f Vijftig jaar ATB-De Natuurvrienden in Sint-Niklaas _J i Berg Vrijvan de Gouden Leeuw tot aan de hei Het jubileumjaar van ATB-Sint-Niklaas Het Sint-Niklase ATB-afdelingsbestuur De Voorpost - 22.4.1983 - 3 n het ca I zet van I oortlevt I crmtf staf i f i 1960 k tste kon iverse k arrondi) jc PMS A.T. B. DE NATUURVRIENDEN Berg Vrij! Meer dan een halve eeuw al klinkt de kampeerkreet in bos en hei, jochei! Vrolijke volksdansers, felle fietsers, reizende rakkers. Kameraden altegaar, want dit verhaal gaat over rekreërende arbeiders: natuurminnaars, sportievelingen, kultureel bekommerden. Berg Vrij! Handen reiken elkaar vriendschap aan, bloemige emblemen tooien de hoogste vriendschapspieken. Werklieden stappen en trekken, flierefluitende jongelui en kranige pensioen trekkers, inteliektuelen vertellen hun volkse verhaal aan de herbergvader- of aioeder... Berg Vrij! Een liberale lokroep uit een Himalayaland? Veeleer een rood geïnspireerde leus echoënd van berg tot dal in 't vlakke land, het Belgenland. Vijfenvijftig jaar arbeiderstoerisme, ATB is 't makkelijk in de mond liggende drieletterwoord, De Natuurvrienden moet je daar steevast aan toevoegen. De Sint-Niklase afdeling bestaat vijf jaar minder lang, dus toch al vijftig lentes. De pioniers uit de Wase hoofdstad krijgen in de jubileumbrochure de travaillisti- sche titel «kd» (kameraad) mee: kd. Franz Goeman, kd. Albert Christiaens, kd. lozef Vercauteren. «ATB-De Natuurvrienden heeft een niet te miskennen betekenis binnen onze socialistische beweging» schrijft Roger Keymeulen. Zijn derhalve enkel roje rakkers welkom in 't vakantiecentrum Heidebloem in Waasmunster of op 't kampeerterrein Jeugdzorg in Puyvelde? Neenee, «nadrukken Lily-Anne Christiaens en haar team in een gulle bui van gntzuiling, ATB is er voor alleman. Toch zitten en zaten de pioniers en ippertrekkers nadrukkelijk in 't socialistische kamp: senator Pros Matthys, Übert Christiaens, Marcel Van Gijsel e.a. I.a.v. het nationaal kongres van ATB-De Natuurvrienden op zaterdag 23 april n het scholenkomplex aan de Parklaan (atheneum) in Sint-Niklaas deze eportage. vaandel wordt ingehuldigd. De oorlog komt stokken in de wielen steken, maar in 1946 wordt in Puivelde een mijlpaal geheid, bij wijze van kampeerterrein. De (socialistische) Bond Moy- son geeft dat terrein aan ATB in bruikleen, er wordt een barak in betonplaten opgetrokken en dat onder dak wordt met «konijnen- koten» verruimd. Albert Christiaens loodst zijn af deling in de periode 1947- 1955 doorheen veel levens vreugde en expansie. In 1954 telt ATB-Sint-Niklaas ATB-De Natuurvrienden - Sint-Niklaas vijftig. Een opname van een jaar of vijf geleden. De ATB-De Natuurvrienden kregen toen bezoek uit Duitsland en werden ten stad huize ontvangen (arch) duchtig gevolksdanst, ge- Van manifestaties plegen kwist, karnaval gevierd, deel te nemen: de «Drie z vonden kongressen en vor- uren van Waasmunster», mingsdagen plaats. Het de beklimming van de Ge- jaar geleden reed er mauwernood een «velo», laar de arbeiders die zich 'n vehikel konden per- litteren vonden het een trdraaid vernuftig evasie- iddel. Fietsen dus. maar uk wandelen. En kampe met de hele kamera- diek tijdens de vakan- riode. Toerisme in de s-kinderschoenen van in Sint-Niklaas, aan- akkerd door lieden als rt Rotthiers, August Block, Armand De Edmond Van den che en Franz Goeman, jaar na de stichting het honderdste lid gistreerd. En vijftig na de oprichting is men aan duizend leden ATB-Sint-Niklaas. de ling die haar leden zo- dt wel in de kernstad als in de deelgemeenten van de fusie rekruteert, is na die halve eeuw tot de op één na be langrijkste afdeling van België uitgegroeid (Wille broek voert de hitparade aan). Socio-kultureel De tussentitel rust op een dubbele bodem: kuituur in 'een breed maatschappelij ke kontekst enerzijds, kul- turele ontplooiing voor de socio's, de socialisten an derzijds. Het sociale toeris me van in de beginjaren was van het niet-gemotori- zeerde type, touroperators kregen toen nog géén vat op de portemonnee van de arbeider en z'n congé payé. De Sint-Niklazenaren «reisden» naar de Klapper- beek, sloegen hun tenten op bij boerin Lette in Puy velde of boer Jan van 't Gerstekot in Waasmunster. In 1939 raakten ze zowaar tot bij de watertentoonstel- ling in Luik. Toerisme als exponent van kulturele ver heffing. Vooral na de twee de wereldoorlog zou men een breder spektrum vrije- tijdsaktiviteiten gaan be strijken: volleybal sedert pakweg 1950, volksdansen (Vrolijke Kring is de pro bleemloze naam) sinds 1972; kwissen. fotografe ren, dia's tonen. Bij ATB kan je tegenwoordig aan alpinisme en speleologie doen, fietsen, dansen, zin gen, reizen natuurlijk. Groot gejuich in 1939, want het eerste en boven dien zélf gefabriceerde huis in Waasmunster is een raardsbergse gezellige pleisterplaats. In kampioenenviering in 1977 kreeg het z n huidige Heidebloem, een gezins gedaante. na heel wat aan- verblijf tijdens het Hemel- passingswerken in de zesti- vaartweekend enz. Elke za ger en zeventiger jaren, terdagvoormiddag tijdens Vroeger zwaaiden herberg- het «wielerseizoen» gooit ouders Yvonne en Djuro men zestig kilometer lang Schaub daar de scepter, nu de spieren los. Het loutere heeft de familie Torfs méér fietsen wordt doorgaans dan een vinger in de pap en met een meer kulturele of mee in die brij roert Heide- toeristische aktiviteit aan- bloemsekretaris Pierre gevuld: museumbezoek, Vereecken uit Grem- ideeën uitwisselen, bergen. Volley en volksdans Wandelen Kampeerders moeten zich Wandelen, trekken, kam- érgens mee bezighouden, peren: van bij de start in De in Puyvelde rondhuppe- Sint-Niklaas, in 1933, gin- lende Natuurvrienden be- huis. In 1951 wordt het na- gen de ATB-ers duchtig op sloten «na drie jaar gesmijt tionaal kongres voor het stap. Niet zomaar, want en gefoefel» de volleybal- eerst in Sint-Niklaas ge- aan een trektocht werd een sport serieus te gaan beoe- houden. kultureel evenement ge- fenen. L. Borght. A. Chris- koppeld, meestal. Bij de tiaens, O. Vael. L. Een bloem op de hei stappers van het eerste uur Goossens, A. Rotthier, W. 1954. Weer blijkt de mu- moeten de namen vermeld Wauman, J. De Cauwer, al 1.100 leden, 't worden er een poos later zelfs 1.200. Stertochten, pinksterkam pen, ralley's, fototentoon stellingen. fabrieksbezoe ken, jaarmarktreizen, danspartijen in het Volks- Zaterdag 16 april (ligt inmiddels achter de rug): reuze volleynamiddag in de Sint-Niklase sporthal. Zaterdag 23 april: nationaal kongres in het scholen komplex aan de Parklaan in Sint-Niklaas. Zat. 7 en zond. 8 mei: lentekamp Jong Natuurvrien den op het kampeerterrein Jeugdzorg in Puyvelde (Belsele). Zaterdag 11 juni: 60 km-fietstocht om 14 u., met vertrek en aankomst op het kampeerterrein Jeugd zorg in de Bosstraat in Puyvelde. Zondag 28 augustus: om 14 u. vertrek op de Grote Markt in Sint-Niklaas van een wandelralley. Zaterdag 17 september: de volksdansgroep Vrolijke Kring organizeert op het kampeerterrein Jeugdzorg in Puyvelde een Vlaamse kermis. Zaterdag 19 november: het jubileumjaar wordt afgerond met een akademische zitting en met het kongres van Vakantievreugde. (wv) y Van volley naar volksdans. Lily-Anne Christiaens richtte in 1972 de groep Vrolijke Kring op. De an- tualiteit Bond Moyson de van Frans Goeman, Albert Fr De Cock en nog een rits dere pioniers van toen: Al- arbeidende toeristen of Christiaens, Jef De Midde- anderen (want moet je niet hert Christiaens (voorzit- toeristische arbeiders een laer, August Brokken. Al- met z'n twaalven zijn om warm hart toe te dragen, bert Van Damme, Baziel een matchke af te haspe- Met de hulp van Bond Van Puyvelde. Alfons, len?) waren «de mannen Moyson-Dendermonde Louis en Jef De Cauwer van het eerste uur» (de ini- wordt door het hoofdbe- enz. Albert Christiaens tialen kamoefleren mis- Pieters (verslaggeefster). Elke vrijdag oefenen de Vrolijke Kringers in café zaal Europa aan de Grote Markt in Sint-Niklaas. De groep heeft een stem in de kulturele raad van Sint- Niklaas. De Vrolijke Kring mag dan - Sint-Niklaas vijftig. Een deel van het bestuur van nu, l Lily-Anne Christiaens (dw) ter), Robert Vercauteren (ondervoorzitter), Jacque line Boddaert (sekretaris), Willy De Sutter (penning- meester), Freddy De Sutter stuur Vlaanderen (Vlaams- leidde in de vijftiger en zes- schien enige vrouwelijke (materiaalmeester), M België heet dat bij De Na- tiger jaren de aktiviteiten charme). Kameraad yan den gerghe, Ing. Ver- tuurvrienden) het prachtige in goeie banen, nadien Borght begon de zaken eecken en yan Meer- Natuurvriendenhuis en Va- werd Hubert Dauwe wan- professioneel aan te pak- venne (raadsleden) en Ann kantiecentrum Heidebloem delleider en sedert ruim ken, hij en kameraad Rot- -• aan de Oude Heirweg in een decennium stapt Roger thier wonnen menige set. Waasmunster aangekocht. Keymeulen in de voorste met name in de Wisselscha- De afdeling Sint-Niklaas gelederen op. 'en De Vidts en Kopersbe- krijgt later het peterschap lang- over deze charmante vrije- Fietsen 1959 ^ndere kameraden tijdstenipel. De tussentitel zegt niet al- aan de opslag, in casu de Een vijftiental van die hui- les, want de fietsgroep van tandem Dobbelaere-Helle- zen zijn er in België: van ATB heeft zich in het genre mans. Bij de arbeidersvol- Oostduinkerke tot Aarlen, wielertoerisme gespeciali- ley-federatie startte men in van Antwerpen tot Hotton- zeerd. Een modeverschijn- kompetitie, met sukses. Melreux. In de Vlaamse sel uit de zeventiger jaren, Nog immers wordt in dat volkskunstgroepen huizen kunnen leden voor want tevoren was fietsen verbond gevolleyd, maar in (Boerke Naas Drieske Nij- niet eens honderd frank een basisprincipe van De 1974 waagde men ook de pers, Reintje Vos, etc.), de overnachten, een middag- Natuurvrienden, iederéén stap naar de Belgische vol- maal kost 200 frank, kam- deed eraan mee. leybond, de BVBV. Ups en peren per persoon en per In 1975 werd onder impuls downs daar. in de kortste nacht kost 40 frank. Het is van (weeral) Albert Chris- keren naar vierde nationale maar een greep uit de tiaens en Gustaaf Meyfroyt en dan de weg terug naar dienstverlening; leden wor- de specifieke (fiets)werk- tweede provinciale. De da den extra verwend, maar groep opgericht. De andere mes startten in 1976 in de ook niet-leden zijn welkom bestuursfunkties worden Belgische bond, zij zitten (als ze een supplement be- nu waargenomen door nog immer in de lift (van talen). In Waasmunster Gustaaf Van Roy (voorzit- tweede provinciale in één kan je kamperen en in de ter). Jozef Hellemans (on- ruk naar derde nationale), slaapzalen (negentig bed- dervoorzitter), Paul Beek Volley, in een sfeer van den) én in kamers voor (penningmeester), Freddy kameraadschap maar met twee of meer personen lo- De Sutter (hij schrijft de twee sponsors ter leniging geren. Volleybal, petan- verslagen), André Rotthier van de materiële nood: que. volksspelen, wandelen (materiaalmeester) en Pier- meedoen met de ATB-ers JNV staat voor Jong /Va- natuurlijk is zeer wel moge- re Vereecken (raadslid), kost slechts een paar hon- tuurvrienden. Die spitsen lijk rondom dit vakantie- De kern bestaat uit een derd frank per jaar, ge- zich in hoofdzaak op so- huis. Binnenin werd al dertigtal leden die aan tal traind wordt er elke dins- ciaal toerisme toe. Georga- donderdagavond nizeerd worden, op plaat- De hoofdzetel van de orga nisatie is in Zurich geves tigd, voor wat de interna tionale koepel betreft. De Vlaamse federatie woont aan de Provinciestraat 53 in 2018 Antwerpen, tel. 03/ 236.18.62. In Oost-Vlaanderen zijn er afdelingen van De Natuur vrienden in Aalst, Deinze, Dendermonde, Gent, Ge- raardsbergen. Lokeren, Ronse, Temse, Zelzate en uiteraard Sint-Niklaas. Het komplete servicepak ket van ATB-De Natuur vrienden opsommen zou nog eens een artikel van een volle pagina vergen, wat dus niet kan in dit be stek. Wie meer informatie wil kan terecht bij het sek- retariaat van de Vlaamse of al minder vermaardheid ook plaatselijke ATB- hebben dan die andere Wa- DNV. De jubilerende Sint-Nikla se afdeling is, net als de meeste afdelingen in ons ieden waren toch ook al land, een polyvalente vrije- internationaal aan de slag, tijdsorganisatie, dat hebt u tot in Amsterdam en Duits- inmiddels begrepen, land toe, en in 1976 en 1978 Toen De Voorpost nog met zette men de kroon op het een autonome editie voor werk met een internatio- het Land van Waas ver naai festival. Vrolijke scheen hebben we de ver- Kring is aangesloten bij een federatie die met name in het Antwerpse vertakt is. Men beschikt over een ei gen jongerengroep, Edel weiss heet die. Allround Natuurvrienden - Sint-Niklaas vijftig. Het Naluurvriendenhuis en vakantiecen- in Waasmunster: prettig ontmoetingscentrum (dw) xhikk Aalst 5 PMS eldcma een a direk De Natuurvrienden - Sint-Niklaas vijftig. Volksdansers van de Vrolijke Kring. Albert Christiaens is erevoorzitter, Lily-Anne Christiaens voorzitter, Pros Matthys ondervoorzit ter, Jozef Hellemans sekretaris, Denise Neels pen ningmeester, André Rotthier. verslagschrijver, Ro ger Keymeulen verantwoordelijke voor het tijd schrift, Willy De Sutter, Paul Thierens en Paul Beek zijn verantwoordelijk voor de camping in Puyvelde, Pierre Vereecken is sekretaris van Heidebloem in Waasmunster, de raadsleden heten Jozef De Cau wer, Leopold Foubert en Marcel Van Gijsel. Je kan voor de wandel- en kampeergroep terecht bij Roger Keymeulen, Kleibeke 79 in 2700 Sint-Ni- klaas; voor de Jong Natuurvrienden bij Sabine Thierens, Hoge Bokstraat 256 in 9180 Belsele; voor de fietsgroep bij Gustaaf Meyfroyt, Aerschotstraat 40 in 2700 Sint-Niklaas; voor het volley bij Fabienne Van der Vekens, Kapelstraat 21 in 2700 Sint- Niklaas; en als je van volksdansen houdt moet je zijn bij Jacqueline Boddaert, Grote Heimelinck- straat 189 in 2700 Sint-Niklaas. (wv) van 20 tot 22 u. (dames en heren) in de sporthal in Sint-Niklaas, de jongeren oefenen 's woensdags van 16.30 u. tot 18.30 u. in diezelfde sporthal aan de Azalealaan. ATB-volley telt thans een zestigtal le den. De bestuursleden he ten A. Christiaens (voorzit ter), H. Dobbelaere (on dervoorzitter-penning meester), Fabienne Van der Vekens (sekretaresse), Raoul de Bock (verant woordelijke heren), H. Dobbelaere nogmaals (ver antwoordelijke dames), Eric Van Nijvelseel (ver antwoordelijke jongeren), A. Cappaert (verslagge ver), Gilbert De Maese- neer (materiaal), Guy Jan- segers (hij staat voor het klubblad in) en Chris Ver meulen (raadslid). Info op tel. nrs. 776.85.19 en 776.66.62. selijk vlak, weekends en wandelingen, fietstochtjes, stadsbezoeken, sportaktivi- teiten, kwissen. Op natio naal vlak kan de Jonge Na tuurvriend meedoen aan vormingskursussen voor animator of reisleider, rei zen, wintersportvakanties. Een JNV-er is minimaal 7 en maximaal 35 jaar, hij of zij betaalt per jaar 130 frank lidmaatschap. De jongeren piepen zoals ook d'ouderen zingen. Dat wil zeggen dat bij ATB-De Natuurvrienden het aksent gelegd wordt op het zinvol beleven van de vrije tijd via sociaal toerisme en natuur beleving. ATB vertakt dus naar heel het land, maar ook naar o.m. Denemar ken, Oostenrijk (de wieg van de beweging stond in Wenen), Duitsland, Zwit serland, Engeland, Israël en de Verenigde Staten. diensten van ATB-De Na tuurvrienden al eens uitge breid in het zonnetje gezet; dat was een vijftal jaar ge leden. N.a.v. het half- eeuwfeest deze hernieuwde kennismaking met een bloeiende, van origine so cialistische, maar toch breed geschakeerde organi satie. Op de jaarlijkse kon gressen werd de afdeling Sint-Niklaas al vaker lof toegezwaaid: voor de n.v. Heidebloem, voor de meest omvangrijke afde ling in het land, voor de organisatie van een inter nationaal volksdansfes- tival. In Waasmunster op de hei, in Puyvelde aan de Gouden Leeuw, in café Europa en in de sporthal van Sint-Ni klaas, in heel Vlaanderen en een flink stuk van Euro pa werd door deze vriende lijke vrijetijdsbesteders, deze ambassadeurs van Sint-Niklaas en 't Land van Waas, kameraadschap uit gespreid, aan «volksverhef fing» ofte kuituur gedaan. De bijna duizend Sint-Ni klase leden blijven niet bij de pakken en knapzakken zitten, In koor roepen zc, na lezing en goedkeuring van dit overzicht: «Berg Vrij!» Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1983 | | pagina 3