Schepen voor toerisme Mare Heymans: Buggenhout heeft eendagstoerist heel wat te bieden Buggenhout-Bos Buggenhout toeristisch doorgelicht Wandelen in het bos Buggenhout. De boskapel (c) Buggenhoui. Een panorama van de Krokkebaas (v) Het huidige Buggenhout is een restant van een uitgestrekt bosgebied, duizenden ha groot, dat reeds in de Xllde eeuw als «Beuckenhoudt» vermeld wordt. Buggenhout-bos kende een bewogen verleden en diverse malen verander de het bos van eigenaar. Met alle gevolgen vandien. In de eerste helft van de XlIIde eeuw stonden de graven van Gent en van Aarschot het domein af aan de abdij van Affligem. Het omvatte de gehuchten Ten Houte, Merchtem, Dries, Peysseghem en Coeckelbergh en was bekend onder de naam Boschkant. In het begin van de XVde eeuw werden de machtige heren van Grim bergen eigenaar. Nadien de familie Halewijn, die het verkocht aan Jan, Paltsgraaf van Rijn, Hertog van Beieren. Het bos was toen 1.000 ha groot. Tijdens een jachtpartij op everzwijnen verongelukte een familielid van de eigenaar, die ter herinnering de bekende boskapel bouwde. Gedurende enkele eeuwen was het bos dan eigendom van de Familie Van Buggenhout. In 1777 kwam het domein terug in het bezit van de heren van Grimbergen. In 1846 was het bos nog 562 ha groot, in 1887 nog 400 ha, doordat het bos werd ontgonnen ten behoeve van de landbouw. In 1899 wordt de familie de Merode eigenaar. Gedurende de oorlogsjaren 1914-1918 wordt het bos zwaar gehavend. Ongeveer de helft wordt volledig kaalgeslagen en nadien als landbouwgrond verkocht. Wat als bos overblijft 160 ha wordt verkocht aan houthandelaar Clerx van Helmond, die alle bomen met enige handelswaarde velde. Bij akte van 19 mei 1936 koopt de Staat het overblijvende gedeelte, 140 ha 10 a 08 ca bos aan, en heeft het zo van de vernieling gered. Het beheer ervan werd toevertrouwd aan het Bestuur van Waters en Bossen. Pierre Van Rossem gespendeerde frank, één frank moet opleveren, lijkt me dat onmo gelijk. We rekenen trouwens op de men sen die er voor één dagje op uit trekken. De vraag naar buitenland se reizen neemt, tengevolge de eko- nomische krisis, sterk af en wie in eigen land blijft, opteert hoofdza kelijk voor eendagsuitstappen. Die trend werd trouwens goed begre pen door de huidige bestendig afge vaardigde, die het toerisme onder zijn hoede heeft en het eendagstoe- risme stimuleert. De belangstelling voor het eendagstoerisme stijgt dus. Buggenhout hoopt natuurlijk, spant zich daar trouwens voor in. om een deel van de koek te krijgen en beschikt daartoe overigens over een paar sterke troeven. Buggenhoutbos We mogen inderdaad, vervolgt Mare Heymans. in Buggenhout lang niet klagen. Onze gemeente bezit immers het grootste bos van de provincie Oost-Vlaanderen. Bo vendien beschikken we in de per soon van de h. Van Gucht over een uitstekend boswachter. Iemand die van zijn hobby zijn beroep gemaakt heeft, erg onderlegd is' en boven dien de gave bezit om zijn kennis op een boeiende manier aan ande ren door te geven. Toegegeven, ons bos bezit niet meer de allures van pakweg dertig jaar geleden. Er zijn ondertussen een paar dingen gebeurd, die naar mijn mening, beter niet waren ge schied. Hoewel het niet in mijn bedoeling ligt stenen in het verle den te werpen. Gedane zaken ne men geen keer. En in de jaren zestig bvb., de ekonomische expan sie vierde toen hoogtij, had men minder oog voor het behoud van de natuur en primeerde de vestiging van een paar fabrieken op het be houd van ons natuurlijk leefmilieu. Wat tot gevolg had, dat een deeltje van ons bos een ander, minder fraai uitzicht kreeg. Van de nog reste rende 150 ha, daar ben ik vast van overtuigd, valt echter nog best te genieten. Sinds jaar en dag ontvangen we in het bos veel eendagstoeristen. De mensen kunnen bovendien ook te recht in de Boskapel. al even lang een druk bezocht bedevaartsoord. Vooral dan in de maand mei. met als hoogdag de «Bosschijning». Dan kan men er op de koppen lo pen. Alles wordt nu in het werk gesteld om het bos, een gift van de natuur, te behouden. In de mate van het mogelijke wordt gepoogd het rooi en van bomen tegen te gaan. Wat lang niet makkelijk is, omdat het bos deels eigendom is van Waters en Bossen, deels gemeentelijk bezit is en voor een deel ook in handen is van privé-eigenaars. Vooral bij laatstgenoemden dringen we aan het bos. bos te laten blijven en zo weinig mogelijk bomen te rooien. Zelfs die exemplaren die kaprijp zijn, met rust te laten. Verder be vinden zich in het bos een aantal befaamde cafés Wie kent Jean- neke niet? waar de eendagstoe rist terecht kan Krokkebaas Sinds 1975 beschikt Buggenhout ook over een rekreatiecentrum. De «Krokkebaas» heeft de eendagstoe rist heel wat te bieden. Alleen de ligging al aangevlijd tegen de rand van het bos. verschillend van uitzicht naargelang de seizoenen is bijzonder aantrekkelijk. Verder kan de bezoeker er gebruik maken van drie openluchtzwembaden: een kompetitiebad, een groot rekrea- tiebad en een kleuterbad. Een speeltuin, waarvan de tuigen mo menteel vernieuwd worden, uitge strekte lig- en sportweiden en een cafetaria vervolledigen het aanbod. De voorbije twee jaar. beklem toont Mare Heymans, bleek de Krokkebaas, wat de exploitatie be treft. winstgevend. Wat meteen be tekent dat wij het enige zwembad in het land zijn, dat een boni ople vert. Twee jaar geleden hielden we er zowat 200.000 fr. aan over. Het voorbije zomerseizoen liep de ex ploitatiewinst op tot 600.000 fr. Geen klein bier, vooral omdat drie jaar geleden de Krokkebaas nog voor één miljoen fr. verlieslatend was. Een en ander heeft beslist te maken met de wijziging in de uitbatings- vorm. We zijn nl. naar een privé- uitbatingsvorm overgestapt. De goeie zomer van 1982 heeft vanzelf sprekend ook zijn duit in het zakje gestopt. Vorige zomer noteerden we 60.000 bezoekers. In 1981 waren er dat 45.000. Een jaar tevo ren kwamen 50.000 bezoekers op dagen en toch moest de gemeente Op 1 mei zijn de problemen van de baan. Zowel de heren die er nu al naar snakken met hun blote bast het water te doorklieven, midderwijl een flinke geut boslucht meehap- pend, als de dames die momenteel nog verplicht zijn als bleekhuiden door het leven te gaan, kunnen dan te Buggenhout terecht. De «Krokke baas» opent dan immers opnieuw zijn deuren voor de eendagstoe risten. Vorige zomer mocht Krokkebaas- uitbater Louis Claes, niet minder dan 60.000 bezoekers noteren. Een flink aantal, benadrukt Mare Hey mans, schepen voor toerisme. Het openluchtrekreatieoord vormt ech ter niet de enige aantrekkingspool. Buggenhout is al eeuwen verbonden met zijn «bos». Met zijn 150 ha, momenteel het grootste van de pro vincie Oost-Vlaanderen. Ook die groene oase trekt de eendagstoeris ten aan. En wie zin heeft kennis te maken met het best bewaarde drie hoekig dorpsplein in Vlaanderen, hoeft zich enkel maar naar de Dries in Opdorp te begeven. Over wat Buggenhout aan de toerist te bieden heeft, zetten we een boom op met schepen Mare Heymans. Eendagstoerisme In de grond zijn we gedoemd ons te beperken tot het stimuleren van het eendagstoerisme, begint Mare Hey mans zijn betoog. Er bestaat im mers geen infrastruktuur om het toerisme op langere termijn moge lijk te maken. Dat gebrek manifes teert zich niet alleen te Buggen hout, maar in de ganse regio. In de schoot van de Regionale Federatie voor Toerisme Dender- monde, een organisme dat de toe ristische belangen van de gemeen ten Dendermonde, Buggenhout. Lebbeke. Hamme, Zele, Laarne en Berlare behartigt en waarvan ik voorzitter ben, zitten we met een zelfde probleem opgescheept. De regionale Dendermonde be schikt sowieso al over beperkte mo gelijkheden. Iedere aangesloten ge meente draagt slechts 25 centiem per inwoner af. Wat Buggenhout betreft bvb een goeie 3.000 fr. Met dergelijke bedragen kun je niets aanvangen. Niet eens een zwart- witbrochure over de regio versprei den. We vergaderen wel 'een paar maal per jaar en proberen er wat aan te doen. Het moment lijkt me echter geenszins gunstig om de ge meenten om een hogere financiële tussenkomst te verzoeken. Het toerisme vormt dan bovendien nog een sektor, waarin in onze kontreien althans traditiege trouw weinig of niet geïnvesteerd wordt. Twintig jaar geleden be stond m.i. die kans en kon men de idee iets uit te geven, zonder er noodzakelijk wat in de plaats voor te krijgen, ingang doen vinden. In tijden dat alle gemeenten in finan ciële moeilijkheden zitten en elke Buggenhout. Schepen Heymans: Buggenhout heeft veel te bieden. Je moet het alleeen maar ontdekken (c) Flora en fauna Voor de eerste wereldoorlog was Buggenhoutbos een rijk loof- houtbos, met beuken en eiken die soms 5 tot 7 m omtrek had den. Bij de overname door de staat waren de bomen met een omtrek van meer dan 1,20 m eerder zeldzaam. Het Bestuur van Waters en Bos sen tracht nu terug de majestueu ze bestanden te herstellen. Dit gebeurt door regelmatig, om de zes jaar, de jonge bestanden se- lektief te dunnen. In de overige bestanden wordt deze omloop verdubbeld en op 12 jaar ge bracht. Ongeveer 50 ha is nu 40 tot 60 jaar oud en 100 ha, tussen de 100 tot 150 jaar. De oudste bestanden werden dus rond 1850 aangeplant. De beu ken bereiken nu reeds een eer biedwaardige leeftijd, maar de mooiste eiken moeten minstens tweemaal zo oud worden. Door oordeelkundige bosbouw kundige behandeling steeg het gemiddeld houtvolume op stam van 92 m' tot 300 m' per ha. Van het naaldhout is het voorkomen van mooie lorken te vermelden. Doordat de overgebleven bestan den eigenlijk restanten zijn van een eeuwenoud woud, is ook de bosflora er maximaal ontwik keld. VerschÜlen in bodemsoort weerspiegelen zich dan ook di- rekt in de vegetatie. Voor het grootste gedeelte op zandige bodems gelegen, vinden we dan ook vooral soorten van armere bodems, zoals de tot an derhalve meter hoog wordende adelaarsvaren, vele braamsoor ten, sporkehout, lelietje-van-da len ook wel meiklokje ge noemd en de salomonszegel. Onder de donkere beukenbossen verdwijnen de kruiden praktisch volledig, behalve het weinig op vallende dalkruid. In de eikenbestanden langs de beekkanten, waar het iets rijker en vochtiger is, vinden we zeer veel zwarte bessen, in de streek «krokkebazen» genoemd. Waar de bodem lemiger wordt treffen we gele dovenetel, de maagden- palm, het bosanemoontje en een paar sterk ruikende velden das- look aan. In de Henneput treden vooral moerasplanten de witte water weegbree en de gele waterkers op de voorgrond. Ook wat de diersoorten betreft, valt in het bos nog een en ander te beleven. Het kleine wezeltje jaagt er op de woelmuizen en op andere knaagdieren. Ook de her melijn en de bunzing komen nog voor. Amfibieën en reptielen zijn er ook nog. Op een vochtige plaats kan je de prachtige geel-zwart gevlekte landsalamander ont moeten. Kom je een slang tegen, schrik dan niet, het is slechts de hazelworm, een pootloze hagedis. Bij de vogels is er de boomklever met zijn klankrijke roep. Ook de zwart-gele wielewaal is vooral in de eikenbestanden talrijk ver tegenwoordigd. Op het eind van de winter zijn de roepen van de rans- en de bosuilen niet uit de lucht. Het Centrum voor Natuurbe- schermingsedukatie CVNor ganiseert op geregelde tijdstippen wandelingen doorheen het staats bos. Een gediplomeerd natuur- gids begeleidt deze wandelingen. Ook het Bestuur van Waters en Bossen verleent zijn medewer king. Deze gratis wandelingen staan open voor iedereen. Men ver trekt te 9.30 u. aan de Boskapel. De wandeling neemt ongeveer twee uur in beslag. Dergelijke wandelingen zijn voorzien op de zondagen 8 mei, 5 juni, 28 au gustus, 25 september en 30 okto ber 1983. Wie zich interesseert voor het reliëf, de flora, fauna en de ge schiedenis van het bos kan ter echt bij de gemeentelijke techni sche dienst te Buggenhout (ge meentehuis) waar nog een be perkt aantal folders te verkrijgen is. In deze folder worden boven dien vier boswandelingen uitge stippeld. Voor geïnteresseerde leerkrach ten stelde boswachter Guslaaf «*c Van Gucht de brochure Een bosleerpad in het staatsbos te Buggenhout» samen. Ze bevat bovendien een situatieplan, de beschrijving van dertig boeiende plekjes in het bos, enkele sugges ties voor een leerzame wandeling en een beknopte inventaris van de faune en flora in Buggenhout- Bos. Deze brochure kan besteld worden bij het Bestuur van Wa ters en Bossen, Houtvesterij Gent, Koninging Astridlaan 64, 9000 Gent en te Buggenhout, bij de boswachter. Kasteelstraat 250. De Wielewaal-afdeling 's Heer enbosch stippelde eveneens een wandel- en natuurleerpad uit, dat vertrekt aan de kerk van Buggen hout, het bos aandoet en naar hei centrum terugkeert. Er wordt hoofdzakelijk gebruik gemaakt van veldwegels. De brochure be vat een beschrijvende tekst van het pad. Deze brochure wordt op de technische dienst van de ge meente te koop gesteld tegen de prijs van 10 fr. Pierre Van Rossem toen één miljoen bijpassen. We doen vanzelfsprekend ons best om de prijzen voor het publiek zo attraktief mogelijk te houden. Jam mer genoeg stellen we vast maar dat is wellicht niet zo abnormaal, niemand is sant in eigen land dat de Buggenhoutenaar zelf niet zo geweldig veel de Krokkebaas be zoekt. Op dat vlak hopen we op verandering. De Krokkebaas opent zijn deuren op 1 mei. Dan kan men er echter enkel van 13 tot 19 u. terecht, tenzij van tevoren verwittigd wordt. Tij dens de weekends is het centrum wel geopend van 10 tot 20 u. Vanaf 15 juni is de Krokkebaas dagelijks toegankelijk van 10 tot 20 u. De eendagstoerist die interesse be toont voor het verleden kan in een andere hoek van Buggenhout te recht. De Opdorpse Dries vormt nl. het best bewaarde driehoekig oud-Frankisch dorpsplein van het land. De hoogrijpe canada's worden er vervangen. Op advies van de bos wachter worden linden en een aan tal andere boomsoorten aange plant. Deze herbeplanting oefent trouwens geen ingrijpende invloed uit op het totaalbeeld van het plein. Diverse mogelijkheden Voor de promotie van het eendags toerisme te Buggenhout, rekent Mare Heymans in aanzienlijke ma te op de scholen. De tijd, aldus de schepen van toerisme, van de klas sieke schoolreizen, richting Arden nen Coo, Spa, Namen, Dinant en de Grotten van Han lijkt me definitief tot het verleden te beho ren. Aan de uitstappen wordt van daag de dag een meer uitgesproken pedagogisch karakter verbonden. De kombinatie pedagogische uit stap en ontspanningsreis is in Bug genhout ideaal te noemen: in de voormiddag staat een boswandeling op het programma, 's kan de jeugd zich uitle1 Krokkebaas. Wanneer de scnoien van tevoren verwittigen, staat 's middags voor de begeleiders overi gens een gratis lunch klaar. Regionaal gezien bestaat nog een andere mogelijkheid. In de voor middag wordt Dendermonde be zocht en 's namiddags duikt men de Krokkebaas binnen. Omdat we uiteindelijk slechts 20 minuten van Brussel verwijderd lig gen is zelfs de kombinatie Brusselse Grote Markt-Krokkebaas moge lijk. Kontakten in die zin met de schepen voor toerisme van de stad Brussel verlopen gunstig. Meer ook dan vroeger, besluit Buggenhout. Zo zal de Krokkebaas er de komende zomermaanden weer uitzien: boordevol volk (v) Mare Heymans, krijgt de eendags toerist te Buggenhout de kans aan geboden warm te eten. Toch niet onbelangrijk voor diegenen die aan hun daguitstap een meer feestelijk cachet willen schenken. In het bos zelf bevindt zich één restaurant, dat weliswaar niet elke dag geopend isJ eer In het centrum van de gemeente it c kan men echter ook terecht. In de un' Krokkebaas zelf worden geen maaltijden geserveerd. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1983 | | pagina 46