespeeld toen hij een vrij vrije trap van Dirk Wauters tijdig kon pareren. Hoedje af voor mijn collega. Wat hij daar deed verdiende meer dan applaus. Voordien was hij al eens bedreigd geworden door Luc Vastenavondt. Die schoot echter net over de dwarsligger.» Offensief «Tijdens de pauze heeft onze trainer ons nog eens extra opgejut», gaat Marino Spruyt verder. «Dat werkte gunstig op de ingesteldheid van de spelers. Iedereen is toen tot het uit erste gegaan. We hebben het initia tief in handen genomen. Geregeld zijn we toen tot in het doelgebied van de tegenstrevers gedrongen. Maar ook zij bleken opgejut. Hoewel zij er niets meer bij te verliezen of te winnen hadden, bleek het blijkbaar hun intentie om ons een pad in de korf te zetten. Onze defensie is hon- Georges Parmenlier derd procent gekoncentreerd geble ven. Iedereen besefte dat een slip pertje ons de titel kon kosten. Nie mand wou zoiets op zijn geweten. Dat sommigen van mijn collega's tekenen van zenuwachtigheid gin gen vertonen, was de normaalste zaak van de wereld. Met nog zowat vijfentwintig minuten te spelen deed onze trainer een gok. Hij wisselde Peter Mol voor Pascal De Ridder. Niemand wist toen dat deze invaller ons ook de zege zou schenken. Dat gebeurde met nog zowat een kwar tier voor de boeg. Pascal nam een vrije trap over en devieerde de bal tegen de plaatselijke touwen: op luchting en tevredenheid in ons kamp. Het aftellen kon beginnen. Wie dacht dat de thuisploeg zich bij de situatie zou neerleggen, had het mis voor. Op een gegeven ogenblik werd ik plotseling voor hete vuren gesteld. Ik achtte mij gelukkig toen ik op dat moment bij de zaak was. Intussen was het net of die laatste minuten gingen uren duren. Nog ze ven minuten, zes minuten, vijf minu ten Het duurde blijkbaar eeuwen. De scheidsrechter hield toen nog re kening met het feit dat enkele van mijn collega's tijd hadden gewon nen. Toen uiteindelijk het laatste fluitsignaal klonk was het net of we in de wolken vertoefden. De omhel zingen bleven niet uit. Iedereen was gelukkig. Supporters bestormden het veld. Het duurde enige tijd voor aleer we de weg naar de kleedka mers terugvonden. In de kantine ging het feest verder. Het vervolg had plaats in ons eigen vertrouwde Opstal», aldus een gelukkige Mari no Soruyt. Slechts tien doelpunten Marino Spruyt blijkt de minst gepas seerde doelman te zijn in België. Het Waalse Tilleur, tot vorige week ook met tien tegentreffers op het passief, diende zondag een doelpunt toe te staan. Meteen gaat de eer van minst verslagen doelman naar Marino Spruyt. Een Buggenhoutenaar die door toedoen van klubleider Alois Van Den Berghe op elfjarige leeftijd de weg naar Opstal insloeg. Hij doorliep alle jeugdreeksen. Op zes tienjarige leeftijd werd hij titularis en nam de fakkel over van Francois Van Stichel. Marino Spruyt is altijd titularis gebleven, behalve de keren dat hij wegens kwetsuur op non- aktief werd geplaatst. «Daarmee ben ik al voldoende ge- konfronteerd geworden», zegt Mari no. Eerst brak ik mijn neus. Later liep ik een hersenschudding op. Ik brak nadien mijn voet en werd ten slotte nog aan de elleboog geope reerd. Ik kan dus over kwetsuren meepraten. Hopelijk blijf ik daarvan in de toekomst gespaard. Ik weet van mijzelf dat ik een echte waag hals ben en risiko'sneem. Ik heb trouwens voor niemand schrik. Dat is zo mijn ingesteldheid. Ik moet ook stellen dat ik een sterke doublure achter mij staan heb. Mijn collega Werner Van der Jeugt moet besten dig de rol van invaller vervullen. Dat is zeker niet prettig voor hem. Hij is nochtans een knappe doelman en zeker bekwaam om zijn rol in de beste omstandigheden te vertolken. Vorig seizoen diende ik eenentwin tig treffers toe te staan. Dit jaar zijn het er elf minder. Dat resultaat is zeker grotendeels te danken aan mijn collega van de defensie. Zelden laten ze zich op tekortkomingen be trappen. Met hen heb ik ook al heel wat rustige namiddagen beleefd. Men mag zeker niet alleen de plui men op mijn hoed steken voor derge lijke gunstige balans. Overigens is het seizoen prima ver lopen: een gans jaar aan de leiding, wat een bestendige uitbundigheid tot gevolg had. Een belangrijke fak- tor bij dit alles was zeker de ver standhouding in de ploeg. Ik geloof niet dat die ergens beter is. Tot die vaststelling komen de spelers die we aantrekken. Na een paar weken von den ze dat het bij Opstal flink wat beter is dan waar ze vroeger thuis waren. Volgens seizoen komen we nu uit in derde. Ik geloof dat we daar ons plan zullen trekken. Misschien wordt er versterking aangetrokken. Dat is des te beter. We blijven in ieder geval ambitieus en gokken vol gend jaar naar een ereplaats. Vooraleer het zo ver is, gaan we eerst nog een flink stuk vieren. Een titel winnen doe je niet elk jaar.». E.D.M. Stefaan De Waegeneer Mare Goossens Luc Van Mulders Jan Van Nieuwenhove Dirk Wauters

De Voorpost | 1983 | | pagina 31