Wie wordt laureaat vijfde Ravijtstornooi? Sobere «Saldo Mortale» bij Genesius-Sint-Niklaas 'oëzietheater Tregechram Lokeren brengt wee eigentijdse eenakters Koninklijke Rederijkerskamer Sint-Barbara Arbeid en Kunst Bij een toneeljubileum Bea Heylen tuimelde ooit uit de kribbe N.T.G. in Sint-Niklase stadsschouwburg; met «Dertiende nacht» Kalleke step besluit zijn seizoen in het groen Teledienst Aalst met kunstavond De Voorpost - 22.4.1983 - 23 )e plechtige proklamatie van de uitslag van het vijfde toneel tornooi Renaat voor de beste akteur ging lavijts heeft plaats te 20 u op zaterdag 7 mei in de feestzaal van het Aalsters naar Mark Zijs tadhuis. Voor het vierde tornooi (80- rornooi dat pas afgewerkt is en waarin optraden «'t Meibloempje» uit ziin er A^,st biJ lottegem met «De waarzegger» van Fr. De Boeck, «De Iverlingen» uit J tenderbelle met «Het onstuimige hart» van J. Patrick, «St.-Pieters Vreugd en zaterdag» weid MuitatulL Y teugd» uit Geraardsbergen met «De twee maagden» van J.J. Bricaire en La tea ter voor de tweede maal iaygues, «Multatuli» uit Gent met «Bang voor een pak slaag» van W. Deichsel laureaat Ward Uyttersprot tn K. Valentin, «De goubloem» uit Vilvoorde met «Hartenvrouw» van W.D. was de beste vei «o'ker. lome, «Nieuw Leven» uit Aalst eveneens met «De twee maagden», «Ulenspie- [el» uit Vilvoorde met «Een avond in november» van P. Soetewey en «St.- Jarbara» uit Aalst met «Valstrik voor een man alleen» van Robert Thomas. lenaat Ravijts lenaat Ravijts, Aalst 1936, ven. Boekhouding, iteit en sociaal sekreta- laat, verzekeringen, im- ebilien, geldbeleggingen. Toneeltornooi Renaat een onvergetelijke opvoe- Ravijts ring van «Heksenjacht» tudeerde te Aalst aan het In 1974 besloten een zeven- worden «De Catharinisten» it.-Jozefkollege en het tal vrienden tot de oprich- eerst. ton. Atheneum, behaalde ting van een toneelwed- Veertig groepen reageren et doctoraat in de rechten strijd gewijd aan Renaat positief op de uitnodiging het licentiaat in het nota- Ravijts. Dit met de bedoe- voor het derde tomooi, en iaat aan de RUG en het ling Renaat Ravijts als to- na de loting blijven er van centiaat verzekerings- neelmens te blijven geden- Aalst bij «De Catharinisten» :ht en ekonomie aan KU- ken. Doelstellingen van het en «T Land van Riem». tomooi zijn het bevorderen Laureaat werd «Het Multa- van amateurtoneel in tuliteater» uit Gent met Vlaanderen, het bevestigen «Nacht van de alligators» van Aalst als toneelstad en De prijs van de stad Aalst iridische hulpverleningen het bieden van gelegenheid medewerker notariaat aan alle bestaande ama- aren zijn beroepsbezighe- teurkringen aan een tor als afgevaardigde-be- nooi deel te nemen en dan eerder van PVBA Fidufis- ook de eigen horizon te ver- afgevaardigde-beheer- wijden, en stichter van NV Kan- »r Ravijts. Organisatie Tot 1977 bestond de werk groep uit 5 leden, allen stichters: Adolf Sedeyn, Ed- mond Cooman, Arthur Cal- lens, Arthur Van den Brul- le en Herman Ravijts. Mar cel Carlier, Frans Wauters, Ronald Schollaert en Fred Muylaert komen de rangen vervoegen. In 1980 verhe ten echter Frans Wauters en Herman Ravijts de werk groep. De financiële middelen ko men van een beschermko- mitee en er is medewerking van het stadsbestuur en VTB. VTB schenkt trou wens steeds de tweede prijs. Ook heel wat individuelen zijn behulpzaam bij aller hande taken als o.m. Fons Huylebroeck, ontwerper en realisator van het bas-re- lief, trofee die aan de win naar ten blijvende titel wordt overhandigd. In 1982 volgt Marcel Car lier Fred Muylaert op, wordt Emond Cooman voorzitter najuur Callens en vervoegen Gracienne Van Nieuwenborgh en Paul Sonck de werkgroep. Ook de akademie voor muziek, ballet en toneel en de G- bank verlenen hun mede werking. En nu duimen voor de lau reaat van het vijfde tomooi die wordt bekendgemaakt op zaterdag 7 mei e.k LH Sint-Niklaas. Sint-Genesius vertolkte Saldo Mortale- alst» lagie in «Het Ei» van Mar- Thomas, sau en met de derde prijs Voor de tweede editie kan- i het Landjuweel m de rol dideerden reeds 26 groepen ui JCosja in «De Meeuw» uit de hele regio en qj^jvor- in Tjechov. lp 36-jarige leeftijd over- loot. Uit Aalst zijn er bij «De ed echter reeds Renaat Catharinisten», «Arbeid en Kunst» en «Groep 75». Met Wie zijn die akteurs? uemie, Stadspark «Ter Beuken», Groendreef 8 te |L okeren. Vertolkers Geert Braem en Chris Van den m urpel brengen «Het verhaal van de Dierentuin» r»n Edward Albee en «Exclusief» van onze bloedei- jJP en Lokeraar Mare Bussens. Geert Braem behaalde Waar heeft het nieuwe en uiteindelijk dramatische aan de Bisschoppelijke Nor- lëzie-gezelschap de naam woordenwisseling in een maalschool te Sint-Niklaas •egechram vandaan ge- cel van de gevangenis. Au- het diploma regent Neder- lald? Niet om het ons teur Mare Bussens laat alle lands-Geschiedenis. Nadien oeilijk te maken (zo be- menselijke gevoelens aan studeerde hij aan het ko- I is. eerden ze toch). Het komt bod komen. Bussens is ge- ninklijk muziekkonserva- :nte it de beginletters van de boren te Lokeren op 25 fe- torium te Gent en behaalde de imen der spelende leden bruari 1955, Hij is werk- er een eerste prijs voor- Coppieters, GEert zaam als maatschappelijk dracht. Momenteel is hij le- pum. CHRis Van den assistent bij de Sociale raat- aan het Sint-Lode- Lokere„, 0eer, Braem e„ Chris Van den Darnel Dienst van de Jeugdrecht- wijkskollege te Lokeren en urpel e (voordracht en/of dik- magazine» i) Tregechram debuteer- Gazet van met een poëzie-program- Skoop-NL a met als thema: dood e :et Vijf tornooien évens was hij spelend lid Met eerste tornooi (74-75) handbalklub «Sparta kreeg 11 kandidaten uit be- Aalst, Bambrugge, Lede, lurslid, regisseur en Dendermonde en Wetteren. ipeler bij «De Schakel», 00 wijze van jureren is wel «Aalsters een unicum: de beoordeling «Teater gebeurt inderdaad door .ikaal Gent» en «Korre- acht leden, één van elke Ier» te Brugge. Opmer- deelnemende groepering ke prestaties op toneel- Plus een voorzitter en se- lied leverde hij met de kretaris doch beide laatsten ite prijs voor de beste zonder stemrecht. «Barbara ilking in het Tomooi Arbeid en Kunst» Aalst Lage Landen te Elsloo werd de laureaat met «Dub- Spel» van Robert iederland) met de rol van den acht gelukkigen ge- Provinciale Voordrachtwedstrijd Sint-Barbara De plechtige prijsuitreiking aan de laureaten van deze wedstrijd onder de auspiciën van het stadsbestuur van Aalst heeft plaats op vrijdag 29 april te 20 uur in het Groen Kruis, Sint-Jorisstraat 26 te Aalst. De wedstrijd zelf heeft plaats op zaterdag 23 april eveneens in het Groen Kruis te 19 uur. Programma: - Inleiding door de voorzitter - Verslag van de jury; - Muzikaal intermezzo met Ludwig Van Gijsegem, tenor en Jean Van der Schueren, gitaar Liederen van Franz Schubert. - Uitreiking van de prijzen - Optreden van de laureaten; - Muzikaal intermezzo: Ludwig Van Gijsegem, blokfluit, en Jean Van der Schueren. gitaar, met «Greensleaves to a Ground». - Slotwoord door deken Theo Van Gijseghem (l.h.) We schreven het al eens eerder (n.a.v. opvoering takt met de zaal, enz. Met «Bitter Lemon», DVP 4.3): «We houden niet zo heel «Saldo Mortale» kan je ook veel van dat soort toneelwerken». Zelfs niet na de geen wonderen doen, ge goede opvoering zondag jl. in de Sint-Niklase stadsschouwburg. In regie van Luk Van Brussel bracht de Koninklijke Toneelkring Sint-Geneius «Saldo Mortale» voor het voetlicht. Eerlijk gezegd vinden we het een beetje jammer dat een dergelijk voor Bea Heylen en al die stuk werd gekozen voor de viering van een 25-jarig genen die haar in deze jubi- toneeljubileum. Al was het maar om de ontbreken- leumopvoering hebben ge- de feestelijke sfeer, de (te) kleine bezetting (te holpen, gesteund en er weinig kringleden betrokken bij de produktie) en hebben ^loofd. de toch wel enge publiekgerichtheid van het stuk. vienno- x Dit wil helemaal niet zeggen dat «Saldo Mortale» minder goed voor het voetlicht kwam. Integendeel! en beter dan deze sober ge monteerde en toch vrij ma- Jubilerende Bea Heylen sel heeft het allemaal heel gere «Saldo Mortale». Ach- woon omdat het «maar» Saldo Mortale is, ook al staat er Dimitri Frenkel Frank onder... Bergen gelukwensen dus De viering van een 25- jarige toneelaktiviteit ver dient naar ons gevoel meer vertolkte met brio de moei lijke partij van Isabelle Par- braafjes gehouden, mis ter de schermen waren zeer schien wel te sober. We had- a-ktief: Wilfried Thibaut mintier. Mimisch zeer den het liever met sterk, in de juiste toon, met tempo-wisselingen, korter- (produktieleiding), Etienne Quintelier als toneelmees- passende vlotheid, enorme inhakend-spel, meer elan ter- en bet stadsschouw- présence en ga maar doorgezien. De totaalprestatie burgpersoneel. Koen Ver- Luc Thijs kende als Stefan werd keurig voor het voet- helst stond in voor «het ge- Bleecker zeer sterke maar licht geduwd, netjes en luid», Nelly Baetens en ook zwakke momenten, zoals het hoort. Het tikkel- Erna Coene waren opgeef- Een en ander was, naar we tje lef, het snuifje extra- sters. Kleedster was Frieda menen, te wijten aan een gekruidheid, de wat op ho- Collyn en Annik Verbrae- minder vlotte tekstkennis, ger toerental draaiende mo- ken verzorgde de grime. Er was de prima vertol- tor scheen te ontbreken. We "T king van Guy De Vriese die nemen graag aan dat het Isabella Parmintier» was meteen voor de Koninklijke Op vrijdag 22, zaterdag 23, vrijdag 29 en zater- Woolf?». Albee beweert: het 30 april telkens om 20 uur brengt het Lokers sukses van mijn stukken ietheater Tregechram twee eenakters voor het hangt in de eerste plaats af itlicht in het Salon van de Stedelijke Muziekaka- vaI> «e speelkwalileiten van - - - de akteurs. de afronding van het speel seizoen 82-83. i AMaat Drossens. v» Ijnonuncgc te uunci C11 CXI He vier zijn ze verbonden bank te Dendermonde Als leraar voordracht aan de staan borg voor een geslaagde opvoering. s leraar aan de Stedelijke filmrecensent was hij aktief Stedelijke Muziekakademie de er een eerste prijs voor- stemlezer aan de BRT uziekakademie te Loke- bij «Filmgids». «Cinema en aktueel bij Antwerpen, Cineskoop. Mare schreef reeds een ge- irlog onder de allesverkla- dichten- en poëziebundel, nde titel «Sluit mijn ogen publiceerde een boekje over Daarna bracht Chris de horrorfilm en met i den Durpel het publiek «Exclusief» debuteert hij in het «Griezelen met Ed- de toneelwereld als auteur. Allan Poe». Dit werd tot er rnaal toe hernomen in et kader van de kulturele «Het verhaal eek en kende enorm suk- e. Dan volgde «Hij en Zij»: lesten over man en vrouw, ibracht door Geert Braem Trees Coppieters. Het te Lokeren. Chris Van den dracht. Was in datzelfde Geeft diktie en voordracht Dufpel studeerde aan het jaar een seizoen verbonden aan de stedelijke muzieka- Koninklijk muziekkonser- bij teater Arena te Gent, Is kademie te Lokeren vatorium te Gent en behaal- free-lance sonorisator- André een behoorlijk aantal type- spelen voor negentig toe- Toneelkring Sint-Genesius tjes neerzette. Een dankba- schouwers (vertoning van ~e 1 re opdracht. Toch vonden zondag) geen pretje is. De we het plaatselijke dialekt «spelers» missen alle kon- kruidenier) niet passen in dit stuk en de «rechter» net iets te overtrokken. Een dikke pluim graag voor Ann De Beleyr als Joke. Naar we vernamen was dit voor Ann een eerste (en te vens moeilijke) opdracht. We willen haar dan ook de wat gecrispeerde speelstijl en de soms te vlugge zeg ging niet aanrekenen. Pro ficiat, Ann! We vonden het dekor (ontwerp Jean-Paul Gey- sen) wel knap, maar niet zo heel vlot bespeelbaar. Zo bleken de vooraan geplaats te tafeltjes (courkant) sto rend voor het te laag ge houden speelvlak ten huize van Parmintier. De minder gelukkige plaatsing van de meubelen (suite barones) dwong alle akteurs tot steeds dezelfde beweging. Regisseur Luc Van Brus- van de dierentuin» van Edward Albee Het gebeuren vindt plaats in een park in New York. ilgend programma start Peter wordt gedwongen een weekend en willen we konversatie te voeren met erk aanbevelen adat er een eenakter ge- Op zaterdag 23 april is het Nederlands Toneel Gent (linkse of rechtse) regimes, te gast in de Stadsschouwburg van Sint-Niklaas maar een scherpe kijk met «Dertiende Nacht» van de Britse auteur Ho- verweven met een rake hu- ward Brenton. mor en gedragen door een vaak poëtisch geladen, spit- Revenge, werd een tiental 30 op <|e kf1™» Howard Brenton is een he- vooral Jerry, beetje bij beetje leren dendaagse Engels auteur jaren geleden in Teater Ver- elkaar beter kennen. Een die vooral vorig jaar oh- tikaal gespeeld onder de ti- eeld wordt geschreven verhaal over een hond gewild in de belangstel- tel «De kreukbaren». Een or Lokeraar Mare brengt een totale ommekeer ling kwam door de kreatie vierde bekend stuk van in het kontakt tussen beide in het National Theatre van Brenton is «Hitier pen, doodlopende levens weg en carrièristen en machtswellusteligen. Wat drijft iemand naar de hoog ste trede van de sociale lad- naar de top van een man, vooruit gestuwd door een vrouw. Deze «Dertiende Nacht» van Howard Brenton werd in het Nederlands vertaald door Raf Reyman, geregis seerd door Achiel Van Mal- deren, van dekor en kos tuums voorzien door Kari- na Lambrecht; akteurs zijn: :h' 1f ixclusief» n Mare Bussens Een sterk realistische vatt mfrontatie tussen twee taal verschillende per- onlijkheden die elk hun jen visie hebben op de aatschappij. Met hun so- ale achtergrond als basis ltstaat er tussen de twee en het ontaardt. Londen van «The Romans Net zoals in Edward Albee hoeft nau- in Britain» Een deel van Nacht» behandelt hij meest- welijks nog voorgesteld het pubüek vond het te ver al op een historische of Met eenakters als «The Zoo gaan toen (mannelijke) Kei- pseudo-historische achter- Story» «The Sandbox» e.a. ten door Romeinse soldaten grond de temata van leverde hij kritiek op de werden verkracht. Er volg- machtsverhoudingen, zin American way of life. In de zelfs een proces, inge- en onzin van oorlog en ge- «The American Dreamvalt spannen door mrs Mary weld, de mytevorming hij regelrecht de heden- Whitehouse, presidente van rondom een leidersfiguur, daagse Amerikaanse maat- de «National Viewers» and Men zou het stuk kunnen schappij aan. Internatio- Listeners' Association we- omschrijven als een politie- naai brak Albee door met gens openbare schending ke dans op de slappe koord ■Dertiende der? En vooral hoe kan hij Jef Demedts, Cyriel Van zijn positie daar stabili- Gent, Blanka Heirman, seren? Herman Coessens, Raf Rey- Voor regisseur Achiel Van men, Leah Thys, Arnold Malderen doet «Dertiende Willems, Chris Thys e.a. Nacht» in zekere mate den- "Opvoering om 20 uur in de ken aan Shakespeares Sint-Niklase Stadsschouw- «Macbeth». De onverbiddel- burg op 23 april e.k lijke, niets ontziende weg lofdpersonages een harde «Who's afraid of Virginia van de eerbaarheid Het Zesde speelseizoen van het Dendermondse Marionettentheater Kalleke Step loopt weer naar zijn einde toe. Het begon met een herneming van het startstuk uit 1977: «Het geheim van de oude toren» van Christina Guirlande Tussen een hele reeks optredens op verplaatsing in najaar en winter werd er gewerkt aan het hoogtepunt van het jaar: «En waar de Sterre bleef stille staan», het prachtige stuk van Felix Timmermans, dat bij de 450 kijkers, en dan vooral bij de meer dan 300 volwassen toeschouwers nog fris in het geheugen ligt. Nu staat weer het laatste seizoenoptreden voor de deur en Kalleke Step zoekt het dit keer in de «Doen voor groen»-aktie. Een gewetenloze fabrieksdirekteur Verpest, die «allesvernieler» gaat produceren, wordt door Kalleke Step en door de fantastische nieuwe uitvindingen van Professor Test tot inkeer gebracht en zal de bomen die hij omzaagde weer planten en terug «groen in ons dorp» brengen. Het geheel werd door Gust Dierickx en zijn ploeg uitgebouwd tot een boeiend spel, waarin de kleine kijkers op een speelse manier worden bewust gemaakt van onze milieuproblemen Klein en groot zijn welkom op zaterdag 23 april te 15 uur in het Kalleke Step Theater in de Sint Elooistraat te G rem bergen. Kinderen betalen een inkomprijs van 40 fr. broertjes en zusjes en ook groepen mogen binnen voor 30 fr. en vol volwassenen mogen er bij voor 50 fr. Als ondertitel draagt «Thir teenth Night»: «a dream play», een droomspel. Het is een fiktief verhaal, een imaginair spel over politiek en politici. Op zekere dag gisteren, vandaag of mor gen? neemt een groepje mensen de macht. Wie zijn zij? Geloven zij in hun ei gen demokratische slo gans? Zijn zij het boegbeeld van een nieuwe maatschap pij? Is politieke overtuiging gelijk aan politieke ambi tie... gelijk aan politiek machiavellisme? Zijn de po litici wel de idealisten die zij voorhouden te zijn? De roes van de macht, de idolatrie van de karrière ontketenen een grillig en levensgevaarlijk politiek schaakspel waarbij elke pion zijn eigen dubbelzinni ge zet doet. Een aanklacht tegen een be paald politiek regime? Veel meer. Geen rechtstreekse allusies op herkenbare Teledienst Aalst organiseert op vrijdag 22 april om 20.15 uur in de Generale Bankmaatschappij; Nieuw- straat te Aalst, een kunstavond met Jetty Roels, Louis Van der Paal en Anton Cogen. Tempeldansen met Jetty Roels Jetty Roels is de direktrice van het centrum voor dans en beweging «d'oude kapel» te Gent. In 1972 ging zij voor de eerste maal naar India. Meer bepaald naar Madras om de Bharata Natya, een Indische tempeldans te bestuderen. Bij haar optredens geeft zij een nadere toelichting van deze dans vol symboliek Muziek en woord Louis Van der Paal is bekend om zijn verschillende opnamen van Bach. Hij Ts een geboren en getogen Aalstenaar en zal zorgen voor enig mooie clavecim- belmuziek. Anton Cogen voorstellen hoeft eigenlijk allang niet meer. Hij is de man die de regie voert bij het Progressief Aalsters Collektief Theater zal ons ver gasten op enkele mooie verzen Aan de ingang zullen er nog kaarten te bekomen zijn aan de prijs van 150 fr Bea Heylen staat een kwarteeuw op de planken (Iv) Bea Heylen (Stekene, 31 mei 1938) woonde poosje in Sint-Niklaas, in de Albrecht Rodenbach- straat, verhuisde naar Tielrode (Akkerstraat) en kwam dan weer in Sint-Niklaas terecht. Ze huwde met Wilfried Thibaut. Nu ging het richting Breed- straat. Niet voor lang echter, want dra ging het echtpaar in de Weverstraat 58 wonen. Haar eerste toneelstapjes heeft Bea gezet bij de toenmalige Burgerkring te Temse. Haar eerste rol letje: het kindje Jezus. Haar meer dan normale nieuwsgierigheid bezorgde haar een eerste «toneela nekdote». Ze tuimelde uit de kribbe! Terug woonach tig in Sint-Niklaas kon ze, onder leiding van juf frouw Alphonsine, meespelen in menig toneelwerk je (KAV). Moeder Heylen gaf haar de raad, diktieles- sen te volgen aan de stedelijke muziekakademie. Bea werd lerares aan Sint-Carolus in 1959. De belangstelling voor het toneel groeide nog aan. Paul Van Cleemput zou haar «binnenloodsen» bij Sint-Genesius. Zo begon Bea Heylen haar toneelkarrière als tekst hulp in het blijspel «Schaakmat» (1961). In 1962 speelde ze de titelrol in «Fientje Beulemans». Dat bleek de start te zijn voor een drukke toneeltijd. Hoe kon het ook anders! Echtgenoot Wilfried werd aktief bij Sint-Genesius als toneelmeester en bestuurslid. Een uitgesproken voorkeur voor bepaalde rollen heeft Bea niet. Ze speelde er al een veertigtal, van meid tot edeldame, in blijspelen en in drama's. Hoofdzaak bleef voor haar «meedoen», erbij zijn. Bijzonder goeie herinneringen houdt ze over aan de onvergetelijke Mark Liebrecht (Reynaertspel en «Ons Stadje»). Bea speelde ook onder regie van Dries Waterschoot, Marcel Hendrickx, Miel Geysen en Luc Van Brussel. «Kaviaar en Spaghetti», «Pas op datje geen woord zegt» en «De tocht naar het duister» staan bij haar zeer hoog gekwoteerd. Met «De tocht naar het duister» nam Sint-Genesius deel aan het stadstornooi te Herentals. Bea kreeg er de prijs van de beste vrouwelijke bijrol. Beatrijs Heylen werd op waardige en passende wijze gehuldigd in de stadsschouwburg te Sint- Niklaas vorige zaterdag 16 april. Het zal voor haar, haar ganse familie, Sint-Genesius en haar vele vrienden een onvergetelijke dag blijven. Het «regen de» die avond bloemen, geschenken en anekdotes. Ook namens De Voorpost van harte gelukgewenst, Bea! Nog dit: Bea heeft drie zonen, Stefaan, Jeroen en Maarten. Ze houdt van lezen, denkspelletjes, bordu ren, tennis en., toneelspelen.

De Voorpost | 1983 | | pagina 47