Schatten op zolder Gaby De Pauw exposeert recent werk in Temse Kersverse groep «Guilt» geeft voorkeur aan symfonische rock KAJ-ers te Aalst tegen Jeugdwerkloosheid Veranderlijk voorjaarsweer Kunstschilderes Vera Noens uit Temse opnieuw onderscheiden Volkssportbeoefening te Aalst blijft in 26 - 22.4.1983 - De Voorpost heen et en De Pauir beknopt B\ mijn waard mtzonderli muzit De Pauw Hamme. In het gemeentehuis exposeert kunstschilder Heirman zijn werken (vh) Aalst. De clochard kan redding brengen in het mank gelopen huwelijk en wordt dan ook met open armen ontvangen. Sint-Barbara in de stadsschouwburg (per) Morgen zaterdag 23 april gaat de aktie van KAJ-militanten tegen jeugdwerkloosheid van start. Twee jaar terug bereidde de KAJ immers reeds een «Jongerenmars voor werk» voor. Sindsdien ts de toestand qua werkloosheid van de jeugd en alleszins niet op verbeterd. Eén werkloze op drie is een jongere benenden de 25 jaar. Bij eventuele tewerkstellingen komen jongeren dan vaak in minderwaardige nepstatuten zonder enig vooruitzicht op een vaste betrekking, stelt de KAJ. De KAJ wil dan ook iets meer doen dan gewoon protesteren Oplossingen om de problematiek van de jeugdwerkloosheid tot een valabel einde te brpngen werden dan ook uitgekiend. Gebundeld vormen deze dan het «Handvest voor de Toekomst». Zowel 3000 KAJ-ers willen morgen te Aalst aanwezig zijn bij de officiële bekendmaking van dit handvest. Te 13.30 uur beginnen er liefst 4 aktie- en animatietochten doorheen de Aalsterse straten. De tocht van de provincie Oost-Vlaanderen start te 13.30 u. op het Wijngaardveld aan Honda en vanaf 16 u. loopt in de Keizershallen een krisismarkt. Te 17.30 u. treedt het «Hey pas-oep-koor» op en het handvest zelf wordt afgekondigd te 18.30 u.. zulks uitgebeeld via een stnjdspcktakel. Om 19.30 u. volgt dan nog een krsisfuif met Zaki waarop ook niet KAJ-ers welkom zijn. LH Interessant is wel de lijst van erevoorzitters, ere-ondervoorzitters en ereleden. Leon De Bruyn, oud minister, Baron Des- camps, minister van we tenschappen en kun sten, Baron de Kerchove d'Exaerde, gouverneur van Oost-Vlaanderen, Omer Van Damme, bur gemeester der stad, M. De Rimaecker, voorzit ter van de provincieraad en de ereleden A. Blom- me, voorzitter van de rechtbank van 1ste aan leg, Léon Bruynincx, schepen van Dender- monde, Felix De Bruyn, majoor-bevelhebber der Burgerwacht, majoor Durand, plaatsbevelheb ber van Dendermonde, Kolonel Gratry, beheer der der vestingen, ma joor Philipron, schuttersbeheerder, rév. M. Van Den Fonteyne, pastoor-deken, M. Van Malleghem, prokureur des konings, Oscar Ver- meersch, schepen en J. Verwilghencommissa ris der arrondissemen ten Dendermonde-Sint- Niklaas. Nadien volgt er een lijst met 207 bescherm- leden waaruit we toch wel enkele pittoreske namen willen puren: Jean Aschl, la Grande Dame du Béguinage, Lieutenant-Général De Baerdemaecker, cheva lier de Schoutheete-de Tervaren t, Diomède Grootjans, Robert F. Ramlot, chevalier Oscar Schellekens, colonel Tecqmenne, Charles Van Doorslaer de ten Ryen, Henri Van Steen- berghe, docteur Van Winckel. De lijst van werkende leden is minder indruk wekkend: 27. Onder voorzitterschap van Rid der Oscar Schellekens, ontvanger Aug. Cam- bier en sekretaris John De Bruyn waren volgen de leden aktief: Herman Broeckaert, Auguste Cambier, Leon Clement, Pierre-Frangois De Beul, Felix De Bruyn, John De Bruyn, Jules Delespaul, Diomède Grootjans, Georges-Henri Hilge, Louis Jacobs, Pierre Langerock, Prosper Lenssens, Jean Maes, Oscar Moenaert, Alfred Pardoen, Arthur Phi lips, Ramlot junior, Ro- bert-Fr. Ramlot, Adrien Schellekens, Leon Span- oghe, Alexis Sterck, Maurice Van der Cruys- sen en Adolphe Willems De tentoonstelling be vatte 58 schilderijen van Franz Courtens, twaalf studies en vijftien teke ningen. Theofiel Bogaert toon de vier werken, Herman Broeckaert acht, August Cambier vier, Alfred Courtens één borstbeeld, Herman Courtens drie werken, Pieter-Frans De Beul één, Ch. de Brichy vier, Jules Delespaul acht, Felix Gogo drie, Pieter Gorus zeven, Louis Jacobs drie, Fer- nand Knopff zevenen dertig, Prosper Lens sens vijf, Auguste Loret twee, Jan Maes twaalf. Octaaf Maes vier, Isidore Meyers vijf, Alexis Sterck één, Leon Span- oghe tweeëntwintig en Edgard Van Baeveghem twee. In een supplement worden de later binnen gebrachte werken ver meld: twee van Alois De Beule, één van Pieter D'Hondt, één van Achiel Moortgat, één van Mau- rit8 Van Der Cruyssen, zeven van Edmond Ver- straeten, drie van Adolf Willems en zeven akwa- rellen, twaalf werken en veertien studies van Fer dinand Willaert, twee werken van Mme. Juliet- V VN A-Prijs voor jonge auteurs De Vereniging van Vlaams-Nationale Auteurs schrijft ook dit jaar een prijskamp uit voor jonge auteurs. Naar aanleiding van het Hendrik Conscience-jaar wordt deze maal gevraagd: Een origineel opstel dat rechtstreeks of onrechtstreeks het leven of het werk van Conscience tot onderwerp heeft. Het opstel moet uiterlijk op 1 oktober 1983 op het VVNA-sekreta- riaat zijn. De bekroonde auteur ontvangt 2.000 F. Er zijn ook aanmoedigingsprijzen voorzien. Het volledig reglement van de wedstrijd wordt graag toegezonden door VVNA-sekretaris Willy Cobbaut, Bosstraat 2, 9391 Baardegem. Onze weersverwachting Het blijft de komende dagen veranderlijk maar normaal voorjaarsweer. Vandaag vrijdag worden zonnige perioden verwacht en blijft het overal droog. De middagtemperaturen schommelen rond de 16°. De wind waait matig, meestal uit het oosten. Op het einde van de dag krijgen we toenemende bewolking vanaf het zuiden, in de avond en nacht gevolgd door wat regen en een kans op onweer. Van zaterdag tot en met dinsdag moet op af en toe wat zon worden gerekend, maar ook op enkele buien, mogelijks met onweer. De wind waait daar bij meestal zwak tot matig uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. De middagtemperaturen lig gen in de omgeving van 15°. Dat is dus nauwelijks de helft van vijftien jaar geleden, toen op 22 april 1968 de rekordtemperatuur van 32° in de schaduw werd genoteerd, (edm) Kunstenares Vera Noens uit Temse, die de jongste jaren meermaals in de belangstelling kwam, ver wierf onlangs een nieuwe onderscheiding Door de Koninklijke Vereniging der Beroepskunstenaars van België werd haar omwille van haar artistieke prestaties het ereteken «Met eer en erkentelijkheid aan achtbare mensen» toegekend. Zondag 17 april mocht zij dit ereteken in ontvangst nemen tijdens een feestmaal in het Amigo-hotel te Brussel. Vera Noens werd geboren te Sint-Niklaas op 29 juni 1944. In 1962 behaalde ze aan de akademie van schone kunsten te Sint-Niklaas het diploma in de schilderkunst. Hierbij aansluitend volgde ze ver- volmakingskursussen in publiciteits-, lijn- en mode tekenen en monumentale kunsten. Na haar studies was zij enkele jaren werkzaam als textielontwerpster voor tapijt- en meubelstoffen. Toen ze dit beroep vaarwel zei, kreeg ze meer tijd voor haar artistieke aktiviteiten, waardoor ze in een stroomversnelling terechtkwam, als schilderes, akwareliste en tekenares. Diverse tentoonstellingen volgden, o.a. te Sint-Niklaas, Temse, Hamme, Ant werpen, Hoboken, Mariekerke. Rupelmonde en Brussel. Vera Noens sleepte tussen 1977 en 1982 ook drie opmerkelijke onderscheidingen in de wacht. In 1977 werden haar werken geselekteerd voor de Rubenswedstrijd te Antwerpen. In 1981 ontving zij een eervolle vermelding bij «Kunst in Europa» en in 1982 behaalde zij de speciale ereprijs André De Roeck bij «Kunst in Europa». Als lid van de Koninklijke Vereniging der Be roepskunstenaars van België werd haar nu ook het ereteken «Met eer en erkentelijkheid aan achtbare mensen» toegekend. De kunst van Vera Noens is nu eens surrealis tisch, dan weer figuratief. Naast haar schilderwer ken maakt zij ook akwarellen, kleuren-scraper- boards en tekeningen. Zij is gehuwd met Karei De Wilde en woont Edg. Tinelplaats 17. Van deze 39-jarige kunstschilderes mag beslist nog heel wat verwacht worden. Van 1 tot 15 mei op het gemeentehuis te Wyt8man en drie van Rodolphe Wytsman. Standregelen We lichten enkele arti kelen uit de statuten: «De Eereleden en de Beschermleden betalen eene jaarlijksche bijdra ge van tien frank en de Werkende Leden doen eenen inleg van dfl frank in 't jaar». «Afwezigheden zJ der nood ondersta! eene boete van vijfi) twintig centiemen». «Op den prijs van d verkocht stuk wordt f 5% ten profijte der Gij gekort». (m.i Ter gelegenheid van de tentoonstelling over de Dendermondse Schilder school werd ons een programmaboekje uit 1907 bezorgd van een tentoonstel ling over het werk van Franz Courtens, georganiseerd door de «Kunstgilde». «Cataloog der tentoonstelling van 't Werk van Franz Courtens en van werken van hedendaagse kunstenaars afkomstig uit de Stad en den Lande van Dendermonde, alsook van Kunstenaars die onderwijzen of onderwezen hebben in zijne Kunstschool.» Het boekje is natuurlijk in twee talen gezet en geeft eigenlijk een hele schat informatie over het leven in Dendermonde anno 1907. Gaby De Pauw, al jaren één der vaandeldragei van de hedendaagse Vlaamse schilderkunst, hee! "r op verzoek van het Gemeentemuseum van Temi V zijn geboorteplaats toegevoegd de lange van gemeenten en steden die hem uitnodigen een expo. big De tentoonstelling vindt plaats van zondag 1 tot en met zondag 15 mei en is toegankelijk op zater- en zondagen van 10 tot 12 u en van 14 tot 18 u, op weekda gen van 14 tot 18 u. De vernissage vindt plaats op zaterdag 30 april. Kuituurschepen Luk De Ryck leidt de kunstenaar in, burgemeester Désiré Van Riet opent de expo offi cieel. De tentoonstelling wordt georganiseerd onder de auspiciën van het Gemeen temuseum en met mede werking van het gemeente bestuur. Gaby De Pauw (Temse, 24.3.1924), zoon van de briljante impressionist Jef De Pauw, is één van die wondere kunstenaars die him leven volkomen wijden aan de kunst. Hij studeerde aan de akademie voor scho ne kunsten te Antwerpen, waar hij o.m. les kreeg van baron Opsomer De horizon die hem via de akademische scholing was geopend, verruimde hij aanzienlijk door zelfstudie studiereizen brachten hem in acht landen van Europa m in de Verenigde Staten. Door zijn grote inzet, zijn scholing en zelfstudie, maar vooral dank zij zijn natuurlijke begaafdheid loste hij de grote beloften die hij al vroeg in zich droeg volledig in. In het begin der zestiger jaren kwam hij in een stroom versnelling terecht. De prij- 1 en onderscheidingen begonnen zich letterlijk op te stapelen en de echo van zijn naam en kunst deinde steeds verder uit. Van re gionale kwam het tot natio nale erkenning: in vrijwel alle belangrijke galerijen van ons land stelde hij zijn werk tentoon En de ten toonstellingen die hij bui ten onze landsgrenzen hield (Parijs, Rome, Mi laan, Monaco, Florence, Keulen, Darmstadt, New York, Montreal, Lissabon, Dusseldorf) bewijzen dat hij ook internationaal een ge vestigde waarde is. Gaby De Pauw is één der groten van onze moderne schilderkunst. Schilderijen van hem zijn aangekocht door de Belgische en de Franse staat, en tekenin gen door het prentenkabi net in Brussel De belang rijkste gen in Europa en de Veifepe enigde Staten zijn in hi loe bezit van werken van zij aai P' hand. In 1981 verscheen boek over Gaby De waarin naast een levensschets, tal van sprekingen van zijn zijn opgenomen (in vier len), evenals talrijke illu tgei traties (zowel zwart/wit in kleur). Dr. Achiel schrijft daarin o.m.: «Ik bfnik tuig openlijk ring voor dit talent, dat wegens schilderkunstige teit, zijn vormelijk evenwicht en tuurlijke verschijning hét beste behoort wat er dit ogenblik in wordt geschilderd.» Zij die het werk van De Pauw kennen, de kennismaking met bezoek aan zijn expo op gemeentehuis Zij die het werk niet nen, kunnen van de genheid gebruik maken die leemte aan te vullen. Geen balorkest Guilt is er niet voor te vinden om bals op te luiste ren. Dat ligt niet in hun lijn. Trouwens, zoiets is zeer tijdrovend, zeker als je er rekening mee houdt dat de meesten in de groep nog studeren. In mei is Guilt te gast in het voorprogramma bij het optreden van Peter Koelewijn and his Rockets in de Sporthal te Stekene. Op 24 mei kunt u Guilt L-okeren- built tijdens een repetitie. Een groep waarvan we nog zullen horen. beluisteren in het Lokers Kultureel Centrum vóór het meer terug. met de zus van Wulteputte. van voort. De leden van optreden van Johan Ver- Dirk De Cubber is de Geen paniek want ze treden Guilt willen langs deze weg minnen. Om in zo'n pro- drummer van the band. Hij binnenkort in het huwelijk, vooral him ouders of fami- gramma's te geraken moet zit of hangt soms bij de post Kris Saey is de technie- lie bedanken vooral voor je al aardige referenties dat brengt zijn beroep van ker van de ploeg. Zorgt het vervoer Het meeste ma- kunnen voorleggen. fakteur mee. Kan aan de voor alle mogelijke kar- teriaal werd gekocht met de drums zijn energie afrea- weitjes en onmisbaar als opbrengst van vakantie- Samenstelling geren. meid voor alle werk. werk. Ér valt dus heel wat van de formatie Erwin Saey studeert voor te doen om financieel Philippe Robberecht is (soms) in de 5de Wet B aan Verschillende leefbaar te blijven. Maar dat laatstejaarsstudent Latijn- bet Sint-Lodewijkskollegemuzikale streefpunten hebben ze er voor over. Wie se Wetenschappen aan het Speelt slag- en ritmegitaar Franky houdt van oude belangstelling heeft in op- Sint-Lodewijkskollege te en wordt aanzien als de hard rock. Voor hem is tredens van Guilt kan Lokeren. Hij heeft gezorgd meest ernstige van de Uriah Heep een begrip. De steeds terecht bij Philippe voor een repetitielokaal. Hij groep. Clercq helt meer over naar Robberecht, Sportlaan 6W3 bespeelt de Keyboards en is Dirk De Clercq is verzeke- de blues terwijl Erwin het te Lokeren (tel. 091/ zanger. Hij schrijft ook de ringsmakelaar te Zaffelare. popachtige verkiest. Dirk 48 64 39). nummers die dan op de re- Speelt meestal basgitaar en De Cubber is een totaalfan André petitie worden uitgetest en besproken. Is op muzikaal van new wave en andere futuristische richtingen bv sportiSPa^ge^gdaenSs^elt Onder imPu,s van de Vlaamse Volkssportcentrale (WC), volkssportroute, de Klein-Bra- veel belang in de verriehtin- het B,oso en de stad Aalst, werd vorig jaar in Aalst een bantroute en de Hoppeland- gen van FC Heikant Of ligt volkssportroute geopend die de toepasselijke naam kreeg rou,e een beenhouwersmotief van Dirk Martensroute. De V|aamse Volkssportcentra- Sr DeZC rOUte heeft a'S bedoel,nS Deze route is beschreven in |e biedt ook de mogelijkheid Franky Wulteputte is iedereen, in groeps- of in ge- een brochure die tegen de pnjs tot ontlening van volkssport student elektroruka aan zinsverband, kennis te laten van 20 fr te koop wordt aange- materiaal. Inlichtingen bij Sint-Laurentius te Loke- maken met oude nog bestaan- boden in het Gebiedshuisje WC. Tervuurse Vest 101 te ,ren. Schrijft samen met de volkssporten. Per fiets of naast het Belfort, in het ge- 3030 Leuven, of bij de Volks- Robberecht de nummers en met de wagen brengt deze bouw van de Stedelijke Jeugd- sportkonsulcnt voor Oost- en speelt leadgitaar. Ook zan- twintig kilometer lange route u raad in de Kapellestraat 15. West-Vlaanderen. Danielle ger. Heeft een voorliefde op een zevental plaatsen in alsook in de plaatselijke café's De Kegel, Brusselsesteenweg voor mondharmonika Aalst en direkte omgeving die in de route werden opgeno- 304 te 9402 Meerbeke (054/ (vooral die van Philippe), waar u vertrouwd wordt ge- men. Andere volkssportroutes 33.13.60). Gevaarlijk heerschap om maakt met enkele sportieve en die in het Vlaamse land reeds iets in handen te geven: ge ludieke elementen van onze tot stand zijn gekomen zijn: de ziet het gewoonlijk niet oude volkskuituur. Zwalmroute. de Leuvense Dendermonde. De Sint-Lutgardiskring voerde het blijspel «Zachtjes met de deurf m (vh) Augustus 1982. De groepen Alcatraz en Self Service smelten samen. Er komen nog enkele veranderingen aan te pas en meteen is «Guilt» geboren. De Zaffelaarse manager Jo Van Caelenberghe had beide groepen aan het werk gezien en gaf de nodige stimulans om er eens serieus werk van te maken. De neef van Van Caelenberghe, producer Marc Van Beveren van Colour Records, stelde Guilt voor een eigen nummer te brengen op de verzamelelpee van Gentse groepen. Einde 1982 kwam «Colour Chart One» op de markt en «111 be back» van Guilt moest zeker niet onderdoen voor de andere nummers. Het eerste officieel optre den dateert van 13 januari 1983. De groep werd uitge nodigd op het Nachtfestival van de Gentse groepen in «The Ones» aan de Gentse Sleepstraat. Op moreel ge bied was het een schot in de roos! Als jongste formatie haalde Guilt het meest suk- ses en ze werden zowat be schouwd als de redders van het festival. Meer had Guilt niet nodig om te blijven vol harden en verder te gaan op de ingeslagen weg. van Queen. Voor hem telt enkel het ritme. Zoals ge zegd is Robberecht de tegenhanger van de ande ren, en houdt het bij new wave vooral. De groep pro beert de gulden middenweg te volgen en een beetje ie ders zin te geven. Daar komt dan melodieuze rock

De Voorpost | 1983 | | pagina 50